درباره من

مطالب من

موزه حشرات هایک میرزایانس تهران

موزه حشرات هایک میرزایانس، با بیش از چهار میلیون نمونه حشره، تنها مرجع رسمی شناسایی و رده بندی حشرات و غنی‌ترین موزه جانور شناسی ایرانه. این موزه نزدیک به ۴ میلیون نمونه از حشرات ایران و چند هزار نمونه از حشرات به ویژه پروانه‌های بزرگ و زیبای نواحی گرمسیری جهان رو در خود جای داده. تا کنون بین ۲۰ تا ۲۵ ... ادامه مطلب

غار علیصدر

غار علیصدر-روستای علی صدر-بخش گل تپه-شهرستان کبودرآهنگ-استان همدان
Landscapes Of Ali Sadr Cave/KabodarAhang County/Hamedan Province
photographer:Mr.Vahid Sohrabi & Shayan Naji
در فهرست میراث طبیعی ملی ایران که از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است، نام علی صدر به عنوان تنها غار تالابی ایران،در ردیف23 ام ثبت شده است. غار علی صدر به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی ایران و دومین غار طویل(نه عمیق)پس از غار کتله خور زنجان،از شهره‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که باحدود14کیلومتر دالان ودهلیز از آن به عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان نیزیاد می‌شود.
این غار که در ارتفاع 2100 متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد،در اصل سفره آب زیر زمینی است در زیر تپه ای نسبتا بزرگ که منفذی برای ورود به آن در کوهپایه این تپه ایجاد شده است.اولین کاوش حرفه‌ای غار درمهرماه۱۳۴۲ انجام شدودر نهایت با تعریض دهانه نیم متری آن به عرض ۵ و ارتفاع ۳ متر وبا تجهیز غار به چند قایق و تأمین روشنایی داخل آن،ازسال ۱۳۵۴ بازدید عموم گردشگران آغاز گردید.گفتنی است نام روستا همجوار غار،علی سد یا علی سرد بوده که واژه علی صدر از سال1350 واز سوی پیمانکار ساخت جاده روستا بر روی غار نامیده شدونام روستا نیز تغییرکرد!
تقریبا در تمام دالان‌ها ودهلیز‌های این غار آب وجود دارد. عمق آب در برخی قسمت‌ها تا14متر نیز می‌رسد،اما با توجه به خروج آب مازاد از قسمت‌های مختلف،ارتفاع مگر به صورت نزولی تغییرنمی کند.آب بسیار زلال موجود در غاربدون رنگ،بو ومزه است،اما به دلیل رسوبات وآلودگی‌های انسانی غیر قابل شرب بوده ودر زمان بارندگی دچار کدورت می‌شود. هیچ گونه حیات جانوری در غار وجود ندارد.
ساخته‌های رسوبی شگفت‌انگیزی که طی چندین هزار سال تشکیل شده‌اند،اوج زیبایی این غار است.بازدید از غار به صورت مسیر یک کیلومتری رفت با قایق،پیاده روی500متری ومسیر یک کیلومتری برگشت باقایق است که با مسیر رفت متفاوت می‌باشد.بدون در نظر گرفتن اتلاف زمان در صفوف مختلف،حدود یک ساعت زمان برای گردش در غار زمان لازم است.هرچند که داخل غار کاملا تاریک است و روشنایی از طریق چراغ‌ها تامین می‌شود،اما بازدید از غار از حدود2ساعت بعد طلوع و2ساعت قبل غروب آفتاب صورت می‌گیرد.دمای داخل غار طی سال حدود16درجه است،لذا در تابستان بسیارخنک‌تر از بیرون ودر زمستان گرم‌تر از بیرون است.
برای بازدید از غار ایام تعطیل را انتخاب نکنید،چرا که زمان بسیاری در صف تهیه بلیط،صف دریافت جلیقه نجات و صف سوار وپیاده شدن از قایق اتلاف خواهد شد.همچنین به هیچ عنوان اثری از آرامش نمی‌بینید!مبلغ بلیط نیز بین20تا40هزار تومان است.پارکینگ و امکانات بهداشتی وخدماتی نسبتا مطلوب،رستوران و شرایط اسکان در چادر و سوئیت وهتل در محدوده غار وجود دارد.این میراث طبیعی ملی در70کیلومتری شمال غرب شهر همدان و330کیلومتری تهران قرار دارد.
شایان ناجی
... ادامه مطلب
غار علیصدر

دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران

Alandan Lake(Or Alandan Wetland) /Sari County/Mazandaran Province
photographers:Mr. Hosein Khademi & Mr. Ghorbani & Others
دریاچه بزرگ و زیبای الندان یا بهتر است بگوییم تالاب الندان که با اسامی چون آب بندان، پله ازنی ویا آببندان پله نیز شناخته می‌شود،با وسعت بیش از15هکتار در دل جنگل‌های زیبای ... ادامه مطلب
دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران

دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران

Landscapes of Valasht(Sama)Lake/Kelardasht County/Mazandaran Province
مناظری از دریاچه ولشت(سماء)،شهرستان کلاردشت،استان مازندران
ولشت یکی از دریاچه‌های بزرگ آب شیرین ایران است که با ۱۵هکتار مساحت و ۲۰متر عمق درشهرستان کلاردشت استان مازندران جای گرفته است. این دریاچه زیبا به عنوان 71 امین میراث ... ادامه مطلب
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران

مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران

Landscapes Of Kojur & Si-Sangan Forest/Nowshahr County/Mazandaran Pr
photographers:
Mr.Akbar Salehi & Mr.Amir Rezaei & Mr.Reza Rezaee& Shayan Naji
طراوت و زیبایی طبیعت در اردیبهشت و آبان ماه به اوج خود می‌رسد، لذا جنگل نوردی بهترین گزینه طبیعت گردان دراین ماه هاست. یکی از مسیرهای زیبا والبته ... ادامه مطلب
مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران

مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل

Roads of Asalem & Punel (Gilan Province)To Khalkhal (Ardebil Provincee
Photographers:Mr. Reza Rezaee & Mr.Ali Kazemi & Others
حتما تاکنون نام جاده اسالم-خلخال را شنیده اید.این جاده جنگلی - کوهستانی بسیار زیبا، با طول70کیلومتر، شهر اسالم واقع در شهرستان تالش(هشتپر) استان گیلان را به شهرخلخال، ... ادامه مطلب
مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل

جاده رویان(علمده) به بلده

آبشار‌های پری او(آب پری) وحرام او -شهرستان نور- استان مازندران
Landscapes:The Road Of Royan (Alamdeh) To Baladeh
Pari-O (Abpari)& Haram-O Waterfalls/Nur County/Mazandaran Province
photographers:Mr.Reza Rezaee & Shayan Naji & Others
شهر‌های رویان و بلده،مراکز بخش هایی به همین نام هستند ... ادامه مطلب
جاده رویان(علمده) به بلده

دریاچه گل رامیان

دریاچه گل رامیان،شهرستان رامیان،استان گلستان
photo:Landscape of Gole ramian Lake/Ramian county/Golestan Province
شهررامیان، در20کیلومتری جنوب شهرگنبدکاووس و70کیلومتری شرق گرگان ، مرکزاستان گلستان قرار دارد.گل رامیان اصطلاحی است که درباب دریاچه واقع دراین منطقه به کارمی برندکه البته تلفظ صحیح آن به زبان ترکی گوءل به معنای گودال عمیق است.آب این دریاچه دایره ای شکل فیروزه ای رنگ، ازچشمه‌های کف آن تامین می‌شود.گل رامیان یا دالان بهشت، باقطرتقریبی90مترو بامساحت حدود7هزارمترمربع، عمیق‌ترین چشمه آبسرد جهان نامیده می‌شود!
عمق آن بین30تا120مترگزارش شده است،اما براساس اسناد تاریخی،عمق آن بین60تا90متر برآورد می‌شود.به روایتی این استخر عمیق،درقرن پنجم هجری ودرزمان حکومت آل زیار،به دستور قابوس بن وشمگیر وبه دست دانشمند نامی ایرانی،ابونصرفارابی طراحی وبا نیروی پنج هزار گارگر،جهت ایجاد استراحت گاهی برای پادشاه اجرایی شده است واز آن به نام پلنگ سره یاد گردیده است.
دسترسی به گل رامیان از طریق جاده رامیان به شاهرود امکان پذیر است.بدین منظور می‌بایست از جاده علی آبادکتول-آزادشهروارد بلواراصلی شهر رامیان شد.پس از6کیلومتر به میدان اصلی شهر خواهیم رسید.سپس مسیرمستقیم را به سمت جاده آسفالته جنگلی ادامه داده و پس از6کیلومتر طی مسیر،تابلویی کوچک در سمت راست مسیر،مارابه سمت جنگل راهنمایی خواهدکرد.فاصله دریاچه تا کنار جاده حدودهزار متر است که بخشی ازآن را می‌توان با خودرو طی کرد.پس از عبور از رودخانه رامیان که در شرق دریاچه است،دالان بهشت به استقبال ما خواهد آمد.
اگربه رامیان رفتید،حتما از گنبدقابوس واقع درشهرگنبدکاووس که در20کیلومتری رامیان است نیز دیدن فرمایید.
اخطار:داشتن حداقل عمق35متر برای این دریاچه قطعی است.با توجه به غرق شدن افرادبسیاردراین دریاچه،به هیچ عنوان در این دریاچه شنانکنید.
شایان ناجی ... ادامه مطلب
دریاچه گل رامیان

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار-شهر پره سر-شهرستان رضوانشهر-استان گیلان
Visadar Waterfall/Paresar City/RezvanShahr County/Gilan Province
photographer:Mr. Khalil Gholami & Others
پَره‌سَر یکی از شهرهای ساحلی شهرستان رضوانشهر استان گیلان است که در کناره جنوب غربی دریای خزر، در مسیر جاده بندر انزلی ـ آستارا قرار ... ادامه مطلب
آبشار ویسادار

یلدا در لرستان

در لرستان نیز که مهد فرهنگ غنی ایرانی بوده شب یلدا یا ' شو اول قاره' با آداب و رسوم خاص خود همراه است و مردم این دیار سعی می‌کنند در حد بضاعت خود به هر نحو که شده این آداب را به جای بیاورند.
روز آخر آذرماه، خانه تکانی توسط کدبانوها و زنان لرستانی آغاز می‌شود و همزمان با این خانه تکانی حال و هوای دل مردمان لر نیز طراوت و تازگی می‌یابد.
زنان لرستانی با تمام هنر و سلیقه خود سعی در یک سفره آرایی چشمگیر و سبقت از یکدیگر دارند و در این میان می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین غذاهای لرستان به ویژه خرم آباد انواع غذاهای کبابی از جمله جوجه کباب و کوبیده است.
رفته رفته با نزدیک شدن به غروب آخرین روز پاییز در همه خانه‌های لرستان بوی گندم بو داده به مشام می‌رسد گندمی که اصطلاح 'گندم شیر' دارد و آن را در شیره می‌خیسانند و زردچوبه و نمک را با آن مخلوط می‌کنند سپس آن را روی ساج برشته می‌کنند و همراه بادام، گردو، کشمش، سیاه دانه و کنجد مخلوط می‌کنند.
البته سال‌های اخیر سایر تنقلات از جمله پسته و گردو و بادام نیز جایی در سبد شب یلدای لرستانی‌ها برای خود باز کرده اند.
بعد از صرف شام مفصل، شب نشینی، دید و بازدید اقوام، فال حافظ و فال چهل سرو به همراه صرف انار و هنداوانه آغاز می‌شود.
***فال 'چهل سرو' تفالی به اشعار لکی
مجموعه ابیات 'چل سرو' که سراسر به زبان لکی است متعلق به قوم لک و ادبیات و فرهنگ آن بوده که با توجه به لک زبان بودن بخش‌های وسیعی از لرستان و ارتباط لک زبانان با سایر اقوام در سراسر استان گسترش یافته است.
گرفتن فال چهل سرو و خواندن چهل بیت شعر، همانند تفال به حافط در میان لرستانی‌ها رواج دارد، تفالی که لرستانی‌ها برای شروع فصل سرما و زمستان می‌زنند و گاهی اوقات نیز به نیت خاصی فال می‌گیرند.
در چهل سرو یک نفر از بزرگان خانواده چهل عدد از دانه‌های تسبیح را شمرده و جدا می‌کند و سایر بزرگترها که اشعار چهل سرو را می‌دانند به نوبت مصرع‌های نخست این اشعار را می‌خوانند و به ازای هر مصرع، یک عدد دانه تسبیح شمارش می‌شود.
البته فرد تسبیح به دست باید تسبیح را از بقیه افراد مخفی کند تا متوجه نشوند چهل دانه تسبیح کی به اتمام می‌رسد، تا اینکه چهلمین مصرع که به چهلمین دانه تسبیح می‌رسد به عنوان نتیجه تفال اعلام می‌شود.
پس از آن، مصرع دوم تفال نیز خوانده می‌شود و تعبیر آن هرچه که باشد به منزله خوب یا بد بودن نتیجه نیت مورد نظر است.
'خدات و بین د دو گل ژوهار، اول اسب و زین دوم ژن و مال' به معنی 'خدایت بدهد دو گل از بهار اول اسب و زین دوم زن و دارائی'، 'تلی ژ زلفت پاونی پامه، گری نوینمت آخر دنیامه' به معنی 'تاری از زلفانت پایبند پامه، لحظه ای نبینمت آخر دنیامه، 'هر صو و سحر بانگ خروسان ، شوره تلمیت بار تازه عروسان' به معنی 'هر صبح و سحر بانگ خروسها، صدای پای کاروان تازه عروسها' نمونه هایی از ابیات فال چهل سرو هستند.
یلدای لرستان/ از پشت بام خانه تا پشت بام همسایه
یکی از پر هیجان‌ترین بخش‌های شب یلدا در لرستان اجرای آیین سنتی است که مورد علاقه اقشار مختلف و گروههای سنی متفاوت قرار می‌گیرد.
پس از صرف شام، پسرهای نوجوان هر خانه با در دست گرفتن چادرهای مشکی و رنگی از طریق پشت بام منزل خود به پشت بام همسایه‌ها می‌روند و با سردادن اشعاری، صاحبان خانه‌ها را به بیرون از منزل می‌کشانند.
در واقع با توجه به بافت سنتی بسیاری از مناطق لرستان، خانه‌ها دوش به دوش یکدیگر قرار گرفته و به راحتی می‌توان تا چندین خانه را از طریق پشت بام‌ها سرکشی کرد.
در این آیین، دراز کردن شال یا چادری از پشت بام همسایه برای دریافت آجیل و میوه از سوی دیگر همسایگان و خواندن اشعاری به همین منظور از برنامه‌های ویژه شب یلدا در شهرهای مختلف لرستان است.
نوجوانان و جوانان به پشت بام همسایه خود می‌روند و در حالی که چادر همراه خود را از پشت بام به منزل همسایگان آویزان کرده اند با خواندن اشعار کوتاه، رسیدن یلدا را خبر می‌دهند و برای اهل منزل آرزوی خیرت و برکت می‌کنند.
پس از خواندن اشعار با صدای بلند، صاحب خانه در شال و یا چادرآنها آجیل، شیرینی و میوه و گندم شاهدانه می‌گذارد.
'امشو اول قاره، خیر د هونت بواره' امشب اول یلدا یا اول زمستان است خیر از خانه ات ببارد، 'نون و پنیر و شیره، کیخا هونت نمیره' نان و پنیر و شیره کدخدا (صاحب خانه) خانه ات نمیرد، 'چی به علی کوشکه بیاره' چیزی بده علی کوچولو یا بچه ات بیاورد، اشعاری است که توسط جوانان و نوجوانان خوانده می‌شود.
**
لرستانی‌ها همچنین از اول آذر تا 40 روز بعد را چله بزرگ می‌نامند و گوسفند قربانی شده را برای این 40 روز نگهداری می‌کنند.
از روز چهل تا روز 44 زمستان را ... ادامه مطلب
یلدا در لرستان

حیدر محمدی

حیدر محمدی یکشنبه 29 آذر 94 - 20:24

ممنون-جامع و کامل

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم