درباره من

مطالب من

مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.

این مراسم قبل از ظهر شروع شده و الان هم ادامه داره و تا ساعت پنج عصر ادامه داره. پس از نوحه خوانی درمسجد این تنقلات و محصولات بین مردم پخش میشه مردم اعتقاد دارند نذر محصولات خود برای امام حسین ع باعث رونق محصولات کشاورزی و موجب برکت سفره و رزق و روزی و همچنین برآورده شدن حاجات و رفع آلام و دردها از زندگیشان ... ادامه مطلب
مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.

برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.

حسین طوفان نهال‌کار موفق عنبرآبادی در این زمینه اظهار داشت: برای نخستین بار با توجه به علاقمندی که داشتم، بذر خربزه درختی پاکوتا یا همان پاپایا را از کشور هندوستان وارد کردم.
وی بیان داشت: 500 دانه بذر درخت خربزه کشت کردم و پس از سه ماه این محصول به ثمر نشست و باردهی بسیار خوبی در عنبرآباد داشته است.
طوفان ابراز داشت: در هر هکتار حدود 10 هزار درخت خربزه کشت می‌شود که می‌توان حدود 50 تن محصول خربزه درختی برداشت کرد و از نظر قیمتی بسیار مناسب است.
وی افزود: هر کیلو این میوه 10 هزار تومان قیمت دارد و بازار فروش این محصول بسیار مناسب است و به کشاورزان جنوب استان کرمان توصیه می‌کنم با توجه به اینکه این درخت پس از سه ماه به بار می‌نشیند و نیاز کمی به آب دارد، می‌تواند، جایگزین خوبی برای محصول جالیزی در این مناطق باشد.
علی رئیسی کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان عنبرآباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: این محصول برای نخستین بار در مناطق ما کشت شده است و با شرایط آب و هوایی منطقه ما سازگاری دارد.
وی تصریح کرد: این محصول از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است و آب کمتری هم نیاز دارد و می‌تواند، جایگزین خوبی برای کشت‌های جالیزی در این مناطق شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: به کشاورزان پیشنهاد می‌کنیم، برای کشت درخت خربزه پاکوتا یا همان پاپایا اقدام کنند.

... ادامه مطلب
برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 18:09

درخت جالبیه .

مرتضی محمدی زواره

مرتضی محمدی زواره یکشنبه 7 شهریور 95 - 10:54

سلام.جالب بود

شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش

خواص چای ترش:
نـوشـیـدنـی ایـن گیاه کاهش‌دهنده فشار خون، خـنـک‌کـنـنـده بـدن، رقـیـق و تـصـفـیـه‌کـنـنده خون، کـنترل‌کننده کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام بخشی مناسب می‌باشد و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌شود چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌آید.
طریقه مصرف چای ترش:
افرادی ... ادامه مطلب
شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش

غاز ایاغی یا پای غازی

غازیاغی را شاید بتوان تنها گیاه برای درمان قطعی برص یا همان لک و پیس بر روی پوست دانست ، علت بوجود آمدن این عارضه برهم خوردن تعادل هورمونی درون بدن است .
غازیاغی نام گونه ای گیاه است که خواص آن باعث شده است در طب سنتی مورد استفاده قرار بگیرد ، با این حال تمام بخش‌های گیاه غازیاغی مورد استفاده قرار ... ادامه مطلب
غاز ایاغی یا پای غازی

علیرضا محبی

علیرضا محبی جمعه 3 مهر 94 - 20:27

ممنون برای اطلاعات مفیدتون

کوهنورد دوست دار طبیعت

کوهنورد دوست دار طبیعت جمعه 3 مهر 94 - 20:32

خیلی خوبه که گیاهان دارویی رو بشناسیم
تو مسیرهای کوهنوردی من زیاد میبینم ولی چون نمی‌شناسم دست نمی‌زنم

گیاه دارویی شنگ

شنگ
(گویش کردی کرمانجی-قشلاقی=اسپنگ)
برگ‌های گیاه شنگ از خونریزی معده جلوگیری می کند. اگر مسموم شدید از ریشه این گیاه استفاده کنید. برای رماتیسم مفید است و آب ریشه خام شنگ زگیل را از بین می‌‌برد. برای مسلولین نفع بسیار دارد. گل این گیاه را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا از قدرت التیام آن برای ... ادامه مطلب
گیاه دارویی شنگ

مناف پرندلو

مناف پرندلو چهارشنبه 1 مهر 94 - 18:32

شنگ پلو یا پلوی شنگ با این سبزی درست می‌کنند و بسیار خوشمزه است.

علیرضا اسپنانی

علیرضا اسپنانی پنجشنبه 9 مهر 94 - 16:56

خوراکمه

میوه بهشتی به نام عناب

عناب از میوه‌های بسیار مفید است که علاوه بر خواص تغذیه‌ای دارای موارد استفاده زیادی به عنوان یک گیاه دارویی است. .عناب خشک بهتر از عناب تازه است و طبیعت معتدل متمایل به سرد دارد . حرارت بدن را فرو می‌نشاند و خنک است، عناب تازه مانند میوه‌های دیگر مصرف می‌شود و اثر ملین دارد . حضرت علی (علیه السلام) فرموده اند : عناب خواب آور است و بی خوابی را برطرف می‌کند و تب را می‌برد هسته عناب خواب آور است خستگی شدید را برطرف می‌کند و رشد موی سر را زیاد می‌کند.این میوه که می‌توان درختان آن را از ایران تا هند و جنوب چین و حتی جنوب اروپا پیدا کرد، در هر منطقه‌ای دارای اسامی مختلفی است. در هند و پاکستان آن را ایناب و در شرق آسیا آن را خرمای قرمز، خرمای چینی یا خرمای هندی می‌نامند. عناب به صورت ارقام اهلى و وحشى در ایران، افغانستان، چین، هندوستان والجزایر وجود دارد.زیستگاه این گیاه را منطقه خاورمیانه بویژه کشورهاى ایران و افغانستان می‏دانند . عناب درختى است خاردار که در مقابل سرما و گرما مقاوم می‌‏باشد. سازگارى این درخت در مقابل شرایط سخت اقلیمى و نوع خاک سبب شده که کشت آن در مناطق سردسیر نیز توسعه یابد. عناب در اکثر روستاهاى استان خراسان جنوبی و در زمین‏هاى نامرغوب می‌‏روید و حاصل بالنسبه رضایت بخشى تولید می‌‏کند. لیکن مانند هر گیاه دیگرى در زمین‏هاى خاکى و حاصلخیز و در شرایط آبیارى مطلوب، حاصل بیشتر و بهترى ایجاد می‌‏کند .
این محصول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی، از گذشته‌های دور به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی این استان تقریبا در اکثر مناطق بخصوص مناطق روستایی نیز کشت می‌شده است و جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد کشاورزی استان دارد و این محصول که گیاهی مقاوم در مقابل خشکی، شوری، نوسانات دما، آفات و بیماری‌ها بوده و در طی دوران خشکسالی کمترین خسارت را در مقابله با سایر محصولات متحمل شده است، به عنوان یکی از محورهای توسعه باغات در الگوی کشت استان مد‌نظر قرار دارد . خراسان جنوبی با داشتن 98 درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین تولیدکننده عناب در کشور و جهان مطرح است و می‌توان از این محصول با برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت توسعه اقتصادی استان گام برداشت . در شهرستان زیرکوه و در این میان آبیز از همان ابتدا این محصول کشت می‌شده است و با توجه به سازگاری و نتیجه مطلوبی که این محصول از خود نشان داده است تقریبا تمام کشاورزان به سمت کشت این محصول روی آورده اند . بطوریکه این محصول به عنوان محصولی اصلی و در آمد زا علاوه بر اختصاص یافتن سهم قابل توجهی ازمزارع آبیز ، در حیاط خانه‌ها نیز کشت شده و هم اکنون آبیز یکی از قطبهای تولید این محصول در شهرستان زیرکوه و حتی استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت طعم و مزه و ارگانیک بودن مطرح است . و این روزها کشاورزان شهرستان زیرکوه و مخصوصا آبیز سخت مشغول برداشت این محصول خوش طعم و رنگ و ارگانیک از مزارع سطح زیر کشت این محصول هستند . ... ادامه مطلب
میوه بهشتی به نام عناب

محمدرضا سرابیان

محمدرضا سرابیان ﺳﻪشنبه 31 شهریور 94 - 22:34

دلم می‌خواد برم تو روستا و از درخت میوه بچینم

درخت جم

درخت جم درختی نسبتاً سریع الرشد است که می‌تواند تا بیش از صدسال عمر کند،نام این درخت در ایران برگرفته از نام هندی آن است.
«جم» یا همان < جمبو > نام درخت میوه دار و همیشه سبزی است که در شهر‌ها و مناطق ساحلی جنوب ایران می‌‌روید. این درخت گرمسیری با نام علمی Syzygium cumini گیاهی از خانواده موردیان (Myrtaceae) و بومی کشورهای هند، سریلانکا، بنگلادش و اندونزی است؛ نام این درخت در ایران برگرفته از نام هندی آن است.این درخت شاخ و برگ‌های متراکمی دارد که سایه‌ای دلنشین در محل کاشت خود ایجاد می‌کند و ارزش زینتی بالایی دارد.
جم یا جمبولان یکی از میوه‌های گرمسیری است که سطح زیر کشت آن در شهرستان نیکشهر حدود چهار هکتار به صورت پراکنده در روستاهای کشیک، جلایی کلگ، پیتاپ جم، بلپیر ، هیچان، شگیم و شهر نیکشهر کشت شده است.
این گونه گیاهی یکی از درختان نادر و کمتر شناخته شده در کشور است که شاید یکی از دلایل زیست زنبورهای وحشی عسل در نیکشهر وجود همین درخت باشد زیرا گلهای این درخت دارای شهد فراوانی است و از همین رو باعث جذب زنبورهای عسل می‌شود.
این میوه شبیه و هم اندازه زغال اخته و یا گیلاس است و بر خلاف زغال اخته دارای هسته ای نرم و قسمت خوراکی آن پوست و گوشت است.
کلیه قسمت‌های درخت جم دارای خواص دارویی است و این درخت نسبتاً سریع الرشد است که می‌تواند تا بیش از صدسال عمر کند. ... ادامه مطلب
درخت جم

راحله هاشمی

راحله هاشمی یکشنبه 29 شهریور 94 - 10:18

خوشمزه به نظر میرسه

گیاه دم اسب بدن را از سموم و مواد زائد پاکسازی می‌کند.
دم اسب، گیاهی دارویی است که در طب سنتی دارای طبیعت سرد و خشک است؛ این گیاه جزء خانواده سرخس‌ها محسوب می‌شود.
گیاه دم اسب ترمیم کننده بافت‌های بدن است و یک گیاه دیوروتیک قوی محسوب می‌شود، دیوروتیک در علم داروسازی به داروهایی اطلاق می‌شود که ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

آدینه منفرد

آدینه منفرد یکشنبه 15 شهریور 94 - 22:59

عالی

نام این گیاه «سالمِه» است و ارتفاعش به حدود یک متر می‌رسد. معمولا در ارتفاعات اورامان و در نزدیکی درختان بلوط می‌روید. میوه‌اش (که در خاک و در میان ریشه‌اش رشد می‌کند) را خشک و نهایتا به پودر تبدیل می‌کنند. این پودر( همان ثعلب )، مایع بستنی است.
جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موی سر ثعلب را با روغن ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

زیبا فلاح

زیبا فلاح چهارشنبه 28 مرداد 94 - 13:40

ممنون از اطلاعات خوبتون

ستاره فربد مهر

ستاره فربد مهر چهارشنبه 28 مرداد 94 - 13:59

سپاس

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم