آب و هوا

توضیحات

ویرایش

نام قدیم : چهبار
شهرستان چابهار در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است
این شهرستان از شمال به سرباز و نیکشهر، از غرب به جاسک در استان هرمزگان، از جنوب به دریای عمان و از شرق به پاکستان محدود میگردد .
شهرستان چابهار دارای اقلیم بیابانی گرم و خشک می‌باشد.
نام چابهار یعنی جایی که چهار فصل آن بهار است.
محصولات عمده زراعی شهرستان سبزیجات ،محصولات جالیزی و نباتات علوفه‌ای می‌باشد .
مردم شهرستان چابهار به لهجه بلوچی تکلم می‌کنند و فارسی محلی نیز در منطقه رایج است. در این شهرستان ۶۵/۹۹ درصد جمعیت آن را مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند
عمده‌ترین معادن موجود در سطح این شهرستان عبارت‌اند از: سنگ لاشه ساختمانی. سهم شهرستان از کارگاه‌های معدنی فعال استان ۳/۱۳ درصد می‌باشد.
تپه‌های شمال چابهار به طور طبیعی دو منطقه را از هم جدا کرده و دروازه‌ای مشهور به جهنم را به وجود آورده است‌. اهالی‌، سمت جنوبی آن دروازه را که به سوی چابهار است بهشت و سمت شمالی آن را که به سوی نیک‌شهر است جهنم می‌نامند مهم‌ترین رودهای شهرستان چابهار عبارت‌اند از: رود سیلابی باهوکلات به طول 313 کیلومتر، که در طول مسیر به نامهای گوناگون (از جمله سرباز و گامِشْانْدَر) خوانده می‌شود؛ و رود دائم کاجه‌/ کاجو، از ریزابه‌های باهوکلات‌، به طول حدود 220 کیلومتر، با مسیر کلی شمال غربی ـ جنوب شرقی
اهالی چابهار به کشاورزی‌، باغداری‌، پرورش دام‌، ماهیگیری و قایق‌رانی و لنج‌سازی اشتغال دارند
صنایع دستی شهرستان شامل سوزن‌دوزی‌، سکه‌دوزی‌، حصیربافی‌، و ساخت آلات موسیقی است
شهرستان چابهار از راه دریا با کشورهای واقع در کرانه‌های دریای عمان و خلیج‌فارس ارتباط دارد. راه زمینی بندر چابهار ـ راسک از شهرستان چابهار می‌گذرد. همچنین شهرهای این شهرستان با راه اصلی (زمینی‌) و از طریق بندر چابهار ـ پیشین‌، به شهرهای پاکستان مرتبط می‌شوند. بندر گواتر از طریق شهر نگور با راه اصلی بندر چابهار ـ راسک ارتباط می‌یابد.
منبع:
http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=5334
http://gedrosia.persianblog.ir/post/38/
http://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangardi/sistan-baloochestan-didaniha/5165.html
http://zahedan.irib.ir

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری چابهار

سواحل چابهار

سواحل چابهار

بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور (اقیانوس هند) است و همین امر سواحل صخره ای بوجود آورده است که امواج پس از برخورد با آنها گاه تا پنج متر اوج میگیرند و در این سواحل است که انواع خرچنگها و لاک پشتها را میتوان مشاهده کرد که همبازی موج و اقیانوسند. گِل افشانها، سواحل صخرهای و زیبا، مساجد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت شده باهوکلات ( گاندو )

منطقه حفاظت شد...

این منطقه در منتهى‌الیه گوشه جنوب شرقى کشور، در طول مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و محدوده آن در مسیر رودخانه سرباز و باهو کلات بوده و تا دریای عمان ادامه می‌یابد. این منطقه در محدوده شهرستان‌های چابهار، سرباز و بخش هایی از شهرستان نیکشهر واقع شده است و از رود...

اطلاعات | نقشه | مسیر
خلیج گواتر

خلیج گواتر

گواتر نام خلیج نسبتاً کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان میباشد. این خلیج در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و منتهی‌الیه جنوب غربی پاکستان. نیمی از کرانهٔ این خلیج در ایران و نیمی دیگر در پاکستان قرار دارد. در سمت ایران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر م...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه سید غلام رسول

آرامگاه سید غل...

جاذبه تاریخی و زیارتی سید غلام رسول با قدمتی قریب به هزارسال با شماره 1559/3 به ثبت آثار ملی رسیده است. در خصوص شرح حال ایشان روایات مختلفی نقل شده که بعضا با اغراق آمیخته است . نام اصلی وی "سیدنا محمد" مردی صالح و مورد عنایت مسلمانان هند بوده است .او که اصالتا ایرانی بوده با هدف ازدواج...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تالاب لیپار ( تالاب صورتی )

تالاب لیپار ( ...

جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی‌های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که بازدید کنندگان را به تعجب وا می‌دارد. اوج زیبایی این پدیده در تالاب لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند. وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در منطقه، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای تیس

روستای تیس

روستای باستانی تیس از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 5 کیلو متری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. تیس روستایی کوهپایه ای که در درون دره ای به نام لاوی و دو طرف آن را کوههایی کم ارتفاع احاطه نموده که از غرب به شرق امتداد دارند و در دو طرف این دره واقع شده اند....

اطلاعات | نقشه | مسیر
گورستان تیس

گورستان تیس

گورستانی خاموش و مرموز در دل روستای باستانی تیس واقع در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران، استان سیستان و بلوچستان، شهر چابهار قرار دارد که بسیار رمزآلود است. روستایی باستانی با قدمتی حداقل 2300 ساله که در آن اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با راز آمیزی و سکوت ژرفناک طبیعت آن و آثار باستانی بر ج...

اطلاعات | نقشه | مسیر
غارهای سه گانه تیس

غارهای سه گانه...

روستای باستانی تیس از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 9 کیلو متری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. این روستای منحصر به فرد دارای جاذبه‌های جذاب و جالبی میباشد یکی از این جاذبه‌ها غارهای سه گانه هستند که در دامنه کوه شهبازبند قرار دارند. حدود 25 متر بالاتر از سطح ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

در تعطیلات عید فطر به کجا سفر کنیم؟

روزنامه هفت صبح: مشهد، کیش، قشم و طبیعت بکر گوشه و اطراف کشور و بعضی کشورهای همسایه می‌توانند گزینه‌های جذابی برای یک سفر دو سه روز باشند.
تعطیلات عیدفطر امسال سه روزه است. اما با یک بدشانسی همراه هستیم. آن همه اینکه جمعه جزو همین تعطیلات است. بنابراین اگر قصد مسافرت دارید با ید فکر یک سفر سه روزه باشید. سفری که می‌توانید همین حالا هم که گزارش ما را می‌خوانید برایش برنامه بریزید.
مشهد؛ یک شهر زیارتی و تفریحی:
گزینه اول بسیاری از ایرانی‌ها برای هر تعطیلی، سفر به مشهد است. زیارت امام رضا ...ادامه مطلب (ع) برای خیلی از مردم ما یک گزینه همیشگی برای سفر در ایام تعطیلی است. ضمن اینکه مشهد در طول 10 سال گذشته به لحاظ مراکز تفریحی، گردشگری و تجاری به قطب منطقه شرق کشور تبدیل شده است. شهرهای طرقبه و شاندیز، مراکز تجاری و گردشگری مختلف مثل پدیده شاندیز، پروما، وصال، الماس شرق، مجموعه‌های آبی مختلف مثل موج‌های آبی، آفتاب و ایرانیان و مراکز تاریخی مانند مقبره فردوسی، نادرشاه افشار و... توانسته مشهد را به منطقه ای دلپذیر برای گذراندن تعطیلات تبدیل کند.
قشم؛ پرطرفدار و ارزان‌تر از کیش:
بزرگ‌ترین جزیره ایرانی خلیج فارس، مقصد بسیاری از مسافران در تعطیلات عید فطر محسوب می‌شود. با اینکه هوا به شدت گرم است، اما قشم آنقدر جذابیت دارد که بتواند هتل‌های شهر خود را پر کند. یک شرکت گردشگری، توری برای روزهای دوشنبه تا چهارشنبه مدنظر دارد. اگر در یک هتل سه ستاره، اتاق دو تخته بخواهید، برای هر نفر 470 هزار تومان باید هزینه کنید. هزینه شما برای همین نوع اتاق، در یک هتل سه ستاره دیگر حدود 490 هزار تومان است. یک هتل سه ستاره دیگر نیز در قشم قیمت 545 هزار تومان را برای چنین سفری تعیین کرده است. اما یک هتل چهارستاره هم در جست و جوهای خود پیدا کردیم که 565 هزار تومان قیمت تعیین کرده است. برای پرواز به صورت شخصی با هواپیما به قشم نیز با یک نگاه به پروازهای لیست شده روز سه شنبه می‌توان پی برد که قیمت‌ها از 207 هزار تومان شروع شده و تا 346 هزار تومان ادامه دارد.
کیش؛ گرم اما پر از جشنواره‌های تابستانی
کیش در تمام طول تابستان انواع و اقسام جشنواره‌های خرید را برگزار می‌کند و مانورهای تبلیغاتی این منطقه آزاد، توانسته جمعیت چشمگیری را حتی در گرم‌ترین ایام سال به مروارید خلیج فارس بکشاند. اگر بخواهید با تورهای پرشمار گردشگری به کیش سفر کنید، بدانید که می‌توانید گزینه ای را انتخاب کنید که از 15 تیر به مدت سه شب شروع می‌شود. یعنی سه شنبه شب می‌رود و انشاالله پنجشنبه به شهر خود باز می‌گردید. بنابراین باید 570 هزار تومان خرج این سفر با هواپیمایی کیش ایر کنید.
یک تور د یگر هم هست. این تور از روز سه شنبه تا پنجشنبه می‌خواهد شما را به کیش ببرد. برای این سفر می‌توانید هتل‌های دو تا پنج ستاره را انتخاب کنید. هزینه اقامت در این مدت در یک اتاق دوتخته در یک هتل دو ستاره 520 هزار تومان خرج بر می‌دارد. اگر گزینه هتل سه ستاره را انتخاب کنید از 580 تا 680 هزار تومان و برای هتل‌های چهار ستاره باید 680 تا 820 هزار تومان و برای هتل‌های پنج ستاره این تور، 780 تا 930 هزار تومان خرج کنید. قیمت بلیت هواپیما را نیز بگوییم. پرواز به کیش در روز سه شنبه هفته جاری بین 260 و 484 هزار تومان خرج بر می‌دارد.
به طبیعت بروید
گرچه شمال کشور در این روزها، گرم‌ترین روزهای سال را پشت سر می‌گذارد، اما سفر به آن منطقه، همیشه جذاب است. یک شرکت گردشگری برای تور نمک آبرود- رامسر- لاهیجان 495 هزار تومان قیمت گذاشته است. ساعت حرکت پنج صبح چهارشنبه و جمعه روز برگشت است. یک تور دیگر نیز برای سیاحت در رودخانه ارمند، قلعه چالشتر و پل زمان خان واقع در استان چهارمحال بختیاری ترتیب داده شده که از 16 تا 18 تیرماه انجام می‌شود. برای این سفر باید 380 هزار تومان دست به جیب شوید.
سفر چهار روزه از چهارشنبه به شیراز توسط یک شرکت گردشگری، هزینه ای برابر 610، 715 یا 795 هزار تومان برای هتل‌های سه، چهار و پنج ستاره دارد.
برای سفر به چابهار، یک تور با هواپیمایی کاسپین قرارداد دارد و می‌خواهد مسافرانش را به مدت سه شب و چهار روز به این شهر بندری در جنوب شرق کشور ببرد. خرج هر نفر در این سفر، 850 هزار تومان است. یک تور می‌تواند شما را به مدت چهار شب و پنج روز به همدان و کردستان ببرد. شما در این سفر، غار علیصدر، زریوار و بانه را خواهید دید. اقامت شما در خانه محلی بوده و 225 هزار تومان خرج تان خواهدبود.
با تور دیگری می‌توان غار سهولان و آبشار شلماش را در کردستان ببینید که اقامت تان در یک هتل دو ستاره خواهدبود. برای این سفر باید 420 هزار تومان خرج کنید؛ آن هم برای مدت سه روز و دو شب.
می توان
در تعطیلات عید فطر به کجا سفر کنیم؟
در تعطیلات عید فطر به کجا سفر کنیم؟
در تعطیلات عید فطر به کجا سفر کنیم؟
در تعطیلات عید فطر به کجا سفر کنیم؟

خنک‌ترین بندر کشور

چابهار را بهشت گمشده ایران می‌خوانند خلیجی که کمتر بین ایرانیان شناخته شده اما زیبایی‌های طبیعی و گردشگری اش آنقدر زیاد است که این منطقه را جزو بی نظیرترین مناطق گردشگری دنیا محسوب کرده است.
همه ساله با وزیدن گرفتن بادهای موسمی با نام «مونسون» تعداد زیادی از مسافران و گردشگران که از پیشروی جبهه هوای گرم تابستانی در کشور به تنگ آمده اند همراه با این بادها به چابهار سفر می‌کنند.
بادهای مونسون که خاستگاه آن اقیانوس هند است همه ساله در فصل تابستان آب و هوای گرم چابهار را طراوت بخشیده و انگیزه ...ادامه مطلب لازم را در گردشگران علاقه مند سفر به خنک‌ترین بندر جنوب کشورفراهم می‌سازد.
وزش بادهای موسمی مونسون در ایام تابستان از اقیانوس هند به ساحل چابهار از گذشته همواره به عنوان یکی از عوامل طبیعی این منطقه در جذب گردشگر محسوب می‌شده است.
این بادهای فصلی با شدت و ضعف تا پایان شهریور ادامه دارد و در شرایطی باعث بادهای شدید و مرطوب و باران‌های سیل آسا می‌شود و حتی می‌تواند مناطق مرکزی کشور را تحت تاثیر و نفوذ قرار دهد.
وزش این بادها، باعث می‌شود تا در فصل تابستان و گرم‌ترین ماه‌های سال، هوای چابهار بیش از اندازه گرم نباشد و چابهار را به خنک‌ترین بندر جنوب کشور در تابستان تبدیل کرده است.
خنک‌ترین بندر کشور
خنک‌ترین بندر کشور
خنک‌ترین بندر کشور

چیکو

چیکو نام یکی از میوه‌های گرمسیری با پوستی قهوه‌ای و مزه‌ای شیرین است. مزه آن نوعی شیرینی خاص است اما اگر میوه آن نرسیده باشد همچون خرمالو بسیار گس می‌باشد.. درخت چیکو، ساپودیلا نام دارد و صمغ آن درخت که پیشتر برای درست کردن سقِّز (آدامس) بکار می‌رفت چیکل نام دارد. چیکو بومی منطقه یوکاتان است. همچنین درخت چیکو در استان سیستان و بلوچستان کشت شده و شرایط آب و هوایی ومحیطی لازم برای رشد را دارد.در حال حاضر چیکو یکی از میوه‌های مورد علاقه‌ی مردم چابهار و سیستان و بلوچستانی‌ها است.
چیکو
چیکو
چیکو

غواصی، جاذبه گردشگری در چابهار

رئیس کمیته غواصی استان سیستان و بلوچستان گفت: غواصی به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در چابهار محسوب می‌شود که باعث شده گردشگران زیادی به این شهر ساحلی سفر کنند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، محمدرضا نایب پور افزود: سواحل چابهار در طول نوار ساحلی دریای عمان از جذابیت‌های گردشگری بسیاری برخوردار هستند که توانایی جذب گردشگران را دارند.
وی بیان کرد: غواصی در خلیج چابهار به دلیل طبیعت فوق‌العاده زیبای زیرآب برای گردشگران به حدی لذت بخش است که پس ...ادامه مطلب از تجربه یک بار غواصی سعی می‌کنند هر ساله برای تجربه دوباره گشت زیرآب به این شهرستان سفر کنند.
نایب پور اظهار کرد: پتانسیل‌های گردشگری و تجاری در چابهار به حدی است که می‌تواند توجه گردشگران کشورهایی چون هندوستان، افغانستان و پاکستان را به راحتی به خود جلب کند.
به گفته وی، هم‌اکنون در فصل زمستان، حداکثر دمای چابهار 25 درجه سانتی‌گراد است که گرم‌ترین نقطه کشور محسوب می‌شود.
وی اظهار کرد: همچنین دمای آب 22 درجه سانتی‌گراد است که این امکان را فراهم می‌آورد تا به راحتی بتوان در خلیج چابهار غواصی کرد.
نایب پور در ادامه گفته‌های خود با اشاره به اینکه نیمه دوم سال به ویژه زمستان بهترین زمان سفر به چابهار است، خاطرنشان کرد: با امکانات فعلی موجود در چابهار می‌توان از تمام گردشگران ورودی پذیرایی مناسب را به عمل آورد.
به گفته این سرمایه‌گذار بخش خصوصی در امر گردشگری دریایی چابهار، وجود مراکز اقامتی، پذایرایی، رستوران، پارک‌های ساحلی و کلوپ‌های گردشگری و تفریحی در چابهار باعث شده تا این منطقه ساحلی به یکی از مراکز مستعد جذب گردشگران دریایی و ساحلی تبدیل شود.
وی در ادامه گفته‌های خود به تاثیر برگزاری جشنواره‌های مختلف در چابهار در راستای رونق هر چه بیشتر گردشگری منطقه اشاره و اظهار کرد: در این راستا می‌توان با همکاری بخش خصوصی و منطقه آزاد چابهار اقدامات بسیار موثر و جذابی انجام داد.
وی به برگزاری مسابقات عکاسی زیرآب به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری برای عکاسان حرفه‌ای زیرآب کشور اشاره کرد و گفت: قرار بود مسابقه عکاسی زیرآب پاییز و زمستان امسال در چابهار برگزار شود که این امر به دلیل تغییر مدیریت در سازمان منطقه آزاد چابهار منتفی شد.
نایب پور تصریح کرد: بهترین زمان مناسب برای عکاسی زیر آب از آبان تا بهمن ماه است چرا که در این موقع از فصل سال، آب خلیج چابهار دارای حداکثر شفافیت لازم برای عکاسی زیرآب است.
وی در ادامه بیان کرد: این موقعیت برای برگزاری مسابقه عکاسی زیر آب امسال از دست رفت اما امیدواریم با ثبات مدیریت در سازمان منطقه آزاد چابهار و انجام برنامه‌ریزی‌ها جامع و تخصیص اعتبارات لازم از سوی این سازمان، بتوانیم سال آینده شاهد برگزاری این رویداد مهم دریایی در چابهار باشیم.
به گفته نایب پور، نخستین مسابقه عکاسی زیرآب در خلیج چابهار، سال 89 برگزار شد که بسیار مورد استقبال غواصان کشور قرار گرفت.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دومین مسابقه بزرگ عکاسی زیرآب، آبان ماه سال آینده در خلیج چابهار برگزار خواهد شد.
وی با تاکید بر نقش موثر سازمان منطقه آزاد چابهار در برگزاری این مسابقه تصریح کرد: برگزاری این مسابقه با حمایت مالی سازمان منطقه آزاد چابهار خواهد بود و بهترین عکاسان جوایز نقدی اعطا خواهد شد.
رئیس کمیته غواصی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بدون شک در این مسابقه بهترین عکاسان زیر آب کشور در کنار هم جمع خواهند شد و برای کسب رتبه‌های نخست به رقابت خواهند پرداخت.
نایب پور با اشاره به اینکه این مسابقه با هدف معرفی جاذبه‌های زیرآب خلیج چابهار از طریق عکس صورت می‌گیرد، بیان کرد: این امر بدون شک تاثیر بسزایی در تبلیغات و اطلاع‌رسانی برای جذب گردشگر به سواحل و خلیج چابهار خواهد داشت.
غواصی، جاذبه گردشگری در چابهار
غواصی، جاذبه گردشگری در چابهار
غواصی، جاذبه گردشگری در چابهار

ورود نخستین گروه تورهای گردشگری منطقه آزاد ارس به چابهار

سرپرست معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد چابهار گفت: براساس توافق‌نامه فی مابین مناطق آزاد کشور در خصوص تبادلات فرهنگی، گردشگری و امکان‌سنجی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری نخستین گروه گردشگری منطقه آزاد ارس وارد بندر ساحلی چابهار شدند تا از هوای مطبوع و بهاری در این فصل سال استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان "نصیر بارک زهی" با اعلام مطلب بالا، بیان کرد: تعاملات در حوزه آشنایی فرهنگ‌ها، تبادل تجارب، منفعت جوامع محلی در زمینه درآمدزایی و اشتغالزایی ...ادامه مطلب از عوامل اصلی انعقاد این توافق‌نامه است.
وی اظهار کرد: این سازمان در صدد است با توسعه این همکاری‌ها و تعامل با گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور بتواند زمینه شناسایی فرصت‌های تفریحی و تاریخی به دیگر مناطق و مهم‌تر به کل کشور و حتی کشورهای هدف گردشگری این مناطق بسط و توسعه دهد.
وی افزود: در حالی که منطقه زیبا و کوهستانی ارس در این فصل از سال پوشیده از برف است، گردشگران ورودی از مبداء آن منطقه می‌توانند از جاذبه‌های خاص چابهار به خصوص اقلیم معتدل و نقاط دیدنی آن بازدید کنند.
بارک زهی گفت: نخستین تور تفریحی منطقه آزاد ارس شامل 40 گردشگر بوده و این برنامه‌ی تفریحی تا اوایل بهار سال جاری ادامه خواهد داشت.
ورود نخستین گروه تورهای گردشگری منطقه آزاد ارس به چابهار
ورود نخستین گروه تورهای گردشگری منطقه آزاد ارس به چابهار
ورود نخستین گروه تورهای گردشگری منطقه آزاد ارس به چابهار

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره چابهار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.