درباره من

مطالب من

قورباغه‌ی پینوکیو

قورباغه پینوکیو ، جانوری دوزیست از راسته بی‌دمان است، این قورباغه درختی زائده بلندی بر روی بینی اش دارد که در زمان فعالیت به سمت بالا متمایل شده و در زمان بی حرکتی به سمت پایین صورت قورباغه قرار می‌گیرد.
این قورباغه در جنگل‌های استرالیا پیدا شده و یک قورباغه درختی است. این حیوان عجیب در یک سفر جغرافیایی ... ادامه مطلب
قورباغه‌ی پینوکیو

نماد ملی هلند

از لحاظ تاریخی، آسیاب‌های بادی در هلند مصارف بسیاری داشته‌اند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پمپاژ آب از زمین‌های پست به سمت رودخانه‌ها و در پس آب بند‌ها اشاره کرد. همچنین، در قرن چهاردهم، از نوع خاصی از آسیاب‌های بادی برای تخلیه آب تالاب‌ها استفاده می‌شد.
امروزه، بیش از ۱۰۰۰ آسیاب بادی در هلند وجود ... ادامه مطلب
نماد ملی هلند

شهر قدیمی گدانسک

گدانسک یکی از شهرهای بزرگ و از بندرهای مهم در شمال لهستان در کنار دریای بالتیک است. پیشینه شهرنشینی در ناحیه ‏گدانسک به قرن هفتم میلادی می‌رسد. در قرن چهاردهم بیشتر ساختمان‌های این شهر قلعه‌ها و دژهایی بود که توسط شوالیه‌های ‏تتونیک ساخته شده بود اما در قرن 15 بسیاری از آنها به دستور پادشاه لهستان تخریب ... ادامه مطلب
شهر قدیمی گدانسک

دریاچه نوریگلی باتومی

یکی از دریاچه‌های دیدنی گرجستان دریاچه نوریگلی باتومی می‌باشد که در محدوده شهری و به فاطله 130 متری از دریایه سیاه قرار گرفته است. این دریاچه حدود 5.5 هکتار وسعت دارد که در وسط پارک 13 هکتاری منطقه قرار گرفته است. عمق این دریاچه حدود 7-8 متر می‌باشد که از طریق آبهای زیر زمینی شکل گرفته است و از طریق کانالی به دریای سیاه متصل شده می‌شود. این دریاچه دارای گونه‌های از ماهی‌ها می‌باشد که گردشگران و ماهیگیران را به سوی خود می‌کشاند. در اطراف این دریاچه چند مجموعه قایق رانی، پارک کودک، باغ وحش کوچک، نیمکت برای استراحت، دوچرخه سواری و… برای استراحت و لذت بردن بیشتر از این دریاچه فراهم شده است. ... ادامه مطلب
دریاچه نوریگلی باتومی

هیچکس در این دریا غرق نمیشود!

دریای مرده نام عجیب و شگفت انگیزی است اما روی نقشه جغرافیایی دنیا، این نام به صورت لکه ای آبی رنگ در نزدیکی اردن مشخص شده است. دریایی که عرب‌ها به آن بحرالمیت می‌گویند و اروپایی‌ها Dead lake.
دریای مرده در کرانه باختری رود اردن قرار دارد و در برخی منابع از آن با نام دریاچه نمک یاد شده است. سواحل اطراف آن پست ترین نقطه‌ی خشکی‌های زمین است. ارتفاع گودترین نقطه آن 422 متر کمتر از سطح دریا است. بیشترین عمق آب تا کنون از 378متر بالاتر نبوده است. 67کیلومتر طول و 18 کیلومتر عرض دارد. حجم آب دریاچه 810 میلیون متر مکعب است.
این دریاچه با 33,7درصد غلظت مواد محلول شورترین دریاچه‌ی دنیاست. به دلیل ارتفاع پایین این منطقه از سطح دریا، پساب کشاورزی و پساب ناشی از خاکشویی مناطق دورتر به صورت چشمه‌هایی در کف این دریاچه به آن وارد می‌شود. اما خشکی هوا و آفتاب گرم این منطقه سبب می‌شود که روزی 2 سانتیمتر از ارتفاع این دریاچه کم (آب بخار) شود.
پساب‌های کشاورزی حاوی مقدار زیادی املاح معدنی هستند. تبخیر گسترده و ورود دائمی آب شور باعث بالا رفتن شدید غلظت آب و جرم حجمی آن شده‌است، به گونه‌ای که انسان در این آب شناور می‌ماند.
با آنکه در میان هر سه ملکول در آب این دریاچه تنها دو تایشان ملکول آبند، بر روی سنگ‌های اعماق این دریاچه بیوفیلمهای سبز و باکتری‌های سولفیدخوار زندگی می‌کنند و گاه که وضعیت آب مساعد باشد، رویش آغازیان باعث به رنگ سرخ درآمدن آب دریاچه می‌شود.
طومارهای عجیب
در سال 1947 میلادی در منطقه قمران در فلسطین و در کرانه دریای مرده، طومارهایی کشف شد که در پژوهش‌های مربوط به آئین یهودیت و مسیحیت اهمیت به سزائی داشت. چوپانی از قبائل بومی ساکن این منطقه بز گله‌اش را گم می‌کند. هنگام جستجو جهت یافتن آن، به غاری می‌رسد. سنگی را در این غار می‌اندازد. در این هنگام صدای برخورد این سنگ با ظرفی سفالین، باعث کنجکاوی او می‌شود. پس از ورود به این غار، خمره‌ای سفالین در این غار می‌یابد که درون آن طومارهای قدیمی وجود داشت. و این سرآغاز کشفیات طومارهای دریای مرده بود. پس از این که مسئولین محلی، پی به وجود این طومارها می‌برند، عملیات باستان‌شناسی را در این منطقه آغاز می‌کنند. تا سال 1958 کلّ طومارهایی که در یازده غار از غارهای این منطقه قرار داشت، کشف می‌شوند.
یافته‌ها شامل بخش‌هایی از تقریباً تمامی کتاب‌های موجود در عهد عتیق (به استثناء کتاب استر) می‌باشد. این موضوع اهمیت شایانی دارد زیرا نسخه‌های در دست پژوهندگان، پیش از این اکتشافات، قرن‌ها دیرتر نوشته شده بودند. این موضوع قابلیت مقایسه نسخه‌های کنونی عهد عتیق با نسخ قدیمی آن را فراهم می‌کند.
جایی که حیات معنا ندارد
«دریای مرده » تنها دریاچه در روی زمین است که هیچ گیاه یا جانوری در آن زندگی نمی‌کند و به همین دلیل آن را چنین نامیده اند. دریای مرده، در واقع، دریاچه ای نمکی بین اردن و فلسطین اشغالی است.
البته در زمستان و بهار، کمی به مقدار آب موجود در دریاچه افزوده می‌شود، اما چون غیر از رود اردن و چند آبراه کوچک دیگر، هیچ رودی به آن وارد نمی‌شود، همیشه مقدار آب آن کم و غلظت نمکش بسیار زیاد است. میلیون‌ها سال پیش، سطح دریای مرده 427 متر بالاتر از موقعیت کنونی بوده است. در آن زمان، جانوران آبزی در این دریا زندگی می‌کردند. اما ناگهان نوعی خشکسالی رخ داد، آب دریاچه تبخیر شد و شرایط زیستی آن به صورت کنونی درآمد.
بسته بودن این دریاچه و تبخیر شدید آب سبب می‌شود که مقدار نمک و کانی‌های محلول در آن بی وقفه افزایش یابد. مقدار نمک و کانی‌های محلول در آن بی وقفه افزایش یابد. مقدار نمک این دریاچه از هر دریای دیگری بیشتر است. و چون این املاح حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و دیگر مواد سمی هستند، انسان را بیمار می‌کنند. به سبب وجود همین نمک و مواد سمی، هیچ موجود زنده ای نمی‌تواند در این دریاچه بماند. حتی ماهی‌ها و دیگر موجودات آبزی که از طریق رود اردن به این دریاچه راه می‌یابند، به محض رسیدن به بحرالمیت می‌میرند. ... ادامه مطلب
هیچکس در این دریا غرق نمیشود!

زشت‌ترین موجود آبی

از دید یک فرد عادی این جانور عجیب ممکن است از پیوند بین خوک و حلزون بوجود آمده باشد. از نظر عده ای هم شبیه انگشتان انسانی است که از دهانش بیرون آمده باشد. هر چه باشد جزء زشت‌ترین جانوران آبی قرار خواهد گرفت. نام این جاندار خوک دریایی است و به آن خیار دریایی هم گفته میشود. اسم اصلی و علمی آن scotoplanes است. ... ادامه مطلب
زشت‌ترین موجود آبی

رقص جالب میمون ماداگاسکار

میمون پوزه بلند یا لمور یک میمون بامزه با حرکات موزون است که در یکی از جاده‌های آفریقا در حال رقص و شادی دیده شده است .
این میمون رقص زیبایی دارد و اگر لباس‌های زیبا بپوشد می‌تواند به عنوان نقش اول فیلم پادشاه لمورها جلوی دوربین برود .
این مدل رقصیدن میمون ماداگاسکار علت خاصی دارد . این میمون ... ادامه مطلب
رقص جالب میمون ماداگاسکار

تل ماسه ای عظیم پیلا

بیابیان متحرک و یا تل ماسه ای عظیم پیلا The Great Dune of Pyla در 60 کیلومتری بوردو در منطقه‌ی خلیج آرکاکون فرانسه واقع شده و مرتفع‌ترین تل ماسه ای در تمام اروپا به شمار می‌رود. این تل ماسه ای عظیم که با نام Pilat نیز شناخته می‌شود 500 متر عرض و 3 کیلومتر طول داشته و ارتفاع آن از سطح دریا تا 107 متر می‌رسد. زیبایی و موقعیت غیر قابل پیش بینی این تل ماسه ای آنرا به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده که سالانه بیش از یک میلیون بازدیدکننده دارد.
نکته‌ی جالب در مورد این تل ماسه ای حرکت کردن آن است. این تل ماسه ای به آرامی به سمت جنگل، خانه‌ها و حتی دیوار آتلانتیک Atlantic Wall حرکت می‌کند.
میزان این حرکت متناوب است به این معنی که گاهی بسیار تند (10 متر در سال) و گاهی بسیار آرام (کمتر از یک متر در سال) حرکت می‌کند. در طول 57 سال گذشته، این تل ماسه ای با احتساب 4.9 متر جابجایی سالانه، 280 متر جابجا شده است.
... ادامه مطلب
تل ماسه ای عظیم پیلا

مسجد نور قزاقستان

مسجد نور آستانه مسجدی در شهر آستانه ، پایتخت قزاقستان است ،که بزرگترین مسجد قزاقستان و بزرگترین مسجد در آسیای مرکزی محسوب می‌شود. ارتفاع 40 متری آن نمادی است از سن حضرت محمد (ص) و ارتفاع 43 متری منارهای آن نمادی است از سن آن حضرت هنگام وفات. این مسجد عظیم در حاشیه رودخانه و در بخش غربی شهر آستانه قرار دارد.
ساخت و ساز مسجد نور برای اولین بار در ماه مارس سال 2005 آغاز شد و در سال 2008 گشوده شد. در واقع این مسجد هدیه ای بود از طرف نورسلطان نظربایف و امیر قطر ، حمد بن خلیفه به رئیس جمهور قزاقستان به پاس همکاری‌های سه کشور. مسجد نور آستانه ظرفیت پنج هزار نمازگزار در داخل مسجد، و دو هزار نفر در خارج از مسجد را دار می‌باشد. در این سازه از شیشه‌های مشبک ، بتون ، گرانیت استفاده شده است. ... ادامه مطلب
مسجد نور قزاقستان

مجسمه ابوالهول

یکی از عظیم‌ترین و معروف‌ترین مجسمه‌های جهان که از دوران باستان به جا مانده، مجسمه‌ی سنگی ابوالهول است. این بنای تاریخی با طول ۷۴ متر، عرض ۲۰ متر و ارتفاع ۲۰٫۲۲ متر در کنار اهرام مصر و در ساحل غربی رود نیل قرار گرفته است.
مجسمه‌ی ابوالهول تصویری از یک موجود افسانه‌ای به نام “Sphinx” را نشان می‌دهد ... ادامه مطلب
مجسمه ابوالهول

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم