درباره من

مطالب من

رعایت چهار نکته برای یک سفر حرفه ای
تابستان فصل دل‌انگیزی برای عاشقان سفر است؛ هرچند که بسته به نوع مقصدی که انتخاب می‌شود فصل‌های دیگر نیز موقعیت‌های زمانی مناسبی هستند، اما سفرهای خانوادگی و جمعی معمولاً در این فصل گرم اتفاق می‌افتند.
اگر شما هم از کسانی هستید که در روزهای باقی‌مانده تا آغاز دوبارۀ فصل تحصیل، یک موقعیت سفر مناسب می‌خواهید و یا خودروی خود را برای یک سفر چند روزه آماده می‌کنید، پیشنهادهای ما را برای تأمین وسایلی که تمام حرفه‌یی‌ها در سفر به همراه خود دارند، بخوانید!
هر ...ادامه مطلب مقصدی را که انتخاب کرده باشید و با هر وسیلۀ نقلیه‌ای که به سمت آن در حرکت باشید، به این وسایل احتیاج خواهید داشت.
لوازم کم جا انتخاب کنید:
در سفر نه فضای کافی برای حمل وسایل مختلف خواهید داشت و نه توان برای تحمل وزن و جابه‌جا کردن آنها را. پس بهتر است برای تجهیز اسباب خود برای سفر، به ویژه سفرهایی که قرار است در طول آن به دل طبیعت بزنید، از انواع وسایل طراحی شده برای این کار استفاده کنید که کم‌جا، سبک و مقاوم در برابر انواع ضربه‌ها و پرت شدن هستند.
ظروف نشکن و تاشو، پتوهای مسافرتی و کیسه خواب‌هایی که در کمترین حجم ممکن جمع می‌شوند، کیف‌ها و کوله‌های نظم‌دهنده، از این دسته هستند.
تجهیزات آتش به همراه داشته باشید:
پیشنهاد نمی‌کنیم که هر جا در طبیعت اتراق کردید، بساط آتش به پا کنید. با این کار هم بخشی از زمین از رویش طبیعی‌اش محروم می‌شود و هم زمینۀ زبانه کشیدن آتش به درختان و درختچه‌های اطراف فراهم خواهد شد.
اما به یاد داشته باشید که همیشه تجهیزات برافروختن آتش بخشی جدایی‌ناپذیر از بساط یک طبیعت‌گرد و عاشق سفر حرفه‌یی است. هرچند که کبریت و یا فندک انتخاب‌هایی سنتی در این زمینه به شمار می‌آیند اما در شرایط باد و طوفان و یا وقتی که ابزار شما برای روشن کردن آتش مرطوب باشد، گزینۀ مناسبی نخواهند بود. پیشنهاد می‌کنیم همیشه تعدادی آتش‌زنه، براده و چوب مخصوص آن را به همراه داشته باشید.
نگذارید تاریکی بر شما غلبه کند:
هرچقدر که تلاش کرده باشید سفر خود را در طول روز طراحی کنید، باید در برابر شرایط تاریکی شب در جاده و یا قطع برق در محل اسکانتان در دل طبیعت آماده باشید. داشتن یک چراغ قوه و یا یک لامپ روشنایی LED در وسایل سفر همه عادی است. اگر به دنبال خرید یک نمونۀ جدید هستید، موردی را انتخاب کنید که باتری‌های عادی و یا باتری شارژی آن ساعت‌های بیشتری را دوام بیاورد. همچنین باید به تعداد همسفران خود نیز دقت کنید. اگر قرار است شبی را همراه با آنها در طبیعت باشید، باید چراغی را انتخاب کنید که بتواند چند ساعت یک چادر ۸ تا ۱۲ نفره را روشن نگه دارد.
ایمن به جاده بزنید:
خستگی در سفر یکی از مشکلاتی است که ممکن است از طعم شیرین آن بکاهد. اینکه چند ساعت در حال پرواز باشید، چند ساعت بدون توقف رانندگی کنید و یا به مدت طولانی پیاده‌روی کنید، طبیعتاً شما را با دردهای استخوانی و مفصلی و نیز خستگی شدید روبه‌رو می‌کند و بر باقی‌ماندۀ سفر شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.
برای این لحظات سعی کنید وسایلی را به همراه داشته باشید که در تحمل فشار سفر به بدن شما کمک کند. یک بالش مناسب برای ساپورت گردن، یک کیسۀ آب گرم مناسب برای دردهای عضلانی و استخوانی، یک چوب دست مخصوص کوهنوردی برای پیاده‌روی‌های طولانی و یا یک پتوی مناسب برای حفاظت بدن از سرما و باد از جملۀ این وسایل است که می‌تواند به شما کمک کند.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مبل ۲ میلیاردتومانی در برج میلاد

انتشار عکسی از یک دست میز و صندلی دو میلیاردی در برج میلاد، به سرعت در شبکه‌های پخش شده و با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است، اما واقعا ماجرای این مبلمان گران قیمت چیست؟
این میز و صندلی پرسروصدا شامل شش صندلی و یک میز ناهارخوری است که چندی پیش حدود ۶۶۰هزار دلار یا نزدیک به ۲ میلیارد تومان ارزش گذاری شده است.

مدیر اجرایی برج میلاد در رابطه با ماجرای این مبل گران‌قیمت می‌گوید: «این میزوصندلی‌ها از همان اول برای فروش به این نمایشگاه نیامده و صرفا جهت بازدید در برج قرار گرفته است.»

مجتبی ...ادامه مطلب خشایار فرد ادامه می‌دهد: «این نمایشگاه توسط اتحادیه صنایع دستی کشور راه اندازی شده و همچنین مبل مورد نظر برای صادرات تولید و فروخته شده است.»

ماجرا از این قرار است که این میزوصندلی‌های قیمتی، فقط چند روزی میهمان نمایشگاه صنایع دستی برج میلاد بوده و هنر دست «رسول معتمدی» استاد نگارگری خوش‌ذوق اصفهانی هستند.

این استاد هنرمند اصفهانی پیش از این در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی عنوان کرده بود که با همکاری دوست هنرمندش «علی شاه‌میوه» استاد خاتم‌کاری این میز و صندلی‌ها را طراحی کرده است. این دو هنرمند پیش از این هم با همکاری هم و با تلفیق دو هنر خاتم‌کاری و نقاشی آثار ماندگاری خلق کرده‌اند.
اوج هنر این دو استاد در آخرین اثر آن‌ها خود را نشان می‌دهد؛ وقتی که این دو با تلفیق هنرهای خاتم، معرق و منبت و به سفارش یک مشتری آمریکایی میز و صندلی معروف را تولید می‌کنند.
جالب اینجاست که خود مشتری آمریکایی از این دو هنرمند می‌خواهد که تاریخ ادوار مختلف ایران را روی این میز و صندلی‌ها طراحی کنند؛ بنابراین ما با میزوصندلی‌هایی مواجه می‌شویم که تاریخ ایران را در خود جای داده‌اند. هخامنشی،ساسانی، سامانی، سلجوقی، صفوی و پهلوی شش دوره تاریخی است که با علائم مخصوصشان روی این مبلمان طراحی شده‌اند. هخامنشیان با نماد تخت جمشید و آخرین دوره تاریخی نیز با نماد میدان آزادی طراحی شده است.
مبل ۲ میلیاردتومانی در برج میلاد
مبل ۲ میلیاردتومانی در برج میلاد

حسین خوش فکر

حسین خوش فکر دوشنبه 23 شهریور 94 - 10:14

جالب بود

محمدرضا سرابیان

محمدرضا سرابیان دوشنبه 23 شهریور 94 - 10:59

دو میلیاردو بدید به من ببینید باهاش چه میکنم. زندگیم از این رو به اون رو میشه

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی ﺳﻪشنبه 24 شهریور 94 - 15:29

واقعا باید به استاد رسول معتمدی دست مریزاد گفت

مرتضی رحمانی‌موحد شامگاه جمعه (13 شهریور) در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره ملی آش ایرانی و اولین جشنواره غذای جاده ابریشم گفت: هم‌اکنون در استان زنجان با همکاری مردم یکی از باشکوه‌ترین جشنواره‌های گردشگری و تعاملات مردم ایران رقم خورد.
وی افزود: آش، رسم مشترکی بین مردم ایران‌زمین است که امسال این جشنواره توانست بعد از توفیق برگزاری در 10 سال به سطح بین‌المللی ارتقا یابد و این موضوع نماد واقعی و برجسته همدلی و هم‌زبانی است.
این مسئول خاطرنشان کرد: وجود رویدادها و مناسبت‌های منطبق بر رسوم مردم ...ادامه مطلب را در توسعه گردشگری لازم و خود را موظف به حمایت از آن می‌دانیم، چرا که این جشنواره‌ها زمینه‌ای برای سفر در بین مردمان این سرزمین و سرزمین‌های دور است.
وی اظهار کرد: مردم استان زنجان توانستند علاوه بر شهدای دلاور، حسینیه و سلطانیه، بِرند و نماد دیگری به‌نام خود ثبت کنند و امیدواریم سال آینده شاهد باشکوه‌تر برگزار شدن آن باشیم.
یحیی رحمتی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز در این مراسم تصریح کرد: در این جشنواره 25 استان در زمینه غذا، 31 نمایشگاه در زمینه صنایع‌دستی و هفت استان در زمینه نمایش و رقص‌های محلی شرکت کرده بودند.
همچنین همزمان با این جشنواره اولین جشنواره کشورهای عضو اکو جاده ابریشم با حضور کشورهای تاجیکستان، چین، ترکیه، آذربایجان و نماینده ایران برگزار شد که امیدواریم با برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی سهمی مهم در افزایش شیب نمودار گردشگری کشور به دست آوریم.
این جشنواره با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد و بر اساس نظر داوران جشنواره در بخش جشنواره کشورهای اکو جاده ابریشم، «طاهر امیراسلان‌اف»، از جمهوری‌آذربایجان و «زاریو خوریسا پاچو» از تاجیکستان رتبه‌های برتر را کسب کردند.
در بخش جشنواره آش نیز بتول نقی‌زاده از خراسان‌جنوبی رتبه اول، بتول نقدی از استان ایلام با 93 امتیاز رتبه دوم و فریبا صمصامی از زنجان با 92 امتیاز رتبه سوم را کسب کردند.
در بخش غرفه‌های برتر صنایع‌دستی نیز «علی تعبدی» از فارس رتبه اول، «غلامعلی رضایی» در رشته چاروق‌دوزی از زنجان و «شاهرخ پوری» در رشته نمدمالی از تهران مشترکا رتبه دوم و «رضا جانوی» از فارس در رشته معرق‌کاری رتبه سوم را کسب کردند.
همچنین در این بخش نیما ذاکری در رشته سراجی سنتی از کهگیلویه و بویراحمد تقدیرنامه اخلاق را دریافت کرد.
منبع: ایسنا

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

حدیثه کوثری

حدیثه کوثری شنبه 21 شهریور 94 - 14:25

من چند تا از این جشنواره‌های محلی رو شرکت کردم واقعا جالبند وشاد.

میثم میرمرادی

میثم میرمرادی شنبه 21 شهریور 94 - 14:41

واییی میمیرم برای آش. چرا آخه با روح و روان ما بازی میکنید...

عادل امیری

عادل امیری چهارشنبه 18 آذر 94 - 09:14

به به

یک وعده صبحانه ترکی در استانبول
برای شروع صبحانه، یک چای تازه‌‏دم ضروری است. با تمام شهرتی که قهوه‌‏ی ترک دارد، وقتی پای صبحانه درمیان است ترک‏‌ها فقط چای می‌خورند.
رایج‌ترین نوع نان مصرفی در ترکیه نان سفید است. اما با تلاش‌‏هایی که در جهت تغذیه‌‏ی سالم‌تر انجام شده، انواع مختلفی از نان غلات مانند نان گندم سیاه‏ هم به تازگی طرفدارانی پیدا کرده است.
از دیگر مواردی که می‌توان روی میز صبحانه ترک‌ها پیدا کرد، پنیر سفید (شبیه پنیر فتا)، پنیر کهنه (کازارپینیری)، زیتون سیاه و سبز است، کره، عسل، ...ادامه مطلب مربا، املت یا تخم‏‌مرغ آب‏پز، گوجه و خیار هم جای خود را دارد .

صبحانه ترکی
دوست دارید روز خود را با یک بشقاب املت سوسیس و تخم‌‏مرغ شروع کنید؟ یک بشقاب املت سوسیس و تخم‏‌مرغ می‌تواند صبحانه اشتها برانگیزی باشد. سوسیس پخته‌‏شده با تخم‌‏مرغ یکی از پرطرفدارترین صبحانه‌ها در میان ترک‌ها است. سوسیس مورد استفاده در این غذا از گوشت ‏چرخ شده‌‏ی گاو که با سیر و انواعی از ادویه‌‏ها مثل فلفل، زیره‏‌سبز و سماق مزه‌دار شده، تهیه می‌‏شود. با اینکه این غذا کمی پرادویه و چرب است، طعم دلپذیری دارد.

یک پرس صبحانه‌‏ی ترکی
تقریبا هرجایی از استانبول که باشید صبحانه‏‌ی ترکی در دسترس شماست. از کافه‌‏‏ها گرفته تا شیرینی ‏فروشی‏‌ها و حتی رستوران‌‏ها وعده‌‏ی صبحانه را سرو می‌‏کنند. صبحانه هم می‌‏تواند به صورت یک پرس و هم به صورت سلف‏ سرویس با تنوع غذایی بیشتر سرو ‏شود.
بورک نیز سر میز صبحانه‏‌ی مردم ترکیه زیاد به چشم می‏‌خورد. بورک با استفاده از لایه‏‌های نازک خمیری درست می‏‌شود که با پنیر، گوشت خرد شده یا سبزیجات پر شده و سپس پیچیده می‏‌شوند. این بورک‏‌ها را یا سرخ می‌‏کنند یا در فر می‏‌پزند.
به زبان ترکی به صبحانه "کهولتی ” گفته می‏‌شود. اگر دو قسمت این واژه به این صورت kahve-alti از هم جدا کنیم ترجمه‏‌ی آن می‏‌شود «پیش از قهوه»، به معنای غذایی که قبل از نوشیدن قهوه می‏‌خورید. پس، بعد از یک صبحانه‏‌ی دلپذیر ترکی باید منتظر یک فنجان قهوه‌‏ی ترک خوش‏ عطر و طعم باشید! نوش جان!

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

farshad. dh

farshad. dh ﺳﻪشنبه 6 مرداد 94 - 12:05

دلم خواست

مهرداد قاسمی

مهرداد قاسمی ﺳﻪشنبه 6 مرداد 94 - 14:56

به به ، عجب روزی بشه با اون صبحانه شروع کرد

کاخ، کوشک، ارگ یا قصر به محل اقامت خانواده سلطنتی، رئیس دولت، مقامات عالی‌رتبه و اشراف گفته می‌شود. گاهی به بناها، ساختمان‌ها و سازه‌های بزرگ دیگر نیز کاخ گفته می‌شود. کاخ فرعون در تبس، مجموعه تخت جمشید و کاخ‌های آشوری نینوا از قدیمی‌ترین کاخ‌های جهان هستند. کاخ‌ها زمانی خانه پادشاهان و امپراتوران بودند و در حال حاضر جزو جاذبه‌های گردشگری محبوب هستند. در این فهرست زیباترین کاخ‌های جهان را مشاهده می‌کنید.
کاخ ملی پنا (pena national palace)
این کاخ در سال 1842 توسط شاه فردیناند دوم ساخته شد. ...ادامه مطلب کاخ ملی پنا در پرتغال ، قدیمی‌ترین قلعه اروپایی در سبک رمانتیسم است. این کاخ بر روی خرابه‌های یک صومعه که به شدت در زلزله بزرگ لیسبون آسیب دیدند ساخته شده است. امروزه با همان رنگ اصلی زرد و قرمز بازسازی شده است و یکی از بناهای تاریخی پر بازدید در پرتغال است.
کاخ میسور (mysore palace)
میسور در هند معمولا به عنوان شهر کاخ‌ها توصیف می‌شود، دارای تعداد زیادی کاخ تاریخی است و کاخ میسور معروف‌ترین آنهاست. این کاخ در سال 1897 پس از این که کاخ قدیمی در جریان یک آتش سوزی در عروسی نابود شد، ساخته شد. ساخت و ساز این کاخ در سال 1912 تکمیل شد. در طول جشنواره داسارا در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، این کاخ با بیش از 10هزار لامپ روشن ، یک چشم انداز باشکوه ارائه می‌دهد.
کاخ شنبرون (schonbrunn palace)
به نوشته جام جم سرا، کاخ شنبرون با یک هزارو 441 اتاق ، در مقایسه با عظمت ورسای، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری وین است. این کاخ بین سال‌های 1696و 1712 به درخواست امپراتور لئوپولد اول ساخته شد و توسط ماریا ترزا تبدیل به کاخ تابستانی امپراتوری شد. پارک کاخ دارای جاذبه‌های بسیار زیادی مانند باغ خصوصی ، قدیمی‌ترین باغ وحش جهان و یک خانه تابستانی سنگ مرمری واقع در تپه 60 متری است.
کاخ تابستانی (summer palace)
کاخ تابستانی در 15 کیلومتری مرکز پکن قرار دارد . همانطور که از نام آن پیداست، کاخ تابستانی به عنوان اقامتگاه تابستانی توسط حاکمان و امپراتوران چین مورد استفاده قرار می‌گرفت. باغ‌ها به صورت قابل توجهی در سال 1750 گسترش یافتند و سبک باغ‌ها و کاخ‌های مختلف از سراسر چین را دوباره بازسازی کردند. دریاچه کونمینگ به تقلید از دریاچه غربی در هانگزو ، گسترش پیدا کرد.

کاخ توپکاپی (topkapi palace)
هنگامی که سلطان محمد فاتح در سال 1453 قسطنطنیه را گرفت، برای اولین بار دستور ساخت اقامتگاه جدید را صادر کرد. این مکان بعدها به عنوان کاخ توپکاپی یا کاخ توپ قاپی شناخته شد. این کاخ به مدت 4 قرن تحت محاصره امپراتوری سلاطین عثمانی بود. در طول این سال‌ها مجموعه کاخ تحت تغییرات ثابتی بود. امروزه این مجموعه از 4 حیاط اصلی و بسیاری از ساختمان‌های کوچکتر تشکیل شده است.

قلعه چامبُرد (chateau de chambord)
قلعه چامبُرد پس از ورسای ، دومین قلعه در فرانسه است که بیشترین بازدید را دارد و یک شاهکار از رنسانس فرانسه است. این قلعه دارای 440 اتاق، 365 شومینه و 84 راه پله است. ساخت و ساز این قلعه در سال 1519 توسط پادشاه فرانسوا آغاز شد تا بتواند در جنگل‌های نزدیک شکار کند. اتاق‌های سرد و عظیم قلعه به عنوان محل اقامت غیر محبوب استفاده می‌شدند و فرانسوا اول در کل کمتر از 40 روز در اینجا ماند.

کاخ ورسای (palace of versailles)
کاخ ورسای در اصل یک شکارگاه بود که در سال 1624 توسط لوئیس ساخته شد. جانشین او لوئی چهاردهم ، این مکان را به یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌ها در جهان گسترش داد و از سال 1682 برای کنترل فرانسه توسط دولت مطلق استفاده شد. کاخ ورسای تا اکتبر 1789 زمانی که خانواده سلطنتی در طول انقلاب فرانسه مجبور به بازگشت به پاریس شدند، محل اقامت رسمی پادشاهان فرانسه باقی ماند.

-الحمرا (alhambra)
قسمت قلعه، بخش کاخ و باغ الحمرا در فلات مشرف به شهر گرانادا در جنوب اسپانیا قرار دارند. کاخ الحمرا در اواسط قرن 14 توسط ناسرید سلطان ساخته شد و گواه مهارت صنعتگران مسلمان در آن زمان است. در حال حاضر الحمرا یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در اسپانیا است که بسیاری از گردشگران فقط برای دیدن آن به گرانادا می‌آیند.

- کاخ پُتالا (potala palace)
کاخ پُتالا در تپه مارپو ری ، 130 متر بالاتر از دره لهاسا قرار دارد و 170 متر ارتفاع دارد که بزرگ‌ترین ساختار به یادماندنی در تبت است. اگرچه این کاخ در قرن 7 ساخته شد ، اما ساخت و ساز کاخ فعلی در سال 1645 در زمان سلطنت دالایی پنجم آغاز شد و در سال 1648 پُترانگ کارپو یا کاخ سفید به پایان رسید. پُترانگ مارپو یا کاخ سرخ بین سال‌های 1690 و 1694 اضافه شد. کاخ پُتالا تا زمانی که دالایی لاما چهاردهم پس

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

راحله هاشمی

راحله هاشمی دوشنبه 5 مرداد 94 - 10:18

وای چه عالی

سارا حقیقت

سارا حقیقت دوشنبه 5 مرداد 94 - 15:18

o-O

روستای پلکانی اشتبین؛ طبیعت زیبا و سبز این روستا بهشت رو به تصویر می‌کشه .
درمورد نام این روستا هم عقیده اکثریت اهالی اینه که چون روستا در میان سه کوه بلند واقع شده است نام این روستا از ترکیب دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «بین» به معنی میان گرفته شده است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

رضا کیمرادی

رضا کیمرادی شنبه 3 مرداد 94 - 20:01

بسیار زیباست این روستا البته ندیدم اما دربارش زیاد خوندم

قراره برید بروید سفر؟ کمپینگ؟ اگه بالاخره تصمیم گرفتید، باید به چند مورد اصلی فکر کنید: غذا، کوله، کیسه‌خواب، چادر و وسایل فرعی کمپینگ.
کوله
برای یک کمپینگ معمولی، کوله یکی از وسایل اصلی است. در صورتی که بخواهید پیاده سفر کنید یا به کوهنوردی بروید، حتما به یک کوله مناسب احتیاج دارید. برای وقت‌هایی که می‌خواهید از محل کمپ خانوادگی مسیری را پیاده بروید و برگردید، به هر حال به یک کوله یک روزه احتیاج دارید.
کوله یک روزه
هـــمان‌طور کــــه می‌بینید، کوله کوچکی است که در کوهنوردی یا پیاده‌روی‌های ...ادامه مطلب یک روزه به دردتان می‌خورد. البته در هر نوع بهتر است برای خودتان یک کوله یک روزه داشته باشید. همه وسایل شخصی‌تان را در کوله خودتان بگذارید و تا آن‌جا که می‌توانید وسایل کم‌تری بردارید. باور کنید در یک گردش یک روزه، آن‌قدرها هم وسایل احتیاج ندارید. البته یادتان باشد که کوله یک روزه به درد سفر بــدون اتــومبیل و چنــــد روزه نمی‌خورد.
کوله‌های چند روزه
احتــمالاً شنیده‌اید کـــــه کـــوله‌های کوهنوردی را با اعداد 70، 80 یا 90 مشخص می‌کنند. این اعداد، بزرگی و کوچکی یک کوله را نشان می‌دهد. شما کوله‌های چند روزه را می‌توانید از 15-16 تا 80 هزار تومان بخرید. اگر قرار است از این به بعد زیاد سفر کنید، کوله خوبی بخرید، هر چقدر هم که گران باشد. برای یک کوهنورد، یا کسی که پیاده سفر می‌کند، وزن یک کوله خیلی مهم است. به هر حال شما قرار است همه بارتان را در طول روز پشت خودتان حمل کنید و رفتن به ارتفاع مسأله وزن را جدی‌تر هم می‌کند.
البته اگر روز سفر- بعد از این‌که همه وسایلتان را بستید- دیدید که حتی نمی‌توانید آن را بلند کنید نگران نباشید. کافی است که خودتان یا به کمک دیگری کوله را بیندازید پشتتان، اول این که میله‌های فلزی پشت کوله تحمل‌بار را آسان‌تر می‌کنند، بعد هم کافی است یک ساعت با کوله راه بروید تا اگر بگذاریدش زمین، دیگر نتوانید به راهتان ادامه بدهید!
کیسه خواب
اگر تصمیم می‌گیرید برای خواب به جای پتو از کیسه‌خواب استفاده کنید باید بدانید که هوای مسیر و مقصد سفرتان شب‌ها چقدر سرد می‌شود و وزن کیسه‌خواب چقدر برایتان مهم است. اگر هم به کوهنوردی می‌روید، بسته به قله‌ای که قرار است فتح کنید، وزن مجاز کیسه‌خواب فرق می‌کند، اما اگر اتومبیل دارید حتی کیسه‌خواب‌هایی که به کیسه‌خواب سربازی معروفند و چندان هم کم حجم و سبک نیستند کارتان را راه می‌اندازند.
کیسه خواب را هم می‌توانید از 17-16 تا 200 هزار تومان بخرید و جنسشان می‌تواند از پشم شیشه یا حتی پر باشد.
کیسه خواب پتویی
این کیسه خواب‌ها مستطیل و کما بیش حجیم‌اند، اما زیپشان کاملا باز می‌شود و می‌تواند کار زیرانداز را هم برای شما انجام دهد.
کیسه خواب کلاهی
این یکی واقعا شبیه کیسه است. با زیپی که دور گردن بسته می‌شود تا سرما به داخل نفوذ نکند.
غذا
اگر چه غذا کاملا به ذائقه شخصی شما بستگی دارد، اما قواعدی هم دارد. اول این‌که قرار نیست در طول کمپینگ همان‌قدر مفصل غذا بخورید که در خانه، البته مواظب باشید که از آن طرف بام هم نیفتید و اصلا به غذا فکر نکنید، به هر حال در دوره‌ای که قرار است مطلقا استراحت کنید، نباید خوردن را به عنوان یک لذت از یاد ببرید.
کنسروهای مختلف پیشنهاد مناسبی برای کمپینگ هستند، اما اگر می‌توانید، حتما به غذاهای دیگری هم فکر کنید. حتی کوه‌نوردهای حرفه‌ای هم فقط به کنسرو قانع نمی‌شوند. سیب‌زمینی کباب‌شده در آتش احتمالا برای دور هم نشستن شبانه، غذای مناسبی است. مرغ هم انتخاب خوبی است و برای چند نوع غذا به کار می‌آید.
لوازم فرعی
اسمشان فرعی است، اما کاملا ضروری هستند. مثلا چراغ خوراک‌پزی، ظرف‌های لعابی برای سفر، چراغ قوه برای هر یک از اعضا گروه یا اگر می‌خواهید به ساحل بروید، شاید میز و صندلی سفری و چتر واقعا وسایل واجبی باشند.
میز و صندلی سفری را می‌توانید با چترش در همین بازار تهران با 30 هزار تومان بخرید. مجموعشان حدود هشت کیلو وزن دارد که وقتی جمع می‌شوند، به شکل استوانه‌ای قابل به دوش انداختن درمی‌آید.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مونا کمالوند

مونا کمالوند شنبه 3 مرداد 94 - 08:25

ممنون خیلی خوب گفتید

ناصر حبیبی

ناصر حبیبی شنبه 3 مرداد 94 - 08:28

ممنون، بسیار آموزنده بود

سینا حسن نژاد

سینا حسن نژاد شنبه 3 مرداد 94 - 08:37

نکات خوبی گفتید

یکی از مشکلاتی که هممون تو سفرهامون باهاش مواجه شدیم و واقعا هم مشکل بزرگیه بحث کمبود سرویس بهداشتی و یا نا مناسب بودن اونه. خبری خوندم که فکر کنم اگر اجرایی بشه فکر کنم واقعا یک پله سفر تو کشور ما تسهیل میشه:
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از تشکیل کمیته‌های ضربتی رسیدگی به نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی در 12 استان کشور خبر داد و گفت: این کمیته‌ها به پلمپ سرویس‌های بهداشتی که شرایط و ضوابط لازم را رعایت نکنند، موظف هستند.
محمدابراهیم لاریجانی در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری ایسنا، با اشاره به بند 8 مصوبه‌ی دومین نشست «طرح تابستانه» ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره‌ی الزام استانداران به تشکیل کمیته‌های ضربتی برای رسیدگی به وضعیت نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، اعلام کرد: مصوبه‌ی بازبینی سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌ها، بویژه در مجموعه‌های بین راهی به این منظور صادر شد که مشکلات این بخش که سال‌هاست با آن درگیر هستیم، ضربتی حل شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه آمار سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌ها به اضافه مشکلات آن‌ها در هر استان موجود است و به‌راحتی می‌توان این مسائل را حل کرد.
وی همچنین درباره‌ی افزایش زیرساخت‌های این بخش که در مسوولیت کمیته‌های ضربتی نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی فعلا قرار نگرفته است، توضیح داد: وظیفه افزایش زیرساخت در این بخش متوجه دستگاه‌هایی مانند راهداری و میراث فرهنگی و گردشگری است. این کار به مطالعه نیاز دارد، ضمن این‌که باید در نظر گرفت که جذب سرمایه‌گذار برای ساخت سرویس بهداشتی کار سختی است، چون این کار اقتصادی نیست.
لاریجانی افزود: به‌راحتی نمی‌توان برای ساخت و توسعه سرویس‌های بهداشتی سرمایه‌گذار جذب کرد، اگر همین امکانات و ظرفیت موجود را بتوان سامان‌د‌هی کرد یا از ظرفیت مساجد و بقاع متبرکه نیز استفاده کرد، می‌توان حجم زیاد سفرهای داخلی را با امکانات موجود پوشش داد.

حمید سجادی

حمید سجادی ﺳﻪشنبه 30 تیر 94 - 23:49

گفتید.. کمبود سرویسای بهداشتی تو برخی مسیرا واقعا معزله

دوسش دارم

روستای دروار

روستای دروار

روستای دروار در انتهای غربی شهرستان دامغان و در فاصله 45 کیلومتری شهرستان دامغان قرار گرفته است.جمعیت ثابت روستا حدود 1200 نفر و در فصل تابستان تا 2 برابر افزایش می‌یابد نشانه‌های باستانی حاکی از دیرینگی این روستا است. معبد چهل دختر، گورستان زردشتی رمه (زرتشتی رومه) و حمام قدیمی آن و ...

اطلاعات| نقشه | مسیر
آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی در گذشته بخشی از سرزمین تاریخی ماد بوده که به «ماد کوچک» شهرت یافته بود. در زمان حکمرانی اسکندر مقدونی بر ایران در ۳۳۱ سال پیش از میلاد، شهربان منطقهٔ ماد کوچک که سرداری به‌نام «آتورپات» یا «آتروپاتن» بوده، علیه اسکندر قیام کرده و با انعقاد پیمانی دست یونانیان را از...

اطلاعات| نقشه | مسیر

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم