درباره من

مطالب من

چشمه اعلا

چشمه اعلا فاصلهٔ چهار کیلومتری شمال شهر دماوند و در فاصلهٔ حدود هفتاد کیلومتری شمال شرقی تهران است. دربارهٔ چشمه‌های آبی مناطق مختلف گمانه زنی‌های فراوانی وجود دارد، اما چیزی که مشخص است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ می‌کنند، می‌جوشد. برف‌های روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه‌های مختلف در داخل کوه طی می‌کنند تا به مخزنی در دل کوه برسند. چشمه اعلا دماوند تا کنون از آسیب موجودات زنده در امان مانده‌است. چشمه اعلا با دو مظهر مشخص در شمال شهر دماوند و جنوب ارتفاعات ...ادامه مطلب دماوند واقع است. اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک‌های سخت دولومینت است. مظهر چشمه در مجاورت همین آب معدنی طبیعی از رشته آب‌های بیکربناته کلسیک سبک سرد و خوراکی است.

منطقه چشمه اعلا
منطقه گردشگری چشمه اعلا از تفرجگاه‌های حاشیهٔ پایتخت است و در فاصله حدود ۴۵ کیلومتری شرق تهران و در ۴ کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. منطقه‌ٔ ییلاقی چشمه اعلا با آب و هوای دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان پذیرای هزاران گردشگر است. روستای چشمه اعلا جزو دهستان حومهٔ بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد. آب و هوای چشمه اعلا کوهستانی و سردسیر است و سکنهٔ اصلی آن حدود ۱۵۲ تن هستند. محصولات اصلی چشمه اعلا شامل، قیسی. گیلاس .زردآلو . سیب . گردو. آلبالو. و عسل است.

در سال ۱۳۵۲ شرکت " پریه " فرانسه پس از بررسی چشمه‌های معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه بسته یندی آب نمود. متاسفانه این مسئله از سوی ساکنین مکررا اعلام شده است: (( آبی که از سوی این کارخانه بسته بندی میشود همان آب چشمه اعلا نمیباشد)) این کارخانه در فاصله 200 متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفاری کرده و تمامی بطری‌های آب این کارخانه ازآب آن چاه پر میشود

آب چشمه اعلا و فشار خون
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که آب معدنی چشمه اعلا دماوند، تاثیر معنی دار خود را بر کاهش فشار خون در مبتلایان به پرفشاری خون با تاثیر بر میزان کاتیون‌های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم نشان داده که این تاثیر می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.
چشمه اعلا
چشمه اعلا

ایوان سنگی نیاق در قزوین

در روستای نیاق از توابع قزوین صخره‌ای نسبتاً مرتفع قرار داره که در دل این صخره حفره‌های بزرگ توسط عوامل طبیعی ایجاد شده. در داخل بعضی از این حفره‌ها حوضچه‌هایی مستطیلی شکل توسط ساکنان احتمالی حفر شده. این حوضچه‌ها به هنگام بارندگی از آب باران پر می‌شن. ساکنان محلی بر این باورند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری ساخته بوده که امروزه از این قصر به جز تکه‌هایی سفالی چیزی باقی نمونده.
ایوان سنگی نیاق در قزوین
ایوان سنگی نیاق در قزوین

راز چشمه حرم حضرت ابوالفضل

خواندن توضیحات شیخ عباس ۷۴ ساله، که ۳۶ سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده است، در مورد راز جریان آب در اطراف قبر علمدار کربلا خالی از لطف نیست.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، شیخ عباس ۷۴ ساله، که ۳۶ سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده، در مورد جریان آب دور قبر علمدار کربلا توضیحاتی داده است .
وی گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لوله‌کشی نبود این آب مرتب می‌جوشید و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج می‌شد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب ...ادامه مطلب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت مردم می‌آمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده می‌کردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بود.
اما یک فرد از خدا بی‌خبر آمد به بهانه اینکه تَرَکی در دیوار حرم اباالفضل پیدا شده گفت، می‌خواهم آزمایش کنم این آب از کجا می‌آید و بعد آن دو چشم را کور کرد و هر چه تلاش کردند، آن دو چشمه احیا نشد.
اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا آمد و به سرداب رسید و آن آب چشم‌های کور شده را شفا می‌داد.از ۵۰ سال قبل تا کنون این آب در یک سطح ثابت مانده و نه کم و نه زیاد می‌شود.
وی ادامه داد: شما به خوبی می‌دانید اگر آب به مدت ۱۰ روز در یک جا بماند گندیده می‌شود، اما این آب با وجود اینکه در ورودی آن بسته شده مانند گلاب می‌ماند و در اطراف قبر مطهر حضرت اباالفضل حلقه زده و همچنان بسیار تازه و معطر مانده است.
وی افزود: هم اکنون در بخش درب صاحب‌الزمان مرقد مطهر اباالفضل پنجره کوچکی قرار دارد که وصل به سرداب حرم است و اگر نگاه کنید از آن مرتب بوی گلاب می‌اید و این همان آبی است که متأسفانه خادمان کنونی در ورودی آن را و راه رسیدگی به سرداب را به روی زوار بسته‌اند.
این آب چند ویژگی دارد. اول اینکه اگرچه راکد است، هرگز رنگ و طعم آن از دست نرفته و گندیده نشده است.ویژگی دوم آن که سطح آب بالاتر از قبر مطهر آقا ابوالفضل(ع) است آب از دیواره دور قبر به داخل نفوذ نمی‌کند.
http://www.yjc.ir/fa/news/4422417/1
راز چشمه حرم حضرت ابوالفضل
راز چشمه حرم حضرت ابوالفضل
راز چشمه حرم حضرت ابوالفضل

کاخ زیبای گلستان

کاخ گلستان و ایوان تخت مرمر آن که زبانزد معماری دوران قاجاریه است در سال۱۱۷۳ ساخته شده است.
پرده‌های نقاشی و آینه‌های قدی و مرمرها و ستونهای بلند و درهای خاتم کاری آن در سال ۱۲۰۶ یعنی در دوران آقا محمد خان از قصر وکیل شیراز به این محل منتقل شده اند و تزئینات ایوان شامل گچبری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک آن هم به جا مانده از سال۱۳۰۰ یعنی دوران ناصرالدین شاه است.
تخت مرمر در سال ۱۲۲۰ ه ق به دستور فتحعلی شاه در وسط ایوان نصب شد تا زیبایی‌های این مجموعه بیشتر چشم نوازی کنند.
گردشگران ...ادامه مطلب می‌توانند در مجموعه گلستان از تالار موزه، تالار آینه، تالار عاج یا سفرخانه تالار برلیان و عمارت خوابگاه بازدید کنند .
کاخ زیبای گلستان
کاخ زیبای گلستان
کاخ زیبای گلستان
کاخ زیبای گلستان
کاخ زیبای گلستان

