توضیحات

ویرایش
دربند یکی از سی و سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد.
این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله (مرغ محله ) و میر محله، شاه محله و ترش محله بوده است که این محلات در کنار هم وجود داشته اند و بعدها به نام دربند نام گذاری شدند.
قدمت این محله 200 سال می‌باشد که باغ شاطر نصف این قدمت را حدود 100 سال دارا می‌باشد . محدوده‌ی جغرافیایی قدیمی محله تغییر چندانی نکرده است و در واقع همان محدوده جدید است .
دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوره‌راهی از دربند آغاز می‌شود و به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می‌شود.
دلیل شکلگیری این محله موقعیت آب و هوایی آن است که افراد این محله تماما کشاورز و باغدار بوده اند و زمین‌ها ی باغداری و کشاورزی آنها در سمت الهیه بوده است و خود آنها نیز در این محله ساکن بوده اند .
با توجه به اسناد تاریخی و روایات اینگونه به نظر می‌رسد که دو نفر از سمت طالقان (محلی در پشت قزوین ) به این محل آمده اند و در همین جا تشکیل خانواده داده اند. دربند دارای طبیعتی زیباست که در گذشته نزدیکترین ییلاق به تهران به شمار می‌آمد، این خصوصیات مورد توجه سران حکومت وقت قرار گرفته و کاخ‌های ...مشاهده کامل متن زیبایی را در محلی به نام سعدآباد احداث نمودند و این کاخ‌ها از آن زمان تا به حال پابرجا و مورد توجه بازدید کنندگان است. در زمان قاجار ساختمانی به نام عمارت ناهار خوری دربند در آنجا دایر گردیده است.
به دستور مقامات وقت در دربند مهمانخانه، ویلا، شهربانی، پست، شهرداری، و کارخانه برق ساخته شد که برق کاخ سعد آباد از آنجا تامین می‌شده است.
گفته اند مهمانخانه دربند نخستین مهمانخانه در ایران بوده که امکانات پذیرایی از شخصیتها و توریست‌های خارجی در آن فراهم بوده است.
در این محل یک باب حمام و جود داشته و در بعضی از خانه‌ها آب انبار نیز بوده است . میدانگاه اصلی دربند همان میدان دریند بوده است. قناتی در این محله وجود دارد که آب آن به سمت رودخانه دربند و کاخ سعد آباد می‌رفته است که همچنان نیز به حیات خود ادامه می‌دهد.
یک تکیه(حسینیه) و دو مسجد با قدمت حدودا دویست سال در این محله وجود دارد، که چندین بار ترمیم و بازسازی شده و اخیرا هم مسجد جامع دربند به علت فرسودگی و عدم فضای کافی تخریب و به طور کامل ساخته شده است و ضمنا در این محل دو قبرستان قدیمی وجود دارد که قدمت این دو قبرستان بسیار بالاست.
اصلی‌ترین خیابان‌های دربند، خیابان دربند، خیابان ثبت، خیابان جعفر آباد است. از چهره‌های معروف قدیمی و جدید این محل می‌توان به آیت الله سید ابوتراب دین پرور دربندی و پسر ایشان سید جعفر و پسر ایشان سید کمال الدین و پسر ایشان سید محسن که دو نفر آخر در قید حیات هستند اشاره نمود آقای سید عبد الله میری که ایشان مورد تایید همه‌ی شمیرانی‌ها هستند نیز در این محل سکونت دارند.
محله‌های قدیمی دربند عبارت‌اند از مرغ‌محله (مغ‌محله)، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند.
رودی به نام رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد. در سال ۱۹۸۷ سیلی در این رودخانه ایجاد شد که بازار تجریش را نابود کرد.
دره‌های اصلی رودخانهٔ دربند عبارت‌اند از دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون.
خیابان دربند از ارتفاع ۱۶۰۰ متری در میدان قدس آغاز و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری میدان سربند (تندیس کوهنورد) به پایان میرسد.
اما در مورد تندیس کوهنورد در میدان سربند باید گفت که ،ایدهٔ ساخت این تندیس در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و «مهام»، شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه را پذیرفت. سپس امیر شاه‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.و در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد.

منبع :
http://farhangi.tehran.ir/
http://fa.wikipedia.org/wiki/
darband.mytehran.ir/Default.aspx?tabid=9522

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

فاصله: 1 کیلومتر - زمان: 4 دقیقه
مشاهده مسیر

سورتمه تهران

فاصله: 3 کیلومتر - زمان: 8 دقیقه
مشاهده مسیر

موزه تماشاگه زمان

فاصله: 3 کیلومتر - زمان: 11 دقیقه
مشاهده مسیر

موزه سینمای ایران

فاصله: 4 کیلومتر - زمان: 12 دقیقه
مشاهده مسیر

موزه دکتر حسابی

فاصله: 4 کیلومتر - زمان: 15 دقیقه
مشاهده مسیر

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری شمیرانات

امامزاده صالح

امامزاده صالح

امامزاده صالح نام زیارتگاهی در محله تجریش تهران است. امامزاده صالح از پسران امام موسی کاظم و برادران امام خوبی‌ها امام رضا (ع) است. این امامزاده یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های استان تهران می‌باشد که از سال هزار و سیصد و پنجاه و یک در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت نهصد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
امامزاده محمد نوربخش

امامزاده محمد ...

بقعة امامزاده محمدنوربخش در دهستان سولقان قرار گرفته است. این بقعه، به دلیل موقعیت خاص مکانی از لحاظ آب و هوا و جذابیت صحن و بقعه، در ایام تعطیل و نیز در فصل تابستان زائران بسیاری دارد محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم عل...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه طبیعت و حیات وحش ایران ( دارآباد )

موزه طبیعت و ح...

موزۀ آثار طبیعی و حیات وحش ایران یکی از موزه‌های استان تهران است و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده‌است و پس از انقلاب، با تغییراتی برای استفاد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه تماشاگه تاریخ ( موزه تاریخ )

موزه تماشاگه ت...

آثار به نمایش گذاشته شده در موزه تاریخ به تاریخ معاصر ایران (200 سال اخیر) اختصاص دارد و شامل ظروف و وسایل شخصی ناصرالدین شاه‌، تابلوهای کمال‌الملک و ... است‌. تماشاگه تاریخ مشتمل بر چند خانه است‌: نگارخانه‌، کتاب‌خانه‌، تماشاخانه‌، چای‌خانه‌، سفره‌خانه و ساختمان اصلی که در مجموع سه ط...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیا...

مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود 11 هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می‌باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی می‌باشد. ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدن...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سورتمه تهران

سورتمه تهران

در ابتدای سال 92 سورتمه تهران یا سورتمه دربند در منطقه گلابدره افتتاح گردید. در بوستانی که این سورتمه قرار گرفته است جاذبه‌های تفریحی متنوع دیگری نیز قرار دارد. سورتمه وسیله تفریحی مشابه ترن هوایی میباشد با این تفاوت که کنترل سرعت آن با استفاده کننده است و قابلیت سرعت گیری تا 40 کیلوم...

اطلاعات | نقشه | مسیر
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دربند

دربند

دربند یکی از سی و سه پارچه آبادی شمیرانات است که از شمال به کوه‌های البرز و ده پس قلعه، از جنوب به تجریش، از شرق به امام زاده قاسم و از غرب به بازوی کوه البرز می‌رسد. این محله در زمان‌های بسیار قدیم به نام‌های مغ محله (مرغ محله ) و میر محله، شاه محله و ترش محله بوده است که این محلات در...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

محصولات شمیرانات

سیب شمیران

سیب شمیران

سیب شمیران : این سیب به رنگ زرد و با خطوط قرمز می‌باشد. میوه‌های آن کروی با طعم شیرین و معطر می‌باشد و در اواسط شهریور قابل برداشت است . درخت سیب در اکثر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و در هر جای دنیا وجود دارد د تمام مردم دنیا آن را می‌شناسند. سیب انواع مختلف دارد: ترش و شیرین. که هر ...

اطلاعات

هتل اوسون

هتل اوسون، هتلی است که بالای کوه‌های دربند تهران قرارگرفته است. اگر تا به‌حال گذرتان به دربند افتاده باشد، تنها باید خود را یک ورزشکار و کوهنورد بدانید تا بتوانید به بالاترین بخش مسیر بروید و به هتل اوسون برسید.
این هتل یکی از مکان‌هایی است که در هر روز از هفته که دلتان یک جای دنج و آرام در دل طبیعت بخواهد، پذیرای شماست. روزهای بهاری بهترین فرصت برای گشت‌وگذار در اطراف شهر و پیدا کردن مکان‌های دوست داشتنی جدید است. این هتل یکی از مقصدهای هیجان‌انگیزی که جزو مکان‌های مورد علاقه همیشگی کوهنوردان ...ادامه مطلب و دوست‌داران طبیعت است. محله دربند در تهران یکی از پربازدیدترین و شلوغ‌ترین جاذبه‌های تهران محسوب می‌شود. اما کمتر کسی وجود دارد که از حضور یک هتل قدیمی و دنج با منظره‌ای فوق‌العاده در بالای کوه‌های دربند باخبر باشد. برای رسیدن به هتل اوسون می‌توانید سوار تله‌سیژهای دربند شوید و تقریبا نیمی از راه را با تله سیژ بالا بروید. اگر هم دوست دارید همه راه را کوه‌پیمایی کنید، در هر دو صورت می‌توانید خود را به راحتی به مسیر برسانید. یادتان باشد که تله سیژ دربند تنها روزهای پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ کار می‌کند. مسیر سرسبز و زیبای هتل به‌خودی‌خود می‌تواند یک استراحت خوب از محیط شهری به‌حساب بیاید. اما زود تسلیم نشوید، کمی کوهنوردی برای رسیدن به هتل اوسون لازم است. اما بعد از رسیدن به مقصد تمام خستگی مسیر را فراموش خواهید کرد . برای اینکه مسیر را گم نکنید، تابلوهای زیادی در بین راه وجود دارد که به شما مسیر رسیدن به هتل را نشان می‌دهد. از آن به بعد هم فلش‌های آبی‌رنگی روی تکه سنگ‌ها کشیده شده‌اند که باعث می‌شود مسیر درست را تشخیص بدهید. بعد از یک ساعت کوهنوردی، بالاخره هتل اوسون خودش را نشان خواهد داد. اینجا مکانی است برای کسانی که واقعاً کوهنوردی و طبیعت را دوست دارند و حاضرند برای رسیدن به یک منطقه دنج و آرام کوهنوردی کنند. هتل اوسون هتلی است که علاوه بر ارائه اتاق‌های دوتخته تا پنج تخته، از یک کافه‌تریای بزرگ برخوردار است و می‌توانید برای مدتی در آن استراحت کنید. تراس معروف هتل اوسون یکی از بهترین منظره‌ها را به شهر تهران دارد و باید اعتراف کرد هیچ‌چیزی مثل یک چای جانانه روی این تراس مزه نمی‌دهد. برای اقامت در هتل اوسون باید از قبل برای رزرو اتاق هماهنگ کنید. این هتل ازجمله هتل‌هایی می‌باشد که هنوز آن سبک قدیمی خود را حفظ کرده است و در این مکان موزیک‌هایی جز دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی که در سبک راک کلاسیک خوانده می‌شود چیزی به گوش نمی‌رسد.
هتل اوسون
هتل اوسون
هتل اوسون

ماجرای ساخت مجسمه میدان دربند چیست؟

مجسمه‌ی «کوهنورد ایرانی» میدان دربند، این روزها شاهد رفت و آمد کسانی است که با آغاز روزهای سرد سال، برای انجام ورزش‌های زمستانی و کوه‌نوردی به ارتفاعات تهران می‌روند؛ اما شاید کمتر کسی از ماجرای ساخت این مجسمه خبر داشته باشد.
حدود 50 سال است که مجسمه‌ی سه متری نصب شده در دربند، نماد کوهنوردان ایرانی است. مجسمه‌ای که بسیاری از کوهنوردان خاطرات‌شان از ورزش را با او به یاد می‌آورند و سال‌هاست که استوار، به تماشای رهگذران ایستاده است.
سابقه ساخت این مجسمه به سال 1337 برمی‌گردد. در این سال کوهنوردان ...ادامه مطلب باسابقه‌ی کشور پیشنهادی را مبنی بر ساخت و نصب یک مجسمه با موضوع کوهنوردان ایرانی به فدراسیون کوهنوردی دادند. سرهنگ بیات که در آن سال‌ها رییس فدراسیون کوهنوردی بود با این پیشنهاد موافقت کرد و با همکاری و حمایت مالی شهرداری تهران کار ساخت مجسمه آغاز شد.
امیر شاه‌قدمی را به عنوان مدل به استاد رضا لعل‌ریاحی، مجسمه‌ساز و استاد دانشکده هنرهای زیبا معرفی کرد. شاه‌قدمی حدود هشت ماه و روزی هفت ساعت نزد ریاحی می‌رفت و به شکلی که گفته شده بود، ژست می‌گرفت تا پیکر مجسمه تراشیده شود.
اولین بار در سال 1338 مدل گچی این مجسمه در میدان نصب شد، اما زمستان همان سال به دلیل بارندگی و یخ‌زدگی، بخش‌هایی از مجسمه آسیب دید. در سال 1341 مدل سیمانی مجسمه ساخته و جایگزین مجسمه قبلی شد. بعدها به مجسمه رنگ مسی زده شد و سال‌هاست که در میدان دربند پابرجا و نماد کوهنوردان ایرانی است.
چند سال پس از نصب مجسمه در میدان دربند، در آبان ماه سال 1350 به پیشنهاد فدراسیون کوهنوردی ایران و موافقت انجمن شهر و شهرداری تهران، نام این میدان به میدان «کوهنوردان» تغییر کرد.
در مرداد ماه امسال و در پی مفقود شدن سه کوهنورد ایرانی در کوه‌های «برودپیک‌»، جمعی از مردم و سینماگران در میدان دربند و کنار یادمان کوهنوردان ایرانی جمع شدند و یاد آن‌ها را گرامی داشتند. آن‌ها با آوردن عکس‌هایی از آیدین بزرگی‌، مجتبی جراحی و پویا کیوان و گذاشتن شمع و گل در کنار این مجسمه، تاثر خود از این اتفاق را نشان دادند.
امیر شاه‌قدمی (معروف به شاه‌بابا) در سال 1309 در قوچان متولد شد. او سال‌ها مربی کوهنوردی، چتربازی و اسکی بود. شاه‌قدمی در 17 سالگی وارد ارتش شد. هنگامی که سرباز بود با درجه «گروهبانی» به دانشگاه نظامی مرکز آموزشگاه کوهستانی پیوست و ورزش کوهنوردی را از آنجا آغاز کرد. وقتی در ارتش خدمت می‌کرد و در دانشگاه نظامی بود، کوهنوردی را فرا گرفت و حدود 15سال بعد هم چتربازی و اسکی را فراگرفت.
او در طول فعالیت ورزشی خود، افتخارات بسیاری را با فتح قله‌های مختلف کسب کرد، اما آنچه که نام این کوهنورد ایرانی را سر زبان‌ها انداخت همکاری او در عملیات نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بود. این اتفاق در سال 1340 و در ارتفاع 3870 متری افتاد که نتیجه آن نجات افراد درون هواپیما بود.
شاه‌قدمی حادثه زردکوه را این‌گونه شرح داده است:«هواپیمای آمریکایی به دلیل مه آلوده بودن هوا به قله زردکوه برخورد کرده و بدون آنکه آتش بگیرد واژگون می‌شود. این اتفاق در زمستان رخ داد و پیش از اینکه به ما مأموریتی داده شود، چتربازی از آلمان را برای نجات سرنشینان این هواپیما فرستادند. اما خود امدادگر آلمانی هم زمانیکه می‌خواهد فرود بیاید، چترش به صخره گیر می‌کند و آویزان در هوا می‌ماند. سرانجام ارتش ایران به من و آقای نورایی دستور نجات آن‌ها را داد.
ماموریت حدود یک هفته طول کشید. هنگام مأموریت در رسانه‌ها شایعه شد که شاه‌قدمی فوت کرده است. پس از آنکه شاه متوجه شد زنده هستیم، ما را به کاخش دعوت کرد و از سوی رئیس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت به ما اهدا شد. البته به جای اینکه از ما به صورت مالی تشکر کنند، فقط با یک مدال حلبی سروته قضیه را هم آوردند.»
این کوهنورد ایرانی در اردیبهشت ماه سال 1391 به دلیل کهولت سن درگذشت.

ماجرای ساخت مجسمه میدان دربند چیست؟

در گذر تاریخ ...... تندیس میدان سر بند تهران

سالهاست که تندیس کوهنوردی در میدان سربند تهران نصب شده و شاید خیلی‌ها از کنارش عبور می‌کنند بی آنکه بدانند که این تندیس مربوط چه کسی است؟!
این تندیس با ارتفاعی در حدود سه متر، نمادی برای کوهنوردی در پایتخت محسوب می‌شود.
امیر شاه قدمی کسی است که تندیسش سالهاست پابرجاست، او در سال یکهزار و سیصد و نه چشم بر جهان گشود. او کوهنورد، چترباز، مربی ممتاز اسکی از فدراسیون ایران و فرانسه و مربیگری کایت را در کارنامه خود دارد.
استوار یکم شاه قدمی معروف به شاه بابا علاوه بر فتح قله‌های مختلف، به دلیل همکاری در عملیات مربوطه به نجات یک فروند هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بختیاری به ارتفاع ۳۸۷۰ متر در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر در سال ۱۳۴۰ که موفق به نجات افراد آن گشت از طرف رییس جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت نیز دریافت کرد.
ماجرای زردکوه و نجات جان آمریکایی‌ها توسط «امیر شاه قدمی» که در روزنامه اطلاعات آن دوره هم به چاپ رسید: «هواپیمای آمریکایی به دلیل مه آلوده بودن هوا به قله زردکوه برخورد کرده و بدون آنکه آتش بگیرد واژگون می‌شود. این اتفاق در زمستان رخ داد و پیش از اینکه به ما مأموریتی داده شود، چتربازی از آلمان را برای نجات سرنشینان این هواپیما فرستادند. اما خود امدادگر آلمانی هم زمانیکه می‌خواهد فرود بیاید، چترش به صخره گیر می‌کند و آویزان در هوا می‌ماند. سرانجام ارتش ایران به آقای شاه قدمی و آقای نورانی دستور نجات آنها را داد.»
در سال ۱۳۳۷، پیشنهاد حسن وجدان خوش‌،از کوه‌نوردان با سابقة کشور،برای نصب یک مجسمه کوهنوردی‌،مورد قبول سایر کوه‌نوردان قرار گرفت‌. او پیشنهاد خود را نزد رئیس فدراسیون کوه نوردی،سرهنگ بیات برد. این پیشنهاد تایید شد و مهام‌،شهردار وقت تهران‌،هزینة ساخت آن را قبول کرد. سرهنگ بیات که رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش نیز بود،امیر شاه قدمی‌،استوار ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی کشور را به عنوان مدل به استاد رضا لعل ریاحی،استاد دانشکده هنرهای زیبا،مجسمه‌ساز معرفی کرد و شهرداری مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان هزینة ساخت مجسمه را پرداخت‌.
درسال ۱۳۳۸، مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب و طی مراسمی از آن پرده‌برداری شد. متأسفانه در زمستان همان سال به علت بارندگی و یخ‌زدگی‌،دست و قسمتی از بدنة مجسمه خرد شد.این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود.
درسال ۱۳۴۱، با پی‌گیری استاد رفعتی افشار،رئیس وقت فدراسیون‌،مجسمة سیمانی آماده شد و خلیل میلانی و عبدالحسین امین از طرف فدراسیون مأمور نصب آن شدند.
این مجسمه هنوز پا برجا است‌.
در آبان‌ماه سال۱۳۵۰، بنا به پیشنهاد فدراسیون کوه‌نوردی ایران و موافقت انجمن شهر و شهرداری تهران‌، نام میدان سربند به میدان کوه‌نوردان تغییر یافت‌.
امیر شاه قدمی در روز دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۱۱ در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
در گذر تاریخ ...... تندیس میدان سر بند تهران
در گذر تاریخ ...... تندیس میدان سر بند تهران
در گذر تاریخ ...... تندیس میدان سر بند تهران
در گذر تاریخ ...... تندیس میدان سر بند تهران

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دربند

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.