درباره من

مطالب من

زیلو بافی از هنرهای اصیل کویر نشینان ایران..

زیلو هرچند به ظاهر یک دستبافته نخی ساده است، اما بررسی فنون و تکنیک بافت آن نشان می‌دهد که غنای فرهنگی و فکر و اندیشه بارور شده‌ای دارد.
زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد. زیلو محصولی قدیمی و تاریخی است. زیلو بافی از هنرهای اصیل فردوس بوده و ناصر خسرو در سفرنامه خود به وجود 400 دستگاه زیلو بافی در شهر تون اشاره کرده است.
بیشتر مردم و حتی برخی از پژوهشگران فرقی بین زیلو وگلیم قایل نیستند، در حالیکه این دو دستبافته هم از نظر موادخام مصرفی ...ادامه مطلب و هم از لحاظ نوع بافت فرق زیادی با هم دارند.
در زیلو تکنیک‌های پیچیده‌ای به کار گرفته می‌شود که نظیر آن نه تنها در گلیم بلکه در کمتر دستبافته‌ای به چشم می‌خورد. زیلو با زندگی جامعه کشاورز و روستایی سازگاری دارد، زیرا تار و پود آن از پنبه به دست می‌آید و گلیم با معیشت دامداری و شیوه تولید عشایر متناسب است.
مصالح گلیم بیشتر از پشم است و مناسب برای مناطق سردسیر و مصالح زیلو از نخ پنبه است و مناسب برای مناطق گرمسیر به ویژه حاشیه کویر است با این حال به نظر می‌رسد زیلو مرحله تکامل یافته‌تر گلیم بافی است.
نقوش به کار رفته در زیلو طرح‌های هندسی و در برخی موارد نوشته‌ها به صورت کتیبه است.
زیلو برخلاف سایر فرش‌های تولید شده در ایران از تنوع رنگ کمی برخوردار است و رنگ‌های بکار رفته در زیلو مانند سایر مواد آن در منطقه تهیه می‌شده است.
به طور کلی زیلوها از نظر کاربرد و رنگ به ۳ دسته تقسیم می‌شوند؛ زیلوهایی با رنگ آبی و سفید که مختص مساجد و اماکن متبرکه است، زیلوهایی که با رنگ آبی و قرمز بافته می‌شوند و برای مصارف خانگی به کار می‌روند و زیلوهایی با رنگ سبز و قرمز که مرغوب‌ترین نوع زیلو است.
زیلو بافی از هنرهای اصیل کویر نشینان ایران..
زیلو بافی از هنرهای اصیل کویر نشینان ایران..

باغ سپهسالار

باغ سپهسالار نام یکی از باغ‌های قدیم تهران در زمان قاجاریه بوده است که در محدوده میدان بهارستان قرار داشته است. در حال حاضر خیابان باغ‌سپهسالار (خیابان صف) از آن باقی مانده‌است.
این باغ متعلق به میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه بوده است.
خیابان باغ سپهسالار مرکز فروش کیف و کفش در تهران است. این خیابان در سال ۱۳۸۵ به پیاده‌راه تبدیل شد
باغ سپهسالار
باغ سپهسالار
باغ سپهسالار

حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی

ایرانی عزیز حمایت ، حمایت

حمایت از صنایع دستی ، حمایت از هویت ماست.

از آنجا که ترویج صنایع دستی ، ترویج هویت و فرهنگ است، توجه به آن موجب احیا هویت فرهنگی و کم توجهی به آن منجر به حذف هویت فرهنگی خواهد شد. در این بین هنرمندان صنایع دستی سفیران هویت ساز فرهنگ ما به حساب می‌آیند.
باعث افتخار ماست در نمایشگاه یلدا همراه ماباشید. لازم به ذکر است آثار هنرمندان و صنایع دستی نیز به فروش میرسد .
حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی
حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی

بته جقه نقش از سرو ایرانی که از نمادهای زرتشتی بوده است

بُته‌جـِقّه یکی از نقش‌های تزئینی ایرانی است. در آمریکا این نقش را «Persian pickles» به معنی «خیار شور ایرانی» می‌نامند.
سرو نشانه آزادگی ایرانیان است و از سر فروتنی سر خود را خم نموده است. عده‌ای دیگر آن را به عنوان سرو می‌دانند که در دوران مزدکیان نشانه آزادگی آنان بوده و پس از شکست مزدک سر خود را از شرمساری به زیر انداخته است.
سر آغاز آن هنر ایلامی–آشوری و سرانجام آن هنر هخامنشی است.دهخدا بته جقه را ساخته شده از پر پرندگان می‌داند که بر بالای کلاه پادشاهان ایران نصب می‌شده است. بته جقه ...ادامه مطلب تصویر کوچک شده سرو سرافکنده است که نشان ایران و ایرانیان و حکایت کننده از راستی و تواضع ایشان است که سرو با همه عظمتش در مقابل نسیمی کوچک از سر تواضع سر خود را خم می‌کند.
بته جقه نقش از سرو ایرانی که از نمادهای زرتشتی بوده است

جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی

پشم چینی در بین عشایر شهرستان دشتی از اوایل اسفندماه شروع میشود.
وسایل پشم چینی: ۱-دوکارد ۲- قیچی ۳- طناب
ابتدا گوسفند را یک روز قبل از پشم چینی در حوضچه ویا رودخانه می‌شویندوپس ازخشک شدن کارپشم چینی آغازمیشود.عشایراعتقاددارندبایدابتدا پشمهای سمت چپ وسپس سمت راست را چید، بنابراین ابتدا گوسفند رابه سمت چپ خوابانده وپشمهای شکم را میچینند سپس پاها و دستها را بسته و ابتدا پشمهای سمت راست را چیده سپس سمت چپ را.
در روز پشم چینی بین عشایررسوم واعتقاداتی هم وجود دارد مثلا:عشایر مراتع مختلف به ...ادامه مطلب کمک همدیگه آمده و پشم چینی میکنند ،توزیع شرینی و همچنین ذبح یکی از گوسفندان برای پذیرائی از پشم چینان.
✂️همچنین باید یک گوسفند حتما با یک قیچی پشم چینی شود نه بیشتر.
واینکه نباید با طنابی که گوسفند بوسیله آن بسته شده بعد از باز کردن به پشت ان گوسفند زد.
زنان ودختران عشایر پشم‌ها را پس از چیدن می‌ریسند و سپس بسته بندی می‌کنند و شستشو می‌دهند و نخ‌های ریسه شده را در قالب بسته هایی برای رنگ کردن در داخل دیگ می‌اندازند تا کامل رنگ شود و پس از رنگ گیری، نخ‌های ریسه شده را خشک می‌کنند و سپس برای مصرف در تولید قالی ، گلیم بافی جاجیم، گبه وسیاه چادرمورد استفاده قرار می‌دهند.
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی

کوه نور

حیات غرب - کوه نور یکی از زیباترین الماس‌های تاریخی که سال‌ها پیش به انگلستان منتقل و بر تاج ملکه نصب شد، اکنون به نشانه حُسن نیت ملکه انگلستان به ایران بازپس داده می‌شود تا در کنار زوج خود الماس معروف دریای نور، در خزانه جواهرات ملی بانک مرکزی ایران به نمایش عمومی گذاشته شود.

دفتر مخصوص ملکه الیزابت دوم، به نقل از وی اعلام کرد که تصمیم ملکه برای بازپس فرستادن کوه نور به ایران قطعی است و این گوهر گران‌بها به زودی طی مراسمی رسمی به ایران بازپس فرستاده خواهد شد تا به گنجینه جواهرات این کشور ...ادامه مطلب افزوده شود.

دفتر الیزابت دوم درباره علت این تصمیم ملکه بریتانیا اعلام کرد: «اراده ملکه بر این است که با این حرکت نمادین بخشی از لطماتی را که طی چند قرن اخیر به ملت و کشور ایران به خاطر برخی سیاست‌های دخالت جویانه بریتانیا وارد شد، جبران نماید.

الیزابت دوم درباره دیگر انگیزه‌های این تصمیم افزود: «البته بجز ابراز حُسن نیت و تلاش نمادین برای جبران گذشته، این تصمیم انگیزه‌های شخصی نیز دارد. در سال 1961 که به اتفاق همسرم پرنس فیلیپ سفری چند روزه به ایران داشتم و از شهرهای تاریخی شیراز و اصفهان بازدید کردم و دیداری از تخت جمشید و میدان نقش جهان داشتم، شیفته عظمت و شکوه تاریخ ایران شدم و از آن زمان تاکنون هر وقت که این گوهر گران‌بها را می‌بینم، احساس می‌کنم که شایسته است این امانت به ملت بزرگ ایران باز پس داده شود.

این تصمیم ملکه از سوی دفتر مخصوص او در حالی اعلام می‌شود که پیش از این، هند نیز ادعای مالکیت این گوهر تاریخی را داشته و برخی از چهره‌های برجسته هند ازجمله نوه ماهاتما گاندی از انگلستان خواسته بودند تا کوه نور را که در دوران استعماری از هند برده شد، بازگرداند. اما دیوید کامرون، نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه کار انگلستان، در سفری که به هند داشت به این درخواست‌ها پاسخ منفی داد.

الماس تاریخی کوه نور، در سال 1656 میلادی از قلعه باستانی "گلکنده" در نزدیکی "حیدرآباد" در ایالت "آندرا پرادش "هندوستان به دست آمد. کوه نور توسط یک ایرانی به نام "میرزا محمد میر جمله" وزیر ایرانی "عبدالله قطب شاه" به "شاه جهان" پادشاه گورکانی هند هدیه شد و در سال 1738 میلادی، پادشاه ایران "نادر شاه افشار" آن را بازپس گرفت و نام "کوه نور" را برای آن برگزید.

کوه نور پس از مرگ نادرشاه، توسط "احمدشاه درانی" به افغانستان منتقل و سپس به دست "شاه شجاع" افتاد. کوه نور، پس از شکست "شاه شجاع" از سردار هندی ملقب به "شیر پنجاب"، به هند برده شد و بعدها به دست "کمپانی هند شرقی" بریتانیا افتاد و در سال 1877 رسماً اعلام شد این الماس در اختیار ملکه ویکتوریا- امپراتور بریتانیا در دوران استعمار بریتانیا بر هند – است و اکنون زینت بخش تاج ملکه است.

الماس کوه نور پیش از تصمیم ملکه الیزابت دوم برای بازپس فرستادن آن به ایران، در برج لندن، قصری تاریخی در ساحل شمالی رود تیمز، نگهداری می‌شد.
کوه نور
کوه نور

الماس دریای نور

شاید این الماس در میان جواهرات ملی ایران، مقام نخست را داشته باشد. این الماس در کنار الماس «کوه نور»، یک زوج دانسته می‌شود. در حالی که از نظر تراش و رنگ، هیج وجه مشترکی با هم ندارند. هر دو گوهر متعلق به نادرشاه بوده‏‌اند و بعد از مرگ نادرشاه، الماس «کوه نور» به افغانستان برده شد. سپس به شاه‌شجاع رسید و بعد به‌دست سردار هندی، شیرپنجاب، رسید و سپس به‌دست کمپانی هند شرقی افتاد که به‌وسیله‌ی آن‏‌ها به دربار انگلیس رفت و به ملکه ویکتوریا هدیه داده شد. اکنون این الماس در انگلیس است و در تاج ملکه مادر نصب ...ادامه مطلب شده است.

ناصرالدین‌شاه معتقد بود، الماس «دریای نور» یکی از گوهرهای تاج کوروش بوده، او به این الماس علاقه‏ داشته و گاهی آن را به کلاه و گاهی به سینه‌ی خود می‎زده است. وزن الماس «دریای نور» ۱۸۲ قیراط است و رنگ آن صورتی است که از کمیاب‏‌ترین رنگ‌ها در میان الماس‌ها است.
الماس دریای نور
الماس دریای نور

مروارید

مروارید از زمانهای دور مورد توجه شاهان بودند است ، البته این گفته بخصوص برای شاهان ایرانی بیشتر صادق بود. پشتی هایی که شاهان به آن تکیه میکردند و یا فرشی که بر روی آن می‌نشستند ، زمینه ای از مروارید داشت و شاهان شرابه‌های مروارید را به نشان قدرت و سلطنت زیب ( زینت) کمر می‌کردند.

انبوهی از شرابه و مروارید‌های شاهوار در صندوقی از چوب که روی آن را زر گرفته و مینا کرده اند . وزن شرابه‌های مروارید ریز 16 کیلو گرم است و در گذشته برای زینت تخت نیز استفاده می‌شده است .

مورد این شرابه‌ها ...ادامه مطلب چند نکته وجود دارد ، اول اینکه شاهان به خاطر اینکه مشغله زیاد داشتند و فکرشان درگیر رفاه همه مردم بود ، شبها خوابشان نمی‌برد برای همین این شرابه‌ها را بر روی تختشان نصب میکردند تا شبها به جای ستاره با شمردن مروارید‌های آن خوابشان ببرد !

نکته دوم اینکه خلیج فارس آن زمان هم مروارید زیاد داشته و هم غواص‌های خوبی برای صید این مروارید‌ها و هم هنرمندانی که ، این مروارید‌های ریز را سوراخ کرده و به شکل این شرابه‌ها دربیاورند.
مروارید
مروارید
مروارید

لالجین همدان پایتخت سفال ایران

لالجین یکی از شهرهای استان همدان است که به عنوان مرکز تولید سفال خاورمیانه شناخته می‌شود. هشتاد درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشهٔ سفالگری، سرامیک‌کاری و شغلهای وابسته به خرید و فروش محصولات سفالین اشتغال دارند.
لالجین همدان پایتخت سفال ایران
لالجین همدان پایتخت سفال ایران
لالجین همدان پایتخت سفال ایران
لالجین همدان پایتخت سفال ایران
لالجین همدان پایتخت سفال ایران

گلابتون دوزی

گلابتون دوزی
هنرگلابتون دوزی، نوعی رودوزی سنتی که با نخ «گلابتون» انجام می‌شود. جنس این نخ طبیعی و دارای روکش فلزی زرد یا سفید است. به روایت تاریخ ، 105 سال پیش از میلاد مسیح بنا به یک سنت، دولت چین برای بر سر مهر آوردن همسایه ، قطعاتی از پارچه ای زربفت و زردوزی شده را همراه با نمایندگانی به ایران فرستاد و ۷۳۳ سال بعد، یعنی در سال ۶۲۸ میلادی ، هنگامی که هراکلیوس دستگرد را تصرف و غارت کرد، گرانبهاترین غنایمی که بدست آورد زردوزیهای ایرانی بود و همین روایت تاریخی باعث شد تا این تصور دراذهان بنشیند ...ادامه مطلب که برای اولین بار زردوزی از چین به ایران راه یافته، حال آنکه نتیجه کاوش‌های باستانشناسی در روسیه حکایت از آن دارد که در سده‌ی 3پیش از میلاد زردوزی و تولید پارچه‌های زربفت در ایران رواج داشته و ایرانیان به وسیله‌ی نخ‌های زرین که به ظرافت تابیده شده بود تصویر برگ مو و پیچک را بر روی پارچه‌ی پشمی دوخته و در قرنهای بعد سوزن دوزی‌های بیزانس ، همسایه‌ی ایران، تقلیدی از فرآورده‌های ایران بود منتها با مرغوبیتی بیشتر و رنگها یی خیره کننده تر.
با هجوم مغولها، عناصر هنر چینی نیز به زردوزی ایران راه یافت و اگرچه هیچ اثری از زردوزیهای این دوره در دست نیست، ولی ادامه‌ی آن قطعا به قرن 15، 16و 17 م کشیده چه آنکه شاردن در سیاحت نامه‌ی خود بارها ظرافت زردوزی ها، گل دوزیهای ایرانی را که به زعم خودش برتر از گلدوزیهای اروپائیان و ترکان بوده ستوده است.
درحال حاضردراستان هرمزگان ازپارچه‌های گلابتون دوزی شده برای دوختن لباسهای محلی استفاده میشود.دروستاهای اهون،پاهتک،بلبل آباد،درجک،سردشت بشاگرد....بانوان هنرمندی هستندکه دراین هنرشهرت دارند.در هرمزگان از گلابتون دوزی غالبا روی لباس، یقه، پیراهن، آستین و لبه‌ی آستین انجام می‌شود. ولی در منطقه بشاگرد این هنر بیشتربرروی لبه شلوارهای محلی زنانه استفاده می‌شود.
ابزار کار بسیار ساده است،دایره ای الک مانند که به آن «کمان» و در زبان محلی "کَم "می گویند. پارچه را روی کم می‌کشند، دور دایره را محکم با بند یا کش می‌بندند تا مانند دف شود،نقش را روی آن می‌کشند.
حلقه چوبی بزرگ که پارچه بر روی آن کشیده و محکم بسته می‌شود، یک قلاب قلاب بافی شماره 12 یا 13 و نخ گلابتون که می‌تواند طلایی، نقره ای و یا در رنگ‌های دیگر باشد ابزارهای مورد استفاده در این هنر هستند.
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم