2 1

توضیحات

ویرایش
نیایشگاه چک چک یا چک چکو یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین مکانهای مقدس زرتشتیان است که در 50 کیلومتری شمال شرقی یزد و بین کوههای اردکان قراردارد. شهر اردکان 110 کیلومتر با نائین و 55 کیلومتر با یزد فاصله دارد.
چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قبول است.
این زیارتگاه بنام «پیر چک چک» یا همان « پیر سبز » معروف است که به نوعی کعبه آمال زرتشتیان و مهمترین زیارتگاه آنان در ایران است و همه سال زرتشتیان از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند. در روز 27 خرداد از سراسر جهان برای زیارت به این زیارتگاه می‌آیند.
هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.
نام "چک چک"، از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد. کف زیارتگاه با سنگ مرمر وسقف آن از سنگ پوشیده شده و از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه بر زمین می‌ریزد.
در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد. زرتشتیان معتقدند که در زمان حمله مسلمانان به ایران،همسر و دختران آخرین پادشاه ساسانی یزدگرد سوم برای اینکه به اسارت اعراب در نیایند هر کدام به جانبی گریختند در ...مشاهده کامل متن این میانه یکی از دختران یزدگرد موسوم به نیک بانو (حیات بانو ) که از دست اعراب گریخته بود به این کوه پناه آورد و از اهورامزدا خواست تا او را در دل کوه پناه دهد پس او در دل کوه ناپدید شد و از محل فرو بردن عصایش درختی سبز شد که امروز به درخت مقدس زرتشتیان مشهور است و تنه اش از دل سنگ بیرون آمده است.
همچنین آنها بر این باورند که قطره‌های اشک نیک بانو که همچنان زنده و از نظرها ناپدید است از جایی که از دیده‌ها پنهان است میچکد و نامگذاری این زیارتگاه به چک چک یا چک چکو هم به همین دلیل است. زیارتگاه دقیقا" جایی است که این قطره‌ها از آن نقطه میچکند و زمین را خیس میکنند. یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است.
همچنین بر اساس روایت‏‌های زرتشتی این مکان، خواب‏ نما به چوپانی شده که در این نواحی گوسفندی از گلّه‏ ی خود را گم کرده بود و از خدا یاری خواسته است. وی در خواب پیر سبز را دیده و او این مکان را به عنوان مزار حیات‏ بانو معرفی کرده است.
چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد. همانند بسیاری از زیارتگاه‌های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی زینت بخش محوطه کوچک زیارتگاه است.
سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب گذاشته اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می‌شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می‌رسد. در مجموعه چک چک ساختمان‌های متعددی مشاهده می‌گردد. از آنجا که مجموعه چک چک با شهر اردکان فاصله زیادی دارد، این ساختمان‌ها جهت اسکان و پذیرایی از زائران ساخته و استفاده می‌شوند. ساخت و نگهداری مجموعه چک چک توسط زرتشتیان داخل و خارج از کشور تامین گردیده و می‌گردد.
نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند.
برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام، باید کفش‌ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می‌دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد.
برای رسیدن به زیارتگاه ،باید از پله‌های متعدد و سربالایی با شیب تند بالا رفت، لذا صعود و متعاقباً بازگشت از زیارتگاه برای بیماران قلبی عروقی، سالمندان و بیماران با آرتروز پیشرفته زانو مناسب توصیه نمی‌شود.
به علت موقعیت کویری، طبیعی است که ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور گرمای هوا آزاردهنده است. در زمان اجرای مراسم عمومی زرتشتیان ( ۲۷ خرداد ماه ) بازدید صرفاً با کارت دعوت میسر است. بهترین زمان بازدید ماه‌های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان و آذر است. درصورتیکه وسیله نقلیه شخصی ندارید می‌توانید از یزد، میبد یا اردکان خودرو کرایه تهیه نمایید.

منابع :
http://fa.wikipedia.org/
http://www.yjc.ir/fa/news/4653634
http://www.irandeserts.com/
http://m4taghi.blogfa.com/post-67.aspx
http://drimehr.persianblog.ir

منارجنبان خرانق

فاصله: 40 کیلومتر - زمان: 33 دقیقه
مشاهده مسیر

قلعه خرانق

فاصله: 40 کیلومتر - زمان: 33 دقیقه
مشاهده مسیر

پیر هریشت

فاصله: 50 کیلومتر - زمان: 52 دقیقه
مشاهده مسیر

مسجد جامع اردکان

فاصله: 50 کیلومتر - زمان: 44 دقیقه
مشاهده مسیر

برج کبوترخانه میبد

فاصله: 56 کیلومتر - زمان: 46 دقیقه
مشاهده مسیر

نارین قلعه

فاصله: 58 کیلومتر - زمان: 47 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری اردکان

نیایشگاه چک چک - زیارتگاه پیر سبز

نیایشگاه چک چک...

نیایشگاه چک چک یا چک چکو یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین مکانهای مقدس زرتشتیان است که در 50 کیلومتری شمال شرقی یزد و بین کوههای اردکان قراردارد. شهر اردکان 110 کیلومتر با نائین و 55 کیلومتر با یزد فاصله دارد. چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
غار اشکفت یزدان ( شگفت یزدان )

غار اشکفت یزدا...

این غار در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی بنام شگفت قرار گرفته است که به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن،در قرن نهم هجری و در اوایل ورود مسلمانان به ایران، برای اینکه زرتشتیان آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند. غار شگفت در 70 کیلو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاروانسرای رباط قلعه خرگوشی

کاروانسرای ربا...

در قدیم از اردکان که به راه می‌افتادید به سمت شمال از روستا‌های احمد آباد و ترک آباد و سرو علیا و ارجنان که گذر می‌کردید به روستای عقدا می‌رسیدید. شما اکنون یک منزل یعنی چهار فرسخ معادل 32 کیلو متر طی کردید و این مسیری است که انسان در طی حدودی 12 ساعت با پای پیاده می‌تواند طی کرد. این ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت ، برج سه طبقه و بلند است که به همت و پیشنهاد خواجه نعمت به دولت مرکزی برای استفاده کاروان‌ها در دوره صفویه بنا گردیده است و مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در عقدا، جنوب بافت قدیم و مجاور بقایای حصار قدیمی روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. این برج ک...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کویر عقدا

کویر عقدا

کویر سیاه کوه یا کویر عقدا در 40 کیلومتری شمال شهر اردکان قرار دارد . این کویر از سمت جنوب به کوه نمک و گریگون , از غرب به بیابان‌های نایین و نو گنبد و از شمال به ارتفاعات انارک محدود است . شکل کویر عقدا شبیه به هلال ماه است که در قوس درونی هلال آن سیاه کوه با ارتفاع 2050 متر قرار گرف...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پیر هریشت

پیر هریشت

زیارتگاه پیر هِریشت از نیایشگاه‌های زرتشتیان است که در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، در پانزده کیلومتری شهر اردکان، در دامنه کوه‌های کم‌ارتفاع و با پوشش گیاهی کم قراردارد. زرتشتیان هر سال از روز اَمرداد تاروز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) برای برگذاری آیین‌های دینی و سنتی در این زیارتگا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آتشکده زرجوع  ( بانو پارس )

آتشکده زرجوع ...

دهکدهٔ زرجوع روستایی از توابع شهرستان اردکان است و در دره‌اى به فاصلهٔ بیست و چهار کیلومتر از جنوب شمس‌‌آباد عقدا و بر دامن کوه‌هاى «میل نیزار» و «لاى چغک» واقع شده است.روستای زرجوع در مسیر یک دره‌ی باریک قرار گرفته و کوههای اطراف آن پوشیده از درختان بادام و انجیرکوهی است. این روستا ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
خانه تقدیری

خانه تقدیری

خانه تقدیری منزلی به جا مانده از دوران قاجار است که متعلق به یکی از تجار اردکان به نام تقدیری میباشد که در بافت قدیم محلة درب قلعه اردکان واقع است. این خانه از دو بخش اعیان نشین و نوکر نشین و تنها یک مطبخ مشترک تشکیل یافته است و دارای یک حیاط مرکزی، اتاق‌های سه و پنج دربی با شیشه‌های ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت

زیارتگاه چک چک یکی از مکان‌های مقدس زرتشتیان است که همه ساله گردشگران و زائران زیادی برای بازدید از آن راهی شهرستان اردکان می‌شوند.این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیر سبز نیز می گویند در استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌‌های میان اردکان و انجیره (در راه طبس) قرار دارد.
چک چک در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان واقع شده و جاده آن دو طرفه با آسفالت قابل قبول است. درصورتی که وسیله نقلیه شخصی ندارید می‌توانید از یزد، میبد یا اردکان خودرو کرایه تهیه نمایید. . برای رسیدن به زیارتگاه، لازم است از پله‌های متعدد ...ادامه مطلب و سربالایی با شیب زیاد بالا رفت، لذا صعود و متعاقباً بازگشت از زیارتگاه برای بیماران قلبی عروقی، سالمندان و بیماران با آرتروز پیشرفته زانو مناسب نمی‌باشد.
برای ورود به زیارتگاه، به نشانه احترام، باید کفش‌ها را از پا درآورد و کلاه بر سر نهاد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می‌دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت گردد. در داخل زیارتگاه که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد.
زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت
زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت
زیارتگاه چک چک، مکانی برای عبادت زرتشت

چک چکو

یزد با مردمانی آرام و صلح جو، محل زندگی بسیاری از زرتشتیان جهان است و شاید بتوان گفت که مهمترین زیارتگاه‌های زرتشتی نیز در یزد ماوا گرفته است. یکی از شهیرترین این زیارتگاه ها، "پیر سوز" (Pir-e sowz) یا همان "پیر سبز" است.
این زیارتگاه در کوهی زیبا، در بیابان‌های اطراف شهر اردکان واقع شده و به سبب آن که جریان آبی از کوه در این قسمت به صورت چکّه چکّه می‌تراود، در نزد ایرانیان به چَک چَک یا چک چکو اشتهار یافته است.
بر اساس فرهنگ بهدینان این کوه مزار "نیک بانو" دختر شاه یزدگرد است که از انظار ...ادامه مطلب مخفی شده بود. بر اساس روایت‌های زرتشتی این مکان، خواب نما به چوپانی شده که در این نواحی گوسفندی از گلّه‌ی خود را گم کرده بود و از خدا یاری خواسته است. وی در خواب پیر سبز را دیده و او این مکان را به عنوان مزار حیات بانو معرفی کرده است.
هر ساله از 24 تا 28 خرداد ماه برای زیارت و ادای نذورات به این زیارتگاه می‌آیند و عموماً گوسفند ذبح می‌کنند.
چک چکو
چک چکو
چک چکو
چک چکو

یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

یازده اثر طبیعی از استانهای مختلف در فهرست میراث ملی ثبت شد. تپه دهل زنان مروست یکی از این آثار است.
تپه دهل زنان مروست در نواحی خشک و نیمه خشکی قرار دارد که مسیر حرکت ماسه توسط باد، با موانعی مانند تپه‌ها یا کوه‌ها برخورد می‌کند، در صورت تغذیه‌ی کافی، ممکن است تراکمی از ماسه در جهت باد یا در دامنه‌های پشت به باد تشکیل شود.
یکی دیگر از این آثار آبشار سفیده ندوشن است، این آبشار درحدود 10 کیلومتری شرق شهر ندوشن، جاده ای خاکی منشعب از محور خضراباد- ندوشن مشخص است.نقطه ابتدای این دره، آبشاری است که حاصل جریان یافتن آب حاصل از بارندگی به ویژه برف زمستان، در درون خلل و فرج لایه‌های سنگی آهکی موجود در منطقه و راه یافتن آن به سمت بیرون میباشد. سفید بودن آب به دلیل وجود املاح آهکی موجود در آن است.
درخت بنه کهنسال کمکوئیه هم در فهرست میراث طبیعی ثبت شد، درختان کهنسال ایران نشانگر تاریخ، فرهنگ و هویت ملی- اسلامی ما محسوب می‌شوند. این درختان علاوه بر مهم‌ترین ذخایر ژنتیک کشور و در امر مدیریت احیای منابع طبیعی تجدیدشونده هستند. . قطر درخت حدود 191 سانتی متر است.
تلماسه‌های صادق آباد یکی دیگر از این آثار است، در نواحی خشک و بیابانی برخی پدیده‌های ژئومورفولوژیکی با اشکال مختلف و بنا به شرایط محیط از جمله ارتفاع ، عمل رسوب گذاری آب،فرسایش و رسوب گذاری بادی، تخریب شدید مکانیکی به ویژه در اثر نوسان شدید دما و پدیده‌های تبخیری دیده می‌شوند. این اشکال مختلف ناهمواری مربوط به دوره‌های مختلف زمین شناسی هستند.
چشمه‌های دره آب شور، شکل گیری چشمه‌های آهکی مورد مطالعه در نزدیکی روستای نیوک از دوران پلیوسن و مستور پلیوستوسن در دوران چهارم زمین شناسی است و در طول هزاران سال اشکال موجود در فرآیندی بسیار بطئی و آهسته شکل گرفته اند.
درخت چنار کهنسال روستای باجگان، این درخت کهنسال در نزدیکی ارس کهنسال باجگان قرار دارد. این درخت تک پایه و ماده بوده و از نظر ظاهری از سلامت خوبی برخوردار است.درخت دارای 3 شاخه اصلی است. ارتفاع درخت 25 متر، ارتفاع ناحیه تشکیل تاج18/2 متر، محیط یقه 5/7متر است.
درخت چنار کهنسال چک چک، یکی از شاخص‌ترین اِلمان‌های موجود در این مجموعه قدمتی برابر با تاریخ این زیارتگاه دارد این چنار است.این درخت تک پایه بوده، تنه آن به نسبت سالم است که دو شاخه فرعی آن با ریزش کوه شکسته شده است. ارتفاع درخت حدود 23 متر و قطر یقه در مجموع 4 متر است.
درخت چنار کهنسال گرمه اولیا، این درخت تک پایه بوده و قطر یقه درخت 685 سانتیمتر و در حال حاضر تاج درخت به طور کامل سالم بوده ولی تنه آن در اثر سن زیاد پوک و سوخته شده که منجر به خالی شدن آن گردیده است.مجموعه سروهای کهنسال قبرستان گور کهنه، مجموعاً سه سرو با میانگین سنی 270 الی 300 سال در محدوده قبرستان قرار دارد.
مجموعه چنار‌های خورجان خرم بید، این مجموعه شامل سه درخت چنار درکنار هم با قطر‌های 5، 1.84 و 2.2 متر بوده که از شادابی خوبی برخوردار می‌باشد. در نزدیکی شرق کوه‌های خورجان قرار گرفته است.
درخت چنار کهنسال مظفرآباد خرم بید، این درخت با قطر 2.86 متر و سن تقریبی 380 سال از درختان کهنسال شاخص استان است
یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید
یازده اثر طبیعی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.