حشره عجیب بومی ماداگاسکار

آکریوپترا فالاکس یک گونه از چوبک‌سان است که در ماداگاسکار یافته می‌شود. نرهای این حشره آبی رنگ بوده و ته رنگ سبز دارند و دو جفت تیغه‌ی نارنجی مایل به قرمز در لبه‌های پاهای‌شان دارند.
نرها قادر به پرواز نیستند و بال‌های کوچکی دارند. بال‌های جلویی زرد روشن بوده و بال‌های عقبی شیارهای زرد دارند و اکثراً ... ادامه مطلب
حشره عجیب بومی ماداگاسکار

رودخانه‌ی عجیب سنگی

رودخانه سنگی مجموعه ای شلوغ و بی نظم از تخته سنگ‌ها و سنگ‌های بزرگی است که از کوه‌های تاگانای در اورال جنوبی جاری شده اند. رودخانه سنگی 6 کیلومتر طول و حدود 200 متر عرض دارد. عرض بخش هایی از آن به 700 متر هم می‌رسد.
اعتقاد بر این است که این جریان سنگی در طول آخرین عصر یخبندان حدود 10 هزار سال پیش ... ادامه مطلب
رودخانه‌ی عجیب سنگی

طولانی‌ترین دیوار خاکی

لوئیجی روسلی معماری استرالیایی با ارائه و اجرای طولانی‌ترین دیوار خاکی در استرالیا و یا احتمالا طولانی‌ترین دیوار در نیمکره جنوبی این کشور توانست به عنوان نامزد در (جشنواره موسسه معماران در غرب استرالیا ) معرفی و جوایز معماری خاص در ارائه سبکی جدید در طراحی و اجراء را به خود اختصاص دهد.
بنابراین این سازه در زمینی به مساحت ۲۳۰ متر مربع، موفق شده طولانی‌ترین دیوار این کشور را در منطقه استرالیای غربی احداث کند که دارای ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود است.
در توضیح بیشتر باید گفت که این دیوار در یک زمین شخم زده سرسبز احداث شده که سقف آن را نیز خاک همان زمین پوشانده است. در واقع زمین این پروژه با ساخت دیوار به صورت دوطبقه و منقطع شده که انواع گل و گیاهان سبز و طبیعی در آن کاشته شده است.
جالب است بدانید که طولانی‌ترین دیوار استرالیای غربی از آهن غنی‌شده، رس شنی که ماده غالب در زمین آن منطقه است، ماسه حاصل از رودخانه مجاور منطقه و آب محلی که در یکی از حفره‌های منطقه موردنظر قرار دارد، تشکیل و ساخته شده است.
طراحی و معماری این دیوار به شکل مارپیچی با زاویه ۹۰ درجه طراحی شده که در هریک از زاویه‌های آن، یک سوئیت کوچک و مجهز به امکانات رفاهی ساکنان احداث شده است.
قطر این دیوار که ۴۵۰ میلی متر است، کاملا متناسب با شرایط زیست محیطی منطقه استرالیای غربی طراحی شده و در فصل سرما و گرما از هدرفت انرژی داخلی سوئیت‌ها جلوگیری و همچنین زاویه احداث این دیوار مارپیچی مطابق با زاویه تابش و حرکت خورشید در طول روز شکل گرفته تا به نحو احسن از انرژی‌های طبیعی بهره‌مند شود. ... ادامه مطلب
طولانی‌ترین دیوار خاکی

خصوصیات جالبی که درباره جغدها نمی‌دانید

جغد نام پرنده‌ای شکاری است از راسته بوف‌سانان ، که دارای قدرت شنوایی و بینایی بسیار بالایی است. جغدهای بازیگوش در همه قاره‌‌ها به استثناء جنوبگان مشاهده شده‌اند. پرندگانی که این روزها به خاطر زیبایی و بکارگیری آن‌ها برای شکار در معرض خطر قرار گرفته اند و حتی نسل گونه هایی از آن نیز به کلی منقرض گشته ... ادامه مطلب
خصوصیات جالبی که درباره جغدها نمی‌دانید

عمیق‌ترین غار جهان را دیده اید؟

غار کروبرا عمیق‌ترین غار شناخته شده در جهان محسوب می‌شودو در کشور گرجستان واقع شده است، این مکان در سال 2001 نام عمیق‌ترین غار جهان را به خود اختصاص داد.اختلاف ارتفاعی این غار از نقطه ورود آن تا پایین‌ترین نقطه جست و جو شده 2.197 متر است. کروبرا در سال 2001 پس از گذشت یک تیم تحقیقاتی اوکراینی از عمق ... ادامه مطلب
عمیق‌ترین غار جهان را دیده اید؟

پرنده ای با سبیل‌های چخماقی

پرنده ماهیخور سبیل دار بوگاینویل ممکن است در نام خود سبیل داشته باشد اما یک پرستوی خاکستری تیره با سیبیل‌های باشکوه است. پرستوی اینکا سبیل چخماقی سفیدرنگ دالی شکل از پر دارد. اما این سبیل منحصر به گونه نر این حیوان نیست و ماده‌ها نیز چنین سبیلی دارند. طول سبیل پرنده یک نشانه قابل اعتماد از وضعیت بدنی ... ادامه مطلب
پرنده ای با سبیل‌های چخماقی

رودخانه ای که در عرض 4 روز ناپدید شد

برای نخستین بار در تاریخ مدرن، دانشمندان شاهد ناپدید شدن رودخانه ای در عرض تنها چند روز بودند. این پدیده زمین شناسی که «سرقت رودخانه» نام دارد، زمانی روی می‌دهد که آب رودخانه ای توسط رودخانه دیگری به یغما برود.
با توجه به شواهد تاریخی، چنین پدیده ای معمولا به هزاران سال زمان نیاز دارد، اما در این ... ادامه مطلب
رودخانه ای که در عرض 4 روز ناپدید شد

نماد ملی هلند

از لحاظ تاریخی، آسیاب‌های بادی در هلند مصارف بسیاری داشته‌اند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پمپاژ آب از زمین‌های پست به سمت رودخانه‌ها و در پس آب بند‌ها اشاره کرد. همچنین، در قرن چهاردهم، از نوع خاصی از آسیاب‌های بادی برای تخلیه آب تالاب‌ها استفاده می‌شد.
امروزه، بیش از ۱۰۰۰ آسیاب بادی در هلند وجود ... ادامه مطلب
نماد ملی هلند

مقبره پرستار فرعون

مقبره منتسب به پرستار فرعون توت عنخ امون در سال 1996 میلادی توسط آلاین زیوی Alain Zivie مصر شناس مشهور فرانسوی کشف شده بود ، بر روی عموم پژوهشگران و افراد علاقه مند گشوده می‌شود . این مقبره باستانی در طول حیات خود برای دفعات مختلفی مورد استفاده دوباره قرار گرفته بود . این مقبره در جیزه و 30 کیلومتری جنوب شهر قاهره قرار دارد .
در یکی از تصاویر موجود در این مقبره ، تصویر فرعون توت عنخ امون در حالی که بر روی دامن پرستار خود نشسته است ، دیده می‌شود .
گفتنی است این مقبره در ابتدا به پرستار فرعون مشهور مصر ، توت عنخ آمون تعلق داشته و شامل سه اتاق همکف تزئین شده و یک اتاق مقبره در زیر زمین است که هیچ نوع تزئیناتی در آن وجود ندارد . در یکی از تصاویر موجود در این مقبره ، تصویر فرعون توت عنخ امون در حالی که بر روی دامن پرستار خود نشسته است ، دیده می‌شود . در تصاویر دیگر کشف شده در این آرامگاه ؛ پرستار فرعون در حالتی نشسته در برابر پیشکشی‌ها و هدایا تصویر شده و در نقشی دیگر ، وی به شکل یک مومیائی در پشت سر اوزیریس ( خدای دنیای زیر زمین از خدایان بسیار مهم در مصر باستان و همسر ایزیس ) ایستاده است . ... ادامه مطلب
مقبره پرستار فرعون

گشت و گذاری در معبد رازآمیز «انگکور وات»

«انگکور وات» نام مجموعه‌ای از معابد است که در اوایل سدهٔ دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت او قرار گیرد. «انگکور وات» ترکیبی امروزی به معنای «پرستشگاه شهر» است.
این معبد که در ابتدا معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ... ادامه مطلب
گشت و گذاری در معبد رازآمیز «انگکور وات»

اطلاعات بیشتر...
[USRNME]
[USRNME] - [DATE]
  • [TAGS]

[BODY]

[REDMR]
[MYFLLNME]
ارسال
[CMMNTS]
[USRNME]

[USRNMELNK] [DATE]

[Cmmnt]

  • [LIKE][LKECNT]
  • [DELETE]
  • [ABUSE]
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]