درباره من

مطالب من

دریاچه قالغانلو

استان اردبیل استان‌ها و شهرها تالاب و دریاچه‌ها جاذبه‌های طبیعی جاذبه‌های گردشگری گرمی
دریاچه قالغانلو در استان اردبیل واقع است. قالغانلو دریاچه ای فصلی به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع که در شرق روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان استان اردبیل قرار دارد. منابع تامین آب دریاچه از ذوب شدن تدریجی برفهای کوه قبله داشی پدیده آمده و در فصل بهار وسعت آن افزایش می‌یابد اما در فصول خشک سال بدلیل افزایش تبخیر سطحی و مصرف آب آن توسط دامها و کشاورزان از وسعت آن کاسته می‌شود. بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشان از وجود یک اکوسیستم با انواع موجودات آبزی در آن می دهد. همچنین این دریاچه مکان مناسبی جهت پرورش انواع ماهیان سردآبی بشمار می‌رود.
به علت شرایط خاص طبیعی و جغرافیایی، انواع مختلفی از حیات جانوری در کوهها و مراتع مجاور خان‌کندی دیده می‌شود که از انواع گونه‌های زیستی در کوههای خان‌کندی می‌توان به انواع کبک، بلدرچین، اردک، غاز، قرقاول، کلاغ، سار، گنجشگ، کبوتروحشی، زردپره، شاهین، بالابان، عقاب، لاک پشت، انواع مار سمی، خرگوش، روباه، شغال، جوجه تیغی، گرگ و گراز اشاره نمود.
از مهم‌ترین کوه‌های رشته کوه صلوات‌داغی در اطراف روستای خان‌کندی می‌توان قلی تاش (قولاداشی) با ارتفاع ۲۵۸۰ متر و قبله داشی با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا را نام برد که در جنوب روستا واقع شده‌اند و نقش بسزایی درتعدیل آب و هوای منطقه ایفاء می‌کنند به طوریکه با آغاز بارش در فصول سرد این کوه‌ها سفیدپوش شده و انبوهی از برف روی آن‌ها می‌نشیند که در فصول گرم از ذوب‌شدن برف این کوه‌ها معروف‌ترین رودخانه فصلی شهر گرمی بانام رودخانه تولون (تولون چای – Tolon Chay) پدید می‌آید که در سال‌های قبل از لوله‌کشی آب به شهر گرمی نقش عمده‌ای در تامین آب این شهر برعهده داشت. مراتع سرسبز و ارتفاعات روستا پوشیده از انواع گَوَن یونجه و شبدرکوهی است.
دریاچه قالغانلو
دریاچه قالغانلو
دریاچه قالغانلو

باغ دولت آباد

این باغ فوق العاده زیبا، ۲۶۰-۲۷۰ سالی هست که به دستور محمد تقی خان بافقی ساخته شده و یادگاره دوران افشاریه و زندیه است.
باغ دو تا در داره، در اصلی که تو بلواره دولت آباده الان در حال بازسازیه ولی از دری که تو خیابون رجاییه میشه رفت و از اون هشتیه بزرگ و زیباش بگذری و اگه خواستی هم یه کم سوغاتی« صنایع دستی » بخری.
تو اکثر اتاقای باغ حوض هستش و بادگیر معروفشم تو یکی از همین اتاقاست، این بادگیر که ۳۳ متر ارتفاع داره، از بلندترین بادگیراست و میتونه به خوبیه یه کولر اطرافو خنک کنه.
یزد بلوار ...ادامه مطلب دولت آباد، خیابان شهید رجایی
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد

علی رئیسی

علی رئیسی ﺳﻪشنبه 3 آذر 94 - 21:53

سلام. تلگرام من. alitajerr

(آخرین کلام من ایران است)

زنده یاد هوشنگ سیحون، پدر معماری نوین ایران: ((آخرین کلام من ایران است))
مردی که برای فردوسی، نادر شاه، پورسینا، کمال الملک، خیام و کلنل پسیان آرامگاه ساخت. یادش تا همیشه در دفتر فرهنگ و هنر این مرز و بوم جاودانه.
(آخرین کلام من ایران است)

هفتم آبان روز جهانی کورش بزرگ

آرامگاه کوروش بزرگ ، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است. این بنا از همه سوی دشت مرغاب قابل رویئت است، به‌ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی عبور کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است.
در سال ۵۲۹ پیش از میلاد کوروش به قبایل سکاها در آسیای مرکزی (شمال شرق ایران) حمله کرد و در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد. وی را در پاسارگاد دفن کردند ·
هفتم آبان روز جهانی کورش بزرگ
هفتم آبان روز جهانی کورش بزرگ
هفتم آبان روز جهانی کورش بزرگ

قالی پازیریک قدیمی‌ترین فرش دنیا

قالی پازیریک قدیمی‌ترین فرش دنیا است که در سال ۱۳۲۸ (۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء باستانی دیگری در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی کشف شد.
قالی پازیریک یک قالی پشمی با رنگهای زنده‌است. این فرش چهارگوش تقریباً مربع بوده و ابعاد آن ۱٫۹۸ در ۱٫۸۹ متر است. نقش‌هایی که در آن دیده می‌شود شامل تصویر سوارکاران، آهوهای در حال چرا کردن و جانوران افسانه‌ای با سر عقاب و بدن شیر است و حاشیه‌ای گل‌دار دارد. سرگی رودنکو پس از بررسی ساختار فرش و نگاره‌های آن متوجه شباهت زیاد نقش‌مایه‌های این فرش با نقش برجسته‌های تخت جمشید شد. و بیشتر پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها و یا مادها می‌دانند. اما همچنان دربارهٔ تاریخچه حقیقی این فرش نظریه‌های متفاوتی ارائه شده است که بی‌تاثیر از جریان‌های سیاسی به‌ویژه ایران‌ستیز نبوده است
نتایج آزمایش رادیواکتیو قدمت گورهای دره پازیریک را تا سده‌های پنجم و چهارم پیش از میلاد نشان داده‌است. دره پازیریک دره‌ای کوچک در شمال کوهستان آلتایی (در جنوب سیبری مرکزی و در ۷۹ کیلومتری مرز مغولستان) است
قالی پازیریک قدیمی‌ترین فرش دنیا
قالی پازیریک قدیمی‌ترین فرش دنیا

جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

در نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین علاوه بر سفرا و نمایندگانی از کشورهای آسیای مرکزی، 194 نفر از هنرمندان سراسر کشور (110هنرمند استان گلستان، 84 هنرمند از سایر استان ها) حضور دارند. برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، جاذبه‌های گردشگری استان‌های کشور، سوغات استان‌ها و اجرای مراسم آیینی و موسیقی اقوام از برنامه‌های این جشنواره است.
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

عروسی عشایر کرمانج در خراسان شمالی
آداب و رسوم و سنت هایی که در مراسم عروسی عشایر وجود دارد ، دارای ریشه‌های تاریخی و کارکردهای مشخص است. عشایر کرمانج خراسان شمالی نیز با حفظ سنتهای خود مراسم عروسی اقوام خود را جشن گرفته و به شادمانی می‌پردازند.
عکس‌ها از وحید خادمی
منبع: ایرنا

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

بفرمایید نون خرفه
تو مسیر لنگرود روستاییان عزیز میبینید که این نون خوشمزه رو میپزن
پخت نان‌های سنتی و محلی در گیلان از رسم و رسوم مردمان این دیار است که در مناطق مختلف رواج دارد یکی از این نان‌ها که بیشتر در مناطق شرق گیلان پخت می‌شود، " نان خرفه یا خلفه" بوده که به "نان کشتا" نیز معروف است. برای پخت این نان که در آستانه اشرفیه رواج زیادی دارد، بعد از پختن کدو و پوست گرفتن آن، آرد گندم و آرد دانه‌های شنبلیله و گیاه خرفه را همراه با کمی نمک به آن اضافه می‌کنند. پس از مخلوط کردن این مواد و ورز دادن خمیر، چانه‌های کوچکی از خمیر تهیه کرده و آن را با وردنه پهن می‌کنند، برخی‌ها هم که حرفه ای ترند، با حرکت و چرخش دستانشان، خمیر را پهن می‌کنند، بعد خمیر را روی یک گمج (ظرف سفالی) وارونه که روی آتش گذاشته شده است، می‌گذارند تا پخته شود. "کشتا" هم نان شیرین، خوش مزه و خوش طعمی است که عطر و بوی آن مشام هر عابری را نوازش می‌دهد.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مناف پرندلو

مناف پرندلو چهارشنبه 25 شهریور 94 - 13:33

من عاشق نان محلی هستم

علیرضا سالاری

علیرضا سالاری چهارشنبه 25 شهریور 94 - 14:14

وای مامان بزرگم خیلی نون محلی هاش خوشمزه ست

موزه مردم شناسی
تنکابن، دوهزار روستای برسه
دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه ‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق العاده زیبا است و چشم اندازهای بدیع کوهستانی، چمنزار و جنگلهای مرتفع جلگه‏ای دارد. دره دو هزار یک مقصد طبیعت گردی با جاذبه‌های متنوع است که در شکلگیری سکونت‏ گاه‏های آن و روستای برسه تأثیر فراوانی داشته است. قدمت این روستا به دوره‏های متأخر مربوط میشود. روستای برسه، ییلاقی بوده است، که به مرور به روستا تبدیل شده و عملکرد گردشگری یافته است. ...ادامه مطلب مردم روستای برسه به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن میگویند ، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
مردان و زنان روستا، در کنار فعالیتهای زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی چو خا، چادر شب، جاجیم ، سفره، کلاه پشمی، کولگیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی نیز میپردازند. روستای پای کوهی برسه با بافت مسکونی پراکنده در شیب ملایمی استقرار یافته است و اکثر ساختمانهای آن سقف‌های شیروانی و دیوارهای گلی دارند. معماری سنتی روستا با محیط اطراف، سازگاری مناسبی یافته است. خانه‏‌های ساکنین روستا از نوع فعالیت و معیشت آنان تأثیر پذیرفته است. در اطراف روستا ساخت و سازهای ویلایی توسط غیر بومیان بسیار زیاد شده است. مصالح به کار رفته در بناهای روستا غالباً گل، سنگ، آجر و چوب است، ولی در ساخت خانه‏‌های جدید از مصالح سیمان، گچ، تیر آهن ، آجر و آلومینیوم استفاده شده است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

متفاوت‌ترین کوچه تهران
کوچه لولاگر، کوچه کوچکی است در خیابان معروف نوفل لوشاتوی تهران و قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران نیز در آن قرار گرفته، اما این معروفیت‌ها نتوانسته ویژگی‌های قابل توجه و شاخص این کوچه را به خوبی نشان دهد.
کوچه لولاگر یک کوچه قرینه است که تمام خانه‌ها و نماها، بالکن‌ها و ساباط‌ها و پنجره‌های آنها و حتی درختان کاشته شده در درون خانه‌ها به صورت قرینه و موازی از ابتدا ساخته شده است. به محض ورود در این کوچه با بالکن‌ها، پنجره‌ها و نماهای شیشه‌ای مشابه در دو طرف کوچه مواجه می‌شویم ...ادامه مطلب که تا انتهای کوچه ادامه دارد. اگرچه سال‌ها از عمر ساختمان‌ها و کوچه لولاگر می‌گذرد اما با توجه به ادامه حیاط در یک سوی کوچه و حضور و زندگی ساکنان در آن توسط مالکان اصلی، می‌توان نشانه‌هایی از زندگی سابق را در این محل دید.
بنابر اظهارات تعدادی از ساکنان این کوچه، سه برادر مالک اصلی خانه‌های یک طرف کوچه هستند که هنوز نه راضی به فروش و نه راضی به تخریب شده‌اند، اما سوی دیگر کوچه تحت تملک بیمارستان "مروستی" قرار گرفته است و معلوم نیست بیمارستان قرار است برای این فضای قدیمی و با ارزش تهران چه تصمیمی بگیرد.
بسیاری از شهروندانی که به بهانه خوردن پیتزاهای متفاوت قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران به این کوچه می‌آیند معمولا تحت تاثیر فضای متفاوت این کوچه قرار می‌گیرند.
برای سرزدن به کوچه "لولاگر" می‌توانید به خیابان حافظ - خیابان نوفل لوشاتو - نرسیده به پل حافظ بروید.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

فریده انتظاری

فریده انتظاری شنبه 21 شهریور 94 - 18:07

O_O

فریده انتظاری

فریده انتظاری شنبه 21 شهریور 94 - 18:07

O_O

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم