درباره من

مطالب من

بناب، شهر کبابی‌های سنتی

کباب بناب غذای سلطنتی دوران قاجار، امروزه به یک غذای سنتی در سراسر کشور تبدیل شده و بهترین برند کباب ایرانی محسوب می‌شود. این درحالی است که هنوز این غذا به عنوان غذای بومی و سنتی مردم بناب به رسمیت شناخته نشده و به ثبت معنوی نرسیده است.

“کباب بناب” غذایی است که نه تنها امروزه به غذای محبوب مردمان ایران زمین تبدیل شده، بلکه نشانی از غذای سنتی و تاریخ و شهر مردم بناب دارد که با دیدن هر باره این اسم در ذهن‌ها خاطره اش را یاد آور می‌شود.

درحالی کسی نشانی از این غذای محبوب که تاریخ و ...ادامه مطلب نامش با مردم بناب گره خورده، نمی‌گیرد که تصویر بناب یادآور همسایگی کباب پزی‌ها و قصابی‌ها در هر خیابان و کوچه بازاری است و فضای جالب و منحصر به فردی برای جذب گردشگر به این شهر می‌دهد.


کباب بناب به عنوان مشهورترین کباب ایران شناخته می‌شود. شعبه هایی از کباب بناب در سرتاسر کشور و حتی در کشورهای خارجی مثل امارات(دبی)و بحرین دایر میباشد.
بناب، شهر کبابی‌های سنتی
با ورود به بناب آنچه در نگاه نخست بیش از هر چیز دیگری توجه هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند، تکرار تصاویر مشابه از همسایگی کباب پزی‌ها و قصابی هایی است که صف به صف همچون قطار از سر هر خیابان و کوچه بازاری کنار هم چیده شده اند.

در شهر کمتر غذا خوری یا فست فود دیده می‌شود و هر چه هست کباب پزی است که در آن جز کباب چیز دیگری سرو نمی‌شود.

بناب، شهری با 101 کبابی است و شاید تعداد فست فودهای این شهر به تعداد انگشتان دست هم نرسد!

کباب غذای ثابت مردمان بناب بوده و کباب پزی‌ها همواره شاهد رفت و آمد مشتریان همیشگی خود هستند و علی رغم افزایش روز افزون تعداد کباب پزی‌ها در این شهر، هیچگاه در خاطرات “کبابی ها” کسادی بازار ثبت نشده است.
تقاضای بالای مشتریان عامل افزایش روز افزون کباب پزی‌ها در بناب
علی رغم اینکه کباب بناب دیگر به سنت پیشینه خود طبخ نمی‌شود اما همچنان محبوبیت خود را در این شهر حفظ کرده و بناب هر روز شاهد افزایش تعداد کباب پزی‌ها بوده و کبابی‌ها بدون نگرانی از کمبود مشتری به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

مسئول امور صنفی کباب پزان بناب از افزایش روز افزون کباب پزی‌ها در این شهر خبر داده و علت این امر را در تقاضای بالای مشتریان و تمایل به صرف این غذای سنتی عنوان می‌کند که علی رغم تعداد بالای کباب پزی در بناب تمام کبابی‌ها بدون دغدغه از کمبود مشتری فعالیت می‌کنند.

کباب یکی از غذاهای سنتی و قدیمی این شهر بوده که از دیر باز در سنت و فرهنگ مردمان این خطه از ایران زمین جاودانه شده و کسبه در نیمه روز برای صرف نهار دکانهای خود را تعطیل کرده و به کباب پزی‌ها می‌روند.

این غذای سنتی نه تنها مورد استقبال مردم این شهر بوده بلکه کارمندان و کارگرانی که در سفرها و رفت و آمدهای کاری خود از بناب عبور می‌کنند نیز مشتریان ثابت کباب پزی‌های این شهر هستند و این چنین بازار کباب پزان در بناب همواره پر رونق است.

“کباب بناب” فرصتی برای جذب گردشگر به بناب
بناب، شهری است که با ساماندهی مناسب کباب پزی‌ها و فراهم آوردن شرایط مناسب برای پذیرایی از گردشگران، می‌تواند در توسعه صنعت گردشگری و ترویج فرهنگ و سنت‌های این خطه از ایران زمین همت بگمارد.

ایرانی‌های مقیم کشورهای خارجی که برای تجدید خاطرات به بناب آمده و سفارش کباب سنتی می‌دهند، از مواردی است که کباب پزان این شهر در تجربه‌های کاری خود به آنها اشاره می‌کنند.

پیشینه کباب بناب نه تنها ریشه در تاریخ مردمان این شهر داشته بلکه از سوی دیگر، قالب فرهنگی و بافت شهری بناب نیز با این غذای سنتی از دیرباز گره خورده که ثبت معنوی آن نه تنها گامی در راستای معرفی فرهنگ و سنت این خطه از ایران زمین است بلکه می‌تواند با اندکی سرمایه گذاری و تبلیغات مناسب فرصت مناسبی برای جذب گردشگر فراهم کند.
بناب، شهر کبابی‌های سنتی
بناب، شهر کبابی‌های سنتی
بناب، شهر کبابی‌های سنتی
بناب، شهر کبابی‌های سنتی
بناب، شهر کبابی‌های سنتی

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی دوشنبه 27 اردیبهشت 95 - 06:41

به به ....

آراس مشرقی

آراس مشرقی پنجشنبه 30 اردیبهشت 95 - 11:15

خدا قسمت کنه بریم بناب

سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران

آسمان نزدیک؛ ستاره‌های قابلمه‌ای و خوشه‌ای، سیاره مریخ و ستاره قطبی را به راحتی می‌توانید در آسمان کویری روستای تاریخی «اَشین» ببینید. روستایی که تا سی سال پیش مردمانی در آن زندگی می‌کردند و صبحانه کله‌پاچه و محتویات بسیار خوشمزه‌ای می‌خوردند و آماده می‌شدند تا با توان بالا بر سر مزرعه‌های خود در اطراف چشمه‌هایی بروند که هنوز هم در حوضچه‌هایی که از قبل ساخته شده ذخیره شده است.

مردمانی که عمدتا شغل آن‌ها دامداری بوده و تنها اثری که از طویله‌های دام‌های روستاییان باقی مانده دیوارهایی تخریب ...ادامه مطلب شده است.

روستایی متراکم که در طول تاریخ راهزنان و یاغیانی از دشت کویر به آن هجوم می‌بردند و درصدد غارت بر می‌آمدند؛ اما سربازانی غیور در قلعه مرکزی روستا در ارتفاعی بلند جلوی آن‌ها را می‌گرفتند.

قلعه‌ای که از دوران سلجوقیان باقی مانده و خانه‌هایی مخروطی شکل که حتی در سردترین روزهای زمستان تنها با یک چراغ نفتی گرم گرم می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند، آثاری به دست آماده که نشان می‌دهد این روستا قدیمی‌تر از دوران سلجوقیان است و به حدود دو هزار و چهارصد سال گذشته و سلسله ساسانیان بر می‌گردد.

روستای «اَشین» دو قبرستان از نیاکان خود به یادگار گذاشته است؛ قبرستان زرتشتیان، که در سمت چپ روستا قرار گرفته و قبرستان مسلمانان که در سمت راست روستا است.

ایام نوروز فرصت مناسبی برای دوستداران دشت کویر است تا به روستایی بروند که یک دختر جوان از آن محافظت می‌کند و پیگیری‌های وی باعث شده است تا قلعه روستا با سختی‌های فراوان به ثبت ملی هم برسد.


روستایی که تا کنون میزبان افراد بسیاری از کشورهای خارجی و همچنین مسافران داخلی در استان یزد و در نزدیکی شهر انارک بوده است.

حضور در این خانه‌های روستایی بدون امکانات اولیه مانند برق، تلویزیون و تلفن آماده برای علاقه‌مندانی است که می‌خواهند دو سه روزی را از دغدغه‌ها و هیاهوی شهری فاصله بگیرند.

باقری کارشناس عمران و مدیر روستای «اَشین» درباره استفاده نکردن از امکانات شهری برای این روستای تاریخی و گردشگرپذیر به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: «اگر می‌خواستیم در روستا برق‌کشی کنیم، مجبور بودیم از ‍موتور برق برای تامین روشنایی استفاده کنیم که صدای آن، آرامش روستا را بر هم می‌زد. به همین منظور برای روشنایی محوطه روستا مانند گذشتگان از فانوس و برای روشنایی داخل اتاق‌ها از چراغ نفتی استفاده می‌شود تا تجربه ساده‌ترین زندگی روستایی در سال‌های دور را تجربه کنیم».

تجربه حضور در این روستا همان تجربه صبحانه گرم و خوشمزه بومیان و غذاهایی پر انر‍‍‍‍‍ژی برای گردشگرانی خواهد بود که بعد از گذراندن یک شب زیبا و پر ستاره در کویر، آماده رفتن به دل بزرگترین دشت ایران می‌شوند.

با عبور از جاده‌های منطقه ریگ جن و با حضور راهنمایان در جاده‌هایی که حتی ساده‌ترین خودروهای سواری می‌توانند از آن عبور کنند، به اول دشت کویر می‌رسید. جاده‌ای پنجاه کیلومتری که با دیدن مناظر زیبای طبیعی بین آن و دیدن شترهای وحشی و کبک‌های صحرایی و پرندگان بیابانی خستگی بر تن مسافران به جا نمی‌ماند و تنها چیزی که در خاطره‌ها می‌ماند لحظات شیرین حضور در روستا و منطقه زیبای ریگ جن و شن‌های داغ دشت کویر است.
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران

سارا حقیقت

سارا حقیقت چهارشنبه 26 اسفند 94 - 18:23

عکس یک و دو خیلی عالی و سنتی هستن

آراس مشرقی

آراس مشرقی چهارشنبه 26 اسفند 94 - 19:04

سلام انصافا جای قشنگیه

مهدیه جمالی

مهدیه جمالی پنجشنبه 27 اسفند 94 - 19:46

خیلی عالیه

دره ارواح ایران کجاست؟

دره اشکفت زرده یا کول خرسان بیش از ۲۰۰ متر عمق دارد و دیواره‌های آن با گیاهان سیاووشان و آبشارها و آبچکان‌های بسیار زیبایی پوشیده شده است.

