آب و هوا

آب و هوای کنونی

صاف
11°
صاف
رطوبت: 33%
بیشینه: 26°
کمینه: 8°

یکشنبه(2 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 27°
کمینه: 9°
دوشنبه(3 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 25°
کمینه: 7°
ﺳﻪشنبه(4 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 23°
کمینه: 7°
چهارشنبه(5 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 24°
کمینه: 8°

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : دزداب
زاهدان از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است
این شهرستان در مسیر شاهراههای پاکستان،هندوستان، خراسان، کرمان وبلوچستان واقع شده است
وجود فرودگاه بین المللی زاهدان وراه آهن ایران، پاکستان و همچنین مراکز آموزشی مختلف و بازارچه مرزی میرجاوه موقعیت ممتازی به این شهرستان داده است
شهرستان زاهدان دارای اقلیم بیابانی گرم و خشک می‌باشد
زبان ساکنان زاهدان بلوچی و فارسی سیستانی است و پیرو دین اسلام سنی و شیعه می‌باشند.
در اوایل پادشاهی فتحعلی شاه قاجار در محل زاهدان ...مشاهده کامل متن چاه آبی بود که راهزنان پس از حمله به کاروانها و چپاول دارایی آنان ساعتی یا شبی را در آنجا سپری می‌کردند پیرامون این چاه جنگلهای انبوه ، طاق و گز بود که اکنون اثری از آن نیست .
در سال 1315 هجری قمری یکی از ساکنان آن محل کاریزی در آنجا حفر کرد و آبادی کوچکی بوجود آمد که « دزدآب » نام گرفت .
چهار سال بعد متخصصان بلژیکی که در استخدام دولت ایران بودند جهت دایر کردن گمرک خانه به دزدآب آمده و از این زمان به تدریج به وسعت و جمعیت دزدآب افزوده شد از سال 1314 شمسی دزدآب به زاهدان تغییر نام یافت .
اولین نشانه‌های شهرنشینی با احداث خط آهن از کویته پاکستان به زاهدان پدیدار شد و با توسعه‌های بعدی زاهدان امروزی به مرکز استان تبدیل شد .زاهدان شهری جدید الاحداث است که بر سر راه کرمان به مشهد ، کرمان به چابهار و نزدیک پاکستان و افغانستان واقع شده است
شهرستان زاهدان در بخشهای صنعت و معدن ،قطعه سازی خودرو ،صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی مواد غذایی، صنایع مرتبط با سنگهای تزئینی و ساختمانی، مس و منگنز. فرآوری کرومیت( باوجود معادن غنی و سرشار) و بازرگانی و تزانزیت کالا با عنایت به مزیت همجواری با کشورهای پاکستان،افغانستان وواقع شدن در کریدور شمال و جنوب قابلیت سرمایه گذاری دارد .
اکثر مردم زاهدان از ایل بلوچ، مخصوصا طوایف "رگلی" و "نارویی" هستند، اما عده ای از مردم زابل، بیرجند، بم و کرمان نیز در این شهرستان زندگی میکنند.
مردم این شهرستان آریایی نژاد هستند و به زبان فارسی با گویش‌های بلوچی و کرمانی سخن میگویند.
قالی بافی، سوزن دوزی و حصیربافی، مهم‌ترین صنایع دستی این منطقه به شمار می‌آیند. قالی‌های این شهرستان که با طرح بلوچ و دارای نقش‌های مودخانی گلدار و گل میان هستند
منبع:
http://sb-ostan.ir/zahedan
http://zahedaneh.ir/vdcc4sqs.2bqme8laa2.html
http://www.zahedan-tebyan.ir/cms/printit.asp?id=233
http://afmb.ir/Forum/Catgory/20/Post/59

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری زاهدان

موزه جنوب شرق

موزه جنوب شرق

موزه زاهدان از بزرگترین موزه‌های بزرگ تاریخی، فرهنگی و هنری منطقه ای در جنوب شرق ایران است که در مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. این موزه در خیابان مطهری شهرستان زاهدان واقع شده است و از بهترین مکانهای دیدنی زاهدان می‌باشد. در این موزه آثار باستانی استان ، پوشش محلی استان ، غذ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

آداب و رسوم زاهدان

لباس محلی سیستانی

لباس محلی سیست...

جوقه: نوعی کت که به علت دوام و هزینه بسیار بالا آن را تا چند نسل به تن می‌کردند.این کت امروزه مشابه ژاکت هایی است که مردان مورد استفاده قرار می‌دهند و از پشم رنگ خورده بافته می‌شد. ستوه: کتی شبیه کت‌های نظامی با رنگ کرم شتری و پشمی بود،یقه انگلیسی داشت که افراد مرفه بر روی این کت کمربند...

اطلاعات
هلاری بازی محلی

هلاری بازی محل...

هلاری: وسایل لازم: توپ پور (نوعی توپ از جنس پیش‌، برگ خرما) دستک چوب برای زدن توپ. نحوه انتخاب یار: ابتدا بازیکنان به دو گروه تقسیم می‌شوند، به سرگروه ماتوکان می‌گویند. سرگروه‌ها یارهای خود را به طور مساوی انتخاب می‌کنند. برای انتخاب یار، افراد دو نفر - دو نفر با همدیگر به کنار رفته و...

اطلاعات
زبان و گویش مردم سیستان و بلوچستان

زبان و گویش مر...

گویش سیستانی از گویشهای وابسته به زبان‌های ایرانی غربی و از شاخه جنوبی آن است که به گروه زبانهای هندوایرانی تعلق دارند. دکتر محمد معین در مقدمه کتاب برهان قاطع، گویش‌های سگزی و زاولی را زیرمجموعه زبانهای ایرانی قید کرده است. گویش سیستانی یکی از گویش‌های مهم زبان فارسی است که مردم سیستا...

اطلاعات
موسیقی محلی سیستان و بلوچستان

موسیقی محلی سی...

ارتباط مداوم و ناگسستنی با هندوستان موجب نفوذ فرهنگ هند ( و البته بخشی از پاکستان ) در موسیقی بلوچستان شده است . وجود سازهایی چون بینجو ، هارمونیه و دونلی گواه این مدعاست. تولید موسیقی رسانه ای نیز در طی 50 سال گذشته تحت تاثیر همین نغمات بوده و جریان موسیقی بلوچ را دگرگون نموده و تا چهل...

اطلاعات
زیور آلات سنتی سیستان و بلوچستان

زیور آلات سنتی...

در تمدن‌های قدیم در سرزمین فراعنه، بین‌النهرین، ایران، هند و چین توجه بهتر زیورسازی در میان عام و خاص به تناسب رواج داشته است و گواه این مطلب زینت‌آلاتی است که در کاوش‌های باستان‌شناسی به‌دست آمده‌است. جای کمال دقت و بررسی است که، شکل و نوع استفاده از زیورآلات تقریبا از قدیم تاکنون تغیی...

اطلاعات

محصولات زاهدان

مسکن سنتی

مسکن سنتی

از ویژگی‌های مسکن در این استان، تنوع در خانه‌های متحرک سنتی است. این سرپناه‌های موقتی و قابل حمل از‌‌آن روستاییان کم‌درآمد، عشایر و کوچ‌نشینان سیستانی و بلوچ است و بعضی از خانه‌های ثابت در ییلاق و قشلاق تلفیقی از معماری سنتی و جدید است. مسکن سنتی عشایر گدام یا پلاس‌:سیاه چادری است ک...

اطلاعات

انبه؛ شاه میوه گرمسیری بلوچستان

با توجه به شباهت آب و هوایی سرباز با اقلیم کشور هندوستان و پاکستان به عنوان تولید کننده مرغوب‌ترین ارقام انبه در منطقه، توانمندی و ظرفیت مناسبی برای توسعه کشت ارقام مختلف این محصول گرمسیری وجود دارد.
از کشت انبه در هندوستان نزدیک به 4000 سال می‌گذرد، حدود 300 سال پیش تجار عرب میوه انبه را وارد ایران کردند و مردم کشورمان با این میوه آشنا شدند.
امروزه انبه در مقیاس وسیع در کشورهای مختلف مانند هند، پاکستان، چین، مالزی، اندونزی، استرالیا و جنوب و جنوب غرب ایران یعنی استان‌های سیستان و بلوچستان ...ادامه مطلب و هرمزگان و قسمت هایی از کرمان کشت می‌شود.
انبه درختی است زیبا که ارتفاع آن به 10تا 30 متر می‌رسد و برگهای آن نیزه ای شکل و گلهای آن زرد یا قرمز رنگ و بصورت خوشه ای است.
میوه این درخت که انبه یا منگو نامیده می‌شود بیضوی شکل و با هسته ای نسبتا بزرگ و دارای طعمی مطبوع و شیرین است.
میوه انبه در نیمه دوم اردیبهشت ماه می‌رسد و تا نیمه نخست شهریور ماه برای مصرف مردم در بازار وجود دارد. انبه میوه ای است که در مناطق گرمسیر رشد می‌کند و به همین علت، زاهدان و استان سیستان بلوچستان مکان مناسبی برای پرورش آن است. زنان هنرمند سیستانی از انبه ترشی، مربا و … درست میکنند. شما میتوانید انبه و سایر محصولاتی که از انبه درست می‌شود را بعنوان سوغات شهر زاهدان بهمراه خود ببرید.
انبه؛ شاه میوه گرمسیری بلوچستان
انبه؛ شاه میوه گرمسیری بلوچستان
انبه؛ شاه میوه گرمسیری بلوچستان

ورود نخستین قطار گردشگری داخلی به زاهدان

نخستین قطار گردشگری داخلی متشکل از اعضای انجمن صنفی راهنمای گردشگری، مدیران برخی آژانس و راهنمایان گردشگری سراسر کشور امروز دوشنبه وارد زاهدان شد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم افزود:
در این تور بیش از ۶۰ نفر از فعالان عرصه گردشگری کشور حضور دارند که در مدت حضور چهار روزه خود در استان از دو ناحیه گردشگری سیستان و تفتان دیدن می‌کنند.
مجتبی میرحسینی ادامه داد:
امروز در نخستین روز ورود اعضای این تور قسمتهای مختلف شهرستان ...ادامه مطلب زاهدان مورد بازدید قرار می‌گیرد.
وی اظهار داشت:
آشنایی با آثار و جاذبه‌های دیدنی سیستان و بلوچستان به منظور جلب گردشگران بیشتر به استان از جمله مهمترین اهداف برگزاری این برنامه است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت:
به مناسبت هفته گردشگری برنامه‌های مختلفی در استان درحال اجرا است که از آن جمله می‌توان به برگزاری برنامه شهرگردی در تمامی شهرهای استان با مشارکت شهرداری‌ها و همایش پیاده روی گردشگری در زاهدان از ساختمان دادگستری تا موزه منطقه ای جنوب شرق اشاره کرد.
میر حسینی ادامه داد:
تجلیل و گرامیداشت فعالان عرصه گردشگری نیز از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده این هفته در استان است.
استان سیستان و بلوچستان با ۱۹ شهرستان زاهدان، زابل، هیرمند، زهک، هامون، نیمروز، میرجاوه، خاش، سراوان، سیب سوران، مهرستان، ایرانشهر، دلگان، فنوج، قصرقند، نیکشهر، سرباز، کنارک و چابهار و داشتن صدها اثر باستانی، تاریخی، فرهنگی و مکانهای تفریحی و دیدنی، سواحل زیبا، بازارهای متعدد با کالاهای داخلی و خارجی، منطقه آزاد و کوه سرفراز تفتان و از همه مهمتر مردمی مهربان و میهمان نواز میزبان مسافران و گردشگران است.
وجود مرزهای طولانی زمینی و دریایی و سدها و رودخانه‌های متعدد، باغات میوه‌های گرمسیری و صنایع دستی منحصر به فرد از دیگر توانمندیها و جاذبه‌های پهناورترین استان کشور است.
سفر به سیستان وبلوچستان از طریق هوایی، دریایی و سه مسیر زمینی خراسان- زاهدان – زابل، کرمان – زاهدان، کرمان – ایرانشهر و جاسک -کنارک – چابهار امکان پذیر است.
ورود نخستین قطار گردشگری داخلی به زاهدان
ورود نخستین قطار گردشگری داخلی به زاهدان

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره زاهدان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.