توضیحات

ویرایش
دشت مغان جلگه‌ای در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران است مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است.
وسعت دشت مغان در گذشته بسیار بیشتر از موقعیت کنونی آن بوده است.
مغان از شمال با سرزمینهای آران و شیروان و رودخانه ارس و کر، دریای خزر در شرق، گیلان و اردبیل در جنوب و جنوب شرقی و کوههای شرقی ارسباران در غرب هم مرز بوده که به دلیل وجود جلگه ای با وسعت تقریبی 300 هزار هکتار و اراضی آبرفتی ساحل دریای خزر و کناره‌های رودهای بزرگ ارس و کر این منطقه را به یکی از قطبهای بزرگ کشاورزی و دامپروری ایران تبدیل می‌کرد.
زمان‌های بسیار قدیم اقوامی در مغان زندگی می‌کردند که ایرانیان به آنها آذری یا آذربایجانی می‌گفته و این کلمه را در زبان اروپایی قدیم مخصوصا در یونانی آذربایجان و سرزمین آن‌ها را آذربایجان ثبت کرده‌اند.
بعدها آذربایجان شامل سرزمینی که در میان شروان و آذربایجان ایران بوده‌است می‌دانستند.
نام آذربایجان به طور کلی از آغاز قرن اول میلادی در تاریخ ذکر شده‌است.
مرحوم سعید نفیسی نام قدیمی مغان را آموکان میداند
طبق منابع یک سوم این دشت مغان در ایران قرار دارد و بقیه آن در جمهوری آذربایجان است.
مرکزیت شهرستان مغان از سال 1353 تا سال 1372 گرمی ...مشاهده کامل متن بود و دوران اوج مغان نیز در همین دوره زمانی بود که پس از جدا شدن از مشگین شهر کم کم بر امکانات آن اضافه شد, بعد از آن مغان به سه شهر گرمی و بیله سوار و پارس آباد تقسیم شد که پارس آباد به خاطر رونق کشاورزی گوی سبقت را از این دو شهر ربود.
دشت مغان از سه شهر گرمی،بیله سوار و پارس آباد تشکیل شده است .
هم اکنون کشت و صنعت‌های پارس اباد مغان معروف است.
شهرستان پارس‌آباد در قسمت شمالی جلگه مغان قرار گرفته , مساحت آن ۱۵۵۴ کیلومترمربع است و شمالی‌ترین شهرستان استان اردبیل می‌باشد.
شهرستان پارس آباد می‌باشد قسمت شمالی جلگه وسیع و حاصلخیزمغان که ازدامنه‌های شمالی کوههای خروسلوداغ و صلوات داغ در جنوب منطقه شروع و تا سواحل رود ارس در شمال بصورت سرزمینی نسبتاً هموار باشیب ملایمی گسترده شده‌است.
بیله سوار در میان این سه شهر کهن‌ترین شهر میباشد و تاریخ آن مربوط به هزاران سال پیش است.
اما وجود اشیای تاریخی بسیار که اکنون در موزه‌های شهرهایی همچون تبریز و اردبیل موجود میباشند نشان می‌دهد که گرمی دارای پیشینه بسیار بالایی است.
آب و هوای مناسب این شهرستان نیز نه تنها در استان بلکه در منطقه آذربایجان نمونه است.
دشت مغان در قسمت شمالی این منطقه به دشت همیشه بهار ایران معروف است.
دماى معتدل و بارندگى متناسب، بهترین مراتع قشلاقى را در دشت مغان به وجود آورده است که محل چرای دام‌های طایفه‌هاى گوناگون «ائل سئون» (شاهسون) است.
دشت مغان یکی از قطبهای مهم کشاورزی ودامپروری ایران است .
به علت حاصلخیزی خاک، دمای مساعد وموقعیت خاص منطقه ای در سراسر دشت مغان کشت اقسام غلات، حبوبات و علوفه قرار در این منطقه صورت می‌گیرد و بی مناسبت نیست که به دشت مغان انبار غله آذربایجان می‌گویند.
دشت مغان به سه قسمت کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم میشود.
نواحی کوهستانی دشت مغان ارتفاعات جنوب، جنوب غرب و غرب منطقه راشامل می‌شود که با شیب بیش از۱۰درصد از ارتفاع حداقل ۱۰۰متر به سمت جنوب و غرب برمیزان ارتفاع افزوده شده وتا حدود۷۰۰متر می‌رسد.
دهستان قشلاق غربی، قسمتهای از بخش اصلاندوز، بخش مرکزی و دهستان قشلاق شمالی در این نواحی قراردارند.
نواحی کوهپایه ای دشت مغان شامل زمین‌های کمتراز۱۰۰مترارتفاع متصل به کوهستان تا نزدیک جلگه است, شیب زمین در این نواحی حدود ۱ تا ۱۰ درصد است,و اراضی مساعدبرای فعالیتهای کشاورزی ودامپروری وسکونت انسانی به حساب می‌آید.
قسمتهایی از بخش تازه کند، بخش مرکزی، دهستان قشلاق شمالی و بخش اصلاندوز در این نواحی واقع شده اند.
نواحی جلگه ای دشت مغان درشمال منطقه با شیب بسیار ملایم، کمتر از 5 درصد تا سواحل رود ارس گسترش دارد و به دلیل وجود خاک‌های آبرفتی دانه ریز و رسوبی و حاصلخیز تماما زمینهای عمده کشاورزی را تشکیل داده و از تراکم زیاد جمعیت برخوردار است.این نواحی تا ارتفاع حداقل ۳۰متر از سطح دریا در منتهی‌الیه شمال شرق منطقه در دهستان ساوالان تداوم می‌یابد
دشت مغان یکی از مهمترین مناطق زیست محیطی کشور است از لحاظ زمستان گذرانی گونه‌های نادر پرندگان کوچنده به شمار می‌آید.
براساس مطالعات به عمل آمده توسط گروه پرنده شناسی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در تالاب‌های دشت مغان انواع پرندگان کوچنده آبزی همچون پلیکان خاکستری اردک چشم طلائی – اردک تاجدار – مرکوس سفید – قوی گنگ - قوی فریادکش – قوی کوچک – غاز خاکستری وبالکان کوچک مشاهده شده است .
گونه هایی ازپرندگان کوچنده کنار آبزی از قبیل سلیم – آ بچلیک - گیلانشا – حواصیل خاکستری – اقرت – خروس کولی – لک لک – طاووسک – انواع مرغابی‌ها – سرسبز – خوتکا – سرحنایی – چنگر – نوک سرخ – کاکایی – اردک نوک پهن- آنقوت – طنجه – غاز وفلامینگو نیز از دیگر پرندگانی هستند که در دشت مغان زمستان خود را سپری می‌کنند
تنوع گونه‌های پرندگان کوچنده در تالاب‌های مغان این منطقه را بعنوان یکی از اصلی‌ترین زیستگاههای پرندگان کوچنده در سطح کشور مطرح می‌کند وجود گونه‌های بومی ومهاجرت پرندگان کوچنده به این منطقه باعث شده تا از دشت مغان به عنوان بهشت پرندگان کوچنده یادشود .
قلعه اولتان مغان، برج قارلوجا، تپه خرمن، تپه نادر اصلاندوز، پل تاریخی خمارلو - مغان، زیستگاه خروسلوی مغان، زیستگاه آقابابا ، زیستگاه حسن دره سی، گورستان اصلاندوزمغان، گورستان کورلار کورعباسلوی مغان، دریاچه سد شهرک مغان، سواحل زیبای آراز چایی (رود ارس)، جنگل‌های مغان,از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی منطقه مغان هستند.
به عقیده محققین وجه تسمیه مغان به خاطر این است که سالی یکبار پیشوایان آئین زرتشت در آنجا جمع می‌شدند به تعبیر جامعه امروزی در باب مسائل دینی سیمنارهای ترتیب می‌دادند وچون معمولا سمینارهای دینی در کنار مقدس‌ترین اماکن هر مذهب تشکیل می‌شود ترتیب اجتماعات مذهبی موبدان زرتشتی در این سامان می‌تواند دلیل آن باشد که این منطقه از نقاط بسیار مقدس دین باستان به شمار می‌آمد.
ابوریحان بیرونی که در قرن چهارم هجری قمری یعنی نزدیک‌تر به زمان زرتشت زندگی می‌کرد در آثار(( الباقی عن القرون الخیاله)) زادگاه زرتشت را دشت مغان ذکر نموده است.
در بعضی از کتب تاریخی وسفرنامه‌ها از نام مغان یاد شده است واکثر آن را منطقه ای حاصلخیز وسر سبز که دارای احشام فراوانی است ذکر کرده اند
در سال 1344 وقتی طرح احداث سد میل مغان به اجرا در آمد کمتر کسی انتظار چنین توسعه ای را در منطقه پیش بینی می‌کرد.اما این جلگه با همت مردان و زنان پر تلاش و رنجدیده اش تبدیل به نگین سبز آذربایجان شد
سبزینگى مزارع، فرآورده‌هاى مختلف کشاورزى، گستردگى مراتع سرسبز و خرم، باغ‌هاى میوه به وسعت ۶۰۰۰ هکتار، تأسیسات به هم پیوسته و هماهنگ مجتمع کشت و صنعت و دامپرورى مغان، تجهیزات و فضاى سد رودخانه ارس، جزایر متعدد رودخانه ارس موسوم به «شام»، طایفه‌هاى کوچرو و ایل شاهسون با ویژگى‌هاى فرهنگى خاص از جاذبه‌هایى هستند که هر مسافر و جهانگردی را جذب می‌کند.
منبع:
http://vista.ir
http://aranmoghan.ir/article/7343
http://www.mehrnews.com/detail/News/1688508
http://fa.wikipedia.org
http://www.57616.blogfa.com
http://www.uma.ac.ir/page.php?slct_pg_id=355&sid=6&slc_lang=fa

شاه تپه سی

فاصله مستقیم: 22 کیلومتر
مشاهده مسیر

روستای قلعه برزند

فاصله مستقیم: 32 کیلومتر
مشاهده مسیر

تپه نادری

فاصله مستقیم: 35 کیلومتر
مشاهده مسیر

روستای اولتان

فاصله مستقیم: 40 کیلومتر
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری نیر

دشت مغان

دشت مغان

دشت مغان جلگه‌ای در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران است مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده‌است. وسعت دشت مغان در گذشته بسیار بیشتر از موقعی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاروانسرای شاه عباسی نیر

کاروانسرای شاه...

کاروانسرای شاه عباسی کنار جاده قدیمی نیر به سراب در 10 کیلومتری شهر نیر و در یکی از برفگیرترین گردنه‌های کشور یعنی در گردنه صایین قرار دارد . این بنا در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده است و یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در این دوره می‌باشد. در سال‌های گذشته برخی از قسمت‌های این...

اطلاعات
تفرجگاه بولاغلار

تفرجگاه بولاغل...

تفرجگاه بولاغلار در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۵۰۰ متری شمال غرب شهرستان نیر قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان اردبیل، از شرق به بخش هیر و شهرستان کوثر، از جنوب به شهرستان کوثر و از جنوب و غرب به استان آذربایجان شرقی محدود شده است. این تفرجگاه از مناطق نمونه گردشگری شهرستان نیر میبا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دهکده گردشگری سبلان

دهکده گردشگری ...

نیر مرکز شهرستان نیر و یکی از شهرهای استان اردبیل ایران است. این شهر در ۳۱ کیلومتری شهر اردبیل و ۲۰ کیلومتری شهر سرعین قرار دارد دهکده توریستی "سبلان" یا "منطقه نمونه گردشگری برجلو" در راه اصلی نیر – سراب و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان نیر قرار دارد. این منطقه چند دهنه آبگرم معدنی دار...

اطلاعات
روستای کورعباسلو

روستای کورعباس...

" کورعباسلو " نام روستایی واقع شده بین کوه‌های مرتفع و تپه‌های بلند ، در 8 کیلومتری نیر و 43 کیلومتری مرکز استان اردبیل است. این روستا که از توابع بخش مرکزی شهرستان نیر به شمار می‌آید حدود 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. روستای کورعباسلو یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان اردبیل م...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سد یامچی

سد یامچی

سد یامچی در 5 کیلومتری شهر نیر استان اردبیل قرار دارد. سد یامچی در مدت هشت سال با سیصد میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سال 1374 آغاز شده و در سال 1382 به پایان رسیده است. حجم آب ذخیره شده در این سد 95 میلیون مترمکعب می‌باشد. در حال حاضر از آب این سد برای تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل و آبیا...

اطلاعات | نقشه | مسیر

مغان در کتب تاریخی

از زمان‌های بسیار قدیم اقوامی در سرزمین مغان سکنی گزیده‌اند که ایرانیان به ایشان آذری یا آذربایجانی گفته‌اند و این کلمه را در زبان اروپایی قدیم مخصوصا در یونانی آذربایجان و سرزمین آن‌ها را آذربایجان ضبط کرده‌اند. در زمان‌های بعد آذربایجان را شامل سرزمینی که در میان شروان و آذربایجان ایران بوده‌است می‌دانستند. به طور کلی نام آذربایجان از آغاز قرن اول میلادی در تاریخ ذکر شده‌است. مرحوم سعید نفیسی نام قدیمی مغان را آموکان میداند، او در بخش معرفی سرزمین آذربایجان و مردم آن دیار مینویسد :
"پای آذری ...ادامه مطلب در سرزمین آذربایجان در خلافت عثمان بن عفان (۳۵-۲۳ هجری) باز شد. پیش از این خاندانی از آذربایجان در این سرزمین پادشاهی داشتند . نام (مغان) قدمت چند صد ساله دارد. [۲]
حاج زین العابدین شیروانی در کتاب «بستان السیاحه» در مورد موقعیت مغان چنین مینویسد :
" بعضی او را به واو نویسند. ولایتی است مشهور و دیاریست مذکور، مشتمل است بر بلاد قدیم و نواحی عظیمه و مراتع دلکش و موضع بسیار خوش از اقلیم پنجم و هوایش خرم و محدود است از شمال به ولایت شیروان و از جنوب به ملک آذربایجان و از شرق به ارض تالش و از مغرب به گرجستان.
امروزه، مردم محلی و بومی منطقه به خصوص شاهسون‌ها، مغان را مغان می‌گویند.
نظامی گنجوی در مورد مغان می‌گوید:
به فصل گل به موقان است جایش که تا سرسبز باشد خاک پایش
مغان در کتب تاریخی
مغان در کتب تاریخی

گزارش تصویری یک گروه روس از عشایر شاهسون مغان
شاهسون‌ها در چادرهای نیم کره ای شکلی زندگی می‌کنند که آن‌ها را آلاچیق و برخی را کومه می‌نامند. کومه معمولا از آلاچیق کوچک‌تر است و از جنس خشن بافته می‌شود ولی آلاچیق با ظرافت و مهارت بافته می‌شود و دوام آن‌ها از کومه بیش‌تر است. فضای داخلی کومه‌ها به طور معمول 5 متر است. آلاچیق اصلی عموما از نمد سفید و با ظرافت است این نمدها با طرح‌های رنگی در جلو و طرفین تزیین یافته و سر درب ورودی‌ها منگوله هایی آویزان است.
نمدهای این چادر به علت باران و گرد ...ادامه مطلب و خاک و دود داخل به تدریج قهوه ای و سرانجام سیاه می‌شوند. چاتما نیز نوع دیگری از چادرهای عشایر شاهسون است که در توقف گاه‌های موقت برپا می‌شود. شاهسون‌ها یکی از بزرگ‌ترین دامداران و کشاورزان ناحیه آذربایجان شرقی و اردبیل هستند. زندگی آنها تا حدود زیادی به دام وابسته است و وجود فرآورده‌های دامی سبب شده است که صنایع دستی در میان این ایل اهمیت زیادی داشته باشد.
انواع گلیم، جاجیم، خورجین و جل اسب ازمهم‌ترین صنایع دستی عشایر شاهسون به شمار می‌آید.
مهم‌ترین بافته شاهسون‌ها گلیم‌های سوزن دوزی و ظریف معروف به سوماک است که درزبان محلی آن را ورنی بافی می‌گویند. ورنی بافی مهم‌ترین و زیباترین صنایع دستی این ایل است که طرح‌های پیچیده آن را با دستگاه‌های عمودی یا افقی به صورت تکه‌های دراز و باریک به طول 3 متر می‌بافند و سطح آن‌ها را با نقش‌های پیچیده، سوزن دوزی می‌کنند. معمول‌ترین و معروف‌ترین طرح این گلیم‌ها کشتی نوح نام دارد که به شکل سوزن دوزی با طرح کشتی است و در وسط آن درخت و اطراف آن پرندگان و جانوران دیده می‌شوند.
مفرش نوعی صنایع دستی روستایی و عشایری است که در منازل روستایی برای نگهداری رخت خواب و لوازم خواب از آن استفاده می‌شود و در کوچ ایلات و عشایر نیز مفرش وسیله بسیار مناسبی برای حمل وسایل مختلف به شمار می‌آید. مفرش به شکل مکعب مستطیل است و در اندازه‌های مختلف به هم دوخته می‌‌شود و نقش و نگارهای زیبا و دل‌انگیزی دارد.
جل اسب‌های ایل شاهسون هم از لحاظ سبک خاص تصویر حیوانات و پرندگان و هم از لحاظ رنگ پردازی، از بهترین رو اسبی‌های ایران به شمار می‌روند. خورجین برای حمل اشیا و وسایل دستی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و با نقوش خاص و زیبایی بافته می‌شود.
علاوه بر خورجین، برخی دیگر از لوازم مورد نیاز عشایر مانند بزک شتر و نوار مخصوص چادر به همین شیوه بافته می‌شود.
باتشکر از :Bahi Sarae

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.