درباره من

مطالب من

تخت سلیمان؛ زادگاه سحرآمیز زرتشت

تخت سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) نام محوطهٔ تاریخی بزرگی در نزدیکی تَکاب و روستای تخت سلیمان (در گذشته نصرت‌آباد) در استان آذربایجان غربی و ۴۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر است.

تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی ...ادامه مطلب با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که در حال حاضر در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.

مجموعه ای تاریخی شامل دریاچه ای طبیعی و آتشکده آذرگشسب در پهنه دره وسیع و سرسبز ساروق در شمال تکاب و جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است. این بنا که معبدی برای ستایش آناهیتا بوده، ساختمانی چارطاقی است که شامل تالار و کاخ پادشاهی نیز هست.

ساختمان که بر روی یک سکوی آهکی طبیعی ساخته شده و امروز تخت سلیمان خوانده می‌شود، در گذشته به آتشکده آذرگشسب معروف بوده و دوران طلایی آن مربوط به دوره ساسانی بوده و نزد آنها دارای قدر و ارزشی مشابه تخت جمشید برای هخامنشیان بوده است.

آتشکده آذر گشسب بزرگترین آتشکده ایران است که به دستور انوشیروان ساسانی ساخته شد و اکنون چهارمین اثر ایرانی ثبت شده در فهرت میراث جهانی یونسکو است. اتفاقات فراوانی از جمله شکست امپراطوری ساسانی ازروم، ورود اسلام به ایران و دوری آن از مراکز ارتباطی این مجموعه را به فراموشی کشاند تا اینکه در زمان ایلخانان آن را بار دیگر گرامی داشتند و بار دیگر تبدیل به یک منطقه پر رونق شد.

بر بالای تپه تخت سلیمان، دریاچه ای به عمق110متر قرار دارد ، این دریاچه که به دریاچه خسرو معروف است، بصورت چشمه ای جوشان از دل زمین بیرون می‌زند و به دلیل آهکی بودن موجود زنده ای در آن زندگی نمی‌کند. این دریاچه آبی رنگ در میان قلعه و کوه‌های مدور منظره ای زیبا و جالب به محوطه داده است.
علت اینکه نام این مجموعه را تخت سلیمان گذاشته اند آن است که مردم محلی از قدیم چنین شکوهی را تنها می‌توانستند برای حضرت سلیمان متصور شوند، از این رو آن را تکیه گاه سلیمان دانسته اند.
تخت سلیمان؛ زادگاه سحرآمیز زرتشت
تخت سلیمان؛ زادگاه سحرآمیز زرتشت
تخت سلیمان؛ زادگاه سحرآمیز زرتشت

امیرعلی حسینی

امیرعلی حسینی پنجشنبه 27 خرداد 95 - 18:06

با سلام اولین باربود که از وجود همچین منطقه ای باخبر شدم.عالی بود .خیلی دوست دارم به اونجاسفری داشته باشم.

تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا

غار "هانگ سون دونگ" در ویتنام دارای یک جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش 40 طبقه پایین رفت.
در آستانه ورود به "هانگ سون دونگ"، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مکتشفان این غار عظیم ظاهر می‌شود.
در آوریل 2009 تیمی متشکل از مکتشفان انگلیسی و ویتنامی شروع به اکتشاف "هانگ سون دونگ" کردند و دریافتند که زیر جنگلهای بارانی در مرز میان ویتنام و لائوس غاری خیره کننده به طول بیش از 4 کیلومتر ...ادامه مطلب و در برخی نقاط با ارتفاع بیش از 180 متر امتداد یافته است.
بررسیها نشان داد که یک رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر کرده است.
مکتشفان از سال 1990 به این منطقه اعزام می‌شوند و تاکنون توانسته اند بیش از 150 غار را کشف کرده و بیش از 140 کیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری کنند.
تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا
تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا
تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا
تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا
تصاویر شگفت انگیز بزرگترین غار دنیا

حسن عوض پور

حسن عوض پور شنبه 25 اردیبهشت 95 - 13:32

همیشه آرزو کردم گردشگر بشم و مطمئنم میشم و همه جای دنیارو میگردم _مثل اینجا _ لایک

علیرضا سعیدی انجیله

علیرضا سعیدی انجیله جمعه 21 خرداد 95 - 01:32

واقعا جذاب و تماشایی بود

نیره زحمتکش

نیره زحمتکش شنبه 22 خرداد 95 - 17:06

خیلی زیباست آرزومه اینجا ببینم

طبیعتی رویایی در قلب زاگرس

جادوی آب و صخره بر بلندای «بیشه»
آبشار بیشه که برای خود شهرتی ملی دست و پا کرده یکی از زیباترین آبشارهای ایران در قلب زاگرس است، جایی که این روزها میزبان طبیعت گردان داخلی و خارجی است.
به گزارش خبرنگار مهر، آبشار بیشه را به عنوان زیباترین آبشار لرستان می‌شناسند، آبشاری که در دل روستایی زیبا قرار گرفته و گردشگران می‌توانند علاوه بر استفاده از فضای بکر و فرح بخش آبشار شب و روز آرامی را در یکی از روستاهای زیبای لرستان بگذرانند.
این آبشار در دل کوههای زاگرس در شهرستان دورود قرار گرفته است ...ادامه مطلب و فاصله آن تا شهر دورود ۳۵ کیلومتر است، آبشاری که صحنه جادوگری آب و صخره است تا نقاشی شگفتی از طبیعت این دیار را پیش روی چشم گردشگران بگذارد.
این آبشار در کنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار گرفته وبه دلیل مسیر دسترسی مناسب از طریق خط آهن هر ساله در ایام مختلف فصول بهار و تابستان پذیرای مسافران زیادی از جای جای کشورمان است.
آبشار بیشه با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین بوده و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار راه خود را در پیش می‌گیرد، عرض تاج این آبشار نیز ۲۰ متر است.
در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند تا هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوههای بلند و دلنشین، بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کند.
از شهرستان دورود به طرف آبشار مناطق دیدنی در کنار رودخانه سزار وجود دارد که می‌توان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد. فاصله این آبشار دیدنی تا خرم آباد نیز از طریق جاده ۶۴ کیلومتر است.
طبیعتی رویایی در قلب زاگرس
طبیعتی رویایی در قلب زاگرس
طبیعتی رویایی در قلب زاگرس
طبیعتی رویایی در قلب زاگرس
طبیعتی رویایی در قلب زاگرس

بابک غلامی زاده

بابک غلامی زاده شنبه 28 فروردین 95 - 08:33

بسیار عالی است. درنوع خودش بی نظیر است

و انتهای این قصه‌ی سرد و سفید..همیشه سبز خواهد بود...

صبا به تهنیت پیر می‌فروش آمد
که موسم طرب و عیش و ناز و نوش آمد

هوا مسیح نفس گشت و باد نافه گشای
درخت سبز شد و مرغ در خروش آمد

تنور لاله چنان بر فروخت باد بهار
که غنچه غرق عرق گشت و گل بجوش آمد

به گوش هوش نیوش از من و به عشرت کوش
که این سخن سحر از هاتفم به گوش آمد

زفکر تفرقه باز آن تاشوی مجموع
به حکم آنکه جو شد اهرمن، سروش آمد

ز مرغ صبح ندانم که سوسن آزاد
چه گوش کرد که باده زبان خموش آمد

چه جای صحبت نامحرم است مجلس انس
سر ...ادامه مطلب پیاله بپوشان که خرقه پوش آمد

زخانقاه به میخانه می‌رود حافظ
مگر زمستی زهد ریا به هوش امد

حافظ

تیم تیشینه با عرض تبریک سال نو برای همه دوستان بهترین‌ها رو برای شما دوستان همیشگی آرزومند است .
و انتهای این قصه‌ی سرد و سفید..همیشه سبز خواهد بود...

سارا عباسی

سارا عباسی یکشنبه 1 فروردین 95 - 12:23

عکس زیبایی گذاشتید

شما میگید ایران، ما میگیم بهشت گم شده

شهرستان دزفول جاذبه‌های فراوانی برای ماه‌های گرم سال دارد که یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین آنها مناطق دیدنی طبیعی و زیبای شمال دزفول می‌باشد.
دریاچه شیهون یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و چهره زیبایی به منطقه شهیون بخشیده است.
این دریاچه زمینه مساعدی جهت انجام ورزش‌های آبی از جمله قایقرانی، اسکی و شنا و ... به وجود آورده است. وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روی آن‌ها انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی به چشم می‌خورد، جلوه خاصی به دریاچه ...ادامه مطلب داده است به گونه‌ای که جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتی بالغ بر 60 هزار مترمربع، چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است.
بر روی این جزیره درختان کنار، بادام کوهی، کلخنگ و بید و همچنین جانوران کوچکی همچون روباه و خرگوش در کنار پرندگان زیبایی مانند تیهو و کبک و پرندگان دریایی، حیات وحش بی‌نظیری را به وجود آورده است. این جزیره به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب و مسطح بودن زمین آن، شرایط مناسبی را جهت احداث مراکز تفریحی و اقامتی و جذب گردشگران به منطقه فراهم آورده است.
در این دریاچه انواع آبزیان پرورش داده می‌شوند به همین دلیل در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی می‌باشد.
شما میگید ایران، ما میگیم بهشت گم شده
شما میگید ایران، ما میگیم بهشت گم شده
شما میگید ایران، ما میگیم بهشت گم شده
شما میگید ایران، ما میگیم بهشت گم شده

بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر

دره ای با احجام و تندیس­های بی نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و طاقچه بربدن عمودی آن با جوی‌های سنگی وچاه‌های آب که از یورش باد،باران‌های تند و تابش آفتاب داغ پدید آمده است این دره یا تنگه چاهکو، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و در 100 کیلومتری شهر قشم و در مجاورت روستای چاهوی شرقی قراردارد،دلیل نامگذارى چاهکو،وجود چاه هایى است­ که در ابتداى دره حفر شده است.چند چاه کم عمق و کانال هایى براى هدایت آب،از سوى اهالى روستاى چاهو حفر شده و زیبایى این تنگه را دو چندان مى کند. از آنجا که با توجه به گرم ...ادامه مطلب و خشک بودن منطقه،آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایى دارد، این چاه‌ها محل ذخیره آب باران است.این کانال‌ها و چاه ها، قدمتى باستانى دارند و از زمانهاى دور براى تأمین آب شیرین اهالى این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.

تنگه­ شگفت­ انگیز چاهکو با حفره­‌ها و دالان‌ها و اشکال­ اعجاب­ آور در دیواره­ های­ خود بیننده­ را مبهوت می‌کند.نظیر این پدیده زمین شناسی درآلمان، انگلیس، چین،آمریکا وچند کشور دیگر وجود دارد.

تنگه چاهکوه، پدیده ای شگفت ازفرسایش سنگ‌های رسوبی زمین، درجزیره قشم واقع شده که کمترمعرفی شده وبه همین دلیل کمتر مورد بازدیدگردشگران قرار گرفته است.

دره یاتنگه چاهکو، دربخش شهاب ازتوابع شهرستان قشم،دره ای به عمق 100 متر، نمایشی از فرسایش سنگ‌های رسوبی است. این دره در70 کیلومتری شهر قشم و درکنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم قرار دارد و یکی از مهمترین جاذبه­‌های گردشگری جزیره قشم است.

این دره شگفت انگیز، در دل یک کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار دارد.چاهکو در ابتدا عریض و با دیواره‌های بلند در برابر دیدگان مخاطب ظاهر می‌شود، ولی بتدریج از عرض آن کاسته تا جایی که عبور از میان آن دشوار می‌شود این درحالی است که ارتفاع دیواره‌ها همچنان زیاد است و به همین دلیل داخل دره نور کمی وجود دارد.

این دره ازچهارسو، چهارتنگه دارد که درجاهایی دیواره‌ها به هم می‌رسند و فاصله 2 دیواره از هم شاید به حدود نیم متر برسد. به نظر می‌رسد این دره و دره‌های مشابه اطراف آن مربوط به شکستگی‌های طاقدیس بزرگی باشندکه بر ایجاد گنبدنمکی نمکدان هم نقش داشته است.جنس سنگ‌های چاهکو، ازسنگ‌های رسوبی موسوم به سنگ‌های آهکی و مربوط به رشته کوه زاگرس می‌شوند که جزو یکی از 3 گروه سنگ‌های موجود در طبیعت (رسوبی، آذرین و دگرگونی) قرار می‌گیرد.

در دیواره‌های دره چاهکو، فرسایش آبی و انحلال، شیارهای عمیق وطویل وانواع حفره‌های عدسی، قاشقی و کروی شکل را حفر کرده اند. وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و طاقچه بر بدنه عمود این دره و نیز وجود جوی‌های سنگی در کف دره، موجب شده تا تنگه چاهکو به اعجاب تبدیل شود. طرح‌ها و اشکالی که روی دیواره‌های این تنگه زیبا نقش بسته هر بیننده ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اشکالی که خیال انگیز و رویا گونه اند و مانند آثارهنری ارزشمندی شده اندکه به دست هنرمند توانایی به وجودآمده اند.باد، آب باران وبارش‌های سیل آسا و شدید ازمهم‌ترین دلایل وجود این حفره‌های زیاد درمیان دیواره چاهکو است. سنگ‌های چاهکو دارای آهک یا بی کربنات کلسیم است که اسید آب باران دلیل حل شدن آنها وایجاد شکاف‌ها و حفره‌های کوچکی در میان آنها شده و این حفره‌ها در طول چند میلیون سال بزرگ‌تر شده و تبدیل به دالانه‌های جالبی شده اند. در این میان، جاری شدن آب در زمان بارندگی، زیبایی این دره را دوچندان می‌کند.

منبع :http://khalijefars.irib.ir/
بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر
بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر
بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر
بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر
بله اینجا ایرانه ...تنگه ای با احجام و تندیس­های بی نظیر

افسانه ای‌ترین جنگل دنیا

جنگل ‏Hoh Rain‏ – واشنگتن ‏‏‏‎
این جنگل در شمال غربی اقیانوس آرام قرار گرفته است. جنگل ‏Hoh‏ یکی از بهترین و زیباترین نمونه‌های جنگل‌های انبوه ‏معتدل در ایالات متحده آمریکا است که مشهورترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری این منطقه نیز محسوب می‌شود. در ‏طول فصل زمستان باران به طور مداوم در این جنگل می‌بارد که نتیجه آن سرسبزی درختان و گونه‌های مختلف گیاهان این ‏جنگل است. ‏‏ ‏ ‏

منبع:poolnews.ir
افسانه ای‌ترین جنگل دنیا
افسانه ای‌ترین جنگل دنیا
افسانه ای‌ترین جنگل دنیا
افسانه ای‌ترین جنگل دنیا
افسانه ای‌ترین جنگل دنیا

کاخی شبیه گردنبد زمرد

کاخ زمرد چینی
ساختمانی که در تصویر مشاهده میکنید در حقیقت قصر منحصر به فرد Mei-Lin در شهرستان نانجینگ در کشور چین است. این کاخ محل اقامت خانواده رهبر چین Kai-shek بوده است که در سال 1949 در طول جنگ داخلی به تایوان فرار کرد. این کاخ برای همسر Kai-shek به نام Soong May-ling ساخته شده بود. کاخ در بالای یک تپه و شبیه به یک گردنبند زمرد طراحی شده که اطراف آن را درختان سبز و بلند فرا گرفته اند. در حال حاضر این کاخ تبدیل به موزه شده و بروی گردشگران باز است.
کاخی شبیه گردنبد زمرد
کاخی شبیه گردنبد زمرد
کاخی شبیه گردنبد زمرد
کاخی شبیه گردنبد زمرد

کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه

کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه تنها چشم هربیننده‌ای را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب کرده بلکه بهترین محل مطالعه برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است.
گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر، با وسعت یک‌هزار و 366 هکتار و ارتفاع یک‌هزار و 350 متریکی از بزرگ‌ترین ، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است.
رنگ سفید نمک‌های طعام ...ادامه مطلب گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده‌است به نحوی که از جاده کنگان – بوشهر به صورت یک کوه برفی زیبائی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده‌است.
کوه نمکی جاشک به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر در سال 88 به ثبت رسیده و اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته است.
مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها می‌توان اشاره کرد.
وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیرفلزی با تنوع رنگ‌ها پدیده شگفت انگیز و متحیر کننده‌ای است که کمتر جایی می‌توان همانند آن را به نظاره نشست.
این رنگ‌ها در هر فصلی تغییر می‌کنند که این خود شگفتی این منطقه را نشان می‌دهد.
قندیل‌ها به اشکال متفاوت، به قدری زیبا تشکیل شده‌اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیل‌ها نامگذاری شده‌اند مانند غار انگوری که در درون آن قندیل‌های فراوان به صورت خوشه‌های انگور از سقف و دیواره غار آویزان شده‌اند.
گذشتگان به خوبی با نوعی درمان آشنا بوده‌اند، آن‌ها کسانی را که دچار بیماری‌های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می‌شدند، به درون غارهای نمکی می‌بردند تا با تنفس هوای آن جا بیماری شان بهبود یابد البته امروزه علم دلیل این امر را متوجه شده، هوای داخل غارهای نمکی سبب می‌شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود.
البته فقط با تنفس هوای این کوه نمک نیست که درمان به وجود می‌آید، دیدن این زیبایی‌ها نیز روح انسان را نوازش می‌کند.
قله این کوه نمکی 1350 متر از دشت اطراف خودبالاتر است.این کوه زیبا و منحصر به فرد 12 کیلو متر درازا و 4.5 کیلو متر پهنا دارد.
وسعت گنبد نمکی جاشک در حدود 3 هزار و 666 هکتار بوده و ارتفاع قله آن 1350 متر از سطح دریا است.
منبع :http://www.tasnimnews.com/
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه

بهشتی کوچک در کویر ایران

این عمارت زیبای تاریخی فرهنگی در مرکز شهر یزد و درون بافت تاریخی واقع شده که از خیابان شهید رجایی به ورودی باغ راه دارد و چهارراه پشت آن نیز به نام دولت آباد شناخته شده است.
باغ دولت آباد یزد به سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده، ساخته شده است.
این بنای تاریخی در دوره‌‌های افشاریه و زندیه شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ و با دو ساختمان زمستانی و تابستانی ساخته شده است.
ساختمان‌های ...ادامه مطلب باغ، خصوصی و عمومی بوده اند که ساختمان خصوصی برای انجام کارهای حکومتی بوده است.
اقامتـگاه زمسـتانی خانواده در باغ خصوصی رو به تـابش جنوب قرار گرفته است در طرف دیگر، اقامتگاه تابستانی قرار دارد که در سایه بنا شده و از آزار هوای بسیار گرم فارغ است و به وسیله پنج حوض و نسیمی که در بادگیر می‌وزد، خنک می‌شود.
باغ دولت آباد که قدمت آن به 260 سال می‌رسد، مدتها محل اقامت کریم خان زند بوده و مدتی نیز در دوره قاجاریه عبدالرضاخان یزدی که با شاه زادگان قاجاری به مبارزه بر خواسته بوده در آنجا کروفری داشته و در دوره زندیه و قاجاریه در شمار زیباترین باغها بوده و اکنون نیز وجود دارد.
در عمارت هشتی و بادگیر باغ، تلفیقی از جریان هوا و آب انجام می پذیرد. این باغ به وسیله قنات دولت‌آباد تغذیه می‌‌شد و سنگ های به کار رفته در عمارت میانی (بهشت آیین) از نوع مرمر سیاه تبریزی بوده است.
فضای سبز باغ را درختانی مانند انگور و سرو و کاج تشکیل داده اند و در حاشیه باغچه‌های باغ مملو از گل‌‌های محمدی و سرخ است .
از دیگر ویژگی هایی که عمارت باغ دولت آباد دارد، وجود بلندترین بادگیر خشتی جهان در آن است.
ارتفاع بادگیر این باغ از سطح زمین 34 متر است و در شب زیبایی این مجموعه را دوچندان می‌کند.
این بادگیر به خوبی کولر، نقش خنک کننده را برای ساختمان ایفا می‌کند که در گذشته در اقصی نقاط این شهر کویری چنین بادگیرهایی استفاده می‌شده است.
در این ساختمان‌ها با تلفیق باد و آب که در حوض‌های داخل ساختمان در جریان است، هوای خنک به قسمت شاه نشین و تالارها انتقال پیدا می‌کند به همین دلیل به این بنا، ساختمان تابستانه نیز گفته می‌شود.
درهای این بنای تاریخی از چوب است و برای تزئین آن نجاران و هنرمندان با دستان خود طرح و نقشی زیبا بر آن ترسیم کرده اند که هنوز هم از زیبایی خاصی برخوردار است.

منبع :http://www.mehrnews.com/
بهشتی کوچک در کویر ایران
بهشتی کوچک در کویر ایران
بهشتی کوچک در کویر ایران
بهشتی کوچک در کویر ایران
بهشتی کوچک در کویر ایران

اطلاعات بیشتر...

عقاید

درود تهمینه عزیز؛
اطلاعاتی که ذکر کردید اصلاح شد. متا...اطلاعات بیشتر

درود دوست عزیز ، باعث افتخار ماست که وبسایت تیشینه رضایت ...اطلاعات بیشتر

سپاس از انتقاد سازنده شما؛ تهمینه عزیز. پیام شما نشان دهن...اطلاعات بیشتر

درود همراه گرامی؛
سپاس از توجه شما. وجود همراهان ارجم...اطلاعات بیشتر

درود رضا بورنگ عزیز:
سپاس از توجه تون ، تصاویر اصلاح ...اطلاعات بیشتر

سید حسن عزیز؛ فاصله ای که در نقشه می‌فرمایید 111 کیلومتر ...اطلاعات بیشتر

سپاسگزارم از شما دوست گرامی، نکته مهمی رو ذکر کردید. درج ...اطلاعات بیشتر

درود شاهین ،
نکته ای که فرمودید تصحیح شد ،
وجود ...اطلاعات بیشتر

درود مریم عزیز؛ سپاس که مارو از نظرات سازنده خود آگاه می‌...اطلاعات بیشتر

سپاس ثریا عزیز؛ تیشینه به همراهان آگاهی مثل شما میباله. چ...اطلاعات بیشتر

خواهش میکنم حسن عزیز. روستای زیبایی دارید و مایه افتخار م...اطلاعات بیشتر

درود دوست ارجمند،
از لطف شما سپاسگزاریم و معرفی ایران...اطلاعات بیشتر

دوست و همراه گرامی سلام،
از لطف شما سپاسگزاریم. اگر ا...اطلاعات بیشتر

هنر گره سازی علاوه بر معماری، در اغلب هنرهای دستی و سنتی ...اطلاعات بیشتر

درود فراوان
عکسهای مربوط اصلاح گردید، با سپاس از توجه...اطلاعات بیشتر

محمدمهدی ابراهیمی عزیز درست می‌فرمایید. همونطور که در متن...اطلاعات بیشتر

دوسش دارم

ایران

ایران

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه‌است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.پایتخت، بزرگ‌ترین شهر...

اطلاعات| نقشه | مسیر

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم