توضیحات

ویرایش

تنگ سولک ( سروک) بهمئی، در غرب تنگ بجک و در نزدیکی شهر لیکک = از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و در حدود ۴۵ کیلومتری غرب بهبهان قرار دارد که به لحاظ نزدیکی به محدوده شهرستان بهبهان، عموماً مورد استفاده مردم شهرستان بهبهان قرار می‌گیرد.
نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سیلابها از کوه پیدا شده است به آن اطلاق می‌شود و سولک هم گویا بخاطر درختان سروی است که در این تنگه روئیده است و این کاف انتهای سولک نباید به معنی تصغیر باشد چون سروهای این تنکه همگی بلند، تنومند و کهنسال هستند و برخی را که شخصا دیده ام مطمئنا عمری چند ساله دارند.
چون مردم محلی به سرو، سول می‌گویند، این تنگه به نام تنگ به نام سولک معروف شده است.
این تنگ، از تنگ‌های بسیار مهم، طویل و وسیع موجود در رشته کوه حاتم است که در انتها و از سمت غرب به تنگ مهمتری به نام ماغر متصل می‌شود.در این تنگه بر روی چهار سنگ جدا شده از کوه نقوش و کتیبه هائی از دوره الیمائی(اشکانی) حجاری شده است.
تنگ سولک بهمئی
این نقوش در ۱۲ کیلومتری شمال شهرستان بهمئی، در بخش مرکزی لیکک و در مسیر جاده تنگ ماغر بر صخره ای از کوهپایه‌های زاگرس واقع شده است و در تنگه سروک ۴ نقش برجسته وجود دارد که در آنها تاجگذاری چند پادشاه الیمائی به تصویر در آمده است و در این نقش برجسته‌ها که بر روی ۴ قطعه سنگ جداگانه حجاری شده،۳۳ نقش انسان، ۴ نقش اسب،۲ نقش حیوان درنده،۲ نقش حیوانی شبیه بزغاله و۳ نقش عقاب به چشم می‌اید مسیری که با عبور از آن می‌توان به محل نقش برجسته‌های تنگ سروک راه یافت، جاده باستانی سنگ فرش شده ای است که محققین این محل را به محراب خدایان کهن و عبادتگاه شکوهمند اقوام عیلامی می‌دانند.

از ویژگی‌های بارز نقش برجسته‌های تنگ سروک، نمایش تصویر کامل انسانی است شبیه به نقش برجسته‌های بجای مانده از دوران اشکانیان است.
منبع :http://kvb.ir/1392/02

حمام کهیار

فاصله: 122 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 48 دقیقه
مشاهده مسیر

حمام شرقی

فاصله: 122 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 39 دقیقه
مشاهده مسیر

خانه چراغ چشم

فاصله: 122 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 45 دقیقه
مشاهده مسیر

کاروانسرای دهدشت

فاصله: 122 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 38 دقیقه
مشاهده مسیر

باغ چشمه بلقیس

فاصله: 153 کیلومتر - زمان: 2 ساعت و 27 دقیقه
مشاهده مسیر

سد کوثر

فاصله: 159 کیلومتر - زمان: 2 ساعت و 27 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری بهمئی

تنگ سولک بهمئی

تنگ سولک بهمئی

تنگ سولک ( سروک) بهمئی، در غرب تنگ بجک و در نزدیکی شهر لیکک = از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و در حدود ۴۵ کیلومتری غرب بهبهان قرار دارد که به لحاظ نزدیکی به محدوده شهرستان بهبهان، عموماً مورد استفاده مردم شهرستان بهبهان قرار می‌گیرد. نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دریاچه برم الوان

دریاچه برم الو...

دریاچه برم الوان در 40 کیلومتری شهر لیکک، مرکز شهرستان بهمئی، دهستان سرآسیاب یوسفی و همچنین در 80کیلومتری شمال غربی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و در دامنه تپه ماهورهای گچی قرار دارد. آب آن دائمی و ارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر است. مساحت این دریاچه 15 هکتار و حداقل عمق آب آن 12 متر و...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سنگ نوشته‌های منقوش در تنگه سروک

سروک که به معنای سروهای کوچک است تنگه ای است در جنوب غربی ایران که در ۱۲ کیلومتری شهر لیکک استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است و پیش آهنگ باستان شناسی بهمئی است.
پنج سنگ نوشته منقوش در تنگه سروک وجود دارد، اگر از دهانه تنگه از سمت لیکک شروع کنیم این سنگ نوشته‌ها عبارتند از :
۱) سنگ راهنمایی و خوشامد گویی که در صحنه اول آن، دو مرد دستان راست خود را بلند نموده و گویا میهمانان را به سمت بالای تنگه که سنگ‌های اصلی قرار دارند راهنمایی می‌کنند. صحنه دوم احتمالا یک زن و صحنه‌ی سوم دو سرباز را نشان می‌دهد.
۲) این سنگ نماد قدرت یا آلبوم عکس پادشان الیمایی است که نقاش ها، خطوط بسیار زیادی از صحنه شکار شیر، بخوردان، تخت و عقابهای پای تخت، سربازان ایستاده، تاج و کلاه را ترسیم نموده اند. این سنگ در اصطلاح محلی به برد رستم (سنگ رستم) معروف است.
۳) متاسفانه نیمی از سنگ سوم تخریب شده و روی آن صحنه جنگ، تزئینات اسب، لباس سربازان و اسلحه‌ها به زیبایی ترسیم شده است.
۴) پس از طی مسافتی در سمت راست جاه به این سنگ می‌رسیم که بر روی آن دو مرد با احترام به سینه ایستاده اند و گویا در حال ادای احترام به میهمانانی هستند که از این منطقه دیدن کرده اند و در قسمت دیگر این سنگ مردی بر روی تخت خوابیده است.
۵) بر روی این سنگ که در بالای تنگه واقع شده و حجم کمتری دارد نقش سربازی حک شده است.
سنگ نوشته‌های منقوش در تنگه سروک
سنگ نوشته‌های منقوش در تنگه سروک
سنگ نوشته‌های منقوش در تنگه سروک

تنگ سولک (سروک)، بهمئی

نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سیلابها از کوه پیدا شده است به آن اطلاق می‌شود و سولک هم گویا بخاطر درختان سروی است که در این تنگه روئیده است و این کاف انتهای سولک نباید به معنی تصغیر باشد چون سروهای این تنکه همگی بلند، تنومند و کهنسال هستند و برخی را که شخصا دیده ام مطمئنا عمری چند ساله دارند. چون مردم محلی به سرو، سول می‌گویند، این تنگه به نام تنگ به نام سولک معروف شده است. این تنگ، از تنگ‌های بسیار مهم، طویل و وسیع موجود در رشته کوه حاتم است که در انتها و از سمت غرب به تنگ مهمتری ...ادامه مطلب به نام ماغر متصل می‌شود.
در این تنگه بر روی چهار سنگ جدا شده از کوه نقوش و کتیبه هائی از دوره الیمائی(اشکانی) حجاری شده است.این نقوش در ۱۲ کیلومتری شمال شهرستان بهمئی، در بخش مرکزی لیکک و در مسیر جاده تنگ ماغر بر صخره ای از کوهپایه‌های زاگرس واقع شده است و در تنگه سروک ۴ نقش برجسته وجود دارد که در آنها تاجگذاری چند پادشاه الیمائی به تصویر در آمده است و در این نقش برجسته‌ها که بر روی ۴ قطعه سنگ جداگانه حجاری شده،۳۳ نقش انسان، ۴ نقش اسب،۲ نقش حیوان درنده،۲ نقش حیوانی شبیه بزغاله و۳ نقش عقاب به چشم می‌اید مسیری که با عبور از آن می‌توان به محل نقش برجسته‌های تنگ سروک راه یافت، جاده باستانی سنگ فرش شده ای است که محققین این محل را به محراب خدایان کهن و عبادتگاه شکوهمند اقوام عیلامی می‌دانند. از ویژگی‌های بارز نقش برجسته‌های تنگ سروک، نمایش تصویر کامل انسانی است شبیه به نقش برجسته‌های بجای مانده از دوران اشکانیان. این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۳۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در این مکان سه ستون سنگی یکپارچه و بلند دیده میشود که بر روی آنها نقش افراد مختلف در حالت‌های گوناگون حجاری شده اند و میتوان آنها را از لحاظ زیبایی با نقوش برجسته تخت جمشید مقایسه کرد . هر یک از این ستونها به خط نوشته هایی آراسته هستند که نشان دهنده خطوط باستانی است. در جبهه شمالی دو نقش برجسته در بالا و پایین قرار دارد که پادشاه را در حالی بر تخت نشسته نشان میدهد ودر پایین تخت نیز پرندگانی با نقش عقاب کندهکاری شدهاند. نقش دیگر، اجتماع درباریان را در طاق تخت سلطنت نشان میدهد. در این نقش سر همه درباریان برهنه است. جبهه جنوبی دو نیایشگر را نشان میدهد که اولی روی سکوی جلوی یک آتشدان کوچک و نیایشگر دوم پشت سر اولی درسطحی پایینتر ایستاده است.در جبهه غربی نقش برجسته دو مرد با نمای روبه رو با بازوان گشاده نشان داده شده است. در لبه صخره ، نقش برجستهای وجود دارد که بزرگتر از هر نقش دیگر تنگ سروک است. در جبهه شمالی نقش برجسته دو سرباز با نیم تنه بلند ساده، شلوار و صندلی دیده میشود که غلاف پهنی در طرف چپ حمایل دارند و ظاهراً گرز یا کوپال با سری خمیده ای را دارا می‌باشند .
تنگ سولک (سروک)، بهمئی
تنگ سولک (سروک)، بهمئی
تنگ سولک (سروک)، بهمئی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.