درباره من

مطالب من

جزیره‌ی کوچک مینورکا

جزیره‌ی کوچک مینورکا، واقع در دریای مدیترانه که اغلب آن را جواهر بالئاری صدا می‌کنند، دارای ۱۲۰ ساحل شگفت‌انگیز است. این جزیره بی‌شک یکی از هیجان‌انگیزترین نقاط مجمع‌الجزایر بالئاری است. علاوه بر شنا کردن در آب‌های شفاف فیروزه‌ای که پای ثابت هر مقصد ساحلی است، قایق سواری و کایاک سواری از دیگر فعالیت‌های تفریحی پرطرفدار این ناحیه است. سواحل بیشمار و آب‌های گرم شفاف در کنار فعالیت‌های متنوع، از این جزیره مقصدی عالی برای تعطیلات ساخته است.
جزیره‌ی کوچک مینورکا
جزیره‌ی کوچک مینورکا
جزیره‌ی کوچک مینورکا
جزیره‌ی کوچک مینورکا

دریاچه و پارک ملی واترتون

دریاچه و پارک ملی واترتون یکی از چهارمین پارک‌های ملی کشور کانادا می‌باشند که بدلیل برخورداری از مناظر زیبا و چشم اندازهای دیدنی، گردشگران بسیاری را به خود دیده است. از مناظر دیدنی این منطقه می‌توان به پوشش گیاهی و درختان، غار، پرتگاه، کوهستان و دریاچه‌ی زیبای آن اشاره کرد. شرایط آب و هوایی بی نظیر این پارک یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته آن است که با ترکیب شدن با مناظر دیدنی اطراف حس بدیعی را به گردشگران القا می‌کنند.
دریاچه واترتون و پارک ملی کاناداپارک ملی و دریاچه واترتون یکی از چهار پارک ملی ...ادامه مطلب کشور کانادا است که در سال ۱۸۹۵ میلادی بوجود آمد و پس از دریاچه واترتون به عنوان پارک ملی نامگذاری شد. این پارک در تمام فصول سال برای گردشگران قابل دسترس است اما ماه‌های اصلی توریسم این منطقه ژوئیه و آگوست می‌باشد. مکان‌ها و امکنات تجاری تنها در بخش شهرک پارک احداث و قابل دسترس است.
محدوده پارک در ارتفاعات ۱۲۹۰ متر و در محل شهر ۲۹۱۰ متر رسیده و به کوه‌های Blakiston ختم می‌شود. همچنین سطح پارک چیزی در حدود ۱۹۵ مایل مربع است که از کوه‌های ناهموار و بیابان‌ها با پوشش گیاهی و تنوع گونه‌های جانوری تشکیل شده است و در این مسیر گردشگران شاهد مناظر و چشم اندازهای دیدنی اطراف هستند.
دریاچه واترتون و پارک ملی کاناداکوهستان‌های اطراف این پارک در زمستان‌ها ذخیره گاه توده‌های عظیم از یخچال‌های یخ می‌باشد و به همین دلیل یکی از یخچال‌های طبیعی صلح جهانی است. لذا با توجه به آب و هوای منحصر به فرد این منطقه، تنظیم فیزیوگرفیک، دشت‌ها و کوه‌های بی نظیر، دریا و دریاچه‌ها و تنوع جانوری و گیاهی، در سال ۱۹۹۵ به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو انتخاب شد.
دریاچه و پارک ملی واترتون
دریاچه و پارک ملی واترتون
دریاچه و پارک ملی واترتون
دریاچه و پارک ملی واترتون
دریاچه و پارک ملی واترتون

برترین جاذبه گردشگری آسیا در سال 2016

اینترامورس منطقه‌ای قدیمی و تاریخی در شهر مانیلای فیلیپین است و به شهر دیواری شهرت دارد. در زمان استعمار اسپانیا، این منطقه خود به عنوان شهر مانیلا شناخته می‌شد و در همان زمان مقر فرماندهی امپراتوری اسپانیا بود.
دیوارهای دفاعی اینترامورس در اواخر قرن شانزدهم میلادی برای دفاع از شهر در برابر حمله‌ها ساخته شد. وسعت این منطقه 670 متر مربع بوده و در امتداد سواحل خلیج مانیل و قسمت جنوبی رود پاسیج قرار گرفته است. قلعه سانتیاگو، بخش محافظتی شهر دیواری است که در دهانه رودخانه جای دارد. در قرن 20 میلادی، ...ادامه مطلب عملیات بازسازی و ساخت‌وساز بر روی ایننترامورس صورت گرفت که موجب شد تا دیوارها و قلعه از دیدرس خلیج مانیلا پنهان بماند.
برترین جاذبه گردشگری آسیا در سال 2016
برترین جاذبه گردشگری آسیا در سال 2016
برترین جاذبه گردشگری آسیا در سال 2016
برترین جاذبه گردشگری آسیا در سال 2016

نخستین قبرستان مسلمانان در ایران

سفید چاه عنوان نخستین قبرستان مسلمانان در ایران اسلامی است که در شرقی‌ترین نقطه استان مازندران و در شهر گلوگاه واقع شده است.
رقی‌ترین نقطه استان مازندران و در شهر گلوگاه قبرستانی با سنگ‌های عمودی خاکستری و حکاکی‌های عجیب، عنوان اولین قبرستان مسلمانان ایران را با خود یدک می‌کشد.
این قبرستان با قدمتی بیش از هزار و 200 سال، با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در روستایی به نام‌«سفیدچاه» در جاده ارتباطی شهر گلوگاه در شرقی‌ترین نقطه استان مازندران قرار دارد.
قبر «ملک بادله» که روزگاری حاکم شمال ...ادامه مطلب ایران بود در این گورستان قرار دارد؛ اما کمتر کسی به سنگ‌های فرو رفته این والی در خاک این قبرستان اعتنا می‌کند.
سفیدچاه که به روایت قبر حاج جرجیس سفیدجاهی، «سفیدجا» و در روایت‌های دیگر اسپ چاه، اسپ تن و روبار نامیده شده، در دره‌ای میان کوه‌های منطقه هزارجریب از رشته‌کوه البرز قرار دارد.
مردم این روستا معتقدند خاک این گورستان شباهت عجیبی با خاک قبرستان وادی‌السلام دارد و می‌تواند اجساد دفن شده را تا چندین سال سالم حفظ کند.
یکی از زیبایی‌های این قبرستان که شهرتی جهانی به آن بخشیده، نقوش به کار رفته در سنگ قبرها است؛ سنگ قبرها در هر منطقه و کشوری تحت تأثیر معماری و فرهنگ آن منطقه و کشور است مثلا سنگ قبرهای اسپانیا و افریقا دارای قوس‌های هلالی نعل اسبی است که خاص معماری این مناطق است و در جهان اسلام نیز سنگ قبرها دارای اشکال متنوعی است که نمایانگر معماری هر منطقه است.
نکته جالب توجه در طراحی این نقوش آن است که نقش‌های قبور ارتباط مستقیمی با شغل اموات داشت؛ اما پس از مرگ آخرین بازمانده سنگ‌تراشان و حکاکان روستای «مصیب‌محله» که در نزدیکی روستای سفیدچاه واقع است، عمر حکاکی روی سنگ‌ها به ویژه سنگ‌های سیاه به پایان رسید.
از ویژگی‌های متفاوت این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودی است و برای نشان دادن این‌که هر کدام از مردگان چه شغلی داشته‌اند، ابزار و ادوات شغلی افراد بر روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای آن‌که مشخص شود در این قبور زن یا مرد به خاک سپرده شده است نمادهایی وجود دارد.
با توجه به قدمت سنگ مزارهای این گورستان به نظر می‌رسد اساس تأسیس این گورستان به زمان خاکسپاری سادات میرعمادی، سادات مرعشی و دیگر پادشاهان محلی باز می‌گردد.
نخستین قبرستان مسلمانان در ایران
نخستین قبرستان مسلمانان در ایران
نخستین قبرستان مسلمانان در ایران
نخستین قبرستان مسلمانان در ایران

زندانی زیر آب!

در شهر نزدیکی شهر کوچک Rummu در شمال استونی، زندانی وجود دارد که اکنون متروکه شده و به زیر آب فرو رفته است. این زندان در چهل کیلومتری غرب تالین پایتخت و بزرگترین شهر استونی واقع است. زندان مزبور در واقع یک معدن سنگ آهک و یک اردوگاه کار اجباری بوده که در ژانویه سال 1938 افتتاح شد. زندانی‌ها به بیگاری در این معدن مجبور بوده اند.
در سال 1991 و با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی، استونی استقلال خود را به دست آورد و کار محکومان در این معدن به پایان رسید. اکنون و با گذشت سال ها، جمع شدن آب در این زندان ...ادامه مطلب متروکه، آن را به یک دریاچه تبدیل کرده است. این مکان که روزگاری حدود هزار زندانی را در خود جای داده بود اکنون به زیر آب رفته و مردم در آن به شنا و غواصی می‌پردازند.
زندانی زیر آب!
زندانی زیر آب!
زندانی زیر آب!
زندانی زیر آب!
زندانی زیر آب!

جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌

جزیره اسپیتزبرگن در کشور نروژ، نام مکانی است که ماهیگیران از قرن هفده میلادی تاکنون از آن به عنوان مرکز اصلی شکار ماهی‌های خاویار و نهنگ‌های سپید استفاده می‌کنند که به دلیل صید بسیار بالای این دو گونه آبزی، استخوان‌های به جای مانده از این شکارها، سرتاسر جزیره را پر کرده است.
جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌
جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌
جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌
جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌
جزیره‌ای مملو از استخوان ماهی‌

موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!

جیسون دیکایرس تیلور (Jason deCaires Taylor) و گروهش فاز اول این موزه را با نصب چند مجسمه در عمق ۱۲ متری آب‌های ساحلی لانزاروته آغاز کردند. جزیره‌ی لانزاروته که در مجموعه جزایر قناری در کشور اسپانیا واقع شده است، جزوی از مساحت استان لاس پالماس محسوب میشود.
جیسون یک مجسمه ساز بین المللی و چهره‌ای شناخته شده است و نام "Museo Atlantico” را برای این نمایشگاه هنری انتخاب کرده است. هدف او از ساخت و اجرای این پروژه به سه بخش تقسیم میشود. مهمترین هدف این موزه‌ی زیرآبی این است که مجسمه‌های قرار داده شده ...ادامه مطلب در مساحت ۵۰ متر مربعی، یک بستر مناسب را برای خانه سازی و زندگی آبزیان و ماهی‌های آن منطقه فراهم سازند و درواقع Museo Atlantico در وهله‌ی اول قرار است به یک سایت مرجانی مصنوعی تبدیل شود و حیات جدیدی را برای آبزیان منطقه ایجاد کند.
مهمترین هدف این موزه‌ی زیرآبی این است که یک بستر مناسب برای زندگی آبزیان را فراهم سازند
تمام مجسمه‌ها قرار است با استفاده از نوعی سیمان بی اثر و با pH خنثی ساخته شوند تا کلونی سازی ماهیان بدون هیچ مشکلی انجام شود. فلز ضد زنگ و فایبرگلاس نیز قرار است برای تکمیل تزیینات استفاده شوند. بنابراین موزه‌ی زیرآبی آتلانتیک نه تنها آسیبی به محیط زیست نمیزند، بلکه زیست بوم جدیدی را برای آبزیان جزیره فراهم میکند.
تمام مجسمه‌ها قرار است با استفاده از نوعی سیمان بی اثر و با pH خنثی ساخته شوند
دومین هدف دیکایرس تیلور از توسعه‌ی این موزه این است که وقایع تلخی که اخیرا در جهان رخ داده است را با زبان هنر بازگو کند و چه موضوعی مهمتر، ناراحت کننده‌تر و تلخ‌تر از مرگ مهاجران سوری که قصد داشتند خود را از طریق دریا به کشورهای اروپایی برسانند و بسیاری از آنان به دلیل سفر با قایق‌های نامناسب، بیماری، گرسنگی و حوادث دیگر کشته شدند.
رویایی که آنها در سر داشتند، یک زندگی معمولی و بدور از جنگ بود و به جای آن سردی و خشونت امواج دریا نصیبشان شد. بنابراین چه جایی بهتر از بستر آرام دریا برای دیدن و تفکر درباره‌ی نتایج افراط در قدرت طلبی و جنگ‌های غیرانسانی؟او در بخشی دیگر از موزه، دروازه‌ی آتلانتیک را ساخته است و توریست‌هایی که با ظاهری معمولی و برخی دوربین بدست، درحال رفتن به سمت آن و وارد شدن به شهر افسانه‌ای آتلانتیک هستند. چهره و ظاهر این بخش از مجسمه‌ها از مردم خود جزیره‌ی لانزاروته الهام گرفته شده است.
در بخشی دیگر نیز که با عنوان ترکیبی (Hybrid) نامگذاری شده است، مجسمه‌هایی وجود دارند که از ترکیب هنرمندانه‌ی انسان‌ها با گیاهان ساخته شده اند. مجسمه‌ی مرد کاکتوسی در این بخش قرار دارد.
گردشگری و صنعت توریسم امروزه به یک تجارت مولتی میلیارد دلاری تبدیل شده است تاجاییکه تعدادی از کشورها تمام تمرکز خود را بر روی بخش گردشگری متمرکز میکنند. موزه‌ی زیرآبی نیز از این قاعده مستثنی نیست و علاوه بر دعوت غواصان به یک تجربه‌ی فوق العاده جذاب و منحصربفرد، توریست‌های معمولی نیز میتوانند با استفاده از قایق‌های کف شیشه‌ای از این موزه دیدن کنند.
دومین هدف دیکایرس از توسعه‌ی این موزه این است که وقایع تلخی که در جهان رخ داده است را بازگو کند
این موزه شامل ۱۰ گالری جداگانه خواهد بود. البته از حدود چهار روز پیش، بازدید برای عموم آزاد شده است و بازدیدکنندگان میتوانند از مجسمه‌های دست نخورده‌ی جدید در کنار مجسمه‌هایی که با مرجان و گیاهان دریایی رنگ بندی شده اند لذت ببرند.
موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!
موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!
موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!
موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!
موزه‌ی زیرآبی در کف دریا!

بزرگترین جزیره‌ی جزایر قناری

تنریف بزرگترین جزیره از جزایر قناری است. بازدیدکنندگان و گردشگران این مناطق از منظار متنوعی دیدن می‌کنند. برخی از مهم‌ترین و پر جاذبه‌ترین مناظر آن را صخره‌های همیشه سبز با گل‌ها و درختانی با برگ‌های سوزنی تشیکل می‌دهند. گردشگران می‌توانند با صعود بر قله 3718 متری پیکو دل تید (pico del tiede) بلندترین کوهستان اسپانیا، به راحتی تمام حفره‌های به جای مانده از فعالیت‌های آتشفشانی آنرا مشاهده کنند. پارک پرندگان «لورد پارک» یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تنریف است که گونه‌های مختلفی از پرندان را در خود جای داده است.
بزرگترین جزیره‌ی جزایر قناری
بزرگترین جزیره‌ی جزایر قناری
بزرگترین جزیره‌ی جزایر قناری
بزرگترین جزیره‌ی جزایر قناری

روستای کرند

کرند،یکی از روستاهای بزرگ وباسابقه واقع در 135 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبدکاوس در 15کیلومتری کنار مرز ترکمنستان می‌باشد. این روستا بابیش از 1000خانوار و5000نفر جمعیت بزرگترین روستای بخش داشلی برون بین مراوه تپه و داشلی برون در کنار رودخانه اترک قرار دارد. اهالی روستای کرند عمدتا دامدار وعشایر هستند وبه غیر از دامداری در حاشیه رود اترک ،کشاورزی نیزمی کنندکه هندوانه این منطقه با نام هندوانه اترک بسیار شیرین ومشهور است.
علاوه بر این، زنان کرند وروستاهای نواحی رودخانه اترک، در کار تولید صنایع دستی از قبیل قالی بافی،نمد وگلیم وسوزن دوزی فعالیت دارندبنابراین به لحاظ زندگی عشایری ودامداربودن نی ونی نوازی در بین چوپانان کرند بسیار رواج دارد.
کرند در لفظ عامه مردم، کورن تلفظ می‌شود. در فرهنگ لغات وجه تسمیه آن به چند تعبیر اشاره می‌شود.
کورن یک کلمه مغولی است که به معنی اتراق حلقه در یک مکان می‌باشد.
برخی کرند را میدان اسب دوانی معنی کرده اند. آنچنانکه شاعر و عارف مختومقلی فراغی در وصف کوه صونگی داغ به آن اشاره می‌کند آن منطقه کرند است.
روستای کرند
روستای کرند
روستای کرند

سرزمین فلفل قرمز

مردم روستای «دونجا لاکاسنیکا» در صربستان از راه تولید و برداشت فلفل قرمز مخارج زندگی خود را تأمین می‌کنند.
به علت تولید بسیار فلفل قرمز در این روستا، بخشی از آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. مردم این روستا از در و دیوار خانه، مغازه و حتی دیوارهای محل عبور عمومی برای خشک کردن تولیداتشان استفاده می‌کنند.
قرمزی این فلفل‌ها که باعث تغییر رنگ دیوارهای روستا شده، سالانه گردشگران سراسر جهان را به این منطقه جذب می‌کند.
سرزمین فلفل قرمز
سرزمین فلفل قرمز
سرزمین فلفل قرمز
سرزمین فلفل قرمز
سرزمین فلفل قرمز

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم