درباره من

مطالب من

شهری شگفت‌انگیز در اسپانیا

شهر عجب و دیدنی روندا در ۱۰۰ کیلومتری شهر مالاگا در اسپانیا، بیش از ۳۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
این شهر توسط نژاد سلت‌ها ساخته شده و در قرن ششم قبل از میلاد نیز اسم آن را آروندا گذاشته اند. شهر که در ارتفاع ۷۵۰ متری یک کوه خاص و زیبا ساخته شده که با یک رودخانه این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است.
شهر روندا به طوری شگفت انگیزی در لبه پرتگاه یک دره ساخته شده که با ۳ پل بی نظیر که طول بزرگترینش به ۱۲۰ متر می‌رسد تردد و ارتباط در آن برقرار است و یکی از شهر هایی است که خیلی از اسپانیایی‌ها آرزوی می‌کنند ...ادامه مطلب که بتوانند در آن زندگی کنند.
جالب است بدانید که این شهر یکی از میدان‌های تاریخی گاو بازی را که خیلی هم قدیمی است ، در خود جای داده و سالانه میزبان هزاران گردشگر و علاقه مند به این مراسم است.

شهری شگفت‌انگیز در اسپانیا
شهری شگفت‌انگیز در اسپانیا
شهری شگفت‌انگیز در اسپانیا
شهری شگفت‌انگیز در اسپانیا

عجیب‌ترین چشمه‌های آب گرم در ژاپن

ژاپن از جمله کشورهایی است که در لیست بازدید هر مسافری باید قرار گیرد. علاوه بر معماری، شهرهای پیشرو و فرهنگ منحصر به فرد، ژاپن دارای طبیعتی بی نظیر است که برای قرن‌ها الهام بخش هنرمندان بوده است.
انسن On‎‏sen
‏چشمه‌های آب گرم انسن به عنوان یک گنجینه‌ی ملی در سرتاسر ژاپن قرار گرفته اند. ژاپنی‌ها این ‏شگفتی طبیعت را با آغوش باز پذیرا شده و آن را به بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ خود تبدیل کرده ‏اند. شما می‌توانید هم در فضای باز و هم در فضاهای سرپوشیده از امکانات این چشمه‌ها بهره مند ‏شوید؛ جالب ...ادامه مطلب است بدانید که حتی میمون‌ها هم می‌توانند از چشمه‌های آب گرم پارک‌ها لذت ببرند.


ژاپن از جمله کشورهایی است که در لیست بازدید هر مسافری باید قرار گیرد. علاوه بر معماری، شهرهای پیشرو و فرهنگ منحصر به فرد، ژاپن دارای طبیعتی بی نظیر است که برای قرن‌ها الهام بخش هنرمندان بوده است.

‏چشمه‌های آب گرم انسن به عنوان یک گنجینه‌ی ملی در سرتاسر ژاپن قرار گرفته اند. ژاپنی‌ها این ‏شگفتی طبیعت را با آغوش باز پذیرا شده و آن را به بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ خود تبدیل کرده ‏اند. شما می‌توانید هم در فضای باز و هم در فضاهای سرپوشیده از امکانات این چشمه‌ها بهره مند ‏شوید؛ جالب است بدانید که حتی میمون‌ها هم می‌توانند از چشمه‌های آب گرم پارک‌ها لذت ببرند.
عجیب‌ترین چشمه‌های آب گرم در ژاپن
عجیب‌ترین چشمه‌های آب گرم در ژاپن
عجیب‌ترین چشمه‌های آب گرم در ژاپن

حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند

درختان این باغ تشکیل شده اند از تنه‌های درختان خشکیده و سنگهایی که از شاخ و برگ درختان آویزان است.
داستان این باغ از آنجا آغاز شد که درویش خان اسفندیاری که از زمین داران سیرجان محسوب می‌شد در سال 1340 پس از اجرای طرح اصلاحات ارضی میزان قابل توجهی از زمینهای خود را از دست داد و در نهایت به دلیل عدم آبیاری زمینهای بارورش که سالها برای آبادی آنها تلاش کرده بود جلوی چشمانش خشک شد.
نکته عجیب اینکه در برخی موارد تنه‌های درختان خشک شده و سنگهای عظیمی که به آنها اویزان شده است آنقدر بزرگ است که مشخص ...ادامه مطلب نیست این مرد چگونه از پس احداث باغ سنگی برآمده است.
در سال 1355 پرویز کیمیاوی بعد از بازدید از این باغ شگفت انگیز تصمیم گرفت که فیلمی از زندگی خان بسازد که در آن درویش خان و خانواده اش نقشهای اصلی را ایفا می‌کردند این فیلم توانست جایزه‌های بسیاری را در جشنواره‌های داخلی و خارجی از جمله جشنواره خرس نقره ای فیلم برلین را کسب کند.
حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند
حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند
حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند
حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند
حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند

روستای لیقوان

روستای لیقوان روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می‌شه، اما اگه به عنوان یه گردشگر واردش بشین جاذبه‌های بیشتری رو می‌بینید که تمام ذهنیتتون رو از این روستا تغییر می‌ده! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکنه مجبور شید هر چند دقیقه یه بار به خودتون یادآوری کنید که خواب نمی‌بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتونه! برای دیدن لیقوان باید به آذربایجان شرقی سفر کنین و در ۳۶ کیلومتری جنوب تبریز این روستا رو ببینین که در کنار رودخانه مهران رود و کوه‌های سر به فلک کشیده سهند جا خوش کرده. جاده ارتباطی لیقوان- تبریز از مسیر «دروازه تهران» شهر تبریز شروع می‌شود و بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاهای هروی (هربی) و بیروق (بره) به روستای لیقوان می‌رسه. یادتون باشه که دره لیقوان بین تمام دره‌های استان آذربایجان شرقی تنها جایییه که خدمات پذیرایی از مسافران رو ارائه می‌ده.
روستای لیقوان
روستای لیقوان
روستای لیقوان
روستای لیقوان
روستای لیقوان

چشمه ثریا یا تالاب بورالان

تالاب با ارزش بورالان در منطقه کوه‌های آرارات و در مرز ایران و ترکیه واقع شده است. تالاب‌های بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو می‌باشد.
راههای دسترسی
راههای دسترسی این تالاب در امتداد جاده مرزی پلدشت به چشمه ثریا قرار دارد و سپس این جاده از دامنه‌های کوه آرارات به بازرگان می‌رسد . طول این تالاب از روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا 35 کیلومتر و عرض آن برجسب وضعیت توپوگرافیک تعییر کرده و بین 0/5تا 1/5 کیلومتر در دوسمت مرز ادامه می‌یابد .
امکان جذب گردشگر
تالاب ...ادامه مطلب مرزی است و چندان برای جذب گردشگران مساعد نمی‌باشد .
بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه، با 68 هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد. بورالان دشتی پهناور بوده که 32 روستا و هزار و 410 خانوار روستایی و عشایری را با نزدیک به صد هزار واحد دامی که تقریبا بیش از سه برابر توان اکولوژیک مراتع است در خود جای داده است. در ایام گذشته این منطقه به بهشت گمشده آذربایجان معروف بوده است.
چشمه ثریا یا تالاب بورالان
چشمه ثریا یا تالاب بورالان
چشمه ثریا یا تالاب بورالان
چشمه ثریا یا تالاب بورالان
چشمه ثریا یا تالاب بورالان

معبد مهر 4

مراسمات ماه محرم
هر ساله در ماه محرم، روزهای عاشورا و تاسوعا مردم روستای ورجوی جهت انجام مراسم تعزیه و شبیه خوانی در این محل جمع می‌شوند و به سینه زنی و عزاداری می‌پردازند و پس از اتمام مراسم سینه زنی شاهد دادن نذری توسط مردم روستا هستیم.
خانقاه
از ظواهر امر می‌توان حدس زد که بنای ملا معصوم ورجوی یک خانقاه بوده است با تفاوتی که تکیه و زاویه و رباط نیز خوانده می‌شود و محل اجتماع صوفیان صادق بوده است. با توجه به اینکه تصوف در قرن دهم و یازدهم (تاریخی که بر روی سنگهای قبور مجاور بنا در گورستان ...ادامه مطلب ورجوی می‌بینیم که شاید مقارن با عصر گسترش بنای مذکور از غار و پناهگاهی طبیعی به عبادتگاه و خانقاهی باشد) در آذربایجان قدرتی به هم زده و مراکز شیوخ و متصوفه و نیز پیروان شیخ صفی الدین اردبیلی محسوب می‌شده و با توجه به اینکه هنوز دهکده ای در مجاور ورجوی به نام خانقاه وجود دارد و با توجه به وضع بنای ورجوی و اجزاء آن ، می‌توان حدس زد که این محل خانقاه اهل تصوف بوده است. مهمتر از همه زیر زمینی بودن و تاریکی انزوایی است که در این معبد وجود دارد. اسرار و رموز نزد صوفیان صادق معتبر شمرده می‌شد، به این معنی که چون صوفیان از قدیم مکرر مورد طعن و استهزاء و نفی منکران بودند و بنا چار به نوعی خویشتن داری و پنهان روشی و زندگی زیر زمینی روی آوردند ؛ کم کم این نوع سلوک خود اصلی به نام حفظ اسرار بین صوفیه گردید، همین طرز فکر آنانرا به نوعی زندگی مرموز و زیر زمینی سوق داد و این مسئله در تمام مظاهر زندگی آنان حتی در سبک و سیاق بنای خانقاه تأثیر تام داشته است. خانقاه را عموماً در نقاط پرت و دور افتاده و به صورت تاریکخانه ای پراز اسرار و رموز بنا می‌کردند و یا غارهای تاریک و دور را منزل و مسکن و معبد خود قرار می‌دادند . در نزد بعضی از فرق صوفیه عبور از غارهای تاریک به منزله عبور از عوالم زیر زمینی تلقی می‌شد و جذبه و خلسۀ عرفانی از این طریق حاصل می‌گردید و همین زندگی غارنشینی و زیر زمینی ( که برگشتی به غار نشینی ادوار ابتدایی بشر است) باعث می‌شد که سالک از تمام تعلقات زمینی و آنچه روی زمین جریان دارد برهد و به خداوند اتصال یابد. کتیبه‌های حجاری شده بنا متعلق به زمانی است که این نیایشگاه بعنوان خانقاه و زاویه مورد استفاده اهل تصوف قرار گرفته است که تاریخ حدود قرن 8 هجری قمری را بیان می‌نماید(نادره شجاع و نسیم علیپور، 1384، 47).
نتیجه‌گیری
محوطه‌های آیینی از جمله مکان‌های مقدسی هستند که بنا به دلایلی که بیشتر مقدس بودن زمین محوطه شکل گرفته اند و در طول زمان‌های متمادی مورد استفاده مردم در اجرای مراسمات قرار گرفتند، محوطه معبد مهر نیز در طول سالیان دراز با کارکرد دینی، هر چند با وجود تفاوت‌های جزئی در نحوئه عبادت مورد توجه بوده است و امروزه نیز شاهد اجرای مراسم هستیم که شاید در قرون گذشته محل اجرای مراسم مهرپرستی یا صوفی گری بوده و امروزه تبدیل به محل سینه زنی و مراسمات عزا هستیم که نشان می‌دهد که این محوطه در منطقه مراغه به عنوان یکی از محوطه‌های آیینی مورد استفاده مردم قرار می‌گرفته است.
http://www.anthropology.ir/node/19112
معبد مهر 4
معبد مهر 4
معبد مهر 4
معبد مهر 4

معبد مهر 3

قبرستان تاریخی
مجاور با معبد زیرزمینی ورجوی گورستانی قرار گرفته که قدمت وعمر آن بنا به نوشته سنگ گورها وکتیبه‌های منقور بر آنها به قرن دهم هجری می‌رسد. این گورستان در طبقه فوقانی معبد زیرزمینی واقع است وهنوز هم مورد استفاده اهالی وتنها گورستان دهکده محسوب می‌شود.در جوار معبد زیرزمینی تعدادی گورهای قدیمی نیز وجود دارد که تاریخ کتیبه‌های آنها، قدمتشان را به قرن نهم و دهم می‌رساند.یکی از سنگ قبرها که نقش گرز وکمان وسپر بر روی آن کنده شده تاریخ 908 دارد.این سنگ قبر چه از نظر تاریخ وچه از نظر نقوش ...ادامه مطلب وتزئینات آن قابل مقایسه با سنگ قبر‌های دهکده بادامیار آذر شهر است و این گرز وکمان علامت مشخصه قومی است که در قرن نهم و اوئل قرن دهم هجری در سراسر حوزه شرقی دریاچه رضائیه گسترده بودند ودر یکی از کتیبه‌های گورستان قدمگاه که نقش گرز وتیر وکمان وسپر بر روی سنگ قبر منقوش است،اشاره ای به امیر چوپانی دارد.گمان می‌رود که این نوع قبر به سرداران وجنگجویان چوپانیان مربوط باشند.قابل ذکر است که مجسمه قوچ سنگی که نمونه‌های مکرری از آن در گورستان خواجه حیران و قدمگاه آذر شهر دیده شد، در گورستان ورجوی نیز موجود است،ونقش قوچ سمبول قومیت قره قوینلو بوده است. یکی از سنگ قبرهای این گورستان که مجاور گنبد معبد قرار گرفته کتیبه ای دارد که به هیچ یک از انواع اقلام وخطوط اسلامی شبیه نیست ونوعی خط شکسته منحصر بفرد است.تاریخ این کتیبه 1069هجری است وبرپیکره سنگ نقش سپر وشمشیر و تیر وکمان منقوش است.(کامبخش فرد 153:1373). به طور کلی شکل سنگ قبرهای که از این محوطه بدست آمده مکعب مستطیل است. ارتفاع این سنگ قبرها بین30و50 متغیر است. تکنیک تراش سنگ قبرها بیشتر تکنیک حکاکی است که شبیه سنگ قبرهای روستای امیر و چلان سفلی مراغه می‌باشد. از نمونه‌های جالب این گونه سنگها می‌توان به صندوق سنگی منقش قبر زمان بیگ فرزند کد خدا میرزا بیگ متوفی در سال 1085 هجری قمری اشاره کرد. اغلب این سنگ‌ها متاسفانه امروزه از بین رفته و مفقود شده اند. اما عدهء کمی از آنها به موزه سنگ نگاره‌ها مراغه انتقال یافته است (بیگ باباپور، 1388، 173).
خانقاه
از ظواهر امر می‌توان حدس زد که بنای ملا معصوم ورجوی یک خانقاه بوده است با تفاوتی که تکیه و زاویه و رباط نیز خوانده می‌شود و محل اجتماع صوفیان صادق بوده است. با توجه به اینکه تصوف در قرن دهم و یازدهم (تاریخی که بر روی سنگهای قبور مجاور بنا در گورستان ورجوی می‌بینیم که شاید مقارن با عصر گسترش بنای مذکور از غار و پناهگاهی طبیعی به عبادتگاه و خانقاهی باشد) در آذربایجان قدرتی به هم زده و مراکز شیوخ و متصوفه و نیز پیروان شیخ صفی الدین اردبیلی محسوب می‌شده و با توجه به اینکه هنوز دهکده ای در مجاور ورجوی به نام خانقاه وجود دارد و با توجه به وضع بنای ورجوی و اجزاء آن ، می‌توان حدس زد که این محل خانقاه اهل تصوف بوده است. مهمتر از همه زیر زمینی بودن و تاریکی انزوایی است که در این معبد وجود دارد. اسرار و رموز نزد صوفیان صادق معتبر شمرده می‌شد، به این معنی که چون صوفیان از قدیم مکرر مورد طعن و استهزاء و نفی منکران بودند و بنا چار به نوعی خویشتن داری و پنهان روشی و زندگی زیر زمینی روی آوردند ؛ کم کم این نوع سلوک خود اصلی به نام حفظ اسرار بین صوفیه گردید، همین طرز فکر آنانرا به نوعی زندگی مرموز و زیر زمینی سوق داد و این مسئله در تمام مظاهر زندگی آنان حتی در سبک و سیاق بنای خانقاه تأثیر تام داشته است. خانقاه را عموماً در نقاط پرت و دور افتاده و به صورت تاریکخانه ای پراز اسرار و رموز بنا می‌کردند و یا غارهای تاریک و دور را منزل و مسکن و معبد خود قرار می‌دادند . در نزد بعضی از فرق صوفیه عبور از غارهای تاریک به منزله عبور از عوالم زیر زمینی تلقی می‌شد و جذبه و خلسۀ عرفانی از این طریق حاصل می‌گردید و همین زندگی غارنشینی و زیر زمینی ( که برگشتی به غار نشینی ادوار ابتدایی بشر است) باعث می‌شد که سالک از تمام تعلقات زمینی و آنچه روی زمین جریان دارد برهد و به خداوند اتصال یابد. کتیبه‌های حجاری شده بنا متعلق به زمانی است که این نیایشگاه بعنوان خانقاه و زاویه مورد استفاده اهل تصوف قرار گرفته است که تاریخ حدود قرن 8 هجری قمری را بیان می‌نماید(نادره شجاع و نسیم علیپور، 1384، 47).
http://www.anthropology.ir/
معبد مهر 3
معبد مهر 3
معبد مهر 3

معبد مهر 2

ستون عظیم داخلی دارای محراب گونه اسلامی است و در سه ظلع آن 6عدد طاقچه به صورت دو طبقه کنده شده است. که در بالا دارای قوس هستند وکاملا همانند طاقچه‌های دوران اسلامی است و به طور کل درکندن این اطاق با پلان مربع از یک نقشه از پیش طراحی شده استفاده شده است و به نظر میرسد که این قسمت در دوران اسلامی کنده شده و یا حداقل تغییرات بسیاری در این دوره برآن اعمال شده است. فضای داخلی صخره در قسمت شرق خود،اتاقکی دارد که سقف آن تا حدی شبیه به سقف معبد رصد خانه مراغه است ارتفاع اتاق مربع 90/1متر است. در محوطه داخلی ...ادامه مطلب آن در چهار ناحیه از جداره‌های صخره ای آن آیات قران را به خط ثلث تراشیده اند که به مرور زمان بعضی قسمتهای آن تخریب شده است و به نظر میرسد زمانی عمدا قسمتهایی از آن راتخریب کرده اند. تصویر شماره 1آیه 129سوره آل عمران است وبه این صورت خوانده می‌شود،((و لله ما فی سماوات وما فی الارض یغفر لمن یشا یخذب من یشا والله غفور رحیم)) (هر چه در آسمانها وزمین است همه ملک خداست،هر کس را خواهد ببخشاید و هر که را خواهد عذاب کند خداوند بسیار آموزنده ومهربان است) راهرومدخل مستقیماً به یک محوطه سرپوشیده ای با پلان مستطیل شکل وارد می‌شود که وسعت قابل توجه دارد و 5/12 متر طول و حدود 5/6 متر عرض دارد این فضا که یک فضای مکعب مستطیل است در قسمتی از یک سقف نور گیر بزرگ داردو دیوار‌های داخلی آن و نیز دیواره بیرونی سمت ورودی دار نقوش گل و گیاه است. این محوطه که حالت شبستان را دارد،بزرگترین محوطه این مجموعه است و در پیرامون خود چهار اتاق مدور گنبددار دارد.آنها نیز بوسیله نورگیر بالای گنبد روشنایی کافی دریافت میکنند بعضی از این آتاقها دارای طاقچه هستند به طوری که اولین اتاق سمت راست ورودی 5عدد طاقچه دارد و اتاق مدور سمت راست یک قبر در داخل خود دارد. بزرگترین اتاق مدور مسجد امام زاده معصوم در راستای راهرو تالار بزرگ قرار دارد و قطر آن 6 متر است و در انتهای خود یک محراب پیچیده ای دارد. این اتاق مدور از دو جناح با تالار بزرگ ارتباط پیدا می‌کند یکی به صورت درگاه مستقیم ودیگر با یک راهروی پیچیده که اتاقها و تونل‌ها مسر آن را شکل می‌دهند.یک محراب مانند مقبرس کاری در ابتدای سمت راست تالار وجود دارد در دوره اسلامی قرن 7 یا 8 هجری ساقه(دور گنبد آن را تبدیل به مقرنسهای زیبایی نموده و قطار بندی جالبی دور تا دور آن تراشیده است. یکی از عناصر پنج ضلعی آن را در قسمت داخل تبدیل به عناصر گره چینی نموده اندکه شاید در نظر بوده که همه آن‌ها را به صورت گره چینی زی بایی با نقوش هندسی بتراشند که این کار متوقف شده است. گویا(( واریک بال))آنرا بررسی نموده است و کسب هنری آن به قرن هشتم هجری (اواخر قرن 13 واوایل قرن 14میلادی) نسبت داده است. وی از روی کسب کنده کاری صخره ای آنرا پذیرفته است که این مجموعه دارای کسب وسنت محلی بوده و مجددا اواخر دوره ایلخانی فعال شده است .ور جاوند نیز عقیده مشابهی دارد و آنرا یک معبد مصری دانسته و تغییرات بعدی را در قرن 8 می‌داند و آنرا با نیایشگاه ،قدم گاه مقایسه کرده است. بدون شک نیایشگاه ،امام زاده معصوم در روزگار قبل از اسلام یک معبد میترایی یا همه پرستی بوده است و تا کنون سه عدد از این پلان در آذر بایجان شرقی شناخته شده است . حالت خاص محراب آن با طرح محراب بسیاری از معابد مهری یا محرابه‌ها شباهت دارد وبا توجه به وسعت نیایشگاه میتوان گفت که در دوران رونق مجدی با شکوه بوده است. تمام قرائن و شواهد چنین مشخص میکنند که کندن این معبد مدت زیادی طول کشیده است (شکاری نیری 179:1371)
امامزاده ملا معصوم مراغه ای
در شرح حال ملا معصوم مراغه ای چنین آمده است: آخوند ملا معصوم مراغه ای، یکی از علمای بزرگ قرن سیزدهم هجری قمری در مراغه بوده، که نویسنده تفسیر صافی از او به عنوان یکی از فقهای بزرگ منطقه یاد کرده است(مخلصی، 1371، 168). سومین بخش بنای ملا معصوم بخش عبادتگاه آن است که نمای خارجی آنرا یک گنبد کوچک و محقر آجری و دوبام تشکیل می‌دهند . به فاصله 5 متر از چهار غرفه یا حفره که در بالا مذکور افتاد دهانه غار زیر زمین ملا معصوم به عرض 40/5 متر جلب نظر می‌کند، سقف دهانه را کف سنگ طبیعی زمین از نوع شیست پوشانیده است. (سستی زمینها نوع شیست کند و کار و شکل بخشیدن آنرا آسان می‌کند.) یک خاکریز شیب دار در جلو دهانه وجود دارد که منتهی به دالانی زیر زمینی با طاق هلالی می‌شود، ارتفاع سقف دالان از زمین 5/2متر و طول راهرو 60/17 متر و دیواره‌های راهرو بطور طبیعی در زمین نوع شیت کنده و حجاری راهرو بطور طبیعی در زمین نوع شیست کنده و حجاری شده است. پیش از رسیدن به در ورودی عبادتگاه دو پله با ارتفاع 20 سانتی متر در دالان حجاری شده است. در انتهای دالان و جنب ورودی ، مدخلی دهلی
معبد مهر 2
معبد مهر 2
معبد مهر 2

معبد مهر 1

محوطه‌ی باستانی معبد مهر با مساحتی بالغ بر در روستای ورجوی از توابع مراغه قرار گرفته که معبد، گورستانی را شامل است. این مجموعه در 140 کیلومتری جنوب شرق تبریز و 6 کیلومتری قبل از ورود به مراغه در سمت جنوب آن دهکده‌ای مشاهده می‌شود که به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی از دوران مختلف تا 3 هزار سال قبل، انسان را با دنیای باستان آشنا می‌کند.(شکاری نیری، 1385، 111). که محوطه شامل قبرستان، معبد و یک محوطه تاریخی است. و از نظر مختصات جغرافیای در فاصله 45 درجه و30دقیقه تا46درجه و37دقیقه طول و36درجه 52دقیقه ...ادامه مطلب تا37 درجه و38دقیقه عرض جغرافیایی (مروارید،1372،1)و ارتفاع 1275متری از سطح دریا قرار دارد. این مجموعه در سال 1356در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این مجموعه در 1353 توسط دکتر پرویز ورجاوند شناسای و کروکی آن توسط ایشان تهیه گردید. متاسفانه از آن زمان کاوش باستان شناسی در این محوطه صورت نگرفته است و تنها در بعضی از قسمت‌های محوطه آوار برداری صورت گرفته است.

شرح قسمت‌های مقدسه محوطه ورجوی

معبد مهر

«این بنا معبدی است که به تمامی در عمق زمین کنده شده و جز ورودی دالان مانند سراشیب مقابلش راه دیگری نداشته است. وجود اطاق‌ها و واحدهای مختلف در پیرامون تالار بزرگ و وسعت قابل توجه تالار حاکی از آن است که این مجموعه یکی از بزرگترین معابد مهری به شمار می‌رفته است( ورجاوند، پرویز: نیایشگاه مهری یا امامزاده معصوم ورجوی، بررسی‌های تاریخی، شماره 5، سال 7) ورجاوند و با توجه به این که مشخصه معماری صخره‌ای تا دوران هخامنشی سطوح مسطح و راست گوشه بدون خطوط منحنی چه در درگاهها و چه در پوشش سقفها می‌باشد و این همان نکته‌ای است ما را به پیشینه‌ی معبد مهرورجوی و به دوره‌ی اشکانی رهنمون می‌شود. فضاها و عناصر خمیده و بیز هستند که در مقطع تاریخی اشکانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از دلایل تغییر فرم عناصر معماری از مسطح به خمیده را می‌توان حاصل پیشرفت معماری به خصوص پیشرفت ایرانیان در ایجاد پوشش طاق‌ها با استفاده از مصالح متداولتر و بدون احتیاج به چوب و به خاطر دوام بیشتر آن دانست که از دوره پارت این تغییر بصورت چشمگیر دیده می‌شود. (گیرشمن، 1370). این بنا را به دوره اشکانیان نسبت می‌دهند.
ورودی بنا شامل راهروی پهنی است که با شیب متوسط در سنگ کنده شده است. عرض راهرو در قسمت جلو 2/7 متر و در انتها 2/6 متر و عمق قسمت سر پوشیده آن حدود 7/4 متر است. البته در خاکبرداری‌های اخیر در سال 81 و 82 در بخش ورودی پله‌هایی مربوط به دوره ایلخانی پدیدار شد که معلوم گشت سطح شیبدار به مرور زمان بوجود آمده است. در انتهای این فضا، ورودی دیگری به عرض 8/1 متر در سنگ کنده شده است که با عبور از آن می‌شود به محوطه‌ی وسیع و بزرگ تالار مرکزی وارد شد بر روی جرز سمت چپ ورودی مستطیل شکل نقش حجاری شده‌ای شبیه گل و برگ وجود دارد. ولی با توجه به نوک و انتهای آن می‌توان این نقش را شبیه به مار دانست. طرحی که نظیر آن را در برخی از حجاریهای ستایشگاه‌های مهری موجود در روم، واتیکان و رومانی شاهد هستیم. (ورجاوند، سال 7 ش 5). یک ورودی عریضی دارد که 20/7 متر تا 70/4 متر متغیر است . طول نیایشگاه از ابتدای ورودی تا انتهای محرابه آن 38 متر است در سمت چپ قسمت ورودی یک فضای در دل صخره کنده شده است، که دارای طرح جالبی است پلان آن به صورت مربع است و ابعاد آن 10×10 متر است در وسط یک ستون بسیار قطور بصورت هشت ضلعی باقی گذاشته شده است که قطر آن حدود 5/5 متر بالغ می‌شود. این ستون با جرزهای صخره ای اتاق بزرگ 10×10 را به چهار قسمت تقسم کرده است، که دو قسمت آن بصورت گنبدی مدور بالای جرزها تراشیده شده است و به این صورت تبدیل به چهار اتاق صخره ای گنبد دار گردیده است . در بالای گنبد هر کدام از قسمت‌های چهار گانه یک نور گیر مدور تراشبده شده است که روشنایی محوطه داخلی را کاملاً تامین می‌کند گذشت زمان موجب وسیعتر شدن نورگیرها شده و قطر آنها به صورت تناسب افزایش یافته است و موجب هجوم بیشتر عوامل مخرب بداخل آن گردیده است. فضاهای کوچک چهار گانه داخلی در قسمت سقف به وسیله قوسهای تراشیده زیبایی به شکل کلیل از همدیگر مجزا میشود.
ادامه دارد .
http://www.anthropology.ir/
معبد مهر 1
معبد مهر 1
معبد مهر 1

سارا حقیقت

سارا حقیقت یکشنبه 12 مهر 94 - 10:08

👍👍

غارها و معبد رصد خانه مراغه

این معبد در تپه رصد شهر مراغه واقع شده همان کوهی است که رصد خانه مراغه بر روی ان احداث شده است این معبد در دامنه غربی ثپه رصد قرار دارند و ارتباطی با رصد خانه مراغه ندارد.
یافته‌های باستان‌شناسی وجود تمدن اوراتورها و ماد در آذربایجان بزرگ که مراغه جزیی لاینفک از آن است را به اثبات رسانیده است.این معبد و اتاقهای تراشیده شده در دل سنگ در تپه رصد ( رصد داغی) مراغه یکی از نخستین و مهمترین و متاسفانه ناشناخته‌ترین معابد مهر پرستی یا همان میتراییسم در دنیاست.
غارها و معبد رصد خانه مراغه
غارها و معبد رصد خانه مراغه
غارها و معبد رصد خانه مراغه
غارها و معبد رصد خانه مراغه

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم