درباره من

مطالب من

پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 2

به خاطر عقاب بال گشوده اش
حالااز آسمان به پل بنگرید، سوار بر هواپیما، بالگرد یا چیزی چون این. بنای پل از بالاهمچون عقابی است که با تمام شکوه بال گشوده و برپهنه آبی زاینده رود پرواز می‌کند. کنگره‌های طبقات مختلف پل بسان پرهای عقاب می‌ماند و برآمدگی‌های شاه نشین طبقه دوم پل همچون سر عقاب است. براستی معمار عهد صفوی چگونه حساب نگاه از آسمان را هم نگه داشته؟! و عجیب‌تر آن که چنین پرسپکتیوی را چگونه در سر پرورانده؟!
به خاطر پایداری سازه اش
به گفته دکتر شاه کرمی از استادان برجسته دانشگاه امیرکبیر تهران، «پل خواجو شاهکار مهندسی دنیاست»! حساب همه بارها، همه سربارها، همه ضربه‌ها و فشارها شده است. زیر پل و در بستر رودخانه از گوی‌های سفالین استفاده شده که با ساروج پر شده اند و علاوه بر آب بند کردن پی، بر پایداری سازه افزوده اند.
به خاطر سد بودنش
در زمان شاهان صفوی از پل خواجو به عنوان «سد» هم استفاده می‌شده، این گونه که وقت جشن‌ها و پایکوبی مردم خوشبخت اصفهان، با تخته هایی چوبی آبراهه‌های زیر پل و حتی دهانه‌های طبقه اول پل بسته می‌شده و آب بالاو بالاتر می‌آمده، تا آنجا که زاینده رود به دریاچه ای تبدیل می‌شده که سطحش چونان آینه ای نورچرا غ‌های آویخته و آتشبازی‌ها را باز می‌تابانده است و وزن عظیم آب بالادست پل را سازه، بی هیچ کمر خم کردنی تاب می‌آورده ... .
به خاطر شاهکارهای معماری اش
در هر دو طبقه پل، موزه ای از انواع هنرهای صفوی، به رایگان در پیش دیدگان رهگذران، جلوه دارد که گنجینه ای از ناب‌ترین هنرهای شناخته شده در جهان است! آمیزه ای از رنگ و نقش. انواع کاشی ها، مقرنس ها، کنده کاری ها، طاق ها، طاقچه‌ها و ... .
به خاطر آنچه در اینجا نمی‌گنجد
... و پل خواجو شگفت انگیز است به خاطر هزاران شگفتی دیگر که در این مقاله جای نمی‌گیرد و شگفت انگیز است به خاطر هزاران شگفتی دیگرش که هنوز کشف نشده است.
یک راز عجیب!
اگر به سنگ‌های طبقه پایینی پل نگاه کنید، علامت‌های عجیبی را روی برخی از آنها می‌بینید که به دست حجارانی کنده کاری شده است. درباره این علائم حرف و حدیث بسیار است. عده ای آن را علائمی می‌دانند که هر کدامش مخصوص یک سنگتراش عهد صفوی بود و به این وسیله در پایان کار مشخص می‌شده که هر کس چند سنگ تراشیده و چقدر مزد می‌گیرد؟ اما معدود افرادی از کارشناسان معتقدند این علامت‌ها علائم حروف الفبای یونانی است! به اعتقاد ایشان در منطقه جی اصفهان ویرانه هایی از کاخ‌های دوران ساسانی باقی مانده بوده که سنگتراشان آن (برخی از آنها) یونانی بوده اند و در عهد صفوی در ساخت پل خواجو از سنگ‌های آن بناهای قدیمی استفاده شده است. به هر حال سنگ‌های عجیب علامت دار خواجو همچنان یک معماست...

نویسنده: احسان مرادی
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 2
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 2
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 2

پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 1

در فهرستی جهانی که اسامی ارزنده‌ترین و درخشان‌ترین شاهکارهای معماری و حجاری جهان را به فهرست درآورده، پل خواجو در کنار آثاری چون دیوار بزرگ چین، مجسمه فرعون، ابوالهول، مجسمه آزادی، برج ایفل و ... می‌درخشد. پل خواجو یک پل نیست! یک معماست... معمایی که آدمیان قرن بیست و یکمی از حل آن ناتوانند.
خواجو، معمایی است همچون سایر معماهای شگفت انگیز اصفهان. همچون حمام شیخ بهایی که آب مورد استفاده در آن تنها با یک شمع گرم می‌شد! و کنجکاوان نادان برای حل معمایش خرابش کردند! اما هیچ گاه به راز آن پی نبردند... ...ادامه مطلب
خواجو معمایی است پنهان، پنهان همچون منارجنبان که از لرزاندن یک مناره، کل بنا و مناره دیگر نیز به لرزه می‌افتاد و باز کم خردان برای رازگشایی، یکی از مناره هایش را خراب کردند. بعد که خردشان را بسی محدودتر از کشف رازش یافتند، باز آجرها را سر جا گذاشتند، اما مناره دیگر نمی‌جنبید! و حالامنارجنبان لوچ شده است! یکی از مناره هایش نمی‌جنبد، چون ساحت مقدسش به بی خردی آلوده شد.
چرا خواجو شگفت انگیز است؟!
حالادست معماران و مهندسان عمران خیلی باز است. قبل از ساخت بنا به مدد انواع نرم افزارهای سه بعدی ساز و شبیه ساز بنایی را که قرار است احداث شود ترسیم می‌کنند و حتی بارگذاری آن را نیز می‌آزمایند، اما با قاطعیت می‌گویم که لشکری از آنها با همه نرم افزارهایشان هیچ گاه نخواهند توانست پل خواجوی دیگری بیافرینند. در خواجو حساب سنگریزه‌های زیر پل هم شده است! نظمی عجیب در جزء جزء اجزای آن می‌درخشد، از نما گرفته تا استاتیک سازه ... خواجو کلکسیونی از عجایب است... .
به خاطر شمع خواجویش
خواجو شگفت انگیز است به خاطر «شمع هایش!» در طبقه پایین پل در منتها الیه عرشه پل بایستید و با زاویه 39 درجه نسبت به افق به ترکیب طاق ها، نشیمنگاه‌ها و دیواره‌ها بنگرید. بناگاه از ترکیب این فضای سه بعدی و از محل برخورد دیواره‌های پیشین و پسین شمعی سر بر می‌آورد! شمعی کامل با اشک هایش! در واقع عابران و سیاحان اگر در زاویه مذکور به دهانه‌های پل بنگرند شمع‌های منحصر به فردی تشخیص داده می‌شود که به گفته برخی استادان «شمع» بیانگر فلسفه خاصی در این پل است که در این مقال نمی‌گنجد، اما آنچه عجیب می‌نماید، چگونگی محاسبه زوایای سه بعدی در ذهن خار ق العاده معمار صفوی است که بی هیچ رایانه و نرم افزاری چگونه چنین شاهکاری آفریده؟!


پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 1
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 1
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 1
پل خواجو، پله پله تا وصله ناجور قسمت 1

قلعه مچی

این قلعه و بناه‌های وابسته به آن در سه کیلومتری شرق حوضدار سیستان و ۶ کیلومتری شهر سوخته و ۷۰کیلومتری جنوب غربی زابل قرار دارد.این قلعه مقر و کاخ خاندان رئیسی، فرمانروایان جنوبی سیستان می‌باشد که از خشت و گل ساخته شده است.
ارتفاع ایوان شمالی این قلعه از زمین ۱۰ متر و دهانه آن ۵/۷ متر پهنا دارد. در این منطقه باقی مانده یک آسیاب بادی نیز وجود دارد که نمونه‌های آن در دوران اسلامی و در تمام نقاط سیستان وجود داشته است در جنوب غربی این قلعه و به فاصله ۳کیلومتری آن تعدادی تپه کوچک وجود دارد که سفال‌های ...ادامه مطلب کشف شده مربوط به دوران پیش از تاریخ است.
در این منطقه کتیبه‌ای از سال ۱۱۳۰ هجری قمری (1717 میلادی) مربوط به میرجعفرخان کشف شده است قلعه مچی در ناحیه‌ی تاریخی حوضدار (حوض دارا)در 70 کیلو متری جنوب غربی زابل قرار دارد و از آنجا که در سراسر منطقه نخلستان‌های فراوانی وجود داشت و مچ نیز به زبان محلی به معنی درخت خرما می‌باشد قلعه به این نام مشهور شده است
پیشینه تاریخی قلعه
با توجه به متون تاریخی و آثار باقی مانده اعم از معماری و سکه و سفالینه‌های بدست آمده تاریخ احداث این قلعه را می‌توان به دوران صفویه رساند که احتمالا تا اوایل حکومت قاجار مقر و کاخ حکمرانی خاندان رئیسی از حاکمان محلی تمدن جنوبی سیستان بوده است اما با مطالعه بر روی سفالینه‌های سطحی منطقه نمی‌توان تاریخی قدیمی‌تر از قرن 6 و 7 هجری برای آن در نظر گرفت .
به نوشته سیاح خارجی کلنل چارلز شهر را باغها و نخلستانهای بزرگی احاطه می‌کرده کهامروز به کلی ویران شده است ما در مورد متروک ماندن این منطقه نظرات مختلفی ارایه شده که یک مورد خراب کردن سد قدیم سیستان که به شاهرخ نسبت می‌دهند می‌دانند.
قلعه مچی

قالی پازیریک

قدیمی‌ترین فرش دنیا است که در سال ۱۳۲۸(۱۹۴۹) توسط سرگی رودنکو، باستان‌شناس روس در دره پازیریک در کنار اشیاء باستانی دیگری در گور یخ‌زدهٔ یکی از فرمانروایان سکایی کشف شد.
قالی پازیریک یک قالی پشمی با رنگهای زنده‌است. این فرش چهارگوش تقریباً مربع بوده و ابعاد آن ۱٫۹۸ در ۱٫۸۹متر است. نقش‌هایی که در آن دیده می‌شود شامل تصویر سوارکاران، آهوهای در حال چرا کردن و جانوران افسانه‌ای با سر عقاب و بدن شیر است و حاشیه‌ای گل‌دار دارد . سرگی رودنکو پس از بررسی ساختار فرش و نگاره‌های آن متوجه شباهت زیاد نقش‌مایه‌های ...ادامه مطلب این فرش با نقش برجسته‌های تخت جمشید شد. (اوپی، ص ۲۶، ۲۸) و بیشتر پژوهشگران این قالی را از دست‌بافت‌های پارت‌ها و یامادها می‌دانند. اما همچنان دربارهٔ تاریخچه حقیقی این فرش نظریه‌های متفاوتی ارائه شده است که بی‌تاثیر از جریان‌های سیاسی به‌ویژه ایران‌ستیز نبوده است
نتایج آزمایش رادیواکتیو قدمت گورهای دره پازیریک را تا سده‌های پنجم و چهارم پیش از میلاد نشان داده‌است . دره پازیریک دره‌ای کوچک در شمال کوهستان آلتایی (در جنوب سیبری مرکزی و در ۷۹ کیلومتری مرز مغولستان) است.
نشانه‌های زیادی وجود دارد که بافت و طرح این فرش را به قوم لر نسبت می‌دهد از جمله نوع گره‌های فرش و همچنین یک ردیف ستاره‌های چهارپر نقش شده در قسمت مرکزی این فرش که روی اشیای مکشوف در لرستان نیز دیده میشود.
قالی پازیریک

عروسی عشایر قشقایی

ایل قشقایی یکی از ایلات مهم ایران است :مرکز اصلی این ایل فارس است . قشقایی‌ها در دوره‌های مختلف بتدریج به این سرزمین کوچیده و در آن ساکن شدهاند . عروسی در این مراسم همیشه پر از رنگ و شادی است. این مراسم جزوی از میراث معنوی عشایر است. میراثی که امروزه در همه دنیا پاس داشته می‌شود و یکی از بزرگترین گنجینه‌ها برای جلب گردشگری است. ازدواج از دیدگاه جامعه ایل قشقایی لازم و مجرد بودن گناه است. بیشتر ازدواج‌ها به میل و خواست والدین انجام می‌گیرد و جوانانی که تن به ازدواج ندهند به هر طریق و یا دلایل مختلف ...ادامه مطلب زیر فشار قرار می‌گیرند. ازدواج در بین مردم قشقایی تنها به خاطر عشق و عاشقی نیست. دوست داشتن جنبه شهوانی ندارد بلکه خصوصیات ذاتی، فرهنگی و اجتماعی آنها است. داشتن فرزندانی شایسته و بخصوص اولاد ذکور در ایلات و در جمع خانواده از نظر اقتصادی به عنوان یک نیروی انسانی، نقشی بسیار مهمی دارد چون منبع درآمد خانواده است و حتی بچه‌های کوچک هم قادر به کار و کمک به خانواده هستند. کسانی که پسر ندارند اجاقشان کور است و با اجبار و درخواست پدر و مادر برای مردی که پسر ندارد، زن دوم می‌گیرند. نود درصد ازدواج‌های دوم در ایل فقط به جهت نداشتن اولاد یا اولاد ذکور است. گاه زنان به خاطر فرزند پسر، شوهران خود را وادار به ازدواج می‌نمایند و بسیار دیده شده است که زن برای شوهرش به خواستگاری می‌رود.هرچند که این میراث در ایران دارد فراموش می‌شود و ماندگاری اش در طول تاریخ گره خورده به تصمیم مسئولان برای صیانت از آن‌ها در گردنه‌های سخت زندگی امروز که به سرعت به سمت گسترش وسیع شهرها پیش می‌رود.
عروسی عشایر قشقایی
عروسی عشایر قشقایی
عروسی عشایر قشقایی
عروسی عشایر قشقایی

مراسم عروسی ترکمن ها

در این روز، دوستان و آشنایانی که مایل به شرکت درکاروان عروس کشان هستند – معمولا جوان ترها- در ساعت مقرر که شب گذشته و در مصایب جای اعلام شده است، در محل خانه‌ی داماد حاضر می‌شوند و هر یک وسیله‌ی خاص خود را دارند (در گذشته، اسب و شتر، امروزه، انواع اتومبیل).
در این روز پارچه‌های روسری مانند یا حوله، به هر یک از شرکت کنندگان در کاروان عروس – به رسم تبرک- تقدیم می‌شود ( هم از طرف خانواده‌ی داماد در شروع حرکت کاروان به سوی خانه عروس و هم از طرف خانواده ای عروس در زمان انتقال عروس به خانه‌ی داماد). ...ادامه مطلب این کاروان مرکب از دو بخش است:
الف- کاروان داماد مرکب از جوان ها، زن ها، دخترها.
ب- کاروان آق سقال‌ها / ریش سفیدها.
مراسم عروسی ترکمن ها
مراسم عروسی ترکمن ها
مراسم عروسی ترکمن ها
مراسم عروسی ترکمن ها

عروسی زرتشتیان یزدی

در ایران باستان و بنا بر قوانین دوره‌ی ساسانی، دختران خود همسر خویش را انتخاب می‌کردند. این امر در کشورهای همسایه ایران مانند نداشت. در شاهنامه زنان دلاور و خردمندی چون کتایون و تهمینه، همسر خویش را انتخاب کرده و برای یافتن همسر خود همه‌ی مرزهای سیاسی و طبقاتی را زیر پا می‌گذارند. شاهنامه یک حماسه ملی است، اما تنها عشق است که در این اثر جاودانه، همه‌ی مرزهای ملی و قومی را در می‌نوردد. همسر و مادر و محبوب بزرگ‌ترین پهلوانان شاهنامه ، همه از دیار بیگانه هستند.
هنگامی که سلطان ایران، بهرام گور از ...ادامه مطلب دختران یک مرد روستایی ساده درخواست ازدواج می‌کند؛ روستایی، پاسخ را به دختران خود وا می‌گذارد.
ایزد بانو آناهیتا، الهه‌ی آب و باران؛ ایزد بانو چیستا، الهه‌ی خرد و دانایی؛ ایزد بانو رام، الهه‌ی شادمانی و سیمرغ، بغبانوی بزرگ ایران است. و این همه نشان ارجمندی زن در نزد ایرانیان است.
زرتشت نیز در اوستا برای ازدواج و تشکیل خانواده منزلت والایی دیده است.
در یسنا آمده است: عروس و داماد! این کلمات را به شما می‌گویم: زندگی سرشار از شادی داشته باشید و به حقوق یکدیگر احترام بگذارید. بی گمان زندگی شیرینی خواهید داشت.
زرتشتیان که تعداد آنها در دنیا بیش از ٣۰۰ هزار نفر و در ایران ٣۰ هزار نفر می‌باشد پس از گذشت قرن‌ها مراسم مربوط به ازدواج خود را نگه داشته و بنا بر باورهای دیرین خود رفتار می‌کنند. به این مراسم نگاه کنیم که چه اندازه زیبا هستند. این آداب انسانی و والا را پاس داریم. بسیاری از مردم یزد نیز در این مراسم با زرتشتیان یکی هستند.
عروسی زرتشتیان یزدی
عروسی زرتشتیان یزدی
عروسی زرتشتیان یزدی

برج کبوتر خانه میبد

این کبوترخانه به صورت استوانه‌ای ساخته شده و دارای تزیینات قطار‌بندی آجری و گچی است که مانع تردد مارها به داخل برج می‌شود.
ولی در برج‌های مکعبی و چند‌قلو، ترفندهای دیگری مانند ایجاد قوس به داخل انجام شده است. این برج دارای چهار هزار لانه کبوتر است.
بدنه جرزهای برج کبوترخانه میبد از حفره‌هایی به ابعاد 20 در 20 سانتیمتر ساخته شده که هر یک آشیانه کبوتران می‌باشد. چهار برجک و یک برج میانی روی سقف در جهت ورود و خروج کبوتران قرار داشته و رنگ تند مقرنس‌ها عامل جذب پرندگان بوده است.
این بنا از ...ادامه مطلب خارج به صورت برجی مدور و آراسته به نقش‌های ویژه و از داخل به صورت شش ضلعی با طاق‌های جناغی است. همچنین دارای سه طبقه و مجهز به هزاران لانه برای جلب و نگهداری پرندگان مهاجر است.
این برج دارای پوشش گنبدی شش ضلعی است که اطراف آن دارای تزئیناتی از گچ است. در بام برج نیز 4 ستون کوچک با ارتفاع یک و نیم متر و شبیه به میل راهنما وجود دارد.
عمده مصالح مورد استفاده در این بنا، خشت خام با ملاط گل است. نوارهای گچی اطراف دیوار، تله مارگیر، گنبد کنگرهای و طاق بندی با گچبری‌های خاص از دیگر ویژگی‌های برج کبوتر خانه میبد است.
قدمت برج کبوترخانه میبد به دوران قاجاریه برمی‌گردد در سال 1364 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 1691 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
برج کبوتر خانه میبد
برج کبوتر خانه میبد
برج کبوتر خانه میبد

قلعه سریزد

قلعه سریزد یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان بوده است. قدمت این قلعه تاریخی به حکومت ساسانیان (قرن ۳ تا ۷ میلادی) می‌رسد.
قلعه به منظور ذخیره سازی غلات و مواد غذایی بوده که در آن زمان از ارزش خاصی برخوردار بوده است. علاوه بر غلات، پول، طلا و زیورآلات روستاییان نیز در مواقع هجوم و غارت در این قلعه نگهداری می‌شده است.
گرداگرد این بنا را خندقی به عرض تقریبی ۶ متر و عمق بین ۳ تا ۴ متر که اولین لایه دفاعی قلعه محسوب می‌شده، محصور کرده است. این قلعه دارای دو دیوار متحدالمرکز ...ادامه مطلب تو در تو با برج و باروهایی بلند و تسخیر ناپذیر است که توسط خندقی محصور شده است. همچنین قلعه دارای دو درب بوده است که یکی درب اصلی و دیگری دب پشتیبان قلعه بوده است. درب اصلی قلعه به صورت متحرک بوده و به وسیله طناب و قرقره هایی از سمت پایین به بالا با و بسته می‌شده است. زمانی که درب اصلی به وسیله دشمن شکسته می‌شد و دشمن به درون قلعه راه می‌یافت، درب دوم قلعه بسته می‌شده و در واقع نقش درب پشتیبانی قلعه را ایفا می‌نموده است.
قلعه سریزد دارای سه طبقه است که از خشت و گل ساخته شده و مصالح مورد استفاده در آن آجر و گچ بوده است. تزییناتی نظیر کادربندی و شومینه سازی نیز در آن دیده می‌شود. در دو طرف راهروها، اتاق‌های متعدد حجره مانندی است که هر کدام دارای درب و کلیدی مجزا به منظور ذخیره سازی اشیا گرانبهای روستاییان بوده است.
در حال حاضر بیشتر قسمت‌های قلعه مرمت شده و آماده پذیرایی از میهمانان گرامی می‌باشد.
این اثر در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
قلعه سریزد
قلعه سریزد
قلعه سریزد

شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان

شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. حفاریهای باستان شناسی نشان می‌دهد که این منطقه در ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده .آنها از زندگی خود آثاری بر جای گذاشته اند که اکنون به صورت تپه‌های گوناگون باستانی کشف شده است .در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاددر این مکان مردم در قلعه زندگی می‌کردند و از۴۰۰۰سال پیش زندگی در شوش به صورت شهری در آمده است. این منطقه که بین رودهای کرخه و دز قرار دارد پایتخت سیاسی ایلامیها بوده است. قلعه ایلامیها روی تپه ای در مرکز شهر شوش واقع بوده که فرانسویها روی آن قلعه ...ادامه مطلب جدیدی احداث نموده اند . در کنار آن تپه شاهی قرار دارد که احتمالا به صورت زیگورات بوده. است و درنزدیکی آن تپه صنعتگران قرار دارد. آشوربانیپال بین سالهای ۴۶۵-۴۶۰ قبل از میلاد شهر شوش را فتح کرد و آنرا مانند دیگر فتوحات آشوریها با خاک یکسان کرد. داریوش اول هخامنشی آنجا را بازسازی نمود و کاخ آپادانای خود را در تپه شاهی برپا نمود. خشایارشا نیز در شوش زندگی می‌کرده است.در زمان اردشیر اول متاسفانه در اثر آتش سوزی بزرگی اکثر بناهای شوش از بین رفتند .بقایای این آثار باستانی در قرن بیستم از زیر خاک بیرون آمدند. قسمت عمده ای از آنها در اثر تسطیح دشت خوزستان برای اهداف کشاورزی از بین رفته است و جنگ تحمیلی نیز خسارات زیادی به آثارباستانی وارد کرده است . حفاریهای غیر مجاز ساکنین دشت و حمله باستان شناسان غربی ، باعث شده است قسمت عمده ای از این آثار از بین برود یا به موزه هایی همچون لوور برسد
شمال دشت خوزستان که محل ورود سه رود کارون کرخه و دز به این دشت رسوبی و حاصلخیز است محل مناسبی برای استقرار بشر اولیه بوده است، که به تازگی با تکثیر نباتات و اهلی کردن حیوانات آشنا شده بود. در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد آنها با احداث آبراهها و سدهایی مشکل آبرسانی را حل نمودند . باستان شناسانی همچون گیرشمن و ژان پرو بقایای ساختمانهای عظیمی را در تپه‌های شوش کشف کردند که نشان از اهمیت این تپه‌ها در منطقه میدهد. در کل دشت شوش تپه‌های فراوانی وجود دارد و نشان میدهد در پهنه عظیم این دشت اجتماعات فراوان پراکنده کشاورزی وجود داشته است که مرکز همه آنها در شوش بوده و همگی از نظر فرهنگ صنعت و نحوه زندگی با هم وحدت داشته اند .
مقبره دانیال نبی یکی از پیامبران نیز در این شهر قرار دارد و مورد توجه اهالی است . در کتاب مقدس ذکر شده است که مقبره استر در شوش است ولی آنرا در همدان می‌یابیم . به طور حتم می‌توان مقبره ای را که در عکس مشاهده می‌کنید به دانیال نبی از پیامبران یهود نسبت داد که با معماری سنتی ساکنان خوزستان ساخته شده است
شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان
شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان
شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم