درباره من

مطالب من

سرزمین ایرانی‌های در روسیه

اوستیا منطقه ای است که در دو طرف رشته کوه‌های قفقاز واقع شده است. مردمان این منطقه ایرانی تبار هستند و به زبان اوستیایی یکی از زبان‌های ایرانی شرقی از خانواده هندواروپایی سخن می‌گویند.
به اعتقاد پژوهشگران اوستی‌ها از بازماندگان اقوام آریایی "سکا" هستند. سکاها همان قومی هستند که در اساطیر ایرانی و شرقی از آنها به تورانیان نام می‌برند. از دیدگاه زبان شناسی زبان مردم اوستی از شاخه زبان‌های ایرانی شناخته شده است. بیشتر مردم اوستیا مسیحی و گروه قابل ملاحظه‌ای از آنان مسلمان هستند.
این قوم دارای یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های موجود ایرانی، می‌باشند و لهجه آنان مانند کردهای ایرانی است. مردمان بی نهایت مهربان، خونگرم و مهمانواز و بسیار ایراندوست که در کمتر نقطه ای از جهان می‌توان دید. آداب و رسوم ملی آنها بازمانده ای از آداب ایرانیان باستان است. دعا بر سر میز غذا، نوروز، چهارشنبه سوری، جشن‌های گوناگون و رفتارهای ناب اجتماعی بازمانده ای از آن است. تقریبا تمامی رفتارهای اجتماعی آنان از نظر جامعه شناسی قابل بررسی و مقایسه با رفتار ایرانیان است. آداب و رسوم دفن مردگان، احترام به بزرگان خانواده، جایگاه زن و مرد و ... از نمونه‌های بارز آن است که اشتراک فراوانی با ایران باستان دارد ... ادامه مطلب
سرزمین ایرانی‌های در روسیه

سوغات اراک و فتیر پزی

سوغات استان مرکزى انواع مواد خوراکى از جمله انار انگور لبنیات کشمش گردو بادام شیره انگوه است.
فتیرپزی نیز از سنت‌های بجا مانده نوروز در شهرستان اراک است. مردم این شهر معمولا در خانه یک نفر جمع می‌شوند و به پخت فتیر نوروز می‌پردازند. گفتنی است فتیر که یک نان محلی است ریشه در تاریخ اراک دارد و هم اکنون اراک را با سوغات آن "فتیر "می شناسند.
... ادامه مطلب
سوغات اراک و فتیر پزی

کهن‌دار, درختی 1100 ساله در چین

این روزها یک معبد قدیمی در پایتخت چین میان گردشگران داخلی و خارجی بسیار پرطرفدار است.
هر روز تعداد زیادی گردشگر برای مشاهده یک درخت متفاوت راهی این معبد می‌شوند. یک ژینگو یا کهن دار 1100 ساله که در حیاط معبد هونگلو قرار گرفته جذابیت‌های فراوانی را ایجاد کرده است. البته مشاهده این درخت با برگ‌های پاییزی فقط برای یک روز امکان پذیر است.
کهن‌دار یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درختی روی زمین است. این درخت خزان کننده در بسیاری از قسمتهای معتدل دنیا به ویژه مناطق معتدله مرطوب به‌خوبی رشد می‌کند و به محدوده وسیعی از اقلیم‌ها و شرایط نامساعد مقاومت دارد.
عصاره برگ ژینکو یکی از مهمترین گیاهان دارویی رایج در دنیا می‌باشد.در پاییز زرد شده و در عرض یک شب می‌ریزند.

... ادامه مطلب
کهن‌دار, درختی 1100 ساله در چین

دنیای زیبای آبشارهای یخ زده

«تاماس توت» اخیرا به سفر عکاسی کوتاه به یکی از بزرگترین پارک‌های ملی کرواسی در اطراف دریاچه پلیتیویس رفته است. کل مساحت پارک ملی 295 کیلومتر مربع و سطح دریاچه 2 کیلومتر مربع است. شش دریاچه در جهت شمال جنوب وجود دارند که به شکل یک حلقه گل در کوه‌های کاپلا قرار گرفته اند. تاماس به سختی کل این منطقه سرد ... ادامه مطلب
دنیای زیبای آبشارهای یخ زده

تالاب فوق العاده زیبا و دیدنی کرلا

یکی دیگر از معروف ترین تالاب‌هایی که می‌توان در آسیا با آن مواجه شد، تالاب فوق العاده زیبا و دیدنی کرلاست که در حاشیه‌ی دریای عرب تشکیل شده. کرلا یکی از استان‌های حاصلخیز در جنوب کشور هندوستان است. این بخش به دلیل وسعت رودخانه‌ها و همچنین دریاچه‌های فعال، یکی از حاصلخیز‌ترین زمین‌های دنیا را در خود جای ... ادامه مطلب
تالاب فوق العاده زیبا و دیدنی کرلا

دیوار بزرگ زیمبابوه

دیوار بزرگ زیمبابوه یک دیوار عظیم سنگی است که بخش قابل توجهی از کشور را از دیگر نواحی جدا می‌کند. این دیوار عظیم در قرن 11 میلادی بنا شد و ساخت آن در حدود 300 سال به طول انجامید. این دیوار با ارتفاع 11 متر و طول 250 متر یکی از عظیم‌ترین دیوارهای باستانی در منطقه است که در جنوب بیابان Sahara بنا شده است. ... ادامه مطلب
دیوار بزرگ زیمبابوه

دریاچه قلبی

ناحیه شمشال از مرتفع‌ترین مناطق پاکستان است که سهم بسزایی در جذب گردشگر در پاکستان دارد.
منطقه هنزه یکی از مناطق کوهستانی شمال پاکستان است. اگر چه در حال حاضر این منطقه چندان شناخته شده نیست اما در گذشته یکی از مسیرهای رسیدن به چین بود.
هنزه مجموعه ای از چند روستا است که بزرگترین این روستاها کریم آباد نام دارد که به مرکز تجمع توریست‌های خارجی تبدیل شده است.
در گذشته مردم این منطقه از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کردند اما در حال حاضر جذب توریست و گردشگر به یکی از شغل‌های پر درآمد مردم این منطقه تبدیل شده است.
مردم این منطقه به زبان‌های وخی، بروشسکی و شینا صحبت می‌کنند.
منطقه هنزه به نوبه خود به نواحی کوچکتر مانند گوجال، راکاپوشی، دره خنجراب و شمشال تقسیم شده است.
قلعه بلتت یکی از بناهای تاریخی این منطقه است که هنوز تحقیقات درباره قدمت این بنا ادامه دارد.
دریاچه کوچکی که به شکل قلب است و در هر فصل از سال زیبایی خاصی دارد باعث افزایش حضور توریست‌ها در منطقه شده اما برای رسیدن به این دریاچه باید از یک مسیر پر پیچ و خم و صعب العبور بگذریم.
رجب شاه و مهربان شاه که اولین فاتحان قله اورست و کیتو هستند نیز اهل منطقه شمشال می‌باشند.
زندگی مردم شمشال وابسته به حیوانات بخصوص گاو است زیرا مردم نمی‌توانند بدون استفاده از این حیوان وسایل خود را جابه جا کنند علاوه بر آن در زمستان‌های سخت بدون خوردن شیر و گوشت این حیوان زندگی در این مناطق تقریباً غیر ممکن است.
مردم شمشال کوهنوردان ماهری هستند و می‌توانند 2 برابر وزن خودشان بار حمل کنند این در حالی است که برای حمل بار از کفش مخصوص استفاده نمی‌کنند بلکه با دمپایی محلی بارها را به مقصد می‌رسانند.
مردم شمشال به عنوان بهترین راهنما در مناطق کوهستانی پاکستان شناخته می‌شوند و همیشه زودتر از کوهنوردان خارجی و توریست‌ها به ارتفاعات صعود می‌کنند و با اردو زدن در محلی مناسب زمینه را برای ادامه مسیر فراهم می‌کنند. ... ادامه مطلب
دریاچه قلبی

راهکارهایی برای خواب راحت در هواپیما

1.خیره شدن به صفحه‌ی نمایش
اساسا نور آبی با تولید ملاتونین در مغز باعث خواب آلودگی شما می‌شود.اما در جایی که تاریک باشد.پس ممکن است این شرایط برای شما در هواپیما فراهم نباشد.در این صورت می‌توانید با خواندن کتاب خواب آلودگی را برای خود به ارمغان بیاورید.
2.نوشیدن قهوه
بسیاری از اشخاص در هواپیما ... ادامه مطلب
راهکارهایی برای خواب راحت در هواپیما

معبد بودا گایا

معبد بودا گایا در ۹۶ کیلومتری پانتا در ایالت بیهار هندوستان واقع شده است. معبد فعلی که قدمت آن به قرن ۵ یا ۶ میلادی بازمی‌گردد، یکی از نخستین معابد بودایی است که تماماً از خشت ساخته شده است. معبد ماهابودی از سال ۲۰۰۲ میلادی، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. بر اساس روایات تاریخی، حدود سال ۵۳۰پیش ... ادامه مطلب
معبد بودا گایا

بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین اسکاتلند

لُوچ لوموند بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در اسکاتلند است. لُوچ در زبان اسکاتلندی به معنی دریاچه است. این دریاچه به زیبایی زمین‌های کم ارتفاع مرکز اسکاتلند را از زمینهای مرتفع جدا میکند. دریاچه 39 کیلومتر طول و بین 2/1 تا 8 کیلومتر عرض دارد. از نکات جالب توجه آن وجود بیش از 30 جزیره بر روی دریاچه است. یک ... ادامه مطلب
بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین اسکاتلند

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم