درباره من

مطالب من

مجسمه های شیرین و سنتی ژاپنی

آمه زایکو در طول دوران هیان ژاپن در بین سال های ۷۹۴ تا ۱۱۸۵، از چین به این کشور وارد شد. این خوراکی به‌صورت خاص به‌عنوان یک پیشکش به‌کاربرده می‌شد و به همین دلیل آمه زایکو در این زمینه کاربری ویژه ای یافت. این آب نبات به یک پیشکش زیبا و قابل‌خوردن تبدیل‌شده بود. اندکی پس‌ازآن بود که گستره مصرف این مجسمه‌‌های شیرین به کاربری های دیگر نیز توسعه یافت. در طول دوران ادو (Edo) در بین سال‌های ۱۶۰۳ تا ۱۸۶۸، آمه زایکو به یک نوع از سرگرمی خوردنی در ژاپن بدل شده بود. افرادی که در فستیوال ها و جشن‌‌های ژاپنی ...ادامه مطلب در خیابان ها به اجرای مراسم می‌پرداختند، معمولا درست در مقابل چشمان مشتریان به ساخت این مجسمه ها مشغول شده و آن‌ها را به حاضران در فستیوال می‌فروختند. از آن روز تاکنون، هنر آمه زایکو رو به افول بوده است و امروزه تنها ۵۰ هنرمند سازنده آمه زایکو یا همان آمه شوکونین‌ها در سراسر ژاپن باقی مانده‌اند.
آمه زایکو بسیار ظریف است و به همین دلیل نیز ساخت آن بسیار دشوار است. هر بخش از این آب نبات باید درحالی‌که هنوز نرم، انعطاف‌پذیر و داغ است بر روی چوب چسبانده شود. به همین دلیل نیز هنرمندان سازنده این آب نبات باید به‌شدت دقت کنند تا خودشان را با ریختن این مایع داغ و چسبناک نسوزانند. معمولا از یک قیچی تک لبه برای ایجاد شکل‌‌های دلخواه استفاده می‌شود ولی ابزارهای دیگر نیز برای این کار قابل‌مصرف هستند. فرایند ساخت مجسمه به‌خودی خود بسیار سریع است زیرا باید پیش از سرد شدن محلول شیرین ساخت آن به پایان برسد. درنهایت نیز هنرمندان با استفاده از رنگ های خوراکی به این مجسمه رنگ و رویی زنده تر می‌دهند و به این‌ترتیب این مجسمه های ویژه به معنای واقعی کلمه به دنیای واقعی پای می‌گذارند.
ماده اصلی تشکیل دهنده آمه زایکو، نوعی شربت به نام میزوآمه (mizuame) نام دارد. میزوآمه یک نوع شیرین کننده ویژه است که در ژاپن طراحی شده است و کاربری های سنتی متعددی دارد. این ماده موجب می‌شود که واگاشی (wagashi) و سایر شیرینی‌‌های ژاپنی، براقی ویژه و منحصربه فرد خود را بیابند. همچنین از میزوآمه برای شیرین کردن دسرهای مختلف ژاپنی نیز استفاده می‌شود. تولید میزوآمه از طریق تغییر دادن نشاسته موجود در برنج به کمک افزودن مالت انجام می‌شود و محصول نهایی به شربت ذرتی که در کشورهای غربی تولید می‌شود شبیه است. البته می‌توان برای ساخت آن از سیب زمینی نیز استفاده کرد ولی نسخه‌‌های ساخته شده با سیب‌زمینی به نسبت نمونه های ساخته شده با برنج که آسومایی میزوآمه (asmugi mizuame) نام دارند، طعم کمتری دارد.
آمه زایکو را تقریبا می توان به هر شکلی درآورد، از سگ و پاندا و اسب گرفته تا ماهی قرمز. با این وجود شگفت آورترین نمونه های ساخته شده با آمه زایکو را باید نسخه هایی از ماهی و یا سنجاقک دانست که با اندازه واقعی این حیوانات ساخته می‌شوند. آمه زایکو به علت ابعاد کوچک این موجودات، پس از ساخته‌شدن خیلی واقعی به نظر می‌رسد. درهرحال و در صورت انتخاب هر نوع و شکلی برای آمه زایکو خود، خوردن آن برای شما سخت خواهد بود، این امر به دلیل خوش مزه بودن این آب‌نبات نیست بلکه آمه زایکو آن‌قدر زیبا است که دلتان نمی‌آید آن را بخورید.
مجسمه های شیرین و سنتی ژاپنی
مجسمه های شیرین و سنتی ژاپنی
مجسمه های شیرین و سنتی ژاپنی
مجسمه های شیرین و سنتی ژاپنی

گلابتون دوزی

گلابتون دوزی نوعی رودوزی سنتی است که با نخ «گلابتون» انجام می‌شود. جنس این نخ طبیعی و دارای روکش فلزی زرد یا سفید است. از این نخ با کمک قلاب، نقوش متنوعی را روی پارچه می‌دوزند.
گلابتون دوزی غالبا روی لباس، یقه، پیراهن، آستین و لبه‌ی آستین انجام می‌شود.
به روایت تاریخ ، یکصدوپنج سال پیش از میلاد مسیح بنا به یک سنت، دولت چین برای بر سر مهر آوردن همسایه، قطعاتی از پارچه ای زربفت و زردوزی شده را همراه با نمایندگانی به ایران فرستاد و ۷۳۳ سال بعد، یعنی در سال ۶۲۸ میلادی، هنگامی که هراکلیوس دستگرد ...ادامه مطلب را تصرف و غارت کرد، گرانبهاترین غنایمی که به دست آورد، زردوزی‌های ایرانی بود و همین روایت تاریخی باعث شد تا این تصور در اذهان بنشیند که برای اولین بار زردوزی از چین به ایران راه یافته، حال آنکه نتیجه کاوش‌های باستانشناسی در روسیه حکایت از آن دارد که در سده‌ی سوم پیش از میلاد زردوزی و تولید پارچه‌های زربفت در ایران رواج داشته و ایرانیان به وسیله‌ی نخ‌های زرین که به ظرافت تابیده شده بود تصویر برگ مو و پیچک را بر روی پارچه‌ی پشمی دوخته و در قرنهای بعد سوزن دوزی‌های بیزانس ، همسایه‌ی ایران، تقلیدی از فرآورده‌های ایران بود منتها با مرغوبیتی بیشتر و رنگ هایی خیره کننده.
با هجوم مغول ها، عناصر هنر چینی نیز به زردوزی ایران راه یافت و اگرچه هیچ اثری از زردوزی‌های این دوره در دست نیست، ولی ادامه‌ی آن قطعا به قرن پانزدهم ، شانزدهم و هفدهم میلادی کشیده چه آنکه شاردن در سیاحت نامه‌ی خود بارها ظرافت زردوزی ها، گل دوزی‌های ایرانی را که به زعم خودش برتر از گلدوزیهای اروپائیان و ترکان بوده ستوده است .
گلابتون دوزی از زمان هخامنشیان تاکنون رواج داشته و به کشورهای دیگر صادر می‌شده است و با استفاده از نخ‌های ابریشمی با روکش طلا یا نقره برروی پارچه‌های اطلس، ماهوت، پشم، مخمل و کرباس با نقش‌های اسلیمی ختایی، محرابی، بازوبندی، ترنج و محرماتی تزیین می‌شوند.
روش کار گلابتون دوزی:
ابزار کار بسیار ساده است و عبارتست از دایره ای الک مانند که به آن «کمان» و در زبان محلی کَم می‌گویند. پارچه را روی کم می‌کشند، دور دایره را محکم با بند یا کش می‌بندند تا مانند دف شود، با این تفاوت که به جای دف که دور آن پوست است، دور این کمان، پارچه قرار دارد. بعد از این که پارچه روی کمان محکم شد، نقش را روی آن می‌کشند. حلقه چوبی بزرگ که پارچه بر روی آن کشیده و محکم بسته می‌شود، یک قلاب قلاب بافی شماره ۱۲ یا ۱۳ و نخ گلابتون که می‌تواند طلایی، نقره ای و یا در رنگ‌های دیگر باشد ابزارهای مورد استفاده در این هنر هستند.
روش کار به این شکل است که هنرمند نخ گلابتون را در زیر کار با دست می‌گیرد و با دست دیگر که در روی کار قرار دارد توسط قلاب نخ را می‌گیرد و از زیر کار به روی پارچه می‌کشد و با انتخاب محل قلاب زدن بعدی، نخ در روی پارچه کشیده و دوخته می‌شود. شکل ساده‌ی دوخت زدن شبیه به یک خط زنجیره زنجیره است. با کنار هم قرار گرفتن این دوخت‌های ظریف بر روی پارچه، طرح زیبایی روی پارچه منتقل می‌شود. زنان هنرمند بشاگردی با مهارت و سرعت خاصی این کار را انجام می‌دهند و طرح هایی با ظرافت کم نظیر خلق می‌کنند. طرح گلابتون می‌تواند بسیار متنوع باشد و یا از روی طرح‌های آماده توسط کاربن روی پارچه منتقل می‌شود و یا توسط ذهن خلاق هنرمند بر روی پارچه کشیده می‌شود. معمولا هنرمندان در حین کار از منجوق و یا پولک هم استفاده می‌کنند که باعث زیباتر شدن و تنوع بخشیدن به طرح می‌شود. در هر طرح معمولا از یک، دو و یا چند رنگ گلابتون با توجه به سلیقه هنرمند استفاده می‌شود. گاهی گلابتون از خود پارچه بریده شده و استفاده می‌شود، گاهی هم همان پارچه را برای دوخت شلوار و … به کار می‌برند.
پس از اتمام طرح، پارچه از روی حلقه چوبی (کمان) جدا می‌شود و دوخت شلوار و … انجام می‌شود. این هنر هم برای استفاده خود دختران بر روی شلوارها دوخته می‌شود و هم انجام آن بخشی از اوقات فراغت دختران جوان را پر می‌کند. از طرف دیگر برخی از آن‌ها سفارش می‌گیرند و کار انجام می‌دهند که به این شکل به نوعی به اقتصاد خانواده خود کمک می‌کنند.
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی
گلابتون دوزی

هتل بامبو

این هتل زیبا که در بالی قرار دارد ، یک هتل لوکس در عین حال اقتصادی است که اقامت در آن می‌توان یک تجربه فراموش ‏نشدنی باشد. سازندگان این ریزورت طرحی ترکیبی از سنتی و مدرن را ارائه کرده اند که نتیجه آن فوق العاده دیدنی شده است. ‏میهمانان می‌توانند در ویلاهای چوبی که 100 سال پیش ساخته شده اند و با تغییراتی امروزه برای اقامت با کیفیت بالا طراحی ‏شده اند اقامت کنند. اطراف این ریزورت باغهای سرسبز و طبیعتی آرام و دلنشین وجود دارد. ‏ ‏ ‏
هتل بامبو
هتل بامبو
هتل بامبو
هتل بامبو

روستای تورلا

گر هدفتان از گردشگری و سفر کسب آرامش است پس احتمالاً سفر به یک مکان آرام و دلنشین را ترجیح خواهید داد، روستای تورلا در اسپانیا یکی از همین مکان‌هاست که با وجود ساختمان‌های شگفت انگیز و قدیمی و محیط سرسبز و آرام گردشگران را مجذوب خود کرده است.
تورلا یک روستای کوچک در هوئسکا ، آراگون، اسپانیا است و در کنار کوه‌های پیرنه واقع شده است. تورلا در مرز فرانسه قرار دارد اما جاده ارتباطی با آن ندارد. همچنین این روستا دروازه ورود به پارک ملی Ordesa y Monte Perdido است.
روستای تورلا
روستای تورلا
روستای تورلا
روستای تورلا

عروسک‌های خمیری بندر کنگ

روسک‌های خمیری، ترویج دهندگان فرهنگ بومی مردمان خونگرم جنوب هستند که با دقت و ظرافت خاصی تهیه میشوند و میشود این زیبایی را در لباس‌ها و نقش و نگار حنا بر روی دستان و پاهای عروسک‌ها دید.
عروسک‌های خمیری بندر کنگ
عروسک‌های خمیری بندر کنگ
عروسک‌های خمیری بندر کنگ
عروسک‌های خمیری بندر کنگ

منطقه هنر 798 چیست؟

بلوک هنر دشنزی (Dashanzi) که به نام منطقه هنر 798 نیز شناخته می‌شود، جامعه ای هنری است که در یک منطقه قدیمی صنعتی در شمال شرق پکن پایه گذاری شده است.
این اجتماع هنری در اوایل دهه 2000 میلادی و زمانی شکل گرفت که هنرمندان جوان چینی، به دنبال فضای استودیوی ارزان و خارج از تسلط دولت بودند. بنابراین این جوانان به یک مجموعه متروکه ساخت لوازم الکترونیکی نظامی در حاشیه پکن که به نام کارخانه 798 شناخته می‌شد رفتند.
این انبار در دهه 1950 به وسیله آلمان شرقی سابق و به سبک باوهاوس (سبکی هنری که کار دست و هنرهای زیبا را به هم می‌آمیخت) ساخته شده بود و هنوز هم شعارهای مائوئیستی بر روی دیوارهای آن حفظ شده است.
این منطقه به خاطر نمایش هنر معاصر رادیکال چین معروف شده است. در سال 2004 اولین جشنواره بین المللی هنر دشنزی در این منطقه برگزار شد و این منطقه را بر روی نقشه بین المللی هنر قرارداد. در سال‌های اخیر این منطقه سرمایه گذاری عظیم ملی و بین المللی را به خود جذب کرده است و امروزه در کارخانه 798 پنجاه گالری هنری تجاری و همچنین مرکز غیرانتفاعی برای هنر معاصر به چشم می‌خورد.
منطقه هنر 798 چیست؟
منطقه هنر 798 چیست؟
منطقه هنر 798 چیست؟

اصلی‌ترین جاذبه سیدنی

هاربر بریج یا پل بندرگاه سیدنی در رده پل‌های فلزی قرار دارد و از قطعات عظیم فولاد ساخته شده و با ۴۹ متر عرض به عنوان پنجمین پل قوسی جهان شناخته می‌شود. همین ویژگی قوسی بودن سبب شده است که ساکنان سیدنی نام «پل چوب رختی» به آن بدهند. ساخت پل از سال ۱۹۲۳ بر روی بندرگاه سیدنی آغاز شد. این پل قرار بود حومه شمال سیدنی را به منطقه تجاری مرکز شهر متصل نماید. هر دو در بندرگاه سیدنی قرار دارند.
در ابتدا در سال ۱۹۱۶ دکتر جان بردفیلد طرح جامعی برای ساخت پل مطرح کرد. اما به دلیل وقوع جنگ جهانی اول، ساخت پل ...ادامه مطلب به تعویق افتاد. بنابراین از سال ۱۹۲۳ مراحل عملی ساخت پل توسط دکتر جان بردفیلد و یک شرکت بریتانیایی آغاز شد و بعد از حدود ۱۰ سال یعنی در ۱۹ مارس ۱۹۳۲ با حضور وزیر وقت (ژاک لانک)، شهردار سیدنی و دیگر مسئولان محلی این پل افتتاح شد و به و بهره برداری رسید. قبل از افتتاح پل، برای تست استحکام پل، ۹۶ لوکوموتیو را بر روی آن قرار دادند و پس از اطمینان از استحکام پل، آن را افتتاح نمودند. تا سال ۱۹۶۷ این پل بلندترین سازه شهر سیدنی بود. پس از مدتی سازندگان آن، دریافتند که پل باویون که در ۱۵ نوامبر ۱۹۳۱ در ایالات متحده آمریکا افتتاح شده است، ۷۰۰ میلی متر طولانی‌تر از پل بندرگاه سیدنی است. این حقیقتی بود که به طور کلی کسی از آن خبر نداشت. ۵۰ سال بود که میلیون‌ها کودک استرالیایی در مدارس سیدنی آموخته بودند که پل بندرگاه سیدنی طولانی‌ترین پل قوسی شکل جهان است.
این خط ارتباطی با طول هزار و ۱۴۹ متر با عرض ۴۹ متر نقش حیاتی و مهمی را در سیستم حمل و نقل کشور ایفا می‌کرد و روزانه بیش از ۲۰۰ هزار اتومبیل روی این پل تردد می‌کردند. حداکثر ارتفاع پل اسکله سیدنی ۱۳۴ متر، فاصله سطح تا سطح آب دقیقا ۴۹ متر و طول دهانه قوس اصلی آن ۵۰۳ متر می‌باشد
ساخت پل بندرگاه سیدنی همزمان با ساخت راه آهن زیرزمینی سیدنی اتفاق افتاد. از این جهت پل، دو خط ریلی برای عبور قطار دارد که هر دو به ایستگاه راه آهن وینیارد متصل می‌شوند. دوسوی پل به گذرگاه عابر پیاده و دوچرخه و بقیه سطح پل به شش خط برای عبور خودرو اختصاص یافته است. به منظور جلوگیری از پوسیدگی ، پل سیدنی هرچند سال یکبار به طور کامل رنگ آمیزی می‌شود که کاری سخت و طولانی است. برای رنگ آمیزی پل به ۲۷۲۰۰۰ لیتر رنگ نیاز است.
برای رسیدن به این شاهکار مهندسی و معماری مسیرهای زیادی وجود دارد اما یکی از محبوب‌ترین آنها BridgeClimb است که فرصتی برای صعود به بالای پل را به افراد می‌‌دهد. از سال ۱۹۹۸ این امکان برای گردشگران فراهم شده است و هزینه آن بسته به زمان صعود متغیر است. بنابراین اگر در سلامت کامل هستید و از ارتفاع هراسی ندارید حتما BridgeClimb را تجربه کنید. برای رسیدن به بالاترین نقطه باید ۱۳۳۲ پله را طی کنید و در ازای بازدید و صعود از این پل به شما یک مدرک صعود از پل و کلاهی با آرم bridge climb نیز اهدا خواهد شد.
گردشگران برای پیاده روی بر روی پل باید بلیط تهیه نمایند که قیمت بلیط بسته با زمان استفاده (طلوع آفتاب، روز، غروب آفتاب و شب) متفاوت است. بر این اساس، گرانترین قیمت مربوط به طلوع آفتاب و ارزانترین آن برای شب است. پل بندری سیدنی به همراه سالن اپرای سیدنی که در سوی دیگر بندرگاه قرار گرفته است دو تصویر نمادین شهر سیدنی می‌باشند که قطب گردشگری این شهر به حساب می‌آیند.
اصلی‌ترین جاذبه سیدنی
اصلی‌ترین جاذبه سیدنی
اصلی‌ترین جاذبه سیدنی
اصلی‌ترین جاذبه سیدنی

موزه طناب در چین

نمایشگاه ویژه سه سالانه موزه طناب با عنوان 2016 Hangzhou Triennial of Fiber Art از روز سوم اکتبر برابر با دوازدهم مهر ماه در موزه ژجیانگ واقع در شهر هانگ ژو مرکز استان ژجیانک در شرق کشور چین آغاز به کار کرده است. در این نمایشگاه، انواع پل‌ها و سازه‌های ساخته شده از طناب‌ها و الیاف مختلف به نمایش گذاشته شده و افراد بازدید کننده می‌توانند در بخش هایی از این موزه، حرکت از روی پل‌های معلق را با گذر از آثار ساخته شده توسط هنرمند مشهور این حوزه یعنی هون گاریان؛ تجربه کنند. برخی از این پل‌های طنابی در ارتفاع ...ادامه مطلب ده متری از سطح زمین قرار دارند. در این نمایشگاه که با موضوع طناب بافی و بافندگی برگزار شده است، طرح‌های مفهومی ، توصیف شرایط کار در این حوزه و تاریخ این صنعت به نمایش گذاشته شده است. این آثار در حقیقت بازتاب کننده گروه‌های ویژه انسانی و مناطقی است که اقتصاد ان‌ها بر پایه بافندگی طناب و محصولاتی مشابه و از این دست، شکل گرفته است. به اعتقاد مجریان این طرح، هنر بافندگی در طول تاریخ به عنوان نمادی از شرایط اجتماعی ، دیدگاه منحصر به فردی از زندگی و تجربه اخلاقی جوامع ارائه می‌کند. گفتنی است به اعتقاد کارشناسان، طناب و سنت بافندگی میراث مشترک تمدن‌های باستانی مانند خاور میانه، اروپای شرقی، خاور دور، آفریقا و آمریکای جنوبی است. هون گاریان در این رابطه می‌گوید: بافندگی در حقیقت تاریخ یک مکانیزم هنری است که حتی هنر مدرن را تحت تاثیر خود قرار داده است.
موزه طناب در چین
موزه طناب در چین
موزه طناب در چین

ساحلی بی نظیر با شن‌های قرمز در هاوایی

ساحل شن‌های قرمز در قسمت " هانا " در جزایر هاوایی، رو به اقیانوس خشمگین قرار گرفته، هرچند که دیواره ای طبیعی از صخره ها، از ساحل در برابر امواج سخت محافظت میکنه و همزمان مکانی رو برای شنا کردن افراد و لذت بردن از آرامش ساحل فراهم کرده. علت قرمزی شن‌های ساحل هم، مواد مذابِ سرشار از آهنِ و شستن رنگ دانه‌های مرجانی توسط آبه.
ساحلی بی نظیر با شن‌های قرمز در هاوایی
ساحلی بی نظیر با شن‌های قرمز در هاوایی
ساحلی بی نظیر با شن‌های قرمز در هاوایی

رویایی‌ترین ویلای پنج ستاره ایتالیا

این ویلای زیبا و رویایی در میان باغهای انگور پنهان شده است و فضای مناسبی برای استراحت کردن و دور برودن از زندگی ‏پرمشغله روزانه دارد. ویلا کوردویگو ‏‎(villa Cordevigo)‎‏ با فاصله ده دقیقه از دریاچه مشهور گاردا قرار گرفته است. ‏‏ ‏‏ ‏ ‏
در حالیکه اطراف این ویلا را درختان سرو سالخورده احاطه کرده است ، وقتی وارد این ساختمان زیبا می‌شوید با یک چشم بر ‏هم زدن به قرن 16 باز می‌گردید با این تفاوت که حال یک استخر روباز مدرن و سالن ماساژ و همچنین اینترنت رایگان ‏Wi-Fi‏ ‏دارد. اتاق‌ها به سبکی کلاسیک دکور ...ادامه مطلب شده اند. ‏‏
تمامی اتاق‌های این هتل دارای لوازم و دکوری قدیمی هستند که از آنها می‌توان به حکاکی‌های چوبی دیواره‌ها و سقف و ‏کفپوش فرش شده آن اشاره کرد. این اتاق‌ها دارای تلویزیون صفحه تخت ، مینی بار ، تهویه کننده هوا و سیستم گرمایشی مدرن ‏می باشند و حمام این اتاق‌ها نیز دارای لوازم بهداشتی بهترین کیفیت و حوله پوشیدنی و دمپایی است و برخی از آنها جکوزی ‏نیز دارند. این اتاق‌ها چشم اندازی به باغهای انگور و محیط سرسبز اطراف هتل دارند که اقامت در این هتل را لذتبخش‌تر می‌‏کند. ‏‏ ‏ ‏
رستوران هتل انواع غذاهای ایتالیایی و مدیترانه ای را سرو می‌کند و غذاهای تخصصی آن ونیزی و محلی هستند. برای خوردن ‏غذا هم می‌توان از محیط سربسته رستوران استفاده کرد هم این امکان وجود دارد در تراس روباز رستوران در فضایی آرام و ‏دلپذیر به غذا خوردن پرداخت. ‏
میهمانان این هتل می‌توانند در کلاس‌های آشپزی شرکت کنند و نوشیدنی‌های متنوعی را امتحان کنند. امکان دوچرخه سواری ‏در محیط اطراف هتل وجود دارد و میهمانان می‌توانند دوچرخه‌ها را به صورت رایگان از این هتل درخواست کنند تا به گردش ‏در فضای 100 هکتاری باغ انگور و زیتون نزدیکی هتل بروند. ‏
رویایی‌ترین ویلای پنج ستاره ایتالیا
رویایی‌ترین ویلای پنج ستاره ایتالیا
رویایی‌ترین ویلای پنج ستاره ایتالیا
رویایی‌ترین ویلای پنج ستاره ایتالیا

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم