توضیحات

ویرایش
قلعه اژدها پیکر در شهر لار در استان فارس قرار دارد، این قلعه بر روی تپه‌ای در جانب شمالی شهر قرار دارد و طول آن 700 و پهنای آن 170 متر است.
بین این تپه و تپه‌ای که قلعهٔ نارین روی آن ساخته شده، دره ای تنگ وجود دارد که مسیر رودخانهٔ خشکی (رودخانه فصلی) به نام رودخانه (وروند) می‌باشد. آثار ساختمان سد مسقف بین دو تپه نیز تا امروز کمی باقی است.
در ضلع شرقی قلعه اژدها پیکر، بر روی یک سطح مرتفع مشرف به شهر لار، بقایایی از یک ساختمان به جا مانده که به قبر مادر نادر شاه مشهور است.
با توجه به یافته‌های موجود، قدمت قلعه اژدها پیکر به دوره پیش از اسلام می‌رسد و تا یک قرن پیش این قلعه مسکونی بوده است.
این قلعه از 3 بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشکیل شده است و به جز قلعه بالایی و قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمت‌های قلعه ویران شده است.
بقایای این قلعه روی تپه‌ای در شمال شهر لار نمایان است.
قلعه اژدها پیکر یکی از قله‌های قدیمی لار است و چون به شکل اژدها می‌باشد به این نام معروف شده است.
در بالای آن آثار عمارت‌های قدیم از قبیل سرداب و مسجد و حمام و مقبره و چاه و دولاب و آب انبار موجود است و آثار برج و بارو و قلعه و حصار آن هم هنوز موجود می‌باشد.
قدمت آثار و بقایای این قلعه به دورهُ ساسانی می‌رسد. استحکامات و تأسیسات داخلی آن چنان محکم بوده‌که در قدیم آن را طلسم کیانی می‌نامیده‌اند.
بالای ...مشاهده کامل متن این کوه چاهی از دل سنگ تراشیده شده که به دولاب مشهور است.
و درباره آن داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری گفته می‌شود که قدیم‌ترین این روایات در تحفةالغرائب، از نوشته‌های عصر صفویه آمده‌است:
«از قلّه کوه تا به قعر آن سنگ تراشیده‌اند. گویند در آن چاه گنجی عظیم و ماری موکّل است و کسان به طلب آن گنج بسیار رفته‌اند و کشته شده‌اند. گویند در زمان شاه عباس ثانی حاکم لار، سیّدی را در آن چاه فرستاد، بعد از مدتی مدید او را بیرون آوردند. نقل کرده که چون داخل چاه شد م چندین هزار شمشیر دیدم که در اندرون چاه از چپ و راست بر یکدیگر می‌خورد. چون من دعا و قرآن همراه داشتم شنیدم که شخصی می‌گفت کار به وی مدارید که کلام الله با وی است. از آن جا گذشتم و قدری راه که به ته چاه رفتم باز چندین هزار تیر می‌انداختند، به وسیلهُ قرآن و دعا از آن جا گذشتم و به ته چاه رسیدم. بعد از زمانی تختی دیدم و مردی در بالای آن نشسته نورانی و ریش سفید، سلام دادم. جواب داد و گفت: به «عوض بیگ» بگو که از ما چه می‌خواهی، آقای تو عباس از این مال بهره ندارد، الاّ دسته خنجری و یک اشرفی. خنجر را داد که به «عباس» بده، اشرفی را داد که به «عوض بیگ» بده. قدری خاک به من داد و گفت: ببین. چون نظر کردم چهار خیابان عظیم دیدم در این چاه. دو خیابان تا چشم کار می‌کرد ظروف و اوانی طلا و نقره بود و زر و جواهر بسیار خروار خروار بر هم ریخته و در خیابان دیگر سپاهی مکمل ایستاده بودند. گفت: این مال و سپاه از قائم آل محمد است. برو بگو که تا سرچاه را بپوشند و به حال خود باشد که ضرر به او می‌رسد.»
در کتاب «عالم آرای عباسی» نیز از این قلعه نام برده شده‌است.

منبع:
http://hamshahrionline.ir/details/92498
http://www.tebyan.net/n
http://golshn12.blogfa.com/post/1196
http://hyperclubz.com/main/Cl
entertainment-gr6&qId=4155
http://parsiandej.ir
http://fa.wikipedia.org

آرامگاه ننه نادر (مادر نادرشاه )

فاصله: 0 کیلومتر - زمان: 1 دقیقه
مشاهده مسیر

قلعه همایون دژ گراش

فاصله: 23 کیلومتر - زمان: 22 دقیقه
مشاهده مسیر

هفت برکه

فاصله: 23 کیلومتر - زمان: 23 دقیقه
مشاهده مسیر

برکه کل ( گنج البحر )

فاصله: 23 کیلومتر - زمان: 24 دقیقه
مشاهده مسیر

بقعه سید ابی احمد جویمی

فاصله: 101 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 15 دقیقه
مشاهده مسیر

تل سفیدک

فاصله: 104 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 31 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری لارستان

آرامگاه ننه نادر (مادر نادرشاه )

آرامگاه ننه نا...

آرامگاه مادر نادرشاه ساختمانی سنگی است مربوط به دوران اسلامی (تیموری و صفوی) که به برج ننه نادر معروف است و در ضلع شرقی قلعه اژدهاپیکر و بر روی سطح مرتفعی در شهر قدیم لار بر بلندای کوهی مشرف به کل شهر قرار دارد. ارتفاع عمارت از سطح زمین ۹ متر است. قبر مادر نادر بنایی تاریخی واقع در شه...

اطلاعات | نقشه | مسیر
قلعه اژدها پیکر

قلعه اژدها پیک...

قلعه اژدها پیکر در شهر لار در استان فارس قرار دارد، این قلعه بر روی تپه‌ای در جانب شمالی شهر قرار دارد و طول آن 700 و پهنای آن 170 متر است. بین این تپه و تپه‌ای که قلعهٔ نارین روی آن ساخته شده، دره ای تنگ وجود دارد که مسیر رودخانهٔ خشکی (رودخانه فصلی) به نام رودخانه (وروند) می‌باشد. آث...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دریاچه فصلی هرم

دریاچه فصلی هر...

بزرگترین دریاچه فصلی استان فارس معروف به دریاچه کفه هرم وکاریان با ۱۳۰ کیلومتر مربع مساحت در ۲کیلومتری شمال کاریان قرار دارد.روستاهای سرگاه،خرده دره ،هرم، کاریان، احمدمحمودی،بلغان، لاغران،چغان،جلال آباد پیرامون طول وعرض این دریاچه قرار گرفته اند. این دریاچه حدود۲۸ کیلومترطول و۱۱کیلومتر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای کاریان

روستای کاریان

روستای کاریان کهن از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان لارستان است و تاریخچه آن به زمان ساسانیان بر می‌گردد و دارای آثار تاریخی زیادی است. این روستا در ۱۱۵ کیلومتری شمال غربی مرکز شهرستان لارستان و در ۸۲ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان جهرم و در ۸۰ کیلومتری شمال شهر اوز و در ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرق...

اطلاعات | نقشه | مسیر
باغ نشاط لار

باغ نشاط لار

باغ نشاط در شهر قدیم لار در کنار رودخانه خشک و در ضلع شمالی پل عباسی واقع شده است . این عمارت در وسط باغی به نام نشاط قرار دارد که و هم باغ و هم عمارت هر دو به نام نشاط معروف هستند. این عمارت از ساختمانهای مختلفی تشکیل شده است. عمارت باغ نشاط در دوره صفویه مرکز حکومت لار بوده است. مساح...

اطلاعات | نقشه | مسیر
بازار قیصریه

بازار قیصریه

در استان فارس ، شهرستان لار ، مجموعه‌ای نفیس و پر تنوع معماری قدیم ایرانی در یک بازار جلوه می‌کند. نام این بازار ، " بازار قیصریه " لار می‌باشد. معماری این بازار تلفیقی از شیوه‌ها و شگردهای معماری گذشته – از پیش از صفویه ، تا قاجاریه است. این بازار دارای استحکامی بی نظیر و قدرت بافتی ش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد جامع لار

مسجد جامع لار

جنوب استان فارس ، در شهرستان لارستان ، مسجدی تاریخی با نام " مسجد جامع لار " واقع شده است. مسجد جامع لار در سال 1028ﻫ..ق یا به عبارتی در دوره صفوی بنا گذاشته شده است و از آثار دوره صفویان محسوب می‌شود. البته بنا بر روایت " دره التواریخ " این مسجد را زنی به نام " فرخ لقا الملک " دخت...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پل عباسی لار

پل عباسی لار

غرب منطقه لار، درست بر روی رودخانه شور در مسیر کاروان ، " پل عباسی لار " واقع گردیده است. قدمت این پل به دوره صفوی باز می‌گردد و گفته می‌شود که از آثار شاه عباس اول صفوی بوده که بقایای آن در جریان احداث پل بتونی جدید به طور کامل از میان رفته است. پل عباسی لار در عهد صفویه همزمان با توس...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

محصولات لارستان

حلوا مسقطی لار

حلوا مسقطی لار

از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های استان فارس، حلوا مسقطی لار است که نوعی شیرینی محلی خوش طعم و خوش بویی است که سوغات لارستان می‌باشد. این حلوا ، همان طور که از نام آن بر می‌آید ، منسوب به مسقط ، یکی از شهرهای قدیمی عمّان است ، که تجُّار لارستانی در رفت و آمدهای تجاری به مسقط طرز پخت آن را فرا...

اطلاعات

ظرفیت‌های جهانی شدن قلعه «اژدها پیکر»

قلعه «اژدها پیکر» واقع در شهرستان لارستان ظرفیت‌های منحصر به فردی برای ثبت جهانی دارد، قلعه ای که در باور مردم مانع از غارت شدن شهر در طول تاریخ شده است.
با توجه به یافته‌های موجود، قدمت قلعه اژدهاپیکر به دوره پیش از اسلام می‌رسد و تا یک قرن پیش این قلعه مسکونی بوده است. قلعه اژدهاپیکر روی یک سطح مرتفع قرار گرفته و طول آن 700 و پهنای آن 170 متر است. این قلعه از سه بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشکیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمت‌های قلعه ویران ...ادامه مطلب شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر؛ قلعه شهر اژدهاپیکر که امروزه به آن قلعه اژدهاپیکر می‌گویند مجموعه ای از یک قلعه، یک برج، یک چاه با دیواره ای سنگی و با عمق بسیار و تأسیساتی نظیر آب انبارها و استحکامات نظامی بوده که امروزه خرابه هایی از آن‌ها باقی مانده است.
قلعه خشتی و ذوزنقه ای شکل شهر لار به اژدهاپیکر و بام این شهر معروف بوده که قلعه ای ساسانی است و در دوره‌های مختلف تاریخی از سکونتگاه‌های مردم لار بوده و در دوره پهلوی خالی از سکنه شده و تخریب می‌شود.
این بنای تاریخی در سال 82 به شماره 1507 در فهرست ملی به ثبت رسیده و هم اکنون می‌توان بقایایی از مسجد، حمام، مقبره، چاه آب سنگی و آب انبار را در آن دید.
سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان لارستان در خصوص قلعه اژدهاپیکر گفت: این اثر باستانی به دلیل اجرای نورپردازی به یکی از جاذبه‌های گردشگری شبانه شهر تبدیل شده اما هنوز هم از تمامی ظرفیت‌های آن بهره نبرده ایم.
سیما علویه با بیان اینکه این قلعه باستانی قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارد، افزود: از این قلعه به عنوان بام لارستان یاد می‌شود و هم اکنون نیز طرح مطالعات و حفاظت و مرمت اثر با اعتبار 80 میلیون تومان در دست اجراست. وی با بیان این که مستندنگاری و مطالعات طرح رفع خطر اثر نیز در دستور کار است، بیان کرد: در حال حاضر این قلعه تاریخی دارای حریم مصوب است.
سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان لارستان در خصوص راه دسترسی به این قلعه اظهار داشت: هم اکنون راه دسترسی قلعه جاده ای آسفالته بوده اما راه قدیمی آن پلکان‌های سنگی است که می‌توان با احیای آن مسیر دسترسی مناسبی برای حضور گردشگران به قلعه فراهم کرد.
وی با اشاره به اینکه لایه نگاری و کاوش‌های باستان شناسی در این قلعه یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود، تصریح کرد: با توجه به آثار کشف شده در محل و سازه موجود قدمت این قلعه به دوره ساسانیان و سلجوقیان می‌رسد.
وی اظهار داشت: دامنه پایین دست کوه که قلعه بر فراز آن جای گرفته محیط مناسبی برای ایجاد فضای اقامتی-خدماتی البته با رعایت قوانین میراث فرهنگی است زیرا در حال حاضر هیچ گونه فضای رفاهی، خدماتی برای گردشگران در محل فراهم نیست.
وی در خصوص دلیل نام گذاری این قلعه به اژدها افزود: با توجه به بزرگی و وسعت زیاد قلعه و جای گیری آن بر فراز کوه این قلعه که زمانی مسکونی-نظامی بوده به قلعه اژدهاپیکر شهرت یافته و همچنین در نزدیکی این قلعه مقبره ای وجود دارد که به قبر «ننه نادر» یا مادر نادر معروف است.
سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان لارستان بیان کرد: بنا بر افسانه‌ها و باورهای مردم زمانی که اشرف افغان به دستور نادرشاه افشار به فارس حمله ور می‌شود مردم لار در نزدیکی قلعه این بنا را می‌سازند و نامش را مقبره مادر نادر می‌گذارند و برای امنیت شهر شایعه می‌کنند که مادر نادرشاه فوت کرده و مردم به نشانه احترام به پادشاه مقبره وی را ساخته اند و این موضوع موجب می‌شود اشرف افغان لار را غارت نکند.
علویه بیان کرد: اطراف قلعه سکه هایی از دوره اشکانیان به دست آمده که با توجه به این اشیای تاریخی می‌توان قدمت این مقبره یا قلعه را قبل از دوره ساسانیان دانست و قطعی شدن آن تنها با کاوش و لایه نگاری باستان شناسی میسر است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز در خصوص ثبت جهانی این بنا گفت: ثبت جهانی یک بنا با ثبت ملی کاملا متفاوت است زیرا برای اینکه یک بنا ثبت جهانی شود باید ویژگی منحصر به فردی داشته باشد.
در همین رابطه، مصیب امیری رییس اداره کل میراث فرهنگی استان فارس گفت: ثبت جهانی قلعه اژدهاپیکر در یک پرونده به سازمان ارسال شده اما در حال حاضر اولویت به ثبت جهانی مجموعه ساسانی است که در این خصوص پرونده‌های مربوطه تکمیل و طی چند مدت آینده بازرسان یونسکو برای بازدید به فارس می‌آیند.
وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تمرکز بر روی ثبت مجموعه ساسانی است، تصریح کرد: هر ساله سهم ایران برای ثبت جهانی تنها یک اثر است از این رو باید بنایی پیشنهاد شود که سهم ایران از بین نرود.
ظرفیت‌های جهانی شدن قلعه «اژدها پیکر»
ظرفیت‌های جهانی شدن قلعه «اژدها پیکر»
ظرفیت‌های جهانی شدن قلعه «اژدها پیکر»

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.