درباره من

مطالب من

موزه حشرات هایک میرزایانس تهران

موزه حشرات هایک میرزایانس، با بیش از چهار میلیون نمونه حشره، تنها مرجع رسمی شناسایی و رده بندی حشرات و غنی‌ترین موزه جانور شناسی ایرانه. این موزه نزدیک به ۴ میلیون نمونه از حشرات ایران و چند هزار نمونه از حشرات به ویژه پروانه‌های بزرگ و زیبای نواحی گرمسیری جهان رو در خود جای داده. تا کنون بین ۲۰ تا ۲۵ هزار گونه و زیر گونه از حشرات ایران موجود در موزه شناسایی شده.

تهران / بزرگراه چمران/ خیابان تابناک/ موسسه تحقیقات رده بندی حشرات

غار علیصدر

غار علیصدر-روستای علی صدر-بخش گل تپه-شهرستان کبودرآهنگ-استان همدان
Landscapes Of Ali Sadr Cave/KabodarAhang County/Hamedan Province
photographer:Mr.Vahid Sohrabi & Shayan Naji
در فهرست میراث طبیعی ملی ایران که از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است، نام علی صدر به عنوان تنها غار تالابی ایران،در ردیف23 ام ثبت شده است. غار علی صدر به عنوان بزرگ‌ترین غار آبی ایران و دومین غار طویل(نه عمیق)پس از غار کتله خور زنجان،از شهره‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که باحدود14کیلومتر دالان ودهلیز از ...ادامه مطلب آن به عنوان طولانی‌ترین غار آبی جهان نیزیاد می‌شود.
این غار که در ارتفاع 2100 متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد،در اصل سفره آب زیر زمینی است در زیر تپه ای نسبتا بزرگ که منفذی برای ورود به آن در کوهپایه این تپه ایجاد شده است.اولین کاوش حرفه‌ای غار درمهرماه۱۳۴۲ انجام شدودر نهایت با تعریض دهانه نیم متری آن به عرض ۵ و ارتفاع ۳ متر وبا تجهیز غار به چند قایق و تأمین روشنایی داخل آن،ازسال ۱۳۵۴ بازدید عموم گردشگران آغاز گردید.گفتنی است نام روستا همجوار غار،علی سد یا علی سرد بوده که واژه علی صدر از سال1350 واز سوی پیمانکار ساخت جاده روستا بر روی غار نامیده شدونام روستا نیز تغییرکرد!
تقریبا در تمام دالان‌ها ودهلیز‌های این غار آب وجود دارد. عمق آب در برخی قسمت‌ها تا14متر نیز می‌رسد،اما با توجه به خروج آب مازاد از قسمت‌های مختلف،ارتفاع مگر به صورت نزولی تغییرنمی کند.آب بسیار زلال موجود در غاربدون رنگ،بو ومزه است،اما به دلیل رسوبات وآلودگی‌های انسانی غیر قابل شرب بوده ودر زمان بارندگی دچار کدورت می‌شود. هیچ گونه حیات جانوری در غار وجود ندارد.
ساخته‌های رسوبی شگفت‌انگیزی که طی چندین هزار سال تشکیل شده‌اند،اوج زیبایی این غار است.بازدید از غار به صورت مسیر یک کیلومتری رفت با قایق،پیاده روی500متری ومسیر یک کیلومتری برگشت باقایق است که با مسیر رفت متفاوت می‌باشد.بدون در نظر گرفتن اتلاف زمان در صفوف مختلف،حدود یک ساعت زمان برای گردش در غار زمان لازم است.هرچند که داخل غار کاملا تاریک است و روشنایی از طریق چراغ‌ها تامین می‌شود،اما بازدید از غار از حدود2ساعت بعد طلوع و2ساعت قبل غروب آفتاب صورت می‌گیرد.دمای داخل غار طی سال حدود16درجه است،لذا در تابستان بسیارخنک‌تر از بیرون ودر زمستان گرم‌تر از بیرون است.
برای بازدید از غار ایام تعطیل را انتخاب نکنید،چرا که زمان بسیاری در صف تهیه بلیط،صف دریافت جلیقه نجات و صف سوار وپیاده شدن از قایق اتلاف خواهد شد.همچنین به هیچ عنوان اثری از آرامش نمی‌بینید!مبلغ بلیط نیز بین20تا40هزار تومان است.پارکینگ و امکانات بهداشتی وخدماتی نسبتا مطلوب،رستوران و شرایط اسکان در چادر و سوئیت وهتل در محدوده غار وجود دارد.این میراث طبیعی ملی در70کیلومتری شمال غرب شهر همدان و330کیلومتری تهران قرار دارد.
شایان ناجی
غار علیصدر
غار علیصدر
غار علیصدر

دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران

Alandan Lake(Or Alandan Wetland) /Sari County/Mazandaran Province
photographers:Mr. Hosein Khademi & Mr. Ghorbani & Others
دریاچه بزرگ و زیبای الندان یا بهتر است بگوییم تالاب الندان که با اسامی چون آب بندان، پله ازنی ویا آببندان پله نیز شناخته می‌شود،با وسعت بیش از15هکتار در دل جنگل‌های زیبای هیرکانی، در 60کیلومتری جنوب شرق شهر ساری و درجوار روستاهای الندان و ازنی قرار دارد.
آب هیچ رودخانه ای وارد این دریاچه نمی‌شود و نزولات آسمانی تامین کننده آب دریاچه اند، لذا درصورت افزایش بارندگی ها،سطح دریاچه تا30هکتار نیر افزایش خواهد یافت.
در نزدیکی دریاچه رودخانه ای است با آبی تمیز وشاید قابل نوشیدن!
زیبایی کم نظیر این دریاچه به دلیل درختان پهن برگ سربه فلک کشیده ای است که سراسر پیرامون دریاچه قرار دارند. حضوراردک‌های وحشی در زمستان، میوه‌های درخت‌چه‌های ازگیل و ولیک و تلکا در پاییز وگل‌های بنفشه وحشی و انواع سبزی‌های معطر ودارویی در بهار، بر زیبایی این تالاب افزوده است.
دسترسی به این دریاچه از تمام جهات امکان پذیر است.مهم‌ترین مسیرهای دسترسی عبارتند از:
---در صورتی که از ساری قصد الندان کرده باشیم،می بایست در جاده زیبای ساری -کیاسر(مرکزبخش چهاردانگه) طی مسیرکنیم. پس از حدود 55کیلومتر ، از سمت راست وارد جاده فرعی آسفالته خواهیم شد که بعد5کیلومترمارا به روستای ازنی(Azeni) خواهد رساند.از ازنی نیز تا دریاچه، 3کیلومتر جاده خاکی خواهیم داشت. این مسیر بهترین مسیر دسترسی به الندان است.
---حال اگر از سمنان قصد الندان داریم،بایداز مهدی شهر،شهمیرزاد وفولاد محله حدود 130کیلومترطی مسیر کرد تابه کیاسر رسید.از دامغان نیز باید به سمت آستانه حرکت کنیم تا پس از 120کیلومتربه شهرکیاسر برسیم. 5کیلومتر بعد کیاسر،به دوراهی خواهیم رسید که جاده فرعی سمت چپ پس از 7کیلومتر به دریاچه الندان منتهی خواهد شد.
---اگر از تهران به قصد الندان حرکت کرده اید،نیازی به عبور از شهرهای پل سفید، زیراب، شیرگاه، قائمشهر وساری نیست، بلکه در مسیر جاده فیروزکوه، قبل ورود به شهر پل سفید (مرکز شهرستان سوادکوه) از راست وارد جاده ای آسفالته شوید.پس از65کیلومترطی مسیر از این جاده جنگلی و ییلاقی بسیار زیباو عبور از کنار دریاچه سلیمان تنگه(سدشهیدرجایی)، به کیلومتر25 جاده ساری-کیاسرخواهیدرسید.لذا در این سه راه به سمت کیاسر تغییر مسیرداده وادامه مسیر تا روستای ازنی ودریاچه الندان.در مجموع از پل سفید تا دریاچه105کیلومتر مسیر جاده ای است.
پیشنهادویژه فقط به افراد باحوصله وجست وجوگر:
از پل سفیدتادریاچه سلیمان تنگه50کیلومتر راه است در جاده ای بسیار زیبا. حدود6کیلومتر بعدتونل( وسازه سد) به دوراهی خواهید رسیدکه جاده فرعی سمت راست روستای پلسک(polask) را معرفی می‌کند.از ابتدای این جاده فرعی35کیلومتر راه خواهید داشت تا به الندان برسید. با توجه به تعدد دوراهی‌ها حتما از اهالی ،مسیرصحیح را پرس وجو کنید.GPSگوشی‌های هوشمند نیز در تعیین مسیر صحیح موثر خواهند بود.
.شایان ناجی
دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران
دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران
دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران
دریاچه (تالاب) الندان،بخش چهاردانگه،شهرستان ساری،استان مازندران

دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران

Landscapes of Valasht(Sama)Lake/Kelardasht County/Mazandaran Province
مناظری از دریاچه ولشت(سماء)،شهرستان کلاردشت،استان مازندران
ولشت یکی از دریاچه‌های بزرگ آب شیرین ایران است که با ۱۵هکتار مساحت و ۲۰متر عمق درشهرستان کلاردشت استان مازندران جای گرفته است. این دریاچه زیبا به عنوان 71 امین میراث طبیعی ایران ،ثبت ملی شده است. ولشت و سماء نام آبادی‌های اطراف دریاچه است که سبب شده دریاچه را نیز به این نام خطاب کنند.آب ولشت از نزولات آسمانی و چشمه‌های کف دریاچه تأمین می‌شود.ولشت سر ریز آب ندارد ...ادامه مطلب و با کم و زیاد شدن مقدار آب ورودی، سطح آب آن تغییرمی کند. این دریاچه معمولا در زمستان‌ها یخ می‌زند ودر بهار وتابستان نیز پذیرای برخى از گونه هاى پرندگان مهاجر است. انواع آبزیان به ویژه اردک ماهی نیز در آن به وفور یافت می‌شود،لذامحل مناسبی برای ماهی گیری است. دریاچه ولشت و تمامی محیط اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست به ثبت رسیده است.
ولشت در جنوب غرب شهر چالوس،شمال شرق شهر کلاردشت وشمال شهر مرزن آباد واقع شده است.برای دسترسی به دریاچه از دوجاده می‌توان طی مسیرکرد که هر دو جاده درحدود5کیلومتر مانده به دریاچه خاکی وکوهستانی است.باهر نوع خودرویی در شرایط غیربارندگی والبته با احتیاط وصبر فراوان،این دریاچه قابل دسترس خواهد بود.این مسیرها عبارتند از:
1ـ درجاده کرج به سمت چالوس ،حدود4کیلومتر پس از عبور از مرزن آباد و بعد از پل کجور،تابلویی راهنما(هتل کاسنیک- دریاچه ولشت) مارابه سمت چپ راهنمایی می‌کند. از آن جا با طی 12کیلومتر دریک جاده که نیمی از آن آسفالته است ، ازجناح جنوبی به دریاچه می‌رساند.
2ـ ازجاده آسفالته مرزن آباد به کلاردشت بعد12کیلومتر،از راست ازجاده ای فرعی به سمت روستای کلنو(kaleno) تغییر مسیر می‌دهیم .از کلنو جاده خاکی سمت چپ و راست،هر دو به ولشت منتهی می‌شود.در صورتی که از چپ ادامه مسیر دهیم بعد7کیلومتر مسیرپرپیچ وخم ازجبهه شمال غرب به دریاچه خواهیم رسید.اگر هم از کلنو به سمت راست حرکت کنیم بعدحدود4کیلومتر می‌بایست از دوراهی به سمت چپ تغییر مسیردهیم وازآن جا بعد حدود5کیلومتر از جبهه جنوبی به دریاچه خواهیم رسید.
متاسفانه در سال‌های اخیر حجم زباله گردشگران از زیبایی محدوده دریاچه کاسته،لذا رعایت فرهنگ گردشگری لازم است!همین زباله‌ها سبب شده تعداد خرچنگ‌ها وقورباغه‌ها در محدوده دریاچه بسیار افزایش یابند.درضمن در محدوده دریاچه درختی برای تامین هیزم از چوب‌های خشک آن وجود ندارد.
باتشکر از.شایان ناجی
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران
دریاچه ولشت ،71 امین میراث طبیعی ملی ایران

مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران

Landscapes Of Kojur & Si-Sangan Forest/Nowshahr County/Mazandaran Pr
photographers:
Mr.Akbar Salehi & Mr.Amir Rezaei & Mr.Reza Rezaee& Shayan Naji
طراوت و زیبایی طبیعت در اردیبهشت و آبان ماه به اوج خود می‌رسد، لذا جنگل نوردی بهترین گزینه طبیعت گردان دراین ماه هاست. یکی از مسیرهای زیبا والبته شناخته شده برای بسیاری از کوه نوردان وطبیعت گردان، مسیر پیمایشی است درشهرستان نوشهر که به پیمایش کجور به سی سنگان شهره است. بخش کجور نقطه شروع جنگل‌های متراکم هیرکانی البرز مرکزی به سمت شمال است و ...ادامه مطلب مسیر نفر رو پیمایش نیز از نزدیکی دهکده ییلاقی کدیر(Kodir) در ارتفاع حدود2000متر آغاز و با رسیدن به ساحل کاسپین درارتفاع منفی20 در محدوده پارک جنگلی سی سنگان خاتمه می‌یابد.
حداقل طول مسیرجاده ای بین کدیر و سی سنگان از رویان حدود50کیلومتراست. فاصله مستقیم کدیر تا سی سنگان حدود15کیلومتر است، اما باتوجه به پیمایش به صورت فراز وفرود وچپ و راست،طول مسیرپیمایش پاکوب تا25کیلومتر نیز متغیر است،لذا پیمایش این مسیرباتوجه به فصل و توان افراد گروه درقالب برنامه ای48ساعته یاکمتر و شب مانی در جنگل انجام می‌شود.
وجود ده‌ها آبشار کوچک وبزرگ با ارتفاع بیش از50متر، چشمه‌های متعدد،هم مسیر بودن با رودخانه در اکثرمسیر و...درکنار طبیعت بکر و چشم نواز وبه ویژه جشنواره رنگ‌ها درپاییز هزاررنگ، همه نویدبخش سفری خاطره انگیز وبه یادماندنی است.
دسترسی به کجور وکدیر به این صورت است که 5کیلومتر پس از گذر از مرزن آباد،در جاده کرج-چالوس(نه آزادراه) به سه راهی کجور خواهیم رسید. پس از65کیلومتر طی مسیردراین جاده به کدیر و کمتراز20کیلومتر بعدکدیر به جاده بلده - رویان خواهیم رسید که درصورت حرکت به سمت رویان،20کیلومتر دیگرجاده زیبای جنگلی درپیش خواهیم داشت.
مسیر حرکت تا سی سنگان را می‌توان به گونه ای درنظر گرفت که از دریاچه ارواح (تالاب فراخین) وهمچنین دریاچه سدخاکی آبیدر(ملاکلا یا ممرز) نیزبازدید داشته باشید.به هیچ عنوان بدون راهنما مطمئن وارد جنگل نشوید.
لازم به ذکر است با توجه به عدم بازگشت به مبدا،استفاده از خودروی شخصی امکان پذیرنمی باشد. همچنین پیمایش با تیمی حداقل5تا10نفره انجام شود،چرا که خطرات مختلف ازجمله برخورد با حیوانات وحشی وصدمات حین پیمایش محتمل است.تجهیزات کامل کوه پیمایی وآذوقه دوبرابر نیاز همراه برده و توجه داشته باشید که تمام مسیر فقط نفر رو بوده وهیچ گونه خدمات رفاهی واقامتی وسکونت انسانی در مسیر وجود ندارد،البته همین موجب زیبایی سفرومسیر می‌باشد.
باتشکر:شایان ناجی
مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران
مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران
مسیرجنگلی پیمایش کجور به سی سنگان-شهرستان نوشهر-استان مازندران

مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل

Roads of Asalem & Punel (Gilan Province)To Khalkhal (Ardebil Provincee
Photographers:Mr. Reza Rezaee & Mr.Ali Kazemi & Others
حتما تاکنون نام جاده اسالم-خلخال را شنیده اید.این جاده جنگلی - کوهستانی بسیار زیبا، با طول70کیلومتر، شهر اسالم واقع در شهرستان تالش(هشتپر) استان گیلان را به شهرخلخال، مرکزشهرستان خلخال استان اردبیل ارتباط می‌دهد. همچنین جاده دیگری با طول77کیلومتر وباهمان طراوت وزیبایی، شهر پونل واقع در شهرستان رضوانشهر استان گیلان را به خلخال ارتباط می‌دهد.
درصورتی که از خلخال ...ادامه مطلب به سمت گیلان حرکت کنید،پس از حدود15کیلومتر،در ارتفاعات به یک دو راهی خواهید رسید.اما اگر از راست ادامه مسیر دهید،پس ازحدود 60کیلومتر طی مسیر به پونل خواهید رسید واگر از دوراهی به سمت چپ ادامه مسیر دهید، پس از حدود50کیلومتر طی مسیر،به اسالم خواهید رسید.
حال اگر از سمت گیلان قصد تجربه این جاده‌های زیبا وبازگشت به گیلان را دارید،پیشنهاد بنده این است که از پونل یا اسالم به سمت خلخال حرکت کنید و در دوراهی ذکر شده تغییر مسیر داده واز جاده دیگر به گیلان بازگردید.در این صورت شما110 کیلومتر در جاده‌های جنگلی وکوهستانی بسیار زیبا لذت برده اید.فاصله بین اسالم وپونل نیز حدود40کیلومتر است که پارک جنگلی گیسوم در 10 کیلومتری اسالم محل مناسبی برای شب مانی همراه با خانواده است.
زیبایی جاده اسالم-خلخال و پونل-خلخال مثال زدنی است. درکمتراز یک ساعت چندین اقلیم متفاوت همراه با تغییرات آب وهوایی لذت بخش را تجربه خواهیدکرد.خنکای مطبوع در دل تابستان و ریزش‌های جوی بهاری وپاییزی نیز بسیار لذت بخش خواهد بود.
نوش جان نمودن از کباب‌های مختلف که از گوشت تازه تهیه شده است نیز خاطره ای به یاد ماندنی برای شما رقم خواهد زد.توجه داشته باشید این دو جاده معمولا در فصل بارندگی در اثر ریزش برف وبهمن مسدود است.
باتشکر از .شایان ناجی
مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل
مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل
مثلث طراوت...جاده‌های جنگلی-کوهستانی اسالم،خلخال،پونل

جاده رویان(علمده) به بلده

آبشار‌های پری او(آب پری) وحرام او -شهرستان نور- استان مازندران
Landscapes:The Road Of Royan (Alamdeh) To Baladeh
Pari-O (Abpari)& Haram-O Waterfalls/Nur County/Mazandaran Province
photographers:Mr.Reza Rezaee & Shayan Naji & Others
شهر‌های رویان و بلده،مراکز بخش هایی به همین نام هستند که در شهرستان نور استان مازندران واقع شده اند.رویان که قبلا علمده نامیده می‌شد،در50کیلومتری شرق شهر چالوس و30کیلومتری غرب شهر محمودآباد قرار دارد.
از مرکز شهر رویان جاده ای شما را به سمت جنوب هدایت ...ادامه مطلب می‌کند.پس از 13کیلومتر طی مسیر در این جاده جنگلی و کوهستانی،به آبشار پری او یا همان آب پری می‌رسیم.این آبشار دقیقا کنار جاده وسمت چپ قرار دارد.ویژگی آبشار آب پری آن است که آب رودخانه از ارتفاع به صورت پلکانی ریزش می‌کند که وجود سنگ هادر مسیرسبب چشم نوازی این منظره وگوش نوازی صدای آب شده است.توقف برای ثبت عکس یادگاری ونوشیدن از آب خنک چشمه کنار آبشار خالی از لطف نیست.
اگر جاده را5کیلومتر ادامه دهیم به دو راهی خواهیم رسید.جاده سمت راست،جاده ای پرپیچ وخم وزیباست به طول80کیلومتر،که پس از عبور از شهرهایی چون کدیر وکجور ونزدیکی کندلوس،به جاده چالوس،در6کیلومتری شمال مرزن آباد منتهی می‌شود.
اگر در دو راهی مذکور،از سمت چپ ادامه مسیر دهیم پس از چند کیلومتر به آبشار خزه ای بسیار زیبایی در سمت چپ جاده روبه رو خواهیم شد.آب چشمه ای که از این آبشار سرریز می‌کند به مصرف خاصی نمی‌رسد وحرام می‌شود،لذا نام آبشار در بین افراد محلی حرام او می‌باشد!
شاید نام امام زاده بیژن به گوش تان خورده باشد!امام زاده سید محمد که افراد محلی به آن لقب امام زاده بیژن داده اند نیز حدود20کیلومتر بعد از دوراهی کجور-علمده قابل دسترسی است. از دوراهی مذکور تا بلده کمتر از60کیلومتر است،اما جاده بسیار پرپیچ وخم و کوهستانی والبته بسیار زیباست.قبل از رسیدن به بلده دورنمای قله زیبای دماوند در سمت چپ وقله مرتفع آزاد کوه در سمت راست جلب توجه می‌کند.
اگر از بلده به سمت غرب حرکت کنید،جاده پس از60کیلومتر به جاده چالوس،درمحدوده پل زنگوله(نزدیک تونل کندوان) منتهی خواهد شد.در این صورت فرصت بازدید از موزه و آرامگاه نیما یوشیج که در 10کیلومتری بلده است را خواهید داشت.
اگر هم از بلده به سمت شرق ادامه مسیر دهید،پس از 50کیلومتربه جاده هراز در محدوده آبشار شیرگاه وجنگل الیمستان،و85کیلومتری رودهن و50کیلومتری آمل خواهید رسید.
لازم به ذکر است جاده‌های مذکور همگی جز جاده‌های فرعی محسوب می‌شود،لذا اگر در رسیدن به مقصد عجله دارید،به هیچ عنوان جاده‌های مناسبی محسوب نمی‌شوند. همچنین با توجه به کوهستانی بودن مسیر،تردد در فصول بارندگی به ویژه زمستان مطلوب نیست. بهترین زمان سفر به این مناطق اردیبهشت تاآبان ماه است.
شایان ناجی
جاده رویان(علمده) به بلده
جاده رویان(علمده) به بلده
جاده رویان(علمده) به بلده
جاده رویان(علمده) به بلده

دریاچه گل رامیان

دریاچه گل رامیان،شهرستان رامیان،استان گلستان
photo:Landscape of Gole ramian Lake/Ramian county/Golestan Province
شهررامیان، در20کیلومتری جنوب شهرگنبدکاووس و70کیلومتری شرق گرگان ، مرکزاستان گلستان قرار دارد.گل رامیان اصطلاحی است که درباب دریاچه واقع دراین منطقه به کارمی برندکه البته تلفظ صحیح آن به زبان ترکی گوءل به معنای گودال عمیق است.آب این دریاچه دایره ای شکل فیروزه ای رنگ، ازچشمه‌های کف آن تامین می‌شود.گل رامیان یا دالان بهشت، باقطرتقریبی90مترو بامساحت حدود7هزارمترمربع، عمیق‌ترین چشمه ...ادامه مطلب آبسرد جهان نامیده می‌شود!
عمق آن بین30تا120مترگزارش شده است،اما براساس اسناد تاریخی،عمق آن بین60تا90متر برآورد می‌شود.به روایتی این استخر عمیق،درقرن پنجم هجری ودرزمان حکومت آل زیار،به دستور قابوس بن وشمگیر وبه دست دانشمند نامی ایرانی،ابونصرفارابی طراحی وبا نیروی پنج هزار گارگر،جهت ایجاد استراحت گاهی برای پادشاه اجرایی شده است واز آن به نام پلنگ سره یاد گردیده است.
دسترسی به گل رامیان از طریق جاده رامیان به شاهرود امکان پذیر است.بدین منظور می‌بایست از جاده علی آبادکتول-آزادشهروارد بلواراصلی شهر رامیان شد.پس از6کیلومتر به میدان اصلی شهر خواهیم رسید.سپس مسیرمستقیم را به سمت جاده آسفالته جنگلی ادامه داده و پس از6کیلومتر طی مسیر،تابلویی کوچک در سمت راست مسیر،مارابه سمت جنگل راهنمایی خواهدکرد.فاصله دریاچه تا کنار جاده حدودهزار متر است که بخشی ازآن را می‌توان با خودرو طی کرد.پس از عبور از رودخانه رامیان که در شرق دریاچه است،دالان بهشت به استقبال ما خواهد آمد.
اگربه رامیان رفتید،حتما از گنبدقابوس واقع درشهرگنبدکاووس که در20کیلومتری رامیان است نیز دیدن فرمایید.
اخطار:داشتن حداقل عمق35متر برای این دریاچه قطعی است.با توجه به غرق شدن افرادبسیاردراین دریاچه،به هیچ عنوان در این دریاچه شنانکنید.
شایان ناجی
دریاچه گل رامیان
دریاچه گل رامیان
دریاچه گل رامیان
دریاچه گل رامیان

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار-شهر پره سر-شهرستان رضوانشهر-استان گیلان
Visadar Waterfall/Paresar City/RezvanShahr County/Gilan Province
photographer:Mr. Khalil Gholami & Others
پَره‌سَر یکی از شهرهای ساحلی شهرستان رضوانشهر استان گیلان است که در کناره جنوب غربی دریای خزر، در مسیر جاده بندر انزلی ـ آستارا قرار دارد.پره سر حد فاصل میان شهرهای رضوانشهر و هشتپرشهرستان تالش ودرهمسایگی شهر اسالم بوده که بارضوانشهر15،تالش30 و رشت حدود100کیلومتر فاصله دارد.نام این شهر از دو قسمت (پره=محل ماهیگیری) و (سر=پسوند مکان) تشکیل شده است.
آبشار ویسادارنیز،در مسیر رودخانه لمیر در 15 کیلومتری غرب پره سردر منطقه ای کوهستانی وجنگلی قرار دارد.ویسادار به معنی سایه درخت بید است.این آبشار15 متر ارتفاع دارد و سومین آبشار مرتفع گیلان است.صدای ریزش آب از ارتفاع بیش از15متری درون حوضچه سنگی، منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده است.
برای دسترسی به آبشارویسادار از رشت،می بایست به سمت آستار حرکت کرد وپس از عبور از شهرهای انزلی،رضوانشهر وپونل،از سه راهی داخل شهر پره سر که نام آن میدان آبشار است، به سمت روستای سِکَرَه سرا (صیقل سرا) ادامه مسیر داد. بعد از عبور از این روستا به روستای آوَوییار(آبویار) وآبشار آبویار وپس از آن به آبشار ویسادارخواهیم رسید.آبشار در انتهای جاده‌ی آسفالته ای باریک وزیبا قرار دارد.جاده آن قدر باریک است که عبور ماشین‌ها در جهات مخالف از کنار هم با زحمت همراه است.پلی فلزی نیز جهت ارتباط دو طرف رودخانه در نزدیکی آبشار قرار دارد که می‌توان از آن،عظمت و زیبایی آبشار را به تماشا نشست.
جمع آوری شده توسط.شایان ناجی
آبشار ویسادار
آبشار ویسادار
آبشار ویسادار
آبشار ویسادار

یلدا در لرستان

در لرستان نیز که مهد فرهنگ غنی ایرانی بوده شب یلدا یا ' شو اول قاره' با آداب و رسوم خاص خود همراه است و مردم این دیار سعی می‌کنند در حد بضاعت خود به هر نحو که شده این آداب را به جای بیاورند.
روز آخر آذرماه، خانه تکانی توسط کدبانوها و زنان لرستانی آغاز می‌شود و همزمان با این خانه تکانی حال و هوای دل مردمان لر نیز طراوت و تازگی می‌یابد.
زنان لرستانی با تمام هنر و سلیقه خود سعی در یک سفره آرایی چشمگیر و سبقت از یکدیگر دارند و در این میان می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین غذاهای لرستان به ویژه خرم ...ادامه مطلب آباد انواع غذاهای کبابی از جمله جوجه کباب و کوبیده است.
رفته رفته با نزدیک شدن به غروب آخرین روز پاییز در همه خانه‌های لرستان بوی گندم بو داده به مشام می‌رسد گندمی که اصطلاح 'گندم شیر' دارد و آن را در شیره می‌خیسانند و زردچوبه و نمک را با آن مخلوط می‌کنند سپس آن را روی ساج برشته می‌کنند و همراه بادام، گردو، کشمش، سیاه دانه و کنجد مخلوط می‌کنند.
البته سال‌های اخیر سایر تنقلات از جمله پسته و گردو و بادام نیز جایی در سبد شب یلدای لرستانی‌ها برای خود باز کرده اند.
بعد از صرف شام مفصل، شب نشینی، دید و بازدید اقوام، فال حافظ و فال چهل سرو به همراه صرف انار و هنداوانه آغاز می‌شود.
***فال 'چهل سرو' تفالی به اشعار لکی
مجموعه ابیات 'چل سرو' که سراسر به زبان لکی است متعلق به قوم لک و ادبیات و فرهنگ آن بوده که با توجه به لک زبان بودن بخش‌های وسیعی از لرستان و ارتباط لک زبانان با سایر اقوام در سراسر استان گسترش یافته است.
گرفتن فال چهل سرو و خواندن چهل بیت شعر، همانند تفال به حافط در میان لرستانی‌ها رواج دارد، تفالی که لرستانی‌ها برای شروع فصل سرما و زمستان می‌زنند و گاهی اوقات نیز به نیت خاصی فال می‌گیرند.
در چهل سرو یک نفر از بزرگان خانواده چهل عدد از دانه‌های تسبیح را شمرده و جدا می‌کند و سایر بزرگترها که اشعار چهل سرو را می‌دانند به نوبت مصرع‌های نخست این اشعار را می‌خوانند و به ازای هر مصرع، یک عدد دانه تسبیح شمارش می‌شود.
البته فرد تسبیح به دست باید تسبیح را از بقیه افراد مخفی کند تا متوجه نشوند چهل دانه تسبیح کی به اتمام می‌رسد، تا اینکه چهلمین مصرع که به چهلمین دانه تسبیح می‌رسد به عنوان نتیجه تفال اعلام می‌شود.
پس از آن، مصرع دوم تفال نیز خوانده می‌شود و تعبیر آن هرچه که باشد به منزله خوب یا بد بودن نتیجه نیت مورد نظر است.
'خدات و بین د دو گل ژوهار، اول اسب و زین دوم ژن و مال' به معنی 'خدایت بدهد دو گل از بهار اول اسب و زین دوم زن و دارائی'، 'تلی ژ زلفت پاونی پامه، گری نوینمت آخر دنیامه' به معنی 'تاری از زلفانت پایبند پامه، لحظه ای نبینمت آخر دنیامه، 'هر صو و سحر بانگ خروسان ، شوره تلمیت بار تازه عروسان' به معنی 'هر صبح و سحر بانگ خروسها، صدای پای کاروان تازه عروسها' نمونه هایی از ابیات فال چهل سرو هستند.
یلدای لرستان/ از پشت بام خانه تا پشت بام همسایه
یکی از پر هیجان‌ترین بخش‌های شب یلدا در لرستان اجرای آیین سنتی است که مورد علاقه اقشار مختلف و گروههای سنی متفاوت قرار می‌گیرد.
پس از صرف شام، پسرهای نوجوان هر خانه با در دست گرفتن چادرهای مشکی و رنگی از طریق پشت بام منزل خود به پشت بام همسایه‌ها می‌روند و با سردادن اشعاری، صاحبان خانه‌ها را به بیرون از منزل می‌کشانند.
در واقع با توجه به بافت سنتی بسیاری از مناطق لرستان، خانه‌ها دوش به دوش یکدیگر قرار گرفته و به راحتی می‌توان تا چندین خانه را از طریق پشت بام‌ها سرکشی کرد.
در این آیین، دراز کردن شال یا چادری از پشت بام همسایه برای دریافت آجیل و میوه از سوی دیگر همسایگان و خواندن اشعاری به همین منظور از برنامه‌های ویژه شب یلدا در شهرهای مختلف لرستان است.
نوجوانان و جوانان به پشت بام همسایه خود می‌روند و در حالی که چادر همراه خود را از پشت بام به منزل همسایگان آویزان کرده اند با خواندن اشعار کوتاه، رسیدن یلدا را خبر می‌دهند و برای اهل منزل آرزوی خیرت و برکت می‌کنند.
پس از خواندن اشعار با صدای بلند، صاحب خانه در شال و یا چادرآنها آجیل، شیرینی و میوه و گندم شاهدانه می‌گذارد.
'امشو اول قاره، خیر د هونت بواره' امشب اول یلدا یا اول زمستان است خیر از خانه ات ببارد، 'نون و پنیر و شیره، کیخا هونت نمیره' نان و پنیر و شیره کدخدا (صاحب خانه) خانه ات نمیرد، 'چی به علی کوشکه بیاره' چیزی بده علی کوچولو یا بچه ات بیاورد، اشعاری است که توسط جوانان و نوجوانان خوانده می‌شود.
**
لرستانی‌ها همچنین از اول آذر تا 40 روز بعد را چله بزرگ می‌نامند و گوسفند قربانی شده را برای این 40 روز نگهداری می‌کنند.
از روز چهل تا روز 44 زمستان را
یلدا در لرستان
یلدا در لرستان

حیدر محمدی

حیدر محمدی یکشنبه 29 آذر 94 - 20:24

ممنون-جامع و کامل

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم