درباره من

مطالب من

اسکله Tsim Sha Tsui

در اسکله Tsim Sha Tsui قدم بزنید و محو چشم‌انداز دورنمای شهری هنگ‌کنگ شوید، وقتی در اینجا هستید حتما به خیابان ستاره‌ها هم بروید که مثل خیابان معروف هالیوود است که در آن برای هر سوپر استار یک ستاره گذاشتند، در این خیابان می‌توانید ستاره‌های چینی و فیلم‌های غربی را ببینید، در اینجا مغازه و رستوران هم وجود دارد و شب‌ها درآن بازارهای بزرگ برپا می‌شود که در آنجا غذاهای سنتی و سوغاتی فروخته می‌شود، حتما از قبل خودتان را برای گرفتن تخفیف‌های حسابی هم آماده کنید. ... ادامه مطلب
اسکله Tsim Sha Tsui

روشن کردن آتش در طبیعت

مواد لازم برای روشن کردن آتش
شاخه‌های خیلی ریز: پیش از هر چیز به شاخه‌های نازک نیاز داریم، شاخه‌های ریز 30 سانتی با قطری به اندازه چوب کبریت. این شاخه‌ها باید با کبریت آتش بگیرند. از این چوب‌ها باید حداقل به عرض 2 کف دست جمع کنید.
شاخه‌های ریز: این شاخه‌ها ضخیم‌تر از چوب کبریت ولی نازک‌تر از مداد و خشک و شکننده هستند. از این چوب‌ها به مقدار زیاد جمع کنید.
چوب معمولی: منظور چوب خشک و شکننده به قطر مداد است. این نوع چوب به روشن شدن و جان گرفتن آتش کمک خیلی زیادی می‌کند. از آنها به مقدار زیاد جمع کرده به قطعاتی به طول کف دست تقسیم‌شان کنید. این چوب‌ها بهترین نوع چوب برای ایجاد آتش کنترل شده برای پخت و پز هستند.
سوخت کوچک: به چوب‌هایی می‌گویند که ضخیم‌تر از مداد هستند، تقریبا به ضخامت انگشت شستتان. این چوب‌ها شروع‌کننده آتش به آن معنا که ما تصور می‌کنیم، هستند.
سوخت اصلی: چوب‌هایی ضخیم‌تر از انگشت شستتان که بتوانید روی زانو بشکنیدشان. برای اکثر آتش‌های موقت این بزرگ‌ترین سوختی است که به آن نیاز دارید. چوب‌های بزرگ‌تر با اسم «سوخت بزرگ» شناخته و برای آتش‌های ثابت و آتش‌های مخصوص به کار برده می‌شوند.
روشن کردن آتش
1 ـ مکان مناسبی برای روشن کردن آتش پیدا کنید؛ تمام چوب‌های مورد نیاز را جمع کرده و با استفاده از سوخت کوچک سکویی به اندازه 30 سانتی‌متر درست کنید. این چوب‌ها، چوب‌های ریز را از رطوبت زمین حفظ کرده و قلب آتش را تشکیل می‌دهند.
2 ـ یک دسته الیاف نازک چوبی روی سکو قرار دهید.
3 ـ دو دسته چوب خیلی ریز بردارید و روی الیاف چوبی به شکل سقف شیروانی قرار دهید.
4 ـ کبریت را روشن کنید و به الیاف بزنید. وقتی شعله زبانه کشید، چوب‌های معمولی را روی شعله‌ها قرار دهید. وقتی اینها نیز شروع به سوختن کردند، چوب‌های بزرگ‌تر را روی آتش بگذارید. این کار را ادامه دهید تا نوبت به سوخت اصلی برسد.
5- از مکانهای بادگیر دور شوید. چون آتش زبانه کشیده و از کنترل خارج میگردد. درصورت نیاز از یک بادشکن و بازتابنده‌های غیر از جنس چوب و یا سنگ استفاده کنید. در این راستا میتوانید گودالی نیز حفر کنید. بازتاب حرارت آتش را در جهت مورد نظر متمرکز میکند.
6- قبل از درست کردن آتش فضای پناهگاه را از مواد قابل اشتعال پاک نمایید. تمام برگهای پوسیده و مواد قابل اشتعالی را که روی زمین ریخته نزدیک محل روشن شدن آتش جمع کنید و برعکس مواد دافع و خاموش کننده آتش را از محل دور کنید.
7- هرگز نزدیک به کنده‌های قدیمی و تنه‌های درختان آتش را روشن نکنید زیرا امکان آتش‌سوزی هست. قبل از ترک محل آتش را با استفاده از آب، خاک مرطوب و شن خاموش کنید و از خاموش شدن کامل آتش و حتی خاکستر آن مطمئن شوید.
8- اگر زمین موردنظر برای درست کردن آتش خیس یا پوشیده از برف است با استفاده از شاخه‌های سبز و یا کنده‌های درختان یا سنگ ریزه سطح زمین را بپوشانید. هرگز از سنگهای بزرگ یا خیس استفاده نکنید، زیرا ممکن است که اثر حرات منفجر شوند.
روشن کردن آتش با استفاده از فندک، به دلیل نوع شعله آن ممکن است سخت باشد و باعث سوختن دستتان شود. در این صورت می‌توانید از پوست درخت غان کمک بگیرید، البته اگر در دسترس باشد. پوست درخت غان به دلیل روغن‌هایی که دارد، خوب می‌سوزد. ولی هنگام سوختن به بالا برمی‌گردد و جمع می‌شود. برای جلوگیری از این حالت، پوست درخت را به صورت بادبزن تا بزنید و با فندک روشن کنید. ... ادامه مطلب
روشن کردن آتش در طبیعت

جزیره ای که از تمدن به دور است!

حدود 1200 جزیره در هند وجود دارد که به دلیل صخره‌های مرجانی، کوههای آتش فشانی و سواحل دیدنی اش توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند. این جزایر هر ساله پذیرای افراد بی شماری است، جز یک جزیره که حساب اش جداست: جزیره سنتینل شمالی - «North Sentinel»
جزیزه سنتینل شمالی، یکی از جزیره‌های مجمع الجزایر آندامان در نزدیکی خلیج بنگال است. علارغم زیبایی بی نظیر این جزیره، بازدید از آن امکان پذیر نیست. این جزیره خانه آخرین بومیان بازمانده است که ارتباط با جهان و تمدن مدرن را رد می‌کنند و مخالف ورود بیگانگان به دنیای خود هستند.
در سال 1986 یک زندانی فراری بریتانیایی از جزایر آندامان به طور تصادفی سر از سواحل جزیره سنتینل شمالی در آورد. چند روز بعد یک گروه تجسس جسد آن را در ساحل پیدا کردند که با خنجرهایی در گلویش کشته شده بود.
در سال 1974 نیز گروه دیگری برای تحقیق به این جزیره سفر کردند که رهبر آنها با برخورد نیزه ای به ران اش به قتل رسید.
افراد زیادی با حمایت دولت به این مکان سفر کردند اما گفته شده که استقبال خوبی از آنها صورت نگرفته است.
آخرین تلاش محققان برای برقراری ارتباط در سال 2006 صورت گرفت که آن نیز نتیجه خوبی نداشت. دو ماهیگیر که به طور قانونی در حال ماهیگیری در جزیره بودند، توسط ساکنین این جزیره کشته شدند.
به دلیل عدم تمایل بومیان این منطقه به بیگانگان، آمار دقیقی از این جزیره و جمعیت اش در دسترس نیست. اگر چه هند بر مرزهای این جزیره حکومت می‌کند اما هیچ توافقی میان آنها و بومیان این منطقه صورت نگرفته است، بدین معنی که این جزیره یک جزیره خودمختار است.
خوشبختانه با کمک تکنولوژی، ما قادر به مشاهده بخش هایی از این جزیره زیبا هستیم. عکس‌های هوایی نشان می‌دهد که این جزیره حدود 28 مایل مربع یا 7000 هکتار است (برای مقایسه: لوس آنجلس 503 مایل مربع و منهتن 33 است) که با صخره‌های مرجانی احاطه شده است.
جنگل‌های انبوه این جزیره مربع شکل را تنها با عکس‌های گرفته شده از ناسا می‌توان مشاهده کرد.
متاسفانه جزیره سنتینل شمالی در سال 2004 دچار تسونامی شده که به دلیل عدم ارتباط با ساکنین آن، آماری از خسارات وارده در دست نیست. این جزیره حوادث تلخی را پشت سر گذاشته است اما ساکنین آن همچنان از پذیرای کمک‌های مردمی اجتناب می‌کنند. با وقوع زلزله و تسونامی، تالاب‌های ساحل شرقی آن کاملا نابود و به جای آن تعدادی از صخره‌های مرجانی نمایان شده است.
اخیرا دولت هند به منظور حمایت از بومیان این منطقه و جلوگیری از بیماری‌های مختلف، قوانینی تصویب کرد و 3 مایل (حدود 5 کیلومتر) از اطراف این جزیره را به بومیان آن اختصاص داد. بنابراین اگر قصد بازدید از این جزیره را دارید، تنها می‌توانید از 3 مایلی خلیج بنگال آن را مشاهده کنید. اگر هم در نزدیک‌تر شدن به این جزیره پافشاری کنید و پایتان را از این مرز فراتر بگذارید، انتظار زندانی شدن را داشته باشید یا شاید بدتر توسط بومیان این منطقه کشته شوید. ... ادامه مطلب
جزیره ای که از تمدن به دور است!

رودخانه‌ی آب جوش !

در جنگل‌های بارانی آمازون در مایانتویاکو (Mayantuyacu) در پرو رودخانه ای جریان دارد که از شدت حرارت به نقطه‌ی جوش رسیده است. اهالی محلی به آن Shanay-timpishka می‌گویند که ترجمه ای آزاد از آن "جوشیده از گرمای خورشید" می‌باشد. آنها معتقدند که این رودخانه توسط مار غول آسایی به نام Yacumama(مادر آب ها) به ... ادامه مطلب
رودخانه‌ی آب جوش !

منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک

منطقه شکارممنوع سفید کوه آرسک با مساحت ۶۶۶۰۰ هکتار از شمال به جاده چشمه علی – ساری و از غرب به روستاهای تویه دروار و از شرق به جاده چشمه علی – دامغان ارتباط دارد.
نزدیک‌ترین فاصله این منطقه از شهر دامغان ۱۵ کیلومتر است که ارتفاعات سفید کوه ، آرسک ، گیو تنگه ، شتر گردن ، لبیر کوه ، کوه میرزا ، مارکو ... ادامه مطلب
منطقه شکار ممنوع سفید کوه آرسک

نماد بهشت و آسمان

این شهر آبی سحرانگیز به نام شفشاون، یه شهر کوچیک و نقلی در شمال کشور مراکش هست که تاریخ دیرینه ای داره، و ترکیب طبیعت زیبا و معماری چشم نوازش، اون رو تبدیل میکنه به یکی از گزینه‌های سفر جهانی که اینجا توی گردالی بهتون پیشنهاد میدیم. ویژگی برجسته‌ی شهر شفشاون اینه که همه‌ی خونه‌های به یک رنگ آروم و زیبای ... ادامه مطلب
نماد بهشت و آسمان

سفری به جزیره ای آرام

جریره زیبای سقطری یا سوکوترا (Socotra) در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را در خود جای داده است که این جزیره به داشتن پوشش گیاهی شگفت انگیز ، به ویژه درختان عجیب و غریب که یادآور فیلم‌های تخیلی است شهرت جهانی دارد. یک سوم گیاهان این جزیره که به بیش از ۹۰۰ ... ادامه مطلب
سفری به جزیره ای آرام

تولک چیست؟

تولک TOOLAKسبدی است گرد ، دسته دار و کوچک که از برگ‌های نازک درخت خرما در انداز ه‌های مختلف ساخته می‌شود. دسته ودور بالای انرا با استفاده از نخ ورشته ای بود که از کوبیدن پاگ (شاخه هایی که خرما به ان چسپیده است ) بدست می‌امد .
تولک که نوعی زنبیل است در دو نوع دسته دار وبی دسته وجود داشت (اکنون بعنوان ... ادامه مطلب
تولک چیست؟

پارک جنگلی باراجین

یکی از بوستان‌های خوش آب و هوا و سرسبز قزوین که در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است، بوستان ملی باراجین می‌باشد. این پارک، بزرگترین پارک جنگلی در کشور محسوب می‌شود.
این بوستان به وسعت ۱۵۰۰ هکتار در ارتفاعات شرقی مشرف بر دره رودخانه فصلی ارنزک که از دو کیلومتری شمال قزوین آغاز می‌شود، قرار دارد و یکی از نقاط خوش آب و هوا و از تفرجگاه‌های دیرینه مردم شهر قزوین است. پارک باراجین پذیرای شهروندان و گردشگران در فصول مختلف سال، به خصوص بهار و تابستان است.
یکی از بخش‌های مهم بوستان ملی باراجین، دهکده حیات طبیعت است که در داخل محوطه بوستان در حال راه اندازی می‌باشد. دهکده حیات طبیعت شامل فروشگاه مواد غذایی حیوانات، مجموعه پرندگان شکاری، زیستگاه بزها، زیستگاه گوزن ها، آبشار و برکه، خانه روستایی، آمفی تئاتر روباز، آلاچیق‌های سنتی، مزرعه، سوله گوزن ها، زاغه‌ها و خانه کودک می‌باشد.
برای تکمیل این پروژه بزرگ تله کابین، سینمای تابستانی، پیست‌های دوچرخه سواری، موتورسواری، سوارکاری، بازیگاه کودک، موزه تاریخ طبیعی، آب نماهای مختلف و کمپینگ ارزان قیمت برای مسافران پیش بینی شده است.
دسترسی آسان، هوای لطیف کوهپایه ای و کوهستانی، اشراف بر شهر قزوین و جاده رودبار شهرستان از ویژگی‌های قابل توجه بوستان ۱۵۰۰ هکتاری باراجین به شمار می‌رود. ... ادامه مطلب
پارک جنگلی باراجین

چشمه قلقلک

روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» در ابتدای این روستا یکی از دلایلی باشد که گردشگران سرزیارت را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.
روستای «سرزیارت» مقصدی دیگر از روستاهای جاده چالوس ... ادامه مطلب
چشمه قلقلک

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم