درباره من

مطالب من

عجیب‌ترین نقطه زمین که قوانین فیزیک را زیر سوال برده است!

مرکز کیهان عجیب‌ترین نقطه زمین است که در شهر تولسا در اوکلاهامای آمریکا قرار دارد و این نقطه از شهر که با نام منطقه مرکز کیهان نامیده می‌شود در عین ناباوری قوانین فیزیک را زیر سوال برده از جمله این که مرکز کیهان در تولسا آمریکا قوانین صدا و بازتاب آن به کلی متفاوت‌تر از تمام نقاط دنیا است و تاکنون نیز ... ادامه مطلب
عجیب‌ترین نقطه زمین که قوانین فیزیک را زیر سوال برده است!

پیام مخفی روی سفال 3000 ساله رمزگشایی شد

پیام مخفی روی سفال 3000 ساله در حالی به تازگی و توسط دانشمندان رمزگشایی شده است که این سفال مربوط به عهد عتیق بوده و پیام نوشته شده روی آن با تکنیک منحصر بفردی بصورت نامرئی در آمده است.
پیام مخفی روی سفال مربوط به عهد عتیق بیش از 50 سال است که در موزه ای جلوی چشم همگان می‌باشد. اما متن آن تا حدی ریز حکاکی شده که باید گفت تقریبا با چشم غیر مسلح نمی‌توان آن را دید. دانشمندان گمان می‌کنند متن حکاکی شده در پشت ادامه کتیبه قسمت جلویی باشد. کتیبه حکاکی شده در قسمت جلویی این سفال همیشه قابل دیدن بوده و پوشیده از اطلاعاتی درباره منابع مالی نظامی است.این قطعه در یک قلعه باستانی پیدا شده است.
پژوهشگران پس از شناسایی چندین نشانه در پشت سفال، تصمیم به بررسی دقیق‌تری گرفتند و این گونه بود که سه خط جدید از متن کشف شد. تکنیک تصویربرداری چندرسانه‌ای می‌تواند نور را در طول موج‌های نامرئی به چشم انسان، مانند پرتوهای مادون قرمز کنترل تلویزیون نشان دهد.
در تصاویر گرفته شده از این سفال، دوربین دیجیتال و یک سری فیلتر برای پوشش‌دهی بخش‌های مختلف طیف نوری استفاده شد، سپس توسط یک برنامه ویرایشی پردازش شد تا متن کامل به دست بیاید.
در کل، 50 حرف و هفت کلمه جدید در این فرآیند پیدا شد. پیام با درخواست برای نوشیدنی آغاز می‌شود و در نهایت تقاضای ارائه یک کالای خاص برای فردی نامعلوم را دارد. همچنین یادداشتی درباره فردی به نام «Ge’alyahu» نیز در این متن به چشم می‌خورد.
در سال 600 قبل از میلاد مسیح، دوره‌ای که سفال به آن تعلق دارد، تقریبا 20 الی 30 سرباز سر پست دیده‌بانی مستقر می‌شدند و به نظر می‌رسد تامین مواد غذایی و نوشیدنی برای سربازان اولویت بالایی داشته است. حالا که پیام مخفی پشت این سفال پیدا شده است، دانشمندان مشتاق به تصویربرداری چندرسانه‌ای از قطعات سفال‌های باستانی دیگر هستند.
این تیم تحقیقاتی در نظر دارد تکنیک جدید را روی دست‌سازه‌های دیگر هم امتحان کنند تا پیام‌های سری دیگری که از چشم دانشمندان مخفی مانده است را کشف کند. چنین پیام‌هایی حاوی اطلاعات مفیدی در مورد نحوه زندگی شهروندان باستانی است. به گفته باستان‌شناسان، هر خط، کلمه و حتی یک نشانه درباره دوران معبد اول برای ما باارزش است.

منبع:میهن پست ... ادامه مطلب
پیام مخفی روی سفال 3000 ساله رمزگشایی شد

طولانی‌ترین روز سال

اول تیر ماه ،چله تموز،طولانی‌ترین روز سال که خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار دارد
جشن چله تموز تموز در تقویم کهن ایرانی گرم‌ترین ماه سال است. «چله بزرگ» یکی از جشن‌های ایرانی بوده که امروزه فراموش شده‌است اما در جنوب خراسان طولانی‌ترین روز سال را هنوز هم گرامی می‌دارند اما نه با آن اهمیتی که برای شب چله زمستان یا یلدا قائل هستند. چهل یا چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته. معمولا شروع این چهل روز با طولانی‌ترین روز سال آغاز می‌شود.
معمولا روزهای اول تیر و یا روز ۳۱ خرداد (۲۱ژوئن) طولانی‌ترین روز سال در نیم‌کره شمالی زمین است زیرا در این روز خورشید نسبت به روزهای گذشته به اندازه بخشی از ثانیه بیشتر در آسمان باقی خواهد ماند و روز را طولانی‌تر خواهد کرد.
در روز چله تموز با به حداقل رسیدن فاصله منطقه قطبی با خورشید این پدیده که به انقلاب تابستانی نیز شهرت دارد رخ می‌دهد و طولانی‌ترین روز سال رقم میخورد.
در ایران در قدیم این روز را جشن میگرفتند و آن را جشن نیلوفر و یا چله تموزمی نامیدند ،در قدیم علی رغم اینکه ابزارهای دقیق سنجش زمان وجود نداشت و با استفاده از و چارطاقی‌ها و خانه فنجان یا ساعت آبی تا حدودی ساعت آفتابی این روز را تعیین میکردند این ابزارهای ساده طولانی‌ترین روز سال و کوتاه‌ترین روز سال را با کمی اختلاف تعیین می‌کردند و۴ قرن قبل از تولد مسیح برای این روز تقویمی طراحی کرده بودند که با استفاده از نور خورشید زمان دقیق آن مشخص می‌شد. ... ادامه مطلب
طولانی‌ترین روز سال

بنایی عجیب و فرو رفته در آب

کاخ جل محل در هند، بنایی عجیب و فرو رفته در آب اگر چه ورود گردشگران به آن ممنوع است اما این کاخ مرمری و زیبای در شهر صورتی جیپورِ ایالت راجستان هند واقع شده و به دلیل احاطه شدن در آب یک دریاچه‌ی مصنوعی این روزها به عنوان یک بنایی عجیب در حالی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است که به کاخ آبی نیز معروف است.
در خصوص کاخ جل محل در هند اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما طبق گفته‌ها این کاخ در قرن هجدهم توسط شخصی بنام ماهاراجه مادو سینگ Maharaja Madho Singh ساخته شده و برای جشن‌های شکار اردک مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
بعدها پسر مادو سینگ یعنی مادو سینگ II با اضافه کردن حیاطی به کاخ، آن را بزرگ‌تر نمود. پس از او این مکان مورد استفاده‌ی نادرست قرار گرفته و به صورت وحشتناکی به مدت دو قرن مورد اهمال قرار گرفت تا اینکه در سال ۲۰۰۰ بازسازی شدند.
کاخ جل محل در هند یک سازه‌ی شگفت انگیز است و به این دلیل که هیچ اتاق قابل سکونتی در آن وجود ندارد، کاخ محسوب نمی‌شود بلکه فقط یک باغ تراس گونه در آن وجود دارد که شخص ماهاراجه در اوقات فراغت خود در آن قدم می‌زده است. این قصر در حقیقت ۵ طبقه است اما تنها طبقه‌ی انتهایی آن بالای سطح آب قرار گرفته و به هنگام پر بودن دریاچه سایر طبقات زیر سطح آب قرار می‌گیرند.
سازه عجیب کاخ جل محل در هندو و شکل ساخت آن ترکیبی از سبک‌های مختلف معماری مانند راجپوت و مغول است که در ایالت راجستان بسیار رایج می‌باشند. معماری راجپوت بیشتر از همه از معماری سنتی هندی الهام گرفته، در حالیکه معماری مغول تحت تاثیر شدید معماری اسلامی و سبک‌های پارسی قرار دارد.
البته در خوصوص معماری کاخ جل محل در هند باید گفت که سازندگان آن با تلفیقی از دو معماری پارسی و اسلامی این سازه را در حالی بنا کرده که سرسرا و تالارهای بزرگ طبقه‌ی اول با نقاشی‌های زیبا تزئین شده اند. در تراس این کاخ، باغی با معابر قوسی قرار گرفته و در تمام گوشه‌های این کاخ نیز برج هایی نیمه هشت ضلعی به همراه گنبدهای زیبایی دیده می‌شود که در مرکز تراس، غرفه ای مستطیلی شکل به سبک بنگالی قرار گرفته که به آن چاتری می‌گویند.
دریاچه‌ی مصنوعی که کاخ جل محل در هند را احاطه کرده مان ساگار نام دارد و در سال ۱۶۱۰ توسط راجا مان سینگ، حاکم وقت آمر، در پاسخ به قحطی و کمبود شدید آب که ایالت او را در پایان قرن قبلی به زحمت انداخته بود ساخته شد و و البته طبق گفته‌ها برای جلوگیری از یک پیشامد مشابه، راجا مان سینگ دستور داد که سدی بر روی رودخانه‌ی دارباواتی به همراه یک مخزن یعنی همان دریاچه‌ی مان ساگار ساخته شود. برای قرن ها، دریاچه آب مورد نیاز برای مصارف آشامیدنی و آبیاری را فراهم می‌کرد. همچنین خانه‌ی تعداد بیشماری گونه‌های مختلف پرندگان نیز بوده است.
... ادامه مطلب
بنایی عجیب و فرو رفته در آب

گورستان تاریخی ناشناخته

شهرستان بوئین زهرا و مناطق مجاور آن از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی و تمدنی کشور و به تبع آن آسیا محسوب می‌شوند به گونه ای که هر قسمت از خاک این منطقه دربردارنده محوطه‌های کم نظیر باستانی و تاریخی است که نمونه تمدن کهن «سگزآباد» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی و یکجانشینی انسان در فلات ایران از جمله ... ادامه مطلب
گورستان تاریخی ناشناخته

آلمانی‌ترین شهر برزیل

در برزیل شهری به نام پومرود قرار دارد که بنیانگذاران آن از پومرانیا، منطقه‌ای در ساحل جنوبی دریای بالتیک، بین آلمان و لهستان آمده اند. این شهر بیش از ۱۵۰ سال پیش تاسیس شد و ۹۰ درصد از ۲۵۰۰۰ سکنه آن به زبان آلمانی با لهجه قرن نوزدهمی صحبت می‌کنند.
پومرود آلمانی‌ترین شهر برزیل است و به محض اینکه یک ... ادامه مطلب
آلمانی‌ترین شهر برزیل

معمای حل نشده‌ی تاریخ

باغ‌های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان است. بسیاری از پژوهشگران و مورخان می‌گویند که باغ‌های معلق بابل به دستور شاه بخت النصر دوم و در ششصد سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. این باغ به عنوان هدیه ای از نبوچاندنزار به همسرش آمیتیس ساخته شده است.
آمیتیس شاهزاده ای ماد بود که پس از ازدواج ... ادامه مطلب
معمای حل نشده‌ی تاریخ

کشف اندام‌های سالم یک پرنده ۹۹ میلیون ساله در دل کهربا

تیمی از محققان از سراسر جهان موفق به شناسایی کامل‌ترین پرنده گرفتار شده در یک کهربا شدند. این کشف می‌تواند از چگونگی زندگی پرندگان در نزدیک به 99 میلیون سال پیش پرده بردارد.
بر اساس اظهارات یکی از مقامات دانشگاه علوم زمین‌شناسی چین، این پرنده 9 سانتی‌متر طول دارد و بخش‌هایی از جمجمه، گردن، بخشی از ... ادامه مطلب
کشف اندام‌های سالم یک پرنده ۹۹ میلیون ساله در دل کهربا

تالاب خونین شیلی

در شهر کامینا در شمال شیلی یک تالاب سرخ عجیب وجود دارد. آب این تالای چنان قرمز شدیدی است که به نظر می‌رسد جوهر یا خون در آن ریخته شده است. این دریاچه برای مردم محلی شناخته شده، اما حتی برای خدمات ملی گردشگری تا سال ۲۰۰۹ ناشناخته بود.
از لحاظ تاریخی تمدن و فرهنگ کهن آیمارا در این منطقه ساکن بودند که از راز‌ها و افسانه‌های این سرزمین که به تازگی آشکار شده محافظت می‌کردند. این برکه سرخ رنگ نفرینی دارد که گریبان گیر کسانی می‌شود که به آب قرمز رنگ آن نزدیک شوند. به همین دلیل که هیچکس نمی‌داند آن کجاست و روی هیچ نقشه‌ای نیست. ناپدید شدن هزاران نفر از مردم آیمارا به این دریاچه نسبت داده می‌شود، زیرا از آب آن نوشیده بودند.
تالاب سرخ توسط دو برکه دیگر با آب‌های زرد و سبز احاطه شده است و گفته می‌شود که وقتی توسط مردم ناخوشایند احاطه شوند می‌جوشند. به همین دلیل است که این آب‌های رنگی را متعلق به شیطان می‌دانند. تعدادی از کارشناسان رنگ این تالاب‌ها را به گونه‌های مختلف جلبکی که در آن زندگی می‌کنند نسبت می‌دهند. ... ادامه مطلب
تالاب خونین شیلی

توصیه‌هایی برای سفر به چین

در سال ۲۰۱۱ چین سومین کشور جهان بوده که بیشترین تعداد گردشگر در جهان را از آن خود کرده است.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، چین کشوری با قدمت چند هزار ساله است و آثار تاریخی مهم و زیبایی دارد. در ادامه با جاذبه‌های گردشگری چین در شهرهای مهم آن آشنا می‌شویم.
پکن
شهر پکن پایتخت و مرکز سیاسی و فرهنگی ... ادامه مطلب
توصیه‌هایی برای سفر به چین

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

روستای بیاضه

روستای بیاضه

بیاضه، روستایی از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است که در ۵۳ کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک در بخش نایین در استان اصفهان واقع شده‌است.این روستا...

اطلاعات
سواحل دبی

سواحل دبی

برای علاقه مندان به ورزش شنا و دوست داران سواحل، انتخاب‌های زیادی در دبی وجود دارد. در ساده‌ترین شکل می‌توانند از سواحل عمومی استفاده نمایند. این سواحل از امکانات کمی برخوردارند ولی نیاز به پرداخت ورودیه ندارند. در مقابل، پارک‌های ساحلی از امکانات خوبی مانند اتاق تعویض لباس، استخرهای ...

اطلاعات
روستای گرینه

روستای گرینه

گرینه نام روستایی است که در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور در چهارده کیلومتری شمال جادهٔ اصلی (مشهد-نیشابور) و در ضلع شرقی شهر توریستی دررود و شهر زیارتی قدمگاه و در دامنهٔ کوه واقع شده است. روستای چناران در فاصلهٔ ۳ کیلومتری گرینه قرار دارد. گرینه از لغ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
روستای گیوک

روستای گیوک

روستای گیوک در بیست کیلومتری جنوب غربی بیرجند و در رشته کوه باقران واقع شده است. «گیوک» اسمی ترکی مغولی است و نام یکی از نوادگان چنگیزخان بوده است ، گیوک خان مغول در اواخر قرن هفتم حاکم منطقه ای از قهستان بوده است و این نشان از قدمت روستا دارد. جمعیت روستا با توجه به فصول سال متغیر ا...

اطلاعات| نقشه | مسیر
کلوت‌های شهداد

کلوت‌های شهداد

در شهداد جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارد که میزبان علاقمندان زیادی است, از مهمترین جاذبه‌ها می‌توان به کلوت‌های زیبای شهداد اشاره کرد که جذاب‌ترین پدیده کویر به شمار می‌روند. در غرب بیابان لوت در فاصله 25 کیلومتری شهرستان شهداد منطقه منحصر بفردی وجود دارد که اصطلاحا بدان کلوت (ریشه ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
مناره انزلی(برج ساعت انزلی)

مناره انزلی(بر...

برج ساعت انزلی (مناره انزلی)در محوطه پشتی بازار سپه میدان انزلی قرار دارد این مناره زیبا که قدمت آن به سال ۱۸۱۵ میلادی می‌رسد با هدف راهنمایی کشتی هایی که از آن سوی آبها به انزلی می‌آمدند ساخته شده بود که بعدها با تغییر کاربری به صورت برج ساعت درآمد. این فانوس در سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ هج...

اطلاعات| نقشه | مسیر
بنای تاریخی شهرداری رودسر

بنای تاریخی شه...

بنای تاریخی شهرداری رودسر یکی از بناهای تاریخی شهرستان زیبای رودسر است که از گذشته‌ها به یادگار مانده است . این ساختمان در ضلع جنوب غربی مجموعه میدان شهر داری قرار گرفته است,ساخت این میدان در زمان رضا شاه آغاز شد و همان دوران نیز به پایان رسید. محلی‌های رودسر می‌گویند رضا ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
پارک جنگلی سفیدآب

پارک جنگلی سفی...

جنگل سفید آب در جنوب شرقی استان گیلان قرار دارد و تا مرکز شهر رودسر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این پارک دارای مسیر راهپیمایی تریل اسب سواری - دوچرخه سواری - چشمه‌های آب گرم و پدیده‌های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه‌ها و مناظر طبیعی منحصر به فرد می‌باشد. ﻣﺤﺪوده ﻃﺮح ﭘﺎرک از ﺷﻤﺎل ﺑﻪ ﻗﺮاء...

اطلاعات| نقشه | مسیر
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. در...

اطلاعات| نقشه | مسیر
آبشار سجیران

آبشار سجیران

طبیعت دلپذیر رودسر در حقیقت مجموعه ای از شاهکارها و جلوه‌های بدیع و زیبا است که از آمیزش طبیعت ساحلی خزر با کوهستان‌های جنگلی و سرسبز، مراتع پرگل و رودخانه‌های متعدد به وجود آمده است. آبشار سجیران در بیست کیلومتری جنوب رحیم آباد، یکی از جلوه‌های ویژه طبیعت این منطقه است که از به هم پی...

اطلاعات| نقشه | مسیر
تپه چغا گاوانه

تپه چغا گاوانه

تپه چغاگاوانه اسلام آباد غرب معدن اسرار ناگفته و مهیجی از تاریخ ایران و بلکه بشریت دارد. این تپه با ارتفاعی حدود ۲۵ متر در وسط شهر اسلام آباد غرب بین خانه‌های مسکونی در شمال رودخانه برف آباد قرار دارد. ۹ قسمت از ۱۰ فسمت تپه ضمن خیابان کشی و خانه سازی از بین رفته است. وسعت کنو...

اطلاعات
آتشکده چهار قاپی

آتشکده چهار قا...

آتشکده چهار قاپی از جمله بناهای تقویمی ایران بوده که جهت تشخیص شروع فصول سال از آن استفاده می‌شده است. این آتشکده که دارای دالان طواف بوده و به مرور زمان رواق آن فرو ریخته است و تنها در برخی از قسمت‌ها، آثاری از آن دیده می‌شود. چهار قاپو به معنی چهار در، از جمله آتشکده‌های دوره ساسانی...

اطلاعات
سنگ نوشته تخت خان

سنگ نوشته تخت ...

سنگ نوشته تخت خان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ایلام، بخش صالح آباد، روستای بانروشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مکان علاوه بر داشتن چشمه‌ی آب سرد و زلال به ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
ایران

ایران

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه‌است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقه...

اطلاعات| نقشه | مسیر
چای لاهیجان

چای لاهیجان

از اوایل قرن بیستم چایکاری در کشورهای ایران و ترکیه آغاز گردید. قبل از سال 1280 هجری شمسی ، کشت چای در ایران رواج نداشت و ایرانیان قدیم به جای چای ، قهوه می‌نوشیدند. به همین دلیل چایخانه‌های امروزی همان نام سنتی خود یعنی قهوه خانه را حفظ کردند . در سال 1280 هجری شمسی مطابق با سال 1901...

اطلاعات
پنیر سیاه مزگی

پنیر سیاه مزگی

پنیر سیاه‌مزگی که در روستای سیاه‌مزگی از توابع شهرستان شفت استان گیلان تولید می‌شود یکی از بهترین سوغاتی‌های این استان است که به گفته برخی می‌تواند با بهترین پنیرهای فرانسه رقابت کند. پنیر سیاهمزگی یکی از پنیرهای کم نظیر در ایران از نظر طعم و مزه است که می‌تواند...

اطلاعات

اینجا رفتم

پارک جنگلی سفیدآب

پارک جنگلی سفی...

جنگل سفید آب در جنوب شرقی استان گیلان قرار دارد و تا مرکز شهر رودسر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این پارک دارای مسیر راهپیمایی تریل اسب سواری - دوچرخه سواری - چشمه‌های آب گرم و پدیده‌های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه‌ها و مناظر طبیعی منحصر به فرد می‌باشد. ﻣﺤﺪوده ﻃﺮح ﭘﺎرک از ﺷﻤﺎل ﺑﻪ ﻗﺮاء...

اطلاعات| نقشه | مسیر
ساحل رامدشت

ساحل رامدشت

رامدشت محله ای است زیبا و ساحلی در شهرستان رودسر میباشد. علت نامگذاری این محله به گذشته‌های نه چندان دور(حدود 30 ،40 سال پیش) میرسد، که محل رام کردن اسب‌های وحشی بود. در آن زمان این محل تقریبا خالی از سکنه بود و اکثر مساحت آن را دشت‌های سرسبز تشکیل می‌داده است. موقیعیت جغرافیایی: محله...

اطلاعات| نقشه | مسیر

میخوام برم

روستای گرینه

روستای گرینه

گرینه نام روستایی است که در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور در چهارده کیلومتری شمال جادهٔ اصلی (مشهد-نیشابور) و در ضلع شرقی شهر توریستی دررود و شهر زیارتی قدمگاه و در دامنهٔ کوه واقع شده است. روستای چناران در فاصلهٔ ۳ کیلومتری گرینه قرار دارد. گرینه از لغ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
درکه

درکه

نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.درکه دهی است در غربی‌ترین کوه‌پایه‌های شمال تهران در دامنه‌ی البرز که امروزه به محله ای از تهران بزرگ تبدیل شده است. در...

اطلاعات| نقشه | مسیر

اینجا زندگی می کردم