درباره من

مطالب من

توتن چیست؟

برای تعریف توتن باید اول از همه با نی ای که از آن ساخته میشود آشنا شد.
توتک:این نی تو خالی بوده وطول ان گاه به 5متر هم میرسید این خصایص باعث گردیده تا از ان برای ساخت توتن استفاده نمایند.این نی قابلیت سالها ذخیره کردن را داشته تا مردم بتوانند در فصولی که نی نمی‌روییده از ان برای ساخت توتن استفاده ... ادامه مطلب
توتن چیست؟

دریاچه هامون

دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است.
نام دریاچه هامون در اوستا کانس اویا، در پهلوی کیانسی و در شاهنامه فردوسی زره آمده‌است. دریاچه هامون با حدود 1800 کیلومترمربع وسعت، بزرگ‎ترین حوضه دریاچه‎ای خاور ایران است که از سه حوضچه اصلی یوزک، صابری و هیرمند تشکیل شده است.
این حوضچه‌ها در فصول کم باران و در زمان بادهای 120 روزه از هم جدا و در زمان‎های پرباران، دریاچه واحدی را تشکیل می‎دهند.
رودها و آبراهه‎های زیادی به این دریاچه و باتلاق‎های اطراف ریخته می‎شود که از میان آنها، رود هیرمند بیشترین آبدهی را دارد. هیرمند در ایران و بخشی از صابری در افغانستان است.
از نگاه ریخت‎شناسی، دریاچه‎ها از سه بخش تشکیل شده ‎است:
دریاچه‎های دائمی، که بیشترین سطح را با ژرفای بیشینه حدود 11 متر دارد. دریاچه‎های فصلی، که بصورت نوار به نسبت باریکی پیرامون دریاچه‎های دائمی قرار دارند. کفه‎های گلی و باتلاق‎ها، که بیشتر در حاشیه خاوری و جنوب خاوری دریاچه‎ها توسعه دارند
در دشت سیستان یک سری فرورفتگی‌ها و چاله‌های طبیعی وجود دارد که در ماه‌های مختلف به دریاچه و باتلاق و نیزار تبدیل می‌شود و به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم می‌شود.
وسعت کل هامون‌ها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران است.
از دیدگاه زمین‎شناسی، دریاچه یا مجموعه دریاهای هامون بخشی از بلوک ساختاری هیلمند (هلمند) افغانستان دانسته شده که در خاور گسل شمالی – جنوبی هریرود قرار دارد.
اما داده‎های منطقه‎ای نشان می‎دهد که دشت زابل بخشی از فرونشست داری‎رود افغانستان است که نقاط پست آن مانند دریاچه‎های هامون، پایانه و محل انباشت بخشی از روان‎آب‎های هندوکُش و آبراهه‎های سرچشمه گرفته از خاک ایران است. ... ادامه مطلب
دریاچه هامون

منطقه باستانی خربز یا خربس

در پانزده کیلومتری شهر قشم، در مسیر راهی که به منطقه باستانی خربز یا خربس و سپس به بندر سوزا منتهی می‌شه، یک رشته کوه طولانی وجود داره که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار داره. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه‌های غار مانندی ممکنه که تعداد آن‌ها به نُه روزن در سه ردیف می‌رسه. در ریف بالا شش، در حاشیهٔ وسط دو و در پایین یک روزن تعبیه شده .
این غارها که از پدیده‌های کهن زمین شناختی به شمار می‌رن همراه با دیگر پدیده‌ها و کوه‌ها و خود جزیره قشم دنباله چین خوردگی‌های رشته کوه‌های زاگرس هستن که در هزاره‌های گذشته از زیر آب بیرون اومدن. این غارها از درون با مجموعه دهلیزها وتالارها و اتاق‌های متعدد و چشمه‌ها و روزنه‌های گوناگونی که رو به شمال و جنوب قرار دارن، مؤید حضور مردمانی از دوران‌های کهن در این جزیره هستند. پیداست که دست آدمیان به مرور زمان و به منظورکاربردهای گوناگون شکل و سیمای این غارها و دیواره‌های آنها رو دگرگون ساخته و مناسب نیازهای خود در آورده. در پشت روزنه ها، تالاری در دل صخره و سنگ حفر شده. سقف تالار مسطحه. این تالار محل به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت درگذشتگان، و به احتمال بسیار قوی مرکز پرستش «ایزدمهر» یا «میترا» بوده. بررسی اجمالی و جزئیات داخلیش، نشانگر احداث آن در دوره مادهاست. هم جواری این محل با شهر باستانی خربس نشون می‌ده که در دوره مادها یه تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره قشم وجود داشته. ... ادامه مطلب
منطقه باستانی خربز یا خربس

بندر گواتر

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان می‌رسد، بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته که چندصباحی است برای سرمایه گذاران کشورمان نامی آشنا گشته است. گواتر’، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین ... ادامه مطلب
بندر گواتر

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه شنبه 5 دی 94 - 18:28

ایران فوق العاده است
طبیعت زیبا، دشت‌های وسیع و سرسبز و هوای پاک از جاذبه‌های دیدنی شرق گیلان در خطه سرسبز گیلان است
برای دیدن تصاویر بیشتر به اینستاگرام زیر سری بزنید
https://instagram.com/omidphotographer

رامین مودب نیا

رامین مودب نیا یکشنبه 20 دی 94 - 23:34

ایووووول حتمن باید دیدنی باشه مخصوصا دریاهای جنوب که آرامش و انرژی خاصی دارن

کوروش آریا

کوروش آریا یکشنبه 9 اسفند 94 - 18:07

غروب دریا خیلی زیباست .

بندر گواتر

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا که شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاکستان می‌رسد، بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته که چندصباحی است برای سرمایه گذاران کشورمان نامی آشنا گشته است. گواتر’، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین ... ادامه مطلب
بندر گواتر

سفر پاییزی به جزیره شگفت انگیز قشم

به نظر من بهترین زمان سفر به جنوب از اواخر مهر تا آخر سال هست دوستانی که قصد سفر به جنوب دارند در شش ماه دوم سال به این منطقه زیبا مسافرت کنند
ما سفرمون با قطار بود ظهر از تهران سوار قطار شدیم فردا صبح ساعت هشت بندر عباس بودیم .
در بندر عباس دو تا اسکله بود یکی برای حمل باربه نام شهید رجایی و دیگری هم برای حمل مسافر به نام شهید حقانی .
پس از رسیدن به اسلکه شهید حقانی مستقیماً با استفاده از قایق‌های تندرو به سمت جزیره هرمز رفتیم. البته از اسکله حقانی می‌توان به صورت مستقیم به جزیره قشم نیز رفت . مدت زمان رسیدن به هرمز با قایق‌های تندرو حدود 1 ساعت و با قایق‌هایی به نام آذرخش برابر با نیم ساعت می‌باشد.
***توصیه : اگر برای خرید به قشم میروید حتما به بندر درگهان سربزنید .
***جاذبه‌های گردشگری قشم :
**غارهای نمکی
سقف غارها هم با قندیل‌های مرمری پوشیده شده است که منظره‌ای بسیار زیبا به‌وجود آورده‌اند. جریان آب نمک در کف غار نیز، از منظره‌های دیدنی غارهای نمکی جزیره قشم است. اگر توانستید، کمی نمک برای خودتان بردارید. محلی‌ها معتقدند نمک‌های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک برای تغذیه است. در ترکیب این نمک، عناصر دیگری مثل منیزیم هم، وجود دارد.

به همین دلیل به عنوان نمک طبی و بخصوص برای ورزشکاران حرفه‌ای، به صورت کپسول استفاده می‌شود. به عقیده پزشک‌ها، ماندن و تنفس کردن داخل غار نمکدان قشم، می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند..

**جنگل‌های‌حرا
آیا می‌دانید جنگل‌های حرا، آب شیرین کن‌های دریا هستند. جنگل‌های‌حرا در جزیره قشم، زیستگاه پرندگان مناطق گرمسیری هستند. این جنگل‌ها سالانه مسافران داخلی و خارجی زیادی را به جزیره می‌کشاند. جالب است بدانید، «حرا» درختی «آب‌شور زی» ا‌ست که هنگام مد آب دریا، در آب فرو می‌رود.
با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شور آب دریا را جذب و نمک آن را تصفیه می‌کند. درخت حرا، در حقیقت یک کارخانه آب‌شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است. برای دیدن این درختان منحصر به فرد باید به تنگه‌خوران که بین جزیره قشم و بخشی از استان هرمزگان (فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر) واقع شده است، بروید.

**لاک‌پشت‌های دریایی
اگر می‌خواهید این لاک پشتهای زیبا رو ببینید باید به ساحل شنی روستای «شیب دراز» در 45 کیلومتری شهر قشم، بروید.

**جزیره‌ی دلفین‌ها
جزیره مرجانی هنگام، که در قسمت جنوبی جزیره قشم قرار دارد، به علت شنا کردن دلفین در نزدیکی سواحلش، به جزیره دلفین‌ها مشهور شده است. آب‌های کناری ساحل هنگام، پر از ماهی‌های زیبای گوره‌خری است که در کمتر جایی از آب‌های کشور نمونه آن را می‌بینید.
این ماهی‌های کوچک، همیشه کنار ساحل در قسمت عمیق آب شنا می‌کنند. برای رفتن به این جزیره، باید ابتدا از خط ساحلی جنوبی جزیره قشم به روستای شیب‌دراز بروید و سوار قایق‌های مخصوصی شوید که شما را به گشت و گذار دور جزیره هنگام و دیدن دلفین‌ها می‌برند.

**جزایر شگفت‌انگیز ناز
جزیره «ناز» در نزدیکى سواحل شرقى قشم قرارگرفته و از ساحل حدود یک کیلومتر فاصله دارد. جزیره ناز از دو جزیره کوچک تشکیل شده است که بومیان منطقه به این دو جزیره، «دو کرده» می‌گویند. در این جزیره کسی سکونت نمی‌کند و فقط ماهیگیرهای محلی چند سایبان و مکان استراحتگاه در آن ساخته‌اند.
شگفتی جزیره ناز، در این است که کف آن کاملاً مسطح است و ساحل شنی ندارد و اطراف آن با دیواره‌هاى صخره‌اى که ارتفاع آن به 5 تا 10 متر می‌رسد، پوشیده شده است. در زمان جزر با پس‌روى کامل آب دریا، براى مدت کوتاهى باریکه‌اى از خشکى جزیره ناز به ساحل قشم را متصل مى کند.

**دره ستارگان
دره ستاره‌ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته توسط آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به‌صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین ۷ تا ۱۵ متری از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته‌های فسیلی است. مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌نها و ستونک‌های فرسایشی، آرک‌ها و تیغه‌ها و دیواره‌های نواری از جمله بخش‌هایی هستند که در این دره مشاهده می‌شوند.
به دلیل سست بودن جنس لایه‌ها، می‌توان انتظار داشت که پس از هر بارندگی شدید (که به ندرت اتفاق می‌افتد) تغییرات محسوسی در مورفولوژی دره صورت پذیرد.

... ادامه مطلب
سفر پاییزی به جزیره شگفت انگیز قشم

هامین

هامین فصلی است در منطقه بلوچستان که به خرما پزان معروف می‌باشد تلاش و کوشش باغداران خرما و کشاورزان بلوچ در به ثمر رساندن محصولات خرماییی و بسته بندی و ارائه آن به بازار را به زیبایی به تصویر می‌شود. ... ادامه مطلب
هامین

دختولوک قشم به عنوان دومین عروسک ملی ثبت شد.

سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم از ثبت ملی عروسک دُختُ لوک قشم به عنوان دومین عروسک ملی به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ثبت 1101 خبر داد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از هرمزگان، حمیدرضا محسن‌پور گفت: دُختُ لوک نمادی از هنرنمایی مادرانی است که بدون در اختیار داشتن امکانات خاص و در دنیایی ... ادامه مطلب
دختولوک قشم به عنوان دومین عروسک ملی ثبت شد.

سیستان عزیز

بفرمایید "قندک" ، خربزه‌ی بسیار شیرین دیربرداشت از بستر خشکیده‌ی مادر سیستان؛ هامون سخاوتمند. هدیه ای به مردم زحمتکش مظلوم قانعش... ... ادامه مطلب
سیستان عزیز

غار نمکی جزیره قشم

غار نمکدان قشم یکى از شاهکارهاى عالم خلقت است که نام آن به عنوان بخشى از ژئوپارک جزیره قشم که تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه محسوب مى‌شود، در لیست سازمان یونسکو و ژئوپارک‌هاى جهانى به ثبت رسیده است.
به گزارش ایسنا، بزرگترین غار نمکى جهان با ارتفاع 237 متر و طول بیش از شش کیلومتر با داشتن قندیل‌ها ... ادامه مطلب
غار نمکی جزیره قشم

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم