درباره من

مطالب من

روستای سیرچ

سیرچ در 50 کیلومتری شرق شهرستان #کرمان و و با فاصله 30 کیلومتری از بخش شهدا واقع شده است. سیرچ از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى‌هاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت. ییلاق مذکور در ارتفاع ۱۵۵۰ مترى در درهٔ رودى به همین نام قرار دارد و سیرچ چشم‌اندازى زیبا، پوشیده از توده‌هاى انبوه ... ادامه مطلب
روستای سیرچ

ماسوله‌های ایران

شیلاندر ماسوله‌ی بکر ایران
شیلاندر (چیلاندر) روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان؛در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان قرار دارد.در مسیر زنجان – طارم (زنجان – تهم) بعد از گذر از سد زیبای تهم و روستای تهم به ماسوله‌ی بکر زنجان با طبیعتی روح نواز خواهید رسید .

روستای شیت
روستای شیت در بخش شمالی ... ادامه مطلب
ماسوله‌های ایران

سرآب گیان نهاوند

قطعه ایی از بهشت در آغوش شهرستان نهاوند
سرآب گیان نهاوند یکی از تفریح‌گاه‌های غرب کشور به شمار می‌رود. این سراب با چشمه‌های جوشان، پرآب و زلال، در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی نهاوند در استان همدان پای کوه‌‌های گرین از رشته‌کوه های زاگرس جریان دارد که از جنوب به کوه های گرین و از غرب به زمین‌های روستاهای ... ادامه مطلب
سرآب گیان نهاوند

دریاچه غربال بیز مهریز

دریاچه غربال بیز در ناحیه ای خوش آب و هوا و خوش منظره بین شهر مهریز و یزد قرار دارد. طبیعت منطقه آن قدر دیدنی و آب و هوای آن آنقدر لطیف است که مردم استان هر سال در فصل گرم سراغ غربال بیز می‌روند.
نام غربال‌بیز به دلیل حفره‌های متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده که در فصل‌های پر باران، آب چشمه‌ی ... ادامه مطلب
دریاچه غربال بیز مهریز

برج‌های خرقان قزوین شاهکار معماری آجری ایران

در کنار روستاهای حصار ولیعصر در 30 کیلومتری شهر آبگرم از توابع شهرستان آوج قزوین آرامگاه دو تن از بزرگان دوره سلجوقیˈابو سعید بیجارˈ پسر سعد و ˈابو منصور ایلتایˈ پسر تکین قرار دارد که بصورت دو برج شکوهمند آجری با فاصله 29 متر از یکدیگر خود نمایی می‌کند.

برج شرقی آن به ارتفاع تقریبی 15 متر و قطر 11 متر با طرحی هشت ضلعی و ستون‌های مدور در هر گوشه بر پایه ای از سنگ بنا شده است.

ضخامت دیواره‌های برج به 60 سانتی متر می‌رسد که بر روی آجرهای ساده زیرین، پوشش تزئینی از آجر با ضخامت 21 سانتی متر به کار رفته است.

دو پلکان مارپیچ که در ستون‌های مدور واقع درگوشه‌ها تعبیه شده با 22 پله به غلام گردشی ما بین دو پوش گنبد می‌پیوندد.

ساقه گنبد نواری پهن از نقوش تزئین آجری با طرح‌های مختلف هندسی و در بالای هر ضلع آیه ای از سوره 59 قرآن کریم را در خود پذیرفته است.

در هر یک از اضلاع هشت گانه برج، دو ستونچه مدور تزئینی چسبیده به ستون‌های مدور بزرگ هشت گوشه است که از پایین تا نیمی از ارتفاع اضلاع هشتگانه امتداد یافته و سپس قوس تیزه داری بر روی آنها برپا شده است.

قاب سازی‌های تزئین داخل طاق نماهای اضلاع هشت گانه، هر یک دارای طرح و نقش خاصی هستند که هیچ کدام با دیگری یکسان نیست.

ضلع سردر ورودی برج، تزئین بیشتری از جمله دو خط کتیبه در بر دارد.

داخل بقعه نیز بصورت هشت ضلعی است که در وسط هر ضلع آن طاق نمایی با قوس تیزه دار بر پا گشته و دور تا دور کف بقعه بقایای سکویی به ارتفاع سی سانتیمتر دیده می‌شود.

بر روی دیوار و قسمت کار بندی و زیر گنبد داخلی اثر ارزنده ای از دیوار نگاره‌های دوره سلجوقی مانند طاووس، ستاره‌های شش پر و هشت پر، گل و بوته، پرنده و درخت انار به شیوه استلیزه وجود دارد که در نوع خود کم سابقه و حائز اهمیت بسیار است.

این برج در سال 460 هجری قمری ساخته شده و نخستین بنا با گنبد دو پوش غیر مخروطی در معماری اسلامی است.

بنای برج غربی که در سال 486 هجری قمری به پایان رسیده از نظر طرح و نقشه همانند برج قدیمی‌تر است.

با این تفاوت که یک پلکان مارپیچ دارد و ضمن رعایت ابعاد برج قبلی حدود 55 سانتی متر از ارتفاع بیشتری برخوردار است و کشیده‌تر نیز به نظر می‌رسد.

ترکیب و تنظیم طرح‌های مختلف در این دو بنا که به 30 نقش بالغ می‌شود و اوج هنر آجرکاری به شمار می‌آید، مانند هنری که در طرح ریزی متناسب هیات کلی بنا به کار رفته قابل ستایش است.

سقف این دو برج در زلزله ویرانگر اول تیر ماه 81 آوج فروریخته و شکاف‌های جبران ناپذیری را در بدنه و دیوارهای خود بر داشته است که البته توجه بیشتری از سوی مسوولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌طلبد. ... ادامه مطلب
برج‌های خرقان قزوین شاهکار معماری آجری ایران

عظمت جنگل انبوه پیچک انجیلی

کوهنوردی - صخره نوردی - آبشارنوردی
انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر می‌رسد. برگ‌ها و تنۀ انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. برگ‌های جوان بنفش مایل به قرمز هستند بعد از آن در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان تبدیل می‌شوند و سرانجام در پاییز برگ‌های درخشان به رنگهای ... ادامه مطلب
عظمت جنگل انبوه پیچک انجیلی

بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند

قلعه بیرجند که با نام‌های قلعه ته ده و پایین شهر نیز شناخته می‌شود، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار می‌رود.این قلعه که از جمله نقاط گردشگری بیرجند و استان خراسان جنوبی است، بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر بیرجند قرار دارد.
البته برخی نیز بنای این قلعه را به پیش از آن دوره نسبت می‌دهند. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است.
قلعه بیرجند در دوره قاجاریه به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب‌های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است.
این قلعه دارای 7 برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال 1378 به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد.
🎯قلعه بیرجند که با نام‌های قلعه ته ده و پایین شهر نیز شناخته می‌شود، بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند به شمار می‌رود.این قلعه که از جمله نقاط گردشگری بیرجند و استان خراسان جنوبی است، بر فراز بلندترین نقطه غربی تپه ماهورهای شهر بیرجند قرار دارد.
البته برخی نیز بنای این قلعه را به پیش از آن دوره نسبت می‌دهند. قلعه بیرجند از خشت و گل و چینه ساخته شده و از دوره صفویه تا قاجاریه مردم این شهر را در مقابل تهاجم دشمنان به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها محافظت می‌کرده است.
قلعه بیرجند در دوره قاجاریه به طور کامل بازسازی و مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به شواهد موجود به وسیله نقب‌های زیرزمینی به نقاط مهم شهر مثل ارگ بهارستان، ارگ کلاه فرنگی و قنات قصبه مرتبط بوده است.
این قلعه دارای 7 برج بوده که شش برج از آن باقی مانده است. مرمت این بنا در سال 1378 به وسیله شهرداری بیرجند شروع شد. ... ادامه مطلب
بزرگترین و قدیمی‌ترین بنای تاریخی بیرجند

مشاهده و تصویربرداری از گربه پالاس و توله اش در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

مشاهده و تصویربرداری از گربه پالاس و توله اش در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق ۱۵ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و محیط بانان پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق هفته گذشته در جریان گشت و پایش مشترک در تپه ماهورهای مشرف به چشمه ... ادامه مطلب
مشاهده و تصویربرداری از گربه پالاس و توله اش در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

منطقه‌ی بکر حنا علیشاه

منطقه‌ی بکر حنا علیشاه ونک شهری است در شهرستان سمیرم استان اصفهان،آب و هوای ونک کوهستانی و مناسب برای سفر و تفریح می‌باشد ,ونک دیدنی‌های زیادی دارد که عبارتند از:- امامزاده زیدبن علی ۲- امامزاده معصومه خاتون ۳- چشمه ناز ونک و منطقه شمس‌آباد ۴- سد کمانه ۵- مناطق دیدنی دیگر که شامل مناطق کشاورزی می‌باشد.
وجود ... ادامه مطلب
منطقه‌ی بکر حنا علیشاه

چهارتاقی نیاسر

چهارتاقی نیاسر که به آتشکده ساسانی نیاسر نیز معروف می‌باشد، یک ساختمان گنبدی شکل است که آن را متعلق به اواخر دوران اشکانی و یا اوایل دوران ساسانی می‌دانند و بالاتر از چشمه اسکندریه قرار دارد.
چار تاقی بر روی صخره‌ای قرار گرفته است و مشرف به بخش «تالار» روستا می‌باشد، از دور خود نمایی می‌کند. این بنایی است که معتقدند به دستور اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان ساخته شده است. آتشکده بنایی ۱۴×۱۴ متر می‌باشد که بصورت اتاقی به همراه یک گنبد می‌باشد.
در چهار طرف اتاق دیواری وجود ندارد. چهار طاقی از سنگهایی که با گچ کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند ساخته شده است. سنگهای به کار رفته در قسمتهای پایینی بنا به شکل طبیعی و عادی وسنگهای بکار رفته در قوسها ودر قسمتهای فوقانی مربعی شکل و مانند آجرهای بزرگی هستند. قسمتهای تحنانی بنا در سالهای اخیر با گچ پوشیده شده است. احتمالاً درگذشته تمامی دیوارهای اطراف آتشکده با کنده کاری‌های گچی تزیین شده بودند.
... ادامه مطلب
چهارتاقی نیاسر

اطلاعات بیشتر...

دوسش دارم

اینجا رفتم

میخوام برم

اینجا زندگی می کردم