درباره من

مطالب من

تنگ سولک (سروک)، بهمئی

نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سیلابها از کوه پیدا شده است به آن اطلاق می‌شود و سولک هم گویا بخاطر درختان سروی است که در این تنگه روئیده است و این کاف انتهای سولک نباید به معنی تصغیر باشد چون سروهای این تنکه همگی بلند، تنومند و کهنسال هستند و برخی را که شخصا دیده ام مطمئنا عمری چند ساله دارند. چون مردم محلی به سرو، سول می‌گویند، این تنگه به نام تنگ به نام سولک معروف شده است. این تنگ، از تنگ‌های بسیار مهم، طویل و وسیع موجود در رشته کوه حاتم است که در انتها و از سمت غرب به تنگ مهمتری ...ادامه مطلب به نام ماغر متصل می‌شود.
در این تنگه بر روی چهار سنگ جدا شده از کوه نقوش و کتیبه هائی از دوره الیمائی(اشکانی) حجاری شده است.این نقوش در ۱۲ کیلومتری شمال شهرستان بهمئی، در بخش مرکزی لیکک و در مسیر جاده تنگ ماغر بر صخره ای از کوهپایه‌های زاگرس واقع شده است و در تنگه سروک ۴ نقش برجسته وجود دارد که در آنها تاجگذاری چند پادشاه الیمائی به تصویر در آمده است و در این نقش برجسته‌ها که بر روی ۴ قطعه سنگ جداگانه حجاری شده،۳۳ نقش انسان، ۴ نقش اسب،۲ نقش حیوان درنده،۲ نقش حیوانی شبیه بزغاله و۳ نقش عقاب به چشم می‌اید مسیری که با عبور از آن می‌توان به محل نقش برجسته‌های تنگ سروک راه یافت، جاده باستانی سنگ فرش شده ای است که محققین این محل را به محراب خدایان کهن و عبادتگاه شکوهمند اقوام عیلامی می‌دانند. از ویژگی‌های بارز نقش برجسته‌های تنگ سروک، نمایش تصویر کامل انسانی است شبیه به نقش برجسته‌های بجای مانده از دوران اشکانیان. این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۳۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در این مکان سه ستون سنگی یکپارچه و بلند دیده میشود که بر روی آنها نقش افراد مختلف در حالت‌های گوناگون حجاری شده اند و میتوان آنها را از لحاظ زیبایی با نقوش برجسته تخت جمشید مقایسه کرد . هر یک از این ستونها به خط نوشته هایی آراسته هستند که نشان دهنده خطوط باستانی است. در جبهه شمالی دو نقش برجسته در بالا و پایین قرار دارد که پادشاه را در حالی بر تخت نشسته نشان میدهد ودر پایین تخت نیز پرندگانی با نقش عقاب کندهکاری شدهاند. نقش دیگر، اجتماع درباریان را در طاق تخت سلطنت نشان میدهد. در این نقش سر همه درباریان برهنه است. جبهه جنوبی دو نیایشگر را نشان میدهد که اولی روی سکوی جلوی یک آتشدان کوچک و نیایشگر دوم پشت سر اولی درسطحی پایینتر ایستاده است.در جبهه غربی نقش برجسته دو مرد با نمای روبه رو با بازوان گشاده نشان داده شده است. در لبه صخره ، نقش برجستهای وجود دارد که بزرگتر از هر نقش دیگر تنگ سروک است. در جبهه شمالی نقش برجسته دو سرباز با نیم تنه بلند ساده، شلوار و صندلی دیده میشود که غلاف پهنی در طرف چپ حمایل دارند و ظاهراً گرز یا کوپال با سری خمیده ای را دارا می‌باشند .
تنگ سولک (سروک)، بهمئی
تنگ سولک (سروک)، بهمئی
تنگ سولک (سروک)، بهمئی

کاروانسرای دیرگچین

کاروانسرای دیر گچین، کاروانسرایی قدیمی است که در نزدیکی شهر ری واقع است.
این کاروانسرا با عنوان مادر کاروانسراهای ایران در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. قدمت این کاروانسرا به دوران سامانی و صفویه می‌رسد.
یکی از دلایل نام نهادن کاروانسرای دیر گچین به عنوان مادر کاروانسراهای ایران [کاروانسرای دیر گچین، مادر کاروانسراهای ایران]، وجود کلیه مایحتاج مسافرین از جمله: مسجد، آسیاب، حیات خلوت، حمام و توالت عمومی در داخل کاروانسرا است.
این کاروانسرا دارای 6 برج است که 4 برج در گوشه‌ها و 2 برج نیمه مدور در طرفین ورودی قرار دارد.
کاروانسراى دیر گچین، بین راه شرق به غرب کاروانیان واقع شده بود، که به نام‌هاى قصرالجعین، قصر گچ، دیر گچین، قلعه دیر، دژ کردشیر معروف بوده است.
پایه‌هاى این کاروانسرا متعلق به یک آتشکده در دوران ساسانى بوده که در زمان صفویه از قلعه به کاروانسرا تغییر کاربرى یافته است.
این کاروانسراى چهار ایوانه به دلیل وزش بادهاى کویرى در ضلع شمال شرقی، جنوب غربى احداث شده است.
وسعت محوطه کاروانسراى دیر گچین به 12 هزار متر مربع مى‌رسد که بناى کاروانسرا با وسعتى حدود 8 هزار متر مربع در میان آن احداث شده است.
این بناى قدیمى داراى 43 حجره، ایوان شاه نشین، حیاط خلوت و 8 شترخانه، داراى منظر شاهى و 2 مغازه براى نگهدارى کالا، حمام و مسجد است.
کاروانسرای دیرگچین در دوره‌های مختلف از جمله دوران صفویه و قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.
با توجه به قدمت، وسعت و اهمیت آن که در بیشتر منابع و متون به عنوان مادر کاروانسراهای ایران از آن نام برده شده است و با توجه به طرح احداث جاده اصلی گرمسار به قم که از نزدیکی این بنا می‌گذرد، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تصمیم گرفت این کاروانسرا را به مکان توریستی و گردشگری تبدیل کند.
کاروانسرای دیرگچین
کاروانسرای دیرگچین
کاروانسرای دیرگچین
کاروانسرای دیرگچین

نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

از فیروزآباد به سمت شیراز که حرکت کنید، در موازات جاده و در سمت راست رودخانه‌ی تنگاب، بر روی کوه، نقش برجسته ای به طول هفت متر و به بلندای تقریبی 4 متر از کف رودخانه، کنده شده است.
در این نقش، مراسم تاج گذاری اردشیر بابکان دیده می‌شود و مظهر میترا(مهر) حلقه‌ی قدرت را به اردشیر، ارزانی می‌دارد. پشت سر اردشیر، کودکی وجود دارد که احتمالاً ولیعهد، یعنی شاپور اول است و سه نفر از بزرگان در کنار این کودک به حالت احترام ایستاده اند. در این اثر، کتیبه ای بین اردشیر بابکان و مظهر میترا وجود دارد که حروف ...ادامه مطلب آن محو شده است.
▪️نقش برجسته جنگ تن به تن (نقش پیروزی)
در فاصله‌ی دو کیلومتری نقش برجسته تنگاب و در همان سمت کوه، نقش برجسته‌ی دیگری با هجده متر طول و تقریبا چهار متر ارتفاع - که در اصل شش متر بوده - وجود دارد که به نقش برجسته "جنگ تن به تن" یا "دف و چنگ" مشهور و از سده‌ی سوم میلادی به جای مانده است. این نقش برجسته در سه قسمت و از شش نفر شکل گرفته است؛ یکی از آنها اردشیر بابکان است که با نیزه ای "اردوان پنجم" آخرین پادشاه اشکانی را سرنگون می‌سازد.
تصویر دوم ولیعهد شاپور، وزیر ارشد اردوان یعنی "دادبنداد" را از پای در آورده و در تصویر سوم، پیشکاری با جنگجویی اشکانی، دست به گریبان شده و او را از روی اسب به زیر می‌کشد.
این نقش برجسته، بزرگترین و مهم‌ترین نقش برجسته‌ی دوره ساسانی بوده و از لحاظ هنری بسیار ظریف و ارزنده است. موها، ریشها، زره جنگجویان و یراق اسبان با دقت و زیبا ترسیم شده اند.
در میان مردم منطقه، این نقش برجسته، به نقش رستم مشهور است که با نقش رستم شیراز تفاوت دارد.
نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان
نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان
نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان
نقش برجسته تاجگذاری اردشیر بابکان

گرمابه حضرت

این حمام که مابین مسجد جامع و امامزاده یحیی در سمنان قرار دارد، درزمان سلطنت ابوالقاسم با برخان پادشاه تیموری (در سال ۸۵۶ ه.ق‌) و به دستور وزیر وی خواجه غیاث الدین‌بهرام سمنانی ساخته شده است‌. این بنا در زمان مظفرالدین شاه قاجار (در سال ۱۳۱۲ ه.ق‌) و به دستور حاج‌ملاعلی حکیم الهی دانشمند معروف تعمیر و تجدید بنا شد.
ساختمان حمام مشتمل بر سه قسمت رختکن یاسر بینه‌، گرمخانه و خزانه است‌. یکی از قسمت‌های جالب توجه این حمام سر در زیبا و کاشیکاری شده آن‌است‌. در بالای در ورودی‌، اشعاری به خط نستعلیق ...ادامه مطلب خوانا و استادانه نوشته شده‌است‌. حمام پهنه از موقوفات‌مسجد جامع سمنان است و سازمان میراث فرهنگی استان‌، پس از باز پیرایی آن در سال ۱۳۷۳ آنرا به عنوان موزه مردم شناسی بازگشایی کرد .
گرمابه حضرت
گرمابه حضرت
گرمابه حضرت

کوه خواجه سیستان با معماری شگفت انگیز

ارنست هرتسفیلد، باستان‌شناس و ایران‌شناس آلمانی، این مجموعه را تخت جمشید خشت و گلی می‌نامد؛ مجموعه‌ی آثار باقی‌مانده از دوران مختلف تاریخی در ایران که در سال ۱۹۱۶ توسط «اورل اشتین»، باستان‌شناس انگلیسی کشف شده است.

این کوه که تنها عارضه‌ی طبیعی سیستان است، در دریاچه‌ی هامون قرار دارد و در هنگام پرآبی دریاچه چون جزیره‌ای در میان آن نمایان است. نام قدیم این کوه اوشیداست که در پارسی میانه معنی «ابدی» دارد.

کوه خواجه چون کلکسیونی از دوران مختلف تاریخ، یادگارهایی در خود دارد؛ آتشکده‌ای ...ادامه مطلب که بنا به یافته‌ها قدمت آن به سده‌ی یکم پس از میلاد بازمی‌گردد؛ مقبره‌ی خواجه و آثار باقی‌مانده از دوران اشکانی و ساسانی که دوران شکوه این کوه است و تنها نمونه‌ی باقی‌مانده‌ی دژشهرهای دوره‌ی اشکانی در ایران به شمار می‌آید.

اگر قصد بازدید از این کوه را دارید حتماً با یک راهنما به آن مراجعه کنید، آثار آن آنقدر متنوع و گسترده است که به تنهایی از پس شناخت آن برنخواهید آمد. گورستان موجود بر روی این کوه نیز بسیار دیدنی و شامل قبوری با سنگ‌های خاص و عجیب است.
کوه خواجه سیستان با معماری شگفت انگیز
کوه خواجه سیستان با معماری شگفت انگیز

گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا

گنبد نصفه‌نیمه در واقع صخره گرد و گنبدی شکلی است که حدود 1.5 کیلومتر ارتفاع دارد و کوهنوردهای هیجان دوست و نترس به صعود و رسیدن به قله آن علاقه بسیاری دارند. برای رسیدن به نوک قله مسیری به اندازه 17 کیلومتر که حدود 12 ساعت زمان می‌برد را باید طی کنید. در انتهای این مسیر تعیین شده، باید به جای وسایل صخره نوردی با کمک کابل‌های فلزی از تخته سنگ‌های عمودی که حدود 122 متر ارتفاع دارد، عبور کنید. منظره ای که از این بالا شاهد آن هستید، می‌تواند دلیلی برای غلبه بر ترس این صخره نوردی بسیار ترسناک باشد. از ...ادامه مطلب آن بالا می‌توانید دره بسیار سرسبز یوسمتی و آبشارهای زیبا را تماشا کنید.
گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا
گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا
گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا
گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا
گنبد نصفه‌نیمه – پارک ملی یوسمتی – کالیفرنیا

رستوران ژاپنی

سائو پائولو 2010
طراح: mas studio, nurad vito architecture office
ویرایش: حسین سفری
رستوران ژاپنی "دریاچه" با طراحی مدرن و ساده بر روی دریاچه ای کوچک و زیبا در میان درختان انبوه و سرسبز در شهر "سائو پائولو" برزیل قرار دارد و در سال ٢٠١٢ توسط گروه معماری "مس" با همکاری "نورآ د ویتو" در مساحت ٢٢٠ متر مربع طراحی و ساخته شده است؛
نزدیکترین تصوری که میتوان از یک رستوران ژاپنی داشت، ساختاری ساده و خالص است، نکته ای که در این پروژه نیز به چشم میخورد و از ترکیب شیشه و سازه ای فلزی بر روی ...ادامه مطلب دریاچه ای زیبا و کوچک، حجمی شفاف و ساده شکل گرفته است که با احترام به طبیعت زیبای اطراف احساس معلق بودن بر روی دریاچه را تداعی میکند...
طراحی داخلی نیز همچون حجم و طراحی خارجی، بسیار ساده است و به استفاده از مبلمان و دکوراسیونی ساده و کاربردی اکتفا شده است تا تنها محیطی ایجاد شود که به واسطه دیوار‌های شیشه ای و چشم انداز ١٨٠ درجه که فراهم شده است، میهمانان همراه با صرف غذا از طبیعت رویایی اطراف بیشترین لذت را ببرند.
رستوران ژاپنی
رستوران ژاپنی
رستوران ژاپنی
رستوران ژاپنی

عجیب‌ترین روستاهای ایران

ماخونیک نام روستایی است از توابع بیرجند در استان خراسان‌جنوبی؛ این نقطه از ایران به‌واسطه قدکوتاه بودن بیشتر ساکنانش به لی‌لی پوت ایران مشهور است. ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان است. روستای لی‌لی‌پوتی ایران شهرت و آوازه‌اش را از زنان و مردان کوتاه قامت خود دارد که شب‌ها، زیر سقفی کوتاه‌تر از سقف خانه‌های ما چشم می‌بندند و صبح‌ها، از چهارچوب‌هایی کوتاه‌تر از چهارچوب‌های خانه‌های ما پا بیرون می‌گذارند.
این روستا که از توابع اسفراین است ، اکثریت افراد در این روستا مادرزادی نابینا به دنیا آمده‌اند. اما نکته عجیب در این بین این‌که حیوانات اهلی نیز همانند گاو و گوسفند و حتی گربه‌ها در این روستا نابینا به دنیا می‌آیند .
روستای بی‌زمان
روستای ایستا از توابع طالقان یکی از روستاهای ایران است؛ روستایی که در آن زمان ایستاده است. این روستا جایی است که هیچ‌گونه امکانات دنیای جدید را نمی‌پذیرند و بدون آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و... زندگی می‌کنند.
ساعت مچی و دیواری در محل زندگی اهالی این روستا وجود ندارد و سیمان و آهن در معماری خانه‌های آنان به کار نرفته است. آنان به نحو اسرارآمیزی از مردم فاصله می‌گیرند و کمتر کسی را به خانه خود راه می‌دهند. حتی شایع است که می‌گویند اهالی این روستا شناسنامه ندارند و جزو جمعیت آماری ایران هم محسوب نمی‌شوند.
روستایی که به لاتین می‌نویسند
اما بدون شک عجیب‌ترین روستای ایران روستای زرگر است. اهالی این روستا هم ایرانی‌اند هم اروپایی ، مردم روستای «زرگر» زبان مادری‌شان «رومانو» است؛ داستان زبان رومانو بیشتر شبیه افسانه است. زرگری‌ها خودشان هم دقیقا نمی‌دانند متعلق به کجای جهان هستند و چه شد که به ایران آمدند و شدند رومانوی کشاورز ایرانی که به زبان ترکی هم مسلط است، این مردم همه‌شان به زبان رومانو حرف می‌زنند و به لاتین می‌نویسند.
عجیب‌ترین روستاهای ایران
عجیب‌ترین روستاهای ایران

«غار کرکس» به‌عنوان طولانی‌ترین غار شرق کشور معرفی شد.

غار" کرکس" به عنوان به طول 750 متر واقع در روستای بزنگان به عنوان طولانی‌ترین غار در شرق کشور معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حمید صالحی در نشستی خبری در رابطه با بررسی دستاوردهای هیئت غارنوردی متشکل از کشورهای لهستان، رومانی، بلغارستان که اقدام به اکتشافات و نقشه برداری "غار کرکس" در منطقه بزنگان داشته‌اند، اظهار داشت: اکسپدیشن بین المللی جستجو دارای ابعاد مختلف و ناشناخته‌ای است که یکی از مزایای اکسپدیشن بین المللی و غارنوردی درحوزه مدیریت بحران است.

مدیرکل محیط ...ادامه مطلب زیست خراسان رضوی افزود: غارنوردان و غار شناسان تنها افرادی هستند که می‌توانند در مواقع بروز خطر عملیات امداد و نجات انجام دهند.

صالحی تصریح کرد: خوشبختانه در خراسان رضوی جلسات کاربردی و عملیاتی در رابطه با ورزش غارنوردی از سوی اداره کل محیط زیست خراسلان رضوی برگزار می‌شود و در این راستا این استان پیشگام است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور محیط زیست را از جمله مقوله‌هایی می‌دانند که می‌تواند سبب خروج انزوای سیاسی شود،گفت: ورود افراد متخصص در رشته‌های مختلف زیستی از کشورهای اروپایی به کشور نشان دهنده‌گشوده شدن درهای کشور به روی دنیا است.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به این مطلب که هیئت غارنوردی متشکل از 7 نفر از کشورهای لهستان، رومانی، بلغارستان هستند که این افراد به منظور بررسی و اکتشاف و نقشه برداری از غارهای شرق کشور 31 شهریور وارد مشهد مقدس شدند که در قالب این اکتشاف از غار"کرکس" واقع در روستای بزنگان به طول 750 متر به عنوان طولانی‌ترین غار معرفی شد.

صالحی عنوان‌کرد: در این تیم 5نفر از کشور بلغارستان، یک نفر از کشور لهستان و یک نفر از کشور رومانی به مدت هشت روز اقدام به بازدید، نقشه‌برداری از غار کرکس را انجام داغده‌اند که نتایج حاصل از این بررسی در ابعاد مختلف متعاقبا از سوی این تیم به کشور اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این تیم غارنورد علاوه بر بررسی غار کرکس از غار نمکی اسلام قلعه در 60کیلومتری جنوب مشهد و غار بتون واقع در شهرستان سرایان در خراسان جنوبی که به عنوان عمیق‌ترین غار شرق کشور است نیز بازدید و به بررسی اقلیم و نقشه برداری از غار بتون سرایان داشته‌اند.

وی با بیان اینکه غارهای دارای اهمیت بسیار زیادی است چرا که سرچشمه 30 درصد آبهای شیرین از غارها است،گفت: در کشور باید به غارها توجه شود چرا که کشور با بحران کم آبی رو به رو است.

عضو انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی با بیان اینکه خراسان بزرگ در رابطه با غارنوردی دارای سابقه طولانی است، خاطرنشان‌کرد: نخستین کار مدون در حوزه غار نوردی در سال 1311 توسط مرحوم خورشیدی در غار مغان مشهد مقدس انجام شد.
«غار کرکس» به‌عنوان طولانی‌ترین غار شرق کشور معرفی شد.

برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی

برداشت محصول پنبه از شهرستان‌های مانه و سملقان را نشان می‌دهد که در حدود 5500 کیلومتر از اراضی را زیر کشت دارد.
به گزارش ایرنا، پیش بینی می‌شود در سال 94 این برداشت به 14 هزار و 300 تن برسد.همه ساله برداشت پنبه از سطح مزارع خراسان شمالی از اوخر مهر ماه آغاز و تا اواخرآبان ماه ادامه پیدا می‌کند.
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی
برداشت پنبه از مزارع خراسان شمالی

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم