درباره من

مطالب من

آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز

سال 2014 سال سلفی بود و سال 2015 سال گرفتن سلفی‌های هنری است که اکنون به مرحله خطرناکی رسیده است و مردم برای گرفتن یک عکس تقریباً خودشان را به کشتن می‌دهند.
«باشگاه خبرنگاران» با این مقدمه، نوشت: افزایش شمار قربانیان عکس سلفی که مردم با وب‌کم یا گوشی‌های موبایل از خود می‌گیرند، منجر به نصب علائم هشدار دهنده در مکان‌های خطرناک شد. در روسیه در سال جاری چندین نفر بخاطر گرفتن یک سلفی جان خود را از دست داده‌اند.
در خرداد، جوانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود، قصد داشت در حالی که از پل مسکو آویزان شده از خودش عکس بگیرد که سقوط کرد و جان داد. یک پسر 17 ساله هم در شهر وولوگدا وقتی می‌خواست بالای پشت‌بام برای اینستاگرامش عکس بگیرد، قبل از این‌که سقوط کند در حالی که روی پشت‌بام ژست گرفته بود، از خودش چندین عکس گرفت اما تلاش کرده بود عکس‌های بیشتر و بهتری بگیرد. در آمریکا هم به تازگی مردی که می‌خواست با هدف قرار دادن گردنش با تفنگ در مقابل دوربین، سلفی بگیرد، به خودش شلیک کرد و مرد.
تعداد کسانی که امسال به خاطر گرفتن سلفی کشته شده‌اند از تعداد آنهایی که بر اثر حمله کوسه کشته شده‌اند بیشتر است. دست‌کم 12 نفر تاکنون موقع عکاسی از خودشان مرده‌اند در حالی که کشته‌های ناشی از حمله کوسه در همین مدت فقط 8 نفر بوده است برای پیشگیری از این حوادث وزارت کشور روسیه پس از وقوع چندین مرگ و میر، کارزاری را برای هشدار در مورد خطر مرگ ناشی از سلفی گرفتن به راه انداخته است. دولت فرانسه هم در اقدامی مشابه، پوستری منتشر کرده است که از شهروندان می‌خواهد در نقاطی مثل جلوی قطار، اتومبیل یا ... از خودشان سلفی نگیرند.
بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در دانشگاه اوهایوی آمریکا منتشر شد، کسانی که سلفی‌های زیادی از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند درجه خودشیفتگی و اختلالات روانی‌شان بالا است.
آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز
آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز
آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز
آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز
آمار باورنکردنی از قربانیان سلفی باز

اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم

برخلاف خوراک‌های کشورهای آسیای شرقی که به ذائقه ما ایرانی‌ها خوش نمی‌آید، خوراک‌های متنوع مناطق ایران گردشگران خارجی را راضی نگه می‌دارد. به گفته رییس ارشد طرح و برنامه کیترینگ یکی از هواپیمایی‌های ایران، قیمه غذای محبوب خارجی‌هاست، باقالی پلو با ماهیچه و سبزی‌پلو با گوشت هم مورد توجه مهمانان خارجی قرار می‌گیرد، اما تاکنون چلو خورشت قیمه سیب‌زمینی بسیار مورد استقبال قرار گرفته و از خورشت قورمه سبزی کمتر استقبال شده است.
به نظر می‌رسد توریسم خوراک با وجود فرهنگ غنی، تنوع قومی و جشنواره‌های غذایی ...ادامه مطلب که در ایران برگزار می‌شود، مهجور مانده است. در حالی که کشورهایی مثل چین، فرانسه و ژاپن با انتشار تصاویری از خوراک‌هایشان، ذائقه‌ها را تحریک می‌کنند، ما تلاشی برای برانگیخته شدن اشتهای گردشگران نمی‌کنیم.
یک پژوهشگر در این‌باره می‌گوید: سه استان گیلان، گلستان و اردبیل به دلیل همجواری با دریا و جنگل از تنوع محصولات غذایی و جاذبه بسیاری برای توریسم خوراک برخوردار هستند. صنعت توریسم در ایران یک صنعت توسعه نیافته است. با توجه به اینکه همیشه منبع درآمد ما از نفت بوده است، توجه زیادی به توریسم نشده، در حالی که توریسم آشپزی یا خوراکی یکی از گونه‌های جهانگردی در دنیاست.
کیومرث فلاحی ادامه می‌دهد: خوراک‌های ملی ایران در دنیا جایگاهی ندارند، حتی در رستوران‌ها نیز کمتر غذای ایرانی دیده و معمولا کباب و جوجه کباب عرضه می‌شود که مواد اولیه آن در سراسر دنیا وجود دارد و همه هم می‌توانند آن را بپزند. ما به فرهنگ غذایی کشورمان کمتر توجه کردیم، چون صنعت توریسم در ایران توسعه نیافته و در میان این بخش، آشپزی هم مهجور مانده است.

وی اظهار کرد: اما در نقاط دیگر دنیا خلاف این موضوع عمل شده و اگر به هر نقطه دنیا به ویژه کشورهای بزرگ سفر کنید، رستوران‌های چینی، هندی، لبنانی و ایتالیایی را می‌بینید. این کشورها به طبع در کنار این عرضه غذایی، صنایع وابسته کشورشان را نیز عرضه می‌کنند. وقتی در یک رستوران ایتالیایی لازانیا سرو می‌شود، آنها کم‌کم جایی برای آن صنعت، عرضهِ نام، فرهنگ و حتی کارخانه ساخت آن فراهم می‌کنند.

او اضافه می‌کند: فکر می‌کنم یکی از دلایل اینکه جشنواره‌های غذایی جایی پیدا نکرده، این باشد که کمتر به ابعاد جهانگردی پرداخته‌ایم. ما باید ابتدا از داخل کشور شروع کنیم و رستوران‌هایی در شهرهای مختلف باشد که خوراک‌های ملی ایران را عرضه کنند تا مردم تشویق شوند این خوراک‌ها را تست کنند، از طرفی باید درباره غذاهای ایرانی مطالعه شود.
او می‌گوید: در گوشه و کنار ایران به تنوع خوراک‌های منطقه‌ای برمی‌خوریم، برای مثال در اورامانات کردستان، کرمانشاه، آذربایجان و جای جای ایران به خوراک‌هایی برمی‌خوریم که در نقاط دیگر نمی‌بینیم. به نظر من باید همه این موارد جمع‌آوری شود. برای مثال کشک بادمجان کرمان، خورشت خلال کرمانشاه شهرت دارند. تنوع خوراک در شیراز بسیار است. شاید نزدیکی به خلیج‌فارس و منابع دریایی راهگشای این تنوع غذایی باشد. جدا از این در استان‌های حاشیه خلیج فارس برخی خوراک‌ها پخته می‌شوند که نظیر آن در دنیا کمتر دیده می‌شود. شما می‌توانید انواع خورشت‌های ایرانی را در سفرنامه‌های سیاحان به ایران پیدا کنید. در دوره قاجاریه چندین نوع خوراک نام برده شده که در سفرنامه‌ها نیز به آنها اشاره شده است.
غذاهای سنتی ایران در اقامتگاه‌های محلی
فلاحی می‌گوید: معمولا کسانی که آشپزی تدریس می‌کنند، پختن چند نوع غذا را آموزش می‌دهند و معمولا هم غذاهای فرنگی آموزش می‌دهند؛ زیرا منابع فرنگی هستند. اتفاقا ما برای این کار الگو هم داریم. در دهه 70 میلادی کشور فرانسه تصمیم گرفت با شعار "ما ذائقه غذایی دنیا را تغییر می‌دهیم" جشنواره‌های آشپزی برپا کند و هر سال غذاهای جدید را در منوهای خود وارد کنند و رستوران‌ها و هتل‌های بزرگ نمایندگان خود را برای وارد کردن غذاهای جدید به منوهایشان می‌فرستند، این در حالی است که 90 درصد رستوران‌های ایران کباب و جوجه کباب عرضه می‌کنند که شاید رستوران‌های ترکیه بهتر بتوانند این نوع غذاها را عرضه کنند. به عقیده من این کار به پژوهش و آموزش نیاز دارد و برای گسترش آن باید هتل‌ها و رستوران‌ها تشویق شوند.
گزارش از خبرنگار ایسنا: کبریا حسین‌زاده
اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم
اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم
اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم
اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم
اینقدر کباب به خورد خارجی‌ها ندهیم

سیستان و بلوچستان رویای هر باستان شناسی است

پروفسور ماسیما ویداله روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیستان و بلوچستان همانند یک چهار راه مهم است که کشورهای پاکستان، هندوستان، افغانستان و کشورهای عربی به آن راه دارند.
وی افزود: از طرف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان برای بازدید از تپه‌های بمپور و منطقه چاه حسینی واقع در جنوب این استان که نیاز به باستان شناسی دارد، دعوت شدم.
وی ادامه داد: با جمع آوری اطلاعات حفاری‌ها گذشته تلاش خواهیم کرد قدمت آثار و تمدن منطقه را به خوبی معرفی کنیم.
این باستان ...ادامه مطلب شناس ایتالیایی گفت: با توجه به آثار بدست آمده از حفاری‌های تپه باستانی بمپور و چاه حسینی این مناطق از نظر میراث فرهنگی بی نظیر است.
پروفسور ویداله تصریح کرد: پس از جمع بندی اطلاعات کاوش‌های صورت گرفته در مورد آثار باستانی منطقه، در رابطه با تمدن بشر و قدمت آن بهتر می‌توان اظهار نظر کرد.
بخش بمپور در 25 کیلومتری ایرانشهر واقع شده که دارای تپه‌های باستانی هزاره سوم قبل از میلاد و قلعه بمپور است.
پروفسور ماسیما ویداله محقق دانشگاه پادوا ایتالیا و دکتر فرانسوا دیست متخصص باستان شناسی ایران در حوزه نگارش و محقق دانشگاه سوربن فرانسه که از روز شنبه به منظور بررسی سایت‌های تاریخی جنوب سیستان و بلوچستان به این استان سفر کردند امروز سه شنبه بعد از حضور در کارگاه آموزشی ویژه کارشناسان و دانشجویان باستان شناسی زاهدان را ترک می‌کنند.
سیستان و بلوچستان رویای هر باستان شناسی است
سیستان و بلوچستان رویای هر باستان شناسی است
سیستان و بلوچستان رویای هر باستان شناسی است
سیستان و بلوچستان رویای هر باستان شناسی است

آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟

کوبا یکی از کشور‌های فقیرجهان به شمار می‌رود که میلیون‌ها توریست از کشورهای مختلفی چون کانادا و امریکا برای یک اقامت خاطرانگیز به آن سفر می‌کنند.
گرچه توریست‌ها برای دیدن ساختمان‌های قدیمی، اتومبیل‌های کلاسیک و گشت وگذار به اینجا سفر می‌کنند اما فقر و عقب ماندگی روی دیگری نیز در این کشور دارد که آنها کمتر به آن توجه می‌کنند. محله "جسیس ماریا باریو" در هاوانا یکی از این نقاط است؛ اینجا یکی از نقاط مخوف و خطرناک هاوانا است که خیلی از اهالی این شهر نیز جرات رفتن به آنجا را ندارند چه برسد به توریست ...ادامه مطلب ها. با این حال "مت ویلسون" عکاس گاردین که در هاوانا به سر می‌برد ترجیح داده به جای پرداختن به جاذبه‌های این شهر سری به این محله بزند و عکاسی کند. خیابان‌های تنگ و تاریک، کوچه‌های پر پیچ و خم، فساد، فقر و نا امیدی در "ماریا باریو" موضوعی است که این عکاس با شهامت پی گرفته است.
فرادید
آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟
آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟
آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟
آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟
آیا جرات رفتن به اینجا را دارید؟

امیرحسین سهیلی

امیرحسین سهیلی پنجشنبه 16 مهر 94 - 16:51

عمراااا اگه برم

شهاب سنگ 5 میلیارد ساله در تهران

شهاب سنگ پنج میلیارد ساله لوت، همزمان با نخستین سالگرد افتتاح گنبد مینا (بزرگترین آسمان نمای خاورمیانه) با حضور اعضای شورای شهر تهران، هنرمندان و مسئولین شهرداری تهران رونمایی شد.
در مراسم رونمایی از این شهاب سنگ اردشیر نوریان مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد با اشاره به بازدید بیش از 40 هزار نفر از دانش آموزان، دانشجویان و علاقمندان به نجوم ظرف یکسال از افتتاح گنبد مینا افزود: امیدواریم در سال دوم فعالیت این مرکز علمی به میزان استقبال و تنوع برنامه‌ها افزوده شود البته امیدواریم هر کس که می‌تواند ...ادامه مطلب در تقویت ظرفیت‌های این مرکز علمی نقشی داشته باشد گنبد مینا را یاری کند.
وی درباره حضور همیشگی شهاب سنگ لوت در گنبد مینا گفت: با توجه به کشف این شهاب سنگ در کویر لوت ماکتی در گنبد مینا از کویر لوت در ابعاد کوچک ابجاد شده تا میزبان همیشگی این شهاب سنگ باارزش باشد.
وی درخصوص فعالیت گنبد مینا ادامه داد: تلاش می‌کنیم پیوند این مجموعه با شبکه‌های اجتماعی را به زودی برقرار کنیم. در حال حاضر باشگاه هواداران گنبد مینا شکل گرفته و مورد استقبال شهروندان نیز قرار گرفته است.
در ادامه این مراسم علی اسلامی فطرت، یابنده این شهاب سنگ گفت: شهاب سنگ لوت به وزن 17 کیلوگرم در آذرماه سال 1392 به دلیل تششع نوری که داشت توجه من را جلب کرد و با توجه به شرایطی که دارد متوجه شدیم شهاب سنگ است در مرحله بعدی به دلیل اینکه در کشور امکان انجام آزمایشات لازم نبود به فرانسه ارسال و آسمانی بودن این سنگ اثبات شد.
به گزارش ایسنا وی افزود: این سنگ را به این مرکز اهدا کردم چرا که از بودن در منزل من با توجه به جاذبه گردشگری و تبدیل گنبد مینا به مرکز علمی سود بیشتری خواهد داشت.
احتمال داده می‌شود این شهاب سنگ 17 کیلوگرمی با منشا سیارکی سنی حدود 5.4 میلیارد سال داشته و بخشی از یک شهاب سنگ بزرگتر باشد که در دشت لوت فرود آمده است. جنس این شهاب سنگ کندریتی-آهنی سنگی است و هنوز زمان برخور آن با زمین مشخص نشده است.
شهاب سنگ 5 میلیارد ساله در تهران
شهاب سنگ 5 میلیارد ساله در تهران
شهاب سنگ 5 میلیارد ساله در تهران
شهاب سنگ 5 میلیارد ساله در تهران

میثم میرمرادی

میثم میرمرادی پنجشنبه 16 مهر 94 - 16:54

دم یابندش گرم که آورده و گذاشته در دید عموم

آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان اردبیل از تلاش برای ثبت جهانی آبگرم معدنی تاریخی و سنتی «گاومیش گلی» سرعین خبر داد.
رضا آستانی اضافه کرد: گاومیش گلی یکی از ۱۲ چشمه آب گرم شهر توریستی سرعین است که با قدمت طولانی و به عبارتی با بیش از یک قرن از گذشته تاکنون به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر سرعین شناخته می‌شود.
وی این آبگرم معدنی را به عنوان نماد آبگرم‌های استان و کشور دانست و تاکید کرد: در این راستا اعتقاد داریم که این آبگرم با توجه به مولفه‌های مد نظر از جمله ...ادامه مطلب ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و... قابلیت ثبت جهانی را دارد و در این راستا طرح اولیه آن را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان تصریح کرد: در این طرح تلاش خواهد با توجه به دبی آب بالای این چشمه که گفته می‌شود تا ۸۵ لیتر در ثانیه است، این آبگرم به عنوان یکی از پرآب‌ترین چشمه آبگرم معدنی و طبیعی دنیا ثبت شود.

وی ثبت جهانی این چشمه را غیرممکن ندانست و تاکید کرد که اگر دستگاه‌های مرتبط در این زمینه ورود کرده و پرونده آن از سوی تیم ویژه مطالعاتی به خوبی جمع بندی شود، بی شک می‌توان در سال‌های آینده طرح ثبت آبگرم گاومیش گلی سرعین را ارائه داد.
آستانی با بیان اینکه میراث فرهنگی متولی اصلی این امر ثبت آثار ملی و جهانی است، متذکر شد: این طرح از سوی متولیان آبهای گرم معدنی استان و سرعین پیشنهاد شده اما هنوز در مراحل ابتدایی بوده و نیازمند بررسی بیشتر است.
وی در خصوص طرح‌ها و اصلاحات ایجاد شده در این آبگرم طی سال‌های اخیر بیان داشت: در تمام بحث‌های ساماندهی رعایت شکل و فرم اصیل و دست نبردن در ساختار سنتی این آبگرم به دلیل جاذبه گردشگری مورد توجه بوده است.
رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان عنوان کرد: چنانچه در طرح‌های سرمایه گذاری آبگرم گاومیش گلی نیز تاکید شده که این چشمه به عنوان نماد ابگرم‌های استان و آبدرمانی تاریخی و اصیل جهت بازدید و استفاده عموم به عمان حالت سنتی نگهداری شود.

وی از آغاز طرح‌های اولیه مطالعاتی و بررسی ابتدایی برای ثبت جهانی این آبگرم در آینده ای نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و مشارکت تمامی دستگاه‌های متولی این چشمه به عنوان دومین اثر استان پس از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست آثار جهانی ثبت شود.

گاومیش گلی از قدیمی‌ترین و پر آب‌ترین آبگرمهای کشور بوده و از نظر آبدهی و وسعت سر آمد آبگرمهای سرعین است چنانچه کارشناسان زمین شناسی مقدار متوسط آب دهی گاومیش گلی را ۸۵ لیتر در ثانیه برآورد کرده اند که از چند نقطه کف استخر با گاز خارج می‌شود و از مجرای ضلع شرقی به بیرون می‌رود.

این چشمه که دارای استخری رو باز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است، در دامنه کوه سبلان واقع شده و در منطقه ای که زمستان‌ها دمای زیر صفر درجه دارد گاومیش گلی حدود ۵۰ درجه حرارت داشته و از خاصیت‌های درمانی بیشماری برخوردار است.
آب گاومیش گلی ترش بیرنگ و کمی بودار است که به علت مواد معدنی موجود در آن این طمع و بوی خاص را دارد. مواد معدنی موجود در این آبگرم معدنی نیز شامل آنیونهای کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم است.

هر کدام از چشمه‌های آبگرم سرعین نام‌های به خصوصی دارند که اغلب به استفاده و خاصیت درمانی آن چشمه و یا یک داستان مرتبط با آن بر می‌گردد. در واقع نامگذاری‌ها وقتی در کنار هم بررسی می‌شود به منزله بررسی بخشی از تاریخ رفته بر این شهر است.
نامگذاری گاومیش گلی به تعبیر قدیمی‌ها به نوع استفاده از آن برمی گردد، به طوریکه به عقیده برخی پیش از آنکه این استخر شکل کنونی را به خود بگیرد گاومیشها بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می‌شده از آن استفاده می‌کردند از این رو اهالی سرعین و به تبع آن دیگران از آن به نام آبگرم گاومیش گلی یعنی چشمه گاو میش‌ها نام برده اند.

گاومیش گلی تا سال ۱۳۳۰ پیش گودی بی جداری در میان دره بوده و آب چشمه در آن گودی بصورت برکه ای جمع می‌شده و مازاد آن از گوشه ای در سمت جنوب شرقی وارد نهری می‌شد و به فاصله ۱۵۰ متری آسیابی را می‌گردانید. اما از این تاریخ به بعد دیوار و سکوی آبگرم گاومیش گلی احداث و شکل و شمایل ابگرم به خود گرفت.
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

احتمال شیوع کرونا در ایران بعد از بازگشت حجاج؛ به گفته عصر ایران

به نقل از سایت خبری عصر ایران؛ احتمال شیوع کرونا در ایران بعد از بازگشت حجاج وجود دارد، مجروحان منا در کنار بیماران مبتلا به کرونا بستری شده اند/ وزارت بهداشت: ولیمه را به تأخیر بیندازید.
عصر ایران - از آنجایی که ویروس کرونا در شهرهای عربستان شیوع یافته و طی حوادث اخیر شمار بسیاری از مصدومان در این بیمارستان‌ها بستری بوده‌اند به حجاج توصیه می‌شود ضمن توجه به دوران نهفتگی بیماری، زمان برگزاری مراسم «ولیمه» خود را اندکی به تعویق بیندازند.

دکتر محمد مهدی گویا، رئیس اداره بیماری‌های واگیر ...ادامه مطلب وزارت بهداشت در گفت‌و‌گو با آنا با توجه به بازگشت زائران ایرانی از عربستان و احتمال شیوع ویروس کرونا که عامل ابتلا به بیماری مرس است، گفت: امسال در عربستان به خصوص شهر ریاض، جده و مدینه شمار مبتلایان به «ویروس کرونا» افزایش یافته است، این مساله از آن جهت حائز اهمیت است که این بیماری بیشتر در بیمارستان‌ها منتقل می‌شود و این در حالی است که طی حوادث اخیر عربستان شمار بسیاری از مصدومان ایرانی در بیمارستان‌های این شهرها از جمله ریاض بستری بوده‌اند.

وی افزود: به همین دلیل نگرانی در خصوص بروز این ویروس مرگبار در بین زائران افزایش یافته است و به دلیل اینکه 30 درصد از مبتلایان به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند، حفظ جان و ایمنی زائران در عربستان و به محض ورود به ایران بسیار حائز اهمیت است.

حجاج باید تا 14 روز پس از بازگشت به کشور به علائم ویروس کرونا از قبیل تنگی نفس، اسهال، تب و سرفه توجه داشته باشند و در صورت مشاهده هر یک از علائم به مراکز درمان مراجعه کنند

رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون هیچ زائر ایرانی به این ویروس مبتلا نشده است، گفت: به دلیل طولانی بودن دوران نهفتگی بیماری (14 روز) به زائران توصیه می‌شود به محض ورود از روبوسی با همراهان و استقبال کنندگان به شدت اجتناب کنند و تا 14 روز پس از بازگشت به ایران به علائم هشدار دهنده بیماری شامل تب، سرفه، تنگی نفس و اسهال توجه کنند و در صورت بروز هر یک از علائم سریعا به مراکز درمان مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه حجاج باید تا حد امکان مراسم خود را به تعویق بیندازند، گفت: توصیه می‌شود تا اتمام دوران نهفتگی بیماری، حجاج هیچ گونه مراسمی برگزار نکنند.

در این حال، تماس با تالارهای پذیرایی نشان می‌دهد هنوز هیچ‌گونه اطلاعیه‌ای مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم «ولیمه» جهت پیشگیری از این بیماری مرگبار به آنها ابلاغ نشده و تمام مجموعه‌های پذیرایی، آماده خدمت‌رسانی به زائران هستند و این درحالی است که نمونه اپیدمی این بیماری چند سال گذشته در کشور کره مشاهده شده و ورود یک فرد عربستانی آلوده به ویروس کرونا به کره موجب ابتلای 183 نفر شد که در نهایت 36 نفر فوت شدند، 2 بیمارستان تعطیل شد و به 77 بیمارستان خسارت جدی وارد شد که در نهایت خسارتی بالغ بر 900 میلیون دلار به کشور کره تحمیل کرد؛ حال پیش بینی شیوع و خسارت‌های احتمالی وارد شده به کشور با ورود 6 هزار زائر در معرض خطر، وضعیت را بسیار نگران کننده می‌کند.

بر اساس این گزارش، حدود 200 ویروس، عامل سرماخوردگی است که «کرونا ویروس» یکی از این ویروس‌هاست که بر اثر تغییرات ژنتیکی که داده است موجب بروز بیماری مرس (MERS) شده است.

مرس یک بیماری ویروسی جدیدی است که در چند سال اخیر در کشورهای عربی سواحل جنوبی خلیج فارس به ویژه عربستان، امارات متحده عربی و قطر شایع شده است و می‌تواند توسط مسافران به سایر کشورها گسترش یابد. این بیماری در حال حاضر هیچ گونه واکسن و یا درمان خاصی ندارد. از علائم شایع بیماری مرس می‌توان به تب (درجه حرارت بالاتر از 38 درجه سانتی گراد)، سرفه، تنگی نفس و اسهال اشاره کرد.
برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در ایران حجاج باید از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن همراهان خود به خصوص اگر دارای علائم بیماری تنفسی هستند خودداری کنند، از ذبح غیر بهداشتی و تماس با خون و گوشت خام شتر اجتناب کنند، به هیچ عنوان فرآورده‌های لبنی شتر را مورد استفاده قرار ندهند، حتما در هنگام سرفه و یا عطسه دهان خود را بپوشانند، دست‌های خود را به صورت صحیح و مکرر با آب و صابون شست‌و‌شو دهند و در صورت بروز علائم تنفسی یا اسهال تا 14 روز پس از بازگشت از سفر حج به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی- درمانی مراجعه کنند.
منبع :
http://www.asriran.com/fa/news/419691/1
احتمال شیوع کرونا در ایران بعد از بازگشت حجاج؛ به گفته عصر ایران

رضا مالکی

رضا مالکی دوشنبه 6 مهر 94 - 17:35

ممنون از اطلاع رسانی

وقتی تهران دلربایی میکند

شاید اولین چیزهایی که از تهران به یاد بیاوریم، شلوغی و ترافیک و هزار مشغله باشد، ولی نمی‌توان از زیبایی‌های آن نیز چشم پوشید؛ یک هنرمند و عکاس ایرانی تصاویر زیبایی از مناطق مختلف تهران را به تصویر کشیده است که تهران را دور از نمای همیشگی نمایش می‌دهد.
وقتی تهران دلربایی میکند
وقتی تهران دلربایی میکند
وقتی تهران دلربایی میکند
وقتی تهران دلربایی میکند
وقتی تهران دلربایی میکند

دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز

دومین نمایشگاه خودروهای کلاسیک با حضور 70 خودرو کلاسیک با همکاری هیات اتومبیلرانی و موتوسواری آذربایجان شرقی و سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز صبح جمعه در لاله پارک تبریز برگزار شد و پس از آن خودروهای کلاسیک با اسکورت 12 موتور ریس در خیابان‌های تبریز رژه رفتند که با استقبال شهروندان تبریزی قرار گرفت.
دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز
دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز
دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز
دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز
دومین نمایشگاه رژه خودروهای کلاسیک در تبریز

گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران

قبرستان منحصر به فرد هفتاد مولا در شهرستان میرجاوه قرار دارد که قبرهای آن هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده اند. این بنا در دل صخره ای بزرگ واقع شده است و سبک معماری آن به اوایل دورهی اسلامی بر میگردد که تقلیدی از زیگوراتهای مقبره کوروش در بین النهرین است و ابزار سازندهی آن خشت خام میباشد، که نحوهی بنای آن بدین صورت است که ابتدا یک محل صندوقچه مانندی ساخته و سپس جسد را درون آن نهاده و روی آن را با چوب پوشانده اند ،سپس گنبد مثلثی شکل به ارتفاع بیش از یک متر روی آن ایجاد نموده اند.

2. ...ادامه مطلب گورستان تاریخی فال، در روستای فال از توابع بخش گله دار شهرستان مهر قرار دارد. این قبرستان بیش از 50 قطعه سنگ تاریخی صندوقی شکل و در اندازههای مختلف دارد که مربوط به قرون هشتم و یازدهم هجری میباشد,سنگهایی با انواع نقوش مهندسی، گیاهی و آیات قرآنی و نام و نشان بزرگان و اندیشمندان جنوب در این گورستان دیده میشود. بررسی باستان شناسان نشان داد که فال همان فال باستانی است که پنج قرن به عنوان نماد یکی از مهمترین شهرهای تاریخی دوره اسلامی در فارس اشتهار داشته است.

3. گورستانی خاموش و مرموز در دل روستای باستانی تیس با قدمتی حداقل 2300 ساله که در آن اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با راز آمیزی و سکوت ژرفناک طبیعت آن و آثار باستانی بر جای مانده پیوند خورده است و گورستان جن که بلوچها به آن " جن سنط " میگویند یکی از این رازهاست. قبرها در کنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند. حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدکنندگان را بر میانگیزد . شاید به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج کندن سنگ را بر خود هموار میکردند و گورها را اینچنین میساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد که " این گورها متعلق به جن هاست. بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد. شاید به همین دلیل است که مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت میدهند.

4. . گورستان سفید چاه، شاید یکی از عجیبترین گورستانهای ایران باشد. این قبرستان متعلق به دوره تیموریان است که در روستای سفید چاه شهرستان بهشهر قرار دارد. سفید چاه قبرستانی که با سنگهای عمودی خاکستری و حکاکیهای عجیب و غریب این سنگ ها، عنوان اولین قبرستان مسلمانان ایران را با خود یدک میکشد. در منطقه گلوگاه بهشهر، تقریبا کسی نیست که چیزی از داستانهای شگفتانگیز گورستان تاریخی این روستا نشنیده باشد. آنها معتقدند که خاک سفید این روستا نمیگذارد اجساد مردگانشان بپوسد و قدمت آن به بیش از ۱۲۰۰ سال پیش بازمیگردد که نمای گورستان با تخته سنگهای محرابی در صفوف منظم در بدو ورود همانند لشکری عظیم است که به پا ایستاده اند و نظاره گر هستند.این قبرستان به دلیل شکل خاصی که دارد و نظمی که در بین سنگ قبرها حاکم است حالت عجیبی در انسان حاکم می‌کند. در روستای سفیدچاه رسم بوده است که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل آنها حکاکی میکردند اما بعد از مرگ آخرین بازمانده سنگتراشان و حکاکان مصیبمحله، عمر حکاکی روی سنگها هم به پایان رسیده است.

5.. جایی در دوردستهای شمال گلستان بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره کننده و عجیب قرار دارد که آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ بازمیگرداند، گورستانی با سنگ قبرهای منحصربه فرد و بینظیر که تا 5 متر قد دارند و هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست. سنگ مزارهای گورستان «خالد نبی» که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر 5 متر است، با قطری بیش از 50 سانتیمتر و وزنی بالغ بر 2 تن به صورت ایستاده و در شکلهایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده است. کاربرد این سنگ قبرها هنوز مشخص نیست اما به گفته مردم محلی منطقه این مکان همان جایی است که خالد نبی(ع) در آن دعا کرد که قومش به سنگ تبدیل شود و دست کفار به آنها نرسد. این گورستان که از سنگهای یک پارچه تراشیده شده به سه دسته کلی تقسیم میشوند: سنگ مزارهای استوانهای بلند، مستقیم و عمود که به شکل آلت مردان ساخته اند که احتمالاً مخصوص گور مردان بودهاست. سنگ مزارهایی صلیبی شکل و یا بصورت نیم کره و شبیه دو پستان بزرگ ساخته شدهاند، که احتمالاً مخصوص گور زنان بودهاست. و همچنین سنگ مزارهایی که به شکل شاخ قوچ ساخته شدهاند. در فرهنگ قدیمی ترکمنها قوچ مظهر قدرت و فرمانروایی است. در فصل بهار زیارتگاه خالد نبی را از دست ندهید، مزارع کلزا و گندم که مسیر حرکت هستند، دشت شقایق اطراف مزار، سنگ قبرهای تاریخی، مقبره خالد نبی و در آخر هم دشت وسیع و آب و هوای خوب شما را شیفته این مکان میکند.
گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران
گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران
گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران
گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران
گورستان‌های عجیب و اسرار آمیز ایران

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی دوشنبه 30 شهریور 94 - 14:02

چقدر جالب، ممنون

فاطیما راد

فاطیما راد دوشنبه 30 شهریور 94 - 14:25

واقعا عجیبن!

مهسا حسن نژاد

مهسا حسن نژاد دوشنبه 30 شهریور 94 - 20:45

چقدر عجیب غریبه تاریخ. واقعا جالب بود ممنون

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچس...

سرزمین اساطیری سیستان و بلوچستان از دو ناحیه شمال و جنوب تشکیل شده است. سیستان امروزی که قسمت شمالی استان را در برمی گیرد، در کتاب اوستا، یازدهمین سرزمینی است که " اهورامزدا " آفریده. همچنین زادگاه رستم دستان قهرمان حماسی شاهنامه فردوسی می‌باشد. تاریخ نگاران سیستان را به گرشاسب، یکی از...

اطلاعات| نقشه | مسیر
برج آزادی

برج آزادی

برج آزادی در سال ۱۳۴۹ توسط معمار ایرانی، حسین امانت طراحی و ساخته‌شد. این برج، تا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ به نام «برج شهیاد» معروف بود هم اکنون به «برج آزادی» معروف گردیده‌است و نماد شهر تهران است . برج آزادی در ایران، نمونه ای از نماد و نشانه‌های شهری به طراحی و اجرای حسین امانت است که م...

اطلاعات| نقشه | مسیر
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی...

اطلاعات| نقشه | مسیر
تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته (فیروزکوه در فاصله 125 کیلومتری تهران است) و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستانها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. درجه هوای این منطقه به طور متوسط بیست درجه کمتر از دمای هوای تهران است. ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
برج میلاد

برج میلاد

برج میلاد برجی مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. برج میلاد، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی 62 هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر (گیشا) در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد. این محل پس از بررسی و مطالعه21 نقطه و انتخاب ۱۷ نقطه از مختلف شهر ...

اطلاعات| نقشه | مسیر

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم