درباره من

مطالب من

ماجرای پل افسوس

در میان مجموعه ای از پل‌های جذاب و دیدنی در ونیز ایتالیا ، پل افسوس یکی از شناخته شده‌ترین های آنها در جهان است. این ‏پل مشهور بارها توسط عکاسان متعددی از سراسر جهان به تصویر کشیده شده است و از جاذبه‌های مهم شهر ونیز برای ‏گردشگران به شمار می‌رود. این پل سرپوشیده از سنگ آهک سفید ساخته شده و پنجره هایی ... ادامه مطلب
ماجرای پل افسوس

شهر تاریخی آسپندوس

آسپندوس نام یکی از شهرهای باستانی آنتالیاست که در فاصله چهل کیلومتری این شهر قرار گرفته است. این شهر به دلیل داشتن یک از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آمفی تئاترهای دنیا معروف است.
تاریخ شهر آسپندوس به قرن‌های زیادی قبل از میلاد می‌رسد و شواهد نشان می‌دهد این شهر ار اولین شهرهای جهان با سیستم ضرب سکه بوده ... ادامه مطلب
شهر تاریخی آسپندوس

پرنده ای با سبیل‌های چخماقی

پرنده ماهیخور سبیل دار بوگاینویل ممکن است در نام خود سبیل داشته باشد اما یک پرستوی خاکستری تیره با سیبیل‌های باشکوه است. پرستوی اینکا سبیل چخماقی سفیدرنگ دالی شکل از پر دارد. اما این سبیل منحصر به گونه نر این حیوان نیست و ماده‌ها نیز چنین سبیلی دارند. طول سبیل پرنده یک نشانه قابل اعتماد از وضعیت بدنی ... ادامه مطلب
پرنده ای با سبیل‌های چخماقی

دهکده موتووون

پلکانی سنگی و یک هزار و ۵۲ پله‌ای دسترسی به بالای این دهکده قرون وسطی را که بر فراز تپه قرار دارد را فراهم می‌کند. هرچه بیشتر صعود می‌کنید، محیط اطراف نیز قدمت بیشتری می‌یابد. این دهکده با ۹۸۳ نفر جمعیت به دره “میرنا ریور” در شمال “ایستریا” مشرف است. می‌توانید از کنار دیوارهایی که قدمت آنها به قرن سیزدهم ... ادامه مطلب
دهکده موتووون

قدیمی‌ترین دانشگاه جهان کجا قرار دارد؟

قدیمی‌ترین دانشگاه جهان« القرویین» است که در شهر فاس مراکش قرار دارد. فاس سومین شهر مراکش از نظر جمعیت است اما قدیمی‌ترین شهر این سرزمین به شمار می‌رود و در حال حاضر یکی از میراث جهانی یونسکوست.
در پشت دیوارهای بلند شهر قرون وسطی، جادویی از زندگی‌های کهن وجود دارد که برای کشف آن باید در خیابان‌های ... ادامه مطلب
قدیمی‌ترین دانشگاه جهان کجا قرار دارد؟

جزیره‌ای که موجب الهام «نظریه تکامل» به داروین شد

نوزدهم آوریل ۱۸۸۲ میلادی، «چارلز رابرت داروین» زیست‌شناس بریتانیایی و صاحب نظریه تکامل (فرگشت) در ۷۳ سالگی درگذشت.
وی هنگامی که ۲۶ سال بیشتر نداشت، با کشتی بیگل (متعلق به نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا) خود را به مجمع‌الجزایر گالاپاگوس رساند. این جزایر در ۹۷۰ کیلومتری غرب کشور اکوادور در اقیانوس آرام قرار دارند و به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعی دنیا شناخته می‌شوند.
زمانی که داروین به گالاپاگوس رسید، جمعیت این جزایر آتش‌فشانی اندک بود، اما بیشتر کشتی‌هایی که از آن حوالی عبور می‌کردند، در این جزایر توقف داشتند، بشکه‌های آب کشتی را پر و نامه‌های خود را ارسال می‌کردند. همچنین برای ذخیره انبار کشتی گوشت تازه تهیه می‌شد. این گوشت تازه از جانورانی به دست می‌آمد که این جزایر نام اسپانیایی خود را از آنها گرفته بودند: «گالاپاگوس» یا لاک‌پشت‌های غول‌پیکر، که در بوته‌زارهای جزیره رژه می‌رفتند!
نخستین واکنش داروین در برابر این جزایر وحشت و اضطراب بود. ساحل سیاه سوزان، بوته‌ها و گیاهان خشکیده، و کاکتوس‌های تیغ‌دار چشم‌انداز خوشایندی نبود. اما به زودی، با گشت‌زدن بیگل در پیرامون مجمع الجزایر گالاپاگوس به مدت یک ماه ، و توقف در یک یک جزیره‌ها، نظر داروین عوض شد.
داروین هر روز بیشتر از روز پیش شیفته دیدنی‌های این جزایر می‌شد. به نظر می‌رسید که این جزایر، به همان اندازه که مملو از لاک‌پشت بودند، سرشار از اسرار نیز بودند.
نخستین معمایی که در ذهن داروین پدید آمد، معمای کوچکی بود که به آسانی حل شد. ابتدا داروین نمی‌توانست بفهمد که در این جزایر متروک چه کسی راه‌های کوبیده و هموار را از ساحل تا روی تپه‌ها کشیده است؟ اما به زودی دریافت که این راه‌ها مسیر حرکت لاک‌پشت‌هاست. در طول نسل‌ها، لاک‌پشت‌ها این راه‌های عریض را پیموده‌اند تا به آبشخور خود برسند؛ به چشمه‌هایی که در وسط جزیره از دل زمین می‌جوشیدند.
اما پاسخ معمای دوم ساده نبود. سوال این بود که چرا لاک‌پشت‌های هر جزیره با جزیره دیگر تفاوت دارد؟ در حالی که این جزایر بسیار شبیه هم بودند و آب و هوای مشابهی داشتند. او از خود می‌پرسید علت این تفاوت بین گونه‌ها چیست و چرا با هم تفاوت دارند. آیا هر یک از این لاک‌پشت‌ها و جانوران به طور جداگانه و برای جزایر مختلف آفریده شده بودند؟ یا توضیح دیگری برای این تفاوت‌ها وجود داشت؟ در 20 اکتبر سال 1835 کشتی بیگل این جزایر را برای همیشه ترک کرد و داروین با این معماها دست به گریبان ماند که بعدها پایه‌گذار نظریه جنجالی تکامل شد.
جزایر گالاپاگوس در سال ۱۹۷۸ توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شد و در سال ۲۰۰۱ اندوخته‌های دریایی در اطراف گالاپاگوس نیز به این موارد پیوست. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد تلاش‌ها برای حفظ این جزایر دو چندان شد تا این اکوسیستم منحصر به فرد برای همیشه از خطر نابودی حفظ باشد. ... ادامه مطلب
جزیره‌ای که موجب الهام «نظریه تکامل» به داروین شد

کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

کوه‌های مریخی نهبندان که مانند مخروط‌های کله قندی است یک سلسله جبال بزرگ را به وجود آورده که به همین دلیل به آن کوه‌های مینیاتوری نیز می‌گویند.
کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب نهبندان قرار دارند، این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و ۲۵ کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ... ادامه مطلب
کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

موزه «فردا»

موزه فردا که در ریودوژانیروی برزیل قرار گرفته، تداعی‌کننده حرکتی به سوی آینده بوده و شامل آثاری از هنر مدرن است.
طراحی این موزه به گونه‌ای است که گویی یک کشتی در دریا شناور است و به همین جهت استخری در کنار آن طراحی شده تا با انعکاس تصویر ساختمان موزه در آب این تعلیق به خوبی دیده شود.
طراحی موزه ... ادامه مطلب
موزه «فردا»

سرزمین ماه تابان و خورشید درخشان

سرزمین ماه تابان و خورشید درخشان لقب شهرستانی در استان سمنان است که اگرچه در گذشته با نام‌های خوار،خواران،خاریس و خاراکس شناخته می‌شده اما امروزه با نام گرمسار جای خود را در نقشه ایران پیدا کرده است.از سوغاتی‌های این شهرستان می‌توان به خربزه،گوجه سبز«آلوچه»،انجیر و انار اشاره کرد.
شایان ذکر است از جاذبه‌های دیدنی شهرستان گرمسار می‌توان از معادن نمک گرمسار،قصر حرمسرا،قصر عین‌الرشید،آب‌انبار ناسار،آب‌انبار مسیر امامزاده اسماعیل و شمس‌الدین،بنه کوه،غار نمکی گرمسار و امامزاده سلطان شاه‌نظر نام برد.
قصر حرمسرا در یک کیلومتری جنوب شرقی قصر شاه‌عباسی یا قصر بهرام قرار گرفته و انهدام کامل تالارهای ضلع شمالی آن نشان می‌دهد که زلزله‌ای شدید باعث تخریب بخش‌هایی از آن شده است.
سرزمین ماه تابان و خورشید درخشان
این بنای تاریخی در دوران حکومت صفویان ساخته شده است. آب‌انبار ناسار آب‌انبار ناسار یا نه‌حصار در جنوب قلعه ناسار گرمسار قرار گرفته و به دست سیف‌الله معماریان سمنانی ساخته شده است.این آب‌انبار هم‌اکنون قابل استفاده و بهره‌برداری نیست.
بنه‌کوه منطقه نمونه گردشگری بوده و در پنج کیلومتری شمال گرمسار واقع شده است. غار نمکی گرمسار غار نمکی گرمسار در3کیلومتری جاده گرمسار قرار گرفته و به غار نفت‌دره در کوه اژدهای گرمسار معروف است. هوای این غار بسیار سالم و پاکیزه است . ... ادامه مطلب
سرزمین ماه تابان و خورشید درخشان

باغ‌های گمشده هلیگان

باغ‌های گمشده هلیگان در کورن‌وال یکی از محبوب‌ترین باغ‌های گیاه شناسی در انگلستان است. این باغ توسط اعضای خانواده «Cornish Tremayne» طی دوره ای از اواسط قرن 18 تا اوایل قرن 20 ایجاد شده و در حال تحول است و هر نسل که می‌گذرد عجیب‌تر می‌شود.در قرن نوزدهم، باغ‌ها رونق یافتند، بزرگتر شدند و به کارکنان بیشتری ... ادامه مطلب
باغ‌های گمشده هلیگان

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم