درباره من

مطالب من

سفری جذاب به روستای چوبی در دل کوهستان

در 35 کیلومتری جنوب شهر شفت روستایی به چشم میخورد که که اگر چه «امامزاده ابراهیم» نام داره اما بیشتر به «شازده ابراهیم» یا «شاهزاده ابراهیم» معروفه.روستایی که خانه‌های چوبی اش پذیرای میهمانان و گردشگران در منطقه ای ییلاقی و زیباست.
روستایی با خانه‌های چوبی:
یکی از مهمترین شاخصه‌های این روستا (شاید هم مهمترین!) ساخته شدن اغلب خانه‌های آن از چوبه .بعضی از خانه‌ها قدمتی چند ده ساله داره و برخی هم جدیدا ساخته شده.خانه‌های قدیمی عمدتا از چوب ساخته شده و فاقد درب و پنجره هستند. معماری خانه‌ها به شکلی است که از طرفین باز بوده و بعضا توسط پارچه و یا گونی و یا توسط مسافران پوشیده میشود.
این خصوصیت شعاع وسیع دید برای مشاهده مناظر اطراف و همچنین شنیده شدن صدای رودخانه را برای اهالی به ارمغان می‌آورد.در برخی خانه‌های جدید دیگر اثری از چوب نیست و در بعضی هم اسکلت خانه بتنی و سایر اجزا چوبی ساخته میشود.
راه رفتن در خانه‌های چوبی روستا و شنیدن صدای به هم ساییده شدن چوب‌ها و ستون‌ها خیلی زیباست.در و دیوار این خانه‌ها هم مملو از یادگاری‌ها و آثاری است که از مسافران آن به جا مانده.
مسیر دسترسی :
شهر شفت در فاصله یک ساعت از شهر رشت قرار گرفته،برای رسیدن به شاهزاده ابراهیم از شهر شفت به سمت جنوب حرکت کرده و پس از رسیدن به چهار راه احمدسرگوراب مسیر سمت چپ را تا «چوبر» ادامه میدهیم.(این شهر را با «چوبر» تالش اشتباه نگیرید)
با ادامه مسیر به سمت جنوب یک راه فرعی سمت راست از جاده منشعب میشود که با تابلو «امامزاده اسحاق» مشخص شده،مسیر سمت راست پس از 15 کیلومتر به امامزاده اسحاق و مسیر مستقیم پس از 20 کیلومتر و عبور از جنگل‌های زیبا و سر سبز گیلان به روستای شاهزاده ابراهیم میرسید.
فاصله این منطقه از تهران حدود 360 کیلومتر و از شهر شفت 35 کیلومتر است. چنانچه از تهران مستقیما قصد سفر به شاهزاده ابراهیم را دارید نیازی به گذشتن از شهر رشت نیست،در آزادراه قزوین-رشت بعد از امامزاده هاشم بعد از پلیس راه بلافاصله وارد جاده فومن شده و از این مسیر راهی شفت شوید.

سفری جذاب به روستای چوبی در دل کوهستان
سفری جذاب به روستای چوبی در دل کوهستان
سفری جذاب به روستای چوبی در دل کوهستان
سفری جذاب به روستای چوبی در دل کوهستان

پرنده بهشتی قرقاول

قرقاول Ring-necked Pheasant از جمله گونه‌هایی است که در فهرست پرندگان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. قرقاول ایرانی از جمله گونه‌های منحصر به فرد جهان است که در فهرست گونه‌های در معرض تهدید جهان قرار گرفته است. این پرنده، یک گونه و چهار زیرگونه در ایران دارد و زیرگونه تالشی آن که محلی‌ها آن را تورنگ می‌خوانند مختص استان گیلان است و در تمام دنیا فقط در این خطه دیده می‌شود.

زیستگاه‌های این پرنده در گیلان شامل سیاهکل، ماسال و رودسر است. یکی از نکات جالب در سرشماری، بررسی زیستگاه قرقاول در ...ادامه مطلب رشت است. شهرستان رشت، سه زیستگاه قرقاول شامل "سلکی سر"، "سراوان" و "فرودگاه" دارد که بیشترین آمار برآوردی متعلق به فرودگاه سردار جنگل رشت است.

قرقاول پرنده‌ای فوق العاده زیبا و رنگارنگ است که به واسطه دم بلند و رنگین و راه‌رفتن باشکوهش از سایر ماکیان متمایز است.

پرنده نر قرمز رنگ با رگه‌هایی از رنگ‌های سیاه و نارنجی، سبز براق با پوست برهنه دور چشم به رنگ قرمز کم رنگ و گوشپرهای کوتاه دیده می‌شود. اغلب در دسته‌های کوچک و در فصل پائیز و در زمستان تنها دیده می‌شود. از روی زمین به طور ناگهانی بر می‌خیزد و پس از مقداری اوج گرفتن در اولین بوته زار فرود می‌آید. در هنگام احساس خطر می‌دود و کمتر پرواز می‌کند.

پرنده نر 75.90 سانتیمیر و پرنده ماده 52-64 سانتی متر با احتساب دم طول دارد. فصل جفت گیری این پرنده از اواسط اسفند، شروع و تا اردیبهشت طول می‌کشد.
جمعیت این پرنده در سالهای اخیر کاهش چشمگیری داشته و از پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع در ایران است.

این پرنده در حاشیه کشتزارها و بوته‌زارهای تمشک به سر برده و زیربوته‌ها، آشیانه می‌سازد و در گیلان در مناطق کوهپایه‌ای و حاشیه جنگل، باغات چای و بوته‌های تمشک حضور دارد.

پرنده بهشتی قرقاول
پرنده بهشتی قرقاول
پرنده بهشتی قرقاول

واویشته بَج

نام محلی : واویشته برنج، وابیشته برنج
نام فارسی : برنج سرخ کرده، برنج بو داده
.
برنج سرخ کرده یا به اصطلاح گیلک‌ها واویشته بَج یا واویشته برنج (وابیشته برنج) از تنقلات مرسوم گیلان است که به صورت سنتی زنان گیلانی در خانه درست میکنند. کمتر گیلکی میتوان یافت که واویشته بج را دوست نداشته باشد. درست کردن واویشته برنج کار سختی است، چون باید برنج ترد و هم رنگش طلایی شود در حالی که از سیاه شدن آن بایستی جلوگیری کرد.
.
برای تهیه آن، برنج را در تابه، بو داده با مغز گردوی خرد شده مخلوط می‌کنند، ...ادامه مطلب سپس می‌خورند. برنج بو داده‌ی مرغوب، آن را خوشمزه‌تر می‌کنند. برخی همراه با واویشته بج معمولا گردو ، بادام، تخم کدو و ... هم اضافه میکنند و برخی نسبت به ذائقه خود کمی نمک یا شکر و یا کنجد هم گاهی اوقات اضافه میکنند.
.
برخی مقداری از آن را داخل شیشه کرده، هنگام مسافرت سوغات می‌برند. وابیشته بج، از سوغاتی‌های درون فامیلی است و کسی که این سوغات را با خود می‌برد، می‌داند که کدامیک از اعضای فامیل، این آجیل را دوست دارد.
واویشته بَج

خاش کدو

نام محلی : خاش کویی ، خاش کدو
نام فارسی : کدو رشتی ، کدو حلوایی
خاش کویی (کدو رشتی) نوعی کدوی محلی است که در شمال کشور به وفور کاشته و پرورش داده میشود. این محصول را میتوانید از اکثر شهرهای استان گیلان بخصوص آستانه اشرفیه خریداری نمایید.
.
علت نامگذاری این کدو را می‌توان به دو دلیل دانست، چون عده ای معتقدند چون کلمه "خاش" در زبان شمالی به معنای استخوان و استخوانی می‌باشد و در ضمن این کدو هم گوشت کمتری نسبت به دیگر کدو‌ها دارد، این نام برای آن انتخاب شده است و عده ای دیگر معتقدند چون ...ادامه مطلب پوست این کدو مثل استخوان، سر سخت است. از این رو به خاش کدو یا خاش کویی معروف شده است.
.
گیلانی ها، کدو‌ها را بخار پز کرده و بطور دلخواه با کمی شکر میل می‌نمایند.
ضمنا" با این کدو، شیرینی بسیار خوشمزه ای به نام "کویی کاکا" یا همان کاکای کدو درست میکنند که بسیار خوشمزه است.
.
• خواص کدو
------------
1- تخمۀ کدو تأثیر مثبتی روی سلامت پروستات دارد.
2- خوردن کدو خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.
3- از کدو برای مقابله با پیری چشم‌ها استفاده میشود.
4- کدو در عملکرد برخی از سلول‌های سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
5- کدو میتواند به کاهش قند خون کمک کند.
خاش کدو
خاش کدو
خاش کدو

دل دکونه و ماهی سرخ شده

روش تهیه‌ی دل دکونه:
مواد داخل بادمجان و گوجه شامل 1عدد پیاز متوسط رنده شده،گردوی ساییده شده،اقاشق رب انار ترش و مقداری سبزیجات معطر شامل نعناع،جعفری،چوچاق و کوت کوتو هستش.
تمام این مواد رو میکس میکنیم و کنار میگذاریم.
برای بادمجان:
بادمجان‌های متوسط رو از وسط یک برش میزنیم و سرخ میکنیم،بعد مواد داخلش رو اضافه میکنیم و در تابه رو میدیم و اجازه میدیم برای ده دقیقه با شعله‌ی کم،بمونه تا گردو از حالت خامی دربیاد.
برای گوجه:
گوجه‌ها رو از وسط برش داده و توشونو خالی میکنیم،مواد ...ادامه مطلب داخلشون رو اضافه میکنیم،در تابه رو میگذاریم و اجازه میدیم با شعله‌ی کم گوجه هامون بپزن و سرخ بشن.
نکته:
برشی که در بادمجان ایجاد میکنیم نباید زیاد عمیق باشه و از ابتدا و انتها باید مقداری باقی بگذاریم،تو تصویر کاملا مشخصه.
دل دکونه و ماهی سرخ شده
دل دکونه و ماهی سرخ شده

پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا

پناهگاه حیات وحش لوندویل بین 19/38 تا 28/38عرض شمالی و 52/48 تا 54/48طول شرقی و در استان گیلان ودر ما بین بخش لوندویل و بخش مرکزی شهرستان آستارا واقع شده است. مساحت آن در حدود ۱۰۲۶ هکتار می‌باشد.
پستانداران : سمورآبی , گورکن , فوک دریای خزر و شغال .
پرندگان: قوی گنگ ,‌قوی فریادکش,‌فیلوش,‌اردک سیاه کاکل,‌اردک چشم طلایی , باکلان کوچک و بزرگ,
عقابها , کاکائیها, پرستوهای دریایی, آبچلیکها , حواصیلها , سهره‌ها , چرخ ریسکها ,گیلانشاه خالدار ,‌پری شاهرخ, درنا و قرقاول. پناهگاه حیات وحش امیر لوندویل ...ادامه مطلب با مساحتی بالغ بر 1074 هکتار که ازجنوب به شهر لوندویل و از شمال به شهر آستارا واز شرق به دریای خزر و ازغرب به جاده آستارا به لوندویل قرار دارد این منطقه در سال 1352حفاظت شده اعلام طی مصوبه ش ارتفاع متوسط منطقه 20 متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است .پناهگاه حیات وحش لوندویل دارای اقلیم خیلی مرطوب معتدل با متوسط بارندگی و دمای سالانه یکهزار و 100 میلی متر و15 درجه سانتی گراد است ماره 63 مورخ 21/5/1354 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.
پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا
پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا
پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا
پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا
پناهگاه حیات وحش لوندویل با طبیعتی بهشت آسا

پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان

پناهگاه حیات وحش لوندویل در استان گیلان ودر حوزه شهرستان آستارا واقع شده است. این منطقه نمونه منحصر به فرد از باقیمانده جنگلهای جلگه‌ای هیرکانی است. حدود 3/1 منطقه از برکه، آببندان و تالابهای مشجر تشکیل شده است .این پناهگاه شامل زیستگاه‌های متنوع آبی و خشکی برای جانوران است .125 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده است که مهمترین آنها عبارتند از روباه معمولی ،گراز،سمورآبی ،سیاه کاکل،پری شاه رخ و درن فک؛ قوی فریاد کش؛ انواع اردک؛ حواصیل؛ گیلانشاه خالدار و درنا نام برد.

پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان
پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان
پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان
پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان
پناهگاه حیات وحش لوندویل در حاشیه شهرستان استارا، گیلان

بلوردکان املش

یکی از جاذبه‌های طبیعی اطراف املش روستای بلوردکانه، که از توابع دهستان لات لیل، بخش اتاقور شهرستان لنگرود بوده و در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر املش واقع شده . دارای طبیعتی جنگلی و با چشم اندازی غیر قابل وصف بوده و رودخانه زیبایی هم از دل آن عبور می‌کنه. بر روی رودخانه پل قدیمی وجود داره که بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی که از املش به قزوین کشیده شده بود قرار گرفته، این راه کاروان رو و پر رفت و آمد املش رو به نقاطی همچون کهلستان ، لات لیل، گرسک ، بلوردکان، هلودشت، میان لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت ...ادامه مطلب قزوین متصل می‌کرده.
بلوردکان املش
بلوردکان املش
بلوردکان املش

دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه

ماسال اولبسنگاه 10 آبان 94 دامنه‌های کوه هوا آروم ارتفاعات همراه با برف
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه در ماسال گیلان یکی از دیدنی‌ترین ییلاقات این دیاره که در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار داره.
اولسبلنگاه در زبان تالشی به معنای درخت ممرز بر روی ارتفاع بلنده (جایگاه بلندی ست که درخت ممرز می‌روید)
اینجا ییلاقی ست خوش منظره، با پوشش مرتعی و تابستان نشین در ارتفاع ۱۴۸۹ متر از سطح دریای آزاد. این منطقه دارای مراتع بسیار بوده و خانه‌های ...ادامه مطلب موجود در آن اکثرا از چوب ساخته شده. ساکنان این منطقه از شهروندان ماسال هستن که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنن. هتل و مسافرپذیر ییلاقی زیبایی داره و گردشگرا و مسافرین زیادی و به سمت خودش جذب کرده ...
اولسبلنگاه را باید از نزدیک دید و از طبیعت و طراوتش لذت برد ...
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه
دهکده « اُلَسَبِلَنگا» یا اولسبلنگاه

پرواز با پاراگلایدر

از تفریحات زیبا و پر از هیجان پرواز با پارگلایدر می‌باشد که بیشتر در شرق مازندران میسر است.
مان برگزاری پروازهای تفریحی : همه روزه از ساعت 8 صبح تا 5 عصر پروازهای تفریحی دونفره با پاراگلایدر
زیباترین خاطره‌ی زندگیتان را برایتان رقم خواهیم زد
بدون نیاز به آموزش و کمتر از 2 دقیقه آماده‌ی پرواز خواهید شد
هزینه‌ی پروازتفریحی :
1.500.000ریال
هزینه‌ی فیلمبرداری:
200.000ریال
هزینه‌ی رزرو :
400.000
پرواز با پاراگلایدر
پرواز با پاراگلایدر
پرواز با پاراگلایدر
پرواز با پاراگلایدر
پرواز با پاراگلایدر

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم