قصر ایت بن حدو

قصر ایت بن حدو

آیت بن حدّو دژی یا کاخی است بر سر راه کاروانهای پیشین، بین صحرای بزرگ آفریقا و مراکش. این منطقه به عنوان میراث جهانی از ۱۹۸۷ در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و دارای چندین قصبه زیباست که از بخت بد با هر طوفان بخشی از آن آسیب می‌بیند. هر چند که بیشتر ساکنان محلی بیرون از دژ زندگی می‌کنند، هنوز هم می‌توان ده خانواده را در درون کاخ دید.
بنابر باور افراد محلی، «ایت بن حدو» در سال 757 پس از میلاد توسط بن حدو پایه گذاری شده، کسی که سنگ قبر او جایی پشت دیوارهای این شهر خفته است. هرچند، هیچ کدام از ساخت و سازهای شهر به قبل از قرن هفدهم میلادی باز نمی‌گردند (گرچه رد ساختار و تکنیک‌های مورد استفاده در آنها را می‌توان تا دوران‌های بسیار اولیه جست و جو نمود). این شهر در اصل در کنار یک مسیر بازرگانی بسیار مهم واقع شده بوده که ساحارا را به مراکش متصل می‌کرده است. از آنجا که تا قرن 16ام میلادی تجارت در این مسیر کاهش یافته، این شهر کم کم از رونق افتاده و اهمیت خود را از دست داده است. امروز بیشتر ساکنان اصلی شهر به آن طرف رودخانه و یک روستای مدرن‌تر مهاجرت نموده اند که به جاده نیز نزدیک‌تر است.
سال 1962 و هنگام فیلمبرداری فیلم Lawrence of Arabia در «ایت بن حدو» کارگردان دیوید لین بسیاری از خانه‌های در حال فروپاشی قصر را مرمت نمود. بعدها پس از به رسمیت شناخته شدن این مکان توسط یونسکو در سال 1987، بازسازی‌های دیگری صورت گرفت که حداقل بخش‌های جلویی شهر در وضعیت خوبی ظاهر شوند، البته ساختمان‌های واقع شده در قسمت پشتی همچنان احتیاج به توجه شدید دارند.
قصر ایت بن حدو
قصر ایت بن حدو
قصر ایت بن حدو
قصر ایت بن حدو

مطالب بیشتر
[username]

[username] [shamsidatetime]

[postbody]