1

توضیحات

ویرایش

سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است.
چشمه‌های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی از دل زمین می‌جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.
آبگرم ساری سو، آب‌معدنی ارجستان، آبگرم ژنرال (جنرال)، گاومیش گلی،قهوه سویی، ساری سو، قره‌سو، پهنلی - سو، آبگرم چشم و مجتمع‌های آبدرمانی سبلان،بش باجیلار و حمام طبیعی شفا از چشمه‌های آبگرم این شهر هستند.
استحمام در این چشمه‌ها اثر آرام بخش دارد و باعث تسکین دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی می‌شود.
در فاصله 5 کیلومتری سرعین دو استخر آب سرد در دره‌ای با چشم انداز زیبا موسوم به ویلا دره وجود دارد که آب آنها مانند نوشابه گازدار است و گردشگران ضمن نوشین آب آنها در استخر آبگرم نیز آب تنی می‌کنند.
آب‌های گرم سرعین جزء آب‌های کلر و بیکربناته کلسیک گازدار و خیلی گرم است و سیلیس فراوان دارد.
با بررسی میزان املاح و باقی مانده خشک آن‌ها مشخص شده که این چشمه‌ها یک منشا دارند و آب اصلی آن‌ها گرم است و از عمق زمین می‌جوشند.
در لایه‌های بالاتر زمین مقداری کربنات کلسیم را به صورت بیکربنات کلسیم درخود حل می‌کند.

منبع:
http://hamshahrionline.ir/details/168123
http://library.tebyan.net/newindex.aspx?t=

تپه سرعین ( تپه آناهیتا )

فاصله: 2 کیلومتر - زمان: 5 دقیقه
مشاهده مسیر

روستای بیله درق ( ویلا دره )

فاصله: 4 کیلومتر - زمان: 7 دقیقه
مشاهده مسیر

روستای ویند کلخوران

فاصله: 5 کیلومتر - زمان: 10 دقیقه
مشاهده مسیر

روستای ارجستان

فاصله: 8 کیلومتر - زمان: 13 دقیقه
مشاهده مسیر

دره گلستان ( دره آلوراس )

فاصله: 19 کیلومتر - زمان: 29 دقیقه
مشاهده مسیر

آبشار گورگور آلوارس

فاصله: 19 کیلومتر - زمان: 29 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری سرعین

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوا...

از زیباترین نقاط استان اردبیل از لحاظ گردشگری و در دامنه‌های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می‌باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه‌های آب گرم سرعین

چشمه‌های آب گر...

سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است. چشمه‌های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی از دل زمین می‌جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند. آ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای بیله درق ( ویلا دره )

روستای بیله در...

روستای بیله درق( ویلا دره) روستایی ییلاقی از توابع سرعین است که در فاصله 3 کیلومتری شمال شهر توریستی سرعین قرار دارد این روستا با آب و هوای مطبوع و دلپذیر دومین قطب توریستی منطقه سرعین می‌باشد که به دلیل برخورداری از چمنزارهای پر از گل و گیاه، کندوهای عسل,آبهای معدنی جهت استعمال داخلی ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای کنزق

روستای کنزق

روستای کنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده‌است. این روستا از شمال به اراضی اردی‌موسی، از جنوب به روستای تاریخی کلخوران، از شرق به روستای آق‌قلعه و از غرب به شهر توریستی سرعین محدود شده‌است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است. روستای کنزق قدمتی دیرینه دارد، که نشانه‌هایی از ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار گورگور

آبشار گورگور

چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان می‌باشد. این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض‌ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، در ارتفاع ۲۴۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید. ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای آلوارس

روستای آلوارس

این روستای ییلاقی از توابع بخش سرعین شهرستان اردبیل است که گفته می‌شود پیش‌تر ییلاق چراگاهی عشایر شاهسون بوده است. هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف آلوارس هر بیننده‌ای را به شوق وا می‌‌دارد. همچنین آب شدن یخ‌ها و برف‌های دامنه‌های سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گیاهی چشم‌نوازی را همراه ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تپه سرعین ( تپه آناهیتا )

تپه سرعین ( تپ...

از مهمترین جاذبه‌های تاریخی، باستانی و مذهبی سرعین تپه باستانی آناهیتا است که در طی سالیان از آن به اسامی آناهیتا، سارقین و زرتشت یاد شده و از نشانه‌های پرستش دین زرتشت در این منطقه است. این تپه باستانی که در قسمت غربی شهر سرعین قرار داشته و قدمت آن به اواخر هزاره اول و دوم قبل از میلا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آتشکده آذر فریق

آتشکده آذر فری...

روستای باستانی و ییلاقی آتشگاه که به آغ مام نیز معروف می‌باشد از توابع دهستان سبلان در فاصله 5 کیلومتری شمال سرعین واقع شده است. این روستا از باستانی‌ترین مکانهای شهر سرعین و استان می‌باشد که آثار باقی مانده از دورانهای قدیم موید این مطلب است. بر فراز تپه باستانی که امروزه خرابه هائی ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان اردبیل از تلاش برای ثبت جهانی آبگرم معدنی تاریخی و سنتی «گاومیش گلی» سرعین خبر داد.
رضا آستانی اضافه کرد: گاومیش گلی یکی از ۱۲ چشمه آب گرم شهر توریستی سرعین است که با قدمت طولانی و به عبارتی با بیش از یک قرن از گذشته تاکنون به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر سرعین شناخته می‌شود.
وی این آبگرم معدنی را به عنوان نماد آبگرم‌های استان و کشور دانست و تاکید کرد: در این راستا اعتقاد داریم که این آبگرم با توجه به مولفه‌های مد نظر از جمله ...ادامه مطلب ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و... قابلیت ثبت جهانی را دارد و در این راستا طرح اولیه آن را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان تصریح کرد: در این طرح تلاش خواهد با توجه به دبی آب بالای این چشمه که گفته می‌شود تا ۸۵ لیتر در ثانیه است، این آبگرم به عنوان یکی از پرآب‌ترین چشمه آبگرم معدنی و طبیعی دنیا ثبت شود.

وی ثبت جهانی این چشمه را غیرممکن ندانست و تاکید کرد که اگر دستگاه‌های مرتبط در این زمینه ورود کرده و پرونده آن از سوی تیم ویژه مطالعاتی به خوبی جمع بندی شود، بی شک می‌توان در سال‌های آینده طرح ثبت آبگرم گاومیش گلی سرعین را ارائه داد.
آستانی با بیان اینکه میراث فرهنگی متولی اصلی این امر ثبت آثار ملی و جهانی است، متذکر شد: این طرح از سوی متولیان آبهای گرم معدنی استان و سرعین پیشنهاد شده اما هنوز در مراحل ابتدایی بوده و نیازمند بررسی بیشتر است.
وی در خصوص طرح‌ها و اصلاحات ایجاد شده در این آبگرم طی سال‌های اخیر بیان داشت: در تمام بحث‌های ساماندهی رعایت شکل و فرم اصیل و دست نبردن در ساختار سنتی این آبگرم به دلیل جاذبه گردشگری مورد توجه بوده است.
رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان عنوان کرد: چنانچه در طرح‌های سرمایه گذاری آبگرم گاومیش گلی نیز تاکید شده که این چشمه به عنوان نماد ابگرم‌های استان و آبدرمانی تاریخی و اصیل جهت بازدید و استفاده عموم به عمان حالت سنتی نگهداری شود.

وی از آغاز طرح‌های اولیه مطالعاتی و بررسی ابتدایی برای ثبت جهانی این آبگرم در آینده ای نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و مشارکت تمامی دستگاه‌های متولی این چشمه به عنوان دومین اثر استان پس از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست آثار جهانی ثبت شود.

گاومیش گلی از قدیمی‌ترین و پر آب‌ترین آبگرمهای کشور بوده و از نظر آبدهی و وسعت سر آمد آبگرمهای سرعین است چنانچه کارشناسان زمین شناسی مقدار متوسط آب دهی گاومیش گلی را ۸۵ لیتر در ثانیه برآورد کرده اند که از چند نقطه کف استخر با گاز خارج می‌شود و از مجرای ضلع شرقی به بیرون می‌رود.

این چشمه که دارای استخری رو باز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است، در دامنه کوه سبلان واقع شده و در منطقه ای که زمستان‌ها دمای زیر صفر درجه دارد گاومیش گلی حدود ۵۰ درجه حرارت داشته و از خاصیت‌های درمانی بیشماری برخوردار است.
آب گاومیش گلی ترش بیرنگ و کمی بودار است که به علت مواد معدنی موجود در آن این طمع و بوی خاص را دارد. مواد معدنی موجود در این آبگرم معدنی نیز شامل آنیونهای کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم است.

هر کدام از چشمه‌های آبگرم سرعین نام‌های به خصوصی دارند که اغلب به استفاده و خاصیت درمانی آن چشمه و یا یک داستان مرتبط با آن بر می‌گردد. در واقع نامگذاری‌ها وقتی در کنار هم بررسی می‌شود به منزله بررسی بخشی از تاریخ رفته بر این شهر است.
نامگذاری گاومیش گلی به تعبیر قدیمی‌ها به نوع استفاده از آن برمی گردد، به طوریکه به عقیده برخی پیش از آنکه این استخر شکل کنونی را به خود بگیرد گاومیشها بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می‌شده از آن استفاده می‌کردند از این رو اهالی سرعین و به تبع آن دیگران از آن به نام آبگرم گاومیش گلی یعنی چشمه گاو میش‌ها نام برده اند.

گاومیش گلی تا سال ۱۳۳۰ پیش گودی بی جداری در میان دره بوده و آب چشمه در آن گودی بصورت برکه ای جمع می‌شده و مازاد آن از گوشه ای در سمت جنوب شرقی وارد نهری می‌شد و به فاصله ۱۵۰ متری آسیابی را می‌گردانید. اما از این تاریخ به بعد دیوار و سکوی آبگرم گاومیش گلی احداث و شکل و شمایل ابگرم به خود گرفت.
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

آبگرم معدنی پهنلو

آبگرم معدنی پهنلو یا پهن سو در شرقی‌ترین و پست‌ترین ارتفاع سطح شهر واقع شده است . آب آن از حوضی به مساحت ۳۵ متر مربع خارج می‌شود ، علاوه بر آن مقداری آبگرم نیز از طریق لوله ای از آبگرمی که از محوطه فضای سبزی داخل میدان(سابقا میدان آلاچیق چوبی شهرداری) با فشار بیرون میزد (چشمه آرتزین) به حوض این آبگرم اضافه می‌شود. حوض آن روباز و از امکانات دیگری نظیر رختکن مسقف، 6 عدد دوش آبگرم ، حوضچه کلر ، سرویس بهداشتی همچنین غرفه لوازم بهداشتی و آرایشی برخوردار می‌باشد.
دمای ۴۳ درجه سانتی گراد، آبدهی ۳ لیتر ...ادامه مطلب در ثانیه به صورت دائمی ، آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات ، سدیم ، پتاسیم ، و ... می‌باشد، هدایت الکتریکی برای ۲۵ درجه حرارت ۱۳۲۰ ، PH آن ۶ ، مقدار مواد باقیمانده خشک از تبخیر آب رنگ آن تقریبا مایل به سبز شبیه رنگ پهن بوده و آب آن از نوع آبهای کلروربیکربنات سدیک می‌باشد.
البته امروزه با انتقال آب به این استخر , هم میزان آب استخر و همچنین دمای حرارت آن به طور چشم گیری افزایش یافته بطوری که یکی از گرمترین استخرهای آبگرم در سرعین به شمار می‌رود.
این آبگرم تنها برای آقایان اختصاص داده شده است. و مانند سایر آبگرم‌ها برای اطفال نیز باید بلیط تهیه شود.
آدرس : اردبیل - سرعین , خیابان ولیعصر , آبگرم پهنلو
آبگرم معدنی پهنلو
آبگرم معدنی پهنلو
آبگرم معدنی پهنلو

عباس مطوری

عباس مطوری چهارشنبه 1 مهر 94 - 16:50

سرعین با اینکه یکی از سردترین شهرهاست ولی چشمه‌های آبگرم فوق العاده ای داره

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.