شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

«جهنم» با 50 میلیون سال آزاد شد؛ مسئولین و مردم متشکریم
غار چاهی «جهنم» در 195 کیلومتری شهرستان طبس و 85 کیلومتری عشق‌آباد، در کوهستان یخاب و در نزدیکی روستای «تپه طاق» واقع شده که دی‌ماه سال 93 اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان جنوبی برای حفاظت از آن، ضوابط محکمی را تعیین و هرگونه اقدامی را که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تا شعاع یک کیلومتری دهنه این غار رخ دهد، ممنوع اعلام کرد.
با این حال سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نامه‌ای اجازه قانونی به معدن‌کاران برای اکتشاف و حفاری "منگنز" از معدنی در نزدیکی چاه «جهنم» را داد. این نامه به استناد موافقت کارگروه غارشناسی استان برای صدور پروانه اکتشاف صادر شد.
کارگروه غارشناسی استان خراسان جنوبی که ریاست آن بر عهده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان است، در شرایطی با صدور این مجوز موافقت کرد که اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان پس از ارزیابی اولیه و بدون آن که‌کارشناسی داخل غار برود، اعلام کرده بود؛ این غار یک اثر تاریخی نیست.
بنابر‌این معدن‌کاران دستگاه حفاری معدن را در نزدیکی دهانه‌ی جهنم، که به گفته‌ی دهیار فقط 30 متر تا دهانه فاصله داشت، کار گذاشتند که البته اکنون این دستگاه جمع شده است.
براساس آخرین رأی کارگروه غارشناسی قرار شد اعلام نظر و تصمیم درباره این غار به ارائه نظر کارشناسی و مطالعات غارشناسی منوط شود. بر همین اساس باید گروهی از غارشناسان با ورود به داخل وضعیت و تکلیف آن را روشن کنند.
دستگاه حفاری معدن که تقریبا 30 متر تا دهنه «جهنم» فاصله داشت، سرانجام جمع شد و این غارِ چاهی از دست معدن‌کاران خلاصی یافت.
به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، با آن‌که مسؤولان میراث فرهنگی و گردشگری و محیط‌زیست استان خراسان جنوبی در اصل موضوع، یعنی غار بودن «جهنم» تردید داشتند و آن را چاهی بیش نمی‌دانستند و بر همین اساس با صدور مجوز بهره‌برداری "منگنز" و در ادامه "مرمر" از محدوده و داخل آن موافقت کردند، اما در کارگروه غارشناسی کشور، بر غار بودن جهنم صحه گذاشته شد و اعضای این کارگروه از مسؤولان استانی خواستند هرگونه عملیات حفاری یا معدن‌کاری در محدوده این اثر طبیعی تا زمان حضور تیم غارشناس برای تعیین وضعیت، متوقف شود.
گرمی داخل غار باعث شده است تا نام این غار را جهنم بگذارند؛ علاقه‌مندان برای ورود به داخل غار، باید 30 متر طناب و تجهیزات مجهز کوهنوردی و غارنوردی به همراه داشته باشند.
منبع : ایسنا، فارس

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

مینا ترابیان

مینا ترابیان ﺳﻪشنبه 24 شهریور 94 - 14:44

خدارو شکر واقعا هم جای تشکر از همگی داره

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]