درباره من

مطالب من

جزایر فیجی کجاست؟

فیجی با نام رسمی جمهوری جزایر فیجی یک کشور جزیره‌ای در منطقهٔ ملانزی در اقیانوس آرام جنوبی است که در ۲ هزار کیلومتری جزیرهٔ شمالی زلاندنو قرار گرفته‌است. نزدیکترین همسایگان آن از غرب وانوآتو، از جنوب غرب کالدونیای جدید ِ فرانسه، از جنوب شرق جزیرهٔ کرمادچ نیوزیلند، از شرق ساموآ، از شمال شرق جزایر والیس و فوتونای ِ فرانسه و از شمال تووالو است.فیجی از هزارهٔ دوم پیش از میلاد باشندگان انسانی را در خود دیده‌است. در سده‌های هفدهم و هجدهم میلادی هلندی‌ها و بریتانیایی‌ها آن را کشف کردند و تا سال ۱۹۷۰ مستعمرهٔ ...ادامه مطلب بریتانیا به شمار می‌رفت. فیجی با توجه به جنگل‌های بسیار، منابع زیرزمینی و ذخایر ماهیان، یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای منطقهٔ اقیانوسیه را داراست. امروزه مهمترین منبع تجارت خارجی این کشور گردشگری و صادرات شکر است. واحد پول فیجی دلار فیجیایی و پایتخت آن سووا است.
این کشور از ۳۲۲ جزیره و ۵۳۳ صخره تشکیل شده‌است. تنها ۱۰۶ جزیره آن مسکونی هستند و ۸۷ درصد جمعیت کشور در دو جزیره اصلی زندگی می‌کنند.
سفال‌های بدست آمده از شهرهای فیجی نشان می‌دهد این جزایر از ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مسکونی بوده است اما مسئله مهاجرت اقیانوس آرام هم هنوز مطرح است.فیجی از قرن ۱۸ به دست بریتانیا افتاد و در سال ۱۸۷۴ مستعمرهٔ این کشور گشت، فیجی در ۱۰ اکتبر ۱۹۷۰ از بریتانیا اعلام استقلال کرد.
ژنرال سیتیونی رابوکا که دو ارتش در رهبری می‌کرد طی کودتایی در سال ۱۹۸۷ به قدرت رسید، در همین سال در فیجی نظام جمهوری برقرار گردید. راتو سیر کامیسسه مارا در سال ۱۹۹۴ رئیس جمهور فیجی شد، رئیس جمهور سابق، ژنرال سیتیونی رابوکا از حزب سیاسی فیجی نیز در سال ۱۹۹۲ در اولین انتخابات بعد از کودتا به سمت نخست وزیری رسید. در سال ۲۰۰۰ میلادی راتو ژوزفا ایلوئیلو رئیس جمهور و لایسنیا کاراسه نیز به عنوان نخست وزیر انتخاب شدند.
جزایر فیجی کجاست؟
جزایر فیجی کجاست؟
جزایر فیجی کجاست؟
جزایر فیجی کجاست؟

قلعه کهنه هند

قلعه کهنه هند قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاه سوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده است.
قلعه کهنه هند
قلعه کهنه هند
قلعه کهنه هند
قلعه کهنه هند
قلعه کهنه هند

هتلی در عمق ۴ متری زیر آب

اقامتگاه مانتا در جزیره Pemba مسافران خود را به عمق ۴ متری زیر آب می‌برد.
این اقامتگاه که در جزیره پمبا در زنگبار تانزانیا قرار گرفته است بعد از فلوریدا ، سوئد و مالدیو به لیست تجربه‌های اقامت در زیر دریا اضافه می‌شود.
اتاق‌های زیر آب این هتل در پایین یک ساختمان شناور ۳ طبقه و فاصله ۲۵۰ متری از سواحل اقیانوس هند قرار گرفته است .
در بالا و پایین هر یک از اتاق‌ها هشت پنجره وجود دارد که مجهز به نور افکن هایی برای روشنایی و مشاهده زندگی زیر دریا هستند.بازدید کنندگان دائمی شامل یک شیپور ماهی ...ادامه مطلب به اسم نیک و همچنین ماهیان مرکب و اختاپوس‌ها در شب هستند .بالاتر از فضای زیر آب مهمانان می‌توانند با نردبانی به سطح دریا بروند و از حمام و سالن استراحت استفاده کنند و یا حتی با رفتن به پشت بام ساختمان از نور خورشید در روز و یا مشاهده ستاره‌ها در شب ، لذت ببرند.
این بنای شناور توسط هنرمند سوئدی Mikael Genberg طراحی شده است که پیش از این بنای مشابهی به اسم Utter inn در دریاچه Malaren سوئد ساخته بود . برای این پروژه او به دنبال مکانی دور افتاده‌تر و آبهایی تمیزتر رفته است که آن را در سواحل پمبا پیدا می‌کند ، با صخره‌های مرجانی و به شکل یک دایره آبی که قطر آنها به ۵۰ متر می‌رسد . فضای باز این منطقه آن را تبدیل به موقعیتی ایده آل برای استقرار این بنا کرده است .
اقامتگاه به صورت رسمی از اول ماه نوامبر افتتاح می‌شود و از آنجایی که تنها مکان زیر آب با داشتن ۱۷ اتاق برای اقامت است ، قیمت اتاق‌ها برای هر شب اقامت می‌تواند به ۱.۵۰۰ دلار برسد .
هتلی در عمق ۴ متری زیر آب
هتلی در عمق ۴ متری زیر آب
هتلی در عمق ۴ متری زیر آب

پلو باسترمه

استرمه یک از پلوهای محلی استان گلستان به خصوص قوم ترکمن‌ها می‌باشد که با ماهی (به ویژه ماهی ازون برون) تهیه می‌شود.
مواد لازم جهت تهیه باسترمه برای ۴ نفر:
برنج: ۴ پیمانه ، ماهی ازون برون: ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم ،سیب زمینی: ۳ عدد ،دپیاز: ۳ عدد ،انار دانه شده: ۱ پیمانه ،نمک: به میزان لازم،فلفل: به میزان لازم
طرز تهیه باسترمه:
ابتدا برنج را که از قبل خیس کرده ایم، مطابق معمول آبکش می کنیم.
سپس داخل قابلمه را چرب کرده و سیب زمینی‌‌ها را پوست گرفته و حلقه می‌کنیم و کف ظرف را با آن می پوشانیم.
در ...ادامه مطلب مرحله بعد پیاز حلقه شده را روی سیب زمینی‌ها می‌ریزیم و بعد ماهی را روی پیاز چیده و نمک و فلفل کافی به آن اضافه می کنیم.
سپس دانه انار و کمی برنج و چند قاشق آب روی غذا می ریزیم و یک درپوش روی آن می گذاریم و برنج آبکش شده را روی آن می ریزیم و بعد روغن ریخته و درب ظرف را می گذاریم و روی حرارت ملایم اجازه می‌دهیم تا مدت یک ساعت پخته شود
۱- می‌توان به جای ماهی ازون برون از هر نوع ماهی بدون استخوان دیگری استفاده کرد.
۲- در صورت ترش بودن انار، می توان به آن دو الی سه قاشق سوپ خوری شکر اضافه کرد.
پلو باسترمه
پلو باسترمه

مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان

در این عزاداری که در ایران کم نظیر است، افراد دو قطعه چوب (کرپ) در دست دارند، با وزن مرثیه‌ی خاصی که مرثیه خوان آن را می‌خواند آنها را به هم می‌کوبند و قسمتی از مرثیه را به عنوان جواب خواننده‌ی مرثیه، تکرار می‌کنند. کرپ، تکه چوبی استوانه ای است به سنگینی 400 تا 600 گرم که از میان به دو برابر تقسیم شده و هر پاره تسمه ای چرمی پیکر خود دارد و دست کرپ زن در میان آن قرار می‌گیرد و کرپ زن می‌تواند به آسانی آن را بر هم بکوبد.
محمد ابراهیم غبرائی (متخلص به فانی) در سفری که در اواخر قرن 12 شمسی به کربلا ...ادامه مطلب داشت، این نوع ویژه‌ی عزاداری را دریافت و پس از جست و جو درباره‌ی تاریخچه و فلسفه‌ی وجودی آن، در بازگشت به شهر خود (لاهیجان)، با توجه به طبع شعری که داشت ریتم‌های جدیدی برای آن ابداع کرد و مرثیه هایی به زبان فارسی برای آن سرود و آن را در شب دسته‌ی محله‌ی شعربافان به اجرا درآورد. در یک نوع آن، عزاداران خم و راست می‌شوند و کرپ‌ها را به هم می‌کوبند و در نوع دیگر هم ایستاده این کار را انجام می‌دهند.
گفته می‌شود آن روز که پیکر خونین سیاوش را از توران به ایران می‌آورند سوگوارانی که در پی او روان بودند سنگ بر هم کوفته و مویه می‌کردند.
باید توجه شود که در سده‌های گذشته، عراق از سرزمین‌های ایران قدیم بود.
مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان
مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان
مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان
مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان
مراسمی کم نظیر ویژه ماه محرم در لاهیجان

کرنا نوازی سنت دیرینه گیلانیها

کرنانوازی از سنتهای قدیمی استان گیلان است که در ماه‌های محرم و صفر در مناطق مختلف این استان نواخته می‌شود.
این سنت مذهبی بیشتر در شهرهای آستانه اشرفیه، رحیم آباد، واجارگاه و کلاچای در شرق استان گیلان پا برجا و به قوت خود باقی است.
کرنا نوازی در گیلان به عنوان یک نوع عزاداری مرسوم است.
کرنا یکی از سازهای منطقه است که تا پیش از این برای اطلاع رسانی و اعلام خبری به مردم از آن استفاده می‌شده و امروزه تنها به عنوان ساز مراسم عزاداری شخصی و مذهبی از آن استفاده می‌شود.
کرنا معمولا به ...ادامه مطلب صورت دسته جمعی و در قالب گروههای ده نفره کرنانواز نواخته می‌شود که یک نفر سرگروه بوده و بقیه او را همراهی می‌کنند.
طریقه نواختن کرنا بدین گونه است که شخص با تجربه ای به عنوان تک نواز گروه، نوایی را در کرنا می‌دمد و بقیه نفرات پاسخ می‌دهند.
تک نواز گروه، مصیبتی از حضرت امام حسین (ع) را در داخل کرنا دمیده و پس از آن صدای "وای وای" از کرنای وی به گوش می‌رسد در این لحظه گروه، نوای "حسین وای" را در کرنا می‌دمند بدین ترتیب شنوندگان "وای وای، حسین وای" را از تک نواز و گروه او می‌شنوند.
کرنا به جز ایام سوگواری امامان به ویژه امام حسین (ع ) در یادبود شهدا و برای خانواده‌های که داغ جوان دیده باشند نیز نواخته می‌شود.
"کرنا" آلتی بادی و بلند که دارای صدای بم و رسائی است، چون سوراخ ندارد با انگشتان نواخته نمی‌شود از این رو فقط با دم نوازنده از آن صدا حاصل می‌شود.
جنس بدنه کرنا از نی است که برای استحکام بیشتر پوششی از بریده‌های نی روی بدنه آن بسته می‌شود طول آن متفاوت بین دو تا چهار متر و گاهی بیشتر است "سر عصایی شکل کرنا" محل خروج و تشدید صدا از جنس کدو است.
کرنا سازی قدیمی و تاریخی است که در استانهای مخـتـلف ایران به شکـلهای متـفاوت ساخـته و اجرا می‌شود مهـمترین کرناهـا، کرنای شمال، گـیلان و کرنای مشهـد است و این ساز بـیـشتر در کردستان و آذربایجان مورد استـفاده قرار می‌گـیرد.
"کرنی" یا "کرنا" مرکب از دو لغت کر و نای است "کر به معنی جنگ و در فارسی به صورت کارزار آمده است و نای همان "نی" است که در گیلان از نی ساخته می‌شود.
با سری به شکل دایره "ن" یا "ل" و به طول 2.5 متر است که به وسیله هیئتهای سه یا چهار نفری در نمایش وقایع جنگلی نظیر واقعه کربلا نواخته می‌شود.
کرنای شمال را " درازنای" نیز می‌نامند چون لوله فاقد سوراخ تغییر دهنده صوت است لذا اصوات با تغییر فشار دم در لوله ایجاد می‌شود و فاقد تنوع صوتی است.
استفاده از کرنا در گیلان، خراسان و فارس مرسوم است، کرنا در گیلان بدون زبانه و سوراخ بوده از سه قسمت تشکیل می‌شود قسمتی که در دهان قرار می‌گیرد، قسمت بدنه که در ازای آن گاه به بیش از 3.60 متر می‌رسد و قسمت سر آن که خمیده و به شکل عصا است.
حفظ آئینها و سنتهای عاشورایی از مصادیق خودباوری و اعتقاد قلبی ما به ائمه اطهار است
به هر حال حفظ آئینها و سنتهای عاشورایی از دیگر مصادیق خودباوری و اعتقاد قلبی ما به ائمه اطهار است و هر ساله با شور و اشتیاق به استقبال ماه محرم می‌روند و بر سر و سینه خود می‌زنند و بر این ماتم عظما اشک می‌ریزند.
محرم در آئین ما جایگاه والایی دارد و هر منطقه و اقلیم از کشور بر اساس باورها و اعتقادات و برخاسته از فرهنگ محلی خود این آئین را برگزار می‌شود.
بدین ترتیب هنرهایی چون شعر، تعزیه، موسیقی، نوحه خوانی و ... از آئینهای محرم جدایی ناپذیرند و به واسطه این هنرها مسائل و پیامهای عاشورا توانسته تا به امروز به خوبی انتقال پیدا کند.
با توجه به وضعیت "هنر محرم" در دهه‌های اخیر، استادان فن احساس نگرانی می‌کنند از اینکه این هنرها از اصالت و مسیر اصلی خود در حال خارج شدن هستند و چه بسا در برخی از جهات در جهت مخالف اهداف اصلی حرکت و موجب تحریف و مسخ پیامهای اصیل محرم، عاشورا و کربلا باشند.
موسیقی مذهبی بخشی از هویت موسیقی ملی ماست و این تعامل به حدی است که حتی در قرائت قرآن نیز از اسامی فواصل و دستگاههای موسیقی که در طول تاریخ داشته ایم استفاده می‌کنیم علاوه بر این در نوحه‌ها و تعزیه‌ها نیز باز از همین عناوین استفاده شده و می‌شود.
موسیقی مذهبی در ماه محرم نیز موسیقی است که متناسب با سوگواری در این ماه و روحی باشد که در اشعاری که به عنوان مرثیه از قدما و مرثیه سراها و نوحه خوانان قدیمی باقی مانده، دیده می‌شود که البته متاسفانه این روزها کمتر آنها را می‌شنویم.
کرنا نوازی سنت دیرینه گیلانیها
کرنا نوازی سنت دیرینه گیلانیها
کرنا نوازی سنت دیرینه گیلانیها

مراسم علم بندی و علم واچینی

در سده‌های گذشته مراسم علم واچینی، مراسم جشن خرمن محسوب می‌شد. در این روز شرکت کنندگان بهترین لباس خود را می‌پوشیدند و از محل‌های مختلف به جایگاه مراسم که وادی بقعه محل بود و اغلب درخت هایی سایه گستر داشت، می‌رفتند. زمان این جشن در نقاط کوهستانی گیلان پس از درو گندم و جو با به دست آوردن اولین محصول سال و در قسمت جلگه پس از برداشت محصول برنج انجام می‌گرفت تا دست کشاورزان برای خرج کشی باز باشد. روز برگزاری معمولا جمعه و گاهی دوشنبه بود که متولی(شیخ) بقعه محل با مشورت ریش سفیدان معین می‌کرد و به مردم ...ادامه مطلب محل اطلاع می‌داد؛ هر بقعه برای خودش ابواب جمعی داشت که کسانی را در برمی گرفت که مرده هایشان را در قبرستان بقعه دفن می‌کردند و اصطلاحا این افراد را تکیه شریک می‌گفتند؛ تکیه شریکان به اندازه توانایی مالی خود برای خرج کشی علم واچینی تدارک می‌دیدند.
صبح روز علم واچینی دسته‌های گوناگون از محل‌های مختلف به جایگاه بقعه محل می‌رفتند. قبل و بعد از ناهار بسیاری به زیارت بقعه می‌رفتند و نذورات خود را در بقعه قرار می‌دادند. علم عبارت بود از چوبی که اندازه دور آن تقریبا 30 سانتی متر و به ارتفاع دو متر که در نقاط کوهستانی معمولا از چوب درخت نوج در جلگه از چوب شمشاد تهیه می‌شد. گاه چند خانواده علم مشترکی داشتند.
خانواده‌های عزادار، تازه‌ترین لباس جوان ناکام خود را دور علم می‌پیچیدند و به آن علم رخت می‌گفتند. چند جای دور کمر علم را با نوارهای پارچه ای می‌بستند. این علم‌ها یادآور عزای خانوادگی بود و گشودن علم رخت در روز علم واچینی نوعی مراسم سالگرد برای جوانمرده‌ها محسوب می‌شد. متولی، علم را از درون بقعه به صحن می‌آورد. خانواد‌ها و بیشتر تازه داغدیده‌ها با شیون و فغان دور علم جمعی می‌شدند، نوحه خوان که اغلب خود متولی بود نوحه خوانی می‌کرد و مردم،علم در دست، بقعه را طواف می‌کردند. نوجوانان و کودکان دامداران دست‌های شاخه نورس و گاهی علف را برای یمن و تبرک به علم می‌مالیدند. اعتقاد بر این بود که نباید علف متبرک را به زمین بگذارند تا به خانه برند و به دام‌های خود دهند که از بیماری‌ها محفوظ باشند.
با توجه به قدمت علم واچینی به پیش از اسلام، نوحه سرایی و ذکر مصیبت این مراسم نیز سابقه ای کهن دارد و از افسانه‌های سوگ سیاوش نشات گرفته است. با گسترش و نفوذ آیین تشیع به وسیله علویان که خود شرح و بیان ایثار و شهادت مظلومیت امامان شیعه را به همراه داشت و خصوصا حماسه آفرینی شهیدان کربلا که مضمون گفتار شاعران و مناقبان و قوالان قرار گرفت، به تدریج در طی سال‌های و قرون متوالی مراسم علم واچینی از جشن خرمن به مراسمی مذهبی بدل گردید.
مراسم علم بندی که مقدمه علم واچینی محسوب می‌شود (یعنی بستن و پیچیدن پارچه‌ها به دور علم) در هفته اول محرم و در بقاع متبرکه انجام می‌شود. علم بندی با روشن کردن شمع، نذر و نیاز و حاجت خواهی همراه است. شخصی که نذر و نیتی دارد پارچه سبز رنگی را بر علم می‌بندد.
علم واچینی در روزی دیگر، معمولا عاشورا و یا سومین روز درگذشت امام حسین(ع)- که البته زمان آن برای بقاع مختلف فرق می‌کند- با مشارکت مستقیم کسانی که علم را بسته اند و دیگران انجام می‌گیرد. در این روز کسانی که در فاصله علم بستن و علم واچیدن نذر و نیازشان برآورده شده با قربانی کردن گوسفند و طعام دادن به زایران حضور فعال‌تری دارند.
پس از باز کردن پارچه‌های دور علم، چوب علم را در مسجد گذاشته می‌شود. و علم رخت (پارچه‌های علم) را در بقچه ای می‌پیچیدند و درون خمره ای که داخل بقعه و یا مسجد بود جا می‌دهند و روی آن را می‌پوشاندند و گاه برای آنکه دستبرد نخورد به خانه متولی برده می‌شود تا ماه محرم سال آینده، دوباره آن را دور علم ببندند یا به اصطلاح علم بندی کنند.
مراسم علم بندی و علم واچینی
مراسم علم بندی و علم واچینی
مراسم علم بندی و علم واچینی
مراسم علم بندی و علم واچینی
مراسم علم بندی و علم واچینی

اشیای به جای مانده قبل و بعد از اسلام در موزه کندلوس

موزهٔ کندلوس موزه‌ای است در استان مازندران که در روستای کندلوس، از توابع شهرستان نوشهر قرار دارد. تاریخ ساخت این موزه بین سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ است. اشیای این موزه مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح ، قبل از اسلام و همچنین دوران اسلامی می‌شود.
موزه کندلوس نوشهر دارای آثار منحصر به فردی از تاریخ و هنر باستانی تا معاصر در حوزهٔ زمین‌شناسی، خوشنویسی، نقاشی و غیره است که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.
در مسیر رسیدن به موزه کندلوس می‌توانید از آب "دیو چشمه" همه بهره مند شوید. آب زلالی که از این ...ادامه مطلب چشمه سرازیر می‌شود در فصول بهار و تابستان می‌تواند برای گردشگرانی که موزه کندلوس را برای بازدید خود انتخاب کرده اند ، دلنشین باشد.
در این موزه از ظروف قدیمی تا لباس‌هایشان به معرض دید بازدید کنندگان گذاشته شده است که به طور کامل می‌توان به قدمت آنها پی برد.
همچنین دیدن عکس‌های قدیمی و وسایل رزم آن دوره آنچنان توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند که ممکن است فراموش کنید زمان چگونه می‌گذرد.
دیوارهای این ساختمان قدیمی از سنگ پوشیده شده است و همین موضوع باعث می‌شود تا به راستی احساس کنی پا به دل تاریخ گذاشته‌ای.
جایی که مردمان آن زمان لباس‌های پشت ویترین را برتن می‌کردند و زندگی روزمره خود را می‌گذراندند.
پس اگر به شهر نوشهر سفر کردید از پیشینه آن یعنی موزه کندلوس هم دیدن کنید تا از گذشته پر رمز و رازش باخبر شوید.
اشیای به جای مانده قبل و بعد از اسلام در موزه کندلوس
اشیای به جای مانده قبل و بعد از اسلام در موزه کندلوس
اشیای به جای مانده قبل و بعد از اسلام در موزه کندلوس
اشیای به جای مانده قبل و بعد از اسلام در موزه کندلوس

تخم مرغ‌های سیاه جادویی در ژاپن

مردم ژاپن به این تخم مرغ‌ها «کورو تاماگو» می‌گویند. کورو تاماگوها همان تخم مرغ‌های معمولی هستند که بر اثر جوشیدن در آب جوشان چشمه و بر اثر واکنش‌های شیمیایی با گوگرد و هیدروژن به این رنگ درآمده اند؛ اما داخل آن به رنگ سفید خود باقی می‌ماند.
«دره بزرگ جوشان» نام منطقه ای است بر دامنه کوه آتشفشانی هوکانه ژاپن. این دره چاله ای آتشفشانی است که سه هزار سال پیش بر اثر فوران «هاکونه» به وجود آمد. اطراف کوه آتشفشانی و بر بستر دره بزرگ جوشان، چشمه‌های آب گرم و گوگرددار بسیاری به چشم می‌خورد که حجم زیادی ...ادامه مطلب سولفور دیوکسید، هیدروژن سولفید و بخار آب از آن متصاعد می‌شود.
این منطقه از جمله مکان‌های گردشگری ژاپن به شمار می‌رود که به دلیل تخم مرغ‌های آب پز سیاه به شهرت رسیده است. مردم ژاپن به این تخم مرغ‌ها «کورو تاماگو» می‌گویند. کورو تاماگوها همان تخم مرغ‌های معمولی هستند که بر اثر جوشیدن در آب جوشان چشمه و بر اثر واکنش‌های شیمیایی با گوگرد و هیدروژن به این رنگ درآمده اند؛ اما داخل آن به رنگ سفید خود باقی می‌ماند.
مردم ژاپن یک باور قدیمی دارند که بنا بر آن هر کس یک تخم مرغ سیاه بخورد هفت سال بر عمر او افزوده می‌شود.
آنها تخم مرغ‌ها را درون سبدهای فلزی گذاشته و در آب جوشان چشمه در دمای ۸۰ درجه و به مدت ۱۵ دقیقه قرار می‌دهند و در نهایت تخم مرغ‌های سیاه به دست آمده را به گردشگران می‌فروشند.
تخم مرغ‌های سیاه جادویی در ژاپن
تخم مرغ‌های سیاه جادویی در ژاپن
تخم مرغ‌های سیاه جادویی در ژاپن
تخم مرغ‌های سیاه جادویی در ژاپن

دره اسکاردو

امروزه مقاصد سفر ناشناخته جواهرات کمیابی به حساب می‌آیند. وقتی جایی را پیدا می‌کنیم که هنوز معروف نشده و به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته، شادی وصف ناپذیری وجودمان را می‌گیرد. به لطف عکس‌های «Jaiser Abbas» ما فرصت کمیاب سفر به چنین مکانی را پیدا می‌کنیم.
تصاویری که مشاهده می‌کنید مربوط به دره «اسکاردو»، یکی از پنج دره فوق العاده زیبای اسکاردو، مرکز بالتیستان است که در ارتفاع 2438 متری از سطح دریا در کوه‌های قراقروم قرار دارد.
بالتیستان یک منطقه کوهستانی در تبت کوچک است. عکاس و مسافر ...ادامه مطلب پاکستانی عاشق کشف مکان‌ها و روابط بین مردم و محیط با دوربین عکاسی اش است. او این کار شگفت انگیز را با اسکاردو کشف نشده انجام داد. با ما به دره اسکاردو که هنوز طبیعت آن با اختراعات تجاری شلوغ و پرجمعیت نشده، سفر کنید.
دره اسکاردو
دره اسکاردو
دره اسکاردو
دره اسکاردو
دره اسکاردو

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم