عمیق‌ترین غار جهان را دیده اید؟

غار کروبرا عمیق‌ترین غار شناخته شده در جهان محسوب می‌شودو در کشور گرجستان واقع شده است، این مکان در سال 2001 نام عمیق‌ترین غار جهان را به خود اختصاص داد.اختلاف ارتفاعی این غار از نقطه ورود آن تا پایین‌ترین نقطه جست و جو شده 2.197 متر است. کروبرا در سال 2001 پس از گذشت یک تیم تحقیقاتی اوکراینی از عمق ... ادامه مطلب
عمیق‌ترین غار جهان را دیده اید؟

رتبه اول دنیا در رقابت گردشگری

در جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اسپانیا در صدر کشورهای جهان با بالاترین شاخص رقابت‌پذیری در عرصه گردشگری و سفر قرار دارد.
به گزارش ایسنا، در این گزارش که هر دو سال یک‌بار توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌شود، شاخص رقابت‌پذیری در عرصه گرشگری و سفر بر اساس مجموعه‌ای از فاکتورها و سیاست‌هایی تعیین ... ادامه مطلب
رتبه اول دنیا در رقابت گردشگری

«آهوی زخمی» گیلان

هنوز ۱۰ سال نشده که «سوباتان» مقصد گردشگران شده، اما سرعت تخریب آن به حدی بالا رفته که داشتن چشم‌اندازی برای ماندگاریِ آن، حتی تا یک دهه دیگر را سخت کرده است.
«سوباتان» ییلاقی که گیلانی‌ها به آن "بهشت" می‌گویند، روستایی با طبیعت بکر در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریای آزاد است که ۳۶ کیلومتر با تالش و ۱۷ کیلومتر از دریاچه نئور اردبیل فاصله دارد و این فصل که می‌شود، گردشگران زیادی از سمت دریاچه و یا هشتپر پیاده یا سواره به آن روی می‌آورند که البته اهالی روستای فصلی سوباتان از آن بیشتر با عنوان «هجوم» یاد می‌کنند که با وجود اثرات مثبتی چون افزایش قیمت زمین‌های منطقه، تخریب‌های جبران‌ناپذیری در پی داشته است.
بهمن جلیلی - مدیر موزه مردم‌شناسی عشایری سوباتان و یکی از فعالان گردشگری این منطقه ـ به ایسنا می‌گوید: سوباتان درحال نابودی است، آن هم توسط افرادی بومی با آن ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمجاز، با تصرف زمین‌های منابع طبیعی که هر سال روبه گسترش است و یا در پی هجوم بی‌رویه و بدون برنامه گردشگران. سوباتان مثل آهوی زخمیِ گرفتار در چنگال شکارچیان است که همچنان حمله به آن از هر طرف ادامه دارد.
وی با اشاره به ساخت‌وسازهای غیراصولی و نامتناسبی که در این منطقه شده اظهار می‌کند: معمولا برای ساخت و ساز، کسی دنبال مجوز قانونی نمی‌رود و کسی هم نیست که بازخواست کند. وقتی ساخت و ساز به مرحله پایانی می‌رسد و گاهی چندین سال هم که از روی آن می‌گذرد، اداره‌ای پیدا می‌شود که شکایت کند و حکم تخریب بگیرد. برای همین تا الان از میان صدها مورد غیرمجاز، فقط دو واحد تخریب شده‌اند و جالب آن است که بعد از مدتی، دوباره آن خرابی‌ها را درست می‌کنند و ساختمان را بار دیگر با همان شیوه غیراصولی می‌سازند.
جلیلی می‌گوید: وقتی طرح هادی برای این روستا تعریف نشده، افتادن چنین اتفاق‌هایی هم دور از انتظار نیست.
او ادامه می‌دهد: سوباتان سالانه بین ۵ تا ۷ هزار گردشگر دارد که نصف این جمعیت در تعطیلات نیمه خردادماه به منطقه وارد می‌شوند، مگر یک روستا چقدر ظرفیت دارد که جمعیتی عظیم یک‌باره و طی ۴۸ ساعت به آن هجوم آورند؟ آن هم دقیقا زمان رویش گل‌های شقایق.
این فعال گردشگری در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود سفر این حجم از گردشگران به سوباتان هنوز طرح و یا برنامه‌ای برای این روستای هدف گردشگری تبیین نشده است، اظهار می‌کند: همه‌ی مسؤولان ادوار گذشته می‌دانند سوباتان روستای هدف گردشگری است، همه می‌دانند در یک دوره‌ی زمانی کوتاه، حجم زیادی از گردشگران به این منطقه وارد می‌شوند و همه از میزان تخریب‌های آن مطلعند، اما تا کنون هیچ برنامه‌ای برای آن نیاندیشیده‌اند.

منبع:ایسنا ... ادامه مطلب
«آهوی زخمی» گیلان

نخستین شهر دایره‌ای ایران

شهر گور که در اوایل قرن سوم میلادی به دستور بابکان اردکان ساخته شده در 3 کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار گرفته و طرح والگوی آن دایره‌ای شکل است. این شهر نخستین شهر دایره‌ای ایران و یکی از نخستین شهرهای دایره‌ای جهان به حساب می‌آید و چهار دروازه را در خود جای داده است.
بنابراین گزارش، از ... ادامه مطلب
نخستین شهر دایره‌ای ایران

کشوری که «شنگن» روستای آن است

ضرب‌المثل فلفل نبین چه ریزه...، در مناسبات جهانی امروز حتا برای برخی کشورهای بسیار کوچک هم مصداق دارد؛ کشورهایی که هرچند از نظر وسعت و جمعیت چندان حرفی برای گفتن ندارند، اما با توجه به همین کم‌های خود که فرصت برنامه‌ریزی و گریز از مشکلات رایج در کشورهای بزرگ را فراهم می‌آورد، نبض بسیاری از تعامل‌های جهانی را در دست می‌گیرند و دیگران را مجبور می‌کنند آن‌ها را جدی بگیرند. لوکزامبورگ یکی از این‌گونه کشورهاست.
این کشور کوچک آن‌قدر نقش‌آفرینی خود را به دیگر کشورهای هم‌قاره‌ای و سایر قاره‌ها تحمیل کرده که یکی از مشارکت‌کنندگان و بانیان در تشکیل اتحادیه‌ی اروپا و نیز پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) محسوب می‌شود. این کشور همچنین در پیمان شنگن مشارکت داشت. اصلا نام این پیمان از روستای شنگن لوکزامبورگ گرفته شده است که محل انعقاد اولیه‌ی آن بود. لوکزامبورگ با این حال تا سال 2002 به واحد پول مشترک یورو نپیوسته بود. اهمیت لوکزامبورگ 500 هزار نفری که طبعا به‌نسبت جمعیت خود، ثروتمند و دارای درآمد سرانه‌ی بالایی محسوب می‌شود، در امور خدماتی، بویژه مالی و بانکداری است. قوانین این کشور به شکلی است که علاوه بر حضور 140 شعبه‌ی بانکی مختلف، نه‌تنها اشخاص، بلکه کشورها هم بخشی از دارایی‌های خود را در بانک‌های لوکزامبورگ نگهداری می‌کنند. دفتر دادگستری اروپا، دیوان حسابرسی اروپا و بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز در شهر – کشور لوگزامبورگ واقع شده است.
در این میان، لوکزامبورگ نیز مانند دیگر کشور کوچک اروپایی، موناکو، که به بهشت مالیاتی معروف است، با وضع قوانین مناسب کار، بیمه و مالیات، نه‌تنها از حضور دفاتر شرکت‌های بین‌المللی پذیرایی می‌کند، بلکه روزانه ده‌ها هزار نفر از شهروندان کشورهای همسایه، بلژیک، فرانسه و آلمان، صبح‌ها برای کار به شهر لوکزامبورگ عزیمت می‌کنند و شب‌ها به کشور خود بازمی گردند.
شهر لوکزامبورگ محل تلاقی دو رود آلزت و پتروس است که درنتیجه، منطقه‌ای بسیار سرسبز کوهستانی را پدید آورده است. کلا مسیر جاده‌ای دسترسی به این شهر – شهرستان – کشور، سرپایینی و سربالایی بسیار دارد و خود شهر هم به‌نوعی دره‌ای، دارای شیب و چندطبقه است. وجود درخت‌های بسیار و بلند، فصل‌های بهار، تابستان و پاییز خوشرنگی را در این منطقه رقم می‌زند.
مردم لوکزامبورگ به زبان‌های لوکزامبورگی، فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند و علاوه بر دو زبان فرانسوی و آلمانی، انگلیسی هم در دوران مدرسه آموزش داده می‌شود. ارتش لوکزامبورگ تنها 1200 نفر عضور دارد و کشور به‌صورت سلطنتی مشروطه اداره می‌شود. گفته می‌شود لوکزامبورگ تنها کشور دارای حکومت دوکی است و دوک نیز تنها یک نگهبان دارد که در زمان دیدارهای رسمی خارجی، چند نفر از اعضای ارتش به او اضافه می‌شوند.
مردم لوکزامبورگ با آن‌که بسیار تعامل‌گرا و پذیرا هستند، آلمانی‌ها را به‌خاطر اتفاقی که در چند دهه پیش زخ داد، هنوز نبخشیده‌اند. حتا گفته می‌شود لوکزامبورگی‌های قدیم به‌هیچ وجه به آلمان سفر نمی‌کنند. علت آن است که در زمان جنگ جهانی دوم، حکومت نازی، لوکزامبورگی‌ها را مجبور کرد که در جنگ، به طرفداری از آلمان شرکت کنند و کسانی که از این امر سر باز می‌زدند، با خانواده‌هایشان به اروگاه‌های کار اجباری فرستاده می‌شدند.
لوکزامبورگ، یک مقصد خاص گردشگری با علاقه‌مندان خاص سفر است.
منبع :ایسنا ... ادامه مطلب
کشوری که «شنگن» روستای آن است

روستای چشمه قل قل کجاست؟

تا چند هفته پیش کسی اسم روستای چشمه قل قل را نشنیده بود اما با شروع عید نوروز 96 پخش سریال علی البدل از شبکه یک سیما شروع شد. اسم لوکیشن سریال علی البدل چشمه قل قل است که دو خان دارد و ماجرای درگیری‌های بسیار اما فارق از بحث فیلم که مورد توجه مردم قرار گرفته است. محل فیلم برداری این سریال هم مورد توجه ... ادامه مطلب
روستای چشمه قل قل کجاست؟

تهران چگونه پایتخت شد؟

طهران سالها پیش شهری بود به وسعت تقریبی 21 کیلومتر مربع که تعداد جمعیتش را بین 250 تا 300 هزار نفر تخمین می‌زدند. تعداد جمعیت شهر از آن جهت معلوم نبود که هنوز آمارو احصاییه معمول نشده، داشتن شناسنامه هم باب نشده بود و تا موقعی که اولین سرشماری انجام گرفت تعداد جمعیت شهر را با حدس و گمان تخمین می‌زدند. ... ادامه مطلب
تهران چگونه پایتخت شد؟

دعوت از گردشگران برای بازدید از مسجد مشیرالسلطنه

شهردار منطقه 11 تهران از شهروندان تهرانی و مسافران دعوت کرد تا در تعطیلات نوروز از مسجد مشیرالسلطنه و یکی از اولین ساعت‌های شهری که 120 سال پیش بر برج آن نصب شده است، بازدید کنند.
به گزارش ایسنا، نصرالله آبادیان با بیان اینکه تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای گذر در طهران قدیم و گردشگری در تاریخ و هویت ... ادامه مطلب
دعوت از گردشگران برای بازدید از مسجد مشیرالسلطنه

چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟

افراد زیادی برای کارهای تجاری و گردشگری به روسیه می‌آیند و هر روز تعداد کسانی که از این کشور منحصربه‌فرد بازدید می‌کنند بیشتر و بیشتر می‌شود.
وقتی برای سفر به روسیه برنامه‌ریزی می‌کنید یکی از گران‌ترین هزینه‌ها، گرفتن بلیط هواپیماست و به همین دلیل خیلی خوب است که بتوانید بلیطی ارزان‌تر گیر بیاورید. ... ادامه مطلب
چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟

غرفه‌ای متفاوت در جشنواره نور آمستردام

امسال دوستداران جشنواره نور آمستردام برای پیدا کردن باجه فروش بلیت این نمایشگاه کار سختی نداشتند. این باجه همچون یک غرفه بیومتریک بزرگ با لامپ‌های LED ساخته شده بود که طراحی و ساخت آن را شرکت هلندی یو‌ان‌استودیو (UNStudio) و شرکت نساجی ام‌دی‌تی-‌تکس (MDT-tex) بر عهده داشته‌اند. این ساختار که غرفه چشم ... ادامه مطلب
غرفه‌ای متفاوت در جشنواره نور آمستردام

اطلاعات بیشتر...
[USRNME]
[USRNME] - [DATE]
  • [TAGS]

[BODY]

[REDMR]
[MYFLLNME]
ارسال
[CMMNTS]
[USRNME]

[USRNMELNK] [DATE]

[Cmmnt]

  • [LIKE][LKECNT]
  • [DELETE]
  • [ABUSE]
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]