درباره من

مطالب من

باورهای بختیاری‌ها درباره زمستان

چله گپه(چله بزرگ): اول دیماه تا 15 بهمن هر سال را چله گپه می‌نامند و به اصطلاح بختیاریها چله گپه را پسر بزرگ پیرزن می‌نامند که نام او آمدیل(amdil) است.
2. چله کوچیر(چله کوچک): از 11بهمن تا اول اسفند چله کوچیر نام دارد. این چله نام پسر کوچک پیر زن است که ممدیل (mamdil) نام دارد. وقتی چله گپه و چله کوچیره سپری شدند « دالو » (پیرزن) افسرده می‌شود و می‌گوید:
آمدیلم رهد(رفت) و ممدیلم رهد دل به کی کنم خش(خوش)/چُمُتِ (چوب آتشین)وَر دارم و عالم زنم تش(آتش)
3. چمت دالو( پیرزن): چله کوچک و چله بزرگ دو ماه اول زمستان هستند که وقتی به پایان می‌رسند دالو که خود زمستان است و با فرزندانش نتوانسته دنیا را یخبندان کند عصبانی می‌شود و چمت(chomot) (چوب آتشین) را بر میدارد ،اگر چمت را به آب انداخت باران می‌آید و اگر چمت را به خشکی انداخت باد و طوفان آید.
4. جاجیم دالو( قوس قزح): موقعی که رنگین کمان ظاهر می‌شود می‌گویند دالو(پیرزن) جاجیم خودرادارکرده است، یعنی مشغول بافتن جاجیم و یا خورجین و یا بافتنی‌های دیگر می‌شود. دالو یقین دارد که بارندگی کم شده است چون قوس و قزح رنگین کمان زیباست و جاجیم نیز از رنگ‌های متنوع و رنگارنگی بافته می‌شود. آنها را به هم تشبیه کرده اند.
5. قُنش (ghonesh): ذوب شدن تدریجی یخ‌ها و گرم شدن آب‌ها در پایان زمستان قنش می‌گویند. بختیاریها معتقدند که نوعی پرنده به صورت دسته جمعی در اواخر زمستان از مهاجرت بر می‌گردند و در آبها ادرار می‌کنند و آب‌ها گرم می‌شوند. این عمل را "قنش یا کنش "می گویند.
6.نفس دزده: پنج روز که از بهمن ماه هر سال بگذرد، نفس دزده ظاهر می‌شود یعنی زمین نفس می‌کشد و هوا اندکی رو به گرمی می‌رود.
7.نفس آشکار: پانزده روز که از بهمن ماه گذشت یعنی 45 روز از زمستان رفته گرمی هوا آشکار می‌شود که اصطلاحا به آن" نفس آشکار "می گویند.
8.شصت و شکست:اول اسفند ماه که شصت روزاززمستان سپری شده گرمای هوا محسوس می‌شود می‌گویند که گرما بر سرماپیروزشده است یعنی شصت شکست.
باورهای بختیاری‌ها درباره زمستان
باورهای بختیاری‌ها درباره زمستان

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه ﺳﻪشنبه 14 اردیبهشت 95 - 14:25

👈به جمع محبوب‌ترین کانال گیلان بپیوندید 💯
👇
https://telegram.me/joinchat/CHybfDwUzHxqgXe8qEmYbQ

جشن عروسی در ایل قشقایی

قشقائی‌ها مردمانی سرخوش و دلشادند. به جشن، پا کوبی و رقص بسیار علاقمندند و از اندوه و سوگواری گریزان. در تمام سال تنها در ده روز آغاز محرم سوگواری می‌کنند. در جشن‌ها و عروسیها رقص چوبی (گروهی) زنان و مردان قشقائی بسیار زیبا و جالب است. در این جشن‌ها زنان و مردان هر یک دو دستمال در دست می‌‌گیرند و پیرامون یک دایره بزرگ می‌‌ایستند و با آهنگ کرنا و دهل دستمالها را تکان می‌‌دهند و با حرکات موزون پیش می‌‌روند در رقص «دَرْمَرو» یا چوب بازی نیز، مردان دوتا دو تا و به نوبت با چوبهای کوتاه و بلندی که در دست ...ادامه مطلب دارند به آهنگ ساز و دهل با یکدیگر می‌رقصند مبارزه می‌کنند.
جشن عروسی در ایل قشقایی
جشن عروسی در ایل قشقایی
جشن عروسی در ایل قشقایی
جشن عروسی در ایل قشقایی

قوم سخت کوش بختیاری

ایل راه‌های مهم کوچ بختیاری‌ها عبارتند از :
۱- دز پارت : این راه قدیمی‌‌ترین ایل راه عشایری است که قدمتی باستانی دارد. این راه با طول ۲۲۰ کیلومتر، مسیر عبور بخش مهمی از عشایر بختیاری است و نقاط عشایری شهرستان‌های بروجن و فارسان در استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان ایذه، رامهرمز و بخشی از مسجد سلیمان و حومه اهواز در خوزستان را به یکدیگر مرتبط می‌‌کند. طول راه مزبور از پیرامون تالاب چغاخور (محل ییلاقی برخی از طوایف دورکی) تا ایذه، حدود ۲۰۰ کیلومتر است.
«ایلراه دزپارت قدیمی‌ترین ایلراه استان ...ادامه مطلب چهار محال و بختیاری است که عمده کوچ عشایر بختیاری در بین استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان از طریق آن انجام می‌شود. لیکن با توجه به اینکه شریان ترددی محور ایذه – شهرکرد با آبگیری سد کارون ۳ به زیر آب رفته و ساخت پل جایگزین به عنوان مسیر ارتباطی هنوز انجام نشده است و در دست انجام است، حمل احشام عشایر با شناور از روی رودخانه کارون انجام می‌شود».
۲- دوآب : این ایل راه قلمرو ییلاقی و قشلاقی طوایف دینارانی و دهستانی حومه ایذه، سوسن و مرغا در خوزستان و دیناران و دوآب در چهارمحال و بختیاری را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. امروزه قسمت‌هایی از این مسیر در استان‌‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری به صورت شوسه درآمده است، با این حال به دلیل عدم وجود پل بر روی رودخانه‌های مسیر، امکان کوچ با ماشین برای عشایر منطقه وجود ندارد.
۳- کوه سفید : این ایل راه مسیر عبور عشایر بختیاری دهستانهای اندیکا و لالی در استان خوزستان به نواحی ییلاقی شهرستان‌های فارسان و بروجن در منطقه چهارمحال و بختیاری است. کوه سفید از ارتفاعات معروف رشته‌کوههای زاگرس و یکی از مهمترین گذرگاههای کوهستانی این مسیر است که عشایر منطقه بازفت جنوبی و دوآب به مقصد خوزستان از این راه عبور می‌کنند. در حال حاضر امکان استفاده از ماشین در این ایل راه وجود ندارد.
هزارچم : این ایل راه یکی از دشوارترین ایل راههای عشایری منطقه است. بخشی از عشایر مستقر در اندیکا، لالی و اطراف شوشتر برای رسیدن به قلمروهای ییلاقی از این راه عبور می‌کنند.
۴- تاراز : این ایل راه نیز یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ایل راه‌های عشایری منطقه است و گردنه معروف مبارکه که در گذشته حادثه‌سازترین معبر کوچ عشایر بختیاری بود، در این مسیر قرار دارد. این راه میان نواحی عشایری اندیکا و مسجد سلیمان در استان خوزستان و دهستانهای عشایری بازفت بالا، دوآب، شوراب، تنگ گزی و فارسان در استان چهارمحال ارتباط برقرار می‌کند.
قوم سخت کوش بختیاری
قوم سخت کوش بختیاری
قوم سخت کوش بختیاری
قوم سخت کوش بختیاری

عادل امیری

عادل امیری چهارشنبه 18 آذر 94 - 08:44

به به
واقعا زیباست...

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 17:52

درود بر قوم بختیاری .

ایلات چهارمحال و بختیاری

هر ایل ممکن است در فصل کوچ، از چندین ایل‌راه برای رسیدن به مقصد خود استفاده کند. برای نمونه، عشایر چهارمحال و بختیاری برای کوچ خود از پنج ایل‌راه اصلی عبور می‌کنند تا به خوزستان برسند. در قدیم هر یک از شاخه‌های هفت‌لنگ و چهارلنگ بختیاری ایل‌راه مشخص و معینی داشتند. طولانی‌ترین ایل‌راه طایفه بختیاری حدود چهارصد کیلومتر است که از چناررود در سرحد آغاز می‌شود و به سردشت گرمسیری می‌رسد. ایل‌راه پلکانی در کوهرنگ از ایل‌راه‌های دیدنی ایران است.
کوچ ایل بختیاری
اگر چه در دهه‌های آغازینِ قرن حاضر گروه‌های بسیاری از ایل بختیاری نیز همانند سایر ایل‌ها و عشایر ایران یکجانشین شدند، اما هنوز هم بخشی از ایل‌های بختیاری، کوچ‌رو هستند. کوچ‌روهای بختیاری زمستان را در دشت‌های شرق خوزستان و تابستان را در بخش‌های غربی چهارمحال و بختیاری به سر می‌برند. به مسیرهای کوچ در اصطلاح ایل راه می‌گویند.
ایل‌راه‌ها محورهای ارتباطی میان ییلاق و قشلاق عشایر است و به فراخور شرایط طبیعی هر منطقه شاید از یک یا چند گله‌گاه نیر عبور کند.
کوچندگان معمولاً در مسیر ایل‌راه با گروهی از ایلیاتی‌ها و روستائیان همسایه ارتباط و دادوستد برقرار می‌کنند. دام‌ها در هر کوچ، در جریان پیمایش ایل‌راه‌ها بخشی از وزن خودرا از دست می‌دهند.
ایلات چهارمحال و بختیاری
ایلات چهارمحال و بختیاری
ایلات چهارمحال و بختیاری

عادل امیری

عادل امیری چهارشنبه 18 آذر 94 - 08:45

ایل بختیاری نشان از غیرت و مردانگیست...

محمد معتمد

محمد معتمد دوشنبه 24 اسفند 94 - 08:33

درود فراوان بر شیرمردان ایل بختیاری

داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد

مرصادنیوز: حسین کوه کن یا خالو حسین پهلوان گمنام و بی ادعایی است که با وجود معلولیت، بر سختی و مصائب روزگار و طبیعت غبله کرده و بنای استوار و تاریخی که هرگز نمونه ای از آن وجود نداشته را در انداخته است.
به گزارش خبرنگار مرصاد، داستان شیرین و فرهاد داستان باستانی ای است از عشق و دلدادگی که سینه به سینه حفظ شده و اینک ما ایرانیان وارث نقالی آنها هستیم، اما داستان حسین کوه کن یک تراژدی است از پهلوانی که بر جور و مصائب روزگار و طبیعت غبله کرد و اکنون در اوج گمنامی بسر می‌برد.
حکایت حسین کوه ...ادامه مطلب کن یا خالو حسین حکایتی است متفاوت از یک عمر سختی و مشقت، حکایت و نمادی است از غلبه بر معلویت و پیروزی بر صخره‌های فولادی، حکایت دوباره پیروز شدن تیشه بر سنگ و حکایتی است از پشتکار آدمی زاد در تحقق بخشیدن به معنای واقعی خواستن.
زندگی نامه خالو حسین یا حسین کوه کن نمونه کاملی از یک زندگی پر فراز و نشیب است، از شیرینی‌های و تلخی هایی که ذهن و دل هر خواننده را تکان می‌دهد.
حسین کوه کن مردی است از مردمان سخت کوش کرد در استان کرمانشاه و از اهالی و مردمان سخت کوش منطقه خوش آب و هوای دروله (مرز ایران و عراق در شهرستان پاوه)، دوران کودکی حسین همچون سایر کودکان و بر روال طبیعی گذشت تا اینکه در سن 20 سالگی ازدواج می‌کند و زندگی وی با 3 پسر و 3 دختر هر روز شیرین‌تر می‌شود اما این شیرینی چندان دوام نداشت.
25 سالگی حسین، سرآغاز فصل جدیدی از مشکلات کمر شکن و تلاش وی بری فائق آمدن بر آن مشکلات در زندگی است. وی به رسم جوانان زمان خویش به شکار می‌رود و در حین شکار گلوله ای از تنفگش رها می‌شود که به پایش اصابت می‌کند و برای همیشه پایش را از دست می‌دهد اما هرگز این نقص عضو نتوانست در عزم فرهاد وار خالو خللی ایجاد کند. گرچه حسین خود نیز در آن زمان این امر را فقط خواسته و تقدیر پروردگارش نامیده بود.
اندکی بعد خانه و کاشانه اش را در روستای دروله از دست می‌دهد و به منطقه قشلاق می‌رود و در خانه ای گلی در آنجا به زندگی ادامه می‌دهد.
مدتی بعد از آن نیز همه حیواناتش به دلیل ریزش خانه تلف می‌شوند و بعد از آن ماجرا سه پسر و همسرش را به دلایل مختلف از دست می‌دهد. حسین در سختی زندگی تنها می‌ماند با سه دختر.
بعد از شوهر دادن دخترانش وی بیش از پیش احساس تنهایی و سختی می‌کند امام این پایان مشکلات حسین نبود چراکه مدتی بعد نیز همسران هر سه دخترش هم از دنیا می‌روند.
حسین که تنها و در اوج مشکلات غیر قابل تصور است به منطقه کوهستانی و خالی از سکنه میگوره (در نزدیکی روستای باینگان از توابع شهرستان پاوه ) می‌رود و با جسم معلولش تصمیم به جنگ با سرنوشت و صخرها می‌گیرد.
با ورود حسین به میگوره گویا سرنوشت فصل جدیدی را برای وی رقم زده است و می‌خواهد به پاس سختی‌های که کشیده و خواهد کشید نامش را در ذهن جهانیان جاودانه کند.
حسین در سال 57 با جسمی معلول، یک کلنگ و بیل شروع به تراشیدن دل صخره می‌کند تا در بی کسی و برای خود کاشانه ای مهیا کند.
وی 19 سال از عمر خود را برای ساخت خانه اش صرف می‌کند و هیچ گاه در طول این 19 سال ناامید نمی‌شود و کار را رها نمی‌کند و جالب آنکه تمام این مدت این کار رابا یک کلنگ و بیل انجام داده است. کلنگی که خود او آن را بسیار دوست می‌داشت و اعتقادتش برآن بود که جنس کلنگش از الماس است.
در طول این 19 سال حسین از دل صخره ای سفت و محکم برای خود خانه ای مجهز شامل چندین اتاق، حمام ، راهرو و ... می‌سازد.
مشکلات و سختی‌های پیش آمده حسین را از یاد خدا و معاد نبرده و وی در خانه‌ی خود و در دل صخره برای خود قبری می‌سازد تا که بعد از مرگش در بی کسی خود در آنجا آرام بگیرد.
پس از اتمام کار حسین تصمیم می‌گیرد خانه اش را دو طبقه کند اما به گفته خویش کلنگش را می‌دزدند و 10 سال بعد آن را باز می‌یابد اما دیگر رمق و توانایی ادامه کار از حسین پا به سن نهاده گرفته شده بود.
در جوانی به خویش میگفتم *** شیر، شیر است ، گرچه پیر بُوَد
چونکه پیری رسید دانستم *** پیر، پیر است گرچه شیر بُوَد
اکنون حسین 86 ساله دیگر پیر شده و توانایی بسیاری از کارهایش را ندارد و هر روز در تنهایی خود میزبان اندک مهمانانی است که او را می‌شناسند.
اما آنچه بیش از هرچیز ناراحت کننده است بی توجهی مسئولین به وی بوده است و شاید اکنون با هیچ چیزی نتوان دل شکسته وی را ترمیم یا به دست آورد.
به نظر می‌رسد آنچه که خالو حسین در دل کوه خلق کرده است یک شاهکار بی نظیر است که می‌تواند دلیلی برای کمک به او و رسیدگی به وضعیتش باشد.
شاید روزگاری بگذرد و خالو حسین نباشد و بچه هاقصه اورا با یکی بود یکی نبود از بزرگترهایشان بشنوند.
عکس و گزار
داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد
داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد
داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد
داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد
داستان غلبه اندوه یک مرد بر صخره ها/ خالو حسین کوهکن؛ وارث تیشه فرهاد

نان بلوط

قدیمی‌ترین نان محلی کهگیلویه نان بلیط یا نان بلوطی است. برای تهیه‌ی این غذا پوسته‌ی سخت بلوط را می‌گیرند و خشک می‌کنند. سپس پوسته‌ی نازک بعدی را که به آن جفت می‌گویند، نیز می‌گیرند. این پوسته خاصیت درمانی دارد و برای درمان دردهای معده مفید است. جفت بسیار تلخ است و آن‌را درون پوسته‌ی کپسول 500 می‌گذارند و می‌خورند، یا آن‌را می‌جوشانند و می‌خورند و بعد از آن، تکه‌ای گوشت کباب‌شده می‌خورند، تا از حالت تهوع جلوگیری شود.
برای تهیه‌ی نان بلوطی عصاره‌ی بلوط یا کلگ را درون آب یک هفته می‌خیسانند، تا به‌صورت ...ادامه مطلب خمیر درآید. سپس آن‌را درون سبدهای مخصوصی که از شاخه‌های بادام کوهی می‌سازند، پالایش می‌کنند. بعد آن‌را با دست ورز می‌دهند و به‌وسیله‌ی ابزاری به نام حسوم آن‌را روی ساج پهن می‌کنند و به‌وسیله‌ی حسوم وارونه می‌کنند، تا دو طرف آن برشته شود. این نان به رنگ قهوه‌ای تیره است.
نان بلوط
نان بلوط
نان بلوط
نان بلوط

منطقه بارز و شوارز، لردگان

منطقه بارز در قسمت جنوب غربی استان چهارمحال وبختیاری واقع شده و درست مابین سه استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهار محال و بختیاری واقع شده است. بارز در حقیقت مجموعه ای از چند روستاست و بیشتر مردم بارز و شوارز را باهم می‌شناسند. منطقه بارز و شوارز در فاصله 250 کیلومتری جنوب غرب شهرکرد قرار دارد و منطقه ای زیبا، تاریخی و سرشار از نعمات خداوندی است. این متطقه در حاشیه روستای خرسان و کوه قارون واقع شده و سالیان پیش محل عبور تجار و ایلات و عشایر بوده است. در این منطقه آثار تاریخی قلعه ای به چشم می‌خورد ...ادامه مطلب که مردم منطقه معتقدند متعلق به زمان ساسانیان است. به هر حال دیدن این منطقه بکر برای هر بیننده ای خالی از لطف نیست.
منطقه بارز و شوارز، لردگان
منطقه بارز و شوارز، لردگان
منطقه بارز و شوارز، لردگان
منطقه بارز و شوارز، لردگان

اینجا «ثریا»ست(شمس بارکلائی)

در میانه دشت سوسن، بر کرانه کارون، در قلب خوزستان وساکنان آن مردمانی بختیاری هستند.
گوردخمه‌ها، بردگوری‌ها، شیرسنگی‌ها، پل ساسانی پاپیلا، و ۱۴ نقش برجسته با قدمت هزاران سال همراه با طبیعتی که به اندازه‌ای باورنکردنی سبز است و پر آب، پر از ده‌ها چشمه ورود خروشان کارون که کمی آن سو‌تر به خلیج همیشه فارس می‌پیوندد و دریاچه سد کارون ۳.
کمی دورترنیز،آثار دوره عیلامی در کول فرح، نقش برجسته عیلامی و ساسانی خُنگ اژدر، اشکفت سلمان، پارک جنگلی بلوط و … قراردارند. اما اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، دشت‌ها، ...ادامه مطلب کوه‌ها و حیات وحش (از جمله خرس و پلنگ ایرانی) خود دشت سوسن دست کم سه روز از شما زمان خواهد گرفت.
اینجا «ثریا»ست(شمس بارکلائی)
اینجا «ثریا»ست(شمس بارکلائی)
اینجا «ثریا»ست(شمس بارکلائی)
اینجا «ثریا»ست(شمس بارکلائی)

دریاچه زیبای کیو

این دریاچه در شمال غربی شهرستان خرم آباد و در کنار پارکی به همین نام واقع است. آب این دریاچه از چشمه‌ای که در زیر آن قرار دارد تامین می‌شود. مساحت دریاچه کیو 7 هکتار و عمق آن بین 3 تا 7 متر است. کیو در گویش لری به معنی کبود رنگ و آبی است و علت نامگذاری آن آب زلال و عمق دریاچه‌است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود. ین دریاچه از ارزش‌های توریستی درون شهری فراوانی برخوردار بوده و زیستگاهی مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.
دریاچه زیبای کیو
دریاچه زیبای کیو

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه یکشنبه 19 مهر 94 - 18:23

افرین احسنت خیلی قشنگ و جالب بود

آبشار کاهکده لردگان

آبشار و طبیعت زیبای روستای کاهکده لردگان در بخش رودشت از توابع شهرستان لردگان و در فاصله 70 کیلومتری مرکز این شهرستان و در 300 کیلومتری مرکز استان چهار محال و بختیاری واقع شده است .
آبشار کاهکده لردگان
آبشار کاهکده لردگان
آبشار کاهکده لردگان
آبشار کاهکده لردگان

ali  RF

ali RF دوشنبه 6 مهر 94 - 17:27

مثل همیشه عالیست بانو

رضا مالکی

رضا مالکی دوشنبه 6 مهر 94 - 17:35

چهار محال بختیاری استان چهار فصل ایران

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم