توضیحات

ویرایش
گوردخمه دکان داوود مقبره سنگی است که در دو کیلومتری جنوب شرق سرپل ذهاب در مسیر اسلام آباد غرب ودر روستای کل داوود قرار دارد.
در جلوی درب ورودی این گور دخمه، ایوانی که اطراف آن به وسیله قاب هایی تزئین شده، تعبیه گردیده است.
بقایای دو ستون نیز در طرفین درب ورودی آن مشاهده میگردد که بدنه ستونها به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر تنها پایه و سرستونهای آنها باقی مانده است.
در سال ۱۹۷۴، محققی به نام هوبرت فان گال (Hubertus Von Gall) در مقاله ای نقشه و ابعاد دقیقی از این گوردخمه ارائه کرد. بنا به گفته وی ایوان جلوی دخمه در قسمت جلو ۹.۶۰ و در قسمت عقب ۷.۳۲ متر عرض دارد.ارتفاع این ایوان ۲.۶۰ از کف و عمق آن در پایین ۱.۹۰ متر میباشد. در میان سطح خلفی این ایوان یک راه ورودی به عرض ۱ و ارتفاع ۱.۵ متر به فضای اصلی این دخمه که اطاقکی به شکل چهارگوش منظم و با ابعاد ۲.۸۳ عرض، ۲.۳۱ طول و سقفی گنبدی با ارتفاع ۲.۱۸ متر راه میابد. در دیواره‌های این اطاق، ۵ طاقچه کوچک جهت قرار دادن چراغ روشنایی و یا نذورات تعبیه شده است. همچنین در کف اطاق و در سمت چپ راه ورود، حفره‌ای بیضی شکل شبیه با تابوت به عمق ۰.۷۰ متر جهت قرار دادن جنازه در آن ایجاد شده است.
در رابطه با کاربرد این دخمه که نمونه ای با شباهت زیاد به مقابر پادشاهان هخامنشی در نقش رستم ولی بسیار ساده‌تر از آنهاست، به نظر میرسد که در اواخر دوران ...مشاهده کامل متن ماد یا ابتدای حکومت کورش جهت دفن پادشاهی ساخته شده باشد و با توجه به وجود مقابر کلیه پادشاهان هخامنشی در نزدیکی تخت جمشید و پاسارگاد، این دخمه احتمالا مربوط به یکی از شاهان مادی و آخرین آنها، آژیدهاک (Azhidahac در زبان پارسی)، آستیاک (Astiac در زبان یونانی) و یا ضحاک (در زبان عربی)، پدر بزرگ مادری کوروش هخامنشی میباشد که پس از مرگش جنازه او را در این دخمه قرار میدهند.
۸ متر پایین‌تر از این ایوان پیکره موبدی که شاخه برسمی (شاخه بریدة انار یا گز که مؤبدان زرتشتی به هنگام نیایش در دست می‌گرفتند) در دست داشته و درحال دعا کردن میباشد به ارتفاع ۱.۵۰ و عرض ۰.۹۰ متر حک شده است.
نگاهی دقیق به این نقش مبین آن است که پیکره این مرد بر روی نقش برجسته و یا صفحه تراشیده بزرگتری که پیش از آن ساخته شده تراشیده شده است. در داخل قاب جدید مردی به حالت تمام قد با صورتی نیم رخ حجاری شده است.
این شخص لباس بلندی برتن و کلاهی از موی مصنوعی بر سر گذاشته که قسمت پشت گردن و گوش‌های او را پوشانده است . همچنین در یک دست او برسمی دیده می‌شود و دست دیگر را به حالت نیایش به طرف بالا نگه داشته است .
مدل موی این موبد شبیه به نقش‌های دیده شده بر روی سکه‌های یونانی اولیه بوده و به احتمال قوی پس از حمله اسکندر به ایران و در زمان حکومت سلوکیان ایجاد شده است.
مسیر دسترسی :از سمت اسلام آباد غرب اندکی بیش از دو کیلومتر پس از پلیس راه سرپل ذهاب، جاده ای آسفالته به سمت جنوب میرود که بهترین نشانه برای آن، تانک منهدم شده عراقی است که در کنار آن بر روی سکویی قرار گرفته است. ۳۰۰ متر پس از ورود به این جاده، در سمت چپ و بالای یک قبرستان، گوردخمه‌ای بر بلندای صخره خودنمایی میکند که در محل به دکان داوود یا کل داوود معروف است. ابن گوردخمه ارتفاعی حدود ۱۲ متر از سطح زمین داشته و دسترسی به آن بدون استفاده از تجهیزات صخره نوردی غیر ممکن است.
لازم به ذکر است عده ای از پیروان اهل حق در منطقه‌، این مکان را به داوود یکی از ۷ شخصیت معنوی گروه مذهبی اهل حق نسبت داده و در زمانهایی خاص مراسم دینی خود را در انجا برگذار میکنند که به نظر میرسد نامگذاری این دخمه به دکان داوود نیز به همین علت میباشد.
منبع:وبلاگ اختصاصی دکترنادر چقاجردی(نادرالحکمادواساز)
http://www.yjc.ir/fa/news/2594624
http://zanjereh.persianblog.ir/post/82/
http://www.hamshahrionline.ir/details/164203/Culture/iranhistory

جاذبه های گردشگری سرپل ذهاب

نقش‌برجسته آنوبانی‌نی

نقش‌برجسته آنو...

نقش‌برجسته آنوبانی‌نی یکی از نقش‌برجسته‌های دودمان لولوبیان که از اقوام زاگروس نشین بودند که پیش از آریایی‌ها در این محل سکونت داشتند. نقش برجستهٔ آنوبانی‌نی در ۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه و در نزدیکی سرپل ذهاب قرار دارد و در ۴۵۰۰ سال پیش تراشیده شده است. آنوبانی‌نی که الههٔ نشاط و عشق از او...

اطلاعات | نقشه | مسیر
طاق گرا

طاق گرا

طاق گرا بنا زیبا و تاریخیست که کنار جاده کهن و تاریخی ابریشم و مشرف به دره پاتاق در فاصله 40 کیلومتری کرمانشاه به قصر شیرین وهمچنین ۱۵ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد. جاده قدیمی سنگفرشی از کنار این بنا می‌گذشته که فلات ایران را به بین النهرین مرتبط می‌کرده است. این تاق فاقد سنگ ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
گوردخمه دکان داود

گوردخمه دکان د...

گوردخمه دکان داوود مقبره سنگی است که در دو کیلومتری جنوب شرق سرپل ذهاب در مسیر اسلام آباد غرب ودر روستای کل داوود قرار دارد. در جلوی درب ورودی این گور دخمه، ایوانی که اطراف آن به وسیله قاب هایی تزئین شده، تعبیه گردیده است. بقایای دو ستون نیز در طرفین درب ورودی آن مشاهده میگردد که بدن...

اطلاعات
آبشار ریواژ ( پیران ، ریجاب )

آبشار ریواژ ( ...

درکرمانشاه یکی از زیباترین و در عین حال ناشناخته‌ترین آبشارهای ایران قرار دارد که در دامنه‌های زاگرس واقع شده است. “آبشار ریجاب” یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که اختلاف ارتفاع آبشار ریجاب در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، براساس اندازه گیری GPS نزدیک به ۱۸۰ متر است. این آبشار به آبش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تنگ حمام

تنگ حمام

تنگ حمام در شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد و یکی از 50 منطقه نمونه گردشگری استان بوده که از ویژگی‌های قابل توجهی جهت سرمایه گذاری برخوردار است. محورهای گردشگری، جاذبه‌های کوهستانی، ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی از جمله ویژگی‌های بارز منطقه نمونه گردشگری تنگ حمام است. همچنین آب و هوای مطب...

اطلاعات | نقشه | مسیر

گور دخمه دکان داوود

دکان داوود گور دخمه‌ای تاریخی است که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب در ابتدای جاده انزل و در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده اصلی کرمانشاه به سرپل ذهاب واقع شده و در میان اهالی محل به کل داوود (کل داو) و دکان داوود شهرت یافته‌است.
این مکان نزد اهل حق متبرک بوده و در بعضی از اوقات سال برای انجام مراسم مذهبی در آنجا اجتماع می‌کنند.این مقبره همانند گوردخمه بزرگ دربند صحنه، دارای ایوانی در جلو می‌باشد
در فاصله ۸ متری زیر این گوردخمه، قاب مستطیل شکلی بر روی یک قابی قدیمی‌تر تراشیده شده‌است. در ...ادامه مطلب داخل قاب جدید شخصیتی به حالت تمام قد با صورتی نیم رخ حجاری شده‌است. این شخص لباس بلندی برتن و کلاه لبه داری بر سر گذاشته که قسمت پشت گردن و گوش‌های او را پوشانده‌است. همچنین در یک دست او برسمی دیده می‌شود و دست دیگر را به حالت نیایش به طرف بالا نگه داشته‌است.
تصور می‌شد که این گوردخمه و نقش برجسته حجاری شده در زیر آن متعلق به دوره ماد باشد و دکان داوود مقبره ایشتوویگو باشد برخی نیز این ادعا را رد کرده و عنوان میکنند احتمالاً مربوط به دوره هخامنشی میباشد این مکان در بین مردمان اهل حق بسیار مقدس می‌باشد تا جایی که با پای برهنه روی سنگهای دامنه کوه قدم می‌نهند و نذورات خود را نیز در بعضی مواقع آنجا در بین مردم منطقه توزیع می‌کنند.
گور دخمه دکان داوود
گور دخمه دکان داوود
گور دخمه دکان داوود

گوردخمه

گورْدَخمه نوعی معماری صخره ای می‌باشد و فضایی است که در صخره‌ها، کوه‌ها و یا تپه‌ها برای خاکسپاری متوفیان ساخته می‌شده‌است. لازم به توجه است که گوردخمه با دخمه تفاوت دارد. دخمه یا برج خاموشی مکانی است که بر فراز بلندی ایجاد می‌شد و متوفی در آنجا قرار داده می‌شد تا توسط حیوانات و پرندگان متلاشی شود. همچنین گوردخمه در زبان عامیانه گاه به طور هم معنی و مترادف با استودان نیز به کار گرفته می‌شود در حالیکه این دو از لحاظ ساختاری با هم تفاوت دارند. کلمه استودان که از ترکیب واژه‌های "استو" به معنی استخوان ...ادامه مطلب و "دان" به معنی جایگاه تشکیل شده و محل نگهداری استخوان متوفیان بوده است. استودان‌ها در مقایسه با گوردخمه‌ها دارای ظاهر بسیار ساده‌تری بوده و ابعاد کوچکتری نیز دارند و در واقع حفره هایی هستند که برای نگهداری استخوان متفویان در داخل صخره‌ها ایجاد می‌شدند. در مقابل گور دخمه‌ها در اصل آرامگاه هایی بودند که در دل کوه و صخره کنده می‌شدند و شکل اتاقی دارند که یک یا چند قبر در داخل آنها تعبیه می‌شد. این فضاهای اتاقی شکل گاه جای کافی برای نشستن، قرار دادن اشیاء و برگزاری مراسم داشته اند
گور دخمه‌های متعددی از دوره‌های مختلف در ایران یافت شده اند. البته نمی‌توان آنها را به شخص خاصی منسوب نمود و در مورد قدمت آنها نیز اتفاق نظر وجود ندارد و نظرات متعددی در مورد سن آنها ارائه شده است. در حالت کلی گوردخمه‌های ایران را می‌توان از لحاظ قدمت به سه دسته کلی گوردخمه‌های دوره مادها، دوره هخامنشیان و دوره پس از هخامنشیان دسته بندی نمود که در ادامه تشریح می‌شوند. گوردخمه‌های زیادی از دوران پیش از ماد، در مناطق تحت نفوذ اورارتو (اطراف دریاچه وان در ترکیه امروزی) یافت شده‌است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که گوردخمه‌ها بیش از آنکه ریشه و منشاء آشوری و مادی داشته باشند، به هنر معماری اورارتوها مرتبط هستند.
گوردخمه
گوردخمه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.