متفاوت‌ترین پارک تهران

پارک بازیافت در محله علی اباد بالاتر از بزرگراه آزادگان و به عبارتی ضلع جنوب پارک خزانه در منطقه 12 شهرداری تهران قرار دارد .در این بوستان تندیس‌های حیوانات با پسماندهای خشک و زباله‌های دور ریختنی ساخته شده اند.بوستان بازیافت حاصل از مواد و وسایل دور ریختنی است .این بوستان به منظور آشنایی هر چه بیشتر شهروندان با مفاهیم علمی و کاربردی بازیافت در نظر گرفته شد تا بیش از پیش به استفاده بهینه از پسماندها توجه کرده و این فرهنگ در جامعه به شکل مناسبی نهادینه شود. ابتکار واصل در احداث بوستان بازیافت، استفاده ...ادامه مطلب از لوازم قابل احیا و بازیافتی بوده که در طراحی و ساخت آن استفاده شده است.
بر همین اساس و بطور موردی می‌توان به ساخت نیمکتها و حتی گلدانها در گوشه و کنار این بوستان اشاره کرد که از لاستیک‌های فرسوده انواع خودروها استفاده شده است.علاوه بر این شهروندان فعال و خلاق با نبوغ و استعداد خود از آهن آلات و سایر فلزات و . . .، اشکال و مجسمه‌های حجمی ساخته اند و به عنوان تزیین کننده بوستان در نقاط مختلف آن نصب شده است.
طرح پارک بازیافت با استفاده از تجربه‌های جهانی در مورد بازیافت شکل گرفته است اما این پارک با این شکل برای اولین بار است که در ایران ساخته شده است.این مکان با توجه به ایده جدید و نو و زیبایی خاص و منحصربه فردش مکانی جذاب و خاطره انگیز را برای بازدید کنندگان و استفاده کنندگان فراهم نموده است .
متفاوت‌ترین پارک تهران
متفاوت‌ترین پارک تهران
متفاوت‌ترین پارک تهران
متفاوت‌ترین پارک تهران
متفاوت‌ترین پارک تهران

دشت نمارستاق و آبشار دریوک کجاست؟

نَمارِستاق نام منطقه‌ای کوهستانی در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران است.نمارستاق دارای آب و هوای بسار عالی بوده و دارای موقعیت بسیار مناسب نسبت به بقیه روستاهای همجوار در کوهپایه دماوند است. محلات آن شامل پنجاب، سوآ ، نسل، دره کنار، عبدالمناف ( ع )و...میباشد .این بهشت گمشده در شمال کشور از مناطق گردشگری و زیارتی محسوب شده. این منطقه که از چندین روستای مختلف تشکیل شده است، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که روستاهای پنجاب، سوآ، امره، اطاق سرا، شیخ محله، پلریه،سلور، کفا،کلری،نمار ...ادامه مطلب و دیوران در بخش شمالی و روستاهای نسل، نیزه، دره کنار، عبدالمناف(ع)، کردچالک و فیس در بخش جنوبی این منظقه(نمارستاق) قرار دارد. نمارستاق در هشت سال دفاع مقدس شهدایی را برای میهن اسلامی داده است. از جمله مکان‌های دیدنی نمارستاق میتوان به دشت دریوک، آبشار کوه اره، چشمه‌های اشلک، زردویج و... نام برد. از مکان‌های زیارتی نیز میتوان به امام زاده عبدالله(ع)(اطاق سرا)، امام زاده عبدالمناف و عبدالمطلب(ع)(عبدالمناف(ع))، شیخ حسن یعقوب(شیخ محله)، تی تی فاطمه(نسل)، امام زاده محمد(ع)(نمار)، تکیه کفا(کفا)، تکیه سوآ(سوآ)و... نام برد.نمارستاق یکی از مناطق تاریخی ایران نیز به شمار می‌آید که از جمله مناطق تاریخی آن می‌توان به قلعه قلا و... اشاره کرد.
مسیر دسترسی:
جاده هراز ، 40 کیلومتری آمل ،نمارستاق، دشت دریوک
پس از عبور از روستای پنجاب و نمارستاق با پیاده روی کوتاهی منظره خیره کننده ای نمایان میشه ، دشت زیبای دریوک که دارای چندین آبشار ، چشمه‌های آبگرم ( چهل چشمه)و دوستانی که اهل کوهنوردی هستن صعود قله کهون رو پیشنهاد می‌کنم یه کمپ سه روزه تو این فضا حسابی حالتون رو خوب می‌کنه ، اردیبهشت و خرداد ماه بهترین زمان برای دیدنیهای این دشت زیباست.
دشت نمارستاق و آبشار دریوک کجاست؟
دشت نمارستاق و آبشار دریوک کجاست؟
دشت نمارستاق و آبشار دریوک کجاست؟

غار زیبای یخ مراد

غار یخ مراد از جمله غارهای دیدنی و زیبای استان البرز است که در حوالی روستای کهنه ده منطقه گچسر در 84 کیلومتری کرج قرار دارد.
دهانه این غار 9/5 متر عرض و 3 متر ارتفاع دارد و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. طول غار از ابتدا تا انتهای آن نامشخص است و گفته می‌شود به علت وجود حفره‌های متعدد در آن، تاکنون کسی به انتهای غار دست نیافته است. مسیر غار عموماً شیب‌دار و رو به پایین است که نهایتاً با رسیدن به اعماق آن، چشمه‌های یخ‌زده در کف زمین و استالاکتیت‌های اسفنجی غار نمایان می‌شود. در داخل غار یخ مراد 3 تالار، یک برکه یخی و یک آبشار یخی وجود دارد.
غار دارای بادگیر و هواکش‌های مخفی بی‌شماری است که هوای خارج با شدت از آن‌ها خارج شده و به همین دلیل هوای غار فوق‌العاده سرد می‌باشد و همین امر سبب گردیده است که آب‌های موجود در غار به حال انجماد درآمده و توده‌های بزرگ یخ در غار تشکیل شود. یخبندان غار از اسفند ماه آغاز و تقریباً تا اواسط بهار سال بعد ادامه دارد و سپس در طول تابستان و پاییز به علت خشکی هوا و عدم جریان آب، یخ‌ها شروع به ذوب شدن کرده و رو به کاهش می‌رود.
این غار متعلق به دوره دوم زمین‌شناسی می‌باشد و 70 تا 230 میلیون سال از عمر آن می‌گذرد. غار یخ مراد در ادوار گذشته در زیر آب بوده و در حقیقت یک غار زیر دریایی به شمار می‌رود این مطلب از وضعیت طبیعی غار و از بقایای یک فسیل کاریتا که بر روی سنگی در ورودی غار باقی مانده تأیید می‌شود. کاریتا از نرم‌تنان دریایی متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی می‌باشد.
به گفته اهالی روستای کهنه ده، در گذشته بیماران با خوردن یخ‌های غار بهبود می‌یافتند. در واقع وجه تسمیه این غار (یخ مراد) از وجود قندیل‌ها و توده‌های یخی و کارکرد درمان بیماری‌ها گرفته شده است.
غار زیبای یخ مراد
غار زیبای یخ مراد

تنگه واشی یا تنگه ساواشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۷ کیلومتری شهرفیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران می‌باشد. شاید یکی از جذابترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و بخصوص در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند. در سال‌های اخیر، ...ادامه مطلب بسیاری از موسسه‌های توریستی، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه نموده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده‌است.
این مکان شامل دو تنگه است که تنگه اول به "واشی" و تنگه دوم به "سا" معروف است. در انتهای تنگه دوم آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد. مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه اول طی سه بخش انجام می‌شود.
بخش اول: مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی (حدود ۲۵۰متر)
بخش دوم:راهپیمایی دشت ساواشی (حدود ۱۷۰۰متر)
بخش سوم:مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار (حدود ۸۰۰متر)
برای رفتن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه-تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی ۱۰ کیلومتر روستای جلیزجند نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده‌است. بعد از عبور از روستا و طی ۴٫۵ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.
بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.
در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می‌روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.
تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی زیادی نیز می‌باشد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌است. دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و کتیبه شکل شاه در پشتِ تونل وانا جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌است. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد.
کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده‌است. بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید. این کتیبه که حدوداً ۱۸۵ ساله‌است به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است اما صنعت گردشگری به آن آسیب وارد نموده‌است.
تنگه واشی یا تنگه ساواشی
تنگه واشی یا تنگه ساواشی
تنگه واشی یا تنگه ساواشی
تنگه واشی یا تنگه ساواشی

اینجا چراغی روشن است

امامزاده داوود
امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان می‌رسد. گفته می‌شود که وی و برخی دیگراز بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده است.
بقعه این امام زاده در دوران صفویه ساخته شدو در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌است.
در دره‌های مجاور امام‌زاده داود در سمت مغرب و جنوب غربی در آبادی‌های رندان و سنگان بقعه‌هایی به نام امام‌زاده عمادالدین پدر امام‌زاده داود و امام‌زاده علاءالدین و امام‌زاده قاسم و امام‌زاده عقیل برادران امام‌زاده داود وجود دارد.
آرامگاه امامزاده ...ادامه مطلب داوود واقع در غرب تهران و در انتهای جاده کن در بخش کَن می‌باشد. جاده امامزاده داوود در دره کَن وجود دارد و از کَن شروع شده و تا امامزاده داوود ادامه داشته و از روستای سولقان می‌گذرد. طول جاده در حدود ۲۵ کیلومتر است. این جاده آسفالته بوده و در واقع مسیر اصلی این امامزاده به شمار می‌رود. یه موازات این جاده و در دره کن، آزاد راه تهران – شمال در حال ساخت می‌باشد که چهاربانده بوده و مسیر تهران به شمال را کوتاه‌تر و سریع‌تر می‌نماید. اما مسیر دیگری که برای رسیدن به این امامزاده وجود دارد، از درهٔ کنار رودخانه فرحزاد گذشته و بعد از طی حدود ۱۵ کیلومتر به امامزاده داوود می‌رسد. این مسیر به صورت جاده خاکی و اندکی نامناسب است. به دلیل وجود مناظر طبیعی و دیدنی و همچنین وجود رودخانه‌ای کوچک در مسیر؛ این راه به صورت یکی از جذابیت‌های تفریحی شهر تهران در آمده و گردشگران زیادی از آن استفاده می‌کنند. مسیر فرحزاد به امامزاده داوود از محله فرحزاد (انتهای اتوبان یادگار امام) شروع شده و پس از حدود ۴ ساعت پیاده روی با شیب ملایم در میان دره، به مسیر کوهستانی تبدیل شده و با طی حدود ۲ ساعت راه در این شرایط در نهایت به امامزاده داوود منتهی می‌شود.
بارگاه این امامزاده در دامنه رشته کوه البرز و در ارتفاع ۲۵۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد .در عکس زیر امام زاده داوود از مسیر کن
زیارت امامزاده داوود، از زمان قاجاریه به یکی از عادات تهرانی‌ها تبدیل شد. طوری که ناصرالدین شاه قاجار، در قریه خوش‌آب‌وهوای شهرستانک که بسیار به این امامزاده نزدیک است، قصری ساخت تا بعد از زیارت، در آنجا استراحت بکند. در واقع شهرستانک پشت قله‌ای به نام شاه‌نشین است که دره امامزاده داوود در جنوب این قله قرار دارد. معمولا کسانی که برای کوهنوردی به این منطقه می‌آیند، به شهرستانک هم می‌روند. از آن طرف، از شهرستانک هم می‌شود به امامزاده داوود آمد...
امروز البته از دعانویس‌هایی که دعایی‌ها پیش آنها می‌رفتند، چندان خبری نیست و در عوض، اطراف امامزاده پر است از مسافرخانه‌ها و کاسب‌های دستفروش. هم به علت سختی راه و هم به خاطر آب و هوای خوش این منطقه، شب ماندن در مسافرخانه‌های اطراف امامزاده کاملا مرسوم است...
علاوه بر مسافرخانه‌ها، امامزاده داوود به بازارش هم شهرت دارد. توی این بازار، هر چیزی که فکرش را بکنید می‌شود پیدا کرد؛ از خوراکی‌های عصر پدربزرگ‌ها تا کیف و سینی منقش به تصویر جومونگ؛ یک‌جور همنشینی سنت و مدرنیته.
ساختمان امامزاده، طبق الگوی اصلی بناهای آرامگاهی ایران ساخته شده است: دو مسجد که هر دو به بقعه امامزاده در وسط راه دارند.
اینجا چراغی روشن است
اینجا چراغی روشن است
اینجا چراغی روشن است
اینجا چراغی روشن است
اینجا چراغی روشن است

برج طغرل

برج طغرل
از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان در شهر ری می‌باشد که در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه واقع شده است و از مکانهای مشهور و دیدنی شهر ری محسوب می‌شود.
برج طغرل با مساحتی بالغ بر 48 متر مربع و ارتفاعی در حدود 20 متر و با اسکلتی خشتی و آجری به صورت استوانه ای افراشته خودنمایی می‌کند
نمای داخلی این برج به صورت استوانه و نمای بیرونی آن از 24 کنگره تشکیل شده است. دیوارهای بالای ارتفاع 4 متر به صورت تو خالی طراحی شده است و وسط آن پلکانی به عنوان رابطی میان بخشهای زیرین ...ادامه مطلب و بالایی برج در ضلع شمالی بنا وجود دارد.
سازنده این برج در کف آن و کناره‌های دیوارها ، کانالهای گذر هوا تعبیه کرده است که این کانالها مانع از رطوبت بنا میشود.
برج طغرل سالیان بسیاری راه گشا و راهنمای مسافران جاده ابریشم که از جانب خراسان به ری می‌آمدند بوده است و با روشن کردن آتش بر باروی بلند آندر شبهای تاریک آنان را هدایت می‌کرده است.
این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد :
حول این برج از نمای بیرونی ۲۴ کنگره با زاویه حاده ساخته شده است که در زمان طلوع آفتاب یکی از کنگره‌ها از سمت شرق کم کم روشن می‌شود و آفتاب درون آن می‌تابد، اگر نیم ساعت از طلوع آفتاب بگذرد، نصف کنگره روشن می‌شود. اگر یک ساعت از طلوع خورشید بگذرد یک کنگره به طور کامل روشن می‌شود و اگر ۲ساعت بگذرد ۲ کنگره روشن می‌شود، تا هنگامی که به لحظه ای می‌رسیم که خورشید روی نصف النهار منطقه قرار می‌گیرد، یعنی بیش‌ترین ارتفاع خود را از افق دارد. در این هنگام خورشید درست در بالای سر در جنوبی برج قرار می‌گیرد چرا که دربهای برج کاملا شمالی جنوبی بوده و روی نصف النهار واقع است در این هنگام سایه تیغه ای که بالای سر سردرب ورودی است درست در بالای تبری ضربی گونه سر در قرار گرفته و حکایت از لحظه اذان ظهر می‌کند و در زمستان که ارتفاع خورشید پایین‌تر است در لحظه ظهر خورشید از درب جنوبی درست وسط برج می‌تابد. بعد از ظهر هم کنگره‌های سمت غرب شروع به روشن شدن می‌کند. اگر نیم ساعت از لحظه ظهر بگذرد نیمی از کنگره از جانب غرب روشن می‌شود، اگر یک ساعت بگذرد یکی از کنگره‌ها و به همین ترتیب ادامه می‌یابد.
تا به امروز برج طغرل چندین بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است :
برای نخستین بار در سال ۱۳۰۱ هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه مرمت و لوحه ای مرمر بر سردر بنا نصب گردید. این بازسازی بنا را از خطر نابودی نجات داد ولی ظرافت کاریهای قدیمی و بقعه کتیبه کوفی آن را از بین برد.
پس از آن سالها این بنا متروک بود تا در اوایل دهه هفتاد بار دیگر مورد بازسازی قرار گرفت و بطور جدی در نیمه سال ۱۳۷۷ آغاز و در زمستان ۱۳۷۹ به پایان رسید.
این اثر کهن با شماره 147در سال 1310شمسی در فهرست آثار ملی ثبت شده است و از جاذبه‌های گردشگری استان تهران بشمار می‌آید.
آدرس :
شهرری، سه راه ورامین، خیابان ابن بابویه، خیابان طغرل.
برج طغرل
برج طغرل
برج طغرل
برج طغرل

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم