درباره من

مطالب من

طولانی‌ترین دیوار خاکی

لوئیجی روسلی معماری استرالیایی با ارائه و اجرای طولانی‌ترین دیوار خاکی در استرالیا و یا احتمالا طولانی‌ترین دیوار در نیمکره جنوبی این کشور توانست به عنوان نامزد در (جشنواره موسسه معماران در غرب استرالیا ) معرفی و جوایز معماری خاص در ارائه سبکی جدید در طراحی و اجراء را به خود اختصاص دهد.
بنابراین این سازه در زمینی به مساحت ۲۳۰ متر مربع، موفق شده طولانی‌ترین دیوار این کشور را در منطقه استرالیای غربی احداث کند که دارای ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود است.
در توضیح بیشتر باید گفت که این دیوار در یک زمین شخم زده سرسبز احداث شده که سقف آن را نیز خاک همان زمین پوشانده است. در واقع زمین این پروژه با ساخت دیوار به صورت دوطبقه و منقطع شده که انواع گل و گیاهان سبز و طبیعی در آن کاشته شده است.
جالب است بدانید که طولانی‌ترین دیوار استرالیای غربی از آهن غنی‌شده، رس شنی که ماده غالب در زمین آن منطقه است، ماسه حاصل از رودخانه مجاور منطقه و آب محلی که در یکی از حفره‌های منطقه موردنظر قرار دارد، تشکیل و ساخته شده است.
طراحی و معماری این دیوار به شکل مارپیچی با زاویه ۹۰ درجه طراحی شده که در هریک از زاویه‌های آن، یک سوئیت کوچک و مجهز به امکانات رفاهی ساکنان احداث شده است.
قطر این دیوار که ۴۵۰ میلی متر است، کاملا متناسب با شرایط زیست محیطی منطقه استرالیای غربی طراحی شده و در فصل سرما و گرما از هدرفت انرژی داخلی سوئیت‌ها جلوگیری و همچنین زاویه احداث این دیوار مارپیچی مطابق با زاویه تابش و حرکت خورشید در طول روز شکل گرفته تا به نحو احسن از انرژی‌های طبیعی بهره‌مند شود. ... ادامه مطلب
طولانی‌ترین دیوار خاکی

میوه دورین

میوه دورین در لیست بزرگترین میوه‌ها با پوست برآمدگی خاردار و سخت است. وزن میوه دورین به طور کلی بین ۱kg–۴kg، در حالی که قطر آن ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر است. گوشت دورین معمولا به رنگ زرد طلایی است، اما برخی از آنها گاهی اوقات کمی سفید رنگ پریده است. این میوه شیرین نیست دانه دورین بزرگ هستند و برخی بسته ... ادامه مطلب
میوه دورین

دریاچه دو اقیانوسی !

دریاچه‌ی ایسا در 8 کیلومتری شرق Old Faithful Area و در پارک ملی Yellowstone واقع شده است. در مسیر رسیدن به چشمه‌های آبفشان، می‌توانید روی لبه‌ی باریکی ایستاده و به نیلوفرهای آبی و الوارهای فرو افتاده در آب نگاه کنید. در کنار دریاچه یک علامت تقسیم قاره ای قرار گرفته و راجع به آن و دریاچه‌ی ایسا توضیح داده شده است.
«تقسیم قاره ای» تقسیمی جغرافیایی روی یک قاره است که معمولا به شکل خط الراس کوه اتفاق می‌افتد بدین صورت که رودخانه‌ها و دریاچه‌های یک طرف تقسیم بندی به یک دریا یا اقیانوس و آنها که در سمت دیگر قرار گرفته اند به دریا یا اقیانوس دیگری می‌ریزند. دریاچه‌ی ایسا بین تقسیم قاره ای آمریکای شمالی واقع شده و در حوضه‌ی بالایی دو مورد از گسترده‌ترین سیستم‌های دریناژ آمریکا یعنی رودخانه‌های اسنیک و کلمبیا و رودخانه‌های میسوری و می‌سی سی پی قرار گرفته است.
این دریاچه دو مجرای خروجی دارد. خروجی قسمت شرقی دریاچه به رودخانه‌های اسنیک و کلمبیا وارد شده؛ پس از آن از طریق رودخانه‌ی لوئیس به اقیانوس آرام می‌ریزد. خروجی قسمت غربی، رودخانه‌ی فایرهول را در مسیر رسیدن به رودخانه‌های میسوری و می‌سی سی پی تغذیه می‌کند و در نهایت نیز به خلیج مکزیک و اقیانوس اطلس می‌ریزد.
با توجه به آنچه گفته شد، دریاچه‌ی ایسا تنها دریاچه‌ی طبیعی در جهان است که به اقیانوس‌های متفاوتی می‌ریزد؛ به همین دلیل نیز با نام دریاچه‌ی دو اقیانوسی شناخته می‌شود.
جالب است بدانید که دریاچه‌ی ایسا هیچ ورودی ندارد و به طور کامل از برف آب شده تغذیه می‌شود. ... ادامه مطلب
دریاچه دو اقیانوسی !

آشنایی با یوگی‌های نپال

یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد نپال و هند، ملاقات با مرتاض‌ها یا یوگی‌ها (yogi) است. این افراد عارف که با نام سادهو (Sadhu) نیز در مذهب هندو نام برده می‌شوند تارکان ابدی دنیا هستند. مرتاض‌ها باید بر 6 شیطان درون خود غلبه کنند: شهوت، خشم، آز، دلبستگی به مادیات، غرور و حسد. یوگی‌ها تمام زندگی خود را وقف ... ادامه مطلب
آشنایی با یوگی‌های نپال

کلیسا و صومعه سائو فرانسیسکو

کلیسا و صومعه سائو فرانسیسکو ، واقع شده در مرکز تاریخی سالوادور، در ایالت باهیا در کشور برزیل می‌باشد. صومعه و کلیسای آن از بناهای تاریخی بسیار مهم استعماری در برزیل است.
زمانیکه که راهبان فرقه فرانسیس در سال 1587 به سالوادور رسیدند، تصمیم به ساخت صومعه و کلیسایی در این مکان گرفتند. این فرقه تأثیرات عمده ای بر جریان اندیشه این منطقه داشته است و در میان پیروان این فرقه می‌توان نام بزرگان بسیاری را دید.
این کلیسا و صومعه در پی حملات هلندی‌ها در اوایل قرن هفدهم تخریب شد. کار بازسازی و مرمت این عمارت در سال 1686 آغاز شد.
کلیسای کنونی بین سالهای 1708 و 1723 ساخته شد اما فضای داخلی آن توسط هنرمندان مختلفی در طول بخش بزرگی از قرن 18 تزئین شده است. نهایتا تزیین کلیسا و صومعه در سال 1755 به پایان رسید.
این مجموعه کلیسایی در میان خانه‌های ساخته شده به دست راهبان فرقه فرانسیس، غیر معمول و از معماری متفاوتی برخوردار است. سه کلیساهای کوچک جانبی بر روی هر یک از راهرو‌های جانبی واقع شده است. نمای اصلی ، که به شکل مربع مستطیل بزرگ و با یک صلیب سنگی بزرگ پوشیده شده است نشان دهنده تاثیر پذیری آن از معماری یسوعیون سالوادور می‌باشد.
سبک معماری باروک بیشتر از دیکر نمومه‌های معماری در این کلیسا به چشم می‌خورد. سقف چوبی سالن‌های ورودی توسط خوزه خواکیم در سال 1774 نقاشی شده است. سرتاسر این کلیسا پوشیده شده است از نقاشی هایی با تمثیل و حکایات اخلاقی و مربوط به کتاب مقدس. ... ادامه مطلب
کلیسا و صومعه سائو فرانسیسکو

دانستنی‌های جالب در مورد کشور سوئد

۱- دولت سوئد به دانش‌آموزان دبیرستانی ماهی ۱۸۷ دلار آمریکا پول می‌دهد تا سر کلاس‌های‌شان بروند.
۲- در سوئد، از سال ۱۹۷۹ به این‌طرف، تنبیه بدنی کودکان منع قانونی دارد.
۳- یکی از پادشاهان سوئد چارلز هفتم است. البته معلوم نیست چرا این چارلز یک‌دفعه هفتم شده است چون در سوئد چارلز ۱ تا ۶ اصلاً نداریم.جمعیت ... ادامه مطلب
دانستنی‌های جالب در مورد کشور سوئد

پدیده ای عجیب و تماشایی در استرالیا

دریاچه صورتی رنگ هیلیر که در مجموعه الجزایر Recherche بزرگترین جزیره از جزایر استرالیای غربی واقع شده است هم مورد توجه خاص دانشمندان قرار گرفته و هم گردشگران نیز برای دیدن این دریاچه به استرالیا سفر می‌کنند. با این حال به جرات می‌توان دریاچه صورتی رنگی هیلیر یکی از شاهکار دیگر آفرینش نامید.
اگر از آسمان به دریاچه صورتی رنگ هیلیر نگاه کنیم خواهیم دید که این دریاچه عجیب به شکل یک آدامس بادکنکی صورتی چشبیده به زمین خودنمایی می‌کند که البته بیشتر به گل رز صورتی معروف شده است جرا که این دریاچه یک ویژگی قابل توجه و متمایز از چشم اندازهای مجمع الجزایر آن ناحیه برای مسافران هوایی است که اغلب مشتاق به یک نگاه اجمالی از آن هستند.
دریاچه صورتی رنگ هیلیر با حدود ۶۰۰ متر طول با عمق کم و توسط یک ساحل از شن و ماسه و زمین‌های جنگلی متراکم و درختان اوکالیپتوس احاطه شده است. یک نوار باریک از تپه‌های شنی پوشیده از پوشش گیاهی، آن‌را از اقیانوس جنوبی به سمت شمال جدا می‌کند. کاپیتان فیلندرز در سال ۱۸۰۲ برای اول بار طرح هایی از این دریاچه ترسیم کرده بود و شگفتی خود را از دیدن این دریاچه بیان کرده بود.
بر خلاف سایر دریاچه‌های صورتی در جهان مانند دریاچه رتبا (Retba) در آفریقا و حوضچه‌های نمک در خلیج سانفرانسیسکو، رنگ دریاچه صورتی رنگی هیلیر کاملا صورتی یکنواخت است و اگر چه برخی بر این باورند که این رنگ می‌تواند از رنگ ایجاد شده توسط ارگانیسم‌‌های گونه‌ای از خزه‌ها و رنگدانه باکتریایی بوجود آمده باشد.
البته فراموش نشود که فرضیه دیگر نیز در خصوص رنگ صورتی دریاچه هیلیر توسط محققیق اعلام شده است چرا که به علت باکتری‌های قرمز نمک دوست در پوسته نمک است. در مورد رنگ صورتی این دریاچه توضیح منطقی وجود ندارد و هنوز تحت بررسی است. اما در محتمل‌ترین توضیح، دانشمندان، غلظت‌های کم مواد مغذی و انواع مختلف باکتری‌ها و جلبک‌ها با رنگ دانه‌های آلی را باعث به وجود آمدن پدیده می‌‌دانند. دریاچه هیلیر یکی از شگفتی‌های طبیعی استرالیاست. ... ادامه مطلب
پدیده ای عجیب و تماشایی در استرالیا

شهری به زیبایی بهشت

استان کرابی روی خط ساحلی دریای آندامان قرار دارد و هنوز هم یکی از جذابیت‌های اصلی آن، طبیعت نسبتا بکر و دست نخورده‌‌اش است که شامل سواحل سفید شنی، آب‌های گرم شفاف، صخره‌های مرجانی زیبا، غارهای بی‌شمار، آبشارهای باشکوه و بیش از ۱۳۰ جزیره از جمله جزیره‌ی کوه لانتا و جزایر شش گانه‌ی مو کوه فی فی می‌شود. ... ادامه مطلب
شهری به زیبایی بهشت

موزه مجسمه‌های زیر آبی در اسپانیا

مجسمه انسان‌های واقعی در اعماق دریا، به مسائلی مانند تغییر آب و هوا، بحران مهاجرت و محافظت از آب‌ها اشاره دارد. موزه "اتلانتیکو" اسپانیا در نوع خود منحصر به فرد است و هر فردی که قصد بازدید از این موزه را داشته باشد باید از عینک و اشنوکر استفاده کند تا بتواند از مجسمه‌های این موزه دیدن کند.
این موزه ... ادامه مطلب
موزه مجسمه‌های زیر آبی در اسپانیا

شهر ممنوعه ارتش سرخ

یک پایگاه نظامی متعلق به ارتش سرخ یا شوروی را در شهر "ونسدورف" آلمان نشان می‌دهد. این پایگاه که ابتدا توسط نیروهای ارتش آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم ساخته شده بود بعدها توسط نیروهای شوروی اشغال گردید. به دلیل اینکه این مکان تنها با یک قطار به مسکو می‌رسید به "مسکو کوچک" معروف شد. همچنین از این شهر ... ادامه مطلب
شهر ممنوعه ارتش سرخ

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم