درباره من

یک فروردینی پر شور و هیجانم.

مطالب من

«جهنم» با 50 میلیون سال آزاد شد؛ مسئولین و مردم متشکریم
غار چاهی «جهنم» در 195 کیلومتری شهرستان طبس و 85 کیلومتری عشق‌آباد، در کوهستان یخاب و در نزدیکی روستای «تپه طاق» واقع شده که دی‌ماه سال 93 اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان جنوبی برای حفاظت از آن، ضوابط محکمی را تعیین و هرگونه اقدامی را که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تا شعاع یک کیلومتری دهنه این غار رخ دهد، ممنوع اعلام کرد.
با این حال سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نامه‌ای اجازه قانونی به معدن‌کاران برای اکتشاف و حفاری ...ادامه مطلب "منگنز" از معدنی در نزدیکی چاه «جهنم» را داد. این نامه به استناد موافقت کارگروه غارشناسی استان برای صدور پروانه اکتشاف صادر شد.
کارگروه غارشناسی استان خراسان جنوبی که ریاست آن بر عهده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان است، در شرایطی با صدور این مجوز موافقت کرد که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان پس از ارزیابی اولیه و بدون آن که‌کارشناسی داخل غار برود، اعلام کرده بود؛ این غار یک اثر تاریخی نیست.
بنابر‌این معدن‌کاران دستگاه حفاری معدن را در نزدیکی دهانه‌ی جهنم، که به گفته‌ی دهیار فقط 30 متر تا دهانه فاصله داشت، کار گذاشتند که البته اکنون این دستگاه جمع شده است.
براساس آخرین رأی کارگروه غارشناسی قرار شد اعلام نظر و تصمیم درباره این غار به ارائه نظر کارشناسی و مطالعات غارشناسی منوط شود. بر همین اساس باید گروهی از غارشناسان با ورود به داخل وضعیت و تکلیف آن را روشن کنند.
دستگاه حفاری معدن که تقریبا 30 متر تا دهنه «جهنم» فاصله داشت، سرانجام جمع شد و این غارِ چاهی از دست معدن‌کاران خلاصی یافت.
به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، با آن‌که مسؤولان میراث فرهنگی و گردشگری و محیط‌زیست استان خراسان جنوبی در اصل موضوع، یعنی غار بودن «جهنم» تردید داشتند و آن را چاهی بیش نمی‌دانستند و بر همین اساس با صدور مجوز بهره‌برداری "منگنز" و در ادامه "مرمر" از محدوده و داخل آن موافقت کردند، اما در کارگروه غارشناسی کشور، بر غار بودن جهنم صحه گذاشته شد و اعضای این کارگروه از مسؤولان استانی خواستند هرگونه عملیات حفاری یا معدن‌کاری در محدوده این اثر طبیعی تا زمان حضور تیم غارشناس برای تعیین وضعیت، متوقف شود.
گرمی داخل غار باعث شده است تا نام این غار را جهنم بگذارند؛ علاقه‌مندان برای ورود به داخل غار، باید 30 متر طناب و تجهیزات مجهز کوهنوردی و غارنوردی به همراه داشته باشند.
منبع : ایسنا، فارس

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مینا ترابیان

مینا ترابیان ﺳﻪشنبه 24 شهریور 94 - 14:44

خدارو شکر واقعا هم جای تشکر از همگی داره

نه تنها در مناطق نخل‌خیز جنوب بلکه در مرکز کشور یعنی شهرستان بافق در استان یزد نیز از قدیم، رسم است که در مناسبت‌هایی مانند جشن‌ها و مراسم‌های ازدواج یا جلوی پای میهمان، درخت نخلی را قربانی می‌کنند.
بافقی‌ها، مردمانی نیکوسرشت، پاک خصال، مهربان و مهمان دوست و البته مذهبی و غیرتمند هستند. مردم این دیار هر چند در مقایسه با بسیاری از شهرها از امکانات رفاهی مناسب و رایج کمتری برخوردارند، ولی از آداب و رسومی بهره‌مند هستند؛ رسومی که بعضاً همچنان در بین مردم این شهرستان برقرار است و انجام می‌شود. یکی ...ادامه مطلب از جشن‌های محلی بافق، جشن زاییدن درخت خرما بوده که از گذشته‌های دور برای کاشت درخت خرما یا گردآوری محصولات یک نخلستان برگزار می‌شده است.

این رسم معمولاً در بین اعیان و ثروتمندان اجرا می‌شده ولی مردم عادی، باغداران، خویشان و دوستان نیز اجازه حضور در این جشن را می‌یافتند. یکی از سنت‌های این جشن، کشتن درخت نخل بوده که غالباً در ایام نوروز و روز سیزده بدر و بعد از آن که درختان خرما زایمان می‌کردند، انجام می‌شده است.
این مراسم به این صورت بوده که مردم به طبیعت می‌رفتند و درختان نر خرمایی که زایمان نکرده بودند را سر می‌بریدند و دل درخت خرما(پنیر نخل) را بیرون می‌کشیدند و به مهمانان می‌دادند. در حین مراسم نیز مردان ایستاده و به روند کار نگاه می‌کردند و شعر می‌خواندند و گاهی نیز صلوات می‌فرستادند و برخی نیز که روحیه شاداب‌تری داشتند، سطلی را برداشته و با چوب بر آن می‌کوبیدند و دیگران را وادار به کف زدن می‌کردند.

کودکان در حین این جشن به بازی مشغول بودند و هیچ کسی اجازه نداشت که آنها را به خاطر سر و صدا کردن، نکوهش کند، چون بزرگترها عقیده داشتند که همین جیغ و فریاد زدن بچه‌ها و سرو صدای شادی آنها باعث می‌شود درخت خرما سر موقع بزاید و میوه‌های درشت و خوشمزه‌تری را به بار آورد.
زنان نیز آش کشک یا آرد بو داده، می‌پختند و بعد نیز همگی به دور هم نشسته، آش و دل درخت خرما(پنیر نخل) می‌خوردند.‌
هرچند امروزه به علل مشکلات اقتصادی و فرهنگی باید کمتر شاهد برگزاری چنین آیین‌هایی باشیم اما در واقع اینگونه نیست.
ولی "حسین فرجیانی" از خرماکاران نمونه استان یزد و شهرستان بافق در این باره به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، توضیح داد: هنوز هم در مناسبت‌ها و تعطیلاتی مانند عید نوروز و سیزده بدر این رسم در بافق انجام می‌شود.
وی ادامه داد: معمولاً در روزهای تعطیلی که هوا نیز خنک باشد، 10 تا 15 نفر با زحمت و تلاش وصف ناپذیری شاخه‌ها و برگ‌های منشعب از سر درخت نخل را می‌برند و سپس لایه‌های الیافی شکلی که از تنه درخت محافظت می‌کند را از دور آن جدا می‌کنند تا به هسته مرکزی درخت برسند.

فرجیانی عنوان کرد: هسته مرکزی درخت که به آن پنیر نخل نیز می‌گویند، ماده‌ای ترد، سفیدرنگ، مقوی و شفابخش است که در بافق آن را معمولاً همانند کاهو به همراه سکنجبین می‌خورند یا با آن از میهمان پذیرایی می‌کنند.

به گفته این نخلدار نمونه استان، مردم بافق این ماده را سرشار از کلسیم می‌دانند ولی نتایج مطالعات علمی نشان داده است که پنیر خرما حاوی اسیدهای چرب ضروری و مواد معدنی مفید به ویژه برای درمان اثرات ضد التهابی است و میزان فیبر خام موجود نیز ارزش غذایی آن را بیشتر کرده است.

وی اظهار کرد: معمولاً این ماده مغذی از درختان نخل نر و آب خورده تهیه می‌شود و غالباً نیز از هر نفر خرمای کبکاب، سه تا پنج کیلوگرم پنیر به دست می‌آید.
فرجیانی، درخت خرمای کبکاب را از عمده‌ترین و بهترین نوع نخیلات کشت شده در شهرستان بافق ذکر کرد و یادآور شد: در سال گذشته از پنج هکتار از نخیلات خود، 6 تن خرمای کبکاب برداشت کرده و به عنوان کشاورز نمونه استان معرفی شده‌ام. البته با توجه به اینکه فصل پُر برداشت نخیلات هر دو سال یکبار اتفاق می‌افتد، امسال تنها 2 تن خرما برداشت شده است.
وی بیان کرد: در حال حاضر قریب 100 هکتار نخیلات در شهرستان بافق قرار دارد که از این محل حدود 300 کشاورز مشغول به کار هستند ولی عمده نخل‌کاران بافق به تعداد انگشتان یک دست هستند.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

ناصر حشمتیان

ناصر حشمتیان شنبه 21 شهریور 94 - 16:45

خیلی خوشمزست

غارسهولان ثبت ملی شد خخخخخ
از مجموع آثار تاریخی و باستانی آذربایجان غربی تا کنون «قره کلیسا» در شهرستان چالدران و مجموعه تاریخی و باستانی «تخت سلیمان» تکاب به دلیل اهمیت و جایگاه تاریخی آنها در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده اند.
آذربایجان غربی علاوه بر جایگاه تاریخی و فرهنگی به لحاظ آب و هوایی نیز دارای ویژگی‌های منحصر بفرد و چهار فصل مشخص است که در کمتر نقطه ای از جهان دیده می‌شود.
غار سهولان مهاباد پس از غار «علیصدر» همدان بزرگترین و وسیعترین غار آبی ایران به شمار می‌رود و دنیایی شگفت ...ادامه مطلب انگیز در اعماق زمین است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر نوروزی برای تماشای زیباییهای سحر انگیز است.
غار سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و این غار در نزدیکی روستایی به نام سهولان قرار گرفته است و مردم محلی عمدتا غار را کونه کوتر، یعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند که دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مهدی عبادلو

مهدی عبادلو جمعه 2 مرداد 94 - 14:47

عالی بئد داداش خصوصا "خخخخخ"

کوروش تبریزی

کوروش تبریزی جمعه 2 مرداد 94 - 16:05

من رفتم واقعا قشنگه

محمدرضا سرابیان

محمدرضا سرابیان شنبه 3 مرداد 94 - 09:03

جای خیلی باحالیه توصیه میکنم برید

دوره تیموریان، تیمور و پسرش به نام میرانشاه وارد رامیان شده و در قلعه ماران دو دژ ساختند که یکی از آنها به نام قلعه میرانشاه بوده و از آن پس این قلعه، به قلعه میران معروف شد.
برای رسیدن به قلعه ماران باید از روستای پاقلعه عبور کرد. جاده این روستا از میان جنگلهای سرسبز و زیبایی می‌گذرد. این روستا یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله ماران محسوب می‌شود

فصل بهار فصل مناسبی برای صعود به این قله به حساب می‌آید چرا که در تابستان به دلیل رطوبت بالای جنگل و در زمستان و پاییز سرمای هوا کار را برای ...ادامه مطلب کوهنوردان سخت می‌کند. اما در فصل بهار تنها موضوع با اهمیت احتمال ریزش باران و سُر بودن مسیر است که گاه شیب زیادی دارد.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مونا کمالوند

مونا کمالوند جمعه 2 مرداد 94 - 13:44

رامیان شهر زیباییه توصیه میکنم بید ببینید

مینا ترابیان

مینا ترابیان جمعه 2 مرداد 94 - 16:15

این اسبای زیبا وحشی هستند یا پرورش داده میشند؟

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم