درباره من

مطالب من

دریاچه چورت

دریاچه چورت در شمال شرقی استان #مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. اگر از تاریخ این دریاچه بخواهید بدانید، باید بگوییم که چورت در سال 1320 بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است. وسعت این دریاچه حدود 2.5 هکتار است و محلی‌ها به آن، دریاچه میانشه هم می‌گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می‌شود
زمانی که آب دریاچه پایین می‌آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند پدیدار می‌شود ...ادامه مطلب و منظره زیبایی را ایجاد می‌کند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه‌های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می‌توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس‌های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد !
برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود 25 کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می‌شوید. 15کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. پس از روستا چندین مسیر خاکی برای دسترسی به دریا وجود دارد. مسیر جاده خاکی به طول 10 کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می‌شود. برای دسترسی می‌توانید از راهنمایان محلی هم کمک بگیرید.
دریاچه چورت
دریاچه چورت
دریاچه چورت
دریاچه چورت

کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان در عصرصفوی ساخته شد و در دوره‌های بعد از جمله قاجاریه از آن استفاده می‌شده است.
این کاروانسرا در مسیر جاده قم – کاشان و حد فاصل 20 کیلومتری شهر قم قرار دارد.
کاروانسرای پاسنگان هم‌اکنون در شعاع چند صد متری جاده ارتباطی اتوبان قدیم قم به سمت کاشان و در محدوده دشت واقع است.
در مجاورت این کاروانسرا آب انبارهایی واقع شده که در هنگام استراحت کاروانیان از آناستفاده می‌شده است.
این کاروانسرا به شکل مربع 50 در 50 متر و به صورت چهار ایوان بناشده که چهارگوشه بنا چهار برج نیم دایره و در طرفین ورودی ساختمان ده طاقنمای تزئینی بنا ساخته است.
در کاروانسرای پاسنگان اتاق چهارپاداران کوچک است. تمام کاروانسرا از آجر ساخته شده که روی پایه‌ای مرکب از سنگ‌های بزرگ که از سطوح رودخانه گردآوری شده فرا گرفته است.
کاروانسرای پاسنگان از نظر قدمت به دوره صفوی برمی‌گردد. این کاروانسرا با شماره 357 و در سال 1321 ثبت شد و هم‌اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
حجره‌هایی در داخل شترخانه‌ها وجود دارد که به عنوان حجره‌هایی برای استفاده مراجعه کنندگان در فصول سرما می‌باشد. همه حجره‌ها، چه حجره‌های بیرونی و چه حجره‌های داخلی در ارتفاع cm 120 از کف زمین اصلی بنا شده‌اند.
دو حجره دیگر هم در دو طرف ایوان ورودی کاروانسرا قرار دارد که هم از ایوان و هم از حیاط ورودی دارد، که از آنها احتمالا برای سکونت نگهبانان و سرایداران کاروانسرا استفاده می‌شده است.
کاروانسرای پاسنگان
کاروانسرای پاسنگان
کاروانسرای پاسنگان
کاروانسرای پاسنگان

حافظ صفری

حافظ صفری یکشنبه 9 اسفند 94 - 23:33

بسیارعالی بسط وگسترش ایرانشناسی وظیفه همگانیست ازشماعزیزان سپاسگزارم

کشف موجود ناشناخته در غار علیصدر

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است که در کبودرآهنگ همدان قرار دارد. ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است و محوطه درون غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای مختلفی دارد.

ایسنا: غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است که در کبودرآهنگ همدان قرار دارد. ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است و محوطه درون غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای مختلفی دارد. همچنین درون غار، دریاچه بزرگی واقع شده است که عمق زیادی دارد

به دلیل نبود نور در غارها، ...ادامه مطلب اصولا موجودات زنده به سختی امکان زندگی را در این محیط را می‌یابند. نه تنها برای جانواران، که زندگی گیاهان هم در غار دشوار است. اما دو سال پیش یک تیم غواصی در زمان کاوش در آب‌های غار علیصدر به یک گونه جانوری سخت‌پوست، برخوردند که به نظر آنها ناشناخته می‌رسد. در آن زمان امکان نمونه‌برداری از این گونه برای این تیم فراهم نشد. بعد از آن‌ها، یک تیم دانشجویی وارد غار می‌شود و اعضا، به جانوری برمی‌خورند که از آن نمونه می‌گیرند و به آن اسم «نیفارگوس علیصدری» را می‌دهند.

حالا بعد از دو سال، این تیم غواصی دوباره به آب‌های غار علیصدر بازگشته و از این سخت‌پوس نادر نمونه‌برداری کرده است. «سیامک درخشان» غواصی که درون آب‌های غار را کاوش کرده درباره این موجود می‌گوید: «در غار علیصدر به غیر از تک‌سلولی‌ها و جلبک‌ها که به خاطر رفت و آمدها در غار به وجود آمده‌اند، موجود زنده دیگری در غار نیست. ما تقریباً از آب‌ها سطحی تا عمق غار را کاوش کرده‌ایم، مگر بخش‌هایی که برای انسان قابل دسترسی نیست و به گونه دیگری بر نخوردیم جز همین سخت‌پوست که اکنون آن را برای شناسایی به آزمایشگاه‌های کشور و آزمایشگاه‌های خارجی ارائه داده‌ایم که ببینم این موجود چیست و آیا همان نیفارگوس علیصدری است یا خیر».

او در توصیف این سخت‌پوست هم اضافه می‌کند: «طول این موجود - اگر بدنش را کشیده در نظر بگیریم - دو سانتی‌متر است و به نظر، کور است و نیازی به نور ندارد. این موجود در غار احتمالا از املاح و تک سلولی‌های غار تغذیه می‌کند. فکر می‌کنم این موجود به زندگی سخت عادت دارد. حدود یک ماه است که این سخت‌پوست در یک قوطی زندگی می‌کند و هنوز زنده است.»
کشف موجود ناشناخته در غار علیصدر

محمد ملکی

محمد ملکی چهارشنبه 4 آذر 94 - 08:41

چه جالب. دنیای عجیبیه و هنوز با وجود این همه پیشرفت علم، ذره ای از اونا کشف نکردیم

تنگ بوان

وقتی ۸ کیلومتر به سمت شرق توی جاده شیراز- اهواز جلو میرین به مسیر جاده آسفالت نورآباد - دشمن زیاری می‌رسین.
دسترسی اهالی شهرهای پر جمعیت استان‌های فارس ، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به این تنگه خیلی راحته چون نزدیک به جاده اصلیه.
دو محدوده پر باران و آبخیز در این منطقه هست که باعث جمع شدن آب شیرین و گوارای زیادی در تنگ بوان می‌شه. به همین دلیل آبشارهای کوچیک و قشنگ زیادی رو می‌شه روی دیواره‌های صخره ای اینجا دید.
درختان گردوی تنومند اینجا که محل ییلاقی طوایف عشایر هم هست انقدر ...ادامه مطلب بلند هستن که تو بعضی جاها جلوی نور خورشید رو هم می‌گیرن.
تنگ بوان
تنگ بوان
تنگ بوان

آران شجاعلو

آران شجاعلو جمعه 22 آبان 94 - 19:16

like

گورستان بهشتیه

یهودیان ایران در طول حیات خود در ایران به منظور رعایت موازین شرعی به ویژه در امور متوفیات و کفن و دفن، گورستان‌های خاصی را تحت نظارت مسئولین جامعه با رعایت آداب و رسوم یهودیان ایران احداث کرده‌اند. ناگفته نماند، پراکندگی جوامع یهودی با توجه به پراکندگی در سراسر جهان و تاثیرپذیری آنان از فرهنگ محیط خود در نحوه انجام مراسم سوگواری (شخصی یا به مناسبت‌های دینی) تفاوت‌هایی در اجرای جزئیات این آداب به وجود آورده، اما در شهرهای یهودی نشین ایران این تفاوت‌ها حتی از گذشته‌های دور بسیار اندک و قابل‌اغماض بوده.
گورستان ...ادامه مطلب بهشتیه به عنوان چهارمین گورستان اختصاصی یهودیان تهران در سال 1315 خورشیدی برابر با 5696 عبری و 1936 میلادی در منطقه جنوب تهران (جاده خراسان) واقع در اراضی «سلیمانیه» تاسیس گردید.
نکته قابل توجه در این گورستان قطعه یهودیان لهستانی است. این قطعه محل دفن یهودیان لهستانی است که به خاطر حفظ جان خود در زمان جنگ جهانی دوم به ایران پناهنده شده بودند.
این گورستان دارای یک سالن اجتماعات بوده که در سال 1383 توسط انجمن کلیمیان تهران بازسازی گردید و ضمن انجام کارهای ساختمانی، در زیر سالن اجتماعات آب‌انباری کشف گردید، که با بازسازی آن مسئولین تصمیم به ایجاد یک موزه مختص به نمونه‌های از سنگ‌های قدیمی قبورهای موجود در سرتاسر نقاط ایران را دارند.
این باغ فوق العاده زیبا، ۲۶۰-۲۷۰ سالی هست که به دستور محمد تقی خان بافقی ساخته شده و یادگاره دوران افشاریه و زندیه است.
گورستان بهشتیه
گورستان بهشتیه
گورستان بهشتیه
گورستان بهشتیه
گورستان بهشتیه

آبشار پیران

آبشار ریجاب یا آبشار پیران در قسمت شمال غرب شهرک ریجاب و در روستای ژالکه واقع شده و یکی از جمله بلندترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. در قسمت بالای این آبشار روستایی با نام ژالکه و در قسمت پایین این آبشار با عبور از دره هونه به روستای پیران منتهی می‌شود. روبروی همین آبشار، آبشار زیبای دیگری قرار دارد.
آبشار پیران از آبشارهای استان کرمانشاه در شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد. این آبشار حدود صد متر است. منطقه پیران در ۱۰ کیلومتری شمال شرق سرپل ذهاب قرار دارد و آبشار آن پس از باغات روستا و در دره‌ای ...ادامه مطلب عریض واقع است. بدلیل ارتفاع بلند و دیوارمانند صخره‌ها صعود از آبشار غیرممکن است.
این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در استان کرمانشاه واقع شده است. اختلاف ارتفاع آبشار ریجاب در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، براساس اندازه‌گیری GPS نزدیک به ۱۸۰ متر است
آبشار پیران
آبشار پیران
آبشار پیران
آبشار پیران
آبشار پیران

جنگل قطری همراه جنگل شاهرود

منطقه نمونه گردشگری قطری

منطقه"قطری" در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزدیک روستای ابر واقع شده است، این منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی آن زیبا و چشم نواز است. همچنین وجود آستان مقدس امامزاده سراوین قطری بر گردشگری مذهبی – طبیعی این منطقه افزوده است.
جنگل قطری همراه جنگل شاهرود
جنگل قطری همراه جنگل شاهرود
جنگل قطری همراه جنگل شاهرود

طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان

منطقه بحرآسمان مجموعه ای کوهستانی است که به همراه جبال بارز طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین رشته کوه جنوب شرقی کشور را ایجاد کرده است. در واقع این کوهستان به مانند بسیاری از کوهستانهای واقع شده در مجموعه فلات مرکزی تنها یکسری کوه پراکنده نبوده بلکه کاملاً رشته کوهی مرتفع است که از نظر توپوگرافی و اقلیمی هیچ سنخیتی با مناطق دشتی اطراف خود ندارد.
ارتفاعات این کوهستان که در جنوب شرقی شهر کرمان واقع شده و در نزدیکی کوهستانهای هزار و جوپار قرار دارد زمستانهای بسیار سردی دارد که همراه با بارش برف است و این ...ادامه مطلب برف در ارتفاعات تا مدتها باقی می‌ماند. ارتفاعات بحرآسمان در بخش جنوبی با قرار گرفتن در حوزه آبریز هلیل رود و جازموریان نهایتاً به مناطق دشتی با ارتفاع 600 تا 1200 متر ختم می‌شود که از آب و هوای بسیار گرمی و تا حدودی مرطوب برخوردار است. برعکس جبهه شمالی این رشته کوه به دشت‌های مرتفع‌تری وصل می‌شود که دارای اقلیمی سرد و خشک هستند.
این محدوده کوهستانی مرتفع هم به دلیل بارش سالانه نسبتاً زیاد که شامل باران و به ویژه برف است و هم وجود چشمه‌های فراوان از منابع آبی فراوانی برخوردار است که به صورت جوی‌ها و رودخانه‌های کوچک و بزرگی می‌شود که تمامی آنها از سرچشمه‌های رودخانه هلیل رود بوده که نهایتاً به هامون جازموریان می‌ریزند. از نظر زمین شناسی 60 درصد رسوبات در ارتباط با دوره ترشیری تا پالئوژن بوده که رسوبات آبرفتی، مخروط افکنه‌های بادبزنی و رسوبات نمکی را در بر می‌گیرد. 15 درصد در ارتباط با دوره ترشیری تا نئوژن می‌باشد که شامل رسوبات پیروکلاستیک، اندزیت، رسوبات آبرفتی، رسوبات نمکی و آهکهای نمولیتی می‌باشد. 10 درصد رسوبات مربوط به دونین – پالئوزوئیک تحتانی می‌باشد که عمدتاً رسوبات آهکی، پیلولاوا و دایکهای سیلیسی می‌باشند.
8 درصد در ارتباط با دوران ژوراسیک بوده که شامل آهک توربیدایتی، ماسه سنگ، سیلتستون و آندزیت‌های بالشتی می‌باشند. 7 درصد باقیمانده مربوط به دوران کواترنری و شامل رسوبات عهد حاضر است. در منطقه بحر اسمان شیب عمده منطقه بین 1 تا 14 درصد می‌باشد و باقیمانده بین 24 تا 38 درصد است. همچنین در بخش‌های اندکی از شمال شرق، شمال، مرکز و جنوب شیب بین 38 تا 71 درصد می‌باشد. جهت اصلی شیب‌های دیده شده در منطقه جنوب شرق تا جنوب غرب بوده و در بعضی از محدوده‌ها جهت شیب شمال شرق تا شمال غرب نیز مشاهده شده است.
طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان
طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان
طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان
طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان
طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده بحر آسمان

آبشار وقت و ساعت

آبشار وقت و ساعت یکی از شگفتیها و کمیابترین جاذبه‌های دنیاست که گردشگران با سفر به استان لرستان میتوانند از زیباییهای خارق العاده آن استفاده کنند. آبشاری که به صورت متوالی 50 دقیقه میخروشد و 2 ساعت توقف دارد. دورود یکی از شهرهای استان لرستان در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز یکی از شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند. این آبشار در دامنه کوه پریز به ارتفاع 3050 متر در جنوب شهرستان درود واقع شده است.
مسیر ...ادامه مطلب دسترسی به این چشمه و آبشار، حرکت از درود به سمت جنوب، در امتداد ریل راه‌آهن است که پس از گذشتن از روستاهای چم‌چید، برآفتاب، چنار و ده کولیان و 3 ساعت کوه‌پیمایی به دهانه غار و آبشار خواهید رسید. مسیر دیگر استفاده از قطار محلی و پیاده شدن در ایستگاه چم‌چید است که بقیه راه را می‌بایست پیاده طی کرد. چاه عجیب کوه پریز به نام "چاه ساز دهل " از جاذبه‌های اطراف این آبشار است که با انداختن سنگ به داخل آن صدای دلنشینی تولید می‌شود، کوه زیبای اشترانکوه نیز از مهم‌ترین جلوه‌های طبیعی این محدوده است. از دیگر جلوه‌های خاص این منطقه می‌توان به صخره ای شبیه به پسر و دختر، در کوه چبیلستون اشاره کرد که افسانه"کرودختر" را در بین اهالی زنده می‌کند. غار ناشناخته شهه، گوشه ای از شگفتی‌های طبیعت منطقه زیبای درود می‌باشند.
آبشار وقت و ساعت
آبشار وقت و ساعت

دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن

دشت سوسن یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد.
دشت سوسن یکی از گذرگاه‌های رودخانه خروشان کارون است و توسط این رود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت سوسن، موجب پیدایش اراضی حاصلخیز در این ناحیه شده است. این دشت از ماه بهمن تا خرداد، طبیعت بسیار زیبایی می‌یابد به طوری که در این ایام افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می‌نمایند تا از زیبایی چشم‌نواز آن بهره ببرند.
دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای ...ادامه مطلب غنای بسیار بالای آثار تاریخی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها (سنگ مزار به شکل شیرهای سنگی که به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌شده است) می‌باشد. وجود دو عامل زمین‌های حاصلخیز و راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته، عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن* دیده می‌شود.
یکی از این راه‌ها که اصفهان و فلات مرکزی ایران را به شوش و بین‌النهرین متصل می‌کرده، راه دز- پارت است که در هر ۵ فرسنگ آن، قلعه‌هایی ساخته شده که به نظر می‌رسد برای رفاه کاروانیان در طول مسیر ساخته شده و هنوز آثار آن‌ها موجود است. این راه از اصفهان به دهدز و با گذر از پل شالو، به دو شاخه شده که یکی به ایذه منتهی می‌شود و دیگری در امتداد رود کارون ادامه یافته است.
در این منطقه هنری لایارد، در دو طرف رود نشانه‌هایی از یک جاده سنگفرش قدیمی دیده و می‌گوید: «بدون شک به همان جاده‌ای که در دره شوش دیده بود، ارتباط پیدا می‌کرده است. این جاده معروف به اتابکی بوده ولی بایستی خیلی پیش از اتابکان احداث شده باشد. احتمالاً ویرانه‌های این جاده، بقایا و آثار یک شاهراه بزرگ قدیمی است که از زمان داریوش احداث شده و دره شوش را به پرسپولیس مربوط می‌ساخته است».
دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن
دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن
دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن
دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن
دومین جاذبه گردشگری استان خوزستان دشت سوسن

آراس مشرقی

آراس مشرقی ﺳﻪشنبه 5 آبان 94 - 09:48

بی نظیره اگه خدا بخواد تو ایام عید قصد درام برم دشت سوسن رو از نزدیک ببینم

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم