درباره من

مطالب من

دروازه قرآن

🔻دروازه قرآن شیراز یکی از 6 دروازه باقیمانده این شهر و یکی از آثار دیدنی شیراز به شمار می‌رود.
🔹دروازه قرآن از زمانآل‌بویه در همین مکان فعلی بارها ویران و تجدید بنا شده است.
ویران شدن این بنا در سال 1315 ه.ق به دستور والی وقت یکی از این نمونه‌هاست.
🔹دروازه قرآن کنونی را نیکوکاری به نام حسین ایگار ساخته و به مردم شیراز هدیه کرده است.
🔹در بالای طاق بزرگ این دروازه اطاقی تعبیه شده که دو قرآن کتابت شده به دست سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در آن نگهداری می‌شده است.
🔹مردم شیراز ...ادامه مطلب قدیم، اول هر ماه قمری با عبور از زیر قرآن که آن را به حضرت علی علیه‌السلام منتسب می‌دانستند خود را در برابر خطرها و بلاها بیمه می‌کردند.
آنها عقیده داشتند که کلام‌الله مجید تا پایان ماه آنان را از هر بلایی حفظ می‌کند.
🔹این دو قرآن که در اصطلاح آن را قرآن هفده منی می‌نامیدند هم اینک در موزه پارس شیراز در معرض دید علاقه مندان قرار دارد و یکی از شاهکارهای نگارش کتاب آسمانی مسلمانان جهان به شمار می‌رود.
🔹دروازه قرآن شیراز در کنار تفرجگاه گهواره دید و مقبره خواجوی کرمانی از شاعران مشهور کشورمان قرار دارد وگردشگران بسیاری با عکس گرفتن در کنار این اثر تاریخی خاطرات شیرینی را با خود به همراه می‌برند.

دروازه قرآن
دروازه قرآن
دروازه قرآن
دروازه قرآن

منطقه گردشگری الوند خمین

منطقه گردشگری الوند خمین در مجاورت کوه الوند لکان که طویل‌ترین کوه استان مرکزی است قرار گرفته این منطقه شامل دو روستای لکان و خان آباد می‌باشد که دو روستا بیکدیگر متصل هستند و علت جدا بودن از نظر تقسیمات تنها اختلاف فرهنگ دو روستا است منطقه گردشگری الوند شامل حمام تاریخی لکان(دوره قاجار) ، منطقه حفاظت شده الوند لکان (با پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی در استان مرکزی) قلعه اربابی لکان(دوره قاجار) و گوردخمه‌های تپه قلاقرسی(اشکانیان) و چشمه اسلماهی لکان در مرکز روستا که بدلیل اعتقادات مردم روستا مسجد ...ادامه مطلب جامع روستا نیز در کنار این چشمه و بر روی محل جوشش آب چشمه ساخته شده و مردم محلی داستان‌های زیادی درباره این چشمه نقل می‌کنندو همجنین غار کوه گره خان آباد ،دو قطعه ازسنگ نگاره‌های 4000 ساله تیمره و چشمه دلیزنو خان آباد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منظقه هستند. فاصله منطقه گردشگری الوند با خمین 35 کیلومتر و با اراک 60 کیلومتر است. در ایام نوروز توصیه می‌کنم اگر برای قصد عبور از شهر اراک به سمت ملایر ، بروجرد ، ازنا و الیگودرز را داشتید قبل از رسیدن به پالایشگاه شازند وارد جاده اراک-ازنا شده و با کمک تابلو‌ها به سمت شهر شهباز حرکت کنید و 25 کلومتر به سمت خمین از شهباز به حرکت ادامه دهید تا جایی که تابلو منطقه حفاظت شده الوند را مشاهده کنیدبعد از عبور از این تابلو میتوانید تپه قلاقرسی را ببینید. فاصله منطقه الوند با جاده اراک -توره (راه همدان و الیگودرز به اراک) 50 کیلومتر است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه در زمان برگزاری جشن کوسه ناقالی(دهم بهمن) و عید نوروز و همچنین اردیبهشت ماه می‌باشد. به شما توصیه می‌کنم حتما طعم بیاد ماندنی غذا‌های محلی لکان را تجربه کنید. اگر قصد سفر به این روستا‌ها در ایام نوروز را داشتید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید زیرا این منطقه بدیل کوهستانی بودن یکی از سرد‌ترین مناطق استان مرکزی هستند. ضمناً 5 خانه ویلایی و روستایی زیبا برای گردشگران در دامنه قلا قرسی و الوندلکان در نظر گرفته شده است.
منطقه گردشگری الوند خمین
منطقه گردشگری الوند خمین

موزه مردم شناسی زرتشتیان

موزه مردم‌شناسی زرتشتیان در استان کرمان، تنها موزه مردم‌شناسی زرتشتیان جهان است که در داخل مجموعه آتشکده زرتشتیان شهر کرمان قرار دارد.
اندیشه بنیانگذاری موزه مردم‌شناسی زرتشتیان کرمان از سال 1362 خورشیدی همراه با بنیانگذاری کتابخانه انجمن زرتشتیان کرمان پدید آمد. در این سال پرویز وخشوری ریاست انجمن زرتشتیان به همراه مهران غیبی؛ سرپرست وقت کتابخانه، اشیای میراث فرهنگی زرتشتیان کرمان را گردآوری کرد. ساختمان موزه در دهه 1370 به کوشش هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان پی‌ریزی و در سال 1380 پایان یافت و در جشن تیرگان سال 1384 به طور رسمی و از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گشایش یافت.
از کهن‌ترین اشیای این موزه یک جلد کتاب دستنویس گات‌ها با پیشینیه بیش از 200 سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده 1207 یزدگردی (1217 خورشیدی) است.
از بخش‌های ارزشمند این موزه، بخش فرتور و اسناد است که فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، خانم کشور مزدیسنا و پوراندخت، از ارزش بسیاری برخوردار می‌باشند.
بخش دیگری از موزه زرتشتیان به نمایش و معرفی پوشش زنان و مردان زرتشتی اختصاص دارد که قدمت آن‌ها از 50 تا 150 سال است. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوارهای گلدوزی شده، از انواع لباس‌های زنانه‌ای است که در این موزه نگهداری می‌شوند و هر کدام زیبایی ویژه‌ای دارند.
آتشکده کرمان و موزه مردم‌شناسی زرتشتیان، در روزهای نوروز از پربازدیدکننده‌ترین مکان‌های گردشگری کرمان به شمار می‌روند. در این ایام، شماری از جوانان فرهیخته کرمانی از بامداد تا پاسی از شب، به ارائه راهنمایی به بازدیدکنندگان نوروزی آتشکده و موزه اشتغال دارند.
لازم به ذکر است آتشکده زرتشتیان کرمان که موزه زرتشتیان ایران را در خود جای داده، در سال 1303 خورشیدی ساخته شد.
آدرس: میدان مشتاقیه- خیابان زریسف (شهدا)- خیابان برزو آمیغی- دست راست اولین کوچه
موزه مردم شناسی زرتشتیان
موزه مردم شناسی زرتشتیان
موزه مردم شناسی زرتشتیان
موزه مردم شناسی زرتشتیان
موزه مردم شناسی زرتشتیان

دروازه قرآن

در دوران زندیه و به دستور کریم‌خان زند ، محل پاسبانی سربازان محافظ شهر که دوره سلطنت دیالمه در بین تنگه‌ای معروف به "تنگ الله اکبر" با ایجاد اصلاحاتی به دروازه قرآن تبدیل شد. کریم خان در دوطرف این بنا اتاق‌هایی برای ماموران دروازه ساخت . در بالای این دروازه اتاقک کوچکی ساخته شد که محل نگهداری قرآنی خطی منسوب به حضرت علی بود.
هدف کریم‌خان زند از این کار این بود که اهالی و کاروان‌های ورودی و خروجی از شهر از زیر قرآن رد شوند و حادثه‌ای برایشان رخ ندهد. از آن زمان تا حالا این محل به دروازه قرآن معروف ...ادامه مطلب شده و یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر شیراز است .
دروازه قرآن
دروازه قرآن
دروازه قرآن

تنگه ابوالحیات

تنگه ابوالحیات گذرگاهی است که جاده شیراز- کازرون از آن می‌گذرد. به اعتقاد عده ای از مورخان، تنگه ایست که آریوبرزن، سردار ایرانی در آن راه رابر سپاهیان اسکندر مقدونی بست و تلفات سنگینی بر آنان وارد ساخت. همین تنگه ابوالحیات است (نقل از دکتر محمودآبادی استاد تاریخ دانشگاه اصفهان)
تنگه ابوالحیات
تنگه ابوالحیات
تنگه ابوالحیات

آراس مشرقی

آراس مشرقی چهارشنبه 20 آبان 94 - 08:40

سلام
من سال 92 از این تنگه رد شدم انصافا زیباست

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 23:27

درود بر آریو برزن و تمامی دلیرمردانی که به خاطر دفاع از میهن جان خود را فدا نمودند .

بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.

این بازار به فرمان کریم خان زند ملقب به وکیل الرعایا در سال‌های (1172-1193هـ.ق) ساخته شد. بازار وکیل در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته است و مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان است اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست.

همچنین 74 دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از 11 متر ، بلندتر از طاق سایر بازارهاست.

این بازار که از نظر معماری سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان)، حریم ...ادامه مطلب مغازه (به ارتفاع تقریبی 2 پله بالاتر از سطح زمین) و فضای مغازه (محل فروش) است، 5 در بزرگ دارد که در چهار سوی آن قرار گرفته است.

همچنین بازار وکیل شامل دو رشته شمالی - جنوبی و شرقی - غربی است که یکدیگر را قطع می‌کنند.

ضلع شمالی – جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می‌شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می‌یابد.

در دو طرف این راسته هر قسمت 41 جفت (82 باب) مغازه وجود دارد که در جلوی هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ قرار گرفته و بر روی آنها ، ترنج‌هایی برجسته حجاری شده است. در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه‌ها را حدود یک متر بالاتر از سطح زمین ساخته‌اند.

در شمال شرقی بازار وکیل چند کاروانسرای قدیمی به نام‌های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده که در ورودی آنها درون بازار است.هر یک از این کاروانسراها چندین حجره دارد.
بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.
بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.
بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.
بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.
بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است.

شیرهای سنگی

برد شیرها تندیس‌هایی از جنس سنگاند که در گذشته توسط سنگ‌تراش‌های ایل بختیاری درایران در استان چهارمحال و بختیاری و شمالاستان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت درسوارکاری، بر آرامگاهِ بزرگانِ قوم خود قرار می‌دادند.معمولا اندازه شیرهای سنگی قرار گرفته شده بر روی قبور بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولا بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای ...ادامه مطلب سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوهٔ تراش شیرهای سنگس نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند وشمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد.
شیر به جهتِ خصوصیاتِ بی‌مانندش در فرهنگِاقوام مختلف جایگاهی ویژه دارد. معانی سمبلیکشیر در ادبیات ملل گوناگون، بیش‌تر نماد پیروزی، قدرت، دلاوری، نجابت و نیروی ماورای انسانی بوده‌است. بختیاری‌ها با توجه به این مفهوم و معنا، شیر را به عنوان نمود.

در نقوش تخت جمشید، جام‌ها، الواح ساسانی و قالی‌های شکارگاهی، همه‌جا شیر در جدال با دلاوران، نقش بسته است. منشأ شیرهای سنگی و بافته‌های منقش به شیر را، می‌توان در همان سنتِ دیرین و باستانی جست‌وجو کرد که در فرهنگ قوم بختیاری رسوخ کرده است.

شیر در میان بختیاری‌ها نماد شجاعت است. نماد شیر علاوه بر این تندیس‌ها، در قالی و گلیم وگبه‌هایی که بختیاری‌ها می‌بافند نیز دیده می‌شود.
شیرهای سنگی
شیرهای سنگی
شیرهای سنگی
شیرهای سنگی
شیرهای سنگی

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز می‌باشد که در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاه چراغ قرار گرفته است. این بنا به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده است.
معماری آن کار محمد حسن معمار بوده است. مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ خورشیدی به طول انجامیده است.
مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین المللی مرمت آثار تاریخی از سال‌ها پیش توسط موقوفه نصیرالملک به ...ادامه مطلب تولیت آقای محمود قوام آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز

موزه سنگ و گوهر دریای نور ارم (شیراز)

موزه سنگ و گوهر دریای نور در عمارت باغ ارم شیراز قرار دارد و بیش از 140 نوع سنگ و گوهر تزئینی کمیاب و قیمتی در آن به نمایش گذاشته شده است.
موزه سنگ و گوهر دریای نور ارم (شیراز)
موزه سنگ و گوهر دریای نور ارم (شیراز)
موزه سنگ و گوهر دریای نور ارم (شیراز)
موزه سنگ و گوهر دریای نور ارم (شیراز)

عباس مطوری

عباس مطوری ﺳﻪشنبه 31 شهریور 94 - 23:58

بسیار زیباست

تخت جمشید با شکوه

تخت جمشید (Ttakht -e- Jamshid) نام محلی پایتخت داریوش بزرگ است؛ که از لحاظ وسعت، عظمت و شکوه، مهمترین مجموعه باستانی هخامنشی در ایران است. این مجموعه بی نظیر در دامنه کوه رحمت (کوه مهر)، در مقابل جلگه مرودشت و 55 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد.
یونانیان و به تبع آنها اروپائیان، گاهی آنرا "پرسه پلیس"، "پرسَپُلیس" (با کسر "پ" اول، فتح "سین" اول و ضم "پ" دوم) یا "پرسپولیس" (persepolis) می‌خوانند؛ اما نام تاریخی آن که در کتیبه‌های کاخ‌ها ثبت شده پارسَه (parsa) به معنای شهر مردمان پارسی است.
تخت جمشید با شکوه
تخت جمشید با شکوه
تخت جمشید با شکوه
تخت جمشید با شکوه
تخت جمشید با شکوه

محمد رضا رحمانی

محمد رضا رحمانی ﺳﻪشنبه 31 شهریور 94 - 23:07

سر تخت جمشید جای تو باد سریر سران خاک پای تو باد

امیرحسین سهیلی

امیرحسین سهیلی ﺳﻪشنبه 31 شهریور 94 - 23:12

ایرانمون همیشه آباد و سرافراز

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم