1

توضیحات

ویرایش
آبشار آسیاب یا آبشار آسیاب خرابه که به زبان ترکی خارابا دییرمان نیز گفته میشود یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی آذربایجان شرقی میباشد.
ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود 10 متر ومساحت محوطه آن 200 مترمربع است. این جاذبه گردشگری، در حدود ۲۷ کیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای منجن‌آباد، در حاشیه رود ارس قرار گرفته است و دسترسی به این مکان بسیار دل انگیز ازطریق جاده مرند-جلفا به مهدی شهر امکان پذیر است که با وارد شدن و عبور از یک جاده خاکی در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین پشت سر گذاشتن جاده فرعی، به دره ای چشم نواز رسید که محل آسیاب خرابه میباشد.
در گذشته در این محل چند باب آسیاب آبی وجود داشت که مردم با استفاده از این آبشار محصول گندم منطقه را به آرد تبدیل می‌کردند، اما در حال حاضر خرابه ای بیش از آن باقی نمانده و به همین دلیل به نام آسیاب خرابه معروف شده است.
آسیاب‌خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگ می‌باشد که از بالای کوه به سمت پایین آن سرازیر می‌شود. آب این آبشارها از چشمه‌های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌گردد. سطح دیواره‌های آبشار از خزه‌ها و سایر گیاهان آبزی پوشیده شده است به طوری که منظره‌ای زیبا به وجود آمده است.
از جمله جاذبه‌های طبیعی این مکان چشمه ای باصفاست که آب آین چشمه از ...مشاهده کامل متن کوه کیامکی تامین می‌گردد .صدها آبشار کوچک و بزرگ و صدای یکنواخت ریزش آب، چشم انداز بدیع و هوای خنک، از جاذبه‌های دلپذیر این منطقه دیدنیست. ارتفاع آبشار اصلى آسیاب خرابه حدود ۱۰ متر و مساحت محوطه آن ۲۰۰ مترمربع است.
اطراف چشمه، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده اند که چشم اندازی دلپذیر به وجود آورده اند ، آب این چشمه دل انگیز پس از تبدیل به آبشاری بسیار زیبا، ته دره به یک رشته جویبار می‌پیوندد و به سوی شمال دره جریان می‌یابد.
در سمت راست دره آبشارهای فراوانی پدید آمده است. تمام سطح دیواره‌ها پوشیده از خزه و گیاهان آبزی می‌باشد.
چهار فصل این آبشار زیبا دیدنی و چشم نواز است و این زیبایی در فصل بهار به اوج رسیده و با استقبال بی حد و اندازه گردشگران از سراسر ایران و کشورهای دیگر روبرو می‌شود.
در فصل تابستان که گرمی هوا طاقت همگان را می‌گیرد این جاذبه زیبا با آب و هوایی خنک روزانه مورد استقبال هزاران گردشگر است.
آبشار آسیاب در فصل پاییز نیز زیبایی خاص خود را به رخ کشیده و هر گردشگری را حتی در این فصل به سوی خود می‌کشاند. لنز دوربین‌های گردشگران نه تنها در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز زیبایی‌های آسیاب را ثبت می‌کند حتی در زمستان هم علاقمندان به طبیعت این زیبایی‌ها را از یاد نبرده و چهره یخ زده آبشار را میتوان به نظاره نشست.
این گردشگاه طبیعی در صورت توجه مسؤلان به یک پارک بزرگ و پر جاذبه برای مسافران و اهالی استان به ویژه در فصل بهار و تابستان تبدیل می‌شود.

منابع :
http://fa.wikipedia.org
http://www.tabriz.ir/?PageID=58
http://nasrnews.ir/news/tabid/243/ArticleID/2127

آبشار ماهاران

فاصله: 37 کیلومتر - زمان: 47 دقیقه
مشاهده مسیر

کول‌تپه هادیشهر

فاصله: 38 کیلومتر - زمان: 41 دقیقه
مشاهده مسیر

رودخانه ارس

فاصله: 39 کیلومتر - زمان: 50 دقیقه
مشاهده مسیر

حمام جلفا

فاصله: 42 کیلومتر - زمان: 56 دقیقه
مشاهده مسیر

مجموعه کردشت

فاصله: 84 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 35 دقیقه
مشاهده مسیر

آبشار گل آخور

فاصله: 84 کیلومتر - زمان: 1 ساعت و 33 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری جلفا

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خر...

آبشار آسیاب یا آبشار آسیاب خرابه که به زبان ترکی خارابا دییرمان نیز گفته میشود یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی آذربایجان شرقی میباشد. ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود 10 متر ومساحت محوطه آن 200 مترمربع است. این جاذبه گردشگری، در حدود ۲۷ کیلومتری هادی‌شهر و در نوار مرزی ایران و جمهور...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کلیسای سن استپانوس

کلیسای سن استپ...

سن استپانوس یا سن استفان اولین شهید راه مسیحیت است که در ۲۶ دسامبر سال ۳۶ میلادی در بیت‌المقدس توسط یهودیان سنگسار شد. کلیسای سن استپانوس یا کلیسای استفانوس مقدس دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظر اهمیت، بعد از قره‌کلیسا قرار دارد. این بنا در استان آذربایجان شرقی در ۱۷ کیلومت...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کلیسای چوپان

کلیسای چوپان

کلیسای چوپان بنای تاریخی است که درغرب شهر مرزی جلفا، در ساحل رود ارس و در در میان کوه‌های رسوبی سرخ رنگ در محدوده استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این کلیسا مکان عبادت چوپانان ارمنی ساکن روستاهای اطراف دره شام بوده است. همانطور که در تاریخچه آن آمده است چون این مکان مورد استفاده ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای اشتبین

روستای اشتبین

روستای پلکانی اشتبین که مربوط به دوره صفوی می‌باشد در حاشیه سواحل زیبای ارس در دل کوههای بلند آذربایجان شرقی قرار دارد و از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا می‌باشد. طبیعت زیبا و سبز این روستا بهشت را به تصویر می‌کشد. مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مجموعه کردشت

مجموعه کردشت

مجموعه کردشت جلفا یکی از زیباترین مجموعه‌های معماری ایرانی در ساحل رود ارس و 80 کیلومتری شرق جلفا بعد از پایانه‌های مرزی نوردوز و روستای زیبای دوزال واقع شده است. براساس متون تاریخی این مجموعه در دوره قاجار و در زمان نایب السلطنه عباس میرزا و جنگهای سی ساله ایران و روس ساخته شده است. ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پناهگاه حیات وحش کیامکی

پناهگاه حیات و...

پناهگاه حیات وحش کیامکی با وسعت 89952 هکتار درشهرستان جلفا و مرند قرارداشته و از سال 1352 به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسیده و از سال 1354 به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافته است. این منطقه در امتداد رودخانه مرزی ارس در شهرستان جلفا قرار گرفته و به خاطر وجود جلوه‌های خاص گردشگری با...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال

پارک ملی کمتال با وسعت 7000 هکتار در شمال استان اذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده است، این منطقه جز بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می‌گردد. پناهگاه حیات کیامکی ازسال1352به عنوان منطقه حفاظت شده کیامکی توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست به تصویب رسیده...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کوه کمتال یا کنتال

کوه کمتال یا ک...

کوه کمتال در آذربایجان شرقی در 50 کیلومتری شهرستان جلفا و هادیشهر175 کیلومتری تبریز نزدیکی نوار مرزی رودخانه ارس بین کشور جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان قرار دارد.ارتفاع کمتال (کامتال) 2123 متر است. این کوه از جنوب شرقی به شمال غربی امتداد داشته و مختصات جغرافیائی قلّه‌ی آن بطول َ13/4...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آبشار آسیاب خرابه

استان آذربایجان شرقی
آبشار آسیاب خرابه در نزدیکی رود ارس
سفر به آبشاری که خنکای باد لابه لای شره‌های آب می‌پیچد و نم نمی‌دلچسب صورت تان را نوازش می‌کند. این‌ها را می‌توان با سفر به آبشار «آسیاب خرابه» تجربه کرد. یک آبشار خنک که خزه‌های بلند و قدیمی، حسابی تماشایی اش کرده است، آبشاری در نزدیکی شهر جلفا و مرز ایران و آذربایجان در استان آذربایجان شرقی. راهی این آبشار که شوید، غیر از خنکای آبشار، زیبای رود خانه پر پیچ و خم ارس نیز نصیب تان می‌شود. غیر از آن این شانس را دارید که به کلیساهای تاریخی ...ادامه مطلب آذربایجان هم سری بزنید که چند سالی است در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند. اگر هوس خرید دارید، میتوانید گشتی هم در مراکز خرید مرزی این شهر بزنید. که فاصله چندانی هم تا ساحل رود ارس ندارد.

وسایل نقلیه عمومی: می‌توانید سوار قطار تبریز_جلفا شوید که ساعت 7 صبح روزهای یکشنبه و سه شنبه حرکت می‌کنند. قیمت بلیت این قطار دوهزار و 500 تومان است و ساعت 5 عصر همین روزها به تبریز باز می‌گردد. ایستگاه تاکسی‌های خطی جلفا هم در میدان آذربایجان حوالی فرودگاه تبریز قرار دارد. از جلفا تا آبشار هم باید تاکسی دربست بگیرید.

خودروی شخصی: اگر هم وسیله شخصی دارید، باید تبریز را به سمت خروجی جاده #مرند ترک کنید و پس از کاروانسرای شاه عباسی، به جای آنکه وارد خروجی مرند شوید، مسیر را به سمت جلفا ادامه دهید. با این حساب 135 کیلومتر و چیزی حدود یک و نیم ساعت در راه خواهید بود . پس از رسیدن به جلفا باید وارد مسیر جاده خروجی شهر به سمت شرق شده و در کنار رود ارس حدود 25 کیلومتری رانندگی کنید تا تابلوی ورودی به جاده فرعی «آبشار آسیاب خرابه» را ببینید. از اینجا حدود 8 کیلومتر با آبشار فاصله دارید. در این جاده کمی قبل از رسیدن به آبشار، به یک دو راهی می‌رسید، راه سمت چپ به روستای الوان و سمت راست به سمت آبشار می‌رود.
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.