درباره من

مطالب من

یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان

سدر لبنان یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان است. آن‌ها منحصرا روی کوه لبنان، رشته کوهی که در امتداد طول این کشور قرار دارد، رشد می‌کنند و تمام کوه را می‌پوشانند. سدر لبنانی نمادی از این کشور و غرور آن است و به طور مشخص در پرچم آن حضور دارد. سدرهای لبنان تنه‌های باابهت و متراکم، تاج‌های شناخته شده دارند که نسبتا صاف و مسطح هستند. پوست آن‌ها خاکستری تیره است اما چوب روشن زیبا، سخت و به طرز حیرت آوری مقاوم دربرابر پوسیدگی دارند. شیره ای که از آن‌ها ترشح می‌شود رایحه شیرینی دارد. این درختان همیشه سبز هستند، ...ادامه مطلب هیچ وقت برگریزان ندارند و همیشه معطر هستند. گفته می‌شود خدا خودش این سدرها را کاشته است.
منابع متعددی درباره سدر لبنان در کتاب مقدس و دیگر متون باستانی آمده است. در اساطیر بین النهرین باستان، جنگل‌های سدر کوه لبنان قلمروی خدایان بوده و توسط هومبابا محافظت می‌شده اند. همانطور که افسانه 4 هزار ساله گیلگمش شهادت می‌دهد سدرهای لبنان از گذشته‌های بسیار دور بوده اند. در واقع سدرها نقش کلیدی در ایجاد نام لبنان و شکوه آن داشته اند. سدرهای لبنانی یکی از باارزش‌ترین مصالح ساخت ساز در دنیای آنتیک بوده اند. فنیقی‌ها از آن‌ها برای ساخت کشتی هایی استفاده می‌کردند که با آن‌ها در دریای مدیترانه سفر می‌کردند و همین فنیقی‌ها را به یکی از اولین ملت‌های جهان که تجارت دریایی انجام می‌دادند تبدیل کرد. هم چنین سدرهای لبنان توسط آشوری ها، بابلی ها، یونانی ها، رومی‌ها و ایرانیان برای ساخت خانه و معبد استفاده می‌شدند که مشهورترین آن‌ها معبد اورشلیم و کاخ‌های داود و سلیمان بود. مصریان از رزین سدر در فرآیند مومیایی استفاده می‌کردند و یهودی‌ها از پوست آن در ختنه و درمان جذام استفاده می‌کردند. عثمانی‌ها هم از آن به عنوان سوخت استفاده می‌کردند زیرا این چوب به علت دارا بودن روغن بهتر از بلوط‌های سنتی می‌سوخت. حتی در زمان گیلگمش، مصر مقدار زیادی از آن‌ها را برای کشتی سازی و صادرات قطع کرد.
این به مدت هزاران سال تا قرن بیستم ادامه یافت، زمانی که سربازان بریتانیایی جنگ جهانی دوم جنگل‌های باقی مانده را برای ساخت راه آهن قطع کردند. امپراتور رومی «هادریان» در قرن دوم میلادی سعی داشت با گذاشتن نشانه‌های حک شده روی سنگ مرز جنگل را مشخص و از آن محافظت کند. بیش از 200 نشانه تا به حال شناخته شده که به محققان اجازه می‌دهد اندازه تقریبی جنگل در آن زمان را تعیین کنند. در سال 1876 ملکه ویکتوریای بریتانیا، دستور داد یک دیوار حفاظتی اطراف این جنگل 102 هکتاری ساخته شود، اما با این وجود همچنان جنگل زدایی ادامه داشت. تا اواخر قرن بیستم که سدرها یک منبع طبیعی محافظت شده اعلام شدند. در آن زمان این جنگل عظیم به چند صد درخت که در چند قطعه انگشت شمار زمین رشد کرده بودند، کاهش یافت. امروزه 18 قطعه از زمین‌های سدر در این کشور وجود دارد. یکی از این باغ ها، سدرها خدا نام دارد و شامل 375 درخت است که به نظر می‌رسد قدیمی‌ترین سدرهای لبنان باشد. چهار تا از آن‌ها صدها سال قدمت دارند و به ارتفاع 35 متر رسیده اند و قطری بین 12 تا 14 متر دارند. حدود هزار نهال جوان در دهه‌های اخیر در این بیشه کاشته شده اما با رشد آهسته ای که دارند مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا کاملا رشد کنند و بالغ شوند. این سایت در سال 1998 وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.
یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان
یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان
یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان
یکی از باشکوه‌ترین درختان جهان

چینی خانه اردبیل

چینی خانه یکی از زیباترین تالارهای دوران شاه عباس صفوی در اردبیل است که بیش از ۴۰۰ سال پیش توسط شیخ‌بهایی طراحی شده است. این تالار در قسمت شرقی قندیل خانه یارواق اصلی مجموعه شیخ صفی‌الدین قرار دارد که دارای چهار شاه نشین و طاق نماهای زیبا و نفیس از مقرنس گچی است، نقاشی ها، طلاکاری ها و هماهنگی رنگ‌‌ها با سطوح مقرنس از اسلیم ها و گل‌‌های زیبا شاهکاری به وجود آورده است که هر بیننده‌ای را به شگفت و حیرت وا می‌دارد.
بنای این تالار از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است که حتی وقوع زلزله‌ای به قدرت ...ادامه مطلب ۲/۷ ریشتر اثری در آن نداشته. چینی‌خانه ۱۲۵۶ محفظه دارد که در همه آن‌ها چینی‌‌های اهدایی امپراتور چین به شاه‌عباس به مناسبت احیای جاده ابریشم و چینی هایی که از طرف دولت ایران به کشور چین سفارش شده بود، قرار داشته است. ظروف چینی پس از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان به مهر«بنده شاه ولایت عباس» ممهور شده و به اردبیل فرستاده می‌‌شد و در محفظه های تالار چینی‌خانه قرار می‌‌گرفت.
شاه عباس زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می‌‌کرد، در تالار چینی خانه اقامت می‌کرده است. گفته می شود پس از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از ۸۰۰ عدد ظروف چینی و حدود ۴ هزار کتاب دست نویس نفیس با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است.
تعدادی از چینی های تالارچینی خانه اردبیل هم چنین به موزه ملی در تهران و موزه‌‌های شیراز و اصفهان منتقل شد که در سال ۱۳۷۰ در روز جهانی موزه با انتقال بخشی از چینی ها از موزه ملی، تالار چینی‌خانه به طور رسمی گشایش یافت. تالار چینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان‌‌های پرنقش و نگار، با اشیا دیگری مانند یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی روی پوست آهو مربوط به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است و مهرسنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان فرامین و سکه های نقره‌ای دوره صفوی آراسته شده است.
چینی خانه اردبیل
چینی خانه اردبیل
چینی خانه اردبیل

منطقه گردشگری رباط

شاید کمتر کسی در خوزستان پیدا شود که نام روستای زیبای گردشگری رباط در شهرستان باغملک را نشنیده باشند یا به آنجا نرفته باشد.
رباط حضرت سلیمان نام روستایی زیبا در ۱۵کیلومتری شرق شهرستان باغملک بخش مرکزی و دهستان منگشت در حاشیه رودخانه ابوالعباس است.
رباط در دامنه منطقه ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده که رودخانه مواج و سرد ابوالعباس از کنار آن می‌گذرد و مکان فرح بخش و زیبایی را ایجاد کرده است.
رودخانه زرد، شالیزارهای برنج ، کوه‌های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف در دوردست‌ها و شکوفه درختان بادام این روستا را به تفرجگاهی منحصر به فرد در خوزستان تبدیل کرده است.
روستای گردشگری رباط که در شرق روستای بختگان ابوالعباس و روستای چیدن قرار دارد با وجود درختان متنوعی نظیر بلوط، بن و کلخونگ، باغ‌های انار، انگور و آلوسیاه دارای طبیعتی خاص و دلپذیر می‌باشد.
علاقمندان دیدار این روستای زیبا از شهر باغملک به سمت رباط حرکت می‌کنند و در دره سبز پیش رفته و به این منطقه خوش آب و هوا قدم می‌نهند.
منطقه گردشگری رباط علاوه بر جاذبه‌های طبیعی دارای جاذبه‌های مذهبی نظیر امامزاده حضرت سلیمان است که وجود این زیارتگاه در این روستای گردشگری یکی دیگر از دلائل بازدید گردشگران می‌باشد.
منطقه گردشگری رباط
منطقه گردشگری رباط
منطقه گردشگری رباط
منطقه گردشگری رباط

سنگی عجیب در اسپانیا

‏سه ساختار سنگی در آندالوسیا در جنوب اسپانیا وجود دارند که مربوط به عصر نوسنگی و برنز می‌شوند و به نام‌های منگا ‏‎(Menga)‎‏ و ویرا ‏‎(Viera)‎‏ و ‏Tolos El Romeral‏ شناخته شده هستند. این ساختار‌های سنگی شامل بلوک‌های سنگی بزرگ ‏می شوند که اتاقکی را ایجاد کرده اند که در گذشته مرده‌ها را در آنجا دفن می‌کردند. این ساختارهای سنگی در سراسر جهان ‏یافت می‌شوند اما ساختارهای سنگی آنتکوئرا ‏‎(Antequera)‎‏ بزرگترین ساختار باستانی از این نوع در اروپا به شمار می‌‏رود.بغیر از این دولمان‌ها ( اتاقک‌های سنگی ) ، ...ادامه مطلب دو سازه طبیعی دیگر نیز به نام‌های ‏Pena de los Enamorados‏ و ‏El ‎Torcal‏ ، دو ساختار کوهستانی هستند که در کنار این اتاقک‌ها به ثبت رسیده اند. ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏
سنگی عجیب در اسپانیا
سنگی عجیب در اسپانیا
سنگی عجیب در اسپانیا
سنگی عجیب در اسپانیا

هتل‌های یخچالی

این بنا در ابتدای جنگ جهانی اول توسط راه آهن بزرگ شمالی ساخته شد. هتل‌های یخچالی در کنار دریاچه سویفت (Swift) کنونی که توسط کوه‌های راکی احاطه شده است قرار دارد. این بنا مانند کلبه‌های سوئیسی است و مانند دیگر بناهای لیست دارای لابی است که محور ساختمان است، سه طبقه با ستون‌های چوبی، بالکن داخلی و یک شومینه مخروطی شکل که در واقع از سقف آویزان است.
وبسایت این مجموعه بیان می‌کند که اتاق‌ها روستایی و کاملا راحت هستند و "سبک قدیمی جهان در آن برای هم خوانی با محیط رعایت شده است" که در واقع این معنی ...ادامه مطلب را می‌دهد که هیچ تلویزیون یا تهویه مطبوعی درکار نیست. می‌توانید عصرها از یخچال‌ها دیدن کنید، ماهیگیری کنید و در کنار همه اینها از کوه‌های راکی لذت ببرید. قطعا این بنا تصادقی رتبه 2 را نیاورده است.
هتل‌های یخچالی
هتل‌های یخچالی
هتل‌های یخچالی
هتل‌های یخچالی

پارک هزاره

پارک زیبای هزاره با حدود نود و نه هزار متر مربع مساحت در اطراف دریاچه میشیگان قرار دارد. در سال ۱۹۹۷ میلادی اقدامات لازم برای طراحی یک پارکینگ زیرزمینی و مکانی جدید برای اجرای موسیقی آغاز شد و در سال ۲۰۰۴ با حضور ۳۰۰۰۰۰ نفر افتتاح شد.
این پارک از قسمت‌های زیادی تشکیل شده است :
آبنمای کرون
این آبنما توسط هنرمند اسپانیایی Jaume Plensa طراحی شد و دارای دو برج ۱۵٫۲ متری از جنس آجر و شیشه است که زیر هر کدام یک استخرکم عمق با گرانیت سیاه است که تصویر دو برج بر روی آن‌ها منعکس می‌شود. مطمئنا ...ادامه مطلب این مکان مورد علاقه کودکان می‌باشد.
دروازه ابری
این دروازه لوبیا شکل توسط طراح هندی آنیش کاپور در بخش مرکزی پارک ساخته شد. ابعاد اینسازه ۲۰*۱۳*۱۰ و وزن آن ۱۱۰ تن است. این دروازه که شبیه به یک قطره جیوه است در قسمت بالایی منعکس کننده ساختمان‌های بلند روبروی خود است و در قسمت پایین قسمتی از پارک را نشان می‌دهد.
عمارت جی پریتزکر
این عمارت برای برگزاری کنسرت‌ها توسط فرانک گری معمار کانادایی در فضای باز پارک طراحی شد. این مجموعه دارای ۴۰۰۰ صندلی ثابت و یک فضای سبز با حدود ۸۸۰۰ متر مربع مساحت می‌باشد که در حدود ۷۰۰۰ نفر را می‌تواند در خود جای دهد. سیستم آکوستیک تعبیه شده بر روی سن به طور خلاقانه طراحی شده است که صدا را مانند تالار‌های سرپوشیده منتشر می‌کند.
تئاتر هریس
این مکان در قسمت شمالی پارک واقع شده و برای اجرای تئاتر، گروه‌های موسیقی و اجرای رقص توسط گروه معماری HBRA طراحی و ساخته شده است.
مرکز دوچرخه مک دونالد
مرکز دوچرخه سواری این پارک در قسمت شمال شرقی قرار دارد و ۳۰۰ فضای پارک دوچرخه دارد. این فضا امکاناتی مثل اجاره دوچرخه، تعمیر و پارک آن دارد. همچنین فست فود مک دونالد نیز برای پذیرایی مهمانان در این فضا قرار دارد.
پل بی پی
پل بی پی پارک هزاره را به میدان Daley Bicentennial وصل می‌کند. این پل مارپیج توسط معمار فرانگ گری طراحی شده است و با استیل ضد زنگ پوشیده شده است.
پارک هزاره قسمت‌های زیاد دیگری نیز شامل می‌شود که بازدید آن‌ها برای توریستان امریکا خالی از لطف نخواهد بود
پارک هزاره
پارک هزاره
پارک هزاره
پارک هزاره

بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا

قدمت منطقه ورسای به هزار سال پیش باز می‌گردد، از دهکده‌ی ورسای برای شکارگاه استفاده می‌شده است تا زمانی که لویی سیزدهم در زمان پادشاهی خود بنایی را در این منطقه ساخت. بعد از او لویی چهاردم، به دنبال ساخت بنایی با شکوه برای دوری از شهر و جمع کردن ارکان سلطنتی دستور ساخت کاخی به نام ورسای را در این منطقه داد. تا قبل از ورسای، کاخ لوور اقامتگاه سلطنتی فرانسوی‌ها بود، اما لویی چهاردم سرنوشت ورسای را تغییر داد. کاخ‌ها از سال‌های دور محل زندگی پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی بوده‌اند، کاخ ورسای نیز از این ...ادامه مطلب قاعده مستثنی نبوده است. این کاخ از سال ۱۶۸۲ تا ۱۷۸۹ محل اقامت پادشاهان فرانسه بود. در آن زمان خانواده‌ی سلطنتی به اجبار کسانی که انقلاب کردند به این کاخ آمدند.
کاخ ورسای شامل قسمت‌های مختلفی است.
عمارت شاه
در این بخش از کاخ شما طراحی‌های ظریف ایتالیایی را روی تالارها و دیوارها می‌بینید. این عمارت دارای هفت سالن است که طرح‌های آنها از منظومه‌های آسمانی و الهه‌های رومی تاثیر گرفته اند.
عمارت ملکه
این قسمت از کاخ با گذر زمان شاهد زندگی ۳ ملکه فرانسوی بوده است، نکته‌ی جالب درباره این بخش تقارن آن با عمارت شاه بوده است. هر دوی این عمارت‌ها دارای ۷ سالن بوده اند. جزئیات این عمارت‌ها برای ساعت‌ها ذهن شما را درگیر می‌کنند، همه چیز با گذر زمان اصالت خود را حفظ کرده اند.
کاخ‌های جانبی
در مجموعه ورسای کاخ‌های دیگری نیز وجود دارند که گراند تریانون و پتیت تریانون از معروفترین آنها هستند.
باغ‌های کاخ
یکی از زیباترین باغ‌ها و فضاهای سبز دنیا را می‌توانید در قسمت جنوبی کاخ ورسای ببینید. پیشنهاد می‌کنیم اگر به تماشای این مجموعه رفتید ساعاتی را در فضای سبز اینجا قدم بزنید و از مجسمه‌های مرمری زیبا، فواره‌های دیدنی و حوض‌های تماشایی عکاسی کنید.
باغ‌های کاخ ورسای
کار هیجان انگیز دیگری که می‌توانید در اینجا انجام دهید اجاره کردن لباس‌های سلطنتی، پوشیدن آنها و عکاسی در این کاخ است،
بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا
بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا
بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا
بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا

شهر تاریخی رومانی

بزرگترین دانشگاه رومانی در کلوژ-ناپوکا واقع شده که به عنوان پایتخت غیر رسمی منطقه‌ی تاریخی ترانسیلوانیا نیز شناخته می‌شود. قدمت این شهر به زمانی قبل از مهاجرت رومن‌ها برمی گردد و یکی از مراکز هنر و فرهنگ رومانی به شمار می‌رود. این شهر خانه‌ی جمعیت کثیری از مجارستانی‌ها می‌باشد و دارای مجسمه ای است که به افتخار پادشاهی مجارستانی ساخته شده است. کلیسای گوتیک سنت مایکل منسوب به قرن چهاردهم دارای بلندترین برج کلیسا در رومانی می‌باشد. موزه‌ی ملی هنر نیز که در یک کاخ واقع شده در این شهر قرار دارد و شامل ...ادامه مطلب مجموعه‌ی بزرگی از آثار هنرمندان رومانیایی است.
شهر تاریخی رومانی
شهر تاریخی رومانی
شهر تاریخی رومانی
شهر تاریخی رومانی

مجموعه غارهای گورهام

صخره‌های شیب دار سنگ آهک در شرق صخره گلیبرت شامل چهار غار می‌شود که آثار فسیلی و باستانی داخل آن نشان می‌‏دهد این مکان تقریبا بیش از 125000 سال محل زندگی انسان‌های اولیه غارنشین بوده است. این غارها آخرین جاهایی هستند که ‏اثبات شده انسان‌های اولیه در آنجا زندگی می‌کردند. پس از آن ، انسان هایی با شکل و شمایل امروزی ( از لحاظ آناتومی ) تنها ‏کسی هستند که آثار زندگیشان در جاهای مختلف دیده می‌شود. ‏‏ ‏ ‏ ‏
مجموعه غارهای گورهام
مجموعه غارهای گورهام
مجموعه غارهای گورهام

ساحل پولیهوا

برای رسیدن به این ساحل، گردشگران باید از مسیر بزرگراهی به نام پولی هوا سمت شمال شهر لانای را در پیش گرفته و با عبور از منظره اسرارآمیز باغ خدایان به این ساحل برسند. شدت بسیار بالای گرما در این منطقه شبه بیابانی به قدری است که گردشگرانی که با اتومبیل‌های بدون سقف در آن حرکت می‌کنند را به شکل گوجه‌های آفتاب سوخته در می‌آورد.
با این وجود، سطح شنی این ساحل هنوز هم یاد آورد نوازش لایه‌های زلال و شفاف آب‌ها است که روزگاری دانه‌های ریز و لغران آنرا به این سو و آن سو می‌غلتاندند. آفتاب سوختگی در این ساحل بیابانی شاید به تصور روزگرانی غریب بیارزد.
ساحل پولیهوا
ساحل پولیهوا
ساحل پولیهوا
ساحل پولیهوا

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم