درباره من

مطالب من

مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.

این مراسم قبل از ظهر شروع شده و الان هم ادامه داره و تا ساعت پنج عصر ادامه داره. پس از نوحه خوانی درمسجد این تنقلات و محصولات بین مردم پخش میشه مردم اعتقاد دارند نذر محصولات خود برای امام حسین ع باعث رونق محصولات کشاورزی و موجب برکت سفره و رزق و روزی و همچنین برآورده شدن حاجات و رفع آلام و دردها از زندگیشان می‌شود.
مردم یکی ازمحله‌های برزک ،آجیل وخشکباری که از باغهای خودشون تهیه کردن رو واسه برکت دادن به محصولشون ،هرکس به اندازه وسعش،میارن مسجد وداخل سفره میذارن.درآخرمراسم نوحه خوانی همه‌ی آجیلهاروباهم ...ادامه مطلب مخلوط میکنن وبین مردم تقسیم میکنن.
عکس و متن از : @mohsenpariyani
مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.
مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.
مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.
مراسم ششم امام حسین که درشهربرزک ازتوابع کاشان ازچندقرن پیش تاکنون برگزارمیشه.

برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.

حسین طوفان نهال‌کار موفق عنبرآبادی در این زمینه اظهار داشت: برای نخستین بار با توجه به علاقمندی که داشتم، بذر خربزه درختی پاکوتا یا همان پاپایا را از کشور هندوستان وارد کردم.
وی بیان داشت: 500 دانه بذر درخت خربزه کشت کردم و پس از سه ماه این محصول به ثمر نشست و باردهی بسیار خوبی در عنبرآباد داشته است.
طوفان ابراز داشت: در هر هکتار حدود 10 هزار درخت خربزه کشت می‌شود که می‌توان حدود 50 تن محصول خربزه درختی برداشت کرد و از نظر قیمتی بسیار مناسب است.
وی افزود: هر کیلو این میوه 10 هزار تومان ...ادامه مطلب قیمت دارد و بازار فروش این محصول بسیار مناسب است و به کشاورزان جنوب استان کرمان توصیه می‌کنم با توجه به اینکه این درخت پس از سه ماه به بار می‌نشیند و نیاز کمی به آب دارد، می‌تواند، جایگزین خوبی برای محصول جالیزی در این مناطق باشد.
علی رئیسی کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان عنبرآباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: این محصول برای نخستین بار در مناطق ما کشت شده است و با شرایط آب و هوایی منطقه ما سازگاری دارد.
وی تصریح کرد: این محصول از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است و آب کمتری هم نیاز دارد و می‌تواند، جایگزین خوبی برای کشت‌های جالیزی در این مناطق شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: به کشاورزان پیشنهاد می‌کنیم، برای کشت درخت خربزه پاکوتا یا همان پاپایا اقدام کنند.

برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.
برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.
برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.
برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.
برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان درخت خربزه در شهرستان عنبرآباد به ثمر نشست.

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 18:09

درخت جالبیه .

مرتضی محمدی زواره

مرتضی محمدی زواره یکشنبه 7 شهریور 95 - 10:54

سلام.جالب بود

شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش

خواص چای ترش:
نـوشـیـدنـی ایـن گیاه کاهش‌دهنده فشار خون، خـنـک‌کـنـنـده بـدن، رقـیـق و تـصـفـیـه‌کـنـنده خون، کـنترل‌کننده کلسترول خون، اختلالات کبدی و صفرایی و همچنین آرام بخشی مناسب می‌باشد و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌شود چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌آید.
طریقه مصرف چای ترش:
افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 5 گرم از گل برگ‌های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.
شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش
شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش
شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش
شهرستان رودبار جنوب / برداشت چای ترش

غاز ایاغی یا پای غازی

غازیاغی را شاید بتوان تنها گیاه برای درمان قطعی برص یا همان لک و پیس بر روی پوست دانست ، علت بوجود آمدن این عارضه برهم خوردن تعادل هورمونی درون بدن است .
غازیاغی نام گونه ای گیاه است که خواص آن باعث شده است در طب سنتی مورد استفاده قرار بگیرد ، با این حال تمام بخش‌های گیاه غازیاغی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تنها ریشه و بخش هایی از ساقه که در خاک پنهان شده اند به استفاده‌های درمانی می‌رسند ، لازم به ذکر است که برگ‌های غازیاغی و بذر این گیاه نیز با توجه به خواصی که دارند زمینه‌های فعالیت را برای ...ادامه مطلب خود هموار کرده اند که البته همراه با عوارض احتمالی نظیر ناباروری و عقیمی می‌باشند .
خواص غازیاغی را به طور اجمالی می‌توان اینگونه بیان کرد :
درمان بیماری‌های مجاری ادرار ، کنترل کننده فشارخون ( پایین آوردن فشارخون ) ، محافظت کننده کبد و مثانه ، درمان اسهال خونی و سنگ کلیه و… ، اگر از غازیاغی به صورت موضعی استفاده شود می‌تواند درمان خوبی برای جذام باشد .
غازیاغی را که می‌توان نوعی سبزی تابستانی ( روزهای پایانی بهار ) که اصلا در معرض نابودی و قحطی نیست دانست ، شاید دلیل این امر خودرو بودن غازیاغی می‌باشد و نام گذاری آن هم از چنین ویژگی‌های ذاتی و ظاهری برآمده است .
ویتامینی که به مقدار زیاد در غازیاغی یافت می‌شود ویتامین ث است ، به همین دلیل برای سلامت لثه‌ها و خون مفید شناخته شده است . طریقه مصرف غازیاغی برای ناراحتی‌های مختلف ، تفاوت دارد ، در ادامه طریقه‌ی مصرف غازیاغی را برای درمان برص ( پیسی ) یعی ایجاد لکه‌های سفید بر روی پوست ( غالبا صورت ) که براثر برهم خوردن تعادل بین ترشح هورمون‌های درونی است توضیح می‌دهیم ، درمانی که در طب جدید جایگزینی برای آن وجود ندارد :
اولین مرحله‌ی درمان برص ( پیسی ) به کمک غازیاغی خالی کردن معده و روده است ، این کار را می‌توانید با یک داروی مسهل ، تنقیه یا سایر روش‌ها مانند شستشو با سرم و… انجام دهید .
مرحله‌ی بعد که پانزده روز زمان لازم دارد ، مصرف 10 گرم بذر غازیاغی به همراه عسل است ( در نظر داشته باشید در مورد مصرف بذر این گیاه عوارضی چون ناباروری و عقیمی وجود دارد ) ، توصیه‌ها در خصوص بکارگیری این روش به این صورت است که در گرم‌ترین روزهای سال ( فصل تابستان ) درمان پانزده روزه آغاز شود و پس از میل کردن بذر و عسل ، موضع مورد نظر را در معرض تابش نورخورشید قرار دهید و از مصرف آب و سایر نوشیدنی‌ها خودداری کنید ( زمان قرارگیری مقابل نورخورشید باید تا حدی باشد که سطح پوست کاملا عرق کند ) اگر ناچار به استفاده‌ی این درمان در فصول سرد مانند زمستان هستید ، برای جبران مرحله‌ی آخر می‌توانید از سونا و… استفاده کنید .
غاز ایاغی یا پای غازی
غاز ایاغی یا پای غازی

علیرضا محبی

علیرضا محبی جمعه 3 مهر 94 - 20:27

ممنون برای اطلاعات مفیدتون

کوهنورد دوست دار طبیعت

کوهنورد دوست دار طبیعت جمعه 3 مهر 94 - 20:32

خیلی خوبه که گیاهان دارویی رو بشناسیم
تو مسیرهای کوهنوردی من زیاد میبینم ولی چون نمی‌شناسم دست نمی‌زنم

گیاه دارویی شنگ

شنگ
(گویش کردی کرمانجی-قشلاقی=اسپنگ)
برگ‌های گیاه شنگ از خونریزی معده جلوگیری می کند. اگر مسموم شدید از ریشه این گیاه استفاده کنید. برای رماتیسم مفید است و آب ریشه خام شنگ زگیل را از بین می‌‌برد. برای مسلولین نفع بسیار دارد. گل این گیاه را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا از قدرت التیام آن برای سوختگی پی ببرید.
فارسی این گیاه شنگ است، در شیراز و اصفهان به شنگ آلاله و در خراسان ریش بز خالدار خطاب می‌‌کنند. به این گیاه قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنج و اسفلنج هم می گویند.
ریشه گیاه شنگ ...ادامه مطلب دارای لعاب بوده و کمی تلخ است و خوردن آن اشتها را فوق العاده زیاد می‌‌کند. ریشه شنگ خلط آور و نرم کنده سینه و التیام دهنده زخم‌ها می‌باشد. از برگ‌های شنگ در سالاد استفاده می‌‌کنند و ایرانیان آن را مانند کاهو و کاسنی با سرکه و بدون آن می‌‌خورند، چون بسیار خنک می‌‌باشد خوردن برگ‌های شنگ اسهال و خون ریزی معده را بند می آورد همچنین از خون ریزی سینه جلوگیری می‌‌کند و برای مسلولین نافع است.
ریشه شنگ برای جلوگیری از اسهال و خون ریزی، از برگش قوی‌تر است. پاشیدن برگ و گل خشک شده این گیاه در روی زخم‌های چرکی و متعفن سودمند می باشد. ضماد آن را برای التیام عصب قطع شده مفید دانسته اند. ضماد گل شنگ با موم، جهت سوختگی با آتش مفید است. حکیم محمد بن زکریای رازی خوردن ریشه گیاه شنگ را پادزهر سموم می‌‌دانست. عصاره گیاه شنگ که در طب سنتی ایران طرثوت خوانده شده است پادزهری قوی است و در ساختن تریاق فارون به کار می‌‌رود. برای معالجه نقرس، رماتیسم و امراض جلدی جوشانده شصت گرم ریشه شنگ را تجویز کرده اند.
اگر این گیاه را پُختید هرگز آب آن را دور نریزید بلکه آن را بنوشید، زیرا منافع شنگ در آب جوشانده آن جمع می‌‌شود، عصاره شنگ جهت درمان کچلی و زخم‌های جلدی مفید است.
گیاه دارویی شنگ
گیاه دارویی شنگ

مناف پرندلو

مناف پرندلو چهارشنبه 1 مهر 94 - 18:32

شنگ پلو یا پلوی شنگ با این سبزی درست می‌کنند و بسیار خوشمزه است.

علیرضا اسپنانی

علیرضا اسپنانی پنجشنبه 9 مهر 94 - 16:56

خوراکمه

میوه بهشتی به نام عناب

عناب از میوه‌های بسیار مفید است که علاوه بر خواص تغذیه‌ای دارای موارد استفاده زیادی به عنوان یک گیاه دارویی است. .عناب خشک بهتر از عناب تازه است و طبیعت معتدل متمایل به سرد دارد . حرارت بدن را فرو می‌نشاند و خنک است، عناب تازه مانند میوه‌های دیگر مصرف می‌شود و اثر ملین دارد . حضرت علی (علیه السلام) فرموده اند : عناب خواب آور است و بی خوابی را برطرف می‌کند و تب را می‌برد هسته عناب خواب آور است خستگی شدید را برطرف می‌کند و رشد موی سر را زیاد می‌کند.این میوه که می‌توان درختان آن را از ایران تا هند و جنوب چین و حتی جنوب اروپا پیدا کرد، در هر منطقه‌ای دارای اسامی مختلفی است. در هند و پاکستان آن را ایناب و در شرق آسیا آن را خرمای قرمز، خرمای چینی یا خرمای هندی می‌نامند. عناب به صورت ارقام اهلى و وحشى در ایران، افغانستان، چین، هندوستان والجزایر وجود دارد.زیستگاه این گیاه را منطقه خاورمیانه بویژه کشورهاى ایران و افغانستان می‏دانند . عناب درختى است خاردار که در مقابل سرما و گرما مقاوم می‌‏باشد. سازگارى این درخت در مقابل شرایط سخت اقلیمى و نوع خاک سبب شده که کشت آن در مناطق سردسیر نیز توسعه یابد. عناب در اکثر روستاهاى استان خراسان جنوبی و در زمین‏هاى نامرغوب می‌‏روید و حاصل بالنسبه رضایت بخشى تولید می‌‏کند. لیکن مانند هر گیاه دیگرى در زمین‏هاى خاکى و حاصلخیز و در شرایط آبیارى مطلوب، حاصل بیشتر و بهترى ایجاد می‌‏کند .
این محصول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی، از گذشته‌های دور به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی این استان تقریبا در اکثر مناطق بخصوص مناطق روستایی نیز کشت می‌شده است و جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد کشاورزی استان دارد و این محصول که گیاهی مقاوم در مقابل خشکی، شوری، نوسانات دما، آفات و بیماری‌ها بوده و در طی دوران خشکسالی کمترین خسارت را در مقابله با سایر محصولات متحمل شده است، به عنوان یکی از محورهای توسعه باغات در الگوی کشت استان مد‌نظر قرار دارد . خراسان جنوبی با داشتن 98 درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین تولیدکننده عناب در کشور و جهان مطرح است و می‌توان از این محصول با برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت توسعه اقتصادی استان گام برداشت . در شهرستان زیرکوه و در این میان آبیز از همان ابتدا این محصول کشت می‌شده است و با توجه به سازگاری و نتیجه مطلوبی که این محصول از خود نشان داده است تقریبا تمام کشاورزان به سمت کشت این محصول روی آورده اند . بطوریکه این محصول به عنوان محصولی اصلی و در آمد زا علاوه بر اختصاص یافتن سهم قابل توجهی ازمزارع آبیز ، در حیاط خانه‌ها نیز کشت شده و هم اکنون آبیز یکی از قطبهای تولید این محصول در شهرستان زیرکوه و حتی استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت طعم و مزه و ارگانیک بودن مطرح است . و این روزها کشاورزان شهرستان زیرکوه و مخصوصا آبیز سخت مشغول برداشت این محصول خوش طعم و رنگ و ارگانیک از مزارع سطح زیر کشت این محصول هستند .
میوه بهشتی به نام عناب
میوه بهشتی به نام عناب
میوه بهشتی به نام عناب
میوه بهشتی به نام عناب
میوه بهشتی به نام عناب

محمدرضا سرابیان

محمدرضا سرابیان ﺳﻪشنبه 31 شهریور 94 - 22:34

دلم می‌خواد برم تو روستا و از درخت میوه بچینم

درخت جم

درخت جم درختی نسبتاً سریع الرشد است که می‌تواند تا بیش از صدسال عمر کند،نام این درخت در ایران برگرفته از نام هندی آن است.
«جم» یا همان < جمبو > نام درخت میوه دار و همیشه سبزی است که در شهر‌ها و مناطق ساحلی جنوب ایران می‌‌روید. این درخت گرمسیری با نام علمی Syzygium cumini گیاهی از خانواده موردیان (Myrtaceae) و بومی کشورهای هند، سریلانکا، بنگلادش و اندونزی است؛ نام این درخت در ایران برگرفته از نام هندی آن است.این درخت شاخ و برگ‌های متراکمی دارد که سایه‌ای دلنشین در محل کاشت خود ایجاد می‌کند و ارزش ...ادامه مطلب زینتی بالایی دارد.
جم یا جمبولان یکی از میوه‌های گرمسیری است که سطح زیر کشت آن در شهرستان نیکشهر حدود چهار هکتار به صورت پراکنده در روستاهای کشیک، جلایی کلگ، پیتاپ جم، بلپیر ، هیچان، شگیم و شهر نیکشهر کشت شده است.
این گونه گیاهی یکی از درختان نادر و کمتر شناخته شده در کشور است که شاید یکی از دلایل زیست زنبورهای وحشی عسل در نیکشهر وجود همین درخت باشد زیرا گلهای این درخت دارای شهد فراوانی است و از همین رو باعث جذب زنبورهای عسل می‌شود.
این میوه شبیه و هم اندازه زغال اخته و یا گیلاس است و بر خلاف زغال اخته دارای هسته ای نرم و قسمت خوراکی آن پوست و گوشت است.
کلیه قسمت‌های درخت جم دارای خواص دارویی است و این درخت نسبتاً سریع الرشد است که می‌تواند تا بیش از صدسال عمر کند.
درخت جم
درخت جم
درخت جم

راحله هاشمی

راحله هاشمی یکشنبه 29 شهریور 94 - 10:18

خوشمزه به نظر میرسه

گیاه دم اسب بدن را از سموم و مواد زائد پاکسازی می‌کند.
دم اسب، گیاهی دارویی است که در طب سنتی دارای طبیعت سرد و خشک است؛ این گیاه جزء خانواده سرخس‌ها محسوب می‌شود.
گیاه دم اسب ترمیم کننده بافت‌های بدن است و یک گیاه دیوروتیک قوی محسوب می‌شود، دیوروتیک در علم داروسازی به داروهایی اطلاق می‌شود که ادرارآور است.
این فرآورده تجاری از گیاه دم اسب ساخته شده است؛ گیاه دم اسب ادرارآور قوی است و بدن را از سموم و مواد زائد پاکسازی می‌کند.
مصرف گیاه دم اسب به دلیل خاصیت ادرارآوری که دارد، ورم‌های ...ادامه مطلب نقاط مختلف بدن را رفع می‌کند همچنین دارای ترکیبات سیلیکاتی و سیلیسی است.
گیاه دارویی دم اسب ترمیم کننده بافت‌های بدن، تصفیه کننده خون، ضد درد، بندآورنده خون و ضد فشارخون است همچنین برای رفع سوءهاضمه مفید است.
گیاه دارویی دم اسب به دلیل داشتن سیلیس برای ترمیم شکستگی‌ها مؤثر است همچنین دردهای مفصلی را تسکین می‌بخشد اما مصرف بیش از حد آن موجب بروز اسهال و اختلالات گوارشی می‌شود.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

آدینه منفرد

آدینه منفرد یکشنبه 15 شهریور 94 - 22:59

عالی

نام این گیاه «سالمِه» است و ارتفاعش به حدود یک متر می‌رسد. معمولا در ارتفاعات اورامان و در نزدیکی درختان بلوط می‌روید. میوه‌اش (که در خاک و در میان ریشه‌اش رشد می‌کند) را خشک و نهایتا به پودر تبدیل می‌کنند. این پودر( همان ثعلب )، مایع بستنی است.
جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موی سر ثعلب را با روغن زیتون و گل سرخ مخلوط نموده به پوست سر بمالند.
از پودر ثعلب و گل پنیرک می‌توان مانند ژل جهت موی سر استفاده کرد. بدین صورت که ۵۰ گرم ثعلب را با کمی روغن نارگیل و ۲۰ گرم گل پنیرک در یک لیتر آب جوشانده ...ادامه مطلب سپس صاف نموده می‌گذاریم سرد شود این ژل برای مو مفید است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

زیبا فلاح

زیبا فلاح چهارشنبه 28 مرداد 94 - 13:40

ممنون از اطلاعات خوبتون

ستاره فربد مهر

ستاره فربد مهر چهارشنبه 28 مرداد 94 - 13:59

سپاس

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم