درباره من

مطالب من

فقدان بازاریابی؛ عدم توسعه گردشگری حلال در کشور

شناسایی بازار هدف گردشگری حلال و بازاریابی برای آن، اولین گام برای توسعه گردشگری حلال در ایران است.
نشست هم اندیشی گردشگری حلال همزمان با نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران و در روز 28 بهمن 1394 در سالن صدف خلیج فارس برگزار شد.
زاهد قادری، عضو هیات علمی دانشگاه Deggendorf آلمان سخنرانی خود را با موضوع «گردشگری حلال: رویکردها، تجربیات جهانی و فرصت‌های توسعه در ایران» آغاز کرد و گفت: در تعاریف ارائه شده، گردشگری حلال نوعی از گردشگری است که در آن بر مصرف محصولات حلال و ...ادامه مطلب انجام فعالیت هایی که در دین اسلام به عنوان یک فیض حلال شناخته شده است، تاکید می‌شود. علاوه بر این، نوعی از گردشگری است که باید با قوانین اسلامی سازگاری داشته باشد.
وی در اشاره به اهمیت و ضرورت پرداختن به گردشگری حلال در جهان اظهار کرد: کشورهایی که بر روی این موضوع تمرکز کرده اند، به خوبی به تقاضا و رشد روزافزون تمایل مسلمانان برای دریافت محصولات و خدمات حلال پی برده اند و متوجه شده اند که گردشگری حلال یکی از بازارهای کوچک و منحصر به فردی است که با متوسط رشد سالیانه 7 درصدی، در حقیقت سالیانه دو برابر معمول گردشگری رشد می‌کند.
این محقق و متخصص گردشگری افزود: خانوادگی بودن سفرهای بیش از 50 درصد مسلمانان در کنار افزایش هزینه کرد آنها برای دریافت محصولات حلال از مهم‌ترین موارد در پرداختن به گردشگری حلال توسط بسیاری از کشورهای جهان است.
این استاد دانشگاه آلمان برآورد جمعیت 1.8 میلیارد نفری مسلمانان جهان در سال 2014 و پیش بینی جمعیت 2.3 میلیارد نفری در سال 2030 - دو برابر رشد جمعیت غیرمسلمان - یکی دیگر از دلایل ضرورت پرداختن به گردشگری حلال دانست و گفت: در سال 2014 حدود 108 میلیون مسلمان، مسافرت برون مرزی داشته اند. این گردشگران در سال 2014 حدود 140 میلیارد دلار (منهای مخارج حج تمتع و عمره که به تنهایی 16 میلیارد دلار است) برای مسافرت هزینه کرده اند که معادل 11.6 % هزینه کرد جهانی گردشگری است و 7.7% رشد داشته است. بر اساس پیش بینی‌های تامسون رویترز هزینه کرد مسافرتی گردشگران مسلمان تا سال 2019 به 239 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم‌های بالا مطمئنا مورد توجه برنامه ریزان قرار می‌گیرد.
زاهد قادری با اشاره به رتبه بندی کشورهای مسلمان بر اساس مقاصد اصلی سفر و هزینه کرد گردشگری در سال 2014 بیان کرد: رتبه اول مقاصد اصلی گردشگران مسلمان در اختیار عربستان صعودی است که البته سفرهای حج عامل مهمی در کسب این رتبه است. کشورهای مالزی، ترکیه، روسیه و ایران در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. اما به لحاظ هزینه کرد گردشگران مسلمان در مقاصد گردشگری حلال، عربستان با 17.8 میلیارد دلار در صدر جدول قرار دارد و ایران با 14.3 ، امارات متحده عربی با 11.2، قطر با 7.8، کویت با 7.7 و اندونزی با 7.5 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

ادامه گزارش را در آدرس زیر بخوانید
http://www.donyayesafar.com/n/5005
فقدان بازاریابی؛ عدم توسعه گردشگری حلال در کشور

مروری بر صنعت توریسم در سال 2015


شادمانی و جشن‌های آغاز سال نو میلادی بخش بزرگی از جهان را فرا گرفته است. در این نوشته بررسی کرده ایم که در دوازده ما گذشته دنیای گردشگری چه رویدادهایی به خود دید و چه تجربه هایی را پشت سر گذاشت.
در نگاه کلان، موضوع مهم تغییر اقلیم را بررسی کرده ایم و توافق تاریخی بدست آمده در پاریس. در بحث مصرف کننده نهایی یا همان مسافر، توجه به گردشگری پایدار و محیط زیست و همینطور رونق موبایل و تکنولوژی در بین مسافران بررسی شده است. در نهایت در بخش مقاصد گردشگری، ورود کوبا و ایران به لیست مقاصد گردشگری را بررسی کرده ایم.

لطفا این بررسی را همراه با عکسهای متنوع در آدرس زیر بخوانید
http://www.donyayesafar.com/n/4008
مروری بر صنعت توریسم در سال 2015

خرس سیاه یار غار کودکان هرمزگانی

خرس سیاه آسیایی گونه ای در معرض خطر است که برنامه ریزی راهبردی حفاظت از آن در استان هرمزگان بر اساس راهنمای تهیه شده توسط اتحادیه جهانی حفاظت و تجربیات سه ساله فعالیت‌های میدانی و بررسی‌های اقتصادی-اجتماعی جوامع محلی در این استان تدوین شد.

این برنامه بلندمدت شامل 6 هدف کوتاه مدت است که بخش اول ان در شهرستان بشاگرد در حال اجراست. در روزهای پایانی آبان ماه همایش و جشنواره خرس سیاه توسط موسسه نجوای زمین و پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی با همکاری اداره حفاظت محیط زیست، هیات کوهنوردی و مرکز مطالعات ...ادامه مطلب حیات وحش هرمزگان و موسسه طبیعت گردی مشق آفرینش برگزار شد. برنامه هایی که توانست علاوه بر مدیران دولتی، کودکان و خانواده‌ها را نیز با مقوله حفاظت از این گونه درگیر کند.

آذر صداقتی از اعضای موسسه نجوای زمین در گفت و گو با «دنیای سفر» گفت: پروژه ما درباره حفاظت از خرس سیاه آسیایی پنج سال است که ادامه دارد اما نزدیک به چهار سال است که در حال آموزش و کار با جوامع محلی هستیم. در واقع ما در منطقه مجموعه مطالعات اقتصادی، اجتماعی، مشارکتی را انجام داده و بر اساس این مطالعات نیاز به آموزش را حس کردیم.

وی با اشاره حمایت‌های مالی اندک در زمان آغاز این پروژه تصریح کرد: دو سال قبل ما پروپوزالی را برای یک موسسه هلندی به نام alertis دادیم که در سال 91 یکی از اعضای آن به ایران سفر کرده و تحت تاثیر محرومیت منطقه قرار گرفته بود. یکی از موارد مطرح شده در پروپوزال آموزش کودکان و نوجوانان ساکن روستاهایی بود که در مجاورت زیستگاه خرس سیاه قرار یا بیش‌ترین تعارض را با این گونه داشتند. برگزاری جشنواره و کارگاه برای مردم ساکن در شهر از دیگر تعهدات ما بود که به این موسسه داده بودیم.

این فعال محیط زیست تمرکز عمده موسسه نجوای زمین را بر روی آموزش محیط زیست عنوان کرد و گفت: ما بر اساس این تجربه و بازخوردهایی که از فعالیت‌های خود داشتیم می‌دانستیم که آموزش به سبک گذشته و از بالا به پایین پاسخگو نخواهد بود و باید ابزارهای آموزشی متفاوتی را تهیه کرده و بچه‌ها را به عنوان جزئی از طبیعت در این مقوله درگیر کنیم.

وی افزود: در همین راستا تمام مقولات مرتبط با جشنواره به صورت سرگرمی و بازی انتخاب شدند تا بچه‌ها تجربه ای از جنس تعاملی داشته باشند. به این ترتیب مجموعه ای از بازی‌های ایستگاهی به کار گرفته شد که کودک بر اساس علاقه خود می‌توانست یک بازی را به کرات تکرار کرده و یا آن را کنار بگذارد.

عکسهای بیشتر و ادامه این گزارش مفصل را لطفا در آدرس زیر پی بگیرید:
http://www.donyayesafar.com/n/3207
خرس سیاه یار غار کودکان هرمزگانی

مونا کمالوند

مونا کمالوند جمعه 6 آذر 94 - 21:55

بسیار جالب بود سپاس

رزرواسیون آنلاین خدمات گردشگری کشور، عقب‌تر از الگوهای خارجی

خدمات رزرواسیون آنلاین در داخل کشور برای رسیدن به نمونه‌های مشابه بین المللی، فاصله ای بس طولانی در پیش دارد که جز با بهبود زیرساخت‌های فناوری، بانکی، اعتباری و مدیریت یکپارچه محقق نمی‌شود.
ارایه خدمات آنلاین گردشگری در دنیا یکی از موفق‌ترین بخش‌های گردشگری بوده و دلیل موفقیت آن راحتی و حجم بالای اطلاعاتی است که برای متقاضیان سفر و کاربران خود فراهم می‌سازد تا بتوانند با قیاسی جامع به انتخابی بهتر دست زنند. افزایش انعطاف پذیری و سرعت واکنش شرکت‌ها به تغییرات، کاهش هزینه ها، تحقق بازاریابی‌های ...ادامه مطلب ارتباطی و کارا از جمله مزایای ارایه خدمات گردشگری به صورت آنلاین است.
کسب آگاهی از تعداد بازدیدکنندگان و آنچه که مورد بازدید قرار داده اند منجر به درک اطلاعاتی و آگاهی بیشتر از رفتار خرید کاربران شده و ارائه پیشنهادات بهتر را از جانب این گونه کسب و کارها ممکن می‌سازد. از بین خدمات آنلاینی که به گردشگران ارائه می‌شود می‌توان به رزرواسیون آنلاین اشاره کرد: رزرواسیون آنلاین خطوط هواپیمایی، هتل و تورهای گردشگری.
راه اندازی سیستم‌های ذخیره مرکزی (CRS) در دهه 70 میلادی و سیستم‌های توزیع جهانی (GDS) در اواخر دهه 80 میلادی باعث انتقال بهترین تجارب عملیاتی و راهبردی در صنعت گردشگری شده و رزرواسیون آنلاین را میسر ساخته است.
رزرواسیون آنلاین چه در هتل و چه در خطوط هواپیمایی به شیوه محبوبی برای رزرو صندلی‌های هواپیما و اتاق‌های هتل تبدیل شده است. مسافران می‌توانند به صورت آنلاین با ایمنی بالا و حفظ حریم خصوصی لازم با انتخاب کمترین هزینه و بهترین خدمات، اقدام به رزرو صندلی‌های خطوط هواپیمایی و یا اتاق هتل‌های مختلف کنند. مزیت استفاده از کانال‌های توزیع جهانی این است که آنها تنها یک پایگاه داده فراهم می‌سازند که از آن، تمام منابع رزرواسیون مربوط به نرخ و تعداد اتاق ها/صندلی‌های در دسترس را فورا بیرون می‌کشند.

امروزه مسافران می‌توانند بر روی وب سایت هتل‌ها و یا خطوط هواپیمایی رزرو خود را انجام دهند. هتل‌ها و خطوط هواپیمایی نیازمند برنامه و موتورهای رزرواسیون هستند تا آنها را به وب سایت خود مرتبط ساخته و امکان رزرواسیون آنلاین را برای مسافران فراهم سازد. آژانس‌های مسافرتی نیز می‌توانند با دستیابی به این وب سایت‌ها و با تایید مستقیم از خدمات رزرو، اتاق‌های مورد نیاز خود را حفظ کنند. همچنین سایت هایی وجود دارند که در جستجو برای بهترین و ارزان‌ترین معامله‌ها تخصص یافته و امکان خرید آنلاین را فراهم می‌سازند. در این فرآیند هتل‌ها با چالش بزرگی رو به رو هستند: تعیین دقیق نرخ و اشغال اتاق‌های هتل.
هتل‌های زنجیره ای بزرگ، ارتباط مستقیم با سیستم‌های توزیع جهانی خطوط هوایی برقرار کرده و این سیستم ها، اطلاعات هتل‌ها را مستقیما در اختیار هزاران آژانس و مشاور مسافرتی قرار می‌دهند که در سیستم آنها ثبت نام کرده اند. هتل‌های شخصی و کوچک ممکن است نتوانند هزینه ثبت نام در سیستم‌های توزیع جهانی را تقبل کنند و به همین دلیل بر دیگر شرکت هایی اتکا می‌کنند که از چنین ارتباطاتی برخوردارند. این هتل‌ها ممکن است اطلاعات خود را به وب سایت‌های آژانس‌ها و مشاورین گردشگری فرستاده و با پرداخت کمیسیون به آنها خدمات خود را به مسافرانی که به سیستم‌های رزرواسیون آنلاین‌ها متصل هستند، بفروشند.
یک سیستم مرکزی رزرواسیون، یک سیستم کامپیوتری برای ذخیره و بازیابی اطلاعات است که تراکنش‌های مربوط به سفر را هدایت می‌کند. این سیستم‌ها اصالتا برای خطوط هواپیمایی طراحی و عملی شده بود اما بعدها دایره خدمات آن به هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی نیز کشیده شد.
سیستم‌های رزرواسیون مرکزی کامپیوتری شده‌ی هتل ها، در طول سالیان متمادی به ساختارهایی با توانایی مدیریت موجودی کامل نرخ و تعداد دقیق اتاق‌های هتل تبدیل شده است که امکان تایید آنی اتاق را فراهم می‌سازند.
بسیاری معتقدند، بهترین شیوه در مدیریت موجودی اتاق‌های هتل، موجودی تک صورته است که در آن داده‌های مربوط به موجودی اتاق‌ها در سیستم‌های رزرواسیون مرکزی، به صورت داده‌های به اشتراک گذارده شده ای نشان داده می‌شود که با اتصالات بالا به پایین و پایین به بالای ترافیک رزرواسیون، امکان بهنگام کردن موجودی اتاق ها، اصلاح نرخ‌ها و اطلاعات مهمانان را امکان پذیر می‌سازد.

در ادامه این گزارش، کارشناسان و فعالان گردشگری به بیان نظرات خود پرداخته اند که در لینک زیر می‌توانید پیگیری نمایید:
http://www.donyayesafar.com/n/2735
رزرواسیون آنلاین خدمات گردشگری کشور، عقب‌تر از الگوهای خارجی

حمید سجادی

حمید سجادی ﺳﻪشنبه 12 آبان 94 - 08:56

خیلی مقاله خوبی بود ممنون

شکار غیر قانونی خرگوش‌ها در لرستان

شش راس خرگوش بی رحمانه کشته شدند. این لب کلامی بود که مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بیان کرد.
مهرداد فتحی بیرانوند در جمع خبرنگاران، افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سلسله در ماموریت گشت و کنترل شبانه حوزه استحفاظی در منطقه شکار و صید ممنوع گرین (داربید) موفق به کشف 2 قبضه اسلحه شکاری تک لول به همراه لاشه 6 راس خرگوش، 2 عدد نور افکن و 59 عدد فشنگ مربوطه از 2 شکارچی شدند. وی ادامه داد: ماموران ضمن ضبط اسلحه ها، ادوات شکار و لاشه خرگوش‌ها نسبت به دستگیری شکارچیان اقدام کردند.
این ...ادامه مطلب مقام مسئول تصریح کرد: متخلفان پس از پرداخت جریمه ضرر و زیان 18 میلیون ریالی وارده به محیط زیست به مراجع قضایی معرفی شدند. فتحی بیرانوند خاطر نشان کرد: همچنین در منطقه دره تنگ یک شکارچی پیش از اقدام به شکار دستگیر و یک قبضه اسلحه شکاری از این متخلف کشف و ضبط کردند. وی یادآور شد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف در زمینه محیط زیست به اداره محیط زیست اطلاع رسانی کنند.

خبرهای بیشتر از محیط زیست را در دنیای سفر بخوانید:
http://www.donyayesafar.com
شکار غیر قانونی خرگوش‌ها در لرستان

زهره پورایمانی

زهره پورایمانی یکشنبه 3 آبان 94 - 08:15

ای خدااا چه غم انگیز چرا بعضی آدما تا این حد بد و بیرحم میشند

آراس مشرقی

آراس مشرقی یکشنبه 3 آبان 94 - 09:19

خدا ازشون نگذره

زنان روستایی بهتر از مردان طبیعت را حفظ می‌کنند

زنان روستایی از عوامل فعال در تغییرات اجتماعی و اقتصادی و حفاظت از محیط زیست هستند؛ کسانی که تا کنون به درجات مختلف نقش خود را به عنوان کشاورز، تولیدکننده، سرمایه گذار، سرپرست و مصرف کننده ایفا کرده اند. آن‌ها همچنین نقش مهمی در تضمین امنیت غذا و تغذیه، ریشه کن کردن فقر در مناطق روستایی و بهبود رفاه خانواده هایشان دارند هرچند چالش مهمی به نام نابرابری آن‌ها را از دسترسی به فرصت‌های برابر در حوزه‌های منابع، دارایی و خدمات باز می‌دارد.
نگاهی به تخریب محیط زیست آنهم زمانی که مردان تسلط بیشتری روی ...ادامه مطلب منابع طبیعی داشته اند نشان می‌دهد زنان بهتر از مردان می‌توانند از زمین محافظت کنند (گرچه هیچ مدرکی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد). از آنجا که زنان و زمین در طول تاریخ همواره به عنوان زیردست نهادهای مردانه پنداشته شده اند آن‌ها یک سیستم ارزشی برای زمین خلق کرده اند. به عنوان مثال زنان روستایی در هند از جمع آوری شاخه‌های مرده که توسط طوفان قطع شده اند به جای بریدن شاخه و استفاده از آن‌ها به عنوان هیزم بهره می‌گیرند. همچنین زنان روستایی در ارتباط تنگاتنگ خود با طبیعت توانسته اند دانشی را از زمین، خاک و آب و سایر ویژگی‌های محیط طبیعی اطراف خود به دست آورند؛ ضمن اینکه هر گونه دستکاری و تغییرات در عرصه محیط زیست نظیر جنگل زدایی بیش‌ترین اثر را بر روی زندگی می‌گذارد تا زمانی که بتوانند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند؛ نمونه این امر مادربزرگ نپالی است که برای تهیه چوب و علوفه ناچار است از کوه بالا برود.
در کنیا نیز زنان روستایی مدیران منابع طبیعی اعم از زمین، آب، جنگل‌ها و حیات وحش هستند. گرچه این زنان بسیار فقیر بوده و بسیاری از آن‌ها حقوق ماهیانه ای دریافت نمی‌کنند و تحت عنوان زنان خانه دار شناخته می‌شوند، اما بسیاری از آن‌ها در اقتصاد خرد روستایی موثر بوده و دانش بومی آن‌ها در مدیریت منابع طبیعی نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا زندگی خود و خانواده شان در ارتباط مستقیم با بهره برداری از منابع طبیعی است. برای بسیاری از مردم روستایی به ویژه زنان طبیعت، حافظ جامعه با تامین منابع غذایی برای تغذیه خانوارهاست. بنابراین زمانی که سیاست‌های حفاظت و حفاظت از محیط زیست نقش زنان روستایی را نادیده می‌گیرد، آن‌ها را به بزرگ‌ترین قربانیان این سیاست تبدیل می‌کند.

زنان و مدیریت منابع آب
با افزایش فشارهای انسانی بر روی زمین، مناطق ساحلی و تالاب‌ها که به طور معمول کم جمعیت بودند، نقش زنان به عنوان مهم‌ترین کاربران آب در مدیریت این منابع اهمیت پیدا می‌کند. آن‌ها باید تصمیم بگیرند که در میزان مخازن آب، بهره گیری از آب باران، آشپزخانه و دیگر استفاده‌های داخلی با توجه به محدودیت منابع بهترین تصمیم را اتخاذ کنند. آن‌ها می‌دانند که باید در حفظ تالاب، مناطق ساحلی و سایر حوضه‌های آبخیز کوشا باشند تا بتوانند از آن به عنوان منبعی قابل استفاده و تمیز برای مصارف خانواده خود و کشاورزی بهره گیرند؛ از این روست که آب سالم و قابل دسترس در اولویت زندگی زنان قرار می‌گیرد.

زنان و حفاظت از جنگل ها
فارغ از حفاظت از اتمسفر، حفاظت و نگهداری از حوضه آبخیز، آب و خاک و زیستگاه‌ها برای گونه‌های بومی و نادر، جنگل‌ها به واسطه تامین سوخت برای زنان اهمیت دارند. آن‌ها از این منبع به عنوان مکمل سوخت و مواد غذایی در کنار زمین خود کمک می‌گیرند. میوه‌های وحشی، گوشت، عسل و بسیاری از مواد غذایی برای تغذیه از جنگل به دست می‌آید ضمن اینکه آن‌ها منبع مهمی برای گیاهان دارویی جهت مراقبت از خانواده در مواجهه با انواع بیماری‌ها هستند. از آنجا که جنگل‌های استوایی به سرعت در حال ناپدید شدن هستند، بهره گیری از ارتباط نزدیک زنان و جنگل‌ها به عنوان مدیران روستا می‌تواند حفاظت از این ذخایر طبیعی را به همراه داشته باشد. در حال حاضر زنان در کنار مران در برنامه‌های جنگل کاری و اصلاح الگوی کشت در کنار تامین سوخت از مزارع نزدیک خانه به جای فشار مضاعف بر منابع طبیعی هستند و به نهال کاری در این مزارع مبادرت می‌ورزند.

ادامه این گزارش را لطفا در آدرس زیر بخوانید:
http://www.donyayesafar.com/n/2408
زنان روستایی بهتر از مردان طبیعت را حفظ می‌کنند

محمدرضا سرابیان

محمدرضا سرابیان شنبه 25 مهر 94 - 10:43

خیلی مقاله جالبی بود ممنون

محبوبه کمالی

محبوبه کمالی شنبه 25 مهر 94 - 10:46

خانوما که تو عصر جدید باید برای حفظ خانواده کلی زحمت بکشند اشکال نداره اینم روش محیط زیستم بسپارید دست ما اینم با ما

حتی یک هکتار جنگل کاری بدون مشارکت جوامع محلی انجام نمی‌شود

همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» روز دوشنبه 20 مهر در محل سالن عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور در همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» گفت: سازمان جنگل‌ها از سال جای یک هکتار جنگل کاری بدون جوامع بومی انجام نمی‌دهد.
فریبرز غیبی در این همایش که به همت موسسه سنستا و کرسی صلح، حقوق بشر و دموکراسی برگزار شد، از واگذاری 48 هزار هکتار جنگل کاری سال گذشته به مردم خبر داد و اظهار کرد: این ...ادامه مطلب میزان جنگل‌ها در سال گذشته توسط سازمان جنگل‌ها ایجاد شده است.
وی پایداری، جلوگیری از عوامل تخریب و آتش سوزی را از دلایل این مشارکت دانست و افزود: برنامه ما این است که مدیریت 12 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل‌های خارج از شمال را به مردم بومی و جوامع محلی بسپاریم تا منابع طبیعی پایدار باقی بماند.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور در همین رابطه به آمار خشک شدن 50 درصدی جنگل‌های کاشته شده در سال گذشته توسط سازمان جنگل‌ها را اشاره کرد و ادامه داد: ما باید به دانش و آموزه‌های بومی در بحث حفاظت و مدیریت عرصه‌های طبیعی توجه کنیم. مردم مناطق گوناگون در مواجهه با شرایط گوناگون آب و هوایی راهکارهایی را برای سازگاری در نظر گرفته اند که هم اکنون نیز کاربرد دارد و می‌تواند به ما در مدیریت منابع طبیعی کمک کند.
وی نظام حاکم بر ایران را تا نیمه پهلوی اول، نظام ایلی و عشایری عنوان و تصریح کرد: ایلات و عشایر حدودهای عرفی خود طی سالیان متمادی مشخص کرده و بر اساس این محدوده ها، عرصه‌های طبیعی را مدیریت می‌کردند؛ اما زمانی که ما قانون فرانسوی را بر این نظام و سامانه عرفی ترجیح دادیم مدیریت پایدار این عرصه‌ها از بین رفتند.
غیبی بهره گیری مجدد از عرف را راهکار حفاظت دانست و گفت: بر اساس سامانه عرفی تعداد دام و مدیریت منطقه بار دیگر به جامعه بومی باز خواهد گشت و از پتانسیل آنها در این امر بهره گرفته خواهد شد.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور از صادر شدن سند برای مستثنیات خبر داد و اظهار کرد: ما همچنین باید با آشنا شدن با قوانین و بهره گیری از آن در راستای حقوق مردم بومی، بار دیگر عرصه‌ها را به آنها بازگردانیم.
وی در همین رابطه آشنایی مردم محلی با قوانین مرتبط با استفاده از زغال، مشخص شدن ایل راه ها، بهره برداری از گیاهان دارویی، چرا، مرتع و ... را جهت احقاق حقوق آنها خواستار شد و خاطرنشان کرد: اکوتوریسم محلی از دیگر پتانسیل هایی است که می‌توان با مشارکت مردم بومی، اشتغال و حفاظت گسترده‌تر را ایجاد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بالذاته متجاوز خواندن انسان، به مساله انتقال آب جنگل ابر اشاره کرد و گفت: اگر آب را از جنگل بگیرند، نشانی از پایداری در آن باقی نخواهد ماند، بنابراین باید با همیاری جلوی این اقدام را بگیریم و حق آبه مردم و حیات وحش را در تعریف هر پروژه در نظر بگیریم.

اخبار و گزارشهای بیشتری از همایش «حقوق و جایگاه مردمان بومی و جوامع محلی در نظام حقوقی» را می‌توانید در "دنیای سفر"، دنبال کنید:

http://www.donyayesafar.com/n/2375

استفاده از پهپادها و محیط بانان اسب سوار برای حفاظت محیط زیست

این پهپاد می‌تواند با فیلم برداری و عکاسی جهت پایش مناطق حفاظت شده، جلوگیری از زمین خواری و آتش سوزی مناطق، سر شماری وحوش، کمک به محیط بانان جهت برخورد با صید و شکار، رصد وضعیت خشک سالی و امور دیگر مورد استفاده قرار گیرد و تصاویر آن به صورت لحظه به لحظه به اتاق مانیتورینگ ارسال شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از بهره گیری از پهبادها برای رصد مناطق خبر داد و گفت: همچنین در مناطقی که به واسطه صخره ای بودن و عدم دسترسی از اسب استفاده می‌شده، بار دیگر از اسب برای محیط ...ادامه مطلب بانان استفاده و دوربین‌ها نیز کار گذاشته می‌شوند.

چندی قبل خانم ابتکار از پهپاد وزارت دفاع که برای استفاده جهت پایش مناطق حفاظت شده محیط زیست استان مرکزی بازدید کرده و گفته بود: این پهپاد در راستای تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت صنایع هواپیمایی ایران(هسا) وابسته به وزارت دفاع در تولید نسلی از پهپادها با ماموریت پایش و حراست بهینه از عرصه‌های زیستی کشور، به منظور معرفی به استان و استفاده در صورت تایید مسئولان استان جهت رصد مناطق حفاظت شده، از اصفهان به اراک منتقل شده است و کاربرد آن نیز در جلسه‌ای به سمع و نظر رئیس سازمان محیط زیست و مسئولان استان رسید.

وی افزود: این پهپاد می‌تواند با فیلم برداری و عکاسی جهت پایش مناطق حفاظت شده، جلوگیری از زمین خواری و آتش سوزی مناطق، سرشماری وحوش، کمک به محیط بانان جهت برخورد با صید و شکار، رصد وضعیت خشکسالی و امور دیگر مورد استفاده قرار گیرد و تصاویر آن به صورت لحظه به لحظه به اتاق مانیتورینگ ارسال شود.بعد از بررسی کاربردهای این پهپاد و ارزیابی کارایی آن، در صورت مشخص شدن ضرورت در اختیار داشتن این پهپاد، بودجه لازم برای خرید آن به صورت مشترک از جانب استانداری مرکزی و سازمان محیط زیست تامین خواهد شد و یا اداره کل محیط زیست استان از طریق اعتبارات خود اقدام به خرید خواهد کرد.

پ.ن: می‌توانید اخبار محیط زیست را در دنیای سفر، پیگیری کنید:
http://www.donyayesafar.com


استفاده از پهپادها و محیط بانان اسب سوار برای حفاظت محیط زیست

بوئنوس آیرس، بهشت گردشگران کتاب دوست

گسترش کتاب فروشی‌ها در هر شهری نشان از رشد فکری آن مردم دارد. در تهران، راسته کتاب فروشی بارها در جغرافیای شهری جا عوض کرد و بالا و پایین شد".
نشر چشمه درباره جشنواره گذر فرهنگی تهران
--

اگر چه در کشورهای دیگر کمیاب است اما کتابفروشی‌ها در همه جای پایتخت آرژانتین (Argentine)، دیده می‌شوند حتی در میان کبابی ها، بستنی فروشی‌ها و رستوران ها. در هر گوشه ای از بوئنوس آیرس (Buenos Aires)، که قدم بگذارید، اثری از کتاب دیده می‌شود تا جاییکه حفره دیوارها با نسخه هایی قدیمی از آثار بورخه، ...ادامه مطلب سروانتس و مارکز پر شده اند؛ اینجا شهر عاشقان کتاب است.

تعداد کتاب فروشی‌های اینجا، از هر شهر مهم دیگر در جهان بیشتر است. با داشتن جمعیتی بالغ بر 2.8 میلیون نفر، 5 کتاب فروشی به ازای هر صد هزار نفر، در بوئنوس آیرس وجود دارد؛ یعنی بالاتر از پاریس، لندن، مادرید، مسکو و نیویورک. تعداد بالای کتاب فروشی‌ها در این شهر مهم آمریکای لاتین را می‌توان به باور ساکنان بوئنوس آیرس مرتبط دانست که کتاب را همانند رقص تانگو (Tango)، معرف خود می‌دانند.
734 کتابفروشی بوئنوس آیرس، ریشه در فرهنگ و اقتصاد دارند. در اوایل قرن بیستم همزمان با رشد اقتصادی، فرهنگ نیز رونق گرفت و بسیاری از مردم آرژانتین، کتاب خوانی و مطالعه را با آغوش باز پذیرفتند. در طول جنگهای داخلی اسپانیا در دهه 1930، بسیاری از نویسندگان و ویراستاران، مقیم آرژانتین شدند. حضور این نویسندگان، در گذار آرژانتین به پایتختی ادبی و مرکزی برای چاپ کتاب نقشی اساسی داشت به گونه ای که امروز، پایتخت آرژانتین را به دلیل معماری، پهنای خیابان‌ها و علاقه مردم آن به هنر، موسیقی و ادبیات، "پاریس آمریکای لاتین" می‌نامند.

طبق آمارهای منتشر شده توسط اتاق کتاب آرژانتین (Argentine Book Chamber)، تنها در سال 2014، تعداد 129 میلیون کتاب با 28 هزار عنوان، به چاپ رسید که این آمار آرژانتین را به بزرگ‌ترین ناشر کتاب در آمریکای لاتین تبدیل می‌کند.

در اغلب کتاب فروشی ها، کتاب هایی با قدمتی چند صد ساله وجود دارد. در کتابخانه آلبرتو کاسارز (Libreria Alberto Casares)، کتاب دوستان می‌توانند از ترجمه فرانسوی اشعار شاعر اسپانیایی، گارسیاسو دولا وگا (Garcilaso de la Vega)، متعلق به سال 1650 و سروده‌های نوشته شده بر پاپیروس که قدمت شان به سال 1722 بر می‌گردد، دیدن کنند. در اتوبوس ها، قطارهای شهری، رستوران ها، کافه‌ها و حتی در مراکز خرید، دیدن افرادی که مشغول خواندن داستان‌های پلیسی، تاریخی و کتاب شعر اند، کاملا عادی است.

در آرژانتین برای دور نگه داشتن کتاب‌های چاپی از جریان دیجیتالی شدن، هیچ مالیاتی بر کتاب اعمال نمی‌شود. این در حالی است که برای اکثر اجناس، 21 درصد مالیات محاسبه و در بالای برچسب قیمت، درج می‌شود. علاوه بر این اعمال مالیات‌های سنگین بر واردات کتاب و کتابخوان‌های الکترونیک، به استحکام صنعت چاپ کمک می‌کند. به علاوه، خرید از سایت‌های خارجی همانند آمازون (Amazon.com) شامل پرداخت مالیات ارزش افزوده، 35 درصدی خواهد بود. این سیاست حمایتی از صنعت نشر کتاب باعث شده است نسخه دیجیتال کتاب‌ها در این کشور کمتر استفاده شود به گونه ای که از 1.2 میلیون نفری که در نمایشگاه سالانه کتاب بوئنوس آیرس شرکت داشتند، کمتر از ده درصدشان از نسخه دیجیتال استفاده کردند.

منبع
http://www.donyayesafar.com/n/236

بوئنوس آیرس، بهشت گردشگران کتاب دوست

امین رستگار

امین رستگار پنجشنبه 16 مهر 94 - 12:26

خیلی جالب بود ممنون چقدر خوب که اینقدر به این مسئله اهمیت میدند و سرمایه گذاری می‌کنند

دنیای مدرن و نسل نو مسافران

یک مسافر با کوله پشتی، کسی است که دنیا را به اتکای کوله پشتی اش زیر پا می‌گذارد و افتخار می‌کند که مهارت سفری آسوده و بی حاشیه را دارد. اما اگر کسی بخواهد دنیا را با توجه به خواسته‌های سخت گیرانه خود بگردد چه باید بکند؟
امروزه انوع سبک‌های گردشگری تعریف شده و انواع گردشگر نیز بسته به نوع نیاز و هدف ونحوه رفتار وجود دارد. با این حال با توجه به نبود زیرساخت‌های گردشگری در برخی کشورها امروزه برخی کشورها بیشتر از آن که بر کیفیت خدمات گردشگری و زیرساخت‌های خود تمرکز کنند بر جذب گردشگران از گروه‌های ...ادامه مطلب مختلف اجتماعی، اقتصادی و سنی تمرکز می‌کنند.
اگرچه تمرکز صرف بر هر یک از این دو سوی وزنه اقدامی ناموفق است اما در کشورهای موفق گردشگری امروزه بر هر دو سوی این موازنه توجه دارند و بسته به امکانات و محدودیت‌های موجود در هر منطقه یا مقصدی برای هر دسته به فراخور حال برنامه ریزی کرده و بستر مناسب را فراهم می‌کنند.
شما احتمالا تعریف خاص خود را از اصطلاح "مسافر کوله پشتی بر دوش" دارید. ممکن است این تعریف دقیقا معرف شما باشد. یک مسافر با کوله پشتی کسی است که دنیا را به اتکای کوله پشتی اش زیر پا می‌گذارد و افتخار می‌کند که مهارت سفری آسوده و بی حاشیه را دارد. او مجبور نیست مرتب لباس عوض کند و یا دوش بگیرد و خود را بدون این که درگیر جزییات کند، با ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین لوازم و امکانات حمل و نقل و اقامتگاهی از جایی به جایی دیگر می‌رساند.
اما اگر شما خواستار سفر و تجربه ای معتبر از جهان واقعی به گونه ای مستقل باشید و در عین حال فردی وابسته به عادت‌های روزمره و معتاد به درجاتی از راحتی و رفاه زندگی مالوف خود باشید تکلیف تان چیست؟ به عبارت دیگر اگر به زندگی راحت روزمره خود عادت کرده باشید اما بخواهید دنیا را هم تجربه کنید و درعین حال فردی سخت گیر هم نباشید، چه باید بکنید؟

نوشته طولانی است و بخشه هایی از آن را اینجا را آورده ام، لطفا ادامه نوشته را در لینک زیر بخوانید:

http://www.donyayesafar.com/n/2192
دنیای مدرن و نسل نو مسافران

محمد ملکی

محمد ملکی چهارشنبه 15 مهر 94 - 11:45

ممنون جالب بود

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم