توضیحات

ویرایش
سرچشمه تنگ گجستان در بخش سورنا در پشت‌کوه شهرستان رستم قرار گرفته است و از زیباترین مناطق گردشگری استان فارس است.
تنگ گجستان در منطقه پشتکوه رستم قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از روستای کوپن به سمت شمال حدود ۴۰کیلومتر مسیر آسفالته را طی نمود .
تنگه گجستان محلی است که در سال ۱۳۴۲ خورشیدی عشایر ممسنی و بویراحمد باتکیه بر روحیه شجاعت و سلحشوری خود قوای نظامی حکومت پهلوی را شکست داده و تاریخ ساز شدند .
این تنگه دارای آب و هوای سردسیری است و بسیار سر سبز است و دارای درختان گردو ،انگور ،انار ,بلوط و بنه است و چشمه‌های متعددی از دل زمین در این منطقه می‌جوشد که آب آنها بسیار خنک و گوارا است .
مسیر رسیدن به این منطقه دارای درختان بلوط ،بنه و کیکم بوده و دره‌های عمیق و کوه‌های بلند و استوار زاگرس جنوبی است که بر زیبایی این مسیر افزوده است
نزدیکی چشمه سارها روستایی با تلفیق معماری سنتی و جدید قرار گرفته است ، آب مصرفی این روستا و روستا‌های پایین دست از چشمه سارهای تنگ گجستان تأمین می‌شود.
وجود درختان سربه فلک کشیده سپیدار در کنار رودخانه ای که از چند صد متری پا کوه سرچشمه گرفته از دیگر پتانسیل‌های این منطقه است
بارش فروان برف و باران در زمستان‌ها برطراوت آب و هوایی این نقطه از استان فارس افزوده است,سرچشمه گجستان جزء مناطق نمونه گردشگری قرار دارد و هر ساله هزاران نفر را در فصول ...مشاهده کامل متن مختلف به خود جذب می‌کند.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://chtn.ir/Default.aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=44770
http://www.mehrnews.com/TextVersionDetail/1758407
http://derkhidemamasani.blogfa.com/post-151.aspx
http://www.mehrnews.com/TextVersionDetail/1758407
http://ebtekarnews.com
http://derkhid.blogfa.com

جاذبه های گردشگری رستم

سنگ‌نگاره کورانگون

سنگ‌نگاره کورا...

کورانگون (کورنگون ) نقش برجسته ای است که در نزدیکی روستای سه‌تلان، دهستان فهلیان در نزدیکی نورآباد ممسنی روی یکی از کوه‌ها به نام کوه کورنگون و به ارتفاع تقریبی 100 متر، قرار دارد.این بنا اثری عیلامی از هزاره سوم قبل از میلاد است. نقش‌برجسته‌ی کورنگون در سال 1300 خورشیدی توسط «بارون اف...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سرچشمه تنگ گجستان‬‎

سرچشمه تنگ گجس...

سرچشمه تنگ گجستان در بخش سورنا در پشت‌کوه شهرستان رستم قرار گرفته است و از زیباترین مناطق گردشگری استان فارس است. تنگ گجستان در منطقه پشتکوه رستم قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از روستای کوپن به سمت شمال حدود ۴۰کیلومتر مسیر آسفالته را طی نمود . تنگه گجستان محلی است که در سال ۱۳۴۲ ...

اطلاعات
سراب سیاه منصورآباد

سراب سیاه منصو...

سراب سیاه منصورآباد جاذبه ایست که در حدود 28 کیلومتری شمال غربی مصیری و در نزدیکی روستای سرآب سیاه منصورآباد رستم جای گرفته است. از جاذبه‌های این منطقه چشمه‌سارهای جوشنده، امامزاده سید نورالدین (ع) و دریاچه‌ای که می‌توان در آن قایقرانی و شنا کرد و به ماهیگیری پرداخت هستند. منصورآباد ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سرچشمه تنگ گجستان رستم

سرچشمه تنگ گجستان رستم یکی از مناطق زیبای گردشگری استان فارس و شهرستان رستم می‌باشد که این جاذبه زیبا با چشم انداز منحصر به فرد در پشت کوه شهرستان رستم و در بخش سورنا واقع شده است که برای رفتن به این منطقه ۴۰ کیلومتر مسیر آسفالته را از روستای کوپن طی کرد.
تنگه گجستان که سرسبز و دارای آب و هوای سرد سیری می‌باشد درختان انگور، بلوط، انار، گردو و بنه را در اطراف خود می‌بیند که این درختان و چشمه هایی که در اطراف درختان می‌جوشد زیبایی این منطقه را دو چندان کرده و طراوت خاصی را به آن بخشیده است.
روستایی ...ادامه مطلب با تلفیق معماری سنتی در نزدیکی این چشمه‌ها قرار گرفته است که آب مصرفی این روستا و روستاهای اطراف از این چشمه‌ها تامین می‌شود.
از دیگر نکات حائز اهمیت این منطقه وجود درختان عظیم الجثه سپیدار در کنار رودخانه ای که از چند صد متری پا کوه سرچشمه می‌گیرد می‌باشد. در زمستان بارش برف و باران طراوت آب و هوایی این منطقه را دو چندان کرده است.
از تنگه گجستان به عنوان محلی یاد می‌شود که در سال ۱۳۴۲ خورشیدی عشایر ممسنی و بویر احمد با تکیه بر شجاعت ، دلاوری و سلحشوری خود قوای نظامی حکومت پهلوی را شکست داده و شجاعت خود را بر سر زبانها انداختند و تاریخ ساز شدند.
این منطقه که از مناطق نمونه گردشگری استان محسوب می‌شود سالانه هزاران نفر از علاقه مندان به طبیعت در فصل‌های مختلف از این مکان دیدن می‌کنند و به جرات می‌توان گفت این منطقه در جذب گردشگر تاکنون موفق عمل کرده است.
سرچشمه تنگ گجستان رستم
سرچشمه تنگ گجستان رستم

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.