درباره من

مطالب من

اکو کمپ متین آباد

اکو کمپ متین آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز و ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار دارد. این کمپ در ابتدای رملهای بزرگ کویر منطقه پشت ریگ واقع در جنوب دریاچه نمک مسیله (۸۰ کیلومتر) و بیابان بندریگ ونزدیکترین مسیر به قلعه کرشاهی ومسقط الرأس آستان آقاعلی عباس احداث شده است.
کمپ متین آباد شامل اماکن چادر‌های دایمی در شنها،کمپ شتر سواری با ۴۰ نفر شتر ، رستوران وسوئیت ومزرعه ارگانیک کاملأ طبیعی، یکی از اماکن زیبای مناطق گردشگری کشور محسوب میگردد. اقامت در کمپ به دو صورت اقامت در سویت‌های سنتی و چادر امکانپذیر ...ادامه مطلب است سوئیت‌ها هرکدام به متراژ متر مربع است که فضای داخلی آن جهت اسکان نفر در نظر گرفته شده است. اقامت در چادر به دو سبک سنتی ( رختخواب پیچ ) و امروزی ( تخت ۱ نفره) به تعداد عدد در هر چادر امکان پذیر است. کف چادرها با استفاده از زیلوهای محلی مفروش شده است. در طراحی شکل کلی چادرها سعی شده است تا حتی الامکان شبیه چادرهای عشایر کویری ایران باشد.
مسیر دسترسی:
برای دسترسی به اکو کمپ متین آباد نیازی به خودروها دو دیفرانسیل نیست و با خودرو سواری نیز قابل دسترسی است. برای دسترسی به اکو کمپ اتوبان قم-کاشان، ۴۰ کیلومتر بعد از عوارضی کاشان وارد خروجی ابیانه شوید و در خلاف جهت ابیانه (به سمت جنوب) تغییر مسیر دهید. پس از طی ۱۶ کیلومتر و پشت سر گذاشتن آقا علی عباس و شهر بادرود و روستاهای خالدآباد و ده آباد به روستای متین آباد میرسید.
اکو کمپ متین آباد
اکو کمپ متین آباد
اکو کمپ متین آباد

کویر ورزنه

کویر ورزنه، در دسترس‌ترین و نزدیک‌ترین کویر به مرکز استان است که فاصله ماسه‌زار آن تا شهر اصفهان 110 کیلومتر برآورد شده و با سفر یک روزه هم می‌توان از این منطقه بازدید کرد. وسعت تلماسه‌های این منطقه بالغ بر ۱۷ هزار هکتار است و انواع اشکال حاصل فرسایش باد را مى‌توان در آن مشاهده کرد. وجود تپه‌هاى ماسه‌اى طولى، تپه‌هاى هلالى، هرم‌هاى ماسه‌اى و امواج روى ماسه‌ها که به آنها ریپل مارک گفته مى‌شود، چشم‌انداز بسیار زیبا و بکری را ایجاد کرده و نوع پوشش گیاهى و سکوت زیباى حکمفرما بر آن براى تمام گردشگران سفری زیبا را خلق مى‌کند.
عکس 1:شربتخانه سنتی کویر ورزنه؛ اصفهان
عکس 2:شترسواری؛ کویر ورزنه ؛ شرق اصفهان
عکس 3:پرواز تفریحی پاراگلایدر؛ کویر ورزنه؛ اصفهان
عکس4:قایق سواری؛ زنده رود؛ پارک ساحلی؛ ورزنه؛ شرق اصفهان
عکس5:سفره بافی؛ ورزنه؛ شرق اصفهان
کویر ورزنه
کویر ورزنه
کویر ورزنه
کویر ورزنه
کویر ورزنه

گاوچاه، سنتی‌ترین روش آبکشی از چاه در شهر ورزنه

انسان از گذشته دور واز زمانی که به کشاورزی مشغول شد یا در کنار چشمه ویادر کنار رودخانه به استفاده ومهار آب افتاد ؛ چشمه‌ها به لحاظ اینکه در سطح زمین جریان داشت تها زحمت هدایت آب به زمین‌های کشاورزی را می‌طلبید اما گود بودن بستر رودخانه انسان را به فکر بستن بندهاو ایجاد کاناهای انتقال آب انداخت واین تا زمانی معنی داشت که آب در بستر رودخانه در حال جریان باشد در غیر این صورت انسان می‌بایست به فکر چاره ای می‌بود و آن حفر چاه بود . اولین انگیزه برای حفر چاه تامین آب آشامیدنی انسان بود که بسیار ساده با ...ادامه مطلب یک ظرف سفالی و یک ریسمان انجام می‌شد اما استفاده از آب چاه برای زمین‌های کشاورزی برداشت حجم بیشتری از آب را می‌طلبید که با زور بازوی انسان هیچ تناسبی نداشت . استفاده از نیروی گاو جهت شخم زدن زمین و کارهای کشاورزی دیگر ، تجربه خوبی شد تا انسان به فکر بالا کشیدن آب از چاه با نیروی گاو بیفتد
ورزنه به مانند بسیاری از جاهای دیگر با توجه به اینکه شغل اکثر مردم ویا به عبارتی همه مردم کشاورزی بود تا قبل از ورود موتورهای آب کش از نیروی گاو جهت بالا کشیدن آب از چاه استفاده می‌کرد که از آن زمان ۵۰ سالی می‌گذرد ؛ معمولاً در گاوچاهها از دو راس گاو استفاده می‌شد و دو نفر نیز می‌بایست دست اندر کار این مجموعه می‌بودند ؛ یک نفر کار هدایت گاو را بر عهده می‌گرفت و نفر دیگر مسئول آبیاری و کلیه کارهای مرتبط به زمین بود ومعمولاً در این روش از آبیاری ۳۰۰۰ متر مربع زمین کشاورزی در یک روز به زیر آب می‌رفت . گاوها نیز هر کدام در یک نوبت کاری یا صیح تا ظهر و یا ظهر تا بعد از ظهر به کار گرفته می‌شدند ؛ گاوها از نژاد خاصی بوده وبه آنها گاو سیستانی می‌گفتند چرا که دارای یال و کوهان بودند که هر دو ویژه گی جهت استفاده برای آب کشی ضروری می‌بود ؛ کوهان به عنوان تکیه گاه چمله و مانع از رها شدن طناب پچ بند و یال باعث می‌شد که چمله مستقیماً با گردن گاو در تماس نبوده و احیاناً باعث زخم شدن و ایجاد درد برای گاو شود . در حین آب کشی گاوگردان معمولاً اشعاری را در قالب دو بیتی به سبک شیرازی می‌خواند که این خود باعث عدم احساس خستگی در فرد شده و فرمان برداری گاو را بیشتر می‌نمود ؛ وقتی که دو بیتی گاو گردان تمام میشد هم دلو پر آب شده بود و هم گاو میدانست باید حرکت کند .
گاو چاه‌ها تکنولوژی قدیم محسوب میشد که در به وجود آمدن آن ۳۳ قطعه نقش اساسی دارد.
تنظیم کننده:احمدشهباز
گاوچاه، سنتی‌ترین روش آبکشی از چاه در شهر ورزنه

زندان سلیمان

تخت سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) نام محوطهٔ تاریخی بزرگی در نزدیکی تَکاب و روستای تخت سلیمان (در گذشته نصرت‌آباد) در استان آذربایجان غربی و ۴۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر است. تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی با نقوش ...ادامه مطلب و خط برجسته از آن به جا مانده که در حال حاضر در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.
زندان سلیمان نام کوهی مخروطی‌شکل و میان تهی که در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار دارد. این کوه هزاران سال پیش، بر اثر رسوب کانی‌های آب دریاچه آن به وجود آمده‌است. بر فراز آن گودال عمیقی در حدود ۸۰ متر دیده می‌شود که قطر دهانه آن به طور تقریب ۶۵ متر است.این کوه در زمان مانایی‌ها ـ ۸۳۰ تا ۶۶۰ پ. م. ـ نیایشگاه بوده است. در اطراف کوه زندان سلیمان چشمه‌های آب گرم گوگردی متعددی دیده می‌شود که دارای خاصیت درمانی متعدد می‌باشد.
زندان سلیمان که تپه‌ای است به ارتفاع یکصد متر از سطح زمین، و مخروطی شکل، زمان ساسانیان محل قربانی و نیایش موبدان زرتشتی بوده و البته بقایای بناهای دور مخروط زندان سلیمان، نشانگر اهمیت این محل مقدس می‌باشد. احتمالاً دوهزار سال پیش مخروطی که امـروز خا لی از آب است و در دهانه تپه قرار دارد، پر از آب بوده . بعد از رونق آتشکده آذرگشنسب در دوره ساسانیان، این مکان به عنوان قلعه نگهبانی برای تخت سلیمان استفاده استفاده می‌شده است.
اهالی محل این کوه زیبا را بنام زندان سلیمان یا زندان دیو می‌شناسند و معتقدند که حضرت‌سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند در این کوه زندانی می‌کرده است. این نام نیز به واقعیت و با توجه به نسبت دادن محل به حضرت سلیمان بر این کوه گذارده شده‌است
زندان سلیمان یا زندان دیو در محدوده شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی واقع شده است.
مسیر دسترسی به زندان دیو: زندان سلیمان یا زندان دیو در فاصله پنج کیلومتری شمال شرقی محوطه تاریخی تخت سلیمان قرار گرفته است و تخت سلیمان در فاصله 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب و تقریبا در میانه راه دندی به تکاب واقع شده است. زندان دیو درست در کنار جاده و بعد از تخت سلیمان به سمت تکاب واقع شده است.از پایین کوه با کمتر از نیم ساعت کوهپیمایی در مسیری که بیشتر آن بهسازی شده است می‌توان به بالای زندان سلیمان رسید.

زندان سلیمان
زندان سلیمان
زندان سلیمان
زندان سلیمان
زندان سلیمان

گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند

گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین در استان کرمانشاه سه گوردخمه تراشیده شده در کوه هستند که مربوط به دوره ماد می‌باشند.
مقابر صخره‌ای که ظاهراً مربوط به دوران قرن هفتم و ششم پ. م. می‌باشند تصویر ناقصی از هنر و بخصوص معماری مادها بدست می‌دهند. هرتسفلد کامل‌ترین فهرست مقابر را در اختیار گذاشته است.
وی گذشته از مقابر سرزمین پارس شش مقبره بر می‌شمارد که به نظر می‌رسد قدیمترین مقبره همان است که هرتسفلد متأخرش می‌داند، یعنی رفی برای گذاشتن جنازه، نزدیک سکوند در جنوب ...ادامه مطلب کرمانشاه.
هرتسفلد این مقبره را به گئوماتای مغ نسبت می‌دهد. تنها دلیلش این است که نام سکوند را با نام دژی که کئوماتای مغ در آن به قتل رسیده بوده قابل تطبیق می‌داند.
گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند
گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند
گوردَخمه‌های اِسحاق‌وند یا سکاوند

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه شنبه 5 دی 94 - 18:28

ایران فوق العاده است
طبیعت زیبا، دشت‌های وسیع و سرسبز و هوای پاک از جاذبه‌های دیدنی شرق گیلان در خطه سرسبز گیلان است
برای دیدن تصاویر بیشتر به اینستاگرام زیر سری بزنید
https://instagram.com/omidphotographer

آبشار ده بکری

آبشار ده بکری در استان کرمان واقع است. ییلاق زیبای دهبکری در75 کیلومتری غرب شهر بم و در مسیر جیرفت واقع شده است. این روستا از نخستین مناطق رشته کوه جبال بارز محسوب می‌گردد و در دل دهنه ای با شیب ملایم به سمت بلندی‌های کوه «برفو» ادامه می‌یابد.
قله «برفو» به دلیل برف گیر بودن، سرچشمه رودخانه دهبکری نیز محسوب می‌گردد. در جنوب دهبکری و سمت چپ تونل سنگی که جاده جیرفت از داخل آن می‌گذرد؛ آبشارهای دهبکری جریان رودخانه را زیباتر نموده اند.
این آبشارها که تعداد آنها به عدد سه می‌رسد؛ در دل جنگل ...ادامه مطلب بنه وسیعی قرار دارند. دو آبشار در پایین دست و یکی که ارتفاع آن بیشتر است، در بالادست رودخانه و در سینه کش کوه «برفو» قرارگرفته است.
این منطقه تابستان‌های سرسبز و با طراوت، پاییزهایی شکوهمند ورویایی و زمستان هایی سکوت آور و روح نوازدارد که با ریزش برف وسفید پوش شدن جنگل و دامنه ها، به اوج می‌رسد.
ادامه مسیر آب به دهبکری رسیده ومورد استفاده باغ‌های گردو، زرد آلو ومزارع این منطقه قرار می‌گیرد. این آبشارها با نام *آبشارهای «دغوییه»* نیز خوانده می‌شوند.
آبشار ده بکری

غار پریان ابیانه

غار پری هول در قسمت جنوبی ابیانه منطقه پرسفید یا به گویش اهالی پی اسپه و در ارتفاعات قله نرقچون (نرقوچان) واقع شده است. این غار دارای ورودی بزرگی است و در ابتدای غار تالار بزرگی در ابعاد تقریبی 15 متر با سقفی مدور و بلند به ارتفاع 6 متر به چشم می‌خورد. این غار دارای سه تالار و یک دخمه می‌باشد. آویزه‌های استالاکتیت و استالاگمیت این غار بسیار جالب توجه می‌باشند. این غار برخلاف غار پریان که پیمایش آن نیاز به تجهیزات فنی دارد، غاری ساده است.
غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان است که در فاصله ...ادامه مطلب 8 کیلومتری ابیانه و 18 کیلومتری روستای سُه در دره‌ای به نام پری هول واقع شده است.
ابعاد دهانه این غار 120×160 سانتی‌متر می‌باشد و در ارتفاع 2967 متری از سطح دریا قرار دارد. این غار در سال 1379 خورشیدی کشف شد و تا به امروز غارشناسان همواره به کشفیات جدیدی در این غار دست یافته‌اند.
گروه غارشناسی و غارنوردی اصفهان در تازه‌ترین کاوش خود به تالاری زیبا در عمق 120 متری غار پریان دست یافتند. تاکنون تعداد تالارهای کشف شده در این غار به 11 عدد رسیده است.
به دلیل وجود چاه‌های خطرناک در این غار، پیمایش کامل آن نیاز به آشنایی کامل به فنون غارنوردی داشته و بدون داشتن وسایل و ابزار مورد نیاز و راهنما و نقشه کامل غار، بازدید و پیمایش آن میسر نمی‌باشد.
غار پریان ابیانه
غار پریان ابیانه
غار پریان ابیانه
غار پریان ابیانه

محوطه باستان شناسی چلو

محوطه‌ی باستانی چلو یا همان شهر سوخته با قدمتی حدود 6000 سال در چند کیلومتری سنخواست قرار دارد. گفته شده کشاورزان سنخواست حین کار بر روی زمین‌های خود این منطقه را برای اولین بار کشف کرده اند که بلافاصله مورد توجه مسئولین قرار گرفته و عملیات جستجو در این منطقه آغاز شده و تا کنون بقایای اسکلت انسان، تکه‌های کوزه و سفال و بقایای ظروف شکسته سفالی در اینجا کشف شده است. تحقیقات در این منطقه در فرصت‌های آتی همچنان ادامه خواهد داشت.
این محوطه یک استقرارگاه باستانی وسیع در حوالی شهر سنخواست است که نشانه‌های ...ادامه مطلب استقرار از دوره مس و سنگ تا دوره آهن (هزاره چهارم تا اول پیش از میلاد) در آن برجای مانده است.این محوطه با گستره حدود 60 هکتار در زمره بزرگ‌ترین استقرارگاههای پیش از تاریخ شمال شرق کشور است که ایجاد شش کارگاه کاوش و 28 گمانه تعیین حریم در بخش‌های محوطه نتایج ارزشمندی را به بار آورد.
کاوش در محوطه چلو در دو بخش استقراری و گورستان انجام شد که چشم‌انداز جدیدی از باستان‌شناسی پیش از تاریخ حوزه رود ‘کالشور’ و منطقه شمال شرق کشور را ترسیم کرد.
در منطقه گورستان، با وجود فعالیت‌های کشاورزی در دهه‌های قبل و تخریب تعدادی از گورها، بر اساس اطلاعات حاصل از کاوش در شش گور می‌توان بخشی از آداب تدفین را بازسازی کرد. در گورستان محوطه چلو، مرده‌ها به پهلوی راست و به حالت خمیده (چمباتمه زده) دفن شده‌اند و هدایای تدفینی اغلب در بالای سر و کنار پاهای آنها چیده شده و در تمام گورهای کاوش شده یک ظرف ‘آشپرخانه‌ای’ وجود دارد که در آن بقایای مواد غذایی به چشم می‌خورد. محوطه باستانی چلو در مسیر یک شاهراه باستانی قرار گرفته که در قرون اولیه اسلام نیشابور و گرگان را به هم مرتبط می‌کرده و شاید بتوان گفت این راه از دوره پیش از تاریخ شکل گرفته است.
کاوشگران ایتالیایی و فرانسوی چهار سال پیش با مطالعه بر روی تپه تاریخی چلو سنخواست، دیرینگی آنرا بیش از پنج هزار سال تخمین زده بودند.
محوطه باستان شناسی چلو
محوطه باستان شناسی چلو
محوطه باستان شناسی چلو
محوطه باستان شناسی چلو

آیین و فن کف زنی در خراسان جنوبی

کف یک ماده غذایی و سنتی ویژه استان خراسان جنوبی است. این خوراکی خاصیت درمانی برای معده داشته و برای تهیه آن زمان زیادی باید صرف کرد. در اکثر روستاها و شهرهای استان در فصل سرد سال (زمستان) اقدام به تهیه این خوراکی می‌شود.
درانجام مراسم کف زنی تمامی افراد فامیل دورهم جمع می‌شوند. هنگام درست کردن کف می‌بایست هوا سرد بوده و همچنین ظرف یا چوب آغشته به روغن نباشد زیرا باعث می‌شود کف خوب جا نیفتد. بیخ گیاهی است که در دشت‌های منطقه پیدا می‌شود گاهی به جای شکر شیره انگور به آن اضافه می‌شود.
آیین و فن کف زنی در خراسان جنوبی
آیین و فن کف زنی در خراسان جنوبی

پادگان خُجَند، مرزبان شمال شرقی ایران در دو هزار و 547 سال پیش

کرونیکلر‌های اروپایی دستورِ سال 534 پیش از میلاد کوروش بزرگ (بنیادگذار ایران) به ایجاد یک پادگان مرزبانی در کنار «سیردریا» به منظور جلوگیری از عبور طایفه «ماساگاتا» از این رودخانه (رود سیحون ـ آراکزس ـ سیردریا) و هجوم به منطقه ایرانی «فرارود» را در صدر رویدادهای «هشتم دسامبر» درج کرده و نوشته اند که محل این پادگان که بعدا شهر خجند در کنار آن ساخته شد کوروشکده (بر وزن دانشکده) نامیده می‌شد. به رغم ایجاد این پادگان، کوروش مجبور شد در سال 529 پیش از میلاد شخصا برای عقب راندن ماساگاتی‌ها به «فرارود» برود که در ماه دسامبر در میدان جنگ و در کنار سیردریا کشته شود که جنازه او همچنانکه وصیت کرده بود به پاسارگاد حمل و مدفون شد. با وجود کشته شدن کوروش، سپاهیان او پیروز شدند و هدف کوروش از آن لشکرکشی تامین شد.
این کرونیکلرها بدون اینکه روشن سازند که هشتم دسامبر را از کجا به دست آورده اند افزوده اند که دو قرن بعد اسکندر مقدونی پس از فتح منطقه «فرارود» ناحیه ای را که پادگان کوروش در آنجا بود گسترش داد و شهر به نام او «اسکندریهِ دورتر» معروف شد که این نام هم دو قرن بیشتر دوام نیافت که به «خُجَند» تغییر یافت که در کنار سیردریا و دهانه درّه فرغانه واقع است که یکی از ده نقطه زیبا و خوش آب و هوای جهان بشمار می‌آید. پادگان این شهر در دوران ساسانیان باردیگر تقویت شد و مرزبان نشین «فرارود» قرارگرفت زیرا که ساسانیان وُرّاث همان دشواری هخامنشیان و درگیر آلان‌ها و هون‌های سفید شدند که اعقاب «ماساگاتا»‌ها بودند. در دهه چهارم قرن بیستم دولت شوروی نام شهر خجند را که دومین شهر بزرگ جمهوری تاجیکستان است بدون اینکه لنین برایش کاری کرده باشد به «لنین آباد!» تغییر داد که پس از فروپاشی شوروی به نام تاریخی خود ـ خجند ـ بازگشته است.
پادگان خُجَند، مرزبان شمال شرقی ایران در دو هزار و 547 سال پیش

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم