پین تا پین

درختانی عجیب در پارک ملی «برایس کانیونِ» آمریکا

داخل پارک ملی برایس کانیون و در لابلای صخره‌های بلند و برافراشته این منطقه برخی از بلند‌ترین درختان جنوب آمریکا رشد کرده اند. قطر تنه این درختان تا یک و نیم متر و ارتفاع آنها به 45 متر میرسد. دلیل این رشد واضح است ، رسیدن به بالای صخره برای دریافت نور بیشتر.
این درختان بلند در لابلای صخره‌ها و دره‌های ... ادامه مطلب
درختانی عجیب در پارک ملی «برایس کانیونِ» آمریکا

رودخانه خون آشام

همیشه در دنیای اطراف ما هستند مناظری که به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص باعث حیرت ما میشوند. رودخانه 5 رنگ نیز یکی از همین مناظر است که می‌توان در مقابل دیدن آن انگشت حیرت بر لب گزید.
Rio Cano Cristales نام این رودخانه است که به رودخانه‌ی ۵ رنگ شهرت یافته و در پارک ملی ماکارنای کلمبیا واقع شده است. این ... ادامه مطلب
رودخانه خون آشام

بهترین هتل آسیا

هتل پنج ستاره ‏Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve ‎‏ که در بالی اندونزی واقع شده است، فقط ده دقیقه با منطقه داون ‏تاون در اوبود فاصله دارد. این هتل بسیار زیبا که در میان سرسبزی زیبای درختان واقع شده است، همواره آرامشی کم نظیر ‏برای میهمانان خود به ارمغان آورده است. میهمانان این هتل می‌توانند از نمای بسیار ... ادامه مطلب
بهترین هتل آسیا

معروفترین سوغاتی ترکیه

یکی از معروفترین سوغاتی‌های ترکیه، چشم زخم است که به «Nazar Boncuk» هم شناخته می‌شود. مردم ترکیه این وسیله را در خانه‌های خود آویزان می‌کنند و معمولا وقتی کودکی به دنیا می‌آید، این را به عنوان هدیه به او می‌دهند.
چشم زخم یک واقعیت تلخ است که از انرژی‌های منفی به وجود می‌اید، چشم زخم از تأثیرات نفسانی ... ادامه مطلب
معروفترین سوغاتی ترکیه

اشباح پل امیلی

پل امیلی پلی کوچک، سرپوشیده و تاریخی در منطقه (استو) در (ورمونت) است که خیلیها سعی میکنند شبها از آن عبور نکنند. میگویند روحی به نام (امیلی) این پل را به تسخیر خود درآورده است. کار این روح فقط این نیست که درون اتاقک پل ظاهر شود و خود را به زندگان نشان بدهد بلکه او روحی ترسناک است و کارهای وحشت آوری انجام ... ادامه مطلب
اشباح پل امیلی

درخت مرگ آفرین

درخت سیبچه مرگ یا انجیر زهری (Hippomane mancinella) به عنوان جالبترین و از همه مهمتر خطرناک‌ترین درخت جهان شناخته می‌شود ، درختی که در میان بعضی از مردم آمریکا به درخت سیب ساحلی نیز معروف و بومی مناطق گرمسیری جنوب آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، کارائیب و بخش هایی از شمال آمریکای جنوبی است.
درخت مرگ ... ادامه مطلب
درخت مرگ آفرین

کشف هیولای تالی

موضوع کشف هیولای تالی در حالی پیچیده شده است که با وجود اینکه دانشمندان بعد از تحقیقات فراوان توانسته‌اند مهره‌دار بودن این جانور دریایی عجیب و غریب را مشخص کنند اما هنوز نمی‌توانند به درستی اعلام کنند که این یک ماهی است.
به هر حال دانشمندان نام این جانور دریایی را هیولای تالی نامیده‌اند که به رده ... ادامه مطلب
کشف هیولای تالی

ساخت سونا به شکل تخم مرغ طلایی

معماران استودیو Bigert & Bergstrom به تازگی از یک تخم مرغ خورشیدی رونمایی کرده اند. این تخم مرغ یک سونا است و با سوخت چوب روشن می‌شود و می‌تواند هشت نفر را در خود جای دهد.
این پروژه بخشی از تلاش‌ها برای نوسازی هایِ شهری می‌باشد که توسط شرکت Riksbyggen در قسمت شمالی یکی از شهرهای سوئد به نام "کرونا" ... ادامه مطلب
ساخت سونا به شکل تخم مرغ طلایی

جریمه نقدی چیدن گل‌های «لاله» در ترکیه

در این فصل از سال گل‌های لاله‌ی کمیابی با نام tulipa orphanidea و معروف به «لاله‌ی مانیسا» در منطقه «اژه» ترکیه و در پارک ملی «اِسپیلداغی» Mount Sipylus در مانیسا می‌روید که نام خود را از همین منطقه گرفته است.
در این وقت از سال دولت ترکیه قوانین سخت گیرانه و تدابیر قابل توجهی را در مناطق رویش این گل انجام می‌دهد تا تعداد گل‌های مذکور کاهش نیابد.
این نوع گل به دلیل شرایط سخت رویش، نادر و کم تعداد است و فرآیند کاشت، رویش و نگهداری از آن دشوار و زمانبر است. به همین دلیل آقای «اوگور باییل» مدیر منطقه مانیسا (چهارمین منطقه وزارت جنگل داری و آبراه‌های ترکیه) می‌گوید این منطقه امسال شاهد قوانین سفت و سختی برای حفاظت از این گل در فصل رویش آن خواهد بود.
بنا بر تصمیم دولت و مسئولان زیربط برای چیدن هر گل لاله‌ی مانیسا ۴۷ هزار لیره ترکیه معادل با ۱۳ هزار دلار در نظر گرفته شده است.
لاله‌ی مانیسا در این منطقه از ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی سمبل و نماد این بخش از ترکیه به شمار می‌رود.
موطن اصلی رویش این نوع از گل‌های لاله آسیای میانه بوده است که در زمان حکومت عثمانی به آناتولی آورده شده است. به دلیل تفاوت‌های آب و هوایی و اقلیمی رویش آن در ترکیه جز در برخی مناطق با دشواری‌های بسیار همراه است. با این وجود چنین گل هایی را می‌توان در استانبول و سایر شهرهای ترکیه نیز دید.
شهروندان ترکیه ای و توریست‌ها می‌توانند از دیدن گل‌های موجود در پارک ملی مانیسا لذت ببرند و عکس یادگاری بگیرند، اما چیدن گل‌های پارک ملی این منطقه مساوی با پرداخت جریمه‌ی ۱۳ هزار دلاری می‌باشد. ... ادامه مطلب
جریمه نقدی چیدن گل‌های «لاله» در ترکیه

بزرگترین جنگل جهان

آمازون، نام بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان است که در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته و بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد.مساحت جنگل‌های آمازون ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع است که بین ۹ کشور تقسیم شده است.
بیشتر مساحت جنگل‌های آمازون در حوضه آبریز رود آمازون و ۱۱۰۰ شاخه آن واقع شده است.این حوضه آبریز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال پیش در دوران دیرینه‌زیستی شکل گرفته است. اهمیت جنگل آمازون در تنوع زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری آن، و همچنین در نقش مهم این جنگل در جذب گاز دی‌اکسید کربن از هوا و تولید اکسیژن به جای آن است. جنگل آمازون حدود نیمی از اکسیژن جو زمین را تولید می‌کند. از جنگل‌های آمازون به عنوان بزرگترین میراث طبیعی جهان یاد می‌شود و برخی آنرا «ریه‌های کره زمین» می‌نامند. در نیم قرن گذشته جنگل بارانی آمارون تقریباً بیست درصد کوچکتر شده است. با تخریب جنگل‌ها، در درازمدت با برهم خوردن «ثبات کربن» در جو زمین، الگوهای بارندگی در سراسر جهان نیز تغییر کرده و کشاورزی با بحران روبرو خواهد شد.
جنگل‌های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار زیاد است. میانگین دما در مرکز آمازون، در حدود ۳۰ درجهٔ سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) غربی‌ترین بخش این منطقه، در حدود ۲۵ درجهٔ سانتیگراد (۷۶ درجه فارنهایت) است. تقریباً هر روزه باران سنگینی در سرتاسر آمازون می‌بارد.
بزرگترین شهر ناحیه آمازون واقع در شمال شرق برزیل، شهر مانائوس است. شهر مانائوس یکی از شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال بوده است. آب‌وهوای تمامی مناطق آمازون گرم و شرجی است.
رود آمازون از کوه‌های آمریکای جنوبی سرچشمه می‌گیرد و با گذر از یک مسیر بسیار پر پیچ و خم وعبور از کشورهای متعدد به سمت شرق و اقیانوس اطلس می‌رود. از آن جا که دهانه این رود خیلی عریض است در برخی از نقاط آن قابل کشتیرانی است. آب گرم و نسبت راکد این رودخانه باعث شده است محلی مناسب برای زندگی برخی از حیوانات بسیار عجیب کره زمین باشد. برای نمونه دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیاست که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند. براساس گفته‌های دانشمندان رودخانه آمازون نزدیک یه یازده میلیون سال است که هم‌چنان جاری است.
... ادامه مطلب
بزرگترین جنگل جهان

اطلاعات بیشتر...
[USRNME]
[USRNME] - [DATE]
  • [TAGS]

[BODY]

[REDMR]
[MYFLLNME]
ارسال
[CMMNTS]
[USRNME]

[USRNMELNK] [DATE]

[Cmmnt]

  • [LIKE][LKECNT]
  • [DELETE]
  • [ABUSE]
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]