مسیر ورودی کول خرسان پوشیده از درختان کنار (سدر) و نخل است و انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشی دره کول خرسان را شبیه دره‌های عجیب فیلم‌ها کرده است.

هرچه جلوتر بروید دیوارها بلندتر می‌شوند و آسمان کمتر پیداست و این ممکن است حالتی ترسناک به دره بدهد. به همین دلیل هم هست که عده ای به اشکف زرده یا کول خرسان لقب «دره ارواح» را داده اند.

جالب‌تر ...ادامه مطلب از همه این که کول خرسان بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است به حدی که دما به کمتر از 20 درجه می‌رسد و این، یعنی اختلاف دمای 30 درجه ای با شهر دزفول.

در دل کول خرسان ، نهری دایمی در بستر شنی و ماسه ای جاری است که از چشمه‌های درون دره سرچشمه می‌گیرد.

در طول مسیر، گاهی تنگه آنقدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد و گاهی آنقدر عریض که می‌توانید آسمان وسیعی را بالای سر خود ببنید.

در بخش دیگری از مسیر دیواره‌های دو طرف در بالای سرتان به هم می‌رسند و فقط روزنه باریکی دیده می‌شود.

یکی ازدیدنی‌های دره کول خرسان درمنتهی الیه دره غاری قوسی شکل، مانند یک تونل وجود دارد که در انتهای آن آبگیری به طول 5 متر و عرض 3 متر است که به رودخانه دز مشرف می‌شود.

عاشقان طبیعت پس از استراحت درهوای دل انگیز غار از آب این حوضچه طبیعی که در اصطلاح محلی به گهر معروف است برای شنا استفاده می‌کنند.

با توجه به فصل گرما درخوزستان می‌توان اشکفت زرده یا کول خرسان را یکی از پتانسیل‌های مهم گردشگری برشمرد.

کول در زبان محلی به معنی دره است. اما هنوز هیچ کس از دلیل گذاشتن نام «خرسان» یا «خرسون» در ادامه آن، خبری ندارد.

برای رسیدن به دره کول خرسان باید از مسیر روستای بیشه بزان در منطقه شهیون راهی شوید و از روستای پاقلعه در منطقه شهیون بگذرید و به کول خرسان برسید.

البته این مستلزم یک ساعت و نیم پیاده روی است که از هر کسی بر نمی‌آید و به همین دلیل، فقط آنهایی که عاشق طبیعت باشند پایشان به کول خرسان می‌رسد. شاید به همین دلیل هم باشد که کول خرسان هنوز از آسیب‌های گردشگران بی ملاحظه در امان مانده است.
دره ارواح ایران کجاست؟
دره ارواح ایران کجاست؟
دره ارواح ایران کجاست؟
دره ارواح ایران کجاست؟
دره ارواح ایران کجاست؟

پارک جنگلی جوارم

پارک جنگلی جوارم با مساحتی بالغ بر 365 هکتار یکی از مناطق نمونه گردشگری است که در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه، جایی میان شهر زیرآب و شهر شیرگاه قرار دارد. به طور دقیق‌تر در فاصله حدود 6 کیلومتری شمال تا شمال غربی شهر زیراب و 11 کیلومتری جنوب شهر شیرگاه و در ضلع شرقی جاده آسفالته فیروزکوه قرار دارد.

پارک جنگلی جوارم که به خاطر پوشش زیبای گیاهی دارای استعدادهای گردشگری است دارای سفره خانه سنتی، سرویس بهداشتی، آلاچیق و سکوهای اسکان و محوطه بازی کودکان، ساختمان نگهبانی، جاده آسفالت و شن ریزی مناسب و سه محوطه پیک نیک، نمازخانه و فروشگاه است که این امکانات این پارک جنگلی را آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران کرده است. همچنین باید اشاره کرد که با نصب دکل تقویت آنتن تلفن همراه اکثر این منطقه آنتن دهی خوبی دارد.

از جمله گونه‌های جانوری رایج در این جنگل‌ها می‌توان به گراز، شغال، شوکا، خرگوش، گرگ، جوجه تیغی (تشی)، قرقاول، ابیا، قمری، فاخته و… اشاره کرد. که البته شکار حیوانات و پرندگان داخل عرصه ممنوع می‌باشد.

از جمله گونه‌های گیاهی رایج در جنگل‌های جوارم می‌توان به ممرز، انجیلی، راش، کلهو، افرا، توسکا، گردو، کرات، شب، خسب، بلوط، لرگ، شیردار، توت آزاد، انجیر و نمدار و…است همچنین چشمه‌های متعدد، مناظر چشم نواز و بکر از جمله ویژگی‌های بارز جنگل جوارم هستند.

در حال حاضر جنگل جوارم از آب آشامیدنی برخوردار بوده و این امر به همراه فضای بسیار زیبای آن با ده‌ها جاذبه طبیعی و جاده و راه اهن زیبای سراسری عوامل بیتوته گردشگران زیادی را بویژه در فصل تابستان فراهم آورده است.


به عبارتی دیگر پس از عبور از زیرآب، 6 کیلومتر که به سمت شیرگاه بروید، در سمت راست جاده به مسیر فرعی برخورد می‌کنید که به سمت پارک جنگلی جوارم می‌رود که این جاده به صورت کامل آسفالته است.

آدرس: سوادکوه، بین شیرگاه و زیراب
پارک جنگلی جوارم
پارک جنگلی جوارم
پارک جنگلی جوارم
پارک جنگلی جوارم
پارک جنگلی جوارم

قلعه سموران

قلعه سلجوقی را تصرف کردند و با بهره‌برداری از سنگ‌هایش تخریب آن را آغاز کرده و هم اکنون نیز با کشیدنِ جاده‌ای که این محل را به جادة اصلی می‌رساند، عرصة "قلعه سموران" را جولانگاه لودرها و پتک‌ها کرده‌اند! "جالب‌تر" از همه آنکه بهره‌بردار اصفهانیِ کوه در برابر اعتراض به تخریب این قلعه تاریخی، سند مالکیتی را رو می‌کند که نشان می‌دهد در سال ۹۲ و قبل از ثبت ملی این قلعه، کوه‌ها و زمین‌های اطراف قلعه را به نام خود ثبت کرده است!

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، برج‌های دیده‌بانی، فضاهای تراشیده ...ادامه مطلب شده در سنگ، تعدادی گور، یک کوره پخت آجر و قطعات پرشمار سفال بدون لعاب و لعابدار ساده و منقوش و ساختارهای معماری باقیمانده از دوره سلجوقی در این قلعه وضعیت نامشخصی دارد و بهره‌بردار معدن، لودر و پتک‌هایش را در وسط قلعه جاسازی کرده و اجازه ورود هیچ‌کس به این قلعه تاریخی را نمی‌دهد۱.
"سالار سالاری‌فر" از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان عنبرآباد کرمان به خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا می‌گوید: "وزارت صنایع و معادن مجوز فعالیت معدن سنگ را به فردی حقیقی در حدود سه سال پیش صادر کرد و اگر مانند دیگر مجوزها باشد اعتبار آن ۵ ساله است و این یعنی تا ۲ سال آینده با وضعیت کنونی بهره‌برداری از سنگ‌های کوه دیگر چیزی از این بنای تاریخی که روزگاری امن‌ترین مکان برای سربازان در زمان جنگ بود باقی نمی‌ماند. وزارت صنایع و معادن بدون استعلام از میراث فرهنگی استان کرمان امکان بهره‌برداری از کوه نزدیک قلعه سموران را که در عرصه این قلعه تاریخی است، صادر کرده تا سنگ‌های به اصطلاح "تراورتن" برای ساختمان سازی بهره برداری شود".
او با تأکید بر این که قلعه در معرض تخریب جدی است ادامه می‌دهد: "با توجه به اینکه قلعه درست در بالای مکان اصلی معدن و در فاصله ۱۰متری آن است، شاکلة قلعه از بین رفته اما هنوز مسئولان نتوانسته‌اند جلوی این کار را بگیرند".
به جز تلاش‌های دوستداران میراث فرهنگی منطقه عنبرآباد، اقدامات دیگری نیز برای جلوگیری از تخریب بیشتر قلعه انجام شده همچون تجمع مردم بومی منطقه، پیگیری برای تشکیل نهادهای مردمی تا به هر نحو از تخریب بیشتر آن جلوگیری شود، شکایت به مقامات قضایی و حتی برگزاری دادگاه و نوشتن نامه اعتراضی به رئیس جمهور و طومار ۱۳متری که در نماز جمعه توسط معترضان به امضا رسیده است.
پس از آگاهی مردم از تخریب تدریجی قلعه و آگاه کردن میراث فرهنگی استان، این قلعه در ۲۱ آبان ۱۳۹۳در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. پس از آن مدیر پایگاه میراث فرهنگی جیرفت در نامه‌ای به سرپرست وقت صنایع و معادن استان به بخش نامه مورخ ۹/۷/۸۲ هیأت وزیران اشاره کرد که بر اساس آن "ضرورت دارد سازمان‌ها، مؤسسات دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی قبل از آغاز عملیات اجرایی از سازمان میراث فرهنگی استعلام کنند". همچنین ایشان به این نکته تأکید کردند که "با توجه به اینکه بخش‌های قابل توجهی از منطقه تحت نظارت (پهنه ۷ شهرستان جنوبی) از نظر باستان‌شناختی شناسایی نشده است و از محوطه‌های باستانی احتمالی موجود در این بخش‌ها اطلاعاتی در دست نیست، این سازمان از انجام هرگونه فعالیتی خارج از ضوابط ناظر بر حفظ آثار تاریخی فرهنگی در هر مرحله‌ای جلوگیری می‌کند و متخلفان را به محاکم قضایی معرفی کرده و تحت پیگرد قرار می‌دهد".
علیرغم ابلاغیه‌ای که بازپرس شعبة۲ دادسرای عنبرآباد ۲۷ مهر امسال به پاسگاه روستای "رودفرق" در محدوده این قلعه، اعلام کرد تا از ادامه فعالیت این بهره بردار جلوگیری شود اما هنوز این فرد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
آثار تاریخی و فرهنگی جزو فضاهای عمومی محسوب می‌شود و متعلق به هیچ کسی نیست. اینکه چگونه بهره‌بردار سند ملکی این قلعه را به نام خود کرده و در صدد تخریب آن بر آمده سوالی است که باید از مسئولان پیشین صنایع و معادن پرسید؟
قلعه سموران
قلعه سموران
قلعه سموران
قلعه سموران

جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان

جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان است، این را از کوچه‌های پر پیچ و خم و سنگفرش‌شده‌اش، از ساختمان‌های آجری و قدیمی‌اش و حتی از مغازه‌های‌تر و تمیز و آراسته‌اش می‌توان فهمید. همه چیز توی این خیابان حس و حال خاصی دارد و با قدم زدن در این محله انگار می‌توان در زمان و مکان سفر کرد و در تاریخ و جغرافیای دیگری قرار گرفت.

جلفا محله‌ی ارمنی‎نشین اصفهان است، ارمنی‌هایی که شاه عباس اجدادشان را برای اینکه مورد حمله عثمانی قرار نگیرند، از شهر جلفا در آذربایجان شرقی کوچاند و به اصفهان آورد و جلفای جدیدی را بنیان نهاد.

گفته می‌شود که شاه عباس از ارمنی‌ها حمایت زیادی می‌کرده و همین باعث شده تا ارمنی‌ها از شهرهای دیگر ایران هم به جلفا بیایند. ارمنی‌های جلفا بیشتر تاجر بوده و درآمد خوبی هم داشته‌اند که صرف ساخت کلیساها و ساختمان‌های زیبایی در جلفا کرده‌اند و همین سبب شده که با گذشت صدها سال این محله همچنان دلچسب و متمایز باشد.

جلفا و خاقانی (که محله‌ای در مجاورت جلفاست) در گذشته تنها محل زندگی ارمنی‌ها بوده، اما در سال‌های اخیر مهاجرت ارمنی‌ها به کشورهای دیگر خصوصا آمریکا سبب شده که مسلمانان زیادی نیز در این محله ساکن شوند و جلفا یکدستی قبل را نداشته باشد، اما هنوز جمعیت بزرگی از جلفا ارمنی هستند و کلیسای وانک، بیت‌اللحم و حضرت مریم محل رفت‌وآمد آن‌هاست و بسیاری از فروشنده‌ها و کافه‌داران جلفا هم ارمنی هستند و با رفتن به این محله می‌توانید با حس و حال و فرهنگ ارامنه ایران آشنا شوید.


در سال‌های اخیر جلفا به یکی از توریستی‌ترین محله‌های اصفهان تبدیل شده است و البته جوانان اصفهانی هم در این محله وقت می‌گذرانند و کافه‌های جلفا پاتوق بسیاری از جوانان اصفهانی است، دانشکده‌های دانشگاه هنر اصفهان هم در خانه‌های تاریخی این محله چون خانه مارتاپیترز و مدرسه فرانسوی‌ها استقرار یافته‌ند و همین سبب شده تا جلفا و میدان مربعی شکلش که متعلق به دوران صفوی است محل استراحت و وقت‌گذرانی آن‌ها باشد. البته گاهی این رفت‌وآمدها به جلفا چنان زیاد است که ساکنان جلفا را کلافه می‌کند. مثلا خانمی که در جلفا شیرینی فروشی دارد می‌گوید جلفا دیگر جلفای قدیم نیست، بسیاری رفته‌اند و محله بافتش چند دست شده است، خیلی‌ها هم از همه شهر می‌آیند جلفا وقت گذرانی، می‌خواهند بیینند اینجا آدم‌ها چطور لباس می‌پوشند!
جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان
جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان
جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان
جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان
جلفا محله‌ای متفاوت در اصفهان

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی شنبه 15 اسفند 94 - 15:23

این عکس اخریه خیلی بامزه است مرسی

«قاسم آباد» گیلان

«قاسم آباد» را با لباس و دامن اهالی، صنایع دستی و طبیعت بکرش می‌شناسند؛ روستایی که اهالی‌اش عروسک می‌سازند و از خودروهای مستعمل خارجی برای کوه پیمایی استفاده می‌کنند.

سفر به یکی از شهرهای شمالی که هنوز ویلاسازی‌های ناهمگون با جامعه روستایی در آن به حدی نرسیده که دل هر گردشگر را بزند یکی از آرزوهای گردشگران شده، گردشگرانی که البته خودشان نقش کمی در تبدیل خانه‌های روستایی به ویلایی نداشته‌اند.

از تهران که سوار خودروهای عمومی بشوی ۶ ساعتی را باید در مسیر تهران رشت باشی تا برسی به شهر ...ادامه مطلب رشت و از آنجا به سمت روستای قاسم‌آباد در شهرستان رودسر. همین مسیر را می‌توان با خودروی شخصی رفت از دو مسیر متفاوت؛ یکی مسیر تهران رشت و دیگری مسیر تهران چالوس.

در این میان جاده تهران چالوس گرچه خطرناک و پر ترافیک است اما جاذبه‌های طبیعی خودش را دارد که گردشگران را به سمت تنکابن می‌رساند و می‌توان از جاذبه‌های رامسر نیز در طول مسیر دیدن کرد. از آنجا که روستای قاسم‌آباد در استان گیلان، شرقی‌ترین روستای گیلان است که با استان مازندران فاصله زیادی ندارد به همین دلیل می‌توان دو تیر و یک نشان زد و هم از جاذبه‌های گیلان بهره برد و هم از جاذبه‌های مازنداران در شهرهایی مانند رامسر و چالوس.اما قاسم آباد را بیشتر با نام هنر و پوشش قاسم آبادی‌ها می‌شناسند. حرکات موزون محلی که آنها را جزو شادترین مردم خطه شمال قرار داده و لباس و دامن قاسم آبادی که شهرت کمی ندارد. با همان دامن‌های چین چین و دور تا دور نوار دوزی شده رنگارنگ و بزرگ. هنوز هم خیاطان و زنان این روستا دامن‌های قاسم آبادی می‌دوزند و آن را به شهرهای دیگر ارسال می‌کنند و حتی برای نمایشگاه‌های مختلف اماده می‌کنند.

این لباس از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین لباس‌های ایران و مشرق زمین است که به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بالابسیار معروف بوده است به طوری که نشانه‌هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می‌شود. این لباس شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل) است که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزیین می‌شود البته این کلاه مختص قاسم آباد نیست، جلیقه این لباس به مانند جلیقه‌های دیگر بوده با فرق این که با سکه تزئین شده است. پیراهن لباس قاسم آبادی تفاوت خاصی با پیراهن‌های نقاط مختلف گیلان دارد.


دامن آن از پارچه ساده و یا گل دار که روی آن با فرم استانداردی نواردوزی شده تشکیل می‌شود. البته این فرم نواردوزی در روستاهای مختلف متفاوت است و در واقع تکمیل دهنده لباس‌های مجلسی روستاهای همجوار قاسم آباد شده است. مردان قاسم آبادی هم با لباسی مرکب از پیراهن قرمز جگری و شلوار سیاه، در مسابقات کشتی گیله مردی شرکت می‌کنند.

گیله مردان هم جاذبه‌های دیگر قاسم آباد هستند. آنهایی که آوازه شان در کتاب‌های داستانی نیز پیش رفته و همچنان کشتی گیله مردان مخاطبانش را دارد. اگر به روستای قاسم آباد رفتید. بعید است یکی از این گیله مردان را در حال تمرین نبینید.

برای دیدن جاذبه‌های قاسم آباد سفلی و علیا باید چند روزی وقت گذاشت. جاذبه‌های این روستا کم نیست. شاید در زمان اول متوجه تمام این جاذبه‌ها نشوی اما وقتی وارد روستا شدی و از دور و اطراف خبر دار شدی، محال است نخواهی همه آنها را ببینی. کارخانه چای روستای قاسم آباد هم خودش جاذبه ای است. همان جا برایتان چای می‌ریزند و فرق چای ایرانی و خارجی و طعم دارد و قلابی را برایتان شرح می‌دهند. کارکنان این کارخانه خودشان اهل قاسم آباد و کلاچای هستند و موزه ای تشکیل داده اند تا با چای ایرانی و نحوه تهیه آن بیشتر آشنا شوی.


می توان برای تورهای نیم روزه و بازدید از این کارخانه هم برنامه‌ریزی کرد. برای این کار می‌توان به گیله بوم سر بزنید و همان جا هم اقامت کنید. گیله بوم یک خانه از ویلاهای روستای قاسم آباد است که توسط ۵ نفر از فعالان گردشگری و عضو گروه اقامتگاههای بوم گردی(خوشه سار) شکل گرفته و هر هفته میزبان گردشگران و طبیعت گردان است.

این ۵ نفر در همین خانه که سعی کرده‌اند آن را با صنایع دستی و غذاهای محلی گیلان بومی کنند، میزبان گردشگرانی می‌شوند که دوست دارند با فرهنگ گیلگ‌ها بیشتر آشنا شوند. هر چند خودشان تهرانی هستند اما می‌توان در این خانه دست پخت زنان گیلکی را خورد و از نحوه درست کردن این غذاها مانند مرغ ترش، میرزا قاسمی، ترشی تره، باقلاقاتق و ... مطلع شد و سفره ای را دید که سرتاسرش را با ظروف صنایع دستی چیده اند و در رختخوابی خوابید که با چادر شب‌های بافته شده توسط زنان قاسم آباد مرتب شده است.

صنایع دستی زنان از چادرشب بافی گرفته تا حصیر بافی
«قاسم آباد» گیلان
«قاسم آباد» گیلان
«قاسم آباد» گیلان
«قاسم آباد» گیلان
«قاسم آباد» گیلان

علیرضا قاسمی

علیرضا قاسمی شنبه 8 اسفند 94 - 13:15

عالیه اینجا

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 17:54

چه جای قشنگی .

ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران

خروج گاز از درز وشکاف هاى ساختار سطحى میدان نفتى ماماتین در جوار روستاى گنبد لران شهرستان رامهرمز یک اثر ژئوتوریسمى جذاب دیدنى و تماشایى خلق کرده است که دل هر بیننده اى را به وجد مى آورد وچشمانش را خیره مى کند. در این محل گازهاى هیدروکربورى از پیچ وخم لایه هاى چین خورده زمین گذر مى کنند،خود را به سطح زمین مى رسانند،شعله ور مى شوند،به هرسویى زبانه مى کشند وخرمنى از شعله هاى رنگین آتش داغ فروزان وخروشان را به نمایش در مى آورند .چشمه هاى گازى گنبد لران این نگین سرخ فام انگشترى سبز دشت ودمن منطقه ماماتین ...ادامه مطلب یکى از جاذبه هاى گردشگرى زمین شناسى کم نظیر مناطق نفت خیز جنوب ایران به حساب مى آید.
میدان نفتى ماماتین اولین منطقه خوزستان است که بعلت تراوشات متعدد سطحى مورد توجه کاوشگران اولیه نفت واقع شده است. این میدان در ۱۰ کیلومترى شمال خاورى شهرستان رامهرمز و ۱۰۰ کیلومترى شمال خاورى اهواز در بین و در امتداد محورى میدان هاى نفتى هفتکل و پارسى قرار دارد. به دلیل وجود همین چشمه‌های نفتی، ژرژبرنارد رینولدز (نماینده دارسی و فرمانده عملیات حفاری درایران) پس از ناکامی در غرب ایران (منطقه چیا سرخ) متوجه مناطق جنوب غربی ایران شد و در ماه سپتامبر۱۹۰۷ میلادی دو حلقه چاه در منطقه ماماتین حفر نمود.
سابقه تاریخى
آتش هاى جاودان محل نشت گازهاى طبیعى هستند که به طریقى آتش گرفته اند و مدتها سوخته اند و در حال حاضر آثار و بقایاى سوختگى در سنگهاى مجاور محل نشت دیده مى شود. در کیش ایرانیان باستان اینگونه آتش‌ها مقدس بوده و آنرا به زبان پهلوى اخورایشنیک مى نامیده اند. به زبان زرتشتى زوهیات به معنى آتش جاویدان جهنم خوانده شده است که محل نشت گاز به سطح زمین و به عبارتى قبلا آتش جاودان بوده است. چشمه‌های گازی گنبد لران نیز یکى از این آتش هاى جاودان مى باشد که از گذشته دور تاکنون، درحال سوختن می‌باشد. این اثر دائمى و همیشگى از یک سو به دلیل شعله هاى مشتعل و ازسوى دیگر به دلیل آنکه آثار و شواهد هیدروکربورى در سطح زمین را نشان مى دهد، یک اثر ژئوتوریسمى ارزشمند و گرانبها در ایالت زمین شناسى و زمین ساختى زاگرس به حساب مى آید که نه تنها براى زمین شناسان بلکه براى همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنى مى باشد. در زیر، این جاذبه زمین شناسى که از دیدگاه تازه ژئو توریسمى (گردشگرى زمین شناسى) داراى اهمیت ویژه اى مى باشد، معرفى مى گردد.
موقعیت جغرافیایى
چشمه هاى گازى گنبد لران در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله تقریبى ۶ کیلومترى جنوب شرق ماماتین در کنار جاده آسفالته رامهرمز–روستاى ابوالفارس، به مختصات جغرافیایى E494843 طول شرقى و E311625 عرض شمالى واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۴۱ متر مى باشد.
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
در این محل شعله‌های رنگین آتش سوزان و فروزان همچون سیلی خروشان از دامنه هاى تپه هاى مارنى بیرون مى زند. چندین تپه که در آغوش هم خفته اند در آتشی سرخ و سوزان می‌سوزند. رنگ ویژه تپه ها، آنها را از مناظر اطراف مجزا کرده , اطراف هاله آتش، سوخته و دود زده است. سازندهاى تشکیل دهنده تپه‌ها (سازند تبخیرى گچساران و سازند مارنى میشان) در اطراف هاله سوخته و پخته شده اند به طورى که پاى فرد به راحتى در آن فرو مى رود. از کمرکش تپه‌ها تا اوج آنها زمین گرم و داغ بوده و در بخش هاى خاموش شده (گچ ترش غیر فعال) آثار و شواهد بلورهاى گوگرد به چشم مى خورد. تغییر و تبدیل تدریجى فرایند گچ ترش فعال به گچ ترش غیر فعال به طور کامل مشخص مى باشد.
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران
ژئوتوریسم چشمه‌های گازی گنبد لران

پدرام پنابنده

پدرام پنابنده پنجشنبه 6 اسفند 94 - 15:34

جالبه

ارگ راین را بهتر بشناسیم

ارگ راین یکی از بزرگ‌‌ترین و مهمترین بناهای خشتی جهان است. ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد. شهر تاریخی راین در فاصله 100 کیلومتری جنوب کرمان و بر دامنه کوه هزار ، چهارمین رشته کوه مرتفع ایران و مرتفع‌ترین قله جنوب کشور قراردارد. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع نشسته بر تارک تاریخ ، میراث ارزشمند و ثروت فرهنگی تاریخی که سالیانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی ست و دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است. این بنای خشتی تا حدودی ...ادامه مطلب به ارگ تاریخی بم شبیه است و بر بالای تپه ای قرار دارد. این قلعه تا 150 سال پیش، قابل سکونت بوده است.
قلعه راین یکی از مهم‌‌ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می‌زند. این بنای خشتی مدرک گویایی است که گفته می‌شود قدمت و سابقه این دیار را به دوره ساسانیان می‌رساند . در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول هجری قمری نام برده شده است. قلعه هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته اند. ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی) بوده که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه بوده است. این ارگ پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی بوده که هنوز گروهی از آنان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان هستند. فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان از رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین دارد. تا آنجا که این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده است.

راین با قدمت و تمدن کهن در زمان ساسانیان بواسطه قرار گرفتن در مسیر بزرگراه غرب به شرق موقعیتی مناسب داشته و یکی از مراکز دادو ستد کالا و همچنین بافت پارچه‌های ارزشمندی بوده است که حتی به مناطق دور مانند مصر نیز صادرمی شد. این منطقه در گذشته یکی از مراکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ نیز بوده است .

ارگ راین فقط از خشت خام ساخته شده است. نقشه قلعه تقریباً مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده است . دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد . قلعه ، عناصری چون بازار ، اصطبل ( تابستانی و زمستانی ) زورخانه (آتشکده) ، حاکم نشین و محل عامه نشین دارد. مرمت و بازسازی ارگ راین کرمان از سال 1374 خورشیدی آغاز شده است.
ارگ راین را بهتر بشناسیم
ارگ راین را بهتر بشناسیم
ارگ راین را بهتر بشناسیم
ارگ راین را بهتر بشناسیم
ارگ راین را بهتر بشناسیم

مهدیه جمالی

مهدیه جمالی جمعه 30 بهمن 94 - 20:26

👍👍👍

!##!قوانین عجیب!##! مرکز گردشگری «کره شمالی»

رهبر جوان کره شمالی قصد دارد کشورش را به یکی از مقاصد گردشگری در سطح جهان تبدیل کند. کیم جونگ اون تورهای روزانه‌ای را برای جذب گردشگر بیشتر در نظر گرفته و هزینه ورود هر نفر به کره شمالی را 107 یورو تعیین کرده است.

کیم جونگ اون تمایل دارد تا کشورش گردشگران بیشتری را جذب کند. او یک مرکز اطلاعات گردشگری با هزینه 9 میلیون یورو ساخته تا از گردشگران به محض ورود به کره شمالی با رقص سنتی، نمایش آثار هنری و همچنین غذاهای محلی پذیرایی شود.

با این حال اما برخی از دستورالعمل‌های موجود که ...ادامه مطلب عمدتا به گردشگران چینی ارائه می‌شود، کمتر شباهتی به پیام خوشامدگویی دارد! گردشگران چینی اغلب از مرز داندونگ عبور کرده و به شهر سینوئیجو کره شمالی می‌روند.

در این دستورالعمل آمده که گردشگران نباید ته سیگار خود را روی زمین بیندازند؛ بر روی زمین آشغال بریزند و یا حتی تف کنند؛ هیچ کس نباید عبارات توهین آمیز نسبت به مقامات کره شمالی به کار برد؛ و همچنین کسی نباید سر زده وارد خانه ساکنین محلی شود.

گردشگران همچنین حق عکاسی از «افراد فقیر» را نداشته و نباید با مسئولان با بی‌احترامی برخورد کنند.

هیچ گردشگری این حق را ندارد که روزنامه‌ای حاوی اطلاعات پیرامون «جهان بیرون» را همراه خود به داخل کره شمالی بیاورد. گردشگران همچنین نمی‌توانند لپ تاپ، کارت حافظه و گوشی تلفن همراه با خود به کره شمالی بیاورند. گردشگران همچنین از مصرف مشروبات الکلی و استفاده از دوربین شکارى در طول سفر روزانه منع شده‌اند.
سالانه 100 هزار گردشگر وارد کره شمالی می‌شود
سالانه یکصد هزار گردشگر وارد کره شمالی می‌شوند که گردشگران چینی سهم بزرگی از آن را تشکیل می‌دهند. گفتنی است اغلب گردشگران در قالب تورهای ویژه به کره شمالی سفر می‌کنند.

کیم جونگ اون، رهبر 33 ساله کره شمالی، بسیار تمایل دارد تا از طریق برگزاری تورهای روزانه درآمد دولتش را بیشتر کند. در این تورها، حداقل بررسی‌های امنیتی در مرز صورت می‌گیرد. رهبر جوان کره شمالی اخیرا به دلیل ارسال ماهواره به فضا جنجال‌های زیادی را به پا کرد.
!##!قوانین عجیب!##! مرکز گردشگری «کره شمالی»
!##!قوانین عجیب!##! مرکز گردشگری «کره شمالی»

آدینه منفرد

آدینه منفرد یکشنبه 25 بهمن 94 - 12:36

👍👍

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم