توضیحات

ویرایش
پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار، در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود بنا نهاده شد.
این پل آجرى که به خشت پل نیز معروف است، به طول 46متر و عرض گذرگاه3.30 متر، بلند‌ترین ارتفاع آن از سطح زمین 6.60 متر در فاصله ۵ کیلومترى شمال شرق شهرستان جویبار بر فراز رودخانه سیاهرود قرار دارد.
جهت پل تقریباً شرقی-غربى و داراى پنج چشمه (طاق) جناقى است.
گذرگاه پل سنگ‌فرش و مصالح اصلى آن را آجر و ملات ساروج تشکیل مى‌دهد.
این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن درجهت مخالف جریان آب دارای موج شکن (سازه‌هایی از جنس بتن یا سنگ و یا ترکیبی از هر دو که برای حفاظت تاسیسات ساحلی از خطر امواج و مقابله با تاثیر آنها ساخته می‌شود) مثلثی شکل می‌باشد.
گفتنی است، به دلیل رفت و آمد زیاد بخشی از پل در حال تخریب است، که در حال حاضر پل دیگری در کنار این پل احداث شده است.اما در کنار این پل بازار هفتگی جویبار برگزار می‌گردد که شاید یکی از جالبترین بازارهای روزانه که در نقاط مختلف در شهرهای شمالی کشور باشد، جمعه بازار شهر جویبار مهد کشتی در استان مازندران ...مشاهده کامل متن است و ویژگی مهم این جمعه بازار محل مخصوصی است که در دل بازار به قسمت فروشندگان گوشت و کبابیها که انواع کباب و جگر و جغول بغول فروشی‌ها اختصاص داده شده است در این بازار و در این قسمت محلهایی برای نشستن افراد برای خوردن کباب در نظر گرفته شده است که به نوبه خود بسیار دیدنی است .
منبع :http://www.3neshaneh.com/news/single/7179
http://rasad.irna.ir/fullnews/EAF822745078.html
http://www.3neshaneh.com/news

امام زاده سید محمد زرین نوا

فاصله: 16 کیلومتر - زمان: 17 دقیقه
مشاهده مسیر

برج سلطان زین العابدین

فاصله: 18 کیلومتر - زمان: 22 دقیقه
مشاهده مسیر

پارک ولیعصر قائمشهر

فاصله: 21 کیلومتر - زمان: 23 دقیقه
مشاهده مسیر

ساحل چپکرود

فاصله: 21 کیلومتر - زمان: 27 دقیقه
مشاهده مسیر

منطقه توریستی کرفون

فاصله: 24 کیلومتر - زمان: 29 دقیقه
مشاهده مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر
ساحل چپکرود

ساحل چپکرود

ساحل چپکرود به طول ۱۸ کیلومتر از بکرترین سواحل در استان مازندران محسوب می‌شود.این ساحل زیبا با داشتن 10 راه دسترسی به دریا یکی از سالم‌ترین سواحل مازندران محسوب می‌شود. ساحل چپکرود به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری محسوب شده است. ساحل چپکرود از لحاظ شرایط طبیعی یکی از زیباترین سواحل...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پل خشتی جمعه بازار یا خشت پل

پل خشتی جمعه ب...

پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار، در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود بنا نهاده شد. این پل آجرى که به خشت پل نیز معروف است، به طول 46متر و عرض گذرگاه3.30 متر، بلند‌ترین ارتفاع آن از سطح زمین 6.60 متر در فاصله ۵ کیلومترى شمال شرق شهرستان ج...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کوهی‌خیل

کوهی‌خیل

کوهی‌خیل نام یکی از شهرهای استان مازندران میباشد ، این شهر مرکز بخش گیل‌خوران شهرستان جویبار است. این شهر با توجه به نزدیکی به شهر جویبار از مناطق اقتصادی این نواحی به‌شمار می‌آید. کوهی خیل از شمال به جاده مواصلاتی ساری -بابلسر متصل است ، این جاده یکی از مهمترین جاده‌های استان مازندر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
شلیته

شلیته

این لباس، دامن بسیار پرچین و معمولاً کوتاهی است برای تهیه شلیته پارچه‌ای به طول میانگین m10 و عرض cm50-30 بکار می‌برند. برعکس سایر شیوه‌های دوخت، عرض پارچه را برای قد لباس به کار برده و طول آن را برای چین کش کمر به این ترتیب شلیته دامن پرچین و کوتاهی به قد cm50-30 خواهد بود. برای ...

اطلاعات

جمعه‌بازار جویبار

جمعه‌بازار جویبار یک بازار سنتی و قدیمی است که سال‌هاست هر جمعه برگزار می‌شود و محل ارائه‌ی اجناس محلی و غیرمحلی و جایی برای امرارمعاش مردم بومی است. این بازار بیش از یک قرن است که برپا می‌شود و گفته می‌شود هر هفته حدود پنج هزار نفر به آن مراجعه می‌کنند. جمعه‌بازار در نزدیکی پل خشتی جمعه‌بازار که به خشت پل نیز معروف است و در دوران قاجار ساخته شده است.در جمعه بازار شهر جویبار انواع پرندگان زنده، میوه ، سبزی، پوشاک و... به فروش می‌رسد.
در مسیر راندن در جاده‌ی کناره، جایی بین بابلسر و خزر آباد ساری، شهر جویبار را خواهید دید. آنجا فقط کافی است از هر محلی‌ای آدرس جمعه‌بازار را بپرسید، یا اینکه بپرسید پل خشتی کجاست. جویبار شهر کوچکی است و شما خیلی زود جمعه‌بازار را پیدا خواهید کرد.
... ادامه مطلب
جمعه‌بازار جویبار

ادریس پوردهقان

ادریس پوردهقان شنبه 12 دی 94 - 12:02

خودم جویباری ام و بسیار لذت میبرم از دیدن تصاویر

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب