درباره من

مطالب من

شهر تاریخی حریره

یکی از شاخص‌ترین اماکن تاریخی #کیش است؛ شهری 800 ساله در شمال جزیرۀ امروزی کیش که دسترسی به آنجا بدون راهنمای گردشگری نیز بسیار آسان است.
این شهر تاریخی کنار مجموعۀ ورزشی المپیک کیش (که جایی است کاملا شناخته شده) و پشت مجموعۀ تفریحی درخت سبز واقع شده و در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و دفاتر آن، قابل دیدن است. بازدید از این محوطۀ باستانی، برخلاف بسیاری دیگر از دیدنی‌های کیش، رایگان است و نیازی به خرید بلیت ندارید.
وسعت بقایای این شهر حدود 120 هکتار است و این یعنی اینکه حریره در زمان آبادانی ...ادامه مطلب خود بسیار وسیع و پر چمعیت بوده. دیوار ساختمان‌ها با آجرهای بزرگ و طاقی‌هایی که از ویژگی‌های معماری دورۀ سلجوقی است، ساخته شده اند.

شهر تاریخی حریره
شهر تاریخی حریره
شهر تاریخی حریره

از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟

نوشیدنی‌های غیر مجاز نخرید …. چون :
علاوه بر اینکه در عرف جامعه و دین ما چنین نوشیدنیهایی ناپسند و حرام است ، به نوعی دور ریختن پول با ارزش شماست . چنانچه در گمرک ورودی به کشور چنین موردی کشف شود (که معمولا هم می‌شود) علاوه بر اینکه خود جنس معدوم میگردد ، آورنده آن نیز به جریمه‌های سنگین محکوم شده یا حتی به دادگاه معرفی می‌شود .
سی دی – دی وی دی و مجلات و روزنامه‌های غیر مجاز نخرید …….. چون:
از جمله مواردی است که در گمرک حساسیتی شدید نسبت به آنها وجود دارد و دارندگان آنها معمولا علاوه ...ادامه مطلب بر معدوم شدن کالا ، با محدودیتها و مجازاتهای قانونی روبرو می‌شوند . همچنین بسیاری از مجلات مدلینگ و بوردا‌های تبلیغاتی و حتی آموزشی ، برای ورود به کشور منع قانونی دارند .
لوازم برقی منزل نخرید……. چون :
اولا قیمتی تقریبا برابر و گاها گرانتر از ایران دارند ، در ثانی خرید لوازم برقی منزل بدون گارانتی ریسک بالایی دارد. هر چند که این اجناس در ترکیه گارنتی‌های معتبر دارند اما به دلیل عدم وجود نمایندگی‌های خدمات پس از فروش در ایران ، معمولا گارانتی موجودشان به درد مسافران ایرانی نخواهد خورد .
لاستیک اتومبیل بخرید …..اما :
لاستیک‌های ترکیه مانند پت لاس کیفیت و قیمت مناسبی دارند . همچنین مارک‌های جهانی لاستیک مانند کومهو ، بریجستون ، رود استون و میشیلن ، قیمتهای مناسب‌تری نسبت به ایران دارند اما توجه داشته باشید که لاستیک ، کالای مسافری نیست ، حتی یک حلقه لاستیک ، کالای تجاری محسوب می‌شود . بنابر این نمی‌توانید خود لاستیک را با خودتان به کشور بیاورید اما می‌توانید در صورتیکه با اتومبیل خودتان به سفر ترکیه رفته اید ، همانجا لاستیک را تعویض کنید و با لاستیک نو به میهن بازگردید !
صنایع دستی و سوغاتی‌های محلی بخرید …. چون :
معمولا خاطرات سفر تا مدتها باقی می‌مانند . صنایع دستی و سوغاتی‌های خاص هر منطقه ، میتواند بهانه ای بسیار جذاب برای یاد آوری خاطرات شیرین سفر و همچنین سوغاتی بسیار ارزشمندی برای اطرافیان باشد. البته دقت کنید که مقدار آن زیاد نباشد و بتوان اسم آن را سوغات سفر گذاشت
این لیست فقط قسمتی از دریای عظیم فرصتهای خرید پیش روی شما در مسافرت ترکیه است . مطمئنا بسیاری از کالا‌ها یا در این دسته بندی نیستند یا ممکن است نیاز و روحیه افراد برای خرید ، پارامتر‌های دیگری رقم بزند . اما در هر حالت در نظر بگیرید که شما برای مسافرت و تفریح و تجدید قوای روحی به سفر رفته اید و خرید یکی از جزئیات سفر است نه همه آن! بارها افرادی را دیده ام که در روز آخر به یک مکان دیدنی یا جاذبه طبیعی در ترکیه رفته اند و آه از نهادشان بر آمده که چرا روز‌های مسافرت را در فروشگاهها سپری کرده اند !

از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟

اکثر دوستانی که برای بار اول به وان سفر میکنند، چنان غرق در خرید می‌شوند که لذت‌های دیگر سفر را از یاد می‌برند . هر چند که اکثر افرادی که به وان می‌روند هدف اولشان خرید است و گشت و گذار و تفریح در اولویتهای بعدی قرار دارد . اما بیاد داشته باشید هر چند به کشور دیگری سفر کرده اید اما این دلیل نمی‌شود که هر چیزی که نیاز دارید در آن کشور پیدا می‌شود و کیفیتش نیسبت به ایران بهتر است و قیمتش هم ارزانتر از ایران است !
پوشاک بخرید …… اما :
در ترکیه صنعت نساجی و پوشاک پیشرفت بسیاری کرده و کیفیت و ...ادامه مطلب قیمت مناسبی دارد . برای خرید پوشاک چرم – جیر – کتان – لی – تیشرت و کلا لباسهای تیپ اسپورت ، وان میتواند محل مناسبی باشد . در وان بدنبال لباس مجلسی نباشید چون لباسی که مردم بومی به عنوان مجلسی میشناسند با سلیقه‌ی ما سازگار نیست (بخصوص در مورد لباس مجلسی زنانه).
کفش بخرید …..اما :
کفشهای خارجی و مارکدار را در ترکیه بسیار خواهید دید اما واقعیت این است که کفش خارجی (مثلا ایتالیایی) و کفش‌های مارک (مانند آدیداس) تولید خود ترکیه نیست و وارداتی است بنابر این قیمتش هم گران است . و چون واردات ترکیه قانونی است و مانند کشور ما این اجناس قاچاقی وارد نمی‌شوند چه بسا که گرانتر از ایران هم باشند . اما کفشهای تولید ترکیه و کفشهایی که برند ترک دارند (مانند Lc ) قیمت و کیفیت نسبتا مناسبی دارند
موبایل و تبلت نخرید ……. چون :
در کشور ما (بگفته مسئولین) ، 90 درصد گوشیهای موجود در بازار بصورت قاچاق وارد کشور می‌شوند . طبعا در چنین مواقعی بسیاری از هزینه‌ها گمرکی و تعرفه‌های بازرگانی دور زده می‌شوند. بخاطر همین گوشی موبایل در ترکیه گران‌تر از ایران است ، بخاطر اینکه قانونی وارد می‌شوند و تعرفه گمرکی و مالیات می‌پردازند.
همچنین این گوشیها برای استفاده در ایران باید مجددا فلش شوند که هزینه نسبتا بالایی دارد. قیمت تبلت ، MP3 Player و بسیاری از تجهیزات الکترونیک نیز مشمول همین بند است . ضمنا وارد کردن گوشیهای تلفن بیسیم (بخصوص با برد بالا) محدودیتهای بسیار شدیدی دارد.
وسایل حجیم و گرانقیمت نخرید ….. چون:
شاید شما هم به فکر این موضوع افتاده باشید که اقلامی مانند مبل از ترکیه بخرید چون هم نسبت به ایران ارزان‌تر است و هم شیک‌تر . اما این فقط ظاهر قضیه است . این اقلام کرایه ( یا دستمزد بسیار بالا) برای رسیدن به مقصد دارند که عملا ارزان بودن در مبدا را جبران می‌کند . ضمن اینکه محدودیت سقف کالای مجاز همراه مسافر را نیز از یاد نبرید.
مواد غذایی فاسد شدنی نخرید …. چون :
خیلی از مسافرین سعی در خریدن اقلام غذایی دارند که نسبت به ایران ارزانتر است و این موضوع در مورد مسافران همجوار مرزها بسیار شایع است اما عدم امکان نگهداری صحیح در طول مسیر و معطلی‌های پیش بینی نشده در مسیر و مرز ممکن است باعث فساد و غیر قابل استفاده شدن این مواد نظیر گوشت – میوه و سبزی و فراورده‌های لبنی گردد. اقلامی مانند کنسروهای مجاز و ماکارونی و حبوبات از این قاعده مستثنی هستند .
شکلات بخرید …… چون :
شکلات ترکیه یکی از بهترین و قابل قبول‌ترین شکلاتهای موجود در دنیاست . مارکهای معروفی مانند نوتلا و اولکر ، میتوانند سوغاتی بسیار خوبی برای اقوام باشند. برای مصرف شخصی میتوانید از شکلاتهای صبحانه که بصورت کیلویی در فروشگاههای معروف ترکیه مانند میگروس و کارفورسا عرضه می‌شود ، خرید کنید . ضمنا غلات حجیم شده ، بیسکویت و چیپس نیز از اقلامی است که قیمت ارزان و حمل و نقل آسان دارد و تا مدتها میتواند میان وعده‌ی خوبی برای اهل منزل باشد.

از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟
از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟
از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟

چهارشنبه بازار استانبول

چهارشنبه بازار فاتیح در قدیمی‌ترین منطقه شهر استانبول واقع گردیده است و مردم محلی اغلب از این بازار به عنوان بزرگترین بازار محلی شهر استانبول یاد میکنند .

بیشتر اهالی شهر برای تهیه نیازمندیهای خود به این بازار محلی مراجعه میکنند و از دستفروشان آن خرید میکنند زیرا دارای قیمتهای بسیار مناسبتری نسبت به سایر جاها می‌باشد.شما در این بازار می‌توانید انواع نیازمندیها اعم از سبزیها میوه‌ها لوازم منزل و خانگی لباس و سایر نیازمندیهای خود را تهیه نمائید.

این بازار در 7 خیابان اصلی منطقه و 17 خیابان فرعی آن از ساعت 5 صبح الی 9 شب دایر می‌باشد که زمانی طولانی را برای خرید در اختیار شما قرار میدهد.
چهارشنبه بازار استانبول

نکات کلیدی سفر به ترکیه

بهترین موقع خرید هم مطالب و تجربیات دوستان هست یا برخی فستیوال خرید رو بهترین موقع خرید میدونن که اتفاقا جز گرون شدن تور و هتل نمیشه چیز دیگری ازش برداشت کرد و با توجه به تجربه اکثر دوستان،ماه مبارک رمضان و ماه دسامبر که اخرین ماه میلادی هستش قبل از ژانویه بهترین فرصت خرید هستش و فستیوال خرید رو زیاد دوستان روش حساب نکنند که اخر خرداد تا اوایل تیر برگزار میشه.
*دوستانی که در شهر استانبول از تاکسی استفاده میکنند دقت کنند که از قبل تحقیق کنند و کرایه تاکسی رو در جریان قرار بگیرن و قبل از سوار شدن ...ادامه مطلب چک و چونه رو بزنید و تاکسی متر رو قبول نکنید همچنین گفته راننده تاکسی رو.
*حتما پول خرد لیر داشته باشید و دلار ندین همچنین اسکناس درشت لیر هم ندین
*گاها دوستان گفتن که پول تقلبی راننده تاکسی بهشون برگردانده که برای جلوگیری از این موضوع اسکناس‌های کوچکتر داشته باشید
دوستان گرامی چند مورد برای پرواز عرض میکنم دقت کنید که بردن ترشیجات و انواع اسپری به پرواز ممنوع هستش بردن مایعات حتی آب هم ممنوع هستش ولی خوب برخی از دوستان اب معدنی کوچک توی چمدون میزارن میدن قسمت بار.همراه داشتن دارو برای سفر به ترکیه برای مصارف شخصی ممنوعیت نداره در حد استفاده شخصی می‌تونید دارو برای خودتون بردارین و فرودگاه‌های ترکیه به دارو در حد مصرف شخصی گیر نمیدن و آزاده ولی اگر زیاد باشه حتما گیر میدن.
بهرحال به سبب پیشرفت تکنولوژی ارتباطی امکانات خوبی در دسترس قرار گرفته و یک نکته هم نه تنها در سفر ترکیه بلکه در تمامی سفرهای خودتون وقتی در کشور دیگری هستین و دسترسی به اینترنت دارید توی گوشی موبایل خودتون،هروقت بیرون در موقعیت‌های مختلف قرار میگیرید هنگام پیغام دادم به خانواده خودتون دوستان یا اقوام در ایران در نرم افزارهای ارتباطی مانند وایبر و تلگرام و ...،سعی کنید گزینه اشتراک موقعیت من رو براشون تو نرم افزاری چت مربوطه بزنید تا موقعیت جی پی اس شما براشون ارسال بشه و بهرحال از آخرین موقعیت شما مطلع باشند و اگر خدای نکرده مشکلی بعدا پیش اومد یه حداقل سرنخ از موقعیت شما و جاهایی که رفتین رو داشته باشند شاید بعدا کمک کرد به حل مشکل.البته دقت کنید که فقط برای خانواده موقعیت خودتون رو بفرستید و اگر عضو گروه هستین برای همه نفرستید اشتباهی.
نکات کلیدی سفر به ترکیه
نکات کلیدی سفر به ترکیه
نکات کلیدی سفر به ترکیه
نکات کلیدی سفر به ترکیه
نکات کلیدی سفر به ترکیه

مهمترین گردنبند کشف شده هخامنشی

جنس این گردنبند، از طلا با تزییناتی از سنگ لاجورد ، فیروزه ، عقیق و شیشه، و در اندازه 26 در 25.7 سانتی متر است و در موزه میهو نگهداری میشود.

این گردنبند، که یکی از بهترین نمونه‌های جواهرات دوره‌ی هخامنشی است، از سه بخش تشکیل شده است: بخش آویز که در جلو به چشم می‌خورد و با جزییات بیشتر در شکل زیر دیده می‌شود، بخش یقه مانند که به صورت تخت بر روی بدن قرار می‌گیرد و بخش قلاب مانند که به صورت لوله ای به دو انتها که به صورت اردک ساخته شده وصل است.

بر اساس منابع کهن، در دربار هخامنشی ...ادامه مطلب از جواهرات به عنوان هدیه استفاده می‌شده که این هدایا متناسب با درجه و مقام فرد دریافت کننده و نشانی از وفاداری او به فرمانروا بود. به عنوان مثال نقوشی که از صحنه‌های جنگ بر روی این گردنبند به چشم می‌خورد نشان از این دارد که دریافت کننده‌ی این گردنبند یک مقام مرد بلندپایه بوده است.

علاوه بر نقوش صحنه‌های جنگ، در بین دو انتهای قلاب مانند که به صورت اردک ساخته شده، نقشی مرتبط با اهورمزدا به چشم می‌خورد. در بخش‌های دیگر نقشی مشابه ولی بدون بال دیده می‌شود. نقش مرکزی اهورمزدا عمدتا با قطعات شیشه ای تزیین شده است. در ساخت این اثر المانهای هنر مصری نیز به طور واضح به چشم می‌خورد. در متون آثاری که از دوره داریوش در شوش به دست آمده از حضور طلاکاران مصری در خدمت دربار هخامنشی صحبت می‌شود. همچنین مشابه ساختار این گردنبند که ترکیب ایرانی-مصری دارد و پوشش آن تنها با اجازه‌ی مستقیم شاه ممکن بوده،، درتندیس یک مقام مصری دوره هخامنشی دیده می‌شود.
مهمترین گردنبند کشف شده هخامنشی

ریتون طلایی اکباتان (هگمتانه)

ریتون طلایی شیر بالدار اکباتان شاهکار هنرفلزکاری عصر هخامنشیان میباشد . این ریتون بی نظیر که با ضرب چکش از طلای ناب ساخته شده در میان تمام ریتون‌های مکشوفه از ویژگی و زیبایی خاصی برخوردار است
این ریتون مشتمل بر مجسمه شیر بالدار متصل به جامی بلند است، بدنه آن مزین به خطوط شیاردار افقی برجسته بوده، اطراف لبه بالای آن دارای نقش گل‌های معمول در نقوش هخامنشی به نام گل‌های نیلوفر آبی (لوتوس)و نقش زنجیره‌ای می‌باشد. بال‌های شیر تا محاذات گوشهای آن بالا آمده، چگونگی صورت، گردن ، دهان، دندان، چشم، بینی ...ادامه مطلب و پنجه‌های جلو انداخته شیر با نقوش برجسته متعدد تخت جمشید، از نزدیک قابل مقایسه می‌باشد. بلندی این ریتون 23 سانتیمتر، طول آن در جهت سر و دم شیر 21 سانتیمتر، پهنای زیرین بدنه آن 8 سانتیمتر، قطر دهانه بالای ریتون 12 سانتیمتر و وزن آن 1875 گرم است.
ریتون طلایی هگمتانه از نمونه مشابه خود(ریتون شیر غران) که در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری میشود با ظرافت بیشتری کار شده و از نظر ابعاد بزرگتر و دارای تزئینات بیشتری است.
زیبایی و منحصر بفرد بودن این جام در میان تمام ریتونهای مکشوفه ،ریتون طلایی اکباتان را تبدیل به یکی از سمبل‌های سرزمین عزیزمان ایران نموده است
ریتون طلایی هگمتانه هم اکنون در موزه ایران باستان نگهداری میشود
ریتون طلایی اکباتان (هگمتانه)

تربزون دربرابر ارزروم و وان خیلی خیلی توریستی‌تر و بهتر میاشد . اگر با اتوبوس قصد سفر به ترابزون را داشته باشید میتوانید پس از عبور از مرز بازرگان از همون شهر دوبایزید بلیط مستقیم به ترابزون را دریافت کنید و مستقیم به ترابزون بروید.بلیط را حدود 80 لیر در نظر بگیرید که اتوبوس تقریبا با توقفهای زیاد این مسیر را 10 ساعته طی میکند اگر ساعت 2 به وقت ترکیه از دوبا یزید حرکت کنید ساعت 12.5 به ترابزون میرسید.
خود شرکت اتوبوس از ترمینال شهر وسیله داشت و بدون هزینه مسافران را به خانه‌ها و یا هرجا که میخواستند ...ادامه مطلب میرساند.
بر خلاف ارزروم و وان شهر ترابزون شهر مذهبی نیست و کلا این منطقه یکی دو قرن اخیر مسلمان شدن و زیاد مدهبی نیستند .در این شهر تا سه چهار شب زندگی وجود دارد .

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

ایغدیر شهری آباد،پر جنب و جوش با مراکز خرید فراوان با برندهای معتبر و دارای مردمانی بسیار خوب ،مهربان و دوست داشتنی است . تمام خیابانهای سطح شهر سنگفرش است که ظاهرا برای جلوگیری از سرعت بالای ماشینها می‌باشد.در سطح شهر اتومبیلهای مدل بالا و گران قیمت و رستورانهای فراوانی وجود دارد . در نزدیکی هتل ما مراکز خرید با برندهای معتبری چون Lcwaikiki Cotton Zohreh و تاچ وجود داشت .
شکلات‌های مخصوص ترک در بیشتر مغازه‌ها وجود دارد .بدون شک آبگوشت بزباش ایغدیر یکی از لذیذترین غذاهای دنیاست و همچنین کباب ...ادامه مطلب بادمجانی .البته دونر کباب آن به پای استانبول نمی‌رسد.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

کسی باورش میشه این عکسها ،عکسای روستای گره بان شهرستان هرسین کرمانشاه

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم