سوغات شهرستان تربت جام

سخن یک کارشناس صنایع دستی : هنر ناشناخته "فرت بافی "میتواند با صنایع دستی جهان رقابت کند .
هنر ناشناخته فرت بافی از صنایع دستی با قدمت دیرینه در نزد شهروندان تربت جام جایگاه ویژه ای دارد ، در صورت حمایت و توجه می‌تواند با صنایع دستی جهان رقابت کند . این هنر دستی به جا مانده در بین شهروندان جام به ... ادامه مطلب
سوغات شهرستان تربت جام

اقامتگاه بوم گردی آسیاکده -بم -روستای دریجان

اقامتگاه بوم گردی آسیاکده در استان کرمان -شهرستان بم -روتاس دریجان واقع شده است . با اقات در این محل می‌تونید غذاهای محلی رو تست کنید ،زندگی در سده گذشته این منطقه رو تجربه کنید و در صورت تمایل در تورهای بوم گردی شرکت نمائید . ... ادامه مطلب
اقامتگاه بوم گردی آسیاکده -بم -روستای دریجان

زیباترین قارچ چتری جهان

آگوراستوس پاپاستانیس در حال گردش در کوه المپوس در یونان بود که با چشم‌انداز زیبای این قارچ‌های چینی روبرو شد و تصویر آن‌ها را برای نشنال‌جئوگرافیک ارسال کرد.
قارچ چینی با نام علمی Oudemansiella mucida نوعی قارچ چتری بومی اروپا است که به خاطر رنگ فوق‌العاده سفید و شبیه به ظروف چینی مشهور است.
این ... ادامه مطلب
زیباترین قارچ چتری جهان

چرا چرخ‌های هواپیما پنچر نمی‌شوند ؟

چرخ‌های هواپیما از ماده مشابه تایر خودروها ساخته می‌شود. اما واقعیت در میزان باد درون این چرخ‌ها و همچنین مواد سازنده آن‌ها نهفته است.
این چرخ‌ها تا حدود ۲۰۰ پوند بر اینچ مربع باد می‌شوند که شش برابر میزان درون تایر خودرو است. این فشار هوای بالاست که قدرت چرخ‌های هواپیماها را تامین می‌کند.
البته ... ادامه مطلب
چرا چرخ‌های هواپیما پنچر نمی‌شوند ؟

«خدایان زباله»

فابریس مونتیرو (Fabrice Monteiro) به آلوده‌ترین مکان‌های آفریقا مسافرت و شخصیت‌های ترسناک و مخوفی را خلق کرد که با لباس‌های خود در میان آوار و ضایعات باقی‌مانده‌ی ترسناک قدم می‌زنند.
به گفته‌ی وی، آنها روح هستند و مأموریت دارند تا انسان‌ها را به تغییر راه و روش خود وادار کنند.
عکس‌های فابریس مونتیرو که خود توسط معضلات محیط زیستی آفریقا فرا خوانده شده است، قصد دارند تا مسائل محیط زیستی اضطراری را در سرتاسر جهان مورد تاکید قرار دهند. این مجموعه از عکس‌های او که «رسالت» (The Prophecy) نام دارد، هم اکنون در نمایشگاه «فتو بازل 2017» (Photo Basel 2017) تا 18 ژوئن به نمایش در آمده است. تمام تصاویر با کسب اجازه از این هنرمند، نمایشگاه بازل 2017 و گالری «ماریان ابراهیم» (Mariane Ibrahim) منتشر شده‌اند.
مونتیرو می‌گوید: «این مجموعه عکس که رسالت نام دارد، داستان امید و توانمندسازی است. زمین، ارواح خود را فرستاده تا به انسان‌ها بگوید که آنها می‌توانند کارهای اشتباهی را که روی زمین انجام داده‌اند، جبران کنند.
او همچنین اضافه کرد: «وقتی که من این پروژه را آغاز کردم، دریافتم که بزرگترین چالش‌های محیط زیستی کشور سنگال، چه چیزهایی بودند و 9 موضوع را که بیشترین عینیت را داشتند، انتخاب کردم.»
این شخصیت‌های سورئال (فرا واقعی)، لباس‌هایی ساخته شده با کمک «دولسی» (Doulcy) طراح ساکن شهر داکار را بر تن دارند که از وسایل و مواد یافت شده در همان موقعیت جغرافیایی شکل گرفته‌اند.
این شخصیت‌ها بر اساس یک داستان کودکانه اثر مونتیرو شکل گرفته‌اند که آنیمیسم یا همان جان‌گرایی (همزاد گرایی) و آیین سنتی را با ابر قهرمانان در هم می‌آمیزند.
ما به عنوان یک انسان، اهمیت حفظ و احترام به طبیعت را به طور طبیعی می‌دانیم، اما با وجود این، در مصرف‌گرایی بی‌پایان خود غرق شده‌ایم.
مونتیرو می‌گوید: «چه کسانی برای دسترسی به آب پاک و تمیز در آمریکا مبارزه می‌کنند؟ آمریکایی‌های بومی. چه کسانی برای حفظ منابع طبیعی و اراضی محیط زیست در استرالیا مبارزه می‌کنند؟ ساکنان اولیه‌ی استرالیا. برای جنگل‌های بارانی برزیل چطور؟ مردم بومی.
مونتیرو که اصلیتی بنینی – بلژیکی دارد در ادامه می‌گوید: «من خودم را فرا فرهنگی می‌دانم. من بیشتر آفریقایی هستم تا اروپایی.» ... ادامه مطلب
«خدایان زباله»

ساعت نجومی شهر پراگ و افسانه‌‌های آن

ساعت نجومی پراگ، واقع در بافت قدیمی شهر، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری این منطقه به شمار رفته و با افسانه‌هایش، از نقاط مهم دیدنی کشور چک به حساب می‌آید.
رأس هر ساعت، صدها گردشگر از کل دنیا با دوربین‌هایی آماده روبه‌روی ساختمان شهرداری قدیمی جمع می‌شوند تا نمایش مکانیکی قرون وسطایی ساعت نجومی که یکی ... ادامه مطلب
ساعت نجومی شهر پراگ و افسانه‌‌های آن

نمایشگاه اتومبیل تاریخی و زیرزمینی در ایتالیا

اوایل دهه‌ی 1840 برای اغلب پادشاهان اروپا سال‌های سختی بود؛ شورش و انقلاب در بسیاری از شهرهای ایتالیا نیز گسترش یافته بود. این آشفتگی خواب خوش را از چشمان «شاه فردیناند» ربود تا به ساخت فکر راه فراری از قصر بیافتد. در نتیجه دستور ساخت تونلی را داد که قصر سلطنتی را به نقطه ای نزدیک پادگان‌های «پیاتزا ویتوریو» می‌رساند. راهروها با عرض و طول 12 متر در دو مسیر برای جهت‌های مختلف طراحی شد. این تونل که از 530 متر پیاده رو، چندین غار بزرگ وراهروهای مختلف ساخته شده است، در اصل اولین تونل آن مسیر نبود. بلکه قدمت راهروهای زیرزمینی به قرن 17 بازمی گردد که از آن‌ها برای دسترسی به قنات‌ها استفاده می‌شد.

آغاز فراموشی
در سال 1859، چند سال پس از دستور ساخت تونل، شاه فردیناند درگذشت و این قرارداد ناتمام ماند. بعد از مدت کوتاهی، ایتالیا مورد حمله‌ی متحدین قرار گرفت و این شروع فراموشی تونل نیمه کاره‌ی بوربن بود. از آن زمان تا اوایل سال 1930 استفاده ای از تونل نشد تا این که در سالههای 1939 تا 1945 این موزه و مخازن آب پیشین به عنوان پناهگاه برای شهروندان به کار رفت. ورودی‌های مختلفی ساخته شد تا امنیت مردم برقرار گردد.

از « پارکینگی برای اتومبیل‌ها » تا موزه ای زیبا
بعد از جنگ و تا سال 1970، تونل بورن به عنوان پارکینگ پلیس برای ماشین‌های اوراقی که از خرابه‌های ناشی از بمباران ناپل استخراج شده بودند، استفاده شد که این مکان را مملو از اتومبیل و موتورسیکلت‌ها کرد. در سال 2007 زمین شناسانی که در تونل بوربن کار می‎کردند، راهرویی را کشف کردند که با دیواری از گودال دیگری جدا می‌شد. این گودال به صورت پناهگاه هوایی در آمده بود. در این قسمت، زمین شناسان مسیر باریک دیگری را به پناهگاه پیدا کردند که در قرن 17 برای دسترسی به مخازن آب استفاده می‌شده است. به علاوه تعداد بسیاری وسیله‌ی نقلیه و موتورسیکلت زیر 8 متر نخاله و نیز مجسمه هایی از دوران مختلف تاریخی پیدا شد. امروزه این مکان به موزه ای زیرزمینی برای بازدید علاقه مندان تبدیل شده است. تورهای گردشگری چند ساعته‌ی مختلفی در آن برگزار می‌شود و رویدادهای هنری مختلفی در آن برگزار می‌گردد. ... ادامه مطلب
نمایشگاه اتومبیل تاریخی و زیرزمینی در ایتالیا

شهر ارواح با بزرگراه‌های عریض

پایتخت کشور میانمار که آن را به نام برمه نیز می‌شناسیم، شهر نایپیداو است که حدود ۷۰۵۴ کیلومتر مربع مساحت دارد.
نایپیداو به شهر ارواح شهرت دارد زیرا شمار جمعیت آن فقط ۹۲۴,۶۰۸ نفر است. برای درک بهتر خلوتی این شهر بهتر است اشاره کنیم که لندن به لحاظ مساحت یک چهارم نایپیداو وسعت دارد اما جمعیت آن حدود ... ادامه مطلب
شهر ارواح با بزرگراه‌های عریض

سفر مطمئن به زیباترین نقاط ایران و جهان با کلوت (بخش سوم)

مازندران (مازیچال)
مازندران تاج سرسبزر جغرافیای ایران است که طبیعت و آب و هوای بی‌نظیری دارد. مازندران با طبیعت بی‌نظیر و آب و هوای معتدل خود در نوار ساحلی جنوب دریای خزر آرام گرفته است. این استان که در بخش طبیعت‌گردی، قطب گردشگری کشور به شمار می‌رود.
در منطقه کلاردشت مازندران، روستایی زیبا ... ادامه مطلب
سفر مطمئن به زیباترین نقاط ایران و جهان با کلوت (بخش سوم)

سفر مطمئن به زیباترین نقاط ایران و جهان با کلوت (بخش دوم)

آذربایجان غربی (ماکو)
ارومیه تاریخی غنی را پشت سر گذاشته است. یکی از مهمترین شهرهای این استان به لحاظ گردشگری شهرستان ماکو است. ماکو شما را به دل تاریخ می‌برد. معماری خیره کننده این شهر ار می‌توان قدم به قدم در خانه ها، بناهای تاریخی، باغ‌ها دید. ماکو ... ادامه مطلب
سفر مطمئن به زیباترین نقاط ایران و جهان با کلوت (بخش دوم)

اطلاعات بیشتر...
[USRNME]
[USRNME] - [DATE]
  • [TAGS]

[BODY]

[REDMR]
[MYFLLNME]
ارسال
[CMMNTS]
[USRNME]

[USRNMELNK] [DATE]

[Cmmnt]

  • [LIKE][LKECNT]
  • [DELETE]
  • [ABUSE]
